LÉK BRINTELLIX ZKUŠENOSTI a mnoho dalšího se dozvíte v tomto článku. Vortioxetin, prodávaný pod obchodním názvem Brintellix, je lék používaný k léčbě velké depresivní poruchy. Účinnost je považována za podobnou jako u jiných antidepresiv. Doporučuje se u lidí, kteří se dostatečně nezlepšili na dvou jiných antidepresivech. Užívá se ústy.
Mezi běžné nežádoucí účinky patří nevolnost, zvracení, zácpa a sexuální dysfunkce. Závažné vedlejší účinky mohou zahrnovat sebevraždu u osob mladších 25 let, serotoninový syndrom, krvácení, mánii a SIADH.
Při náhlém přerušení léčby nebo snížení dávky se může objevit abstinenční syndrom. Užívání během těhotenství a kojení se obecně nedoporučuje. Lék je klasifikován jako modulátor a stimulátor serotoninu.
Jak lék funguje, není zcela jasné, ale předpokládá se, že jeho účinek souvisí se zvýšením hladiny serotoninu a možná interakcí s určitými receptory pro serotonin.
Cena Brintellixu
Brintellix je k dostání pouze na lékařský předpis a při splnění určitých podmínek je vydáván zdarma, pacient za jeho výdej nic neplatí.
S nulovým doplatkem jsou k dispozici tyto varianty:
Brintellix 10 mg 56 tablet;
Brintellix 15 mg 56 tablet;
Brintellix 20 mg 56 tablet.
Náklady zdravotní pojišťovny:
Brintellix 10 mg: 39 Kč za tabletu, 2 184 Kč za jedno balení 56 tablet;
Brintellix 15 mg: 59 Kč za tabletu, 3 277 Kč za jedno balení 56 tablet;
Brintellix 20 mg: 78 Kč za tabletu, 4 370 Kč za jedno balení 56 tablet.
Podmínky pro nulový doplatek
Vortioxetin je plně hrazen z veřejného zdravotního pojištění při léčbě pacientů trpících depresivní poruchou bez dostatečné léčebné odpovědi na optimalizované dávky antidepresiv (při celkovém trvání léčby minimálně 6-8 týdnů) a/nebo při výskytu takových nežádoucích účinků, které vedou k nutnosti přerušení léčby předchozím antidepresivem.
Léčba vortioxetinem není dále hrazena pacientům, u nichž po 2 měsících od zahájení léčby, nedojde k objektivně prokazatelnému terapeutickému účinku.
Specializace předepisujícího lékaře:
sexuologie,
psychiatrie, dětská a dorostová psychiatrie, gerontopsychiatrie,
Ve svém příspěvku TRITICCO A BRINTELLIX se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Zdenka.
Mám mimovolni pohyby zdřejmě segmentovou dystonii. hrozně mě začali tuhnout ruce a paze.Oběvilo se mo to po operaci krční páteře. Je možné,že po nasazeni brintellixu 5mg se to tuhnutí a krece zhoršili. Do toho mi nasadili rivotril 2krát 0,5mg a backofen 10mg a triticco150mg.
Děkuji Horáková
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Blanka.
Nejsem lékařka, ale po zkušenostech s Rivotrilem jej už nikdy nevezmu. Nejen že je návykový, ale při užívání jsem dělala věci o kterých jsem pak nevěděla a dodnes si je neumím vysvětlit. Nikdy Rivotril!!!!
Spánek je důležitou součástí denního režimu každého dítěte. Slouží k tomu, aby dětský mozek regeneroval a vyrovnal se s událostmi, které dítě prožije ve dne. Pokud váš potomek křičí ze spaní, je náměsíčný, budí se s panickou hrůzou a bušením srdce, může to být začátek problému, který ovlivní nejen kvalitu jeho i našeho spánku, ale i celého života dítěte.
Poruchy spánku jsou u dětí a dospívajících poměrně časté, podle výzkumů se vyskytují u každého třetího. Některé studie uvádějí, že poruchou trpí dokonce každé druhé dítě, a tento trend má stoupající tendenci. Předpokladem úspěšné léčby je podrobná diagnostika, určení příčiny poruchy spánku a spolupráce rodiny. Lékaři dávají před léky přednost psychoterapeutickému způsobu léčby, při níž se dítěti upraví spánkový režim a je kladen důraz na dodržování spánkové hygieny. Pokud se potíže objeví čtyřikrát a častěji v měsíci, doporučují vedle úpravy režimu i léčbu medikamenty. Léky může dítě užívat jen krátkodobě. Je nezbytně důležité dítě důkladně vyšetřit, aby se vyloučilo, že poruchy spánku mají organickou příčinu nebo že se u dítěte rozvíjí psychiatrické onemocnění.
Při léčbě je důležité, aby byla do problému zasvěcena celá rodina, aby měli všichni její členové zájem o jeho vyřešení a aby dodržovali domluvené postupy. Když své dítě uložíte ke spánku, nemělo by si v posteli hrát nebo se z ní dívat na televizi. Místnost musí být vyvětraná a tichá. Pokud vaše dítě požaduje osvětlení, mělo by být tlumené. Váš potomek by také měl mít jistotu, že jste nablízku pro případ, že by vás potřeboval. Pokud se v noci probudí, zjistěte, co potřebuje, a pouze v nezbytně nutných případech mu vyhovte – nedávejte mu však jíst, a pokud má žízeň, dejte mu jen malé množství neslazené vody. Nezačínejte si s ním hrát nebo povídat. Důležité je, aby dítě opět klidně ulehlo do postele. Pokud však vaše dítě není ochotné upravit si svůj denní a noční režim a dlouhodobě se jím řídit, nepomohou mu ani léky. Při dlouhodobém ponocování dochází k chronické spánkové deprivaci, při níž je negativně ovlivněna činnost mozku.
Žádné léky ani potravinové doplňky v současnosti nedokážou přirozený spánek nahradit a nepředpokládá se, že by to někdy vůbec bylo možné. Skutečný význam spánku tkví především v regeneraci centrálního nervového systému. Rušení nebo neumožnění spánku po delší dobu vede k psychickým potížím, od mírných až po velmi závažné.
Doba spánku
Potřebná doba spánku je 14–15 hodin u kojenců, 12–14 hodin u batolat, 11–13 hodin u předškolních dětí a u školáků a dospívajících by měla být přibližně 8–11 hodin denně. Nedostatek spánku může
V naší poradně s názvem LÉK FOSAVANCE - DOPLATEK PACIENTA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jarmila Fliegerová.
Prosím o radu na lék jsem doplácela 38O Kč. Bylo to v pořádku ? Děkuje Jarmila Flegerová
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Lék Fosavance se používá u žen po menopauze, aby se u nich předešlo řídnutí kostí. Fosavance je velmi drahý lék, 12 tablet stojí více než 1200 Kč, přičemž pacientka hradí 380 Kč a zbytek je uhrazen zdravotní pojišťovnou. Lék se naštěstí užívá jen jednou za 7 dní po jedné tabletě, takže za tuto cenu vydrží přibližně na 3 měsíce. Pro dosažení potřebných účinků je nutné lék užívat dlouhodobě - až dva roky bez přestávky každých 7 dní. Terapie delší než dva roky je indikována pouze u nemocných s prokazatelnou zástavou úbytku kostní hmoty. Lék Fosavance je na lékařský předpis s omezením, přičemž předpis může vystavit jen lékař se specializací na revmatologii, ortopedii a traumatologii pohybového ústrojí, traumatologii vnitřního lékařství, gynekologii a endokrinologii. Příspěvek od zdravotní pojišťovny pak náleží jen pacientům s osteoporózou prokázanou celotělovým denzitometrem (T skóre méně než -2,5SD) nebo s osteoporotickou patologickou zlomeninou.
Tyto látky tlumí jeden z koagulačních faktorů a tím narušují koagulační kaskádu. Obvykle se podávají v malých dávkách každý den v nemocnici ležícím pacientům jako prevence vzniku žilní trombózy. Ve velkých dávkách jsou ve zdravotnických zařízeních ekvivalentem warfarinu. Podávají se ve formě podkožních injekcí, které se obvykle aplikují do břicha (a způsobují modřiny). Hlavní výhodou je velmi malé riziko předávkování a velmi rychlý nástup a odeznění účinku (účinek vymizí cca do 12–24 hodin od aplikace). Nevýhodou je, že proti nim neexistuje žádná protilátka a v případě podání prostě musíme počkat, až jejich účinek vymizí. Účinnost nízkomolekulárních heparinů se může kontrolovat z krevního náběru pomocí hodnot anti-Xa. Hodnota anti-Xa okolo 0,4 představuje preventivní účinnost, hodnoty 0,8–1,2 představují vysokou terapeutickou účinnost.
Mezi zástupce této skupiny léků patří například Clexane, Fraxiparine nebo Zibor.
Heparin
Forma: Injekce. Injekční lahvička, injekční roztok, 1X10ML pro subkutánní/intravenózní podání.
Princip účinku: Heparin je katalyzující kofaktor pro antitrombin. Antitrombin III (AT III) je α2-globulin syntetizovaný v játrech. Je přirozeným inhibitorem trombinu (F IIa) a dalších sérových proteáz (F IXa, Xa, XIa), se kterými vytváří ireverzibilní komplex. Heparin uvolňuje lipoproteinovou lipázu z endotelií, což podmiňuje jeho antilipidemický účinek. Dále snižuje adhezivitu destiček k endotelu, snižuje vyplavování destičkového růstového faktoru a vykazuje mírný antihistaminový účinek. Podává se k ředění krve po operaci. Heparin je účinný jen při intravenózním (bezprostřední účinek) či subkutánním (účinek cca po 2 hodinách) podávání. Intramuskulární podání se nedoporučuje kvůli nebezpečí vzniku hematomů v místě vpichu. Pro plnou antikoagulaci se podává 2x denně dávka 0,01 ml na 1 kg hmotnosti pacienta buď nízkomolekulární heparin (například Fraxiparine, Clexane), nebo se podává nefrakcionovaný heparin i.v. za použití perfuzoru. Bezprostředně po podání se heparin váže na receptory endotelií buněk cév. Heparin neprostupuje placentou ani do mateřského mléka, takže lze použít v těhotenství.
Hlavní nežádoucí účinky: Krvácení je hlavním nežádoucím účinkem terapie heparinem. Pozoruje se častěji u nemocných léčených terapeutickými dávkami než při podávání dávek profylaktických. Velké krvácení se objevuje od 1 do 10 % léčených nemocných. Heparin může též indukovat trombocytopenii (tvorba protilátek proti destičkovému faktoru). Při dlouhodobém podávání se může objevit osteoporóza.
Cena: Heparin stojí 490,08 Kč, doplatek pro pacienta činí 372,77 Kč. Lék je na recept.
V naší poradně s názvem LÉK XARELTO se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Miroslav Zaoral.
Po dobu jednoho roku byl mi předepisovaný lék xarelto,který jsem snášel velmi dobře.Jelikož nesnáším lék warfavin byl mi předepsán lék godasol,ten vždy po užití mě píchako na levé straně pod žebrem a dále jsem cítil svědění na nohách a výrustek pod levým malíčkem na noze se mi zvýšila bolest proto jsem lék přestal brát a už mě nic nebolí jsem v pohodě.ptám se lékařka na analogickém oddělení mi může předepsat lék,xarelto,když si ho zaplatím.moje zdraví je mi přednější než peníze.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Pokud nepožadujete příspěvek ze všeobecného zdravotního pojištění, tak předpis na lék Xarelto může předepsat kterýkoliv lékař, jenž nalezne opodstatnění takové léčby ve vašem konkrétním případě a převezme za tuto léčbu odpovědnost.
Přehled některých léků, které se mohou aplikovat při léčbě specifických nemocí vlasů.
Regaine
Je lék, který byl původně vyvíjen pro léčení srdečně-cévních onemocnění, ale během výzkumu přípravku se přišlo na jeho dobrý vliv na růst vlasů. Je určen výhradně pro léčení mužské plešatosti u dospělých mužů. V některých případech ho mohou používat i ženy. Podává se místně do vlasů speciálním aplikátorem dvakrát denně co dvanáct hodin, a to tak, aby se pokryla celá postižená plocha. Účinkuje pouze u některých pacientů tím, že především zastavuje a zpomaluje padání vlasů. Nárůst nových vlasů v místech, kde se již zcela ztratily, nelze očekávat, pouze růst méněcenných chloupků. Pro dosažení požadovaného efektu je nutné přípravek používat nepřetržitě nejméně čtyři měsíce. Pro zachování efektu je třeba Regaine používat trvale. Po ukončení užívání se stav vrací během čtyř měsíců do původního stavu. Regaine se vyrábí ve dvou koncentracích, a to jako dvouprocentní (gel) a pětiprocentní (roztok). Používání slabší koncentrace není příliš účinné. Těhotné a kojící ženy a děti do 18 let nesmí tento lék užívat. Hlavní účinnou složkou Regaine je chemická látka minoxidil. Přípravek je vyráběn belgickou firmou Pharmacia. Je k dostání pouze v lékárnách na lékařský předpis, přičemž pacient musí zaplatit plnou cenu přípravku.
Bioderma Nodé Oral je intenzivní výživa vlasové pokožky a vlasů. Díky obsahu pšeničných proteinů, cystinu a metioninu Bioderma Nodé Oral podporuje tvorbu keratinu. Obsahuje vitamíny B5, B6 a B8, které stimulují růst vlasů, vitamín B3 podporuje zvlhčování vlasů. Řeřicha, kopřiva a olej z pšeničných klíčků dodávají vlasům sílu a lesk. Obohacením o hořčík zabraňuje nadměrnému vypadávání vlasů. Díky kompletní textuře Bioderma Nodé Oral jsou vlasy silnější a vlasová pokožka znovu získává svoji vitalitu.
Jde o jediný dostupný lék pro léčení plešatosti, který se podává vnitřně ve formě tablet. Byl vyvíjen původně jako lék na léčení onemocnění prostaty, ale během výzkumu léku se přišlo na dobré účinky proti plešatosti. Účinnou látkou tohoto přípravku je finasterid. Podstatou účinku Propecie je snížení hladiny derivátu mužského hormonu testosteronu, dihydrotestosteronu, který je jedním z hlavních příčin mužské plešatosti. Lék je určen hlavně k léčení mužské plešatosti u dospělých mužů, není vhodný pro ženy. Děti jej užívat nesmějí. Propecia nedokáže obnovit růst vlasů tam, kde již definitivně odumřely vlasové cibulky. Její účinek spočívá v pozastavení procesu vypadávání vlasů a zároveň ve zlepšení j
Ve svém příspěvku PROČ NENÍ DOSTUPNÝ MODURETIC se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Antala.
Lékař mi předepsal lék Moduretic a v lékárnách ho nemají prý z výpadku výroby.
Chci se proto optat co je na tom pravdy a pokud ano, kdy bude tento lék opět dostupný.
Díky za info.
S pozdravem
Dušan Antala
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Karin Slachová.
Dobrý den,
moje maminka ročník 1929 dostala předepsaný lék Moduretik.
Jiný lék odmítá. Ve všech lékárnách jsem dostala stejnou
odpověď - výpadek.
Již jednou tři měsíce zpět jsem dostala stejnou odpověď, podařilo se
však lék sehnat v lékárně, která byla údajně dostatečně předzásobená.
Problém byl vyřešen, nyní po třech měsících máme stejný problém.
Jak je možné, že došlo v dnešní době k takovému masivnímu výpadku a
když se na to zeptáte např. v lékárně na Poliklinice v Kraslicích, tak jejich odpověď zní: Pokud nejste spokojená jděte jinam,,,, trošku drsněji, nečekané od
zdravotníků. Následně jsem konzultovala v lékárnách Dr. Max v Karlových Varech, tam jsem byla informována, že lék dojde v červnu.
Nechala jsem prodloužit elektronický recept, platí do 13. 6. 18 pokud lék neseženu, bude maminka bez léku.
Důvod: nechce brát náhradu. Není to o doplatku, který se na na druhé léky vztahuje je prostě stará a Moduretik bere léta... není k tomu jiné vysvětlení.
Prosím o zprávu na výše uvedený E- mail. Pokud nedostanu odpověď,
budu pátrat dále, jak k tomuto údajně (jak jsem byla informována v lékárně) celostátnímu výpadku u tohoto, dle nich nepodstatnému léku došlo. Jak
lékárny řeší léky podstatné?
Děkuji za odpověď.
S pozdravem.
Karin Slachová
Minocyklin je tetracyklinové antibiotikum. Zabraňuje růstu některých bakterií. Používá se k léčbě mnoha druhů infekcí dýchacích cest, močových cest, pohlavně přenosných infekcí, akné. Nebude však fungovat na nachlazení, chřipku nebo jiné virové infekce.
Co musím vědět předtím, než užiji tento lék?
Musíte vědět, zda nemáte některou z těchto potíží:
nemoc ledvin;
nemoc jater;
neobvyklá nebo alergická reakce na minocyklin, tetracyklinová antibiotika, jiné léky, potraviny, barviva nebo konzervační látky.
Jak mám užívat tento lék?
Užijte tento léčivý přípravek ústy a zapijte plnou sklenicí vody. Postupujte dle doporučení lékaře. Užívejte tento přípravek nejméně 1 hodinu před nebo 2 hodiny po jídle. Pokud lék zatěžuje váš žaludek, můžete jej užít s jídlem. Přípravek užívejte v pravidelných intervalech. Neužívejte jej častěji, než je určeno. Užívejte lék podle pokynů, i když si myslíte, že je vám lépe. Nepřekračujte dávky nebo neukončujte předčasně léčbu.
Poraďte se s pediatrem, pokud jde o použití tohoto léku u dětí.
Předávkování: Pokud si myslíte, že jste užili větší množství tohoto léku, kontaktujte pohotovost.
POZNÁMKA: Tento léčivý přípravek je určen pouze vám. Tento lék nesdílejte s ostatními.
Co když vynecháte dávku?
Pokud vynecháte dávku, vezměte si ji co nejdříve. Je-li čas na další dávku, užívejte pouze tuto dávku. Neužívejte dvojnásobné nebo extra dávky.
Možné interakce s tímto léčivým přípravkem?
Interakce jsou možné s:
antacidy;
antikoncepčními pilulkami;
alkaloidy;
isotretinoinem;
methoxyfluranem;
dalšími antibiotiky, jako je penicilin;
některými multivitamíny;
warfarinem.
Tento seznam nemusí popisovat všechny možné interakce. Poskytněte informace svému ošetřujícímu lékaři o všech lécích, bylinných doplňcích, lécích bez předpisu nebo doplňcích stravy, které užíváte. Také jim řekněte, zda kouříte, pijete alkohol nebo používáte drogy. Některé látky mohou interagovat s tímto léčivým přípravkem.
Co mám sledovat při užívání tohoto léku?
Pokud se vaše příznaky nezlepší, informujte svého lékaře. Kontaktujte jej i v případě, že máte průjem, který trvá déle než 2 dny, nebo pokud je těžký a vodnatý.
Nepoužívejte tento přípravek těsně před spaním. Nemůže se správně rozpouštět, když ležíte, a může tak způsobit bolest v krku.
Tento léčivý přípravek může zvýšit citlivost na slunce. Vyhněte se tedy slunečnímu záření, noste ochranný oděv a použijte opalovací krém. Nepoužívejte sluneční lampy nebo solária.
V naší poradně s názvem LÉK MILGAMMA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Babulka.
Dobrý den, mám dotaz.Dostala jsem předpis na lék Milgamma N od své neuroložky.V lékárně mi bylo řečeno,že pojišťovna tento lék nehradí a zaplatila jsem 324kč.Paní doktorka mi o platbě nic neřekla.Je to divné,neboť mi doporučila ještě další lék s tím,že ten si mám zaplatit.Na internetu jsem našla,že lék Milgamma by měl být hrazen pojišťovnami.Nevím,jestli je to ovlivněno,mám pojišťovnu 207 a bydliště v Praze.Děkuji za odpověď.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Kamča.
Babulko, léková politika se neustále mění a co platilo včera, dnes už nemusí. Stejně tak je to i s lékem Milgamma N, který v tabletové formě již není hrazen ze zdravotního pojištění a pacient skutečně hradí úplně celou jeho cenu sám ze svého. Pojišťovna plně hradí jen obří balení injekcí léku Milgamma N.
Brintelixx je přípravek s účinnou látkou vortioxetin, se používá k léčbě velké depresivní poruchy. Jde o nový lék, který se začal používat teprve v roce 2013. Zdá se, že jeho účinnost je podobná jako u jiných antidepresiv a pokud jde o sílu účinku, byla popsána jako mírná [1]. Vortioxetin lze použít tam, kde jiná léčba selhala. Cochranův přehled o vortioxetinu z roku 2017 zjistil, že jeho místo v léčbě těžké deprese je nejasné kvůli důkazům nízké kvality a že je zapotřebí další studie porovnávající vortioxetin se selektivním zpětným vychytáváním serotoninu inhibitory(SSRI), což jsou typické léčby první linie [2].
Vortioxetin se také používá k léčbě úzkosti [3]. Přehled z roku 2016 zjistil, že není užitečný u generalizované úzkostné poruchy v dávkách 2,5, 5 a 10 mg (dávky 15 a 20 mg nebyly testovány) [4]. Metaanalýza z roku 2019 zjistila, že vortioxetin nepřinesl oproti placebu statisticky významné výsledky v symptomech, kvalitě života a míře remise generalizované úzkostné poruchy, ale byl dobře tolerován. Metaanalýza z roku 2018 však podpořila použití a účinnost vortioxetinu u generalizované úzkostné poruchy, i když uvedla, že k posílení důkazů je nutný další výzkum [5]. Systematický přehled z roku 2021 a metaanalýza dospěla k závěru, že existuje nejistota ohledně účinnosti vortioxetinu na úzkost kvůli existujícím důkazům o velmi nízké kvalitě [6]. V síťové metaanalýze randomizovaných kontrolovaných studií z roku 2020 byl vortioxetin spojen s nejnižší mírou remise u generalizované úzkostné poruchy ze zahrnutých léků (poměr šancí = 1,30 pro vortioxetin, rozsah poměrů šancí pro ostatní látky = 1,13– 2,70) [7].
V naší poradně s názvem KOMBINACE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Eva Kotikova.
Děkuji za radu ohledně kombinace léků,ano za radu,ano vím ,že zdravý pohyb je základ,jenže v současné době mé problémy s kolenem mě nedovuluji pohyb,těším to s ortopedem,
Bohužel již týden jsem nespala a opravdu si nevím rady... spánek chybí! Jsem opravdu zoufalá,prostě neusnu ať dělám co dělám...
Za případnou radu děkuji.
Eva Kotikova.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
V tom případě se zkuste obrátit na svého ošetřujícího lékaře a požádejte ho o předpis na lék Trittico. Lék Trittico by mohl přesně vyřešit vaše problémy s depresemi i se spánkem. Jde o moderní lék s výbornými účinky poskytující úlevu při úzkosti, pocitech napětí, neklidu a právě při poruchách spánku. Lék je velmi dobře snášen a pro minimum nežádoucích účinků je vhodný pro starší pacienty. Tablety jsou uzpůsobeny k postupnému uvolňování účinné látky do organizmu, což přispívá k rovnoměrné hladině léčivé látky v krvi. Další výhodou je, že lék není návykový.
Vortioxetin je nový a drahý lék. Objevili ho vědci z Lundbecku, kteří v roce 2011 uvedli zdůvodnění a syntézu tohoto léku (tehdy nazývaného Lu AA21004).
V roce 2007 byla sloučenina ve fázi II klinických testů a firmy Lundbeck a Takeda uzavřely partnerství, ve kterém Takeda zaplatila Lundbecku 40 milionů $ předem, s příslibem dalších až 345 milionů $. Takeda souhlasila, že zaplatí většinu zbývajících nákladů na vývoj léku. Společnosti souhlasily se společnou propagací léku v USA a Japonsku a že Lundbeck obdrží licenční poplatky za všechny takové prodeje.
Vortioxetin byl nejdříve schválen americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) pro léčbu velké depresivní poruchy (MDD) u dospělých v září 2013 a později téhož roku byl schválen v Evropě.
Vortioxetin byl zkoumán pro léčbu generalizované úzkostné poruchy a poruchy pozornosti s hyperaktivitou (ADHD), ale vývoj pro tyto indikace byl přerušen z důvodu neúčinnosti. Od srpna 2021 zůstává vortioxetin ve výzkumu pro léčbu úzkostných poruch, záchvatovitého přejídání a bipolární poruchy. Pro tyto indikace je ve fázi II klinických studií. Existuje také zájem o vortioxetin pro potenciální léčbu sociální fobie, neuropatické bolesti a pro zlepšení kognitivních funkcí u velké deprese.
V naší poradně s názvem CONDROSULF NA OSTEOARTRÓZU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jolana.
Prosím, víte někdo, kolik stojí Condrosulf 800, který mi napsala obvodní lékařka a budu si ho hradit celý sama?Lékařka říkala, že asi kolem 1200 Kč na tři měsíce (90 tablet), ale nebyla si jistá. A která lékárna má nejpříznivější ceny, poraďte. Děkuji.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Dnes nejde s jistotou říct kolik v té které lékárně zaplatíte za lék Condrosulf 800. Každá lékárna má jiné marže a prodejní politiky, takže nejlepší způsob je obvolat si pár lékáren a zeptat se jich na cenu. Pokud vám lék Condrosulf 800 předepsala praktická lékařka, tak si lék budete muset uhradit celý sama, přičemž přibližná cena se pohybuje okolo 385 Kč (stav k 4.3.2020). Za určitých podmínek je zde možnost, aby vám na tento lék přispěla zdravotní pojišťovna, ale to byste musela mít některé z těchto onemocnění:
- gonartróza či koxartróza druhého až třetího stupně s významnými epizodami kloubní bolesti s častou zánětlivou a bolestivou iritací.
- osteoartróza drobných kloubů rukou s častou zánětlivou a bolestivou iritací. Pojišťovna navíc vyžaduje dodržování doporučených režimových opatření (jako např. redukce váhy, fyzikální léčba či rehabilitace).
Chcete-li příspěvek od zdravotní pojišťovny, tak vám předpis musí vystavit jedině lékař specialista revmatolog, ortoped a nebo traumatolog. Pak budete na lék Condrosulf 800 30 tablet doplácet přibližně 225 Kč. Výše doplatku bude zase závislá na konkrétní lékárně.
Potenciálně život ohrožující serotoninový syndrom hlášený u serotonergních antidepresiv, včetně vortioxetinu, když se užívala samostatně, ale zejména při současné léčbě jinými serotonergními léky (např. agonisté 5-HT 1 receptoru [triptany], TCA, buspiron, fentanyl, lithium, tramadol, tryptofan, třezalka tečkovaná) a s léky, které zhoršují metabolismus serotoninu (zejména inhibitory MAO, jak ty, které se používají k léčbě psychiatrických poruch, tak další, jako je linezolid a methylenová modř.
Příznaky serotoninového syndromu mohou zahrnovat změny duševního stavu (např. agitovanost, halucinace, delirium, kóma), autonomní nestabilitu (např. tachykardie, labilní krevní tlak, závratě, pocení, zrudnutí, hypertermie), neuromuskulární příznaky (např. třes, rigidita, myoklonus hyperreflexie, nekoordinovanost), záchvaty a/nebo zažívací obtíže (např. nauzea, zvracení, průjem).
Současná nebo nedávná (tj. do 2 týdnů) léčba inhibitory MAO určenými k léčbě psychiatrických poruch je kontraindikována. Použití inhibitoru MAO určeného k léčbě psychiatrických poruch během 3 týdnů po vysazení vortioxetinu je také kontraindikováno. Nedoporučuje se zahajovat léčbu vortioxetinem u pacientů léčených jinými inhibitory MAO, jako je linezolid nebo IV methylenová modř.
Pokud je klinicky opodstatněná současná léčba jinými serotonergními léky, je třeba pacienta upozornit na potenciálně zvýšené riziko serotoninového syndromu, zejména na začátku léčby a při zvyšování dávky.
Pacienty užívající vortioxetin je třeba monitorovat z hlediska rozvoje serotoninového syndromu. Pokud se projevy objeví, je třeba okamžitě vysadit vortioxetin a jakékoli souběžně podávané serotonergní látky a zahájit podpůrnou a symptomatickou léčbu.
Abnormální krvácení
Možné zvýšené riziko krvácení u serotonergních antidepresiv, včetně vortioxetinu; příhody se pohybovaly od ekchymóz, hematomů, epistaxe a petechií až po život ohrožující krvácení. Současné užívání Aspirinu, NSAIA, Warfarinu nebo jiných antikoagulancií může zvýšit riziko krvácení.
Aktivace mánie/hypománie
Možná aktivace mánie a hypománie; u pacientů s osobní nebo rodinnou anamnézou bipolární poruchy, mánie nebo hypománie, je třeba tento lék používat opatrně.
Glaukom s uzavřeným úhlem
Dilatace zornic (mydriáza) se vyskytuje u mnoha antidepresiv, včetně vortioxetinu, a může vyvolat akutní ataku glaukomu s uzavřeným úhlem (glaukom s úzkým úhlem) u pacientů s anatomicky úzkými úhly, kteří nemají patentovanou iridektomii.
Hyponatrémie/SIADH
Léčba serotonergními léky, včetně vortioxetinu, může vést k hyponatrémii; v mnoha případech je zjevnou příčinou SIADH. Zvýšené riziko u pacientů s deplecí objemu, starších pacientů nebo pacientů užívajících diuretika.
Při přechodu na jinou léčbu je třeba mezi vysazením inhibitoru MAO určeného k léčbě psychiatrických poruch a zahájením léčby vortioxetinem nechat uplynout alespoň 2 týdny a mezi vysazením vortioxetinu a zahájením léčby inhibitory MAO určené k léčbě psychiatrických poruch nechat uplynout alespoň 3 týdny.
Je nutné hlídat možné zhoršení deprese, sebevražedné sklony nebo neobvyklé změny v chování, zejména na začátku léčby nebo během období úpravy dávkování.
Přestože vortioxetin může být náhle vysazen, přechodné nežádoucí reakce (včetně bolesti hlavy, svalového napětí, změny nálad, náhlé výbuchy vzteku, závratě, rýma) byly hlášeny v prvním týdnu po náhlém vysazení dávek 15 nebo 20 mg denně. Výrobce doporučuje snížit dávku na 10 mg denně po dobu jednoho týdne před úplným vysazením u pacientů užívajících 15 nebo 20 mg léku denně, pokud je to možné.
Lék se užívá perorálně jednou denně, bez ohledu na jídlo, každý den přibližně ve stejnou dobu.
Velká depresivní porucha
Podání ústní.
Zpočátku 10 mg jednou denně. Pak se dávka zvyšuje na 20 mg denně, jak je tolerováno, protože vyšší dávky prokázaly lepší účinnost v klinických studiích v USA. V hlavních klinických studiích byla dávka zvýšena po prvním týdnu léčby. Účinnost a bezpečnost dávek vyšších než 20 mg denně nebyla hodnocena v kontrolovaných studiích. U pacientů, kteří netolerují vyšší dávky je možné snížení dávky na 5 mg jednou denně.
Při současné léčbě s jinými léky
U pomalých metabolizátorů CYP2D6 je maximální doporučená dávka 10 mg jednou denně.
Při použití se silným inhibitorem CYP2D6 je nutné 50% snížení dávky vortioxetinu. Pokud se užívá se silným induktorem CYP po dobu více něž 14 dnů, zváží se zvýšení dávky vortioxetinu.
Optimální doba trvání léčby nebyla stanovena; může vyžadovat několik měsíců nebo i déle trvající antidepresivní léčbu.
V naší poradně s názvem PRADAXA A INDOMETACIN ČÍPKY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Hana.
Dobrý den. Beru lék Pradaxa a teď jsem na gynekologii dostala na bolest Indometacin čípky. Snáší se tyto dva léky. Děkuji
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Indometacin se nesmí užívat pokud probíhá léčba s lékem Pradaxa! Může to způsobit závažná krvácení. Indometacin vůbec nepoužívejte a neprodleně kontaktujte svého lékaře a sdělte mu, že užíváte lék Pradaxa, aby vám dal jiný lék proti bolesti. Máte-li nyni akutní bolest, tak jediný lék na bolest, který můžete užít z volně prodejných, je paracetamol (Paralen) v maximální dávce dvě tablety nejdříve po 4 hodinách (max 8 tablet za den).
Jestli jste již užila lék Indometacin, tak se hlídejte, a kdyby se u vás objevil některý z níže uvedených příznaků, tak neprodleně volejte rychlou záchrannou pomoc na čísle 112. Příznaky interakce Pradaxy a Indometacinu:
- neobvyklé krvácení nebo modřiny nebo pokud máte jiné příznaky krvácení, jako jsou závratě;
- červená nebo černá dehtová stolice;
- vykašlávání nebo zvracení čerstvé nebo sražené krve, která vypadá jako mletá káva;
- silná bolest hlavy;
- slabost.
Prosím vás, je nesmírně důležité VŽDY ! ! informovat lékaře o VŠECH dalších lécích, které užíváte, včetně vitaminů a bylin.
Ve svém příspěvku FUROLIN DISKUZE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Marta.
Po čtvrté tabletě , neskutečná bolest hlavy a nevolnost , jak při nástupu silné migrény , pěknej hnus , okamžitě jsem vysadila a je dobře ,už nikdy a ta nálepka ny krabičce co to má znamenat ???? Jdu vrátit lékařce ať si dělá pokusného králíka z někoho jiného .
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Zdena.
Lék Furolin na močové cesty jsem dostala na Urologické pohotovosti. Nejsem alergická téměř na žádný lék, avšak co se dělo po 4 tabletě, to jsem nikdy nezažila. Bolest hlavy byla neskutečná, chtělo se mi zvracet, a připadala jsem si jako v horečce. Okamžitě jsem vysadila tuto hrůzu. Nechápu jak mohou takový lék podat nemocnému člověku a ještě s tím nápisem o testování. Doktorka mi změnila za jiný lék a je to ok.
Vortioxetin se při perorálním podání dobře vstřebává a má perorální biologickou dostupnost 75 %. Je systémově zjistitelný po jednorázové perorální dávce za 47 minut. Vrcholových hladin vortioxetinu je dosaženo během 7 až 11 hodin po podání jedné nebo více dávek. Ustálených hladin vortioxetinu je obecně dosaženo během 2 týdnů po prvním podání, přičemž 90% jedinců dosáhne 90% ustáleného stavu po 12 dnech podávání. Bylo zjištěno, že nasycovací dávka podaná intravenózně rychleji dosáhne ustálených hladin při perorální léčbě vortioxetinem. Je známo, že farmakokinetika vortioxetinu je lineární a úměrná dávce v rozmezí 2,5 až 75 mg pro jednotlivé dávky a 2,5 až 60 mg pro opakované dávky. Jídlo nemá žádný vliv na farmakokinetiku vortioxetinu.
Metabolizmus
Vortioxetin je rozsáhle metabolizován oxidací prostřednictvím enzymů cytochromu P450 a následnou glukuronidací prostřednictvím UDP-glukuronosyltransferázy. CYP2D6 je primárním enzymem zapojeným do metabolismu vortioxetinu, ale podílejí se i další, včetně CYP2A6, CYP2B6, CYP2C8, CYP2C9, CYP2C19 a CYP3A4 / 5. Je také metabolizován alkoholdehydrogenázou, aldehyddehydrogenázou a aldehydoxidázou. Bylo identifikováno šest metabolitů vortioxetinu. Hlavní metabolit vortioxetinu (Lu AA34443) je neaktivní a jeho vedlejší aktivní metabolit (Lu AA39835) pravděpodobně neprochází hematoencefalickou bariérou. Zbývající metabolity jsou glukuronidové konjugáty. Předpokládá se tedy, že za jeho farmakologickou aktivitu je primárně odpovědný vortioxetin samotný.
Odhadovaná celková clearance vortioxetinu se pohybuje od 30 do 41 l/h. Eliminační poločas vortioxetinu je 66 hodin, s rozmezím 59 až 69 hodin po jedné nebo více dávkách. Eliminace vortioxetinu probíhá téměř výhradně játry (99 %), ledvinami se vyloučí pouze méně než <1 %. Přibližně 85 % vortioxetinu bylo nalezeno ve studii vylučování jedné dávky po 15 dnech.
V naší poradně s názvem LÉKY NA ODVODNĚNÍ NA PŘEDPIS se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Šárka Čunátová.
Dobrý den.Chtěla bych se optat na furon na odvodnění,ale beru léky na deprese a mám astma,na něj beru také léky.Mohu brát tento lék ?
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Lék Furon patří mezi nejúčinnější léky na odvodnění. Lék Furon zmírňuje otoky a může být také užíván při léčbě vysokého krevního tlaku. Jeho užívání ale sebou přináší mnoho rizik, která je třeba pravidelně kontrolovat. Proto je tento lék k dostání pouze na lékařský předpis, aby ošetřující lékař mohl sledovat účinky léku a zajistit vám bezpečnou léčbu. O tom, že užíváte lék Furon, musíte vyrozumět všechny své lékaře, na plicním i lékaře píšícího vám předpis na antidepresiva. Pokud jste jim o této léčbě neřekla, učiňte tak při další kontrole.
Bezpečnost a účinnost léku vortioxetin nebyla stanovena u dětských pacientů; nebyly u takových pacientů studovány účinky.
FDA varuje, že u dětí a dospívajících s velkou depresivní poruchou, obsedantně-kompulzivní poruchou (OCD) nebo jinými psychiatrickými poruchami na základě kombinovaného analýzy 24 krátkodobých, placebem kontrolovaných studií 9 antidepresiv (SSRI a další antidepresiva). Pozdější metaanalýza 27 placebem kontrolovaných studií s 9 antidepresivy (SSRI a další) u pacientů mladších 19 let s velkou depresivní poruchou, OCD nebo úzkostnými poruchami bez OCD však naznačuje, že přínosy antidepresivní léčby při léčbě tyto stavy mohou převážit nad riziky sebevražedného chování nebo sebevražedných myšlenek. V těchto pediatrických studiích nedošlo k žádné sebevraždě.
V naší poradně s názvem HLOH se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Danuše Drábková.
Dobrý den
Užívám Xareto 30mg, Rosuvastin 10mg a Rivocor 5mg, Prestance 5mg.
Mohu, podpůrně, užívat ještě hloh - 2 krát denně 500mg.?
Děkuji
Zdraví
Danu
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Listy, bobule a květy hlohu se používají jako lék. Obsahují chemické látky zvané flavonoidy, které mají antioxidační účinky. Zdá se také, že hloh zlepšuje krevní oběh a ovlivňuje průtok krve ze srdce. Lidé nejčastěji užívají hloh při bolesti na hrudi, srdečním selhání, na problémy s krevním oběhem, vysoký krevní tlak, úzkost a mnoho dalších stavů.
Hloh je pravděpodobně bezpečný při užívání v dávkách až 1800 mg denně po dobu až 16 týdnů. Není dostatek spolehlivých informací, abychom věděli, zda je hloh bezpečný, pokud je používán déle než 16 týdnů. Hloh je obvykle dobře snášen. Ve vašem případě, ale musíte být opatrná a nemůžete jen tak sama od sebe začít užívat hloh ke svým stávajícím lékům. Proč?
Rivocor je lék na vysoký krevní tlak (beta-blokátor), Prestance je taktéž lék na vysoký krevní tlak (blokátor vápníkových kanálů), oba tyto léky interagují s hlohem. Hloh může snížit krevní tlak. Užívání hlohu spolu s léky, které snižují krevní tlak, může způsobit příliš nízký krevní tlak. Pečlivě sledujte svůj krevní tlak.
Xarelto je lék, který zpomaluje srážení krve (antikoagulancia/protidestičkové léky), a také interaguje s hlohem. Hloh může zpomalit srážení krve. Užívání hlohu spolu s léky, které také zpomalují srážení krve, může zvýšit riziko vzniku modřin a nebezpečného krvácení.
Nejlépe uděláte, když svůj záměr, přidat hloh do své léčby, oznámíte svému lékaři, který pohlídá dotčené hodnoty a dohlédne, aby společná léčba byla přínosem a ne rizikem.
Mezi časté nežádoucí účinky vortioxetinu patří nevolnost, zácpa, zvracení. Nevolnost je nejčastějším nežádoucím účinkem a vyskytuje se nejčastěji během prvního týdne léčby; výskyt závisí na dávce a je vyšší u žen než u mužů.
Ve svém příspěvku GENITÁLNÍ OPAR se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Sue.
Jsem Puteri Sue z Malajsie, jsem tu, abych vám dal skvělé zprávy. Tolik lidí věřilo, že neexistuje žádný lék na herpes virus, ale dnes mnoho lidí, kteří přicházejí do kontaktu s Dr. Dibou Sagbem, nyní věřilo, že existuje lék. Herpes Virus lze vyléčit pomocí jeho africké bylinné medicíny. Doktor Diba Sagbo našel lék na herpes virus všeho druhu, mnozí se vyléčili pomocí jeho bylinného léku. Když už byla léčba nalezena, už nemusíte být smutní nebo sdílet sdílené slzy. Mluvím ze zkušeností právě tady v Malajsii, on i můj manžel vyléčili z této smrtelné nemoci Genital Herpes. Poradím vám všem, abyste neztráceli čas tím, že se s ním dnes spojíte.
Vortioxetin je metabolizován hlavně enzymem CYP2D6 s menším přispěním izoenzymů CYP 3A4/5, 2C19, 2C9, 2A6, 2C8 a 2B6. Je nepravděpodobné, že by inhiboval izoenzymy CYP 1A2, 2A6, 2B6, 2C8, 2C9, 2C19, 2D6, 2E1 nebo CYP3A4/5.
Léky ovlivňující jaterní mikrozomální enzymy
Silné inhibitory CYP2D6: Při současném užívání snižte dávku vortioxetinu o 50 %. Po vysazení inhibitoru CYP2D6 zvyšte dávku vortioxetinu zpět na původní dávku.
Silné induktory CYP: Pokud je vortioxetin podáván se silným induktorem CYP po dobu >14 dnů, zvažte zvýšení dávky vortioxetinu; maximální dávka vortioxetinu by neměla překročit trojnásobek původní dávky. Obnovte původní dávkování vortioxetinu do 14 dnů po vysazení silného induktoru CYP.
Substráty CYP1A2, 2A6, 2B6, 2C8, 2C9, 2C19, 2D6 nebo 3A4/5: Klinicky důležitá farmakokinetická interakce nepravděpodobná; úprava dávkování současně podávaného léku není nutná.
Substráty CYP2E1: Klinicky významná farmakokinetická interakce nepravděpodobná.
Léky ovlivňující nebo ovlivněné transportem P-glykoproteinu
Vortioxetin je špatný inhibitor P-glykoproteinu (P-gp). Úprava dávkování proto není nutná, pokud je současně podáván substrát P-gp.
Léky vysoce vázané na plazmatické bílkoviny
Potenciální farmakokinetická interakce (možné zvýšené volné koncentrace jiných léků s vysokou vazbou na proteiny, pokud jsou užívány současně s vortioxetinem).
Léky spojené se serotoninovým syndromem
Potenciálně závažný, někdy fatální serotoninový syndrom s jinými serotonergními léky. Pokud je současné užívání jiných serotonergních léků s vortioxetinem klinicky oprávněné, je třeba pacienty upozornit na zvýšené riziko serotoninového syndromu, zejména při zahájení léčby a při zvyšování dávky.
Pokud se objeví serotoninový syndrom, okamžitě vysaďte vortioxetin a jakékoli souběžně podávané serotonergní látky.
Léky ovlivňující hemostázu
Potenciální zvýšené riziko krvácení při současném užívání s léky ovlivňujícími koagulaci nebo krvácení; používat opatrně.
Alkohol
Vortioxetin a jednorázová dávka 20 nebo 40 mg alkoholu nezvýšila poškození mentálních a motorických dovedností způsobené alkoholem. Obsah alkoholu v jednom drinku je 40 gramů, a to je velké množství, které nebylo zkoumáno. Proto je třeba během léčby vortioxetinem vyvarovat se pití alkoholu.
MILGAMMA N je injekční roztok dostupný pouze na základě lékařského předpisu.
MILGAMMA N INJ 5X2ML obsahuje vitaminy, a to kombinaci skupiny vitaminů B (B1, B6 a B12). Neurotropní vitaminy B-komplexu mají příznivé účinky na zánětlivá a degenerativní onemocnění nervů a pohybového aparátu. Milgamma N se používá při léčení nervových onemocnění různého původu, postihující zejména periferní nervový systém (například zánětlivá onemocnění periferních nervů a kořenů, postižení v rámci diabetu mellitu – diabetická polyneuropatie, následky chronického alkoholismu, obrna lícního nervu, postižení trojklanného nervu, kořenové syndromy, pásový opar, bolesti nervů a svalů a podobně), a jako posilující lék.
Nepoužívejte přípravek při přecitlivělosti na jakoukoli léčivou látku tohoto přípravku nebo na jakoukoli látku pomocnou, trpíte-li těžkými převodními srdečními poruchami, trpíte-li akutním srdečním selháním, jste-li těhotná nebo kojíte. Lék nesmí být vzhledem k obsahu benzylalkoholu (20 mg/ml) podán nedonošeným dětem, novorozencům a kojencům do 6. měsíce věku.
Zvláštní opatrnosti při použití přípravku je zapotřebí, neboť přípravek obsahuje benzylalkohol 20 mg/ml. Může způsobit toxické a anafylaktické reakce u kojenců a dětí do 3 let. V těhotenství a při kojení se přípravek rovněž nedoporučuje užívat (v 1 ampuli je obsaženo 100 mg pyridoxinu, za bezpečnou se pokládá dávka do 25 mg/den). Pro podání u pacientů s psoriázou musí být závažné důvody – vitamin B12 může zhoršit kožní projevy. Není vhodné podávat přípravek u pacientů s nádorovým onemocněním.
Vzájemné působení s dalšími léčivými přípravky:
Účinky přípravku Milgamma N a účinky jiných současně užívaných léků se mohou navzájem ovlivňovat. Váš lékař by měl proto být informován o všech lécích, které v současné době užíváte nebo které začnete užívat, a to na lékařský předpis i bez něj. Než začnete současně s používáním přípravku Milgamma N užívat nějaký volně prodejný lék, poraďte se se svým ošetřujícím lékařem. Při léčbě Parkinsonovy choroby samotnou levodopou může dojít ke snížení jejího účinku. Dále může dojít ke vzájemnému snížení účinku při léčbě isoniazidem, cykloserinem, D-penicilaminem, adrenalinem, noradrenalinem a sulfonamidy. Při parenterální aplikaci lidokainu se může při doprovodném užívání epinefrinu a norepinefrinu vyskytnout zesílení kardiálních vedlejších účinků. Přípravek zesiluje účinek cholinergních látek a lokálních anestetik. Cytostatika dixifluridin a fluorouracyl snižují účinky přípravku.