Lék Pradaxa obsahuje účinnou látku dabigatran. Tato sloučenina je inhibitorem trombinu, který má nezastupitelnou roli ve srážlivosti krve. Tím se sníží riziko vzniku krevních sraženin. Lék Pradaxa byl nejprve využíván v ortopedii, kdy byl pacientům podáván po operačních zákrocích, především u totální endoprotézy, a to jako prevence vzniku hluboké žilní trombózy. Pro internisty je důležité, že je nyní Pradaxa indikována i jako lék ředící krev u pacientů s fibrilací síní a u pacientů s již vzniklou hlubokou žilní trombózou a plicní embolií.
Ve svém příspěvku VLÁŠSKÉ OŘECHY Á ŘEDĚNÍ KRVE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Ludmila Vobrová.
Prosím, mohu vlašské ořechy při užívání warfarinu?........děkuji
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Bohumil OBERREITER.
Lze užívat nové tabletové léky /pradaxa, xalerto.../ na ředěníkrve a to po operaci umělé chlopně, které prý se mohou v současné době podávat u všech indikací jako warfarin?
Pradaxa patří mezi antikoagulancia, což jsou léky, které se používají jako prevence srážení krve. Je určena dospělým pacientům po náhradách kyčelního nebo kolenního kloubu jako prevence žilních tromboembolických příhod a pacientům s nonvalvulární fibrilací síní jako prevence cévních mozkových příhod a systémové embolizace. Léčivá látka dabigatran v lidském těle blokuje funkci trombinu, který má ústřední funkci v procesu srážení krve.
V naší poradně s názvem PRADAXA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jaroslav.
Dobrý den!
Mám hlubokožilní trombózu pravé dolní končetiny. Před 16ti léty plicní embolie. Na doporučení lékaře jsem přestal užívat Warfarin a začal s užíváním léku Pradaxa.
Během léčby Warfarinem, jsem měl omezen přísun vitaminu K. Poněvadž mám nadváhu 200cm/134 kg, chci zhubnout, ale nějak se mi to nedaří.
Jak je to u Pradaxy a jaký jídelníček by byl ideální, vzhledem k mému zdr. stavu?
Děkuji za odpověď!
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Pradaxa narozdíl od Warfarinu nemá žádné interakce s potravinami. Pokud je Pradaxa jediný lék, který užíváte na ředěníkrve, tak můžete jíst co chcete.
V naší poradně s názvem LÉK PRADAXA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Tesar.
Ovlivnuje pradaxa erekci ? je mozne brat pri pradaxe viagru ?
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Obecně platí, že lékyna ředěníkrve nezpůsobují ani nezhoršují příznaky erektilní dysfunkce. Mnoho mužů bez problémů užívá sildenafil (Viagra) při současné léčbě Pradaxou. Vždy informujte svého lékaře o všech lécích které užíváte.
Pradaxa je moderní lék na ředěníkrve a jeho obrovskou výhodou pro pacienta je, že nemusí držet žádnou dietu, jako je tomu například u léku Warfarin, který má podobné účinky jako Pradaxa. Pradaxa totiž nemá téměř žádné interakce s jídlem. Jediné, na co je třeba si dát pozor, je konzumace grapefruitu.
Grapefruit může ovlivnit způsob, jakým tento lék funguje. Pokud máte rádi grapefruit nebo pijete grapefruitový džus, omezte množství v případě, že užíváte lék Pradaxa. Bez obav můžete sníst 1 grapefruit nebo vypít 125 ml 1x až 2x týdně.
Doplňky stravy a Pradaxa
Při užívání léku Pradaxa by pacient neměl svévolně užívat následující doplňky stravy:
rybí tuk,
krilový olej,
omega 3 mastné kyseliny,
vitamín E,
česnek (neplatí to pro malé množství česneku použitého v kuchyni jako koření),
bromelain.
Tyto doplňky stravy je možné užívat i nadále, ale jen pod dohledem lékaře, protože mohou nebezpečně ovlivňovat účinky léku Pradaxa na srážlivost krve.
V naší poradně s názvem ŘEDĚNÍ KRVE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Josef Gajdošík.
Lze po infarktu (2016) přerušit používání léků na ředěníkrve?
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Lékyna ředěníkrve po infarktu je možné přestat užívat, jen když vás k tomu vyzve lékař. Lékyna ředěníkrve jsou pacienty po infarktu jako léky na prodloužení života. To znamená, že je velmi důležité užívat je podle pokynů lékaře. Lékař jasně vidí jejich účinky na výsledcích laboratorních vyšetření krve a může podle toho přizpůsobovat dávkování.
Léky ředící krev mají tlumivý efekt zejména na funkci destiček a na koagulační kaskádu, při speciálních příležitostech se používají léky, které sraženinu rozkládají na principu aktivace plazminu. Jejich užití musí být ovšem dobře indikováno, protože mohou být pro pacienta velmi nebezpečné. Lékyna ředěníkrve se používají v profylaxi a také jako lékyna ředěníkrve po operaci. Podle účinku na krevní složky odborníci dělí přípravky na ředěníkrve na:
Protidestičkové léky – to jsou léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou, mimo jiné se aplikují i jako první pomoc při infarktu myokardu.
Léky působící proti koagulačním faktorům – mezi ně patří mimo jiné i heparin.
Trombolytika – rozpouštějí již vzniklé sraženiny, podávají se nitrožilně, účinkují velmi rychle.
V naší poradně s názvem LÉKY NA ŘEDĚNÍ KRVE A OČKOVÁNÍ NA COVID se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Vlasta.
Je vhodné očkování proti covidu 19 když beru lékyna ředěníkrve?
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Očkování proti nemoci COVID-19 je možné podstoupit i v případě, kdy užíváte lékyna ředěníkrve. Musíte o této skutečnosti informovat zdravotnický personál očkovacího centra.
Pradaxa je lék, který patří mezi lékyna ředěníkrve. Donedávna byl využívaný zejména v ortopedii, ale nyní se stále více využívá i v interní medicíně. Účinnou látkou Pradaxy je takzvaný dabigatran. Tato sloučenina je inhibitorem trombinu, který má nezastupitelnou roli v krevním srážení – tím se sníží riziko vzniku krevních sraženin. V ortopedii je Pradaxa pacientům podávána po operačních zákrocích (zejména po totální endoprotéze) jako prevence vzniku hluboké žilní trombózy. Pro internisty je důležité, že je nyní Pradaxa indikována také jako lék ředící krev u pacientů s fibrilací síní a u pacientů s již vzniklou hlubokou žilní trombózou a plicní embolií. Neléčená fibrilace síní ohrožuje pacienta vznikem krevních sraženin v srdci, které mohou způsobit ischemickou mozkovou mrtvici.
Dávkování je striktně individuální a závisí na přesné indikaci podávání a zdravotním stavu pacienta. Běžná dávka pro dospělého člověka je 110–150 miligramů preparátu Pradaxa, podávaná 2x denně. Pradaxa nesmí být v žádném případě užívána jinak, než jak stanoví předepisující lékař.
Antikoagulanty – léky proti srážení krve společně s přírodními zdroji antikoagulantů (ovoce, zelenina) úspěšně zabraňují výskytu rizikových faktorů, jako je mrtvice, vysoký krevní tlak, obezita a cukrovka.
Protisrážlivé (antikoagulační) léky – mají rozsáhlé využití, zabraňují zbytečnému srážení krve, patří sem například Warfarin a Heparin.
Heparin – patří k základním lékům, který blokuje srážlivý proces. Aplikuje se v akutní fázi, a to pouze injekčně, je schopný rozředit tepenné uzávěry. Nevýhodou je bolestivost při aplikaci a vznik modřin.
Warfarin – léčba Warfarinem obvykle přichází až po Heparinu, je pomalejší. Narušuje normální funkci vitaminu K, který je nezbytný pro tvorbu účinných koagulačních faktorů. Účinek nastupuje s několikadenním zpožděním. U tohoto léku je proto zákaz konzumace zeleniny s vysokým obsahem vitaminu K (kapusta, brokolice, rajčata), neboť snižuje účinek léku. Hladinu warfarinu v krvi je nutné pravidelně kontrolovat.
Nejmodernějšími léky proti srážení krve jsou Pradaxa a Xarelto.
Pradaxa – tabletová forma, má podobný účinek jako Warfarin. Používá se v rámci prevence vzniku sraženin po operacích a také proti vzniku krevních sraženin.
Xarelto – funguje na principu blokování srážecího faktoru Xa, používá se v rámci prevence po operacích.
U každého ředění krve je důležité pravidelně kontrolovat srážlivost krve. Léky se nastavují podle srážlivosti tak, aby byla optimální.
Antitrombotika – lékyna ředěníkrve (proti nadměrnému srážení krve), které brání vzniku krevních sraženin (trombů) v krevním řečišti. Patří sem například kyselina acetylsalicylová (acylpyrin, anopyrin, aspirin). Jde o nesteroidní protizánětlivé léky, doporučuje se užívat 100 mg denně. Slouží jako prevence vzniku krevních sraženin u lidí s vysokým krevním tlakem a aterosklerózou.
Pouze antitrombotika jsou lékyna ředěníkrve bez předpisu.
V naší poradně s názvem ŘEDĚNÍ KRVE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Anna Šatanová.
Chci se zeptat na lék Lixiana 60mg , na ředěníkrve které léky se mohou užívat ja uživám apoibuprofen na bolest kloubu.Taky z bylin se chci zeptat na bylinu komonici lékařskou, která má být též na ředěníkrve, jestli je vhodná? Děkuji za odpovědi.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Lék Lixiana je nový lék proti sražení krve, který je stále ve fázi testování a teprve se vyhodnocují všechny možné interakce. Výhodou Lixiany je, že nevyžaduje žádnou dietu - můžete jíst co chcete. S interakcí s jinými léky je to už trochu horší. Je mnoho léků, které zvyšují i snižují účinky Lixiany, ale jejich dostupnost je vázána na lékařský předpis, takže vždy informujte všechny lékaře, že užíváte Luxianu a oni se k tomu přizpůsobí se svým předpisem. Co se týče bylinek, tak zatím je prokázána interakce s třezalkou tečkovanou, ale pro vaší bezpečnost byste neměla užívat žádné bylinky během léčby Lixianou. Volně prodejné léky proti bolesti, jako je například Ibuprofen, zvyšují riziko krvácení, obzvláště když se užívají dlouhodobě. Požádejte svého ošetřujícího lékaře o předpis na vhodnější lék proti bolesti, který bude možné užívat bez rizika.
Pacient, který užívá lék na ředěníkrve, si svévolně vezme lék, který také ředí krev, a posléze může třeba i vykrvácet, protože jeden lék znásobí účinnost toho druhého. Velice často také dochází k nevhodným kombinacím z důvodu volného prodeje některých léků, které si koupíme, aby nám bylo lépe, respektive abychom vyřešili nepříjemné projevy nachlazení a podobně. Velmi oblíbeným lékem je určitě Brufen, sám o sobě tento lék není vhodný k časté konzumaci. Kombinace s lékyna ředěníkrve pak může způsobit vážné zdravotní stavy, které mohou skončit i úmrtím. Pokud užíváte lékyna ředěníkrve, vždy byste o tom měli informovat lékaře, když vám předepisuje nový lék.
Nepravidelná větší konzumace alkoholu může způsobovat kolísání hodnot INR. Po požití nadměrného množství alkoholu může dojít ke změnám hodnot INR, proto je tento fakt důležité nahlásit ošetřujícímu lékaři, který vám ihned stav INR zkontroluje.
Problém husté krve se obvykle řeší hematologickým vyšetřením a poté tradiční antikoagulační terapií, jež se často spoléhá pouze na využití léků navržených tak, že inhibují shlukování krevních destiček, které jsou zodpovědné za vznik krevních sraženin. Antikoagulační terapie tedy zajišťuje „ředění krve“. Tento druh léčby velmi efektivně zabraňuje vzniku dalších krevních sraženin u lidí, kteří prodělali infarkt nebo mrtvici. Při léčbě se používají léky Coumadin, Plavix a podobně. Lze řešit houstnutí krve jiným způsobem? V život ohrožujících situacích určitě ne. Nicméně v určitých případech se mohou při ředění krve využít bylinné léky.
Moderní sloučeninou je takzvaný tikagrelor (lék Brilique), který podobně jako klopidogrel ovlivňuje krevní destičky. Využití má podobné jako klopidogrel, podle studií má zřejmě dokonce vyšší účinnost a nižší výskyt nežádoucích účinků. Limitujícím faktorem je jeho prozatím vyšší cena. Jedná se o sloučeninou potlačující funkce destiček.
Dalším lékem je Pradaxa, což je relativně nový lék, který patří mezi lékyna ředěníkrve. Donedávna byl používán zejména v ortopedii, nyní se však stále více využívá v interní medicíně. Účinnou látkou Pradaxy je takzvaný dabigatran. Tato sloučenina je inhibitorem trombinu, který má nezastupitelnou roli v krevním srážení, neboť snižuje riziko vzniku krevních sraženin. V ortopedii je Predaxa pacientům podávána po operačních zákrocích (zejména po totální endoprotéze) jako prevence vzniku hluboké žilní trombózy. Pro internisty je důležité, že je nyní Pradaxa indikována i jako lék ředící krev u pacientů s fibrilací síní a u pacientů s již vzniklou hlubokou žilní trombózou a plicní embolií. Neléčená fibrilace síní ohrožuje pacienta vznikem krevních sraženin v srdci, které mohou způsobit ischemickou mozkovou mrtvici. Klasickým lékem ve zmíněných indikacích byl dříve zejména Warfarin, ten má však celou řadu nevýhod.
Použití léků na ředěníkrve je vždy individuální a nelze je paušalizovat. Využívá se kombinace jednotlivých látek, jako například Anopyrin a Plavix, nízkomolekulární Heparin a Warfarin, Anopyrin + Plavix + Warfarin. Vždy se zvažuje pro a proti. Tyto léky patří pouze do rukou odborníků!
Mezi novější lékyna ředěníkrve patří trombolytika. Léky z této skupiny se podávají nitrožilně. Jsou velmi účinné a dokážou přímo a rychle rozpustit již vzniklou sraženinu. Moderní léky této skupiny umožňují aktivovat plazmin a tím rozpouštět sraženiny. Využití je například u rozsáhlých plicních embolií a někdy i u ischemických mozkových mrtvic. Aplikace se ovšem musí vždy důkladně zvážit, protože tyto léky mohou srážení krve utlumit příliš a následným krvácením pacienta ohrozit nebo usmrtit.
Jde například o Eliquis, jehož činnou látkou je sloučenina apixaban. Lék blokuje faktor Xa koagulační kaskády. Kvůli nižšímu výskytu krvácivých komplikací se tento preparát stává velmi oblíbeným a opět se využívá v prevenci a léčbě hluboké žilní trombózy, plicní embolie a jako prevence mozkové mrtvice při fibrilaci síní.
Dále je to Pradaxa, což je modernější protisrážlivý lék. Účinnou látkou je sloučenina dabigatran, která blokuje koagulační kaskádu. Mezi výhody tohoto přípravku patří užívání v tabletkové formě a minimální možnost předávkování při správném užívání. Pradaxa se využívá při prevenci a léčbě hluboké žilní trombózy, plicní embolie a jako prevence mozkové mrtvice při fibrilaci síní. Velkou výhodou Pradaxy je existence speciální protilátky, která může v případě nutnosti účinek Pradaxy téměř okamžitě vyrušit (preparát Praxbind).
Do této skupiny léků patří také již výše zmíněný lék Xarelto.
Podáváním antiagregancií se brání shlukování krevních destiček v místě cévního – tepenného poškození. Mezi tyto léky patří přípravky s obsahem kyseliny acetylsalicylové ASA (Anopyrin, Godasal, Aspirin), dále přípravky s obsahem ticlopidinu, clopidogrelu, prasugrelu, ticagrelolu a další. U těchto léků jde většinou o celoživotní užívání, tedy po zbytek života od stanovení diagnózy.
Antikoagulancia jsou léky blokující tvorbu takzvaných koagulačních faktorů – dělí se do několika skupin podle toho, jaký koagulační faktor blokují. Do této skupiny patří antagonista vitaminu K – AVK – Warfarin, dále do této skupiny patří léky, které nesou název nová antikoagulancia /NOAK/ – sem patří preparát Pradaxa – dabigatran, Xerelto – rivaroxaban, Eliquis – apixaban a další. Antikoagulancia užívají někdy pacienti celoživotně, někdy pouze několik měsíců.
Nejen u antiagregancií hrozí riziko krvácení, ale zejména u antikoagulancií je toto riziko zvýšené. Některé léky, především hojně užívané léky na bolest ze skupiny nesteroidních antirevmatik /NSA/, jako je například Brufen, Ibalgin, Voltaren, mohou snižovat účinek některých léků na ředěníkrve nebo naopak účinek zvyšovat, a proto mohou ještě navýšit riziko krvácení. Kombinace nesteroidních antirevmatik s antiagregancii a antikoagulancii, jak s Warfarinem, tak s novými antikoagulancii, je tedy zakázána. Na bolesti je možné užívat jen léky s obsahem paracetamolu, tramadolu, opiáty, přípravky s obsahem metamizolu (Novalgin).
Lze užívat nové tabletové léky /pradaxa, xalerto.../ na ředěníkrve a to po operaci umělé chlopně, které prý se mohou v současné době podávat u všech indikací jako warfarin?
Obecně platí, že lékyna ředěníkrve nezpůsobují ani nezhoršují příznaky erektilní dysfunkce. Mnoho mužů bez problémů užívá sildenafil (Viagra) při současné léčbě Pradaxou. Vždy informujte svého lékaře o všech lécích které užíváte.
Lékyna ředěníkrve po infarktu je možné přestat užívat, jen když vás k tomu vyzve lékař. Lékyna ředěníkrve jsou pacienty po infarktu jako léky na prodloužení života. To znamená, že je velmi důležité užívat je podle pokynů lékaře. Lékař jasně vidí jejich účinky na výsledcích laboratorních vyšetření krve a může podle toho přizpůsobovat dávkování.
Očkování proti nemoci COVID-19 je možné podstoupit i v případě, kdy užíváte lékyna ředěníkrve. Musíte o této skutečnosti informovat zdravotnický personál očkovacího centra.
Chci se zeptat na lék Lixiana 60mg , na ředěníkrve které léky se mohou užívat ja uživám apoibuprofen na bolest kloubu.Taky z bylin se chci zeptat na bylinu komonici lékařskou, která má být též na ředěníkrve, jestli je vhodná? Děkuji za odpovědi.
Kontrola srážlivosti krve samozřejmě možná je. Můžete požádat svého praktického lékaře o toto vyšetření. U léku Pradaxa se ale srážlivost krve nemusí tolik sledovat jako u Warfarinu, protože tento lék ředí krev jiným mechanizmem účinku a nepodléhá vlivům potravy, jako Warfarin.
Dobrý den.Proč lékaři neustále předepisují Warfarin, když jsou na ředěníkrve nové, lepší léky.Bojí se,že jim pojišťovna dá nový lék k úhradě.Jsme v tomto případě na úrovni rozvojových států.Jsem ročník 1935.Právě u nás starších,se uvádí větší možnost nežádoucích účinků.Děkuji Stanislav Novotný