Zajímáte se o téma MEFENOXALON? Tak právě pro vás je určen tento článek. Dorsiflex obsahuje účinnou látku mephenoxalone a používá se na uvolnění svalů a jako mírné sedativum. Dorsiflex patří do skupiny léků s názvem anxiolytika - léky odstraňující úzkost (anxietu), psychickou tenzi a napětí, strach (fobie), trému apod.
Dorsiflex je návykový a stav se po ukončení léčby zhorší. Neměl by se používat u pacientů s porfyrií, což je porucha metabolismu červených krvinek. Dorsiflex je třeba užívat s opatrností u pacientů s poruchou funkce jater, ledvin a dýchání. Zvýšené opatrnosti je třeba dbát u pacientů s depresí, svalovou slabostí, u starších pacientů s oslabenými stavy a u pacientů s epilepsií. Mezi nežádoucí účinky patří ospalost, gastrointestinální příznaky, závratě, bolest hlavy, poruchy citlivosti, problémy s koordinací, paradoxní neklid, změny vidění, hypotenze, alergické reakce, dyskrazie (abnormální změna složení krve). Dorsiflex může interagovat s jinými léky a látkami působícími na centrální nervový systém, jako jsou: alkohol, barbituráty, hypnotika, opioidní analgetika. Dávkování u dospělých je 200 mg až 400 mg třikrát denně ústy.
Kontraindikace Dorsiflexu
- Hypersenzitivita na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku přípravku Dorsiflex.
- Myastenia gravis;
- Myastenický syndrom;
- Těžší poruchy funkce jater;
- Intoxikace alkoholem nebo léky tlumícími funkce CNS (benzodiazepiny, barbituráty aj.);
- První trimestr těhotenství.
Zvláštní upozornění a opatření pro použití
Opatrnosti je třeba u pacientů se závažnou poruchou funkce ledvin nebo poruchou funkce jater a u pacientů léčených kumarinovými antikoagulancii (například Warfarin). U těchto pacientů je zvýšené riziko nežádoucích účinků.
Opatrnosti je třeba při předepisování přípravku Dorsiflex starším pacientům. U těchto pacientů je taktéž zvýšené riziko nežádoucích účinků.
Při současném podávání s látkami tlumícími centrální nervový systém (alkohol, sedativa, hypnotika, antidepresiva, antipsychotika, antihistaminika, některá analgetika a anestetika) může Dorsiflex ovlivňovat duševní a fyzické schopnosti pacienta.
Pacienty je třeba upozornit na negativní účinky současného užívání přípravku Dorsiflex s alkoholem nebo výše zmíněnými léky a varovat je před řízením motorových vozidel nebo ovládáním strojů.
Přípravek není určen pro děti mladší 8 let, vzhledem k nedostatku zkušeností s jeho podáváním v této věkové skupině.
Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce
Stejně jako jiné sedativní látky může mefenoxalon zesilovat účinek alkoholu, sedativ, hypnotik, antidepresiv, antipsychotik, antihistaminik a anestetik; proto se jejich současné užívání nedoporučuje.
Mefenoxalon také zesiluje účinek myorelaxancií a kumarinových antikoagulancií, například Warfarinu.
Současné podávání antihypertensiv může vést ke vzniku nebo prohloubení hypotenze, zároveň může dojít ke zvýraznění bradykardie při současném podávání beta-blokátorů.
Dorsiflex v těhotenství
Bezpečnost podávání mefenoxalonu během těhotenství nebyla stanovena. Mefenoxalon se proto nemá podávat během těhotenství, zejména v 1. trimestru. Pacientky je třeba upozornit, aby informovaly lékaře o svém plánovaném těhotenství nebo pokud otěhotní během léčby mefenoxalonem.
Dorsiflex při kojení
Bezpečnost podávání mefenoxalonu během kojení nebyla stanovena. Není známo, zda se mefenoxalon vylučuje do lidského mateřského mléka. Riziko pro kojené novorozence/děti nelze vyloučit.
Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje
Dorsiflex může ovlivnit činnost vyžadující zvýšenou pozornost, koordinaci pohybů a rychlé rozhodování (řízení motorových vozidel, obsluha strojů, práce ve výškách apod.); tyto činnosti smí pacient vykonávat jen s výslovným souhlasem lékaře.
Pacienty je třeba informovat o negativním vlivu na pozornost, zejména ve vztahu k řízení motorových vozidel.
Zdroj: článek Dorsiflex droga
Mefenoxalon
Dorsiflex patří mezi běžně užívané léky v neurologii a ortopedii. Účinnou sloučeninou léku je látka mephenoxalonum. Mefenoxalon účinkuje na centrální nervový systém a pomáhá uvolňovat stahy kosterní svaloviny (odborně se označuje tento efekt jako myorelaxační).
Dorsiflex se používá zejména při bolestech zad, které jsou způsobeny nadměrně staženými svaly, nejčastěji jde o bolesti krční páteře. Lék je v takovém případě vhodným doplňkem k masážím a rehabilitačním cvičením.
Dorsiflex se vyrábí ve formě 200miligramových tablet a u dospělého člověka se většinou předepisují 1–3 tablety denně.
Dorsiflex má jen málo nežádoucích účinků, u některých lidí byly po jeho nasazení popisovány obtíže jako bolesti hlavy, ospalost a trávicí obtíže (nechutenství, plynatost, bolesti břicha, pálení žáhy a podobně).
Zdroj: článek Lék na uvolnění svalů zad
Dimexol
Dimexol patří mezi běžně užívané léky v neurologii a ortopedii. Účinnou sloučeninou léku je droga mephenoxalonum. Mefenoxalon účinkuje na centrální nervový systém a pomáhá uvolňovat stahy kosterní svaloviny (myorelaxační efekt).
Dimexol se používá zvláště při bolestech zad, které jsou způsobeny nadměrně staženými svaly, nejčastěji jde o bolesti krční páteře. Lék je v takovém případě vhodným doplňkem k masážím a rehabilitačním cvičením.
Vyrábí se ve formě 200miligramových tablet a u dospělého člověka se většinou předepisují 1–3 tablety denně.
Dimexol má jen málo nežádoucích účinků, u některých lidí byly po jeho nasazení popisovány bolesti hlavy, ospalost a trávicí obtíže (nechutenství, plynatost, bolesti břicha, pálení žáhy a jiné).
Wikipedie se o tomto léku nezmiňuje.
Zdroj: článek Lék na uvolnění svalů zad