Melatonin je v posledních dekádách v centru pozornosti badatelů i farmaceutických firem, protože má dalekosáhlé účinky na stav celého organismu. Melatonin se účastní koordinace denních rytmů a spánku. Jeho hladina v krvi se za normálních okolností zvyšuje po nástupu tmy a vrcholí uprostřed noci, aby podpořila spánek. Nedostatek melatoninu způsobuje nespavost. Podívejme se tedy, jak rozsáhlé účinky může mít melatonin, hormon, který vytváří endokrinní žláza zvaná šišinka.
Laboratorní i klinická pozorování ukazují, že melatonin má velmi rozsáhlé účinky na velké množství fyziologických funkcí: ovlivňuje oběh krve, krevní tlak, tělesnou teplotu, metabolismus cukrů, tuků i bílkovin. Ovlivňuje produkci pohlavních hormonů, imunologické reakce organismu, průběh stárnutí, chování i psychologické reakce. Na základě některých laboratorních nálezů začal být melatonin prezentován ve vědeckém i bulvárním tisku jako téměř zázračný hormon ovlivňující stárnutí, nádorová onemocnění a imunitu.
Za nejvýznamnější jsou považovány jeho synchronizační, imunostimulační a antioxidační účinky. Podávání melatoninu pacientům na klinikách potvrdilo, že může být s úspěchem použit při léčení poruch spánku, zejména však u slepých osob a u pacientů s neurologickými potížemi. Experimentálně a dobrovolně užívali melatonin i účastníci světového fyziologického kongresu v Austrálii, aby pomohli při ověřování jeho účinků při odstraňování takzvanývh „jet lag symptomů“ – přechodného zhroucení biologických rytmů způsobeného přeletem několika časových pásem.
Vlasy potřebují kvalitní péči, která by měla vycházet ze zásad zdravého životního stylu a z používání vyhovujících kosmetických prostředků. Strava bohatá na vitaminy, minerály, stopové prvky, aminokyseliny pomáhá růstu zdravých a pevných vlasů a příznivě také ovlivní podrosty vlasů. Kromě toho je potřeba dbát na dostatek spánku a relaxaci. Totiž právě během spánku se v našem organizmu produkuje významný antioxidant – hormon melatonin, jehož přítomnost vědci potvrdili i ve vlasové papile. Účinky melatoninu na vlasové folikuly byly zkoumány řadou klinických studií a zjistilo se, že místně aplikovaný melatonin příznivě ovlivňuje podrosty vlasů a růst růst vlasů u lidí při difuzním nebo androgenetickém vypadávání vlasů (British Journal of Dermatology 2004; 150: 341-345). U 61 % účastníků byly zaznamenány pozitivní výsledky, kdy bylo dosaženo prokazatelné zvýšení hustoty vlasů o 29% až 43% po 3 až 6 měsících používání (měřeno v otevřené studii účinnosti a bezpečnosti (MEL-COS-AS-03) za použití digitální epiluminiscence, Trichoscan). Závěry mnoha výzkumů potvrzují, že melatonin hraje významnou roli v cyklu růstu a fyziologii vlasů, pigmentaci a také chrání buňky keratinocitů před poškozením vlivem UV záření. Tento fakt byl pro vědce natolik přelomový, že vyvinuli sérum s patentovanou formuli na bázi melatoninu, která je nyní dostupná i ČR. ASATEX® sérum obsahuje tři účinné látky: melatonin, Ginkgo biloba a Biotin (vitamin H), které se ve svém účinku vzájemně doplňují. Dochází k prokrvení vlasové pokožky a následné lepší výživě vlasového folikulu a posilují se i vlasové podrosty. Protizánětlivé složky (melatonin a ginkgo biloba) působí proti mikrozánětům ve vlasové pokožce, za jejichž původce se nejčastěji považuje stres, UV záření, životní prostředí, špatná strava, nemoc, atd. Biotin působí jako podpůrný prvek v procesu dělení buněk vlasů a má příznivý vliv na tvorbu keratinu (bílkovina tvořící vlas).
Ve svém příspěvku MELATONIN JE LÉK NEJEN NA SPANÍ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Lucasice.
Používám Melatonin na poruchu spánku asi rok, po porodu jsem měla spaní skrze malou dost rozházené i později, kdy už spala normálně. Melatonin mi to upravil.
Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.
Melatonin je jeden z nejdůležitějších spánkových regulátorů, který si produkuje zdravé tělo samo (v mozku – šišince). Jeho hladina roste obvykle převážně večer, kdy jsme navyklí na spánek. Jeho nedostatečná tvorba pak může vést ke spánkovým poruchám. Melatonin usnadňuje usínání, a je tudíž velmi vhodný na obnovení normálního cyklu spaní narušeného třeba cestováním do jiných časových pásem nebo prací na směny. Je výborný pro starší lidi a seniory, protože přirozená tvorba melatoninu organismem člověka s přibývajícím věkem výrazně klesá. Lze jej užívat podle potřeby nebo dlouhodobě. Pokud vám nezabere hned napoprvé, nezoufejte a vydržte s užíváním několik večerů po sobě (úplně nejlépe pokaždé ve stejný čas).
Doporučená denní dávka je 1–5 mg melatoninu půl hodiny až hodinu před spánkem. Pozor: Nikdy nekombinujte s alkoholem nebo jinými léky na spaní!
Těhotenství a kojení
Užívání melatoninu během těhotenství a kojení není nějak škodlivé. Ale při aplikování ve vysokých dávkách může mít vliv na antikoncepci. Taktéž může dojít ke zvýšení hladiny prolaktinu.
Interakce
Ačkoli se melatonin prodává jako doplněk stravy, je důležité brát v potaz, že se jedná o lék. Jako každý lék, tak i tento má své vedlejší účinky, které mohou mít různé interakce s jinými léky. Úroveň melatoninu může být zvýšena i jinými léky, jako jsou například selektivní inhibitory, antidepresiva (Prozac, Sertralin) a mnoho dalších.
Vedlejší účinky
Nejčastějším nežádoucím účinkem melatoninu je ospalost. Proto je důležité vyvarovat se některých činností (například řízení automobilu), nebo si vzít lék čtyři až pět hodin před takovouto činností. Melatonin může způsobit svědění, abnormální srdeční tep a bolesti hlavy.
Tento lék je získáván z živočišných zdrojů, nebo synteticky z laboratoří. U melatoninu získaného z živočišných zdrojů je vyšší riziko vzniku kontaminace, což může vést k alergické reakci nebo přenosům různých virů.
Ve svém příspěvku MELATONIN DLOUHODOBĚ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Eliška.
Dobrý den, vážení. Chtěla jsem se zeptat, zda je možné užívat melatonin dlouhodobě a ma- li vedlejší účinky, které to jsou.
Velmi dlouho trpím nespavostí, užívám léky na uklidnění, hypnotika a ráda bych je co nejvíce omezila a nahradila přírodními prostředky na úzkost a nespavost.
Dále mám otázku, jaké jsou konkrétní nežádoucí účinky při užívání léků na uklidnění zároveň s melatoninem nebo je-li li možné bez většího rizika užívat léky a melatonin s odstupem několika hodin.
Děkuji Vám za brzkou odpověď a pochopení.
S úctou Eliška Koukalová
Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.
Patří mezi novinku současné medicíny, které navíc podporují fyziologický spánek. Samotný melatonin je pro kvalitu spánku velmi důležitý. Melatonin je látka zcela vlastní lidskému tělu, plní funkci významného antioxidantu a rovněž se podílí na řízení hormonálních dějů (hlavně u žen). Melatonin se tvoří v části mozku nazývané epifýza – šišinka. S věkem však produkce melatoninu klesá, i to je jedním z důvodů, proč nespavostí trpí častěji starší lidé. Léky na bázi melatoninu pomáhají navodit přirozený rytmus spánku a bdění a nezpůsobují závislost, denní ospalost ani poruchy paměti. Zde se můžete podívat na aktuální ceny z nabídky internetového obchodu: melatonin cena.
V naší poradně s názvem PRÁŠKY NA SPANÍ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel JOSEF STUDENÝ.
Dobrý den,užívám na spaní 1/2 Tisercinu u kterého se nedoporučuje řídit motorová vozidla,který jiný prášek na spaní u kterého by to nevadilo a mohlo se řídit,děkuji
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Všechny léky na spaní způsobují ospalost a ta nejde ruku v ruce s řízením motorových vozidel. Možnou alternativou by mohl být Circadin 2 mg, což je postupně uvolňovaný melatonin, který se užívá několik desítek minut před spaním. Druhý den ráno melatonin již neovlivňuje reakční schopnosti a je možné řídit motorové vozidlo. Dohodněte se se svým lékařem o možné výměně Vašich léků na spaní.
Melatonin je hormon produkovaný mozkovou epifýzou. Melatonin je látka podporující spánek, zároveň je antioxidantem, protože chrání mozek před volnými radikály (molekulami), které jsou pro tělo škodlivé. Žádná vědecká studie však důvěryhodně nepotvrdila účinnost melatoninových potravinových doplňků, tudíž by bylo nesprávné tvrdit, že melatonin působí jako prevence epileptických záchvatů.
Ve svém příspěvku LÉČBA NESPAVOSTI se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Eva.
Beru melatonin v prášcích ale usínání není lepší!!!!
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Jan Kašpar.
Dobrý den, slyšel jsem že marihuana (pravděpodobně) uvolňuje melatonin a tak se po ní, individuálně někomu může dobře spát, a tak že je melatonin i lék na popřípadný odvykací stav, je to možné?
Melatonin může být využit jako krátkodobé hypnotikum u pacientů se schizofrenií v kombinaci s nespavostí, u mladých i starších lidí trpících nespavostí. Ve srovnání s běžně předepisovanými látkami ze skupiny hypnotik má melatonin několik významných výhod. Melatonin nezpůsobuje ranní otupělost, není zde syndrom z vysazení hypnotik, není návykový. Používá se i při ukončení léčby benzodiazepiny (léčba vypadávání vlasů).
Doporučená denní dávka je 1–5 mg melatoninu půl hodiny až hodinu před spánkem. Pozor! Nikdy nekombinujte s alkoholem nebo jinými léky na spaní!!!
Ve svém příspěvku MELATONIN se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Bohumil Plucnara.
Podle toho jak je melatonin silný,1,5 mg jak vyrábí Aurum je málo,optimální je 3 mg může se jít až na 15 mg ale to už jsou spíše pro imnosatimulační účinky
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Eva Peckova.
Jím 3mg melatonin /nepomáhá/ má melatonin vedlejší účinky při dlouhodobém užívání?/jsou na to různé názory, že vše ještě se o něm""neví!)Eva
Pozitivních efektů melatoninu je více. Melatonin snižuje riziko vzniku artritidy, odstraňuje poruchy vznikající v důsledku práce na směny, podporuje imunitu, omezuje negativní projevy při cestování přes řadu časových pásem a jejich adaptaci po příjezdu. Je prospěšný při řešení většiny případů nespavostí. Omezuje negativní účinky radiace. Snižuje riziko vzniku šedého zákalu. Působí jako preventivní látka v případě prokázaného rizika rakoviny prsu. Omezuje negativní projevy chemoterapie při léčbě rakoviny. Jsou i náznaky, že melatonin snižuje cholesterol, a dokonce i vysoký krevní tlak. Zlepšuje kvalitu spánku, přičemž se nejedná o chemicky navozený spánek pomocí léků. Odstraňuje problémy při premenstruačním syndromu, také se uplatní v kombinaci s minimálními dávkami progesteronu u žen v menopauze. Melatonin tím, že omezuje tvorbu volných radikálů, stimuluje imunitní systém, chrání kardiorespirační systém, stabilizuje denní biorytmy, zlepšuje spánek, stimuluje produkci růstového hormonu, chrání před nádorovým onemocněním.
Ve svém příspěvku MELATONIN DISKUZE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Skalda.
Ahoj. Nejlevnejsi zdroj: https://www.iherb.com/searc… Postovne vyjde okolo 2 dolaru. Na iHerb jsou doplnky o dost kvalitnejsi, potentnejsi, levnejsi a maji nejlepsi pomer cena/kvalita. Podivejte se.
Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.
Melatonin má dva podstatné vlivy na spánek, a to přímý vliv, což je hypnotický účinek, a nepřímý vliv, kdy zesiluje cyklus spánek – bdění, a tak nepřímo podporuje spánek. Jelikož noční hladiny melatoninu klesají s věkem, je pravděpodobné, že náhrada melatoninu může sloužit jako nástroj léčebného účinku a zlepšovat kvalitu spánku u lidí s nespavostí zejména ve věku nad 55 let, ale i mladších.
Ve svém příspěvku MELATONIN se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Skalda.
Ahoj. Nejlevnejsi zdroj: https://www.iherb.com/searc… Postovne vyjde okolo 2 dolaru. Na iHerb jsou doplnky o dost kvalitnejsi, potentnejsi, levnejsi a maji nejlepsi pomer cena/kvalita. Podivejte se.
Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.
Melatonin je člověku přirozený hormon, produkovaný epifýzou v nočních hodinách. U člověka se uplatňuje jako časovač biologických rytmů a také jako signál, který ohlašuje příchod spánku. Se stoupajícím věkem produkce melatoninu klesá a zvyšuje se výskyt spánkových poruch. Biologické rytmy spánku jsou pravidelné, a nejsou pasivně vynucené, fungují na základě světlo – tma. Tyto vnitřní hodiny řídí mnoho rytmů, včetně rytmu chování, tělesné teploty, spánku, stravování, pití a hormonálních hladin. Melatonin má u člověka hypnotický efekt, naproti tomu u nočních zvířat zvyšuje úroveň bdělosti.
V naší poradně s názvem KOMBINACE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Eva Kotikova.
Dobrý den,prosím o radu zda mohu kombinovat MELATONIN 5 mg a Persen.
Mám již dlouholeté problémy se spaním .
Děkuji
Kotikova Eva.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Nemělo by to dělat problémy, ale nečekejte od toho velké změny ve vašem spánku. Vsaďte spíše na zdravý pohyb na čerstvém vzduchu, abyste se přirozeně unavila a večer pak padla do postele jako zabitá. Pohyb a fyzická námaha při cvičení zajistí tvorbu endorfinu, který odstraní deprese a následná únava vám pomůže lépe spát. Ušetříte si tím játra, která nyní musí metabolizovat antidepresiva, která užíváte.
zvýšení a zintenzivnění slunečního světla přes den;
absolutní tma v noci při spánku;
pravidelný osmihodinový spánek v noci – více i méně není vhodné;
doporučuje se horká koupel před spaním.
Množství melatoninu můžeme sami ovlivnit, a to zejména spánkem ve zcela zatemněné místnosti. Dále melatonin můžeme ovlivnit přirozenou cestou konzumací potravin rostlinného původu, jako jsou obilné klíčky, ovesné vločky, rýže, ječmen. Melatonin mohou zvýšit i potraviny s vyšším obsahem aminokyseliny tryptofan (aminokyseliny, která podporuje tvorbu melatoninu), což jsou dýňová semínka, mandle, tofu, mořská řasa Spirula, Cottage sýr. Byliny jsou také podstatným prvkem při podpoře tvorby melatoninu, a to především třezalka, šalvěj lékařská, kopretina řimbaba. Nejvíce melatoninu nám zaručí kostřava rákosovitá.
Melatonin se v dermatologii používá pro své silné antioxidační účinky. Melatonin činí volné radikály neagresivními, čímž chrání tkáně od degenerativních změn a stárnutí. Svým fyziologickým účinkem průniku do buněk zajistí přeměnu volných radikálů v méně škodlivé látky, které pak tělo z organismu vyloučí.
V naší poradně s názvem ÚBYTEK KREVNÍCH DESTIČEK se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Marie.
jestli existuje něco čím zvýšit růst krevních destiček
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Zvýšit množství krevních destiček jde těmito způsoby:
- léčba základní příčiny nedostatku krevních destiček;
- transfúze krve a nebo přímo krevních destiček;
- chirurgické odstranění sleziny.
Sama si můžete pomoci tím, že se vyvarujete krvácivým zraněním a nebudete pít alkohol. V jídle se vyvarujte všemu co obsahuje chinin, nepijte brusinkovou šťávu a kravské mléko. Buďte opatrná při užívání léků bez předpisu. Léky proti bolesti, jako je aspirin a ibuprofen, mohou ovlivnit funkci krevních destiček.
Prostředky na zvýšení počtu krevních destiček:
Vitamíny B
Železo
Vitamín C
Extrakt z listů papaya
Kolostrum
Chlorofyl Melatonin
Melanin je hnědý až černý pigment a má ochrannou funkci. Někdy nevědomky může být zaměněn za název melatonin. Melatonin je hormon, který se účastní koordinace denních rytmů a spánku. Jeho hladina v krvi se za normálních okolností zvyšuje po nástupu tmy a vrcholí uprostřed noci, aby podpořila spánek. Nedostatek melatoninu způsobuje nespavost.
V naší poradně s názvem OTEC PLESKAČ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Karel.
dobrý den, chtěl bych poprosit o radu, již dlouhou dobu mně šumí až píská v uších. Už jsem byl i na proplachu uší, ale nepomohlo to. Byl bych rád za Vaši radu. předem děkuji Karel
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Pískání v uších, odborně tinnitus, je velmi obtížné zmírnit alternativní medicínou. U některých lidí pomáhá neuromodulace pomocí transkraniální magnetické stimulace (TMS). Je to bezbolestná neinvazivní terapie, která byla úspěšná při snižování příznaků tinnitu u některých lidí. Dále je možné využít účinků akupunktury, hypnózy, extrakt z ginkgo biloba, melatonin, zinkové doplňky a vitaminy řady B. To vše je volně prodejné a může to pomoci. Co pomáhá více, jsou léky na předpis, kam patří Tricyklická antidepresiva a Alprazolam. O nich si promluvte se svým lékařem.
Melatonin je jedním z nejdůležitějších spánkových regulátorů, který si produkuje zdravé tělo samo (v mozku – šišince). Jeho hladina roste obvykle převážně večer, kdy jsme navyklí na spánek. Jeho nedostatečná tvorba pak může vést ke spánkovým poruchám. Melatonin usnadňuje usínání, je tudíž velmi vhodný na obnovení normálního cyklu spaní narušeného třeba cestováním do jiných časových pásem nebo prací na směny. Je výborný pro starší lidi a seniory, protože přirozená tvorba melatoninu s věkem výrazně klesá. Lze jej užívat podle potřeby nebo dlouhodobě. Pokud vám nezabere hned napoprvé, nezoufejte a vydržte s užíváním několik večerů po sobě (úplně nejlépe pokaždé ve stejný čas).
Doporučená denní dávka je 1–5 mg melatoninu půl hodiny až hodinu před spaním.
Pozor: Nikdy nekombinujte s alkoholem nebo jinými léky na spaní!
Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) oficiálně potvrdil, že melatonin je účinný na poruchy spánku a že je jeho užívání bezpečné.
V naší poradně s názvem OTEC PLESKAČ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Pavla Gigelová.
Dobrý den.
chtěla bych sr zeptat, na šumění a hučení v uchu. Nejvíce mě obtěžuje v noci, v klidovém režimu.
Co s tím.
Děkuji předem za každou radu.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Šumění a hučení v uchu může být vedlejším nežádoucím účinkem některých léků. Poraďte se se svým praktickým lékařem o všech lécích, které užíváte. Až s ním budete mluvit, tak ho také poproste o rentgen hlavy, aby bylo vidět, jak to vypadá v uších a jejich okolí. Léčba, která by úspěšně vyřešila hučení a šumění, záleží na příčině. Pokud bude příčina odstraněna, tak se vše může vrátit do původního stavu. Mnohdy ale hučení a šumění v uších nemá žádnou příčinu a na takové stavy bohužel není žádná léčba. Podpůrně lze použít léčivé přípravky s obsahem Ginkgo Biloba, zinek a vitamíny řady B v přípravku B-komplex, které mohou zmírnit tyto nepříjemné příznaky. Pokud vás to budí ve spánku, tak je možné použít stroj produkující bílý šum. Jde o zařízení, které produkuje zvuky podobné dešti nebo vlnám oceánu. Tady je vidět, kolik stroj na bílý šum stojí a jak vypadá: https://www.zbozi.cz/hledej…
Také ventilátory, zvlhčovače, odvlhčovače, klimatizace a čističky vzduchu umístěné v ložnici mohou pomoci snížit hučení v uších v noci. Jde o jednoduchý maskovací manévr, kdy se jeden sluchový vjem přebije jiným, ale funguje to. Na podporu spánku můžete použít melatonin.
S řídnutím vlasů se potýká téměř polovina populace, jedná se zhruba o 60 % mužů a 30 % žen. Problém s vlasy se objevuje vlivem působení psychického nebo fyzického stresu, věkem, hormonálními změnami, genetickými dispozicemi, vlivem UV záření nebo špatnou výživou. Přechodné vypadávání vlasů může postihnout každého člověka. Jestliže je vypadávání vlasů vyšší než 100 vlasů denně a je doprovázeno špatnou kvalitou vlasů během krátké doby, je vhodné navštívit odborníka – dermatologa, který provede odborné vyšetření. Na základě vyšetření dojde k doporučení příslušné léčby. Novinkou v léčbě vypadávání vlasů je právě použití melatoninu. Tyto přípravky jsou na našem trhu volně prodejné. Melatonin je vhodný při léčbě vypadávání vlasů v různých stádiích tohoto onemocnění. V zahraničí jsou tyto produkty s obsahem melatoninu používány již řadu let s velkým úspěchem.