Minocyklin spc
Příbalový leták naleznete zde.
Zdroj: článek Zkušenosti s minocyklinem
V naší poradně s názvem ANTIBIOTIKA A VITAMIN C se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Wannda.
Může vitamin C ovlivnit ATB?
Tj, pokud zrovna beru pravidelně vitamin C, z důvodu nachlazení a ve stejné době se objevil zánět v dásni a podezření na otravu krve, byli mi napsány dva druhy ATB... Může se to kombinovat?Děkuji
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek .
Bohužel v některých případech opravdu může společné užívání vitamínu C a ATB představovat problém. Nepíšete jaká antibiotika přesně užíváte, takže nelze určit zdali se Vás to také týká. Obecně vitamín C umocňuje antibiotikum tetracyklin a jemu podobné látky jako je doxycyklin a minocyklin. Může zde hrozit předávkování těmito antibiotiky.
Zdraví Cempírek!
Zdroj: příběh Antibiotika a vitamin C
Z distribuce je možné za určitých okolností obstarat jako neregistrovaný lék přípravek MINOCYCLIN Hexal tbl. obd. 100x50mg s konečnou cenou pro pacienta zhruba ve výši 620 Kč.
Zdroj: článek Zkušenosti s minocyklinem
Ve svém příspěvku MINOCYKLIN - PŘÍBALOVÝ LETÁK se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Nikola Bergová.
Prosím, kde je možné lék sehnat? Máme recept, ale marně se snažím jej někde dostat...
Děkuji Bergová
Uživatel rovněž přidal ke svému příspěvku i obrázek, který můžete vidět, když kliknete na tento odkaz přiložený obrázek.
Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.
Zdroj: příběh Minocyklin - příbalový leták
STADApharm GmbH, Stadastrasse 2-18, D-61118 Bad Vilbel, SRN.
15/289/00-C
Zdroj: článek Minocyklin - příbalový leták
V lékárně je možný prodej neregistrovaného léku Minocyclin Hexal tbl. obd. 100x50 mg s konečnou cenou pro pacienta zhruba ve výši 620 Kč. Doba dodání je velmi rychlá, zhruba do druhého pracovního dne jej má daná lékárna. Při případném zájmu tak musíte kontaktovat nejbližší lékárnu přímo osobně s vystaveným receptem a na objednávce se domluvit. Každá lékárna poskytne důležité informace.
Zdroj: článek Minocyklin - příbalový leták
Minocyclini hydrochloridum 54 mg (odpovídá 50 mg Minocyclinum) v 1 tobolce.
Tobolky.
Zdroj: článek Minocyklin - příbalový leták
Minocyklin se nesmí užívat při známé přecitlivělosti na minocyklin. I když se po minocyklinu zřídka vyskytuje zkřížená alergie s jinými tetracykliny, při prokázané přecitlivělosti na tetracykliny by se měl minocyklin použít jen po uvážení indikace.
Minocyklin se nesmí užívat při těžkých poruchách funkce jater. U těhotných žen a po dobu kojení je minocyklin kontraindikován. V pokusech na zvířatech byly při podávání vysokých dávek minocyklinu dokázány teratogenní účinky. U plodu a u kojenců může dojít ke zbarvení zubů, k defektům zubní skloviny a ke zpomalení růstu kostí. U člověka nejsou s jistotou vyloučeny malformace plodu. Po podání minocyklinu těhotným ženám existuje zvýšené riziko poškození jater. Minocyklin se nesmí podávat dětem do 8 let, protože před ukončením dentice může dojít k dlouhodobému zbarvení zubů a přechodně i ke zpomalení růstu kostí.
Současné podávání minocyklinu a beta-laktamových antibiotik (penicilinu, cefalosporinu) se nedoporučuje, neboť se snižuje antibakteriální účinek. Při dlouhodobém užívání minocyklinu (tedy více než 21 dnů) se musí pravidelně sledovat krevní obraz a funkce jater a ledvin. Pacienti musí být informováni, že u těžkého, perzistujícího průjmu, který se vyskytl během nebo po léčbě minocyklinem, musí vyhledat lékaře, neboť tyto potíže mohou být důsledkem pseudomembranózní enterokolitidy, která se musí bez odkladu léčit.
Zdroj: článek Minocyklin - příbalový leták
Minocyklin se užívá pro léčbu infekcí vyvolaných patogenními mikroorganismy citlivými na minocyklin, a to zvláště v těchto případech:
Zdroj: článek Minocyklin - příbalový leták
2x 50 mg minocyklinu orálně jednou za 24 hodin po dobu 1 až 3 měsíců.
Dospělí a mladiství s tělesnou hmotností nad 50 kg: iniciálně 200 mg minocyklinu, následně každých 12 hodin 100 mg.
Děti nad 8 let: iniciálně 4 mg na 1 kg tělesné hmotnosti, následně každých 12 hodin 2 mg na 1 kg tělesné hmotnosti.
Akutní gonokoková uretritida u mužů: 2x denně 100 mg minocyklinu po dobu 7 dní. Akutní gonokoková infekce u žen: 2x denně 100 mg minocyklinu po dobu minimálně 7 dní.
Akutní gonokoková epididymitida: 2x denně 100 mg po dobu 10 dní.
Syfilis: 200 mg iniciálně, následně 100 mg každých 12 hodin po dobu 10–15 dní.
V profylaxi kontaktu meningokokové meningitidy: dospělí iniciálně 200 mg, následně každých 12 hodin 100 mg po dobu 3 dní. Děti nad 8 let iniciálně 4 mg na 1 kg tělesné hmotnosti, následně každých 12 hodin 2 mg na 1 kg tělesné hmotnosti po dobu 3 dní.
Minocyklin se užívá s jídlem, čímž se sníží výskyt nežádoucích gastrointestinálních obtíží a neovlivní se tak absorpce účinné látky. V závislosti na klinickém průběhu trvá léčba běžných bakteriálních infekcí 5–21 dní.
Zdroj: článek Minocyklin - příbalový leták
V Čechách je situace nyní velmi složitá, lék je teoreticky možno získat přes institut mezinárodního dovozu léků, ale jen na základě receptu, který napíše specialista (bohužel ne každý ho chce psát), a navíc musí recept schválit antibiotické centrum. S lékem byly spíše komplikace a převažovaly nežádoucí účinky, proto byl stažen a místo něj je nyní předepisován především doxycyklin.
Zdroj: článek Zkušenosti s minocyklinem
Seznam všech pomocných látek (kvalitativně): gelatina, maydis amylum, magnesii stearas, silicii dioxidum colloidale, titanii dioxidum.
Žádné.
30 měsíců.
Při teplotě 15–25 stupňů Celsia.
Chránit před světlem.
Blistr, papírová skládačka, příbalová informace.
Velikost balení: 50 a 100 tobolek v jednom balení.
Zdroj: článek Minocyklin - příbalový leták
Vstřebávání minocyklinu ze střevního traktu mohou snižovat polyvalentní kationty, například ionty hliníku, vápníku (včetně mléka a mléčných výrobků) a hořčíku (obsažen v antacidech), stejně jako preparáty obsahující železo, aktivní uhlí a cholestyramin. Interval mezi podáním těchto přípravků a minocyklinu by měl být 2 až 3 hodiny.
Minocyklin může zvyšovat účinek orálních antidiabetik (derivátů sulfonylmočoviny) a dikumarolových antikoagulancií. U pacientů současně užívajících tyto přípravky a minocyklin by měla proto být pravidelně kontrolována srážlivost krve a glykémie a dávky léků aktuálně upravovány. Barbituráty a jiná antikonvulziva/antiepileptika (karbamapezin, fenytoin a primidon) stejně jako chronický alkoholismus mohou v důsledku indukce jaterních enzymů zvyšovat metabolismus minocyklinu, takže jeho obvyklé dávky nedostačují k dosažení terapeuticky účinných hladin. Při současném podávání minocyklinu a imunosupresiva cyklosporinu A se může zvyšovat toxický účinek cyklosporinu A.
Současné podávání minocyklinu a beta-laktamových antibiotik (penicilinu, cefalosporinů) se nedoporučuje, neboť se snižuje antibakteriální účinek. Rovněž nelze vyloučit, že při současném užívání minocyklinu a hormonálních antikoncepčních tablet může být snížena spolehlivost antikoncepce. Doporučuje se tudíž zároveň použít i nehormonální antikoncepci.
Minocyklin proniká placentární bariérou a je vylučován v mateřském mléce. Těhotné ženy a kojící matky nemají minocyklin užívat (s výjimkou nevyhnutelných případů), neboť tetracyklinové depozity mohou způsobovat diskoloraci zubů, poškození zubní skloviny a zpoždění růstu kostí u plodů starších než 4 měsíce.
Při léčbě tetracykliny byla v ojedinělých případech pozorována přechodná krátkozrakost, která může omezovat schopnost řízení motorových vozidel a obsluhy strojů.
Zdroj: článek Minocyklin - příbalový leták
Spektrum účinku minocyklinu zahrnuje grampozitivní a gramnegativní bakterie včetně anaerobních a sporulujících. Minocyklin je také účinný proti mykoplazmám, ricketsiím, chlamydiím, treponemám, letospirám a aktinomycetám. Minocyklin je zpravidla účinný proti následujícím druhům bakterií: Aeromonas spp., Branhamella catarrhalis a Branhamella pertussis, Brucella spp., Campylobacter spp., Citrobacter spp., Escherichia coli, Enterobacter spp (mimo E. aerogenes), Francisella tularensis, Haemophilus influenzae a Haemophilus ducreyi, Klebsiella spp., Neisseria gonorrhoeae a Neisseria meningitis, Listeria monocytogenes, Salmonella spp. Shigella spp., Staphylococcus aureus a koagulázové negativní stafylokoky, streptokoky skupiny A, B, C, G, Streptococcus pneumoniae, viridující streptokoky, Yersinia spp.
Výraznou, zčásti získanou rezistenci, vykazují: Bacteroides fragilis, Haemophilus ifluenzae enterokoky, Streptococcus pneumoniae serologických skupin B a S. To samé platí pro stafylokoky. Minocyklin je účinný na Bacteroides spp., Clostridium perfringens a Clostridium tetani, fuzobakterie, Morganella morganii, peptokoky, peptostreptokoky a propionbakterie.
Minocyklin působí také na aktinomycety, spirochety, leptospiry, mykoplazmy, rickettsie a bedsonie. Citlivá je i část kmenů Stenotrphomonas maltophilia a Stenotrphomonas sepacea. Enterobacter aerogenes, Proteus spp., Providencia spp., Pseudomonas aeruginosa a Serratia spp. je nutno považovat za primárně rezistentní.
Ve skupině tetracyklinů existuje rozsáhlá zkřížená rezistence, výjimkou jsou některé kmeny Staphylococcus aureus, na které je minocyklin ještě účinný.
Po orální aplikaci se minocyklin téměř zcela absorbuje z gastrointestinálního traktu. Existuje lineární vztah mezi dávkou a hladinou v séru. Relevantní plazmatická hladina je dosažena již za 30 minut.
Maximální plazmatická hladina při orální aplikaci je dosažena za 1–2 hodiny. Poločas v plazmě je 12–17 hodin, při omezené funkci ledvin (až do clearance kreatininu 20 ml/min) není podstatně prodloužen.
Vazba minocyklinu na plazmatické proteiny je asi 75%.
Distribuce do celého organismu probíhá rychle, přičemž zvlášť vysoké hladiny je dosaženo v játrech a žlučníku. Penetrace látky meningy je v porovnání s jinými tetracykliny dobrá: u zanícených meningů dosahuje koncentrace v likvoru asi 25–30% hodnot plazmatické hladiny.
Asi 50 % minocyklinu se metabolizuje na mikrobiologicky aktivní metabolity. Asi 10 % nezměněné látky se vylučuje ledvinami a zbytek nezměněné látky střevem.
Relativní biologická dostupnost minocyklinu je 99,32 %.
Toxikologické studie na zvířatech neprokázaly žádnou zvláštní senzitivitu. Mutagenní a kancerogenní účinek dosud nebyl prokázán. Teratologické studie prováděné na řadě zvířat neprokázaly výskyt kongenitálních malformací. U plodu starších než čtyři měsíce může ukládání minocyklinu způsobovat diskoloraci zubů, poškození zubní skloviny a zpoždění v růstu kostí.
Zdroj: článek Minocyklin - příbalový leták
Obchodní název antibiotik: Deoxymykoin, Doxybene, Doxyhexal, Vybramycin
Indikace antibiotik: Používají se na léčbu borélie, chlamydií a mykoplasmaty.
Dávkování antibiotik: Deoxymykoin: perorálně 100 mg za 12 hodin pro dospělou osobu
Doxybene + Doxyhexal: perorálně 100 – 200 mg za 12 hodin pro dospělou osobu
Nežádoucí účinky: fotosenzibilace, nevolnost, průjem, zbarvení skloviny, zvracení
Do této skupiny antibiotických látek se řadí také DEMEKLOCYKLIN, CHLORTETRACYKLIN, METACYKLIN, MINOCYKLIN (obchodní název antibiotika Minocin), OXYTETRACYKLIN, TETRACYKLIN (obchodní název antibiotika Tetracycline K), THIACYKLIN. Většina těchto antibiotik působí na léčbu infekcí způsobených grampozitivními a gramnegativními bakteriemi, dále také léčí riketsie, chlamydie a mykoplasmata. Tetracykliny mohou u lidí vyvolat nevolnosti, průjmy, zvracení, fotosenzibilitu a zbarvení skloviny.
Zdroj: článek Seznam antibiotik
Minocyklin se používá k léčbě mnoha druhů infekcí, jako je akné, respirační onemocnění, onemocnění močových cest a pohlavně přenosné infekce. Toto antibiotikum nebude fungovat při nachlazení, chřipce nebo jiných virových infekcí.
Významným nežádoucím účinkem je nevolnost, zejména u žen. Dalším vedlejším účinkem je rozvoj modrého zbarvení zubů (obvykle po pěti letech) a modrých skvrn na kůži (mohou se vyskytnout již po třech až šesti měsících, jsou častější u žen).
Byly rozpoznány i další nežádoucí účinky. Lékem indukovaný lupus je charakterizován bolestí a otoky kloubů, nevolností a únavou; antinukleární protilátky jsou pozitivní. Hypersenzitivní reakce na minocyklin se projevují jako horečka, lymfadenopatie, eozinofilie, lymfocytóza, hepatitida a vyrážka; začínají v průměru 24 dní po zahájení terapie, léčí se kortikosteroidy. Vzácně byla pozorována pneumonie či akutní jaterní selhání.
Popsané vedlejší účinky, které byste měli konzultovat se svým lékařem nebo zdravotníkem co nejdříve:
Další vedlejší účinky:
Tento seznam nemusí obsahovat všechny možné vedlejší účinky.
Zdroj: článek Zkušenosti s minocyklinem
Minocyclin je antibiotikum, které má speciální vlastnosti, mimo jiné působí optimálně vnitrobuněčně, je lipofilní (rozpustný v tucích), má dobrý průnik do tkání, ničí velký počet bakteriálních patogenů (speciálně například ty, které přenášejí klíšťata) a překonává hematolikvorovou bariéru tak dobře jako snad žádné jiné antibiotikum, a to již při nízkém dávkování. To ho dělá velice potentním, ale bohužel má kvůli tomu také některé nepříjemné účinky. Některé problémy, označované jako „vedlejší účinky“, jimi v podstatě nejsou, nýbrž jsou znakem mocného účinku, poněvadž toto antibiotikum na rozdíl od mnoha jiných „uklízí“ nejprve uvnitř buněk, v tukové tkáni a v mozku. Aby se nepřehnal masivní rozpad bakterií v citlivých oblastech, který může způsobovat silné potíže, doporučují někteří lékaři pozvolnou „náběhovou křivku“ dávek minocyklinu, to platí i pro jiná ATB. S minocyklinem se tedy musí zacházet opatrně a neustále upravovat dávky, což je v rukou lékaře.
Zdroj: článek Zkušenosti s minocyklinem
Svědění kůže na nose může být způsobeno onemocněním rosacea. Nemoc postihuje typicky kůži nosu, objevuje se pod nosem, na tvářích, středu čela a bradě. Méně často se vyskytuje za ušima, na krku a ve výstřihu. Kůže okolo úst a očí je nepostižená. Rosacea, česky růžovka, je velmi častá dermatóza. Jedná se o zánětlivé onemocnění kůže, i když příčiny vzniku růžovky jsou zatím nejasné. Rosacea postihuje obě pohlaví, přičemž u žen se vyskytuje častěji. Nemoc začíná většinou po 30. roce života. Nejvíce nemocných je registrováno ve věkové skupině 40–60 let.
Co s tím dělat? Tak určitě navštívit lékaře, který stanoví diagnózu a zvolí vhodnou léčbu. Léčba nemoci je dvojí. Lokální léčba spočívá v aplikaci přípravků, které obsahují metronidazol a erytromycin, či pasty s obsahem síry a retinoidů. U těžších případů se používá léčba celková: antibiotika (tetracyklin, doxycyklin, minocyklin). Mechanismus, jakým antibiotika pomáhají, je nejasný, ale uvažuje se o jejich protizánětlivých účincích. U pacientů, kteří trpí gastrointestinálními problémy, je vhodná likvidace (eradikace) bakterie Helicobacter pylori, která žije v žaludku člověka. U květákovitého zbytnění nosu je na místě chirurgická léčba.
Zdroj: článek Svědění nosu a kolem nosu
Kvalitní lékárny (například nemocniční) vám lék objednají z německa.
Nebo si s receptem do německa zajeďte. objednejte si jej přes email, dodání většinou do druhého dne. pak si jej s českým receptem normálně v lékárně v německu koupíte.
Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět
Bohužel v některých případech opravdu může společné užívání vitamínu C a ATB představovat problém. Nepíšete jaká antibiotika přesně užíváte, takže nelze určit zdali se Vás to také týká. Obecně vitamín C umocňuje antibiotikum tetracyklin a jemu podobné látky jako je doxycyklin a minocyklin. Může zde hrozit předávkování těmito antibiotiky.
Zdraví Cempírek!
Počet odpovědí: 1 | Zobrazit odpovědi | Stálý odkaz | Odpovědět
Prosím, kde je možné lék sehnat? Máme recept, ale marně se snažím jej někde dostat...
Děkuji Bergová
Přiložený obrázek | Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět