Facebook Síť X Pinterest email tisk

Téma

NEHTY NA RUKOU


Mytí a dezinfekce rukou ve zdravotnictví

Ruce jsou nejdůležitějším pracovním nástrojem zdravotníků a současně jsou často zdrojem infekcí. Toto riziko je možné snížit důslednou hygienou.

Hygiena rukou a péče o ruce je téma, kterému je v některých zdravotnických zařízeních věnována stále malá pozornost. Zdravotníci většinou správné postupy a pravidla znají, ale jejich dodržování nevěnují odpovídající pozornost. Podílí se na tom velká řada faktorů a jedním z nich je také ten, že zdravotníkům připadá divné, že by se měli učit tak „banální věc“, jako je správně si umýt ruce.

Na našich rukou jsou dva typy mikroorganismů, které osidlují oblast rukou trvale (rezistentní flóra) nebo přechodně (tranzientní flóra). Trvale jsou osídleny hlubší oblasti kůže, okolí mazových žláz nebo nehtů, a přípravky pro hygienu rukou je neovlivňují. Na rukou je tato flóra většinou v konstantních poměrech. Přechodná flóra je v povrchových zónách kůže a její množství a poměr jsou ovlivněny prostředím a charakterem vykonávané práce. Složení mikrobiální flóry je u zdravotníků jiné než u běžné populace. Může být odstraněna mytím, přenáší se pomocí kontaktu. Tato tranzientní flóra je často zodpovědná za vznik nozokomiálních infekcí.

Hygienické zabezpečení rukou ve zdravotnickém zařízení by mělo mít vždy jednotný postup a měly by být přesně definovány jednotlivé dílčí postupy. Mytí obyčejným mýdlem je nedostačující, protože samotné mýdlo může být zdrojem kontaminace.

Mechanické mytí rukou jako součást osobní hygieny – odstraňuje nečistoty a částečně přechodnou mikroflóru z pokožky rukou. Provádí se jako součást osobní hygieny po sejmutí rukavic nebo běžném kontaktu s pacientem.

Hygienické mytí rukou – odstraňuje nečistoty a snižuje množství přechodné mikroflóry na pokožce rukou. Je účinnější než mechanické mytí rukou. Používají se mycí přípravky s dezinfekční přísadou. Provádí se při přípravě a výdeji pokrmů a jako součást osobní hygieny ve zvláštním režimu.

Mechanické mytí rukou před chirurgickou dezinfekcí – odstraňuje mechanické nečistoty a částečně přechodnou mikroflóru z pokožky rukou a předloktí před chirurgickou dezinfekcí. Provádí se před zahájením operačního programu.

Hygienická dezinfekce rukou – redukuje přechodnou mikroflóru na pokožce rukou, hlavním cílem je přerušení přenosu mikroorganismů. Provádí se jako součást ošetřovatelského filtru a bariérové ošetřovatelské techniky, při protržení rukavic během ošetřovatelského výkonu nebo při kontaminaci pokožky biologickým materiálem. Při ošetřovatelském kontaktu je vhodnější než mechanické mytí rukou. Používají se antiseptické prostředky na bázi alkoholu v koncentraci 60–95 %. Důležité je vždy i efektivní sušení rukou. Prostředky určené k dezinfekci mohou plnit svou funkci až po dokonalém oschnutí rukou! Pozornost je potřeba věnovat často opomíjeným místům, to znamená konečkům prstů, dlaním, palcům a meziprstním prostorům.

Chirurgická dezinfekce rukou – redukuje trvalou i přechodnou mikroflóru na rukou i předloktí. Provádí se před zahájením operačního programu, mezi jednotlivými operačními výkony nebo při porušení celistvosti rukavic při výkonu. Používají se prostředky určené k chirurgické dezinfekci rukou, které se vtírají po dávkách do suché pokožky rukou a předloktí až do úplného zaschnutí. Ruce musí být vlhké po celou dobu expozice.

Nedílnou součástí hygieny rukou je také následná péče. Preventivní péče o pokožku rukou by měla být součástí osobní hygieny. Používají se regenerační a ochranné krémy a emulze, které mají (...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Mytí rukou

Poradna

V naší poradně s názvem NEHTY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Král Antonín.

Vážení,bohužel jsem se nedočetl,které jsou všechny příčiny podélného drážkování nehtů.Ve vodě se nemáčím a saponáty vůbec nepoužívám.Držím dietu diabetickou,třeba mi něco chybí.Prosím o radu.

děkuji Král

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Dobrý den pane Králi, podélné rýhy na nehtech jsou vytvořeny již při vzniku nehtu v nehtovém lůžku a jejich hloubka je přímo úměrná věku, čím jsme starší, tím je někteří máme výraznější. Další překvapivé kritérium, které rýhy ovlivňuje, je alergie. Průzkumy prokázaly, že u alergiků se ve zvýšené míře objevuje toto rýhování na nehtech, ovšem výzkum zatím neprokázal přímou souvislost s konkrétními alergeny, takže zatím nemůžeme nasadit ani přímou medikaci na odstranění rýhování nehtů.

Jak odstranit podélné rýhování na nehtech?
Lékařství zatím nemá přímý lék, který by nám nehty narovnal, takže zbývá jen mechanické upravení povrchu nehtu pomocí pilníčků, kterými se dá nehet vyhladit a dokonce i do lesku vyleštit. Je ale důležité si uvědomit, že toto vyhlazení zároveň i ztenčí samotný nehet, takže je třeba počítat s menší tuhostí odrostlého nehtu, který má pak sklony k lámání, takže je třeba udržovat odrostlé nehty spíše kratší. Ženy si s oblibou nechávají na nehty přilepit umělé nehty, které také tento problém s podélnými rýhy na nehtech úspěšně řeší, ale již něco stojí. Opilování si uděláte sami a zadarmo. :-) Vnitřně můžete pevnost svých nehtů pozitivně ovlivnit některým z multivitamínových doplňků, například Calibrum a zevní péčí se o nehty můžete postarat krémy na ruce a nehty s glycerínem, například Garnier, nebo Kamil.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Nehty

Jak na to

Návodů je mnoho, ale který funguje? Z recenzí vyplývají následující možnosti.

Alternativní metody

Nachystejte si nádobu s tak teplou vodou, jakou snesete, přidejte kapku octa. Nehty nechte pořádně odmočit a poté ostříhejte kleštičkami, nůžky na to bývají krátké. Ocet nehty změkčí a je vhodný i proti pocení a zápachu a má dezinfekční účinky.

Dejte 1 lžíci kuchyňské soli do nádoby s teplou vodou, ponořte do ní nohy, promněte nehty a vydržte co nejdéle. Poté proveďte střih nehtů.

Odmočte nohy v mýdlové vodě a poté si ostříhejte nehty.

Nasypte Karlovarskou vřídelní sůl do nádoby s teplou vodou a namočte do ní nohy dostatečně dlouho, poté si ostříhejte nehty.

Nehty se musí zpilovat pilníkem do tenka. Udělá to každá pedikérka; na doma si kupte v drogerii papírový pilník a pak už jen nehty udržujte.

Když si omyjete nohy a osušíte, natřete je nehtovou mastí. A pak si je další den pilníčkem upravte.

Komerce

V lékárně prodávají na tvrdé nehty změkčující mast.

Účinný je výrobek Savon Noir (černé mýdlo) kosmetiky La Sultane de Saba.

Také Scholl změkčovač nehtů je už po 10 minutách po nanesení účinný. Změkčuje tvrdé, silné nehty na nohou o 30 %, usnadňuje stříhání a úpravu nehtů. Zmírňuje pocit nepohodlí a pomáhá předcházet zarůstání nehtů. Je obohacený o provitamin B5.

Služby

Pomůže pedikér či pedikérka a ještě si přitom člověk odpočine.

Kompletní pedikúra vyžaduje stejně jako manikúra poměrně velké množství pomůcek, jejichž pořizovací cena nemusí být zanedbatelná. Řešením jsou pedikúrní sety, ty ale ne vždy obsahují ty nejvhodnější pomůcky a nelze je libovolně kombinovat. Často se firmy specializují například na kovové pedikúrní prostředky, ale kovový pilník je pro péči o nohy naprosto nevyhovující. Proto doporučujeme pomůcky kupovat zvlášť podle osobních preferencí a požadavků.

Co všechno je pro správnou pedikúru potřeba:

Zaprvé je to odlakovač. Ten má pravděpodobně většina žen doma. Ale i mezi nimi jsou rozdíly, na které bychom si měli při nákupu dát pozor. Důležité je totiž používat odlakovače bez acetonu. Aceton je agresivní látka, která může způsobit třepení nehtů, jejich vysychání a také tvorbu záděrů. Pokud naopak odlakovače obsahují vitamíny a výživné látky, je to jedině výhoda.

Mezi vatovými tampónky už příliš rozdílů není a na odlakování nehtů stačí bohatě ty běžně dostupné. Pro odlakování hůře dostupných míst se vám možná budou hodit vatové tyčinky, které namočíte do odlakovače, nebo speciální odlakovač v tužce. Všechno byste měli bez problémů sehnat v lepších drogeriích.

Další nutnou pomůckou je pilník pro úpravu nehtů do požadovaného tvaru. Na rozdíl od nehtů na rukou nehty na nohou stříhat, nebo spíše štípat můžete a musíte. Po jejich ostříhání je nutné je zapilovat nejen proto, abyste docílili chtěného tvaru, ale i proto, aby se nehty netřepily a nezatrhávaly. Pro tuto úpravu jsou nejvhodnější pilníky skleněné. Díky pevné struktuře umožňují šetrně pilovat i tvrdé a pevné nehty, ale přitom je netřepí jako pilníky kovové. Papírové pilníky jsou pro péči o nohy až příliš jemné. Ideální jsou pilníky, které zároveň obrušují i kůži chodidel, tak nejen ušetříte, ale můžete si být jisti, že ve své výbavě máte kvalitní a šetrný produkt.

Při úpravě nehtů a kůžičky nehtového lůžka se bez kovových pomůcek neobejdete. Budete potřebovat dlátko na zatlačování kůžičky, kleštičky ne její úpravu a ta (...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Jak změkčit tvrdé nehty na nohou

Poradna

V naší poradně s názvem NEHTY OD JABLEK se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Anina.

Ahoj, včera jsem dělala jablečnou výživu pro děti a po čištění jablek mi zůstaly nepěkné žluto červeno hnědé nehty. Ruce se mi podařilo vyčistit, ale ty nechty ne. Existuje na to něco účinné?

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Kamča.

Mě na hnědé nehty od ovoce pomáhá buď vymačkaná šťáva z citrónu a nebo ve vodě rozředěná kyselina citronová, koupená v sámošce. Prsty v tom chvíli koupu a pak jsou nehty zpět krásně přirozeně světlé. Ale doba koupele se nesmí přehnat, jinak se začne z nehtu stírat horní vrstva a to by nehet ztenčilo. Ovšem nejlepší recept na pěkné nehty je, nehty si nezašpinit vůbec! K tomu ti bezvadně poslouží tenké gumové rukavice, koupené v drogérce za pár korun. Jsou to takové ty chirurgické rukavice. Pak nebudeš muset řešit, jak odbarvit své nehty.

Zdroj: příběh Nehty od jablek

Použití

Polinail je indikován na mírné až středně závažné mykotické infekce nehtů způsobené dermatofyty a/nebo jinými vláknitými houbami citlivými na ciklopirox, pokud není zasaženo nehtové lůžko.

Léčivý lak na nehty je určen pro lokální podání na nehty rukou, nohou a na přiléhající kůži kolem nehtu (perionychium, hyponychium).

Pokud není doporučeno jinak, nanáší se Polinail na umytý a osušený postižený nehet/nehty v tenké vrstvě jednou denně. Léčivý lak na nehty má být nanesen na celou nehtovou ploténku a 5 mm okolní kůže a pod volný konec nehtu. Polinail je třeba nechat asi 30 sekund schnout. Ošetřené nehty se nesmí dalších alespoň 6 hodin mýt, proto se doporučuje aplikace večer před spaním. Po uplynutí této doby mohou následovat obvyklé hygienické návyky.

Polinail není nutné odstraňovat žádnými rozpouštědly či abrazivy (pilníky), stačí nehty pečlivě umýt vodou. Pokud nejsou nehty dostatečně omyty, může se na jejich povrchu objevit po několika dnech léčby bílá vrstva. Tu je možné odstranit pomocí pečlivého umytí neutrálním mýdlem, a pokud je to nezbytné, i použitím kartáčku na nehty nebo houbičkou. V případě, že dojde k nechtěnému odstranění laku umytím, může být lak opět nanesen.

Doporučuje se pravidelné odstraňování volných částí nehtů a onycholytického materiálu kleštičkami na nehty.

V léčbě je nutno pokračovat až do úplného mykologického a klinického vyléčení, kdy znovu roste nehet zdravý. Obvykle léčba infekce nehtů rukou trvá 6 měsíců, zatímco u nehtů nohou 9 až 12 měsíců.

Až po 4 týdnech od ukončení léčby má být provedena mykologická kultivace, aby nedošlo k případné interferenci kultivovaných reziduí s aktivní látkou.

Jelikož se jedná o přípravek pro lokální podání, není třeba jiné dávkování pro zvláštní skupiny populace.

Pokud infekce nereaguje na léčbu přípravkem Polinail anebo je jeden a více nehtů na rukou či nohou zasažen v rozsáhlé míře, doporučuje se zvážit doplňující perorální léčbu.

Doba trvání onemocnění, rozsah infekce (postižení nehtové ploténky) a tloušťka nehtů mohou ovlivnit výsledky léčby.

Pacienti s anamnézou diabetu, poruch imunity, onemocnění periferních cév, poraněných, bolestivých nebo vážně poškozených nehtů, poruch kůže, jako je psoriáza nebo jakákoliv jiná chronická porucha kůže, edému, dýchacích poruch (syndrom žlutého nehtu) se mají před zahájením léčby poradit s lékařem.

Pokud dojde k hypersenzitivní reakci, musí být terapie přerušena a reakce adekvátně léčena.

Podobně jako u všech lokálních přípravků určených pro léčbu onychomykóz má být zvážena doplňující systémová terapie v případě postižení více nehtů (>3 nehty), nebo v případě, že je zasažena více než polovina nehtu nebo je postiženo nehtové lůžko a v případě predisponujících faktorů, jako jsou diabetes mellitus a poruchy imunity.

U pacientů s inzulin-dependentním diabetem nebo diabetickou neuropatií musí být zváženo riziko odstranění uvolněného infikovaného nehtu odborným zdravotníkem nebo pacientem.

Během čištění nehtu je nutno se vyvarovat kontaktu s oblastí očí a sliznic. Polinail 80 mg/g léčivý lak na nehty je určen pouze k zevnímu podání.

Na léčené nehty nepoužívejte současně jiné laky na nehty nebo jiné kosmetické přípravky. Polinail obsahuje cetylstearyl alkohol, který může způsobit lokální kožní reakce, jako je například kontaktní dermatitida.

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Polinail

Poradna

V naší poradně s názvem PROSTŘEDEK NA PLÍSEŇ NA NEHTY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Gabriela Kolajova.

Dobrý den jak odstranit žluté nehty na nohou?

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Kamča.

Podle posledních průzkumů má nejlepší účinky na žluté nehty na nohou Clotrimazol spray. Tento lék zničí příčinu, která má na svědomí žluté nehty do několika dnů až týdnů. Urychlit se to dá koupáním nohou v chlorové lázni. Chlorová lázeň se připraví z 5 litrů vlažné vody, do které se přidá Savo - 2 lžíce. V této lázni pak kartáčkem na zuby se nehty důkladně masírují, jak z venku, tak i ze spodní části, kde je obnažené nehtové lůžko. Toto určitě pomůže a žluté nehty do několika dnů krásně vybělí a za několik měsíců se zcela uzdraví a žloutnutí se již nebude dále objevovat. Po každé chlorové lázni je nutné nohy promazat olivovým nebo rýžovým olejem, hlavně nehty.

Zdroj: příběh Prostředek na plíseň na nehty

Nehty na noze

Nehet je zrohovatělý kožní derivát, který vyrůstá z nehtového lůžka na hřbetní straně posledního článku prstu na ruce i na noze. Primární funkcí nehtu je ochrana prstu před tlakem a poraněním, má však i další významy. Nehet díky své stavbě na jedné straně umožňuje citlivou manipulaci při jemných úkonech, na druhou stranu může sloužit také jako účinná zbraň. Nehty prozradí zdravotní stav i mnohé o osobnosti daného člověka. Na nehty se upírá všeobecně velká pozornost, proto bychom se měli snažit o své nehty správně pečovat, aby pro nás podání ruky nebylo nepříjemnou situací.

Samotný nehet je tvořený třemi nebo čtyřmi vrstvami zrohovatělých buněk, které vznikají v nehtovém kořenu, leží na nehtovém lůžku a posouvají se po něm k volnému okraji prstu. Pokud necháme nehet růst, začne se po dosažení určité délky ulamovat, proto si většina lidí nehty zastřihává či zkracuje pilováním.

Vývoj nehtů začíná již ve třetím měsíci nitroděložního života. V průběhu lidského života se mohou nehty dostat na tloušťku 0,5 až 1 mm. Kořen nehtu je vložen pod kůží asi 5 mm. Nehty rostou rychlostí zhruba 1 mm týdně. U některých kožních onemocnění rostou nehty rychleji, například u lupénky. Tvar a tloušťka nehtů jsou velmi individuální, podílí se na nich dědičnost, věk, ale také různá onemocnění.

Pokud se vám lámou nehty, je tady jednoduché vysvětlení. Tělo má zkrátka nedostatek vitamínů (jedná se zejména o vitamín A) a potřebuje ho doplnit. Důležitý je také přísun vápníku. Chybějící látky musíte tělu pravidelně dodávat a občas je nezbytné promastit nehty výživným krémem. O vhodném doplnění vitamínů a látek pro své nehty se můžete poradit v kterékoliv lékárně.

Prevence onemocnění nehtů je dána správným postupem stříhání:

  • Udržujte okraje nehtové ploténky hladké – nejlépe pilníčkem.
  • Zkracujte nehty alespoň jednou týdně.
  • Stříhejte nehty do obloučku.
  • Nehty pilujte pilníkem s jemným smirkovacím papírem.
  • Nehty stříhejte od strany k jejich středu.
  • Pilujte každou stranu nehtů směrem ke středu.
  • Kůžičku nehtů pouze zastrkávejte směrem k lůžku použitím měkkého nástroje.

Zdroj: článek Odlomený nehet na noze

Poradna

V naší poradně s názvem ONEMOCNĚNÍ NEHTY ŽLUTÉ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Lucie.

chodila jsem si dělat gelové nehty...pak jsem přestala nebyl čas. Týden na to mi nehty zežloutly a konce nehtů mám uplně žluté až do oranžova....prosím nevíte co s tím mám dělat?...docela mě to děsí už.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Co na zničené nehty po dlouhodobém přelepování gelovými náhražkami? Nechat odrůst, což bude trvat přibližně půl roku a po tuto dobu nepěkný vzhled obnažených nehtů maskovat vhodným lakem na nehty. A nebo stále pokračovat v aplikaci gelových náhradních nehtů a vzhledový problém s nehty překrývat. Nehty takto rozruší a zbarví lepení náhradních nehtů.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Onemocnění nehty žluté

Jak na gelové nehty doma

Postup modeláže gelových nehtů doma v 10 krocích:

  1. Příprava nehtů: Vlastní nehty zastřihněte na kratší délku. Kůžičku zatlačte opatrně dřívkem, v tom vám pomůže změkčovač nehtové kůže. Nehty zmatněte pomocí jemného pilníku či speciálního bloku. Je důležité, aby byly nehty rovnoměrně zmatněny a nikde se neleskly. Tato příprava je zcela zásadní, protože gel na špatně připravené nehty nepřilne a odchlipuje se.
  2. Připravte si tipy na každý nehet. Tip (z angličtiny: špička) je umělý nástavec na nehet, který se lepí na konec nehtu. Na každý nehet sedne jiná velikost tipu, proto si je vždy vyberte a vyzkoušejte předem.
  3. Na spodní konec tipu naneste lepidlo. Poté tip přikládejte pod úhlem 45 stupňů, abyste se vyhnuli vzduchovým bublinám! Ty by mohly způsobit plíseň nehtů či jiné problémy a infekce. Když bude tip ve správné poloze sedět na vašem nehtu, lehce ho stiskněte a držte po dobu několika sekund, až bude lepidlo pevně držet. Zkraťte jej pomocí speciálních kleštiček – gilotiny.
  4. Pečlivě zbruste nehet tak, aby nebyl příliš zřetelný přechod mezi umělým tipem a vlastním nehtem. Vyhněte se broušení vlastního nehtu! Nyní natřete na vlastní nehet takzvaný Primer, podkladovou bázi, která slouží k dezinfekci a odmaštění nehtu. Díky němu gel na nehet lépe přilne. Primer se neaplikuje na tip!
  5. Nyní přejdeme k samotné aplikaci gelu: Vrstvu čirého gelu nanášejte na nehet od středu do stran, aby na okrajích nevznikly přebytky.
  6. Nehet s nanesenou vrstvou gelu vytvrďte pomocí UV lampy a pokračujte stejně i s ostatními nehty. Doba tvrzení záleží na výkonnosti lampy a typu gelu. Řiďte se proto návodem ve své vlastní sadě.
  7. Pokud nehet po prvním vytvrzení gelu nemá požadovaný tvar, setřete pomocí čističe výpotek, který se z gelu vylučuje, a nehet zbroušením vymodelujte do požadovaného tvaru.
  8. Nyní již přichází na řadu vaše fantazie, zda budete chtít přirozenou francouzskou manikúru s bílým okrajem nehtu (takzvaný smajlík), či designově propracované barevné nehty zdobené třpytkami, kamínky a jinými dekoracemi. Záleží pouze na vašem vkusu pro zdobení gelových nehtů. Pamatujte ovšem, že méně je někdy více!
  9. Když máte gelové nehty v požadovaném tvaru a designu, můžete na závěr ještě nanést UV lesk. Pozor, nanášejte pouze co nejtenčí vrstvu! Opět nechte vytvrdit pod lampou a máte hotovo!
  10. Nezapomeňte, že gelové nehty potřebují obnovovat každé tři až čtyři týdny. Závisí to na rychlosti růstu vlastních nehtů. To znamená, že když gel u nehtového lůžka odroste, je čas ho doplnit. Postup doplnění gelových nehtů je stejný, jen již nepoužíváme tipy. Ty si schovejte pro případ, že budete opravovat zlomený nehet. Důležitá je také stálá péče o gelové nehty, aby byly nehty krásné a silné.

Zdroj: článek Gelové nehty

Poradna

V naší poradně s názvem MALÉ NEHTY NEMOC se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jiří Jánský.

Dobrý večer můj syn 15 let má malé hehty jak na rukou i nohou co je to za příčinu a jak srovnat jeho vývinu děkuji

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Když má někdo od narození malé nehty, tak je to nadosmrti. Je potřeba si na to zvyknout. Některé věci půjdou s těmito prsty vykonat hůře. Rovněž je u těchto prstů zvýšená zranitelnost, protože nehet nechrání konce prstů. U dětí s malými nehty je důležité zamezit okusování nehtů. Lidé s malými nebo krátkými nehty mívají analytické schopnosti a bývají perfekcionisté. Tito lidé mívají schopnost vizualizovat, artikulovat, vnímat nebo vyřešit složité i nekomplikované problémy s tím, že jejich rozhodnutí jsou rozumná s ohledem na dostupné informace. Mezi dovednosti lidí s malými nehty často patří schopnost uplatnit logické myšlení při řešení složitých problémů. Perfekcionisté neodolatelně a neustále prahnou po nedosažitelných cílech a míra jejich sebevědomí závisí na produktivitě a úspěchu. Tlačí sami sebe k dosažení nereálného cíle, což nevyhnutelně vede ke zklamání. Perfekcionisté bývají velmi sebekritičtí, když se jim nepodaří splnit své standardy.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Malé nehty nemoc

Postup na doma

Předtím, než se sama pustíte do modeláže svých nehtů, vám doporučuji navštívit buď alespoň párkrát profesionála a okoukat od něho některé kroky, nebo si alespoň vyhledat dostatek ukázek na internetu. Nejste-li úplný laik, postačí vám můj návod.

Příprava nehtů, pilování, lepení tipů

Než začnete s úpravou nehtů, měly by být vaše ruce úplně čisté. Poté pomocí pomerančového dřívka nebo některého nástavce z manikúry zatlačte přerostlou kůžičku. Neměla by se odstraňovat, jen zatlačovat. Zdrsněte nehty pomocí pilníku s hrubostí 180. Vyberte správnou velikost tipů. Nesmí být menší ani větší než vaše šířka nehtu. Číst tipu, který má přilnout k nehtu, a konec nehtu samotného natřete lepidlem na nehty, nikdy nepoužívejte lepidlo, které k tomu není určené, mohla byste si způsobit vážné zdravotní problémy. Vždy lepte po jednom tipu, nechte lepidlo chvíli zaschnout a přiložte k nehtu, držte alespoň 30 sekund, poté nechte ještě alespoň 2 minuty zaschnout, než odstřihnete. Ideálním nástrojem pro stříhání tipů na nehty je takzvaná gilotina. Nalepené a zakrácené nehty dopilujte do požadované délky, zapilujte přechod a zdrsněte celou plochu tipu.

Podkladový gel

Podkladový gel se nanáší jako první vrstva. Nanáší se pomocí štětce po celé ploše nehtu i tipu ve velmi tenké vrstvě od zatlačené kůžičky po okraj nehtu, ale pozor, nesmí se kůžičky dotýkat, jinak se vám nehty budou „odfukovat“. Naneste všechny prsty na jedné ruce a teprve potom dejte do UV lampy vytvrdnout na 2 až 4 minuty podle gelu a doporučení výrobce. Je lepší používat stejnou značku všech gelů, podkladových a modelovacích, zaručíte tím tak jejich správné tvrdnutí a přilnutí.

Francouzská manikúra, barevné gely

Je na vás, zda se rozhodnete pro celé barevné nehty, francouzskou manikúru, nebo budete jednotlivé styly střídat, prakticky se s barevnými gely pracuje stejně. Jak francouzská manikúra, tak celobarevné nehty se nanášejí štětečkem a nejlépe v několika vrstvách. Gel nanášejte na každý nehet zvlášť a hned nechte vytvrdnout, aby vám nestékal. Sejně jako u podkladového gelu ani barevný a později modelovací gel by se neměl dotýkat kůže a čím blíže ke kůži nanesete, tím déle vám nehty vydrží a pomaleji budou odrůstat. Neumíte-li od ruky nanést francouzskou manikúru, můžete použít šablonu, stejně jako to děláte, když si francouzskou manikúru vytváříte lakem. Než ale dáte nehet vytvrdnout, šablonu raději odstraňte.

Modeláž nehtů

Až budete mít nehty barevně připravené, přistupte k samotné modeláži nehtů. Myslete na to, že největší vrstva gelu je uprostřed nehtu a do stran je roztahována. Na štěteček naberte gel a ten jedním tahem rozetřete po celém nehtu, předejdete tak tvoření bublinek. Stane-li se vám, že se gel dotkne kůže, je lepší vzít pomerančové dřívko a gel mezi nehtem a kůží přerušit, aby nezůstal spojen, hodně špatně se pak piluje nebo se pak brzy odfukuje. Modelujte nehet jeden po druhém a vždy hned nehte zatvrdnout v UV lampě, jinak vám bude gel hodně stékat. Z hotových vymodelovaných nehtů odstraňte výpotky pomocí tekutiny na výpotky. Tato připravené nehty ještě dle potřeby zapilujte do požadovaného tvaru – již byste měla pilovat jen hrany nehtů, ne celou plochu. Nehet můžete dozdobit například malůvkami zdobicím lakem, nechat zaschnout a přetřít bezbarvým lakem nebo konečným lesklým gelem, který bývá většinou v lahvičce a nanáší se stejně jako lak, jen se nechává vytvrdnout v UV lampě. Nehty se pak dlouho krásně lesknou. Na závěr b (...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Modeláž nehtů

Příběh

Ve svém příspěvku PLÍSEŇ NEHTŮ NA NOHOU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Milada.

Tak ten nadpis článku hovoří přesně...takhle jsem to měla každé léto. Teď jsem si před létem koupila donnu nails na výživu, aby byly nehty odolnější, raději jsem je občas namazala ještě mastičkou a hurá, za celou dobu nic.
A upřímně Josefe, FUJ!!!

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Jana.

Dobry den, ja jsem se plisne na nehtech zbavila tak, ze mi doktor na koznim predepsal nejake drijaky pro které bylo potřeba udelat jaterni testy. Takze to jsem hned zavrhla a sla jsem na přístrojovou pedikúru, kde mi pedikérka bruskou odstranila veskere postizene nehty. Uplne bezbolestne, za jednu navstevu všechny spatne nehty byly pryc.Palce zbrousila az na luzko, a ostatní nehty jen castecne. Postupne nehty dorustaly a za pul roku, po ctyrech navstevach u pedikerky mam nehty zdrave. Je to uplne jednoduche a nemusíte jist ty zdravi skodlive leky, které tak radi všichni predepisuji.

Zdroj: příběh Plíseň nehtů na nohou

Alternativy gelových nehtů

Gelové nehty jsou příjemnou alternativou pro ty z nás, které péče o nehty nebaví nebo se prostě nedaří. Můžete si je nechat udělat podle vašich představ a těšit se tak z nehtů, které by vám normálně jen tak nenarostly. Na druhou stranu je potřeba mít povědomí o rizicích, držet se kvalitních salonů a chodit pravidelně na doplnění.

Gelovým nehtům nejde upřít výhody, které přinášejí. Skoro až měsíc máte upravené nehty, o které se prakticky nemusíte nijak zvlášť starat. A to je opravdu obrovská výhoda. Navíc je můžete mít vytvarované podle svého vkusu a při zdobení se taky meze nekladou. Na gelových nehtech také daleko lépe drží lak, takže si můžete užívat lakování bez oprýskání.

Při pořízení gelových nehtů vás pilování přírodních nehtů nemine. Je třeba počítat s tím, že nehty po sundání gelových náhražek nikdy nebudou vypadat úplně hezky a následně jim musíte věnovat hodně péče, pokud chcete přejít zpátky na svoje přírodní. Chycení plísně je málo pravděpodobné, ale raději se přesto vyhněte pochybně vyhlížejícím podnikům a dejte i na doporučení známých a kamarádek. Přepilování nehtů je další nepříjemná nástraha, která vás může potkat. Samozřejmě si musíte každé tři týdny udělat čas na doplnění nehtů, jinak se riziko zlomení gelových nehtů rapidně zvyšuje. Pokud máte zdravé, hezky tvarované nehty, které nemají problém dorůst do potřebné délky, nemusíte o gelových nehtech vůbec uvažovat. Na druhou stranu je spousta žen, kterým se nehty lámou a od přírody je moc krásné nemají, takže jsou pro ně gelové nehty možnou volbou. A právě v tomhle bodě už je tu první dilema. Můžete buď věnovat nehtům maximální péči a pak je téměř jisté, že po čase slušně vypadat budou. Nebo zvolit tu snazší variantu a místo důsledného pravidelného pilování zajít do studia a mít upravené ruce hned.

Další možností je zakoupení setu Gel laků na nehty, které vydrží déle než běžné laky. Jejich hlavní výhodou je dlouhá trvanlivost na přírodních nehtech. Je to ideální řešení pro dámy, které si nechtějí lakovat nehty každý druhý den. Gel lakem se však nehty neprodlužují.

Zdroj: článek Alergie na gelové nehty

Příběh

Ve svém příspěvku PODÉLNĚ VROUBKATÉ NEHTY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Irena Schmiedová.

Dobrý den chtěla jsem se zeptat,jak léčit podélně vroubkaté nehty,vroubky jsou od nehtového lůžka až po konec nehtu jemně hmatatelné a tako i viditelné.Můžete mi prosím poradit.Třeb mi chybí jen nějaký vitamín Děkuji Schmiedová

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Karel.

Měl jsem všechny nehty na rukou výrazně podélně rýhované už před padesátkou, nehty se olamovaly, na malíku byla po celé délce černá prasklina (zřejmě plíseň). Dnes se domnívám, že to začalo při dlouhodobé chemoterapii, kdy jsem měl silné zažívací problémy. Zažívací potíže zesiloval helicobacter pyroli způsobující zánět žaludku. To všechno jsem si uvědomil až zpětně poté co skončila chemo, později byl ze žaludku odstraněn HP a pak zmizela i gastritida. Vroubkované a chatrné nehty (ale i chatrnou kůži na rukou) jsem ale měl pořád. Po dvaceti letech jsem výrazně změnil stravování a životní styl podle knihy Alzheimer se dá léčit. Teď je vroubkování nevýrazné, části některých nehtů jsou hladké. A tak "na stará kolena" se můžu domnívat, že vroubkování nemusí souviset ani tak s věkem jako se zažíváním, stravováním, pohybem, stresem.

Zdroj: příběh Podélně vroubkaté nehty

Co prozrazují nehty

Nehty rostou stabilně, průměrný týdenní nárůst je 0,25 až 0,4 mm. Za určitých okolností mohou nehty růst rychleji. Obvykle za to může nadprodukce hormonů štítné žlázy, nebo zotavování po zranění. Nehty dávají najevo současný fyzický stav. V prstech je bezpočet nervů a růstová zóna nehtu s nervy je dobře zásobena. Různá znamení na nehtech mohou signalizovat například závažnou infekci, metabolickou poruchu nebo revmatické onemocnění.

  • Silné, hladké nehty bez hrbolků a skvrn poukazují na dobrou fyzickou kondici.
  • Prasklé, deformované, matné nehty mohou signalizovat nedostatek vitamínů a minerálů. Takto poškozené nehty ale mohou znamenat i alergii, zažívací nebo oběhové poruchy či onemocnění kůže.

Nehty mohou být poškozeny nemocí, která byla zapříčiněna úrazem, infekcí z plísní, bakteriemi nebo konstantním tlakem, zejména při práci s chemikáliemi. Plísňové infekce jsou nejčastějším problémem nehtů. Podle nedávných odhadů trpí asi 3 až 5 % populace infekcí nehtů. Novější studie dokonce prokázaly, že se jedná přibližně až o 20 % jedinců trpících plísňovými infekcemi nehtů, což je číslo mnohem vyšší.

  • Plísně mohou změnit barvu, strukturu a tvar nehtů, závažná infekce může vést ke ztrátě nehtové ploténky, může být ovlivněna rovněž kůže kolem nehtů.
  • Viry bradavic mohou změnit tvar nehtu nebo kůže pod nehtem.
  • Bakterie způsobují barevné změny, bolestivé infekce pod nehty nebo kůže kolem nehtů.
  • Poruchy postihující množství kyslíku v krvi mohou vést k laločnatění nehtů, případně nehet vypadá jako jeho druhá strana.
  • Onemocnění jater nebo ledvin se může projevit na kvalitě nehtů.
  • Onemocnění štítné žlázy může být příčinou křehkých nehtů nebo separace nehtového lůžka.

Zdroj: článek Správná péče o nehty

Poradna

V naší poradně s názvem MÁM HRUBÝ POVRCH NEHTU CO JE PŘÍČINOU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Blanka B..

Mám problémy s nehty už dlouho.Pořád se lámou,fleky taky mám,hrbolaté jsou stále,ale rady jak se stravovat já nemohu prostě využít,mám nemoce u kterých nemohu určité věci jíst,takže už si nevím rady
Poraďte díky Blanka B..

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Blanko, bílé skvrny pod nehty svědčí o špatné vitamínové výživě, která ovlivňuje i lámání nehtů. Tvarové anomálie nehtů zase vypovídají o nemocech vnitřních orgánů. Doporučuji Vám užívat multivitamínový doplněk podle návodu, nejlépe ráno při snídani. Tím odstraníte bílé skvrny pod nehty a také tím své nehty zpevníte. Zhruba do 6 měsíců by se to mělo spravit. Hrbolky na nehtech můžete zjemnit opatrným opilováním nehtu a následným nalakováním bioaktivním lakem na nehty.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Mám hrubý povrch nehtu co je příčinou

Vitamíny a péče pro slabé nehty

  • Správný jídelníček – vitamíny a minerální látky na slabé nehty jsou: vitamíny B, hořčík, zinek a vápník, to je naprostý základ. U většiny žen má právě jídelníček ten největší vliv na nehty, a často stačí jen nepatrná změna a obohacení stravy a nehty hned vypadají zdravěji.
  • Rozmyslete si umělé nehty – pokud máte nehty slabé a nemocné, neuvažujte o gelových náhražkách. Sice to může vypadat pěkně, ale co až je sundáte? Nehty na tom budou ještě hůř.
  • Správný pilník a pilování – železný pilník doopravdy nadělá víc škody než užitku, a pokud už chcete nehty pilovat, a ne stříhat, vždy pilujte pouze na jednu stranu – pokud budete pilovat na levou a pak na pravou stranu, nehet se hodně ohýbá a i to může způsobovat jeho třepení.
  • Vyživující laky – je jich vážně velká spousta, stačí si jen vybrat ten ve vaší cenové kategorii a takový, který vám bude vyhovovat. Nebojte se jich koupit víc a víc jich také vyzkoušet, alespoň si to otestujete a dáte svým nehtům to nejlepší.
  • Hydratace rukou – pokud máte suchou kůži, může se to lehce projevit i na nehtech. Kupte si dobrý hydratační krém (ať už klasický, nebo přímo určený pro péči o ruce a nehty) a denně s ním pečujte o ruce.

Zdroj: článek Domácí triky proti třepení nehtů

Poradna

V naší poradně s názvem PODÉLNĚ VROUBKATÉ NEHTY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Irena Schmiedová.

Dobrý den chtěla jsem se zeptat,jak léčit podélně vroubkaté nehty,vroubky jsou od nehtového lůžka až po konec nehtu jemně hmatatelné a tako i viditelné.Můžete mi prosím poradit.Třeb mi chybí jen nějaký vitamín Děkuji Schmiedová

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Kamča.

Když máš podélně vroubkované nehty, tak ti nechybí žádný vitamín, ale je to věkem. Takto vroubkované nehty se začínají objevovat po třicítce a vroubkování se zvýrazňuje každým rokem navíc. Tady je článek o tom, co znamenají hrbolaté nehty: https://www.ceskenemoci.cz/…

Zdroj: příběh Podélně vroubkaté nehty

Správné mytí rukou

Při mytí rukou dochází k mechanickému, ale i chemickému odstranění nečistot a také k odstranění přechodné mikroflóry z rukou. K mytí rukou se používá voda a nejčastěji mýdlo nebo jiný mycí prostředek.

Na našich rukou se nachází velké množství bakterií a dalších mikroorganismů, kterých se pouhým umytím rukou vodou a mýdlem nezbavíme. Pro úplné odstranění bakterií je nutné ruce vydezinfikovat. Mýt si ruce je důležité, ale jejich spláchnutí pod tekoucí vodou nestačí. Seznamte se tedy se správným postupem hygieny rukou.

Nejdřív sundejte šperky, hodinky. Pod jejich plochou se rády drží bakterie. Bez nich si můžete ruce v pohodlí omýt až k předloktí. Opláchněte ruce důkladně teplou vodou. Naneste mýdlo (nejlépe tekuté, na tuhých mýdlech, především na veřejných toaletách, mohou přežívat bakterie) velmi důkladně po celé ploše dlaní a začněte třít dlaněmi o sebe. Postupně omývejte prsty a hřbety dlaní, nezapomeňte na bříška prstů, meziprstní plochy. Místem, které je velmi rizikové a zapomíná se na něj, je prostor pod nehty. Ideálně k důkladné hygieně poslouží malý ruční kartáček. Minimálně po 20 vteřinách čištění opláchněte mýdlo z rukou. Pro osušení používejte pouze vlastní ručník nebo jednorázové papírové utěrky. Výzkumy zjistily, že používáním horkovzdušných sušičů (ty by měly být zapnuty alespoň po dobu 30 sekund) se mohou bakterie šířit do značné vzdálenosti (až do 2 metrů).

Na cestách je dobré mít po ruce antibakteriální ubrousky nebo gel. Stačí si ruce očistit ubrouskem nebo vetřít gel a budete mít okamžitě ruce čisté i suché. Tyto produkty ničí bakterie a choroboplodné zárodky.

Mezi nejčastější nemoci špinavých rukou patří žloutenka, salmonela, nemoci přenosné ze zvířete na člověka (listerióza, toxoplazmóza, škrkavky, roupy), bacilární úplavice, opary, plísně.

Důvodů, proč lidé při mytí rukou nepoužívají mýdlo, je hned několik. Mezi nejčastější patří zapomnětlivost, lenost, nechuť dotýkat se špinavého tuhého mýdla a podle některých respondentů i výmluva na nedostatek času.

Odborníci se shodují, že za výše jmenovanými argumenty, je však možné hledat především špatné hygienické návyky z dětství. Pokud má někdo ruce viditelně špinavé, obvykle si je jde automaticky umýt. Podstatně méně lidí si umývá ruce po návratu domů z venku, a to i přesto, že se cestou dotýkali různých předmětů, jako jsou madla nákupních košíků, držadla v MHD nebo i obyčejné dopisní schránky. Tam všude se skrývá nebezpečí v podobě žloutenky, salmonely, úplavice, chřipky a dalších nepříjemných nemocí.

Zdroj: článek Mytí rukou

Poradna

V naší poradně s názvem NEMOCI NEHTŮ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Marie Kasalová.

Už jsem vyzkoušela kde co, ale nehty mám roztřepené pořád. Jedla jsem zinek, křemík, Capimin, vitamíny, používala jsem olejové koupele a nic. Všelijaké kúry na nehty jsou pouhým vyhazováním peněz. Vše pomohlo na chvíli.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Mě na nehty prospívá užívání multivitamínu Calibrum a jako zevní péče je účinný krém na ruce Garnier růžový nebo i ten červený, přičemž oba stojí jen kolem 60 Kč. Díky multivitamínu mi úplně zmizely bílé měsíčky pod nehty a díky Garnier - Ochranný krém na ruce proti vysušování se mi nehty znatelně zpevnily. Je třeba být ale trpělivý, protože nehet na rukou se vymění až za 6 měsíců, takže toto je minimální doba, po kterou by měla být péče nehtům věnována než se objeví první úspěchy.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Nemoci nehtů

Nemoci nehtů

Bílé skvrny na nehtech

Jde o duté prostory mezi nehtovými destičkami, které vznikají při špatném či neodborném zacházení s manikúrou, při tlaku či úderu. Pokud se navíc dostaví šupinatění, s největší pravděpodobností se jedná o plísňové onemocnění, které je třeba léčit. Bílé tečky přetrvávající na nehtech několik týdnů mohou vznikat i v důsledku hromadění kyseliny močové v organismu. Tyto příznaky bývají později spojovány s otékáním či bolestmi kloubů. Je to stadium, kdy už je vhodné obrátit se na odborníka a zahájit dietní opatření a příslušnou léčbu. Výskyt bílých teček ve větším množství téměř na všech nehtech signalizuje nedostatek vitaminů a minerálů v těle. Tečky se mohou například dočasně objevit po oslabení organismu prodělanou horečkou či v důsledku hormonálních změn.

Řešení: Úprava jídelníčku a užívání doplňků stravy

V první řadě je třeba snížit hladinu kyseliny močové v krvi. Návod jak toho dosáhnout je zde: prostředky na přírodní snížení kyseliny močové v krvi. Pak je potřeba upravit jídelníček, neboť naše strava představuje plnohodnotný a přirozený zdroj výživných látek, který lze jen stěží nahradit. Pro pomoc můžeme sáhnout i po doplňcích stravy. Doporučuje se užívat vitaminy skupiny B (zejména vitamin B2), kyselinu listovou, zinek, vápník a hořčík. Vitaminy A a C je vhodné přijmout v přirozené stravě (rajčata, mrkev, červená paprika). Pokud potíže neodezní zhruba do měsíce, navštivte odborníka.

Třepení nehtů

Objevuje se po délce nebo po stranách nehtu v důsledku dlouhodobého strádání následkem diet či špatné životosprávy. Bývá spojováno se záděrkami kolem nehtů na nehtové kůžičce. Jediným řešením je doplnění látek do organismu přirozenou cestou anebo formou užívání doplňků stravy. Jsou-li nehty navíc matné a ztrácejí lesk, pak organismu chybí mastné kyseliny.

Řešení: Užívání doplňků stravy a vhodných kosmetických přípravků

Vynechejte potraviny, které obírají organismus o vitaminy a minerály (káva, alkohol, cukr, bílá mouka), a začněte jíst zdravě a použijte také domácí masky na ruce. Proti štěpení nehtů zaručeně pomáhá zinek, vápník, hořčík a křemík, dále pak vitaminy skupiny B. Vaše nehty též ocení příjem nenasycených mastných kyselin, jejichž zdrojem jsou především panenské, tedy za studena lisované, oleje (např. seznamový, olivový) nebo tučné druhy ryb (losos, makrela, tuňák). Kolagen obsažený v doplňku stravy dodává nehtům základní stavební materiál (bílkovinu), nehty jsou pak pružnější, lesklejší a pevnější. Speciální kosmetické prostředky ve formě olejů či krémů vytvářejí ochrannou vrstvu, posilují a regenerují. Nehtům prospívá též konzumace oříšků a semínek (především slunečnicových a dýňových), jakož i luštěnin a celozrnných obilovin.

Lámání nehtů

Lámání nehtů není totéž co jejich třepení. Nehet se ulomí, i když je zdravý, při určité délce anebo nárazem. Jinak je však dostatečně pevný na to, aby odolal. Pokud tomu tak není, je něco v nepořádku. Snadno lámající se drápky signalizují nadbytek některých látek v organismu. K tomuto jevu dochází např. v důsledku dlouhodobé konzumace stejných minerálních vod nebo (...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Vystrč drápky, kotě

Poradna

V naší poradně s názvem GOOGLE JAK NA NEHTOVOU PLISEN RUKOU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Marie klepsova.

po nehtove modelazi se mi obevila opravdu oskliva plisen na vsech nehtech na rukou mam ted hrozne nehty poradte mi nejakou kosmetiku nebo koupele nebo mam radsi navstivit koniho lekare

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Marie, takto nemocné nehty by měl vidět kožní lékař. I tak vám ale nyní nezbývá, než počkat, až nehty dorostou (několik měsíců až půl roku). Aby nehty dorostly zdravé a bez plísně, tak to vyřešíte na kožním vhodným protiplísňovým (antimykotickým) roztokem.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Google jak na nehtovou plisen rukou

Jak dlouho roste nehet po stržení nehtu

  • Nehty na rukou a nohou, stejně jako vlasy, se skládají z bílkovin a tuku a nejsou živou tkání.
  • Nehty narostou každý měsíc o 3 až 4 milimetry a pro svou kompletní obnovu vyžadují 3 až 6 měsíců. Nehty na nohou rostou poloviční rychlostí než nehty na rukou a vyžadují dvojnásobek času pro kompletní obnovu, tedy jeden rok v případě palce u nohy. Rychleji rostou nehty v létě a u mladých lidí.
  • Nehty jsou produkovány buňkami nehtové matrice, které jsou umístěny v bělavé oblasti ve tvaru měsíce (lunula) u kořene nehtu.
  • Pokud není matrice nehtu poškozena, nehet je obvykle schopen opětovného růstu.
  • Nehet je ochranou pro nehtové lůžko - velmi citlivou kůži na horní části prstu nebo palce nohy.
  • Vyvážená strava a dobrý celkový zdravotní stav pomáhají vytvářet silné nehty.

Zdroj: článek Stržený nehet

Poradna

V naší poradně s názvem OLUPOVÁNÍ NEHTŮ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Hanka.

Prosím o radu. Nehty na rukou se mi dvojí a posléze olupují. Nehty si nestříhám, ale piluji. Vitamíny moc nezabírají. A mé zaměstnání nedovoluje laky na nehty. Děkuji za cenné rady.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Kamča.

Já bych podpořila příjem kolagenu, protože je to stavební kámen nehtu a bývá často v nedostatku při různých hubnoucích dietách. Nejlépe ho doplníte přirozeně stravou, jedením masa a kůží. Pokud se vám to do vašeho jídelníčku nehodí, tak můžete využít některý z přípravků, jako je například Cemio Kamzík. Tady je k tomu bližší info http://www.ceskaordinace.cz…
Podle dalších zkušeností ostatních je prý vhodné také Dona Nails a nebo klasický kolagen v kostičkách.
Stav nehtů se po tom upraví teprve až když dorostou do stříhatelné délky a to trvá kolem šesti měsíců. Buďte proto trpělivá a užívejte zvýšené dávky kolagenu alespoň půl roku.

Zdroj: příběh Olupování nehtů

Způsob podání

Oba léčivé přípravky, jak Infectoscab, tak i Permethrin Axonia jsou určeny pouze k zevnímu podání a nemají být požívány. Pro oba platí stejná doporučení pro použití.

Dospělí a dospívající aplikují přípravek na celé tělo, přičemž se nemá nanášet na vlasatou část hlavy a obličej, pokud tyto oblasti nejsou postiženy. Pozornost je třeba věnovat oblastem mezi prsty na rukou a nohou, pod nehty, zápěstí, podpaží, zevních genitálií, prsou a hýždí.

Dětem starším 2 let má být přípravek aplikován na celé tělo. Pozornost je třeba věnovat oblastem mezi prsty na rukou a nohou, pod nehty, zápěstí, podpaží, zevních genitálií, prsou a hýždí. Vyhněte se oblasti kolem úst, kde by mohl být lék slíznut a oblasti kolem očí. Podobně je třeba zabránit olíznutí přípravku z rukou, například rukavicemi, je-li to nutné.

Pro děti ve věku od 2 měsíců do 2 let, vzhledem k omezeným údajům u této populace, může být léčivý přípravek používán pouze pod lékařským dohledem. Přípravek má být aplikován na celé tělo včetně krku, obličeje, uší a vlasaté části hlavy. Pozornost má být věnována oblastem mezi prsty na rukou a nohou, pod nehty, zápěstí, podpaží, dlaní a chodidel, zevních genitálií a hýždí. Přípravek se nemá nanášet kolem úst, kde by mohl být olíznut, a kolem očí. Podobně je třeba zabránit olíznutí produktu z rukou, např. rukavicemi, je-li to nutné.

Léčivý přípravek se nemá používat u novorozenců a kojenců mladších 2 měsíců kvůli zvýšenému riziku celkových účinků a nedostatku zkušeností u této věkové skupiny.

U starších pacientů (nad 65 let) má být přípravek aplikován na celé tělo včetně krku, obličeje, uší a vlasaté části hlavy. Pozornost je třeba věnovat oblastem mezi prsty na rukou a nohou, pod nehty, zápěstí, podpaží, zevních genitálií, prsou a hýždí. Je třeba se vyhnout aplikaci blízko očí.

Přípravek má být u všech věkových skupin ponechán na kůži po dobu 8 až 14 hodin. Pokud byly během této doby některé části těla, na které byl přípravek nanesen, omyty, má být přípravek na tato místa znovu nanesen. Celé tělo musí být 8 až 14 hodin po aplikaci důkladně omyto.

Zdroj: článek Nová mast na svrab Permethrin Axonia

Poradna

V naší poradně s názvem PŘÍČNÉ HRBOLKY NA NEHTECH se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Tomas.

Je to už nějaký rok, kdy jsme se ženou postupně změnili jídelníček. Popravdě nyní když navštívíme naše babičky, kde je nám naservírováno obligátní knedlo zelo vepř., tak nám není úplně nejlépe. Já jsem asi před 1/2 rokem, začal pozorovat, že se mi příčně vlní nehty u obou palců na nohou. Došlo to tak daleko, že nehty byly tak slabé, že se 2mm od kořene nehtu propadli. Se ženou máme podezření na nějaký druh kvasinky. Když jsme omezili cukry a další tělo zatěžující látky, oběvila se nám bolavá vyrážka na rukou,( malé vřídky, hluboké suché praskliny) kvasinka začala bojovat ze všech sil! Neužíváme žádné léky, snažíme se jíst zeleninu i tu po domácku fermentovanou a vůbec co nejčerstvější potraviny. Protikvasinková dieta je drsná a musíme ji zvládnout! Myslíte, že to může mít souvislost i s nehty?díky a zdravím, Tom

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Nehty jsou jako kronika stravování za poslední půlrok. Právě příjem, respektive nedostatek některých komponent pocházejících z běžné vyvážené stravy způsobuje tyto prohlubně. Nejčastější příčinou bývají léky, potom nedostatek vápníku a nedostatek bílkovin především kolagenu. Soustřeďte se na svojí stravu a zanalyzujte si příjem těchto komponent, popřípadě je doplňte potravními doplňky.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Příčné hrbolky na nehtech

Tipy a triky pro správnou péči o nehty

Stejně jako všude jinde platí: Prevence je lepší než léčba!

  • Čisté a suché nohy zamezují vzniku plísňové infekce. Pravidelné mytí nohou mýdlem a vodou a následné důkladné sušení je nejlepším způsobem, jak zabránit infekci.
  • Boty a ponožky by měly být měněny denně. Používejte dobře padnoucí obuv z prodyšného materiálu. Doporučuje se nosit obuv s plochými až středně vysokými podpatky.
  • Vyhněte se nošení těsných bot a ponožek, ve kterých se rychle tvoří vlhkost. Bavlněné ponožky jsou vhodnější než ponožky ze syntetických vláken, zejména pro jedince, kteří hodně sportují.
  • Expozici mikroorganismů se nelze vyhnout. Nicméně existují místa, kde je riziko infekce opravdu vysoké. Patří mezi ně bazény, šatny a sprchy, stejně jako hotelové pokoje. Proto se doporučuje nošení přezůvek.
  • Pravidelné a správné stříhání pomáhá udržet vaše nehty zdravé. Nehty by měly být zastřiženy rovně, nehet má být o něco delší, než je samotný konec prstu.

Dopřejte nehtům na rukou jednou týdně rozsáhlou péči v lázni s teplým olivovým olejem. Hýčkejte své ruce teplými a měkkými masážemi a krémy. Na nehty existují speciální krémy, které udržují kutikulu pěknou a měkkou a zároveň nehty hydratují. Nedoporučuje se rozsáhlá péče přímo před spaním, protože přes noc mají mít nehty klid na regeneraci.

Zdroj: článek Správná péče o nehty

Poradna

V naší poradně s názvem PŮLÍCÍ NEHTY NA RUKOU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Petra.

Dobrý den, na palcích na rukou se mi neustále půlí nehty, už nevím jak to řešit. Děkuji za odpověď. Petra

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Kamča.

Půlení nehtu jde někdy vyřešit pomocí jeho stržení. Nový nehet, který okamžitě žačne růst, pak může být bez této lomové linky. Pokud nechcete tento lékařský zákrok absolvovat, tak je možné podpořit sílu nehtů vhodnou výživou zevnitř. Číslo jedna jsou v tomto případě bílkoviny, především kolagen, který tvoří nehet. Další v řadě bude vápník, který je obsažen v mléčných výrobcích nebo je možné ho užívat jako doplněk stravy. Podle ohlasů se také jeví jako dobrá varianta léková formule Dona Nails nebo Skin Essence od firmy Neobotanics. Pokud po těchto přípravcích nehty zesílí, ale i přesto se nich bude vyskytovat lomová linka, tak je možné nehet jemně sbrousit a nanést na něj vhodný lak, který vytvoří jednolitý povrch a linku schová.

Zdroj: příběh Půlící nehty na rukou

Onemocnění vedoucí k úrazům nehtů

Třepení, lomivost nehtů ve vrstvách („onychoschisis“) a jejich snížená kvalita jsou častý jev, který lze diagnostikovat až u 20 % populace. Častěji tento problém postihuje ženy a obtíže jsou zřetelnější od podzimu do jara. Jev souvisí s množstvím vody v rohové vrstvě pokožky a nehtové ploténce. Udává se, že pokud je v uvedené tkáni méně než 16 % vody, dochází k přesychání pokožky a lomivosti nehtů. Časté máčení rukou do mycích prostředků vede ke smývání ochranné vrstvy a k následnému rozvoji „onychoschisis“. Je také třeba myslet na nedostatek železa.

Podélné rýhování a zvýšená podélná lomivost nehtů vzniká v souvislosti s častým mytím rukou, práci ve vlhkém prostředí. Obdobný jev lze pozorovat při zvýšené funkci štítné žlázy, nedostatku vitamínu A nebo B, podvýživě, nedostatku vápníku. Při nedostatku železa se může tento problém kombinovat s „koilonychií“. Poškozením nehtového lůžka vznikají na nehtových ploténkách bělavé tečky („leukonychia punctata“), plošky nebo pruhy (“leukonychia striata“). Původcem jsou drobná traumata, způsobená například při manikúře. Příčné pruhy („leukonychia transversa“) jsou projevem krátkodobého poškození nehtového lůžka, například při infekcích (spála, spalničky) nebo při otravách arzénem, thaliem, po chemoterapii. Podlouhlé pruhy („leukonychia longitudinalis“) jsou přítomné u pacientů s onemocněním „dyskeratosis follicularis“ neboli „morbus Darier“. Snížené hladiny bílkoviny albuminu v krvi (hypoalbuminemie) vede ke vzniku „Muerckových linií“. U pacientů s cukrovkou, cirhózou jater nebo chronickým srdečním selháváním vzniká obraz „Terryho nehtů“. „Half-and-half“ nehty jsou patrné u pacientů se selhávajícími ledvinami. Úplné zbělení nehtových plotének lze vidět u pacientů s cirhózou jater.

Miskovitě prohnutý nehet může být patrný u dětí bez souvislosti s jiným onemocněním. U dospělých je průvodním znakem nedostatku železa a s ním spojené chudokrevnosti, provází stavy podvýživy. Také bývá jedním z příznaků nadměrné činnosti štítné žlázy (thyrotoxikózy). Miskovité prohnutí lze rovněž pozorovat na některých prstech u takzvaného Raynaudova fenoménu (onemocnění s poruchou prokrvení prstů ruky nebo nohou). Vrozené poruchy typu koilonychie jsou vzácností. Onemocnění může ojediněle vzniknout i jako výsledek drobného poškozování nehtového lůžka v zaměstnání, například u automechaniků a „pradlen“ (časté máčení rukou).

Nehty, zejména na dolních končetinách, se kornoutovitě deformují (jako by byly stisknuty kleštěmi) a svými okraji se zařezávají do přilehlé měkké tkáně – tento stav je patrný v souvislosti s opakovanou traumatizací nehtového lůžka z nevhodných bot. Také bývá přítomen u pacientů s lupénkou. Léčba spočívá v plastice nehtového lůžka.

Zarůstání silně zakřivené nehtové ploténky do nehtových valů – postiženy bývají nejčastěji palce na nohou. Ve většině případů následuje bakteriální infekce a chronický zánět. Jako léčebný prostředek se doporučuje nošení volné obuvi a změna způsobu stříhání nehtů, to znamená stříhat rovně a nezastřihávat rohy. V některých případech je nutná plastika nehtového lůžka.

Drobné krvácení pod nehtem má nejdříve charakter malé tečky, která se v souvislosti s růstem nehtu mění v čárku, tomu se říká, že nabývá třískovitého charakteru („splinter“). Ke krvácení dochází nejčastěji po traumatu, dále u lidí s poruchou srážlivosti krve, u horolezců při snížené hladině kyslíku v krvi, vzácně u pacientů s endokarditidou. Je k vidění u  (...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Odlomený nehet na noze

Krém na suché ruce

Nivea hand SOS krém na ruce pro okamžitou úlevu má obsah 50 ml. Hydratuje velmi dobře, o pokožku rukou pečuje velmi dobře. Snášenlivost tohoto krému je dobrá. Typ emulze je olej ve vodě, má texturu hutnějšího krému. Použitelnost po otevření je 12 měsíců.

Atrix intenzivní ochranný krém na ruce má obsah 100 ml. Hydratuje velmi dobře, o pokožku rukou pečuje velmi dobře. Snášenlivost tohoto krému je dobrá. Typ emulze je olej ve vodě, má texturu jemného krému. Použitelnost po otevření je 12 měsíců.

Dove intenzivní krém na ruce má obsah 75 ml. Hydratuje velmi dobře, o pokožku rukou pečuje dobře. Snášenlivost tohoto krému je dobrá. Typ emulze je olej ve vodě, má texturu jemného krému. Použitelnost po otevření je 12 měsíců.

Eucerin regenerační krém na ruce 5% UREA má obsah 75 ml. Hydratuje velmi dobře, o pokožku rukou pečuje dobře. Snášenlivost tohoto krému je dobrá. Typ emulze je olej ve vodě, má texturu jemného krému. Použitelnost po otevření je 12 měsíců.

Neutrogena norská receptura krém na ruce parfémovaný má obsah 50 ml. Hydratuje velmi dobře, o pokožku rukou pečuje dobře. Snášenlivost tohoto krému je dobrá. Typ emulze je olej ve vodě, má texturu hutnějšího gelu. Použitelnost po otevření je 36 měsíců.

Výše uvedené krémy byly v dTestu hodnoceny 80 %, tedy velmi dobře.

Dermacol Aroma Time exkluzivní krém na ruce a nehty má obsah 100 ml. Hydratuje dobře, o pokožku rukou pečuje dobře. Snášenlivost tohoto krému je dobrá. Typ emulze je olej ve vodě, má texturu jemného krému. Použitelnost po otevření je 9 měsíců. Celkové hodnocení dle dTestu je dobře (76 %).

The Body Shop soft hands kind heart – all skin types má obsah 75 ml. Hydratuje dobře, o pokožku rukou pečuje dobře. Typ emulze je olej ve vodě, má texturu jemného krému. Použitelnost po otevření je 12 měsíců. Celkové hodnocení dle dTestu je dobře (72 %).

Indulona univerzální má obsah 100 ml. Hydratuje uspokojivě, o pokožku rukou pečuje uspokojivě. Typ emulze je olej ve vodě, má texturu jemného krému. Použitelnost po otevření – je uvedena minimální trvanlivost. Celkové hodnocení dle dTestu je uspokojivě (54 %).

Celkově nejlépe se o ruce dle hodnocení dTestu postará krém Nivea Hand SOS. Lehčím krémem, který se velmi rychle vstřebává a nezanechává pocit lepivosti, je Atrix Intenzivní. Vynikající hydratační schopnosti, ovšem trochu pomalejší vstřebávání nabízejí krémy Eucerin 5% Urea a Dove Intenzivní. Tyto krémy jsou vhodné především pro normální pokožku, na velmi suchou a rozpraskanou kůži rukou je vedle zmíněného krému Nivea výhodné používat krém Neutrogena. Je však třeba počítat s pocitem lepivosti po aplikaci tohoto koncentrovaného produktu a s množstvím krému oproti ostatním spíše šetřit.

Zdroj: článek Suché ruce

Autoři uvedeného obsahu

 Mgr. Světluše Vinšová

 Nina Vinšová

 Bc. Jakub Vinš

 Mgr. Marie Svobodová

 Mgr. Jana Fábryová


nehty na ruce nemoce
<< PŘEDCHOZÍ PŘÍSPĚVEK
nehty nemoc
NÁSLEDUJÍCÍ PŘÍSPĚVEK >>
novinky a zajímavosti

Chcete odebírat naše novinky?


Dokažte, že jste člověk a napište sem číslicemi číslo jedenáct.