Ve svém příspěvku BÍLE SKVRNY VS PIGMENTOVÉ SKVRNY NA POKOZCE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Pikolo.
Dobry den,
priznaky, ktere popisujete, jsou opravdu pigmentove skvrny. Znatelne byvaji spise v lete po expozici na slunicku, naopak mene viditelne jsou v zime a na jare.
Problem se netyka nedostatku vitaminu, ale kozniho barviva melanin. Jeho "rozmisteni" a mnozstvi je nam dano geneticky a navic vekem dochazi k castejsim komplikacim na pokozce a zdurazneni jejich nedostatku. Proto se na pokozce objevuji skvrny,ktere jsou stale vice viditelne.
Lecba skvrn spociva v ochrane pred UV zarenim, dale v aplikaci specialnich kosmetickych prostredku, chemicky peeling, laser atd. Vybornou kosmetickou peci nabizeji pripravky Iklen (krem a serum) http://www.zbozi-kosmetika.…
Pro vnitrni uzivani jsou vhodne doplnky stravy s vysokym obsahem antioxidantu, dale s obsahem karotenoidu a latek s anti-aging faktorem (napr. Neobotanics Sun Complex).
Na plet pouzivejte ochranne prostredy s UV faktorem po cely rok, nikoli jen v lete. Take je zname, ze slunicko zpusobuje predcasne starnuti kuze. Pobyt na slunci proto omezte.
Hezky den, Pikolo
Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.
Hnědé skvrny na holeních můžete a také nemusíte řešit. Záleží, zda vám přinášejí psychickou újmu v podobě kosmetické vady. Tyto pigmentové skvrny způsobuje zvýšená produkce kožního barviva (takzvaná hyperpigmentace). Vliv na to má nejen UV záření, ale i genetické dispozice nebo hormony. Hyperpigmentace postihuje zejména ženy, a to v jakémkoliv věku. V tomto ohledu je účinná kosmetika z Mrtvého moře, která nabízí efektivní péči s UV ochranou proti pigmentovým skvrnám. A díky výtažkům z citronu, mořských řas a kyselině kojové rozjasňuje pokožku a zmírňuje nerovnosti pleti.
Laboratoře Minus 417 vyvinuly bělicí masku, čisticí mýdlo, noční krém a zpevňující krém na pigmentové skvrny s obsahem kyseliny kojové. Bělicí maska má perfektní výsledky v odstraňování pigmentových skvrn zásluhou regulace hnědého barviva (melaninu). V nabídce kosmetických prodejen najdete i Bělicí sérum s jerlínem a extraktem z kiwi od Havlíkovy přírodní apotéky nebo Denní oční krém sedmikráska od Dulcie. Uvedené výrobky zmírňují pigmentové skvrny a slouží i jako prevence na další rok, aby se pigmentové skvrny neobjevily v takové míře. Neobsahují škodlivé parabeny ani minerální oleje. Nejsou testovány na zvířatech.
V naší poradně s názvem VZNIK PIGMENTOVÉ SKVRNY U NOVOROZENCE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Evík.
Chtěla jsem se zeptat, zda má na pigmentové skvrny u novorozence vliv stres a fyzické týrání matky ve vysokém stádiu těhotenství...
Můj přítel mě bil přes holé nohy měla jsem na obou nohách zarudlé bolavé fleky. Po porodu se mému synovi v těch samých místech objevili modřinky stejného tvaru a ve stejných místech a ty se během pár dnů změnily v pigmentové skvrny. ( tmavě hnědé fleky )
Je to možné, že by se to přenášelo z matky na plod? Nebo je to jen náhoda a babská povídačka...
Má s tím někdo nějakou zkušenost?
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Evíku, co takhle vyměnit manžela??? Přenos zevních ran a pohmožděnin z matky na plod před porodem je vyloučený. Vyloučena ale není recidiva Vašeho manžela, který by stejné postupy fyzického násilí mohl aplikovat i na Vaše miminko. Buďte opatrná a raději si popovídejte se svou dětskou lékařkou, která fleky u Vašeho miminka může vidět a lépe je diagnostikovat.
Jednou z metod, jak pigmentové skvrny odstranit, je laser. Vzhledem k tomu, že se jedná o velmi rozšířené kosmetické ošetření, existují již v současné době speciální lasery, které jsou přímo určeny k odstraňování pigmentových znamének a skvrn, tedy nežádoucích barevných projevů na kůži. Tyto laserové přístroje fungují na principu selektivní fototermolýzy, při níž laserový paprsek spaluje barvu v pigmentové skvrně. Na ošetřeném místě vzniká drobný stroupek. Někdy však může dojít po laserovém ošetření k opětovné hyperpigmentaci.
Laserové odstranění pigmentových skvrn
Paprsek laseru, řízený počítačem, je zaměřen tak, aby cíleně zasáhl pigmentový projev v kůži. Laserový paprsek je schopen obrovskou energií v tisícině vteřiny bez poškození okolní tkáně zasáhnout přesně místo, kde chceme pigmentové skvrny odstranit. Paprsek laseru daný pigment takzvaně rozstřelí na mikroskopické částečky, které bílé krvinky postupně odplaví z těla. Laserové odstranění pigmentace trvá několik minut, dle rozsahu ošetřované plochy.
Při odstraňování pigmentových skvrn je nutno počítat s více ošetřeními, zpravidla 2–4, podle povahy pigmentace. U rozsáhlejších ploch doporučujeme použít „test na malé ploše“, díky kterému se klient přesvědčí o požadovaném výsledku ošetření bez výrazných finančních nákladů, a lékař tak zvolí optimální léčebné parametry laseru. Pro většinu pacientů není laserové odstranění pigmentací, tetování a skvrn nijak bolestivé. Ošetření je vnímáno jako „štípnutí“. Ve většině případů není nutné znecitlivění. Na vyžádání, nebo v případě ošetření větších ploch je samozřejmě možno použít znecitlivující mast EMLA.
Konzultace s odborníkem
Lékař vyšetří pigmentové skvrny a navrhne vám nejvhodnější způsob jejich odstranění.
Zhodnotí váš celkový zdravotní stav a případné kontraindikace k danému výkonu.
Zjišťuje některé dědičné zátěže k danému estetickému problému a seznámí vás s cenovou relací požadovaného zákroku.
Pokud by očekávaný výsledek neodpovídal vašim představám, ale ani představám lékaře, je od zákroku upuštěno a společně se hledají jiné alternativy. Pokud se vzájemně domluvíte na doporučeném řešení, bude vám podrobně objasněn princip zákroku, možná rizika a vysvětleny pokyny i zásady nutné pro domácí ošetřovaní po daném zákroku.
Frakční laser
Mezi jednu z nejmodernějších metod, jak odstranit pigmentové skvrny, patří odstranění skvrn frakčním laserem. Princip frakčního laseru spočívá v odstranění pigmentových skvrn laserovými mikropaprsky, které prostupují pokožkou do hlubších kožních vrstev, a zasažená tkáň v ošetřované oblasti je nahrazena novou zdravou tkání. Při tomto procesu je zahájen regenerační proces hojení kůže, čímž dochází k omlazení pleti a odstranění pigmentových skvrn a dalšího nežádoucího zabarvení. Zbytky poškozených buněk jsou vyloučeny kůží.
drastičtější způsob odstranění pigmentových skvrn než při použití přírodních preparátů
nutnost opakovaných zákroků
Alexandritový laser a Q switched NdYAG
Dalšími typy laserů používaných k odstranění nežádoucí pigmentace jsou alexandritový laser a Q switched NdYAG laser. Tyto depigmentační lasery jsou řízeny počítačem. Jejich paprsky jsou zaměřeny tak, aby zasáhly pigmentaci přímo ve skvrně. Svojí energií paprsek zasáhne pouze místo, které chceme ošetřit. Pigment je rozstřelen na drobné částečky a ty jsou pak z těla odplaveny. Ošetření trvá jen několik minut. Při prvním zásahu není většinou možné pigmentovou skvrnu zcela odstranit, proto je zapotřebí absolvovat minimálně dva až čtyři laserové zákroky. Při ošetření je možno použít znecitlivující mast EMLA. Bezprostředně po zákroku není vhodné navštěvovat solária ani se vystavovat intenzivnímu slunečnímu záření, jelikož obojí podporuje vznik nové pigmentace. Doporučuje se používat vysoké ochranné faktory SPF 40 a více.
Výhody odstranění pigmentových skvrn alexandritovým a Q switched NdYAG laserem:
laser zasáhne přímo pigmentovou skvrnu, nepoškodí okolní tkáň
ošetření je velmi rychlé, trvá jen pár minut
pigment je odplaven z těla ven
téměř bezbolestný zákrok, je vnímán jako drobné štípnutí
většinou se hojí ošetřovaná místa bez stroupků
Nevýhody odstranění pigmentových skvrn alexandritovým a Q switched NdYAG laserem:
Ve svém příspěvku VELKE PIGMENTOVE SKVRNY NA OBLICEJI se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Andrea Talovicova.
DOBRY DEN JE MI 38 LET,VZDY,KDYZ ZACALO SLUNCE OBJEVOVALI SE MI PIHY NA OBLICEJI A NA PODZIM ZASE VYMIZELY.MINULY ROK SE MI UDELALA VELKA PIGMENTOVA SKVRNAPO CELEM CELE A NA PODZIM ZASE VYMIZELA,JSEM Z TOHO ZOUFALA,JE TO NEPEKNE,TAKOVA SKVRNA NA CELE...MOHL BY MI NEKDO PORADIT CO S TIM,DEKUJI.Andrea
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Markéta.
Pigmentové skvrny se nejčastěji objevují přes léto - mají souvislost se sluníčkem - a proto je důležitá prevence.
- používat opalovací krémy s vysokým UV faktorem (30+), popř. i makeup
- dostatečný pitný režim
- strava bohatá na betakaroten, vitamin E a zinek (popř. zvolit i nějaký přírodní doplněk stravy)
- vyhýbat se ostrému sluníčku (zejm. přes pravé poledne) a solárku
- přes léto si nedělat peeling
- používat kvalitní hydratační krémy
Jinak pigmentové skvrny se dají odstranit pulzním světlem, chemicky nebo přírodně (z bylinek pomáhá např. netřesk).
Hnědé skvrny nebo fleky v těchto místech mohou být neškodnými projevy anebo mohou signalizovat počínající onemocnění kůže. Nejčastěji se jedná o dermopatii. Dermopatie se projevuje jako světle hnědé, šupinaté skvrny. Tyto skvrny mohou mít oválný nebo kruhový tvar. Někteří lidé se mylně domnívají, že se jedná o takzvané stařecké skvrny. Porucha se vyskytuje nejčastěji v přední části obou nohou. Skvrny nebolí, „neotvírají se“ ani nesvědí.
Příčiny
Hnědé skvrny na holeních nebo fleky na holeních mohou být způsobeny změnami malých krevních cév. Následkem jsou projevy na kůži zvané dermopatie. Na kůži vznikají světle hnědé šupinaté oválné fleky. Takové skvrny nebolí ani nesvědí a nevyžadují zvláštní léčbu. Ovšem pokud dojde k podráždění a narušení kožní bariéry, tak je nutná lékařská kontrola, jelikož zde hrozí riziko infekce. A samozřejmě pokud hnědé skvrny na holeních začnou měnit barvu, je také důležité s tímto problémem obeznámit lékaře.
V naší poradně s názvem ZABALY NA POPRASKANÉ NOHY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Petra.
prosím o radu,dcera má cukrovku a ted v letním počasí má velmi suché a hodně popraskané nohy až do krve.je na to nějaký domácí zábal?děkuji
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Kamča.
Firma Scholl dodává speciální krém určený přesně pro tyhle problémy diabetiků s rozpraskanými patami. Je to Krém na rozpraskané paty s keratinem K+, který zaceluje rozpraskanou kůži na patách již za 3 dny. Lanolin a urea, které jsou obsaženy v krému, intenzivně hydratují a zvláčňují pokožku. Keratinový komplex urychluje samoregenerační proces kůže. Krém ulevuje od bolesti a zabraňuje infekci. Krém má jemné složení, které je vhodné i pro diabetiky. Tady je cena přehled obchodů, kde se dá tento krém na rozpraskané paty koupit: http://www.zbozi.cz/?q=Kr%C…
Nebo ještě taky funguje léčivý krém na rozpraskanou kůži Just krém na nohy. Jeho cena je zde: http://www.zbozi-kosmetika.…
Z babských rad může pomoci třeba citron, obecně pak vitamín C.
Pomáhají také výtažky z léčivých rostlin, například lékořice.
Doporučuje se i čerstvě vymačkaná šťáva z listu aloe vera, která stimuluje růst nových kožních buněk. Pokožku je potřeba potírat několikrát denně.
Na jaterní skvrny pomůže rovněž voda z křenového kořene smíchaná s octem.
Kyselina mléčná jemně odstraňuje svrchní vrstvu kůže a zesvětluje pigmentové skvrny (například podmáslí).
Ricinový olej je vhodný na stařecké skvrny. 2x denně skvrny namažte ricinovým olejem, který koupíte v lékárně. Nejde sice o proceduru příjemnou, ale účinnou.
Po pobytu na sluníčku namažte postižená místa olejem, který vymačkejte z propíchnuté kapsle vitamínu E.
Bělení pigmentových skvrn citronem
Naše babičky na stařecké skvrny používaly vitamín C, přesněji citron, který nanášely na pokožku a nechávaly působit. Kyselina citronová obsažená v citronové šťávě urychluje obměnu povrchových vrstev pokožky. 2x denně skvrny potírejte půlkou rozříznutého citronu.
Přírodní kosmetické značky také nabízejí výrobky, které kombinují složky působící jako inhibitory tyrozinázy (enzymu, který vytváří pigment melanin) s citronem a zklidňujícími látkami.
Ve svém příspěvku BĚLÍCÍ PÁSKY DISKUZE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Žána.
Opravdu ty bělící pásky na zuby fungují?abych zas nekoupila něco marně:-(
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Mirda.
Já zkoušel ty bělící pásky na zuby a hele nic moc! Pak jsem byl u hygienistky a ta mi teprve pomohla zuby pořádně vybělit. Za bělení zubů jsem zaplatil 500 Kč, trvalo to půl hodky a teď mám zuby jak když mi právě vyrostly. Zvaž to, jestli použít neúčinné bělící pásky anebo jít rovnou tam, kde bělení zubů fakt funguje.
Začněte používat krém s hydrochinonem nebo lépe krém, či sérum s Alfa-Arbutinem, který nemá tak škodlivé účinky, jako hydrochinon, jak o tom píše tento server: Současné trendy v bělení kůže. Tyto bělící látky můžou během týdne až dvou, ale někdy i za delší dobu, zničit vytvořený melanin a tím odstranit hnědé skvrny melaninové pigmentace z kůže. Dávejte pozor při aplikaci, abyste vždy ošetřili jen oblasti, kde je nechtěná hyperpigmentace, protože tyto bělící přípravky na pigmentové skvrny můžou zesvětlit i okolní kůži, kterou určitě zesvětlovat nechcete.
Ve svém příspěvku STAŘECKÉ SKVRNY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Dana.
Já na tom byla, nechala jsem si odstranit lejzrem pigmentové skvrny na hřbetu ruky. Byla jsem tam celkem 4x a cena za lejzr byla dohromady 4000 Kč. Pigmentové skvrny po skončení ozařování vybledly, ale stále bych je na kůži našla, ale bylo to uspokojivé. Teď po půl roce už mi ale znovu začínají tmavnout. Už na to ale nechci jít, protože jak je vidět, je to nekonečný boj a na to nemám tolik peněz.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Lenka Scholzová.
Dobrý den,vaše příspěvky čtu bohužel caž ted',ale chtěla bych Vás poprosit na jakém laseru jste byla?Zda u kosmetičky nebo u nějaké doktorky?a jak se jmenoval děkuji za Vaší odpověd' Lenka
Pokud se pigment uloží v povrchových vrstvách kůže, mohou pomoci krémy na bělení pokožky. Krém byste měli aplikovat 3–6 měsíců, dokud pigmentové skvrny nezblednou. Pokud se však objevujete často na slunci, riskujete, že se skvrny rychle objeví opět. V případě aplikací krému během léta se efekt nemusí dostavit vůbec. Ideální je začít s léčbou během podzimu nebo v zimě. Aby byl kosmetický přípravek v odstraňování pigmentových skvrn skutečně účinný, musí obsahovat nejen správné aktivní látky, jako je vitamín E a C, AHA kyseliny nebo retinol, ale látky musí být koncentrovanější.
Ve svém příspěvku PIGMENTOVÉ SKVRNY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Alice.
Ahojte, pigmentové skvrny mě dlouho trápily, vyzkoušela jsem různé krémy ale nic nepomáhalo, na doporučení jsem navštívila estetickou kliniku v Praze, kde jsem byla na chemickém peelingu a pleti to výrazně pomohlo. Nejen že skvrny byly po prvním peelingu mnohem světlejší ale celá pleť se mi rozzářila. Vřele doporučuji.
Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.
UV záření, hormonální vlivy, genetická dispozice a používání kosmetiky s obsahem látek s fotosenzibilizačním účinkem – jsou nejčastějšími příčinami vzniku pigmentových skvrn. Statisticky se objevují pigmentové skvrny častěji u žen než u mužů. Mohou za to větší hormonální výkyvy během života a vliv pohlavních hormonů estrogenu i progesteronu. Pigmentové skvrny se často objevují v těhotenství (50 – 70%), v důsledku užívání antikoncepce, v období menopauzy atd. U mužů je hlavní příčinou kromě UV záření genetická informace.
Jak předcházet pigmentovým skvrnám a léčba
Skvrny vyvolané působením hormonů obvykle sami odezní např. po porodu. Někdy však přetrvávají i několik měsíců. V tomto případě se doporučuje změna anebo ukončení užívání hormonálního preparátu (antikoncepce či jiné léčby).
Zevní léčba probíhá aplikaci přípravků, které ovlivňují tvorbu a ukládání melaninu v kůži. Současně je potřeba co nejvíce omezit pobyt na přímém slunci a celoročně používat přípravky s UV ochranou. Ty působí především preventivně, ale co když už skvrny máme? Kromě přípravků s ochranou proti UV záření je vhodné používání i přípravků s tzv. bělícím anebo zesvětlujícím účinkem.
Jaké jsou nové trendy a nové látky používané při bělení kůže se dozvíte v článku o bělení kůže.
V naší poradně s názvem PIGMENTOVÉ SKVRNY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Anna.
Dobrý den ,mám na obličeji jaterni skvrny.Jak je mám odstranit a jak se mám stravovat.Děkuji
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Můžete je vybělit a nebo se opálit. S vybělením vám pomůže kosmetička, protože bělící sérum se musí aplikovat přesně, aby výsledek byl uspokojivý. Druhá možnost je opálit se. Když je okolní kůže hnědá opálením, tak jaterní skvrny nejsou viditelné. Třetí možnost je smířit se s tím a vnímat to jako svou jedinečnost, která je krásná.
Zbarvení pokožky je podmíněno tloušťkou, prokrvením, promaštěním, ale především množstvím kožního barviva, tedy melaninu v pokožce. Melanin je tmavý ochranný pigment, který produkuje kůže. Působí jako ochránce před UV paprsky, kouřem, znečištěným ovzduším nebo alergickou reakcí.
Máme dva druhy melaninu:
eumelanin neboli pravý melanin – má černou nebo hnědou barvu a objevuje se u osob tmavé pleti;
phaeomelanin neboli červený melanin – nachází se u osob světlé pleti nebo u osob se zrzavými vlasy; tento melanin nechrání před UV paprsky.
Poměr pravého melaninu a červeného melaninu určuje přirozenou barvu pleti. Při zvýšené produkci melaninu se na kůži objevují tmavé flíčky – pigmentové skvrny.
Pigmentové skvrny mají různé příčiny:
UV záření;
hormonální změny (těhotenství, hormonální antikoncepce);
genetické faktory;
věk;
poranění a záněty kůže.
Prevence:
Chraňte se před sluncem – vyhýbejte se pobytu na slunci mezi 10. a 15. hodinou.
Používejte opalovací krém s ochranným faktorem min. 20.
Dodržujte pitný režim.
Na místa, která jsou pravidelně vystavována slunečnímu záření, aplikujte hydratační krém.
Používejte kosmetické přípravky vhodné pro vaši pleť.
Vyhýbejte se soláriu.
Nepoužívejte parfém na místech, která jsou vystavena slunečnímu záření.
Vyvarujte se kouření.
Konzumujte vyváženou stravu bohatou na vitamín E, betakaroten a zinek.
U mužů se na vzniku hyperpigmentací kromě UV záření podílí zejména genetické faktory. U obou pohlaví mohou při vzniku hyperpigmentací hrát významnou roli také zevně či vnitřně aplikované látky s fotosenzibilizačním účinkem.
Odstraňování pigmentových skvrn je velmi náročný a dlouhodobý proces. Je třeba odstranit nejdříve příčinu a poté následek. Ve většině případů je nejednotné zabarvení pleti estetickým problémem, ale mohou se objevit zdravotní kombinace spojené s kožním pigmentem. Pokud pozorujete změnu barvy, tvaru či velikosti pigmentových skvrn, anebo postižená pokožka svědí či krvácí, navštivte dermatologa, aby vyloučil nádorové onemocnění kůže nebo provedl diagnostiku zánětu, který je třeba léčit.
V naší poradně s názvem VRÁSKY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Alice.
Pěkný den,
ráda bych se zeptala, od kdy používat krémy proti vráskám? Je mi jasné, že je to individuální. Je mi 24 let a pokožku mám spíše sušší a velmi citlivou. Začala jsem nedávno používat krém proti stárnutí pleti od značky Clinique pro suchou až velmi suchou pokožku. Nicméně v lékárně mi bylo řečeno, že když začnu používat krémy proti vráskám příliš brzy, stane se moje pleť vůči složkám proti stárnutí rezistentní a v budoucnu už mi tyto složky nebudou pomáhat. Popravdě řečeno, moc tomu nerozumím, protože tohle by se úřeci mohlo stát i čtyřicátnici, která je začně používat a její pleť bude následně rezistentní. Nebo ne? Mám také potíže s šupinkami na pleti v oblasti mezi obočím a na bočních stranách nosu. Měla bych proto používat na tyto partie ještě silnější - hutnější krém nebo je to běžné - kůže se prostě a jednoduše měni? Peeling používat nemůžu, mám citlivou pokožku a po peelingu se mi na obličeji udělají svědivé pupínky.
Děkuji za odpověď!
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Ahoj Alice, boj proti stárnutí je marný a musíme se smířit s tím, že s postupem času se naše tělo mění. U někoho je to vidět méně a u někoho více. Proto tvrzení, že by se projevy stárnutí mohly stát resistentní proti nějakým kosmetickým látkám je nesmysl. Stárnutí nezastavíte, ale můžete zjemnit nebo maskovat jeho průvodní znaky, mezi které patří i vrásky.
O svu pleť byste ve Vašem věku měla pečovat několika různými způsoby. Zejména čistícím mlékem a vhodným nočním a denním krémem. Například Váš denní krém, by měl v sobě obsahovat antioxidanty, což jsou vitamíny A, E a C. Především pak přírodní vitamín A ve formě betakarotenu. Ten navíc Vaši pleť tonizuje do tmavšího odstínu. Takže máte pocit, že jste jakoby trochu opálená od sluníčka. Jako noční krém je vhodný krém proti vráskám s obsahem Koenzymu Q10. Dále svůj denní krém na vrásky také můžete vystřídat s lehkým krémem s rostlinnými výtažky z aloe vera.
Nezapomínejme také na skutečnost, že na pleti se odráží celkový stav Vašeho těla. Takže doporučuji také provést čtyřikrát do roka detoxikaci organismu pomocí řasy Chlorella. Přikládám adresu na obchod, kde ji nejen mají, ale dokonce si ji i sami pěstují, takže máte jejich záruku, že v tabletách je skutečně česká Chlorella. http://www.ebiocen.cz/labio….
Jinak co se týká Vašich šupinek mezi obočím a na nose, tak Vám doporučím vyzkoušet krém na holení nohou, například polská Opilcka, je vhodná. Opilca totiž narušuje keratin, ze kterého je tvořeno naše ochlupení. Z keratinu je tvořena ale i svrchní část kůže a tedy i vaše nechtěné šupinky na nose a mezi obočím. Vím, že jste psala, že máte alergické projevy po použití peelingového přípravku, a toto je metoda, kdy je velmi pravděpodobný výskyt alergické reakce, ale je to způsob jak odstranit šupinky na kůži. Proto doporučuji opatrnost a nejdříve ošetřit jen malou část na jedné straně vašeho nosu s dobou působení, která je uvedena v návodu použití. Kdybyste cítila během působení opravdu nepříjemné pálení, tak si to raději smyjte a následně ošetřete indulonou nebo podobným mastným krémem a nechte v klidu. Kdyby se to moc nepovedlo a projevilo by se to viditelnou reakcí, tak máte ještě druhou polovinu nosu, která je v pořádku. Mezi obočím by se tento nezdar dal skrýt o to hůře. Případná reakce projevená zarudnutím kůže by měla zmizet do jednoho až dvou dnů.
Napište mi sem jak to s vámi dopadlo.
Nahnědlých skvrn na kůži si obvykle všímáme až u seniorů, když jsou výraznější a ve větším množství. Na „tmavé skvrny na noze“ si ale zaděláváme již v poměrně mladém věku. Takzvané stařecké skvrny, někdy nazývané jaterní skvrny (odborným názvem aktinická pigmentace), jsou světlejší či sytě hnědé nepravidelné skvrny, objevující se nejčastěji v obličeji, na rukou a v dekoltu, také ale na krku a později i na nohou.
Příčiny
V závislosti na genetických vlohách postihnou tyto skvrny obvykle postupně v určitém rozsahu každého. Pokud jich není mnoho a nejsou spojeny s dalšími mnohočetnými aktinickými projevy, nemusí ani nutně esteticky vadit.
Odstranění stařeckých skvrn nebývá jednoduché. Kromě běžné kosmetické péče jsou vhodné jemné peelingy především v zimním období, u již rozvinutých skvrn někdy pomáhají středně silné peelingy či zákroky laserem. Odstranění však bývá svízelné, řadu skvrn lze odstranit pouze částečně, často jen zesvětlají. Navíc po těchto zákrocích je ošetřená kůže obvykle velmi citlivá na další UV záření a při náhodném či neuváženém pobytu na slunci se skvrny mohou poměrně rychle tvořit znovu.
Další možností je na stařecké skvrny použít citron. Citron je totiž účinný zesvětlovací prostředek. Skvrny se mají potírat denně neředěnou citronovou šťávou, například pomocí jemného štětečku, a výsledek by se měl dostavit během tří měsíců.
Zesvětlovače kůže mají v posledních několika letech za sebou dlouhou vývojovou cestu. Spotřebitelé se totiž dnes díky snadno dostupným informacím na internetu mohou mnohem lépe vzdělávat a zjišťovat od ostatních nežádoucí účinky pleť bělících produktů, které chtějí koupit. Tato článek je proto navržen tak, aby se spotřebitel s jeho pomocí mohl seznámit s mnoha různými složkami zesvětlovačů kůže dostupných na dnešním trhu. A nakonec si pak mohl vybrat nejlepší produkt pro svou kůži.
Proces zesvětlení kůže probíhá v několika etapách. Jednotlivé složky přípravků na zesvětlení kůže působí v různých fázích procesu a obvykle poskytují nejlepší výsledky, když se spojí dohromady do jednoho ověřeného produktu. Zde jsou uvedeny některé z nejoblíbenějších surovin používaných při výrobě produktů na bělení kůže.
Alfa Arbutin:
Alfa-Arbutin je biosyntetická aktivní složka, která je čistá a dobře rozpustná ve vodě. Alfa-Arbutin je vyráběn ve formě prášku. Alfa-Arbutin je jeden z nejpokročilejších účinných látek v moderním zesvětlování kůže. U Alfa-Arbutinu bylo prokázáno, že při bělení účinně fungoval na všechny typy pleti. Ukázalo se, že i velmi nízké koncentrace Alfa-Arbutinu blokují činnost tyrozinázy, čímž vzniká tak zvaný albinismus. Výzkumy prokázaly, že epimer z arbutinu má asi 10 krát silnější inhibiční účinek, než je u beta-arbutinu. Alfa-Arbutin je velmi drahá ingredience, štěstí, že funguje i při velmi nízkých koncentracích. Alfa arbutin je nejrychlejší a nejefektivnější bělící prostředek při bělení kůže.
Beta-Arbutin (extrakt z medvědice lékařské):
Beta-Arbutin je často zmiňován jen jako arbutin. Beta-Arbutin je přírodní extrakt nalezený v rostlinách medvědice lékařské. Arbutin také poskytuje kůži zesvětlující účinek na kůži tím, že zabrání tyrozináze v její činnosti. Ačkoli je arbutin přírodní derivát hydrochinonu, tak nemá stejná rizika nebo vedlejší účinky. Arbutin, jak bylo prokázáno, je velmi bezpečná látka. Beta-arbutin je levnější na výrobu než alfa-arbutin, ale také i jeho bělící efekt je desetkrát slabší. Z těchto důvodu je v mnoha nových kůži bělících přípravcích nyní použitý Alfa Arbutin na rozdíl od dříve používaného beta-arbutinu.
Kyselina kojic:
Kyselina kojová (Kojic Acid; C6H6O4; 5-hydroxy-2-(hydroxymethyl)-4-pyrone) je produktem plísně, především druhem Aspergillus oryzae, vyskytující se v Japonsku, odkud má také kyselina název – Kojic. Kyselina kojová se často používá jako přísada do asijské stravy a podle posledních poznatků se začala také používat v kosmetice, jako přírodní prostředek k bělení kůže a při léčbě pigmentových problémů a stařeckých skvrn. Kyselina kojová byla poprvé objevena v roce 1989 a nyní je používána jako přírodní alternativa k hydrochinonu. Kojic kyselina pochází z houby a studie ukázaly, že je účinná jako zesvětlující činidlo, protože brzdí produkci melaninu (hnědé barvivo). Kojic kyselina je vedlejším produktem fermentačního procesu sladování rýže, jenž se užívá při výrobě japonského rýžového vína. Existují přesvědčivé výzkumy, a to jak in vitro (ve zkumavce), tak i in vivo (na živých subjektech), prokazující přímé účinky kojic kyseliny na inhibici produkce melaninu.
Výtažek z lékořice:
Lékořice slouží mnoha účelům při péči o pleť. Složka, která je u tohoto výtažku odpovědná za bělení kůže je známá jako glabridin. Glabridin bělí tím, že brání pigmentaci utlumením aktivity tyrosinázy. Studie ukázaly, že výtažek z lékořice může kůži poskytnout značný rozjasňující účinek. Glabridin se nachází v rostlině ve velmi malém množství a proto je důležité zajistit, aby se použila správná část rostliny lékořice. Lékořice má protizánětlivé účinky a navíc je velmi populární příměsí v produktech pro péči o pleť.
Niacinamid:
Niacinamid je spíše známý jako vitamín B3 a je to účinná látka při bělení kůže. Vitamín B3 bělí kůži tím, že zabrání přechodu melanosomu z melanocytů do keratinocytů. Bělení kůže pomocí vitamínu B3 funguje nejlépe v kombinaci s nějakou další látkou na zesvětlení kůže. O niacinamidu (vitamínu B3) je také známo, že je účinný proti akné.
Vitamín C:
Vitamin C je přírodní antioxidant, který se vyskytuje v mnoha různých formách (některé stálé a jiné nestabilní), ovšem každá s odlišnými vlastnostmi. U některých z těchto forem bylo prokázáno, že snižují tvorbu melaninu a poskytují pokožce bělící účinky při zevní aplikaci. Mezi ně patří kyselina-askorbová, hořčík askorbyl fosfát a askorbyl fosforečnan sodný. Tyto formy používají-li se samostatně, nebo společně, mohou pomoci zpomalit hyperaktivní tvorbu melanocytů a tím mohou dosáhnout zesvětlení kůže.
Citronová šťáva:
Citronová šťáva je jednou z nejsilnějších přírodních látek na bělení kůže. Citrónová šťáva bohužel také velmi dráždí kůži a měla by být v zesvětlovačích kůže používána pouze v malých koncentracích. O citronové šťávě je také známo, že velmi vysušuje kůži, pokud se použije přímo neředěná.
Emblica:
Emblica je patentované složení získané z rostlin Phyllanthus Emblica. Extrakt emblica využívá víceúrovňovou kaskádu antioxidačních látek, které zajistí dlouhodobou a stabilní antioxidační aktivitu. Nedávné studie prokázaly, že tento přírodní antioxidant také poskytuje významné zesvětlení kůže při použití v mírných koncentracích.
Extrakt z moruše
Extrakt se získává z kořene moruše Broussonetia kazinoki a Siebold. nebo Broussonetia papyrifera, nebo kříženci obou těchto rodů Moraceae. Výtažky z jejich kořenů se chovají jako inhibitory enzymu tyrosinázy. Účinné látky přítomné v extraktu z moruše jsou prenylované, polyhydroxylované mono-a bis-fenylderiváty. Pouhá koncentrace 0,4% extraktu z moruše inhibuje tyrosinázu o 50% ve srovnání s 5,5% hydrochinonu a s 10,0% kojic kyseliny. U koncentrace 1% extraktu z kořene moruše nejsou známé žádné významné dráždivé projevy.
Kořen libečku
Libeček lékařský je statná rostlina vysoká až 2 metry, která u nás roste jen v soukromých zahradách, ve volné přírodě nikoliv. V Čechách se libeček lékařský nazývá také jako americký celer a hojně se používá jako koření na místo celerové a petrželové nati. Na bělení kůže je nejúčinější z libečku jeho kořen, který když se usuší, jemně rozemele a pak smíchá s trochou oleje, tak pak trochu zesvětluje pigmentové skvrny na pokožce.
Lnice obecná (květel)
Lnice roste ve volné přírodě v ČR nejčastěji kolem cest, kde vytváří pěkné, husté a sytě žluté hrozny květů. Při vnějším použití je lnice velmi dobrým lékem na pihy a jiné nečistoty v obličeji, kupříkladu na ucpané póry. Po často opakovaném potírání pih silným čajem z lnice pihy blednou a někdy i úplně zmizí. Silný čaj z lnice se připraví ze dvou lžic lnice na čtvrtlitr vody. Na zesvětlení pih se aplikace lnice musí provádět dlouhodobě a pravidelně, dvakrát i třikrát denně po dobu alespoň tří měsíců.
Kyselina glykolová:
Kyselina glykolová neboli AHA (alfa hydroxykyselina) podporuje exfoliaci pleti a dodává ji přírodní zjasnění. Kyselina glykolová svou schopností odebrat svrchní buňky, nejen vyrovnává pleťové zbarvení, ale také pomáhá minimalizovat jemné linky a vrásky. AHA neboli kyselina glykolová obvykle při bělení pomáhá ostatním osvětlovačům tím, že jim umožňuje proniknout hlouběji do kůže.
Kyselina mléčná:
Podobně jako AHA (alfa hydroxykyselina), tak i kyselina mléčná napodobuje vlastnosti kyseliny glykolové, ale je spíše vhodnější pro osoby s citlivou pokožkou. Kyselina mléčná, stejně jako AHA, může při bělení spíše pomoci jiné přísadě v zesvětlovačích kůže tím, že jim pomůže proniknout hlouběji do kůže. Jinak se běžně kyselina mléčná používá jako účinný lék na bradavice a lze ji normálně koupit v lékárně pod názvem Duofilm.
Pigmentové a stařecké skvrny jsou nepravidelné hnědavé shluky, které se vytvářejí na naší pokožce a jejímu vzhledu příliš nelichotí. Jejich příčinou je porucha tvorby pigmentu. Pigmentové skvrny se vyskytují jak u dětí, tak u dospělých. Liší se od sebe intenzitou zbarvení. Nejčastěji se objevují v obličeji, dekoltu, na hřbetech rukou, ale můžete se s nimi setkat i na jiných místech na těle, jako jsou dolní končetiny. Od intenzity pigmentace skvrn se pak odvíjí jejich léčba.
Jak se jich zbavit
Nevzhledné barevné skvrnky lze z pokožky poměrně snadno odstranit a tón pokožky sjednotit, a to pomocí laseru, pulzního světla nebo prostřednictvím chemického peelingu.
Prevence
Máte-li k tvorbě stařeckých skvrn genetickou dispozici, začnou se vám v průběhu let na kůži postupně vytvářet. Své ovšem zaviní také hormonální změny, nedostatek vitamínů, nedostatečná funkce jater, nebo dokonce neodborné kosmetické ošetření spojené s nadměrným vystavováním se na slunci.
Pigmentové skvrny nás nejčastěji trápí na tváři. Vznikají z mnoha různých důvodů, většinou při odstranění vrchní vrstvy kůže. K tvorbě nevyžádaných skvrn tak má především sklon pokožka vysušená, zjizvená a také pokožka, na kterou je často aplikován parfém nebo jemu podobný přípravek. Tvorba skvrn může být ovšem také zapříčiněna hormonálním faktorem, špatnou funkcí jater nebo nedostatkem vitamínů. Důvodem výskytu může být i hormonální léčba a užívání některých léků. Pokud se již pigmentové skvrny na vaší pleti vyskytly, je na čase začít přemýšlet o způsobu jejich odstranění. Velkým pomocníkem při tom může být speciálně vyvinutá kosmetika, především pak krémy a gely k tomuto účelu určené. Krémy odstraňují již existující hnědé skvrny a zabraňují tvorbě nových. Mnohdy také obsahují vitamín C, který posiluje pokožku, a jsou obohaceny o UV ochranu, která pleť chrání před nevhodným slunečním zářením. Důležitá je v tomto případě i důkladná péče o pokožku a důsledná ochrana před slunečním zářením. Mimo tuto speciálně vyvinutou kosmetiku je velmi vhodné organismu pomoci dostatečným přísunem důležitých látek, konkrétně se jedná o vitamín C, zinek a beta-karoten.
Promluvte si se svým lékařem o kryoterapii. Kryoterapie je postup zchlazení kůže, který umožňuje zlepšit vzhled stařeckých skvrn. Při kryoterapii se aplikuje na pigmentové skvrny tekutý dusík, který zde může účinně zničit melanin, který způsobuje hnědé skvrny na kůži.
Eucerin vyvinul depigmentační denní krém ANTI-PIGMENT, který je určený pro pleť se sklonem k tvorbě pigmentových skvrn vlivem hormonálních změn nebo intenzivního působení UV záření. Snižuje tvorbu pigmentových skvrn již po 8 týdnech pravidelného používání. Účinně sjednocuje tón pleti a redukuje pigmentové skvrny.
Účinnost:
B-resorcinol potlačuje přirozenou tvorbu kožního barviva melaninu v pokožce a vyrovnává zabarvení pleti.