Facebook Síť X Pinterest email tisk

Téma

NEZADOUCI UCINKY CIPRALEX


Dávkování

Tablety Cipralexu se dodávají v různých silách v rozmezí od 5 mg do 20 mg.

Obvyklá dávka Cipralexu je 10 mg denně. Váš lékař však může začít s nižší dávkou a zvýšit ji až na maximální dávku 20 mg denně.

Pokud máte problémy s játry, maximální doporučená dávka je 10 mg denně.

Někdy se můžete setkat s tekutou formou přípravku se stejnou látkou, jako má Cipralex. V takovém případě pak u tekutých kapek odpovídá 1 kapka 1 mg escitalopramu, 10 kapek je 10 mg a 20 kapek je 20 mg.

Dávkování pro specifické případy

  • Cipralex a panická porucha
    Úvodní dávka přípravku Cipralex je 5 mg denně během prvního týdne léčby. Následně se dávka zvyšuje na 10 mg denně. Váš lékař může dávku zvýšit na maximálně 20 mg denně.
  • Sociální úzkostná porucha
    Obvyklá dávka přípravku Cipralex je 10 mg denně, užitých v jedné dávce. Váš lékař může v závislosti na Vašem zdravotním stavu dávku snížit na 5 mg denně nebo zvýšit na maximálně 20 mg denně.
  • Generalizovaná úzkostná porucha
    Obvyklá doporučená dávka přípravku Cipralex je 10 mg denně, užitých v jedné dávce. Váš lékař Vám může dávku zvýšit na maximálně 20 mg denně.
  • Obsedantně kompulzivní porucha
    Obvyklá doporučená dávka přípravku Cipralex je 10 mg denně, užitých v jedné dávce. Váš lékař může dávku zvýšit na maximálně 20 mg denně.

Dávkování pro starší pacienty (nad 65 let)

Obvyklá úvodní dávka přípravku Cipralex je 5 mg denně, užitých v jedné dávce.

Děti a mladiství (do 18 let)

Cipralex by neměl být běžně užíván k léčbě dětí a mladistvých.

Zdroj: článek Cipralex - informace pro pacienty

Poradna

V naší poradně s názvem CIPRALEX se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Helena.

dobry den,beru AD Cipralex a zaroven Lesoprazol na zaludek.je to v poradku? beru leky na rev.artritidu a mam potize s. zaludkem.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Čau Helčo, zřejmě máte na mysli lék Lansoprazol (než Lesoprazol), který zabírá na zklidnění žaludku tím, že snížuje produkci trávících kyselin. Lansoprazol je velmi podobný lék, jako Omeprazol, který má Cipralex ve své kontraindikaci a je třeba dbát zvýšené opatrnosti při současném užívání těchto léků. Nutné bude infomrovat svého lékaře internistu - gastroenterologa, že užíváte Cipralex a zároveň i svého psychologa nebo psychiatra, že berete Lansoprazol. Oba lékaři o tom musí vědět, a to dříve, než od nich dostanete předpis na výdej těchto léků v lékárně. Společná léčba Cipralexu a Lansoprazolu je možná, ale není bezriziková, proto musí být Váš stav sledován lékařem.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Cipralex

Vysazení Cipralexu

Pokud se cítíte lépe po dobu 6 měsíců nebo déle, může vám lékař doporučit vysazení Cipralexu.

Pokud užíváte Cipralex delší dobu, tak lékař pravděpodobně doporučí snižovat dávku postupně během několika týdnů nebo i déle. To má pomoci předejít jakýmkoli nežádoucím účinkům z vysazení, které byste mohli mít jako reakce na vysazení léku. Mohou zahrnovat:

  • závrať (nestabilita nebo neschopnost udržet rovnováhu);
  • pocity brnění (mravenčení);
  • pocity pálení a pocity elektrických výbojů (méně často), které se mohou objevit i v hlavě;
  • poruchy spánku (živé sny, noční můry, neschopnost usnout);
  • pocity úzkosti;
  • bolesti hlavy;
  • necítíte se dobře (pocit nevolnosti);
  • pocení (včetně nočního pocení);
  • pocity neklidu nebo agitovanosti;
  • třes (chvění);
  • pocity zmatenosti a dezorientovanosti;
  • pocity rozrušení a podrážděnosti;
  • průjem (řídká stolice);
  • zrakové poruchy;
  • třepetání nebo bušení srdce (palpitace).

Důležité

Nikdy nepřestávejte užívat Cipralex náhle nebo bez předchozí konzultace se svým lékařem. Pokud ukončujete léčebnou kúru, doporučuje se vysazovat Cipralex postupným snižováním dávky v období několika týdnů. Při náhlém přerušení léčby se mohou vyskytnou příznaky z vysazení. Tyto příznaky se vyskytují často, pokud ukončujete léčbu přípravkem Cipralex. Riziko výskytu je vyšší, pokud léčba přípravkem Cipralex byla dlouhodobá, užívaná dávka vysoká nebo vysazení proběhlo příliš rychle. Mnozí pacienti zjistí, že tyto příznaky jsou mírné a spontánně odezní během dvou týdnů. U některých pacientů ale mohou být těžší a trvat delší dobu (2 i 3 měsíce nebo déle). Pokud se u vás vyskytnou těžké příznaky z vysazení během ukončování léčby přípravku Cipralex, navštivte svého lékaře. Váš lékař vám může doporučit začít tablety opět užívat a poté je vysazovat mnohem pomaleji.

Zdroj: článek Cipralex - informace pro pacienty

Příběh

Ve svém příspěvku CIPRALEX MOTÁNÍ HLAVY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jarka.

V únoru jsem začla brát Cipralex 10 mg, pak jsem v červnu dostala 20 mg. Mám pocit, že moje úzkost celkově ustoupila, ale chvíle, kdy ji mám, jsou naprosto hrozné a závratě jsou v podstatě konstantní od doby, kdy jsem začala Cipralex užívat. Všimla jsem si, že to na pár měsíců trochu kleslo, ale v poslední době se mi to vrací docela extrémně. Nevyrovnaná, unavená, letargická, závrať, která vyvolává pocit děsu. Mám pocit, jako bych neustále měla omdlít, což mou úzkost ještě více pohání a vyvolává ve mně pocit, že mám každou chvíli zemřít. Za pár dní mám schůzku s doktorem, tak uvidím, co mi řekne.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Dana.

Moc děkuji za odpověď, mám úplně stejné pocity já jdu k lékaři až 22.8 .když jsem mu posledně sdělila své problémy
Předepsal mi pregabalin a jeho vedlejším účinkem je točení hlavy, ale prý snižuje úzkost.Nemám odvahu si tobolku vzít už takhle se.mi hlava točí a mám rozmazané vidění
Budu ráda pokud zůstaneme v kontaktu
Je dobré pokud si můžete promluvit s člověkem, který má stejné problémy.

Zdroj: příběh Cipralex motání hlavy

Cipralex s dalšími léky

Informujte svého lékaře o všech lécích, které užíváte nebo jste užíval/a v poslední době, a to i o lécích, které jsou dostupné bez lékařského předpisu.

Oznamte svému lékaři, pokud užíváte jakýkoli z následujících přípravků:

  • Neselektivní inhibitory monoaminooxidázy (IMAO) obsahující léčivou látku: fenelzin, iproniazid, isokarboxazid, nialamid, tranylcypromin. Pokud jste užíval/a jakýkoli z těchto přípravků je potřeba vyčkat 14 dní než zahájíte léčbu přípravkem Cipralex. Po ukončení léčby přípravkem Cipralex je nutno čekat 7 dní, než je možno zahájit léčbu kterýmkoli z těchto přípravků.
  • Reverzibilní selektivní inhibitory MAO-A obsahující moklobemid (užívaný k léčbě deprese).
  • Ireverzibilní MAO-B inhibitory obsahující selegilin (užívaný k léčbě Parkinsonovy choroby). Tyto přípravky zvyšují riziko výskytu nežádoucích účinků.
  • Antibakteriální léčivo linezolid.
  • Lithium (užívané k léčbě bipolární afektivní poruchy) a tryptofan.
  • Imipramin a desipramin (užívané k léčbě deprese).
  • Sumatriptan a podobná léčiva (užívaná k léčbě migrény) a tramadol (užívaný k potlačení silné bolesti). Tyto přípravky zvyšují riziko výskytu nežádoucích účinků.
  • Cimetidin a Omeprazol (užívané k léčbě žaludečních vředů), fluvoxamin (antidepresivum) a tiklopidin (užívaný ke snížení rizika výskytu mozkové mrtvice). Tyto přípravky mohou zvýšit hladinu přípravku Cipralex v krvi.
  • Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) – rostlinný přípravek užívaný k léčbě deprese.
  • Kyselina acetylsalicylová a nesteroidní protizánětlivé přípravky (přípravky užívané k tlumení bolesti nebo ředění krve, tzv. antikoagulanty).
  • Warfarin, dipyridamol a fenprokumon (přípravky užívané k ředění krve, tzv. antikoagulanty). Váš lékař pravděpodobně provede při zahájení a ukončení léčby přípravkem Cipralex kontrolu srážlivosti krve, aby se ujistil, že stále užíváte přiměřenou dávku přípravků proti srážení krve.
  • Meflochin (užívaný k léčbě malárie), bupropion (užívaný k léčbě deprese) a tramadol (užívaný k potlačení silné bolesti) z důvodů možného snížení záchvatového prahu.
  • Neuroleptika (přípravky k léčbě schizofrenie, psychózy) z důvodů možného rizika snížení záchvatového prahu, antidepresiva.
  • Flekainid, propafenon a metoprolol (užívané k léčbě kardiovaskulárních chorob); klomipramin a nortriptylin (antidepresiva) a risperidon, thioridazin a haloperidol (antipsychotika). Může být zapotřebí upravit dávkování přípravku Cipralex.

Zdroj: článek Cipralex - informace pro pacienty

Poradna

V naší poradně s názvem CIPRALEX-KAPKY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Maria.

Dobrý den ,ako užívám Cipralex tak priberam na vahe ,za 2 mesiace 7 kil,moze to být z toho? 2/ ako užívám Cipralex,tak mám problémy so sexom a ked dojde niekedy vyvrcholeniu,tak cítím tlak na hrudi.prosim vás o odpověď na obě otázky ,sa obávám o svoje zdravie , dakujem

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Po Cipralexu se netloustne, ovšem Cipralex může ovlivnit rozhodování o tom, co sníte. Takže, abyste předešla dalšímu nárůstu váhy, tak si nechte od výživového poradce vytvořit jídelníček na týden a kupujte si potraviny jen podle vytvořeného výživového seznamu a spotřebovávejte je jak určí poradce.
Cipralex bohužel ovlivňuje sexuální prožitky. Pro podporu sexuální náruživosti můžete použít sport. Lehké a pravidelné cvičení zlepší krevní oběh i náladu a s tím se podpoří i lepší sexuální prožitky. Ve fitness centrech se pořádají kruhové tréninky pro začátečníky, zkuste se někam připojit a pozorujte na sobě pozitivní účinky, které vám to přinese.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Co zpusobuje vysazeni cipralexu

Kdo by Cipralex neměl užívat

Neužívejte Cipralex

  • pokud jste alergický/á (přecitlivělý/á) na escitalopram nebo na kteroukoliv další složku přípravku Cipralex.
  • pokud současně užíváte přípravek ze skupiny MAO inhibitorů, včetně selegilinu (přípravek užívaný k léčbě Parkinsonovy choroby), moklobemidu (přípravek užívaný k léčbě deprese) a linezolidu (antibakteriální léčivo).

Zvláštní opatrnosti při použití přípravku Cipralex je zapotřebí

Oznamte, prosím, svému lékaři, pokud máte jakékoli další zdravotní problémy, o kterých by Váš lékař měl vědět. Obzvláště sdělte svému lékaři:

  • pokud trpíte epilepsií. Jestliže se při léčbě přípravkem Cipralex objeví záchvaty nebo vzroste jejich četnost, měla by být léčba přerušena.
  • pokud máte postižení jater nebo ledvin. Váš lékař Vám může upravit dávkování přípravku.
  • pokud máte cukrovku (diabetes). Léčba přípravkem Cipralex může narušit rovnováhu glukózy. Může být nezbytné upravit dávkování inzulinu a/nebo perorálních antidiabetik.
  • pokud máte sníženou hladinu sodíku v krvi.
  • pokud máte zvýšenou náchylnost ke krvácení nebo k tvorbě modřin.
  • pokud podstupujete elektrokonvulzivní terapii.
  • pokud trpíte onemocněním věnčitých cév.

Věnujte, prosím, pozornost tomuto sdělení

Někteří pacienti s bipolární afektivní poruchou mohou přejít do manické fáze, charakterizované neobvyklým a rychlým sledem myšlenek, nepřiměřeně veselou náladou a nadměrnou tělesnou aktivitou. V takovém případě je nutné, abyste vyhledal/a Vašeho lékaře.

Během prvních týdnů léčby se u vás mohou vyskytnout tyto příznaky: neklid nebo obtíže sedět či stát. Takové příznaky neprodleně sdělte svému lékaři.

Zdroj: článek Cipralex - informace pro pacienty

Poradna

V naší poradně s názvem CIPRALEX se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jaroslava Dosoudilová.

Dobrý den,užívám na nervy cipralex už přes 10 let a mám veliké problémy s očima,mám zelený zákal a bolí mě oči,říkali mi,že mám suché oči a kapu si každý den 6x i více suché slzy,vyzkoušela jsem jich strašně moc, dokonce ve Zlíně mi dělali z krve a nic nezabírá, teď si kupuju kapky bez kponzervantů, nic moc,mám veliké obtíže, taky mám chronický zánět močového měchýře a právě teď studuju léky ROWATINEX, které mi v lékárně nabídli a u toho jsem našla článek, že ten Cipralex jeho užívání může způsobovat právě ty suché oči i močový měchýř, prosím vás,co je na tom pravda????žádný lékař mi toto nikdy neřekl, je mi 54 let, děkuji za informace

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Požádejte svého lékaře - psychiatra, aby Vám místo Cipralexu naordinoval jiný lék, vhodný k Vašemu zdravotnímu stavu. Sama antidepresiva neměňte.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Cipralex

Jak dlouho brát Cipralex

Může trvat i několik týdnů, než se začnete cítit lépe. Pokračujte v užívání přípravku Cipralex, přestože se nějakou dobu necítíte dobře.

Nikdy neměňte dávku bez vědomí lékaře a pokračujte v užívání přípravku Cipralex přesně dle pokynů lékaře. Pokud by se léčba ukončila příliš brzy, může dojít k návratu příznaků. Jakmile se budete cítit lépe, je pravděpodobné, že budete Cipralex užívat ještě několik měsíců, abyste zabránili návratu příznaků.

Rozhodnutí ukončit léčbu nebo pokračovat určí vždy lékař a bude záviset na tom, jaké příznaky máte a jak závažné jsou. Bude také záležet na tom, zda se jedná o jednorázový problém, nebo o problém, který se neustále vrací, jak dobře u vás Cipralex účinkuje a zda se u vás nevyskytly nějaké špatné vedlejší účinky.

Zdroj: článek Cipralex - informace pro pacienty

Cipralex v těhotenství a při kojení

Pokud jste těhotná nebo pokud plánujete těhotenství, oznamte to svému lékaři. Neužívejte Cipralex, pokud jste těhotná, jestliže jste nekonzultovala možná rizika a přínos léčby se svým lékařem.

Pokud jste užívala Cipralex během posledního trimestru těhotenství, měla byste vědět, že se u Vašeho novorozence mohou vyskytnou následující příznaky: obtížné dýchání, namodralé zabarvení kůže, záchvaty, změya tělesné teploty, obtížné kojení, zvracení, snížená hladina cukru v krvi, svalová ztuhlost nebo ochablost, zesílení reflexů, třes, nervozita, podrážděnost, letargie, neutišitelný pláč, nespavost či obtíže se spánkem. Pokud se u Vašeho novorozence vyskytne kterýkoli z těchto příznaků, neprodleně vyhledejte Vašeho lékaře.

Pokud je Cipralex užíván během těhotenství, nesmí být náhle vysazen.

Neužívejte Cipralex pokud kojíte, jestliže jste nekonzultovala možná rizika a přínos léčby se svým lékařem.

Poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete užívat jakýkoli lék.

Zdroj: článek Cipralex - informace pro pacienty

Příběh

Ve svém příspěvku CIPRALEX MOTÁNÍ HLAVY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Pavel.

Toto je můj příspěvek Napíšu časovou osu mého použití:

Posledních 12 dní jsem bral 5 mg Cipralex jako první věc ráno po probuzení. První 3 dny byla moje úzkost strašná. Na řešení těchto epizod mám naštěstí lorazepam, takže to určitě pomohlo. Úzkost se po 3. dni hodně snížila, přesto se stále budím velmi úzkostný, ale i další vedlejší účinky se stále zhoršují.

Hlavními vedlejšími účinky, které se stále zhoršují, jsou extrémní závratě, bolesti hlavy, svalová slabost, slabý zrak a pocit nevyváženosti. Ráno je to nejhorší, dopoledne se to trochu zlepšuje, pak se to postupně zhoršuje, jak den pokračuje, obvykle to znovu začíná kolem 13:00. Když jsem se včera večer sprchoval, skoro jsem si musel sednout, protože jsem měl pocit, jako bych se houpal v lodi a měl pocit, že mi každou chvíli povolí svaly na nohou. Dnes ráno jsem si kontroloval hladinu glukózy v krvi a byly v normálním rozmezí.

Konzultoval jsem to se svou psychiatričkou (řekla, že to mám změnit a užívat dávku na noc) a také se svým praktickým lékařem, který mi udělal krevní testy (protože se také potýkám s dlouhodobými příznaky COVID). Řekl mi, že má mnoho pacientů, kteří po prodělání onemocnění COVID mají v dnešní době alergii na mnoho léků a potravin, které dříve neměli.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Dana.

Také jsem proděla covid, pak začaly různé zdravotní problémy a nakonec úzkosti, cipralex a místo aby se můj stav zlepšil mám pocit , že opak je pravdou. Pocit točení hlavy je u mě na denním pořádku- celý den a ráno nevysvětlitelná úzkost a strach ze sebemenší povinnosti
Už to trvá dlouho , mám pocit , že přežívám že dne na den

Zdroj: příběh Cipralex motání hlavy

Použití u dětí a mladistvých do 18 let

Cipralex není běžně určen k léčbě dětí a mladistvých do 18 let. Měli byste také vědět, že u pacientů do 18 let, kteří se léčí některým z této skupiny přípravků, je zvýšené riziko výskytu nežádoucích účinků, jako jsou pokusy o sebevraždu, sebevražedné myšlenky nepřátelské jednání (převážně agresivita, vzdorovité chování a hněv). Váš lékař přesto může Cipralex pacientům do 18 let předepsat, pokud usoudí, že to je v jejich nejlepším zájmu. Pokud Váš lékař předepsal Cipralex pacientovi mladšímu 18 let a chcete se o tom poradit, navštivte, prosím, znovu svého lékaře. Jestliže se u pacientů do 18 let, kteří jsou léčeni přípravkem Cipralex, rozvine nebo zhorší některý z výše uvedených příznaků, měli byste o tom informovat svého lékaře. Rovněž dlouhodobá bezpečnost přípravku Cipralex ve vztahu k dalšímu růstu, dospívání, rozvoji poznání a chování nebyly dosud v této věkové skupině zkoumány.

Zdroj: článek Cipralex - informace pro pacienty

Příběh

Ve svém příspěvku CO ZPUSOBUJE VYSAZENI CIPRALEXU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jitka.

Dobry den.Uzivala jsem cipralex 1 rok a vubec mi nepomahal s depresi a to i mnoho dalsich antidepresiv.I pres to mi psychiatr dale cipralex predepisoval.Ted jsem se rozhodla neuzivat zadne antidepresiva.Za jakou dobu mi muze byt lepe?

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Naďa Slabá.

Dobrý den,
začala jsem užívat Cipralex a začala jsem mít střevní potíže, které po přidání probiotik ustaly.
Objevily se mne poruchy spánku, při užívání předešlých antidepresiv nebyly.
Cipralex užívám asi měsíc a mám bolesti svalů a kloubů.
Beru davku 10 mg.
Mám dotaz, zda ustanou tyto bolesti při delším užívání?
Děkuji za odpověď.
NS

Zdroj: příběh Co zpusobuje vysazeni cipralexu

Nežádoucí účinky Cipralexu

Podobně jako všechny léky, může mít i Cipralex nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.

Nežádoucí účinky zpravidla odezní během několika týdnů léčby. Často však mohou být projevem nemoci samotné a v takovém případě postupně vymizí, jakmile se začnete cítit lépe.

Navštivte svého lékaře, pokud se u Vás během léčby vyskytnou následující nežádoucí účinky:

Méně časté (více než u 1 pacienta z 1000 a méně než u 1 pacienta ze 100):

  • Neobvyklé krvácení, včetně krvácení z trávicího traktu.

Vzácné (více než u 1 pacienta z 10 000 a méně než u 1 pacienta z 1000):

  • Pokud se u Vás vyskytnou příznaky: otok kůže, jazyka, rtů nebo otok kdekoliv v obličeji, obtížné dýchání nebo polykání (alergická reakce), vyhledejte neprodleně Vašeho lékaře nebo navštivte nemocnici.
  • Pokud se u Vás vyskytne vysoká horečka, agitovanost, zmatenost, třes a náhlé svalové záškuby, může se jednat o příznaky vzácného serotoninového syndromu. V takovém případě vyhledejte svého lékaře.

Pokud se u Vás vyskytnou následující nežádoucí účinky, měl/a byste ihned navštívit svého lékaře nebo nejbližší nemocnici:

  • Obtížné močení.
  • Křeče (záchvaty).
  • Žluté zabarvení kůže a bělma očí, které může být známkou poškození funkce jater/hepatitidy.

Vyjma těchto nežádoucích účinků byly hlášeny následující nežádoucí účinky:

Velmi časté (u více než 1 pacienta z 10):

  • Necítíte se dobře (pocit nevolnosti).

Časté (u více než 1 paceinta ze 100, ale méně než u 1 pacienta z 10):

  • Pocit ucpaného nosu nebo vodnatá rýma (sinusitis).
  • Snížená nebo zvýšená chuť k jídlu.
  • Úzkost, neklid, abnormální sny, obtížné usínání, pocity ospalosti, závratě, zívání, třes, bodavé pocity v kůži.
  • Průjem, zácpa, zvracení, sucho v ústech.
  • Zvýšená potivost a nadměrné pocení.
  • Bolest svalů a kloubů (arthralgie a myalgie).
  • Sexuální poruchy (opožděná ejakulace, poruchy erekce, pokles libida a u žen obtížné dosahování orgasmu).
  • Únava, horečka.
  • Zvýšení tělesné hmotnosti.

Méně časté (u více než 1 pacienta z 1000, ale méně než u 1 pacienta ze 100) :

  • Kopřivka, vyrážka, svědění (pruritus).
  • Skřípání zubů, agitovanost, nervozita, záchvaty paniky, stavy zmatenosti.
  • Poruchy spánku, poruchy chuti, mdloby (synkopa).
  • Rozšíření zornic (mydriáza), zrakové halucinace, zvonění v uších (tinnitus).
  • Ztráta vlasů a padání vlasů.
  • Poševní krvácení.
  • Pokles tělesné hmotnosti.
  • Zrychlení srdečního rytmu.
  • Otoky rukou a nohou.
  • Krvácení z nosu.

Vzácné (více než u 1 pacienta z 10 000, ale

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Cipralex - informace pro pacienty

Příběh

Ve svém příspěvku CIPRALEX A ALKOHOL se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Kamila.

Cipralex nemá alkohol v kontraindikaci, pouze se nedoporučuje a to né kvůli cipralexu, ale právě kvůli účinkům na psychiku. Při současném užívání Cipralexu a alkoholu je potřeba se kontrolovat a sami si určit vhodnou maximální dávku alkoholu. Pokud jste zvyklí si dát večer k televizi sklenku vína, tak to Cipralexu vůbec nevadí a vám to také neublíží, spíše naopak. Ovšem přehnaná konzumace alkoholu a následná opilost vám však jistě ublíží, a to tím, že se zhorší úzkostné stavy!!!

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.

Reagovat

Zdroj: příběh Cipralex a alkohol

Cipralex a žaludeční vředy

Cipralex nezhoršuje žaludeční vředy. Jen je třeba zpozornit, pokud na léčbu žaludečních vředů užíváte Cimetidin anebo Omeprazol. Cimetidin a Omeprazol zvyšují hladinu účinné látky z přípravku Cipralex v krvi a zesilují jeho účinky. Je to třeba brát v úvahu při dávkování Cipralexu.

Zdroj: článek Cipralex - informace pro pacienty

Jak se Cipralex užívá

Cipralex užívejte jednou denně. Můžete jej užívat s jídlem nebo bez jídla.

Cipralex můžete užít kdykoli během dne, pokud budete dodržovat každý den stejnou dobu.

Pokud máte problémy se spánkem, je nejlepší si ho vzít ráno.

Tablety polkněte a zapijte vodou. Tablety nežvýkejte, protože chutnají hořce.

Pokud je to nezbytné, tablety je možno dělit. Tabletu nejprve položte na rovnou plochu půlicí rýhou nahoru. Poté tabletu rozpulte tlakem ukazováčků k podložce na obou koncích tablety.

Zdroj: článek Cipralex - informace pro pacienty

Cipralex a alkohol

Ačkoli se při současném užití alkoholu s přípravkem Cipralex nepředpokládá jejich vzájemná interakce, nedoporučuje se požívat alkohol během léčby. Alkohol může stimulovat centrální nervovou soustavu a zhoršit tak výsledky léčby Cipralexem. U každého člověka bude interakce alkoholu s psychickými problémy probíhat jinak, proto se po požití alkoholu nepřestávejte vnímat a zvažte případné nepříznivé účinky na váš psychický stav.

Zdroj: článek Cipralex - informace pro pacienty

Poradna

V naší poradně s názvem TRYPTOFAN A CIPRALEX se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Hana Kůdelová.

Dobry den,
prosím, chtěla bych se zeptat, zda se dá nahradit v léčbě lék Cipralex doplňkem stravy Tryptofanem.
Myslím tím např. po zaléčení panické poruchy, jako prevence nebo i současně, abych mohla při delším užívání snížit dávku Cipralexu, případně jej zcela vynechat.
Děkuji za odpověď!
Hana Kůdelová

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Když si budete sama měnit dávkování Cipralexu, tak riskujete abstinenční příznaky ve formě náhlého zhoršení původní choroby a nebo vzniku nových mánií. Váš pokus s L-tryptofanem můžete projednat se svým psychiatrem a s jeho dohledem to pak zkusit. Osobně si myslím, že Tryptofan nedokáže nahradit Cipralex, ale mohl by ho podpořit pro svůj vliv na množství serotoninu.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Tryptofan a cipralex

Co je to Cipralex

Cipralex obsahuje escitalopram a používá se k léčbě deprese a úzkostných poruch (panická porucha s nebo bez agorafobie, sociální úzkostná porucha, generalizovaná úzkostná porucha a obsedantně kompulzivní porucha).

Escitalopram patří do skupiny antidepresiv, nazývaných též selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI). Přípravky patřící do této skupiny ovlivňují serotoninový systém a zvyšují hladinu serotoninu v mozku. Poruchy serotoninového systému jsou klíčovým faktorem v rozvoji deprese a souvisejících onemocnění.

Zdroj: článek Cipralex - informace pro pacienty

Jak a kdy užívat Cipralex

Cipralex užívejte přesně podle pokynů svého lékaře a řiďte se pokyny na štítku. Pokud máte pochybnosti, zeptejte se svého lékárníka nebo lékaře.

Zdroj: článek Cipralex - informace pro pacienty

Poradna

V naší poradně s názvem CIPRALEX 10MG se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Simona.

Dobrý den, chci se zeptat či Cipralex 10mg na úzkost můžu brát na antibiotika a ak ano tak jaký dávkovaní.

Děkuji


Simona

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Antibiotika Cipralexu nevadí a je možné je užívat současně. Dávkování Cipralexu v tomto případě zůstává beze změny tak, jak vám ho naordinoval váš lékař. Sama bez porady s lékařem Cipralex neužívejte a ani nepřerušujte naordinovanou léčbu.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Cipralex 10mg x 28

Cipralex a řízení dopravních prostředků a obsluha strojů

Dokud nezjistíte, jak na Vás Cipralex působí, nedoporučuje se řídit dopravní prostředky a obsluhovat stroje.

Zdroj: článek Cipralex - informace pro pacienty

Poradna

V naší poradně s názvem CIPRALEX se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Cempírek.

Požádejte svého lékaře - psychiatra, aby Vám místo Cipralexu naordinoval jiný lék, vhodný k Vašemu zdravotnímu stavu. Sama antidepresiva neměňte.

Zdraví Cempírek!

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Brambůrka.

myslim,ze neni takovy vyber antidepresiv-je to z blata do louze!neni za co lepsiho menit,bohuzel...sama ho uzivam 10 let,ztloustla jsem ze 67 kg na 83 a kdyz jsem se ho s lekarkou pokusela vysadit,prozila jsem tak priserne stavy,ktere trvaly skoro 4 roky a stale se vraceji,mam nyni z tech vsech leku,co mi pridali,aby nahradily cipralex,maniodepresi,spatne vidim a mela jsem 120kg!!!nyni 104!
leky jsou zlo,mam zniceny zivot,zkousim homeopatika

Uživatel rovněž přidal ke svému příspěvku i obrázek, který můžete vidět, když kliknete na tento odkaz přiložený obrázek.

Zdroj: příběh Cipralex

Obecné rozdělení komerční antikoncepce

Tablety

Tableta obsahuje hormony. Měla by se užívat každý den ve stejnou dobu. V naší republice jde o nejrozšířenější typ antikoncepce. Výhodou je vysoká účinnost, pravidelný menstruační cyklus, menší menstruační bolesti. Má i pozitivní vliv na pleť, vlasy a nehty.

Po celou dobu užívání dodává tělu estrogen i gestagen. Podle množství hormonů se dělí na:

  • jednofázové – obsahují stejnou dávku hormonů (21 dnů estrogen i gestagen, 7 dní menstruace)
  • dvoufázové – tabletky dvojího druhu s různými dávkami hormonů (11 dní estrogen, 10 dní gestagen, 7 dní menstruace)
  • třífázové – v průběhu cyklu se mění hladiny gestagenů i estrogenů; snaží se co nejvíce zachovat pravidelnost menstruace

Dávkování: Jednou denně. Měla by se užívat každý den ve stejnou dobu.

Spolehlivost: 90 žen z 1 000 otěhotní při doporučeném používání.

Hormonální působení: Hormony z tablety se uvolňují do celého těla. Mohou obsahovat estrogen.

Ovlivnění cyklu: Pravidelné krvácení každý měsíc, může snížit krvácení a bolest.

Váha: Přírůstek na váze je malý, jestli vůbec nějaký.

Riziko trombózy: Mírně zvýšené riziko.

Otěhotnění po vysazení: Ano, brzy po přerušení.

Cena: Metoda není hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění.

Použití: Lékař vám ji předepíše, zakoupíte ji v lékárně a každý den ve stejnou dobu spolknete jednu pilulku. Hormony se pak neustále uvolňují do krve a chrání vás před nechtěným otěhotněním.

Nežádoucí účinky

Časté nežádoucí účinky (mohou se vyskytnout u 1 až 10 z každých 100 uživatelek): změny nálady, bolest hlavy, nevolnost, bolest prsou, problémy s menstruací, například nepravidelná menstruace, vynechání menstruace.

Málo časté nežádoucí účinky (mohou se vyskytnout u 1 až 10 z každých 1 000 uživatelek): deprese, nervozita, ospalost, závratě, mravenčení, migréna, křečové žíly, zvýšený krevní tlak, bolest žaludku, zvracení, trávicí potíže, plynatost, zánět žaludku, průjem, akné, svědění, vyrážka, bolesti, například bolest zad, končetin, svalové křeče, kvasinkové poševní infekce, pánevní bolesti, zvětšení prsou, nezhoubné bulky v prsou, děložní/poševní krvácení (které obvykle ustoupí při dalším užívání přípravku), výtok, návaly horka, zánět pochvy (vaginitida), problémy s menstruací, bolestivá menstruace, snížená menstruace, velmi silná menstruace, poševní suchost, neobvyklé výsledky výtěru z děložního hrdla, snížený zájem o sex, nedostatek energie, zvýšené pocení, zadržování tekutin, zvýšení hmotnosti.

Vzácné nežádoucí účinky (mohou se vyskytnout u 1 až 10 z každých 10 000 uživatelek): kvasinkové infekce, anémie, z

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Druhy antikoncepce

Antidepresiva

Antidepresiva patří v rozvinutých státech mezi nejpředepisovanější léky. Existuje celá řada různých typů s různými mechanismy účinku, jedno však mají společné – různými způsoby mění rovnováhu v neurotransmiterech v centrálním nervovém systému. Neurotransmitery jsou sloučeniny, které mezi neurony pomáhají přenášet nervové vzruchy a jejich nerovnováha může způsobovat vznik celé řady psychiatrických poruch.

Antidepresiva účinkují tak, že tlumí pocity strachu a úzkosti, jsou tedy využívána v léčbě depresí, maniodepresivní psychózy a úzkostných poruch (například obsedantně-kompulzivní porucha). Vzhledem k rozsahu užívání těchto léků je vhodné si uvědomit jejich nežádoucí účinky.

Nežádoucí účinky:

1. Tricyklická antidepresiva – ovlivňují zpětné vstřebávání neurotransmiterů, jako je noradrenalin a serotonin, a tím zvyšují jejich účinek. Příkladem je sloučenina amitriptylin (lék Amitriptylin) nebo dosulepin (lék Prothiaden). Nežádoucí účinky mohou být relativně četné a jsou způsobeny nadměrným efektem neurotransmiterů: sucho v ústech, bušení srdce, zácpa, nadměrné pocení, ospalost a zvýšení tělesné hmotnosti. Tyto účinky obvykle do týdne vymizí, v případě jejich trvání je vhodné vyměnit antidepresiva za jiný typ.

2. SSRI antidepresiva – do této skupiny patří většina běžně užívaných preparátů. Jejich efekt je relativně cílený na neurotransmiter serotonin, jehož zpětné vychytávání blokují, čímž zvyšují jeho efekt. Patří sem řada účinných látek jako například:

  • citalopram – léky Citalec, Citalon, Citalopram, Seropram a další;
  • escitalopram – léky Cipralex, Elicea, Escitalopram a další;
  • fluoxetin – léky Deprex, Apo-Fluoxetin, Fluoxetin, Prozac a další;
  • sertralin –léky Zoloft, Asentra, Serlift, Sertralin a další;
  • paroxetin – léky Arketis, Paroxetin, Remood a další.

K nežádoucím účinkům patří například nevolnost, nechutenství, průjmy, snížení sexuálního libida, zvětšení prsů u mužů, problémy s ejakulací (vzácně byla popisována i bolestivá ejakulace), narušení spánkového rytmu, pocení a sucho v ústech. Tyto účinky se většinou po krátké době užívání léků zmírní a následně vymizí. Velmi nebezpečným nežádoucím účinkem je takzvaný serotoninový syndrom. Vznikne při příliš velkém účinku serotoninu, který vzniká kombinací SSRI antidepresiv s jinými sloučeninami zvyšujícími jeho účinek (kokain, amfetaminy, opiáty, LSD, inhibitory monoaminooxidázy, některé léky na zrychlení pohyblivosti trávicího traktu a podobně). Syndrom zahrnuje psychický neklid, bušení srdce, pocení, rozšíření zornic, svalový třes, zvýšení krevního tlaku a zvýšení tělesné teploty (takzvaná hypertermie). Obtíže vznikají relativně rychle a syndrom může pacienta i usmrtit. Pokud se u nemocného užívajícího SSRI objeví náhle ty

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Omeprazol a antidepresiva

Autoři uvedeného obsahu

 Mgr. Marie Svobodová

 Mgr. Světluše Vinšová


nežádoucí účinky chrápání po léků cipralex
<< PŘEDCHOZÍ PŘÍSPĚVEK
nezadouci ucinky citronu a zázvor
NÁSLEDUJÍCÍ PŘÍSPĚVEK >>
novinky a zajímavosti

Chcete odebírat naše novinky?


Dokažte, že jste člověk a napište sem číslicemi číslo jedenáct.