NŮŽKY je přesně to, o čem vás chceme informovat v našem článku. Vývod se odborně nazývá stomie. Stomie je obecné vyjádření vyvedení či vyústění nějakého orgánu před stěnu břišní. Označení kolostomie znamená vývod tlustého střeva. Bezprostředně po operaci mívá mnoho pacientů ze života s kolostomií strach. Chirurgické vytvoření umělého střevního vývodu je však často nezbytné pro stabilizaci zdravotního stavu. Pozitivní postoj k životu a zdravá sebedůvěra vám usnadní zvyknout si na novou situaci.
Pomůcky na ošetření kolostomie
K péči o kolostomii jsou vám k dispozici tyto zdravotní pomůcky:
Jednodílné systémy – kolostomický sáček: U jednodílných systémů jsou lepicí ochranná podložka a uzavřený sáček navzájem pevně spojeny. Sáček je vybaven filtrem s aktivním uhlíkem pro neutralizaci pachů. Kolostomické sáčky jsou k dostání buď s plochou, nebo vyklenutou (konvexní) ochrannou podložkou. Při dosažení odpovídajícího naplnění (maximálně do poloviny objemu sáčku) je nutné tyto sáčky kompletně vyměnit.
Dvoudílné systémy – ochranná podložka s kolostomickým sáčkem: Dvoudílné systémy se skládají z ochranné podložky s mechanickým nebo lepicím uzávěrem a z příslušného kolostomického sáčku, který se připevňuje k podložce. Ochranné lepicí podložky jsou k dostání buď v plochém, nebo v konvexním provedení. Kolostomické sáčky obsahují filtr s aktivním uhlíkem pro neutralizaci pachů a jsou vybaveny odpovídajícím spojovacím systémem k upevnění na základní podložku. Sáčky je nutné při odpovídajícím naplnění (maximálně do poloviny objemu sáčku) vyměnit, zatímco ochrannou podložku lze používat několik dnů. K fixaci podložky lze použít pásek.
Ploché systémy se používají u stomií, u kterých leží vývod střeva nad úrovní kůže (prominence).
Konvexní systémy se používají vždy, když se vývod střeva nachází pod úrovní kůže (retrakce, vtažená stomie).
Co potřebujete pro výměnu kolostomického sáčku: gázu, v případě potřeby jednorázové holítko, mírně zahnuté nůžky (stomické, nůžky na nehty), šablonu, v případě potřeby ochrannou pastu, odstraňovač zbytků lepicí plochy a ochranný sprej, odpovídající kolostomické pomůcky (jednodílné nebo dvoudílné, sběrný sáček s plochou nebo konvexní podložkou), vyprazdňovací sáček.
Všechny zdravotnické pomůcky byste měli mít předem připraveny. Pro ochranu pokožky kolem stomie je důležité, aby ochranná podložka byla přizpůsobena velikosti vaší stomie. Každá založená stomie má individuální tvar. Z toho důvodu byste si měli před první výměnou kolostomických pomůcek zhotovit šablonu (například z průhledné umělohmotné fólie), kterou použijete jako předlohu k vystřižení ochranné podložky. Odpovídající šablony naleznete ve stomické taštičce. K vystřižení použijte mírně zahnuté nůžky. Abyste předešli podráždění kůže, musí být vystřižený otvor tak přesný, aby mezi stomií a ochrannou podložkou nezůstala nechráněná kůže, která by mohla přijít do kontaktu s výměšky. Na rozdíl od střevní sliznice založené stomie může nechráněná kůže na agresivní výměšky citlivě reagovat změnami. Zejména v prvních týdnech a měsících po operaci mění stomie svůj tvar a velikost. Z toho důvodu je právě na začátku důležité, abyste průměr stomie pravidelně kontr
Roztřepené konečky nelze zacelit a je potřeba je prostě ustřihnout. I když se ustřižení vlasů zdá jako banální záležitost, je lepší navštívit kadeřnický salon. Nůžky na papír rozhodně nejsou tím pravým, co vaše vlasy ocení. Pro stříhání vlasů jsou určeny speciální (ostré) nůžky, které používají v kadeřnických salonech.
Nejlepší radou jak předcházet viditelným poškozeným konečkům je pravidelné stříhání – zhruba jednou za šest týdnů.
Další z možností je použití přípravků, které dočasně „slepí“ konečky vlasů, avšak efekt vydrží jen pár hodin, nebo do dalšího umytí. (Péče pro poškozené vlasy)
Pokud však máte sklony k třepení konečků, doporučuje se používat tyto speciální séra i preventivně. Aplikovat přípravky na již roztřepené konečky vlasů je již jen opožděnou snahou o nápravu. Pamatujte že snadnější je problému předcházet než jej řešit.
Kvalitní šampony, balzámy a masky jsou naprosto nevyhnutelné. Pokud vaše vlasy trpí častým lámáním a třepením, je lepší volit i kvalitnější vlasovou kosmetiku, která je k dostání v kadeřnických salonech.
Zdravotní stav: Člověk je na vrcholu svých sil, plodnosti a zdravotně bývá většinou bez obtíží. Pokud je však organizmus oslabený stresem, má sklony k zánětlivým onemocněním. Mládí je v plné síle a po fyzické stránce je člověk zralý, ale nemá ještě dostatek zkušeností.
Obecně je to v mnohém průlomové období - jsme mladí, krásní, nespoutaní, plní ideálů. V tomto období se rozevřené nůžky zralosti začínají postupně opět svírat. Přesto se obě pohlaví i v pětadvaceti letech ještě dost odlišují. U mladých žen, zvláště u těch, které rezignovaly na nějakou profesní ´kariéru´, již z dáli zaznívá touha po rodině. Ty prozíravé vědí, že mají už jen pár let na to, aby si bez větších problémů našly perspektivního partnera. Ty druhé nacházejí uplatnění v práci a realizují se. Mladý muž stejného věku je ve fázi, kdy si může plnými hrstmi užívat prvních plodů dospělosti – od poněkud nevázaného společenského života, až po milostná dobrodružství.
Pokud se rozhodnete, že si chcete oholit stydké oblasti, zde je komplexní průvodce v 10 krocích.
Nákup příslušných věcí. Budete potřebovat: pár ostrých nůžek, nový holicí strojek, krém na holení, který bude pro váš typ pleti, měkký dětský olej, Aloe Vera a smetanu. Použití elektrického holicího strojku se nedoporučuje. Pokud nemůžete najít specializované krémy na holení, použijte nejmírnější a neparfemované tekuté mýdlo. Pro následnou péči použijte dětský olej, aby se zabránilo vzniku červených pupínků a Aloe Vera krém pro uklidnění podrážděné kůže. Nepoužívejte pánskou vodu po holení. Také pinzeta a vlasový kondicionér mohou být ideálními pomůckami. Vlasový kondicionér změkčí ochlupení před holením, tedy pokud je zvláště hrubé. Pinzeta se používá pro odstranění zbylých chloupků.
Použijte nůžky na dlouhé ochlupení. Díky ostříhání ochlupení bude holení méně bolestivé a účinnější.
Po oholení se ujistěte, že je stydká oblast měkká a hladká. Doporučuje se namáčení stydké oblasti v horké koupeli či sprše po dobu 3 minut. To vám umožní dosažení hladšího oholení, stejně tak se zabrání vzniku pupínků a podráždění pokožky.
Po oholení a namáčení osušte stydkou oblast. Počkejte několik minut, aby se vaše kůže zotavila.
Používejte dámské holící krémy, ale měly by být specifické pro váš typ pleti. Pokud nebudete mít dámské holící krémy, tak stačí nejmírnější a neparfemovaný pánský krém na holení. Zásadně nepoužívejte tuhé mýdlo. Holící krém nechte několik minut účinkovat a pak můžete zahájit holení.
Pomocí holicího strojku začněte holení. Neměl by se používat jednorázový holicí strojek nebo elektrický. Pokud je to možné, použijte holicí strojek, který má hydratační proužky. Tyto holicí strojky vám pomohou zabránit škrábancům a pořezání.
Při holení byste měli napínat kůži ve stydké oblasti. Holení by mělo být bez použití tlaku.
Pohyb při holení by měl být pomalý a holení by mělo být vedeno směrem vzhůru. Lidi, kteří jsou náchylní k zarůstání chloupků a pálení, je doporučeno holení ve směru růstu chloupků.
Až budete oholeni, tak umyjte stydkou oblast ve velkém množství teplé vody.
Konečná péče zahrnuje použití dětského oleje, který udržuje pokožku hladkou a bez pupínků. Použití Aloe Vera pro zklidnění pokožky. Nepoužívejte pánskou vodu po holení.
Třepení nehtů je viditelné pouhým okem, jedná se o takzvané rozdvojené nehty, které se na povrchu odlamují. Mezi hlavní příčinu třepení nehtů patří špatná životospráva. Pokud člověk konzumuje samé „prázdné“ věci, neustále jí čokolády a další pamlsky, tak si zahrává se svým zdravím, protože tato špatná strava se projeví právě na nehtech. Velice prospěšné je dodržovat vyvážený jídelníček, který bude obsahovat bílkoviny, sacharidy, vlákninu, cukry a tuky. Jakmile dojde k vynechání některých těchto pro tělo důležitých prvků, samozřejmě se to projeví, a nejčastěji právě na nehtech.
Dalšími příčinami mohou být:
chemikálie (především odlakovače, některé laky), silná mýdla na ruce (vysušují nehty);
umělé nehty (oslabí naše nehty), tupé nůžky, špatné pilníky (vhodný je skleněný pilník);
plísňové infekce;
nedostatek vápníku (záškuby, bolest svalů, kloubů, poruchy nervů, vyrážka, svědění kůže, lámání nehtů, špatné hojení ran, bušení srdce, deprese, podrážděnost, nespavost, řídnutí kostí, osteoporóza);
nedostatek vitamínu A (únava, snížená imunita, častější nemocnost, zhoršené vidění, nemoci dýchacích cest, kožní potíže, špatné hojení ran, padání vlasů, záněty ucha, poruchy reprodukčních orgánů);
snížená funkce štítné žlázy (únava, zácpa, otoky, zpomalenost, spavost, zvýšení váhy, zimomřivost, bušení srdce, poruchy menstruace, suchá kůže, padání vlasů);
nadbytek selenu (zápach z úst po česneku, kovová pachuť, blednutí a padání vlasů, lámání nehtů, nažloutlá kůže, nechutenství, zpomalený tep, bolesti kloubů, poškození jater).
Varlata – asi základem je pečlivě si oholit varlata.
Anální otvor – toto je docela zábavná a obtížná disciplína, ale výsledek za to stojí.
Vnitřní strana stehen – určitě zkrátit nebo oholit. Lze použít například nůžky, což je zdlouhavé, nebo elektrický zastřihovač.
Zadek – záleží na vaší přítelkyni, ale dosti ženám se chlupatý zadek líbí.
Třísla – určitě je dobré je oholit současně s varlaty.
Oblast nad penisem – úplné oholení se nedoporučuje, protože dorůstající ochlupení dosti svědí. Naopak vhodné je použití zastřihovače nebo nůžek a jimi zarovnat asi na délku 0,5–1 cm do nějakého určitého tvaru.
Břicho – velké části žen se líbí chlupaté břicho, proto si ho neholte vůbec, nebo jen chlupy zkraťte.
Tato maska je určena pro ženy, které mají suché a lámavé vlasy a roztřepené konečky. Pokud do této skupiny patříte, není potřeba brát ihned nůžky a poškozené konečky ostříhat. Zkuste jim dát ještě jednu šanci a dopřejte jim masku z olivového oleje. Ten má skutečně zázračné účinky. Stačí namočit konečky vlasů, cca 5 cm (pokud jsou zničené více, tak podle potřeby), do kvalitního olivového oleje.
Aby byl účinek ještě lepší, vlasy zamotejte pod igelitový sáček a nechte 20 minut v teple působit. Po dvaceti minutách olej spláchněte teplejší vodou (ne horkou) a nechte přirozeně uschnout. Olivový olej obsahuje vitamín E, který vašim vlasům dodá potřebné živiny. Masku je nutno opakovat alespoň jednou za dva týdny. A konečky vašich vlasů se změní k nepoznání.
Kyselý citrón
Pokud se již delší dobu nemůžete zbavit otravných lupů, zkuste následující ozdravnou kúru. Vymačkejte šťávu z 1 citrónu, smíchejte ji s litrem vlažné vody a vmasírujte do vlasů. Pozor – pokud máte zničené vlasy, masku aplikujte jen do 2/3 jejich délky, konečky by se mohly citrónovou šťávou ještě více narušit. Nechte působit 20 minut a potom opláchněte studenou vodou (ta příznivě působí na pokožku hlavy).
Sladký banán
Stačí oloupat obyčejný banán, rozetřít ho v misce vidličkou, popřípadě rozmixovat, a nanést na mokré vlasy směrem od kořínků až ke konečkům. Vlasy můžeme zabalit do fólie a ručníku. Vyživující masku necháme působit 20 minut a potom pomalu oplachujeme proudem vlažné vody.
Jogurtová maska
Stačí smíchat jeden bílý jogurt se lžící medu a nanést na navlhčené vlasy. Nechte působit 15 minut. Poté opláchněte vlažnou vodou a zabalte do ručníku. Masku můžete opakovat každý třetí den, vlasům neuškodí, spíš naopak.
Čajové barvivo
Pokud máte kaštanově zbarvené vlasy nebo vlasy tmavších odstínů a nechcete utrácet za umělé ztmavovače nebo šampony, které se za pár dní vymyjí, zkuste následující tip: Uvařte si černý čaj – klidně plnou konev – a vlasy vlažným výluhem přelévejte. Černý čaj zaručí ztmavnutí minimálně o jeden odstín a krásný lesk. Nutno používat denně.
Několik dnů před barvením se snažte nepoužívat kondicionéry a vlasové kúry. Ty totiž uzavírají povrch vlasu, barva do něj hůře proniká a výsledek barvení je mnohem méně intenzivní. Pokud máte vlasy zničené nebo vyšisované od sluníčka, barva může být naopak mnohem intenzivnější. Barvit vlasy se rovněž nedoporučuje dva týdny před nebo po trvalé ondulaci.
Barvení vlasů si naplánujte tak, abyste měla sama na sebe alespoň dvě hodiny času a klidu. Ideální je situace, kdy budete třeba sama doma, takže se do koupelny za vámi nebudou dobývat ostatní členové rodiny.
Vlasy před barvením permanentní barvou nemyjte, je třeba, aby na pokožce zůstal ochranný film. Ztrátou ochranného filmu by mohlo dojít k podráždění pokožky.
Pokožku kolem čela, uší a na krku namažte krémem (zejména pokud nanášíte tmavou barvu).
Připravte si celý obsah balení barvy, sklenici nebo misku k přípravě směsi, starý ručník k ochraně oblečení, hřeben nebo štětec na vlasy k nanášení barvy, hřeben s řídkými zuby, nůžky, hodinky nebo kuchyňský budík.
Před barvením si vždy udělejte test kožní snášenlivosti. Naneste malé množství barvicí směsi na kůži v loketní jamce a 45 minut počkejte. Pokud vaše kůže výrazně zrudne, raději na tuhle barvu zapomeňte.
Vlasy před barvením nemáčejte!
Pozorně si pročtěte návod a mějte ho po ruce po celou dobu barvení.
Navlečte si přiložené rukavice a do připravené misky nebo sklenice vytlačte obsah sáčků s vyvíjející emulzí a také všechen barvicí krém z tuby.
Směs dobře promíchejte.
Správný postup barvení
Při samotném procesu barvení určitě nespěchejte a snažte se postupovat velmi pečlivě. Zejména na delších vlasech se vyplatí barvou nešetřit, raději si pořiďte dvě krabičky, abyste měla barvicí směsi opravdu dostatek.
Barvicí směs začněte nanášet rovnoměrně pomocí nanášecího štětce, začněte od týla. Směs nanášejte asi 2 cm od vlasových kořínků.
Naneste barvicí směs rovnoměrně do vlasů a následně ji aplikujte také ke kořínkům vlasů.
Nechte směs působit po dobu, která je uvedena v návodu k použití, nejčastěji 30–45 minut.
Pokud chcete obarvit pouze odrosty u kořínků vlasů, zvolte odlišný postup. Barvicí směs se v takových případech nanáší pouze na odrostlé části. Směs pak opět nechte působit po dobu, která je uvedena v návodu k použití.
10 minut před uplynutím doby působení barvicí směsi vlasy rozčešte rovnoměrně hřebenem s řídkými zuby.
Po uplynutí doby působení smývejte barvu tak dlouho, dokud nebude z vašich vlasů stékat čirá voda. Teprve potom je umyjte šamponem určeným speciálně pro barvené vlasy.
Používejte vlasovou péči určenou speciálně pro barvené vlasy. Barva pak zůstane déle intenzivní a lesklá jako po obarvení.
Aplikace barvy je snadná a doba působení relativně krátká. Také výsledný efekt je velmi přesvědčivý a vaše vlasy získají po použití kvalitní značkové barvy krásný sytý odstín a zářivý lesk.
Pokud se i přes riziko spálení vlasů odhodláte k trvalé ondulaci sami, tak trvalou koupíte běžně v obchodě. Trvalá je složena z ondulační kyseliny thioglykolové (lahvička č. 1) a ustalovače, který je založen na působení peroxidu vodíku (lahvička č. 2). K dostání jsou dvě varianty trvalé ondulace, a sice pro vlasy normální – nebarvené zdravé vlasy, a pro vlasy barvené – vlasy barvené, odbarvené, zesvětlené a narušené.
Natáčky je třeba použít plastové s vhodným průměrem a tvarem, a to dle požadavků na výsledný efekt.
Zásady:
při použití si chraňte oděv proti potřísnění;
pro odstranění skvrn použijte vodu s mýdlem;
nepoužívejte kovové natáčky, ale jen natáčky z umělé hmoty;
v ojedinělých případech může výrobek vyvolat alergickou reakci;
před prvním použitím proveďte následující test: naneste malé množství směsi z lahviček 1 a 2 na kůži v loketní jamce, neobjeví-li se do 1 hodiny žádné zarudnutí kůže můžete výrobek bez obav použít;
barvení, tónování nebo odbarvování provádějte 2 až 3 týdny po trvalé ondulaci;
u silně odbarvených, zesvětlených nebo velmi narušených vlasů trvalou ondulaci neaplikujte.
Pomůcky:
obsah krabičky trvalé ondulace;
ručník;
mastný krém, například Indulona;
natáčky v závislosti na hustotě vlasů;
vata;
hodinky (budík);
hřeben z plastu;
nůžky.
Postup:
vlasy jemně umyjte, nemasírujte si však při mytí pokožku hlavy;
lehce vytřete ručníkem;
oddělte jednotlivý pramen a hladce učešte;
pramen musí mít stejnou sílu a šířku jako natáčka;
pramen natočte až ke kořínkům vlasů, vlasy na natáčce natočte tak pevně, aby držely tvar, ale aby nebyly příliš namáhány;
natáčku pak zafixujte gumičkou;
vlasy natáčejte od čela až dozadu hlavy a pak příčně po stranách podle délky vlasů;
při natáčení dbejte na to, aby vlasy nebyly na začátku natočení zalomené, pak by výsledným efektem byly krepaté vlasy;
nyní můžete nanést trvalou ondulaci;
pokožku kolem natočených vlasů potřete silnou vrstvou krému a oviňte proužkem vaty;
připravte si aplikátor roztoku ondulační kyseliny;
trvalou ondulaci začněte nanášet od zátylku;
pečlivě a rovnoměrně provlhčete vlasy natáčku po natáčce;
Dříve se poškozené menisky odstraňovaly. Jestliže se však odstraní, zbavíme se současně specifického pružného „polštáře“, který některé pohyby tlumí a jiné zase podporuje. V případě jejich absence se do deseti let určitě objeví příznaky artrózy. Dnes se menisky zcela odstraňují jen velmi zřídka. Umožňuje to tzv. artroskopie, endoskopická operační metoda, při níž ortoped většinou z malého řezu zavede do kolena kameru a na obrazovce prohlédne kloubní dutinu. Druhým otvorem zavede nástroj (vyšetřovací sondu, kleštičky, nůžky, frézku) a poraněnou část menisku ošetří nebo odstraní. Při částečném odstranění se funkce menisku výrazněji neporuší. Stejným postupem vyloučíme ostatní poranění struktur kolenního kloubu – zkřížených a postranních vazů, posoudíme stav opotřebení či poranění chrupavek. Pokud je meniskus poškozen v dobře prokrvené vyživené oblasti, umožňuje artroskopie i jeho ohleduplnou rekonstrukci – přišití. Tato metoda je pro šikovného operatéra jednoduchá a pro pacienta šetrná. Pravděpodobnost úspěšného zhojení menisku je vysoká, zmenšuje se tak možnost vzniku poúrazové artrózy – poškození chrupavky kolenního kloubu.
Po operaci se operovaná končetina (pokud je meniskus ošetřen či částečně vyňat) jen krátce šetří, brzy se začíná s rehabilitací – cvičením a postupným posilováním stehenních a lýtkových svalů atd. Odborně vedená rehabilitace proces rekonvalescence značně urychlí. V případě, že je meniskus sešit, je pooperační průběh složitější a dlouhý. Meniskus je struktura s malým množstvím cév a chabou tendencí k hojení. Během pohybu kolene oba menisky nezůstávají na místě, ale aktivně se pohybují. Proto je nutné po operaci zcela a později částečně pohyb kloubu omezit a zabránit zátěži. Toto období trvá 4–6 týdnů a následuje minimálně stejná doba odborné rehabilitace, která zajistí nejen obnovení hybnosti, ale i posílení svalstva a získání potřebné stability.
Nikl při kontaktu s kůží může způsobit dermatitidu. Někdy může trvat delší dobu (několik dní), dokud se neobjeví příznaky. Příznaky mohou být zarudnutí, svědění, otok a tvorba puchýřů. Krátkodobý nebo náhodný kontakt by neměl představovat problém. Nikl (chemická značka je Ni) je jedním z nejběžnějších kovů v moderním prostředí, jak v práci, tak i v domácnosti, a způsobuje dermatitidu častěji než všechny ostatní kovy. Vystavení se kovovému niklu a solím niklu může zapříčinit senzibilizaci nebo vyvolání alergické odpovědi u dříve senzibilizovaného jedince. Vliv koroze lidského potu, slin a jiných tělesných tekutin na nikl a soli niklu má při alergii důležitý význam.
Alergie na šperky z niklu postihuje více ženy než muže a v první fázi se projeví zčervenáním pokožky v bodě, kde se dotýká s předmětem obsahujícím nikl. Pokud na podrážděné místo působí déle, flek zdrsní a připomíná popáleninu. V konečném důsledku zůstanou na pokožce ošklivé jizvy.
Léčba
Nepoužívejte výrobky, které obsahují nikl. Hliník, stříbro, bílé zlato a platina jsou dobrými náhradami tohoto kovu. Nenoste šperky, které obsahují nikl. Používejte oblečení bez zipů a cvoků. Používejte nůžky, kuchyňské nářadí, hřebeny a jiné kovové předměty s plastovou nebo dřevěnou rukojetí. Nenoste náušnice, u nichž nemáte jistotu, že neobsahují nikl. Vybírejte si hodinky se zadním krytem s nerezavějící oceli, tak zvané stainless steel. Předměty, s nimiž přicházíte často do styku, jako jsou klíče a kliky, by měly být pokryty několika vrstvami laku. Nepracujte příliš ve vlhkém prostředí bez ochranného oděvu, protože vlhké prostředí zvyšuje pronikání niklu do kůže. Při práci s mincemi, kovovým nářadím a jinými kovovými předměty používejte ochranné rukavice. Rukavice vyrobené z vinylu, přírodní nebo syntetické gumy jsou vhodné pro práci s kovovými předměty.
Budete potřebovat: pár ostrých nůžek, nový holicí strojek, krém na holení, který bude vhodný pro váš typ pleti, měkký dětský olej, Aloe Vera a smetanu. Použití elektrického holicího strojku se nedoporučuje. Pokud nemůžete najít specializované krémy na holení, použijte nejmírnější a neparfemované tekuté mýdlo. Pro následnou péči použijte dětský olej, aby se zabránilo vzniku červených pupínků, a Aloe Vera krém pro uklidnění podrážděné kůže. Nepoužívejte pánskou vodu po holení. Také pinzeta a vlasový kondicionér mohou být ideálními pomůckami. Vlasový kondicionér změkčí ochlupení před holením, tedy pokud je zvláště hrubé. Pinzeta se používá pro odstranění zbylých chloupků.
Na dlouhé ochlupení použijte nejprve nůžky. Díky ostříhání ochlupení bude holení méně bolestivé a účinnější. Po oholení se ujistěte, že je stydká oblast měkká a hladká. Doporučuje se namáčení stydké oblasti v horké koupeli či sprše po dobu 3 minut. To Vám umožní dosažení hladšího oholení, stejně tak se zabrání vzniku pupínků a podráždění pokožky. Po oholení a namáčení osušte stydkou oblast. Počkejte několik minut, aby se Vaše kůže zotavila.
Používejte dámské holící krémy, ale měly by být specifické pro Váš typ pleti. Pokud nebudete mít dámské holicí krémy, může stačit nejmírnější a neparfémovaný pánský krém na holení. Zásadně nepoužívejte tuhé mýdlo. Holicí krém nechte několik minut účinkovat a pak můžete zahájit holení pomocí holicího strojku. Neměl by se používat jednorázový holicí strojek ani elektrický. Pokud je to možné, použijte holicí strojek, který má hydratační proužky. Tyto holicí strojky Vám pomohou zabránit škrábancům a pořezání.
Při holení byste měli napínat kůži ve stydké oblasti. Holení by se mělo provádět bez použití tlaku. Až budete oholeni, umyjte stydkou oblast ve velkém množství teplé vody. Konečná péče zahrnuje použití dětského oleje, který udržuje pokožku hladkou a bez pupínků. Doporučujeme použití Aloe Vera pro zklidnění pokožky. Nepoužívejte pánskou vodu po holení.
Postup: Domácí cibulová mast se připravuje tak, že nastrouháme cibuli a obyčejnou bílou křídu a smícháme, aby se vytvořila kašička, která nestéká. Poté si vezměte leukoplast a vystřihněte v ní otvor na bradavici. Leukoplast nalepte kolem bradavice, aby kůže byla chráněná, na bradavici navrstvěte vytvořenou kašičku a přelepte leukoplastí tak, aby bylo vše zakryto a nevytékal aplikovaný obsah. Nechte 3 dny působit, takto ošetřené místo se nesmí namočit. Po uplynutí doby sundejte náplast a postiženou oblast řádně umyjte. Bradavice by měla být již odumřelá. Zasažená kůže se bude postupně drolit, pomoci tomu může i vydrbání žínkou, pilníčkem nebo pemzou.
Malé slečny se strašně rády parádí a obvykle hned po vlastnictví krásných šatiček jim nejvíce záleží na tom, aby měly krásné vlásky. Od účesu obvykle očekávají pohodlnost, praktičnost, ale především zábavu a veselou, hravou originalitu. Nebojte se s dětmi experimentovat, děti jsou hravé a cokoliv nového je vždycky nadchne. Navíc několik minut strávených nad „blbnutím“ s účesem vás jistě nezabije, strávíte s dítětem nějaký ten čas, sblížíte se a uvidíte, že ze společného výsledku bude mít potomek mnohdy větší radost než z hračky koupené za drahé peníze v krámku. Pokud jde o slečny, zakládají si na dlouhých lokýnkách a už při pouhém pohledu na nůžky se obvykle děsí.
Péče o vlasy a jejich úprava je náročnější, ale pokud mají malé slečny hravé maminky s trochou fantazie, určitě společně vytvoří velkou spoustu hezkých variant účesů. Kromě účesu samotného skvěle poslouží různé sponky, gumičky a ozdůbky, které dodají účesu šmrnc a nápad. V obchodech je jich takřka nepřeberné množství, takže si jistě vyberete, ovšem pokud možno vybírejte gumičky, které nejsou vyrobeny pouze z gumy. Ty totiž vlasy značně ničí a při sundávání se společně s nimi obvykle vytrhne množství vlasů, což je pochopitelně krajně nepříjemné i pro dospělého, natož pro dítě.
Účesy z dlouhých vlasů jsou velmi populární, nejvhodnější jsou copy, ať už obyčejné ohony (v libovolném množství) nebo různé splétané copky. Vlasy pak totiž nepadají do očí a nebrání při hře ani jakékoliv jiné činnosti. Pokud se do copu nějaké kratší vlasy nezachytily, připněte je sponkou, především malé děti by padající pramen vlasů hodně rušil a znervózňoval. Při výběru účesu je nutné samozřejmě také zvažovat typ a kvalitu vlasů vašeho broučka a také to, nakolik je jeho život aktivní. S postupem času se však připravte i na to, že dítě bude chtít do těchto záležitostí čím dál více mluvit a bude třeba mu vysvětlit jednotlivé výhody a nevýhody účesu, které si vysnilo. Dlouhé vlasy jsou krásné, ovšem když se malá princezna každé ráno vzteká, když si je má učesat, nebudou nejspíše tou nejlepší volbou.
Říkalo se, že by se děti měly stříhat nakrátko, aby měly husté a kvalitní, krásné vlasy, a umývat je šamponem je vhodné tak jednou do týdne. Obojí je ovšem fáma. Zastřihování vlasů je samozřejmě důležité, ale pouze v případě konečků. Ideální doba je odstřihnout konce vlasů jednou za dva až tři měsíce, aby se netřepily. Co se týče mytí vlasů, provádějte jej tak často, jak je potřeba. Na citlivou dětskou pokožku používejte ze začátku jemné dětské mýdlo, později dětský šampon. Všeho však s mírou – dětské vlásky jsou velmi citlivé na chemikálie, proto v prvních letech života
U krepatých vlasů je zpravidla nejlepší volbou takzvaný tupý střih. V každém případě by se profesionální kadeřník, kterému svěříte své vlasy, měl vyhnout efilačním nůžkám na prostříhávání vlasů a břitvám holicích strojků. Efilační nůžky a břity holicího strojku totiž drtí konce vlasů, které pak mají tendenci třepit se a také krepatět.