Facebook Síť X Pinterest email tisk

Téma

ODCHLIPNUTI NEHTŮ OD NEHTOVEHO LUZKA


Úrazy, které mohou vést k odlupování nehtu

Tříska pod nehtem: Cizí tělísko (nejčastěji tříska nebo částečka olupujícího se laku) se může dostat pod nehet, kde pevně uvízne. Takové poranění je v okamžiku úrazu velmi bolestivé, bolest však po chvíli ustoupí. Rána většinou nekrvácí, proto bývá léčení zanedbáváno. S třískou se však pod nehet dostávají mikroorganismy.

Možnosti dalšího vývoje neošetřeného úrazu podle reakce organismu na cizí tělísko:

  • Tříska odrůstá spolu s nehtem a postupně se jí organismus zbaví. Infekce nemusí vůbec vzniknout.
  • Tříska zůstává (pevně lpí) v nehtovém lůžku, nad ní odrůstá nehet. Teprve po delší době dochází k postupnému uvolňování třísky a rozvoji zánětlivé reakce (s odstupem týdnů).
  • Nehtové lůžko se bezprostředně (do 3 dnů) zanítí a hnis vytéká původní rankou zpod nehtu.
  • Nehtové lůžko se bezprostředně (do 3 dnů) zanítí a hnis se pod nehtem hromadí. Nehet je hnisem odtlačován a postupně se celý odloučí. V tomto případě nastává největší bolest druhý den po úrazu. Je velká pravděpodobnost, že se prst zhojí, ale nově narůstající nehet bude zdeformovaný nebo jinak neplnohodnotný.
  • Pacient je ohrožen rozvojem tetanu a v souvislosti s vývojem zánětu trpí bolestí. Vyhledání lékařského ošetření je nejvhodnější následující pracovní den dopoledne. V případě trvající bolesti ihned.

Léčba

Lékař prst znecitliví (místním umrtvením) a tělísko odstraní – většinou je třeba snést nehet (laicky strhnout nehet). Snesení nehtu po znecitlivění prstu nebolí. Pak je nehtové lůžko ošetřeno a pacient je přeočkován (nebo je mu zkontrolováno očkování) proti tetanu. Po odborném odstranění nehtu vyroste nový plnohodnotný (nezdeformovaný) nehet. Snesení nehtu po znecitlivění prstu je skutečně nebolestivý zákrok. Pacient, který se o zákroku dozví až dodatečně (po zakrytí prstu obvazem), nechce této informaci ani uvěřit, protože stržení nehtu vůbec nevnímal.

Odchlípnutí nehtu: K odchlípnutí (odtržení) části nehtu může dojít působením přímého násilí na nehet ve směru od nehtového lůžka. Nedojde-li ke znečištění (kontaminaci) nehtového lůžka, bolest po zklidnění pomine. V takovém případě je možné nechat nehtové lůžko samovolně zhojit a odrůstající nehet pouze odstřihovat.

Lékařské ošetření je dobré vyhledat jen v případě trvající bolesti a zarudnutí prstu (které jsou známkami zánětu).

Uhození do nehtu bez poranění nehtového lůžka: Běžné uhození do nehtu (nejčastěji kladivem) je prosté odloučení nehtu od (jinak nepoškozeného) lůžka. To může vést ke vzniku krevního výronu pod nehtem (modřina). Krev je pod nehtem viditelná a působí přetlak – celý poslední článek prstu bolí a škube v něm. Rána navenek

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Odlupování nehtů od lůžka

Příběh

Ve svém příspěvku STRŽENÝ NEHET se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Lena.

Dobrý den, vloni v létě mi na koncertě nekdo dupl na nohu a nehet na palci se oddělil od nehtového lůžka, nehet jsem odstranila, ale až po zahojení nehtového lůžka (do té doby přelepen). Zůstaly cca 2 milimetry nehtu, je to již 14 měsíců a nehet stále nedorostl do původní délky. Beru sice léky na úpravu funkce štítné žlázy, před nasazením léčby se mi nehty hodně lámaly a rostly extrémně pomalu, ale nyní se funkce štítné žlázy upravila, tak myslím, že s pomalým růstem nehtu nesouvisí. Kde muze byt problém? Více jak 14 měsíců na obnovu mi přijde opravdu hodně. Děkuji za odpověď Lena

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.

Reagovat

Zdroj: příběh Stržený nehet

Odchlípení sítnice

Jedná se o velmi vážné onemocnění, které může postihnout člověka v jakémkoliv věku, nejčastěji jsou ale tímto onemocněním postiženi jedinci středního a staršího věku. K odchlípení sítnice oka dochází, když se v sítnici objevují různé trhlinky, které způsobují, že tekutina ze sklivce se začne dostávat pod sítnici a nadzvedávat ji (tím se sítnice odlučuje od vrstvy pigmentových buněk). Vzhledem k tomu se pak do sítnice nedostávají (nebo v menším množství) živiny a kyslík, a proto buňky přítomné v sítnici rychle odumírají. Nejčastěji k tomuto odchlípnutí dochází na okraji sítnice, odtud se ale při neléčení pomalu přesouvá i do centra vidění.

V některých případech odchlípnutí sítnice způsobilo i svrašťování sklivce, k němuž běžně dochází v rámci stárnutí člověka. Při stárnutí (někdy i při úrazu, nebo krátkozrakosti či zánětu) vznikají v sítnici drobná ložiska, která mohou vytvářet nové spojení mezi sklivcem a sítnicí, právě tato spojení způsobují, že může dojít k vytržení části sítnicové tkáně, když se sklivec smršťuje.

Vyšší pravděpodobnost tohoto onemocnění je u jedinců, kteří trpí vyšším stupněm krátkozrakosti, pokud k tomu mají genetické předpoklady (i rodiče trpěli tímto onemocněním), pokud u nich došlo k úrazu tupým úderem nebo pokud při nějakém poranění byla narušena celistvost oka, případně to může být dáno i jinými vrozenými vadami.

- příznaky

V případě, kdy má člověk pocit, že nevidí tak dobře, jako tomu bylo dříve, je vždy dobré navštívit očního lékaře, který může přesně diagnostikovat problém, a tím i zachránit zrak pacienta. V případě odchlípnutí sítnice patří k příznakům, u nichž je třeba zbystřit pozornost, například: falešné zrakové vjemy (takzvané záblesky před očima), drobné tečky v zorném poli (nejlépe viditelné v okamžiku, kdy se člověk dívá na bílé pole), skvrny vypadající jako padající saze (způsobuje je krev, která se uvolňuje do sklivce), tmavý stín nejprve na okraji zorného pole, který se může dále rozšiřovat (= známý jako clona). Tyto příznaky se mohou objevovat velmi pomalu a postupně, že si je člověk nemusí ani zpočátku uvědomovat, ale také může dojít k tomu, že se všechny příznaky objeví náhle a zničehonic. Vždy je nutné vyhledat co nejrychleji pomoc u odborného lékaře.

- léčba

I u tohoto onemocnění musí lékař nejprve pacienta vyšetřit, aby onemocnění správně diagnostikoval. Zároveň se lékař snaží přijít na příčinu odchlípnutí sítnice. K vyšetření se užívá oftalmoskop (lékař jím vyhledá díry a trhliny v sítnici, dokáže jím určit rozsah a výšku odchlípnutí), případně i štěrbinová lampa, nebo ultrazvuk oka.

Pokud lékař objeví trhliny a díry v sítnici i ještě před vznikem odchlípnutí, musí je léčit, obvykle se k tomu využív

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Nemoci oční sítnice

Poradna

V naší poradně s názvem RAKOVINA KŮŽE POD NEHTEM se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Martina K..

Dobrý den, prosím o radu. Léčím se s plísní na palci u nohy a nějakou dobu mám již malý černý flek, viz foto. Je to u praskliny nehtů, tak jsem nejdřív myslela, že to může být špína, ale nejsem si jistá. Děkuji za odpověď. M.
Uživatel rovněž přidal ke svému příspěvku i obrázek, který můžete vidět, když kliknete na tento odkaz přiložený obrázek.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Pro Martinu K. Pří pohledu na váš nehet na palci je patrné, že dochází k namáhání nehtové ploténky, která praská směrem od nehtového valu. Vypadá to, jako byste se při chůzi enormně odrážela přes palce a nehet se při tom tak ohýbá, až praskne a vyteče trochu krve z lůžka, což zbarví postiženou část do hněda až černa, pokud je krve více. Z tohoto důvodu se vám také ve finální oblasti odchlipuje nehet od nehtového lůžka a sekundárně se vám tam tvoří opakovaně plíseň nehtů. Na vině také mohou být výkyvy ve výživě nebo stres periodicky se opakující co čtyři až pět měsíců.
Pokud se vše pohybuje společně s nehtem, tak není třeba panikařit a vše v klidu řešit v ordinaci lékaře ortopeda. Nehet na palci ale roste zapeklitě pomalu, abyste mohla posoudit, zda je to nebezpečné či nikoliv, proto je nejvhodnější a to se týká i vašeho problému, nechat si vzniklou situaci na nehtu vyšetřit kožním lékařem, který k tomu má výtečnou pomůcku, takové zvětšovací kukátko - dermatoskop, kterým může jasně zjistit, o co se vašem případě jedná a jak s tím dále pokračovat.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Melanom pod nehtem foto

Onemocnění vedoucí k úrazům nehtů

Třepení, lomivost nehtů ve vrstvách („onychoschisis“) a jejich snížená kvalita jsou častý jev, který lze diagnostikovat až u 20 % populace. Častěji tento problém postihuje ženy a obtíže jsou zřetelnější od podzimu do jara. Jev souvisí s množstvím vody v rohové vrstvě pokožky a nehtové ploténce. Udává se, že pokud je v uvedené tkáni méně než 16 % vody, dochází k přesychání pokožky a lomivosti nehtů. Časté máčení rukou do mycích prostředků vede ke smývání ochranné vrstvy a k následnému rozvoji „onychoschisis“. Je také třeba myslet na nedostatek železa.

Podélné rýhování a zvýšená podélná lomivost nehtů vzniká v souvislosti s častým mytím rukou, práci ve vlhkém prostředí. Obdobný jev lze pozorovat při zvýšené funkci štítné žlázy, nedostatku vitamínu A nebo B, podvýživě, nedostatku vápníku. Při nedostatku železa se může tento problém kombinovat s „koilonychií“. Poškozením nehtového lůžka vznikají na nehtových ploténkách bělavé tečky („leukonychia punctata“), plošky nebo pruhy (“leukonychia striata“). Původcem jsou drobná traumata, způsobená například při manikúře. Příčné pruhy („leukonychia transversa“) jsou projevem krátkodobého poškození nehtového lůžka, například při infekcích (spála, spalničky) nebo při otravách arzénem, thaliem, po chemoterapii. Podlouhlé pruhy („leukonychia longitudinalis“) jsou přítomné u pacientů s onemocněním „dyskeratosis follicularis“ neboli „morbus Darier“. Snížené hladiny bílkoviny albuminu v krvi (hypoalbuminemie) vede ke vzniku „Muerckových linií“. U pacientů s cukrovkou, cirhózou jater nebo chronickým srdečním selháváním vzniká obraz „Terryho nehtů“. „Half-and-half“ nehty jsou patrné u pacientů se selhávajícími ledvinami. Úplné zbělení nehtových plotének lze vidět u pacientů s cirhózou jater.

Miskovitě prohnutý nehet může být patrný u dětí bez souvislosti s jiným onemocněním. U dospělých je průvodním znakem nedostatku železa a s ním spojené chudokrevnosti, provází stavy podvýživy. Také bývá jedním z příznaků nadměrné činnosti štítné žlázy (thyrotoxikózy). Miskovité prohnutí lze rovněž pozorovat na některých prstech u takzvaného Raynaudova fenoménu (onemocnění s poruchou prokrvení prstů ruky nebo nohou). Vrozené poruchy typu koilonychie jsou vzácností. Onemocnění může ojediněle vzniknout i jako výsledek drobného poškozování nehtového lůžka v zaměstnání, například u automechaniků a „pradlen“ (časté máčení rukou).

Nehty, zejména na dolních končetinách, se kornoutovitě deformují (jako by byly stisknuty kleštěmi) a svými okraji se zařezávají do přilehlé měkké tkáně – tento stav je patrný v souvislosti s opakovanou traumatizací nehtového lůžka z nevhodných bot. Také

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Odlomený nehet na noze

Poradna

V naší poradně s názvem RAKOVINA KŮŽE POD NEHTEM se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Šárka.

Dobrý den, prosím o radu. Po návratu z letní dovolené jsem si odlakovala nahty a objevil se tmavý pruh na palci u nohy. Čekala jsem jestli během dvou měsíců kousek odroste a nic. Může se jednat o melanom? Predem dekuji za odpověď.
Uživatel rovněž přidal ke svému příspěvku i obrázek, který můžete vidět, když kliknete na tento odkaz přiložený obrázek.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Tato tmavá linka je nejspíše způsobena poškozením struktury nehtového lůžka. Pod nehtovou ploténkou jsou poškozeny malé krevní cévy. Klasickým znakem jsou právě tenké proužky, které jsou černé nebo tmavě hnědé barvy a po stisknutí nezmizí. Jak nehtová ploténka roste dopředu, rostou s ní. Protože tato anomálie stále pokračuje, vypadá to jako by se linka nepohybovala.
Existuje však i možnost, že linka je způsobena zvýšenou aktivací melanocytů. To má za následek zvýšení a ukládání melaninu v nově se vyvíjejících nehtových buňkách a jak nehet postupně roste, vytváří to linku. Ta postupně odrustá s nehtem. Může to mít mnoho různých příčin. Onemocnění ledvin, infekce HIV, lupus, endokrinní poruchy. Také léky na ředění krve, např. Warfarin a chemoterapeutika mohou způsobit tyto linky.
V ojedinělých případech může být taková linka předzvěstí melanomu - rakoviny kůže. To neznamená, že je to nutně váš případ.
Nyní je dobré stav sledovat v ordinaci kožního lékaře. Ten pořídí snímky z dermatoscopu a může při každé kontrole porovnat vývoj. Lékař má také k dispozici vyšetření pomocí biopsie, kdy odebere kousíček nehtu a nehtového lůžka a nechá vzorky laboratorně vyšetřit. Biopsie nehtu je nejpřesnějším nástrojem pro potvrzení nebo vyloučení rakoviny kůže.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Melanom pod nehtem foto

Projevy zánětu nehtového lůžka

Akutní zánět nehtového lůžka se může vyvinout během několika hodin, postižené místo se stává bolestivé, červené a oteklé. Někdy se pod nehty nebo poblíž objeví žlutý hnis. V některých případech je akutní zánět nehtového lůžka doprovázen horečkou a bolestí žláz v podpaží. Akutní zánět nehtového lůžka obvykle zmizí během několika dní a málokdy se vrací.

Projevy zánětu nehtového lůžka:

  • zarudnutí v okolí nehtu,
  • zvýšená citlivost až bolestivost postiženého místa,
  • vymizení kutikuly – kůžičky okolo nehtu,
  • trofické změny nehtové ploténky,
  • někdy omezení funkce kloubů v blízkosti postiženého místa,
  • závažnou komplikací může být hluboká flegmóna předloktí,
  • může probíhat jako závažná infekce s projevy sepse,
  • teploty,
  • zvýšené pocení,
  • únava, malátnost.

Chronický zánět nehtového lůžka:

  • bývá způsoben především kvasinkou Candida albicans;
  • vzácně i virové, bakteriální a mykobakteriální příčiny;
  • doprovází onkologická oněmocnění:
    • metastatický karcinom,
    • spinocelulární karcinom
    • melanom subunghial;
  • může se vyskytovat u jedinců, kteří opakovaně vystavují své ruce vlhku nebo dráždivým látkám (kyseliny a zásady) a jiným chemikáliím;
  • zánět nehtového lůžka může patřit mezi ostatní patologické stavy spojené s psoriázou;
  • Indiánský virus (HTLV) je retrovirové onemocnění způsobující zánět nehtového lůžka u lidí léčených s HIV.

Zdroj: článek Zánět nehtového lůžka

Poradna

V naší poradně s názvem RAKOVINA KŮŽE POD NEHTEM se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Petra.

Dobrý den, před několika měsíci se mi udělal tento flek pod nehtem. Nepřekládala jsem tomu velkou váhu, neboť jsem si myslela, že je to hematom. Nyní je flek větší a neodrůstá. Mám obavy z melanomu nehtového lůžka. Také mám zároveň vbočené palce, tak přemýšlím, zda by to nemohl být jen dlouhodobý otlak. Děkuji za odpověď.
Uživatel rovněž přidal ke svému příspěvku i obrázek, který můžete vidět, když kliknete na tento odkaz přiložený obrázek.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Jde o krevní výron, který stále pokračuje. Váš nehet na palci je příliš tenký a při namáhání chůzí se láme a v místě zlomu dochází ke krvácení do tkáně nehtového lůžka. Proto tmavá skvrna nemizí ani se nepohybuje. Musíte zahájit opatření na zesílení nehtů, aby byly silnější a nelámaly se. Nehet může být zeslaben buď mechanicky - obrušováním a nebo nedostatečnou výživou. Na posílení výživy nehtů užívejte 7 měsíců denně následující:
Biotin 2,5 mg;
Vitamín B12 2,5 mikrogramů;
Vitamín B9 400 mikrogramů;
Železo 18 mg pokud nemenstruujete, tak jen 8 mg;
Hořčík 320 mg;
Vitamín C 75 mg;
Omega-3 mastné kyseliny 1 gram;
Stavební materiál pro růst nehtů jsou bílkoviny. Bílkoviny lze nalézt v živočišných potravinách, jako je maso, drůbež, ryby, vejce a mléčné výrobky, stejně jako v rostlinných potravinách, jako je sója, luštěniny, fazole, čočka, ořechy, semena a celá zrna. Posilněte tyto druhy potravin ve své stravě.
Pokud za sedm měsíců uvidíte zlepšení stavu vašich nehtů, můžete pokračovat v posilovací kůře i nadále. Dlouhodobé užívání uvedených doplňků nemá žádné negativní účinky.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Melanom pod nehtem foto

Postup

  1. Příprava nehtu je velmi důležitá pro celkový výsledek modeláže gelových nehtů. Při nesprávné přípravě bude výsledek neúspěšný. Nehet nejprve očistíme pomocí papírového polštářku a čističe a zbavíme ho nečistot a mastnoty. Po použití papírový polštářek vyhodíme, předejdeme tím nanesení nečistot zpět na nehet. Pomocí kopýtka nebo dřevěného dřívka odsuneme kůžičku kolem nehtu. V případě potřeby přebytečnou kůžičku opatrně odstraníme kleštěmi na kůžičku. Nehet zbrousíme jemným pilníkem a odstraníme všechen lesk. Nehet musí být dokonale zbroušen a očištěn, nesmí na něm zůstat žádná lesklá místa. Měl by vypadat, jako by byl poprášený bílým práškem.
  2. Lepení tipu na nehet: Vybereme správnou velikost tipu jeho přiložením na nehet. Okraje nehtu musí dokonale odpovídat tvaru tipu. Nehet odmastíme čističem. Na lepicí plochu tipu naneseme lepidlo a kolmým přiložením pomalu pokládáme dolu. Lepidlo se tak rovnoměrně rozprostře po celé ploše. Lepidla by mělo být tak akorát, aby nepřetékalo. Pokud se tak stalo, přetékající lepidlo ihned odstraníme. Tip zkrátíme pomocí gilotiny na požadovanou délku. Jemným pilníkem zbrousíme strany a povrch tipu a tip upravíme do požadovaného tvaru. Boční linie tipu musí být rovnoběžné a musí přesně navazovat na kraje přírodního nehtu. U tipů Classic zpilujeme povrch tipu vůči nehtové ploténce do ztracena, ale nemělo by dojít ke kontaktu pilníku s nehtem.
  3. Příprava nehtu před modeláží: Nehet očistíme čističem. Na přírodní nehet (tam kde není nalepený tip) naneseme Primer a necháme na 30 sekund vytvrdit v UV lampě.
  4. Nanesení francouzské manikúry – bílé nebo barevné špičky: Špičku nehtu jemně zbrousíme bílým blokem, aby vznikl hladký povrch. Za pomocí štětce nebo zdobicí kuličky naneseme bílý nebo barevný gel na špičku nehtu. Necháme vytvrdit v UV lampě po dobu 2 minut.
  5. Modeláž nehtu: Pomocí štětce naneseme slabší vrstvu podkladového gelu. Aplikace gelu by měla začínat od středu nehtu ke špičce nehtu a nakonec k nehtovému lůžku. Před umístěním do UV lampy se ujistíme, že gel nestekl na pokožku, a pokud se tak stalo, odstraníme ho pomocí dřevěné tyčinky. Necháme vytvrdit v UV lampě po dobu 2 minut. Modelovacím gelem začneme tvarovat nehet. Při 1. fázi naneseme gel na středový bod nehtu a táhneme směrem ke konci nehtového tipu. Snažte se gel rolovat zpět na středový bod. Tím vytvoříme takzvaný C-oblouk. Nakonec gel roztáhneme zhruba do 2/3 k nehtovému lůžku. Gelu musíme věnovat neustálou pozornost, aby nestekl na pokožku, když se tak stane, odstraníme jej pomocí dřevěné tyčinky. Necháme vytvrdit v UV lampě po dobu 2 minut a poté začneme modelovat 2. fázi. Postupuj

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Gelové nehty

Příběh

Ve svém příspěvku UŽ MNE PALCE U NOHOU NEBOLÍ... se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Bumbes.

S přibývajícími roky se mi začaly na palcích nohou projevovat tyto defekty:

1 - nehty zesílily a začaly se kroutit do ruličky, tím se ve střední části oddělily od lůžka a silnější doteky byly bolestivé.
- řešení -- jednoduše jsem to vyřešil zakoupením smirkového pilníku (u Vietnamců za cca 10-15,- Kč) a vrchní plochu nehtu jsem obrousil cca o 1 mm - stačilo obrousit jen tu střední nejvyšší část, čímž jsem vytvořil uprostřed nehtu plošku, která po pár minutách začala uvolňovat zkrut nehtu i bolest zmizela, po několika hodinách se nehet narovnal, tak jsem ještě přebrousil výstupky, které po narovnání vznikly. Nyní už stačí cca po 1-2 měsíci přebrousit dorostlou část nehtu.

2 - kraje nehtů se začaly třepit a vzniklé otřepky začaly bolestivě zarůstat do kůže a působit značnou bolest, někdy až velmi omezující normální chůzi.
- řešení -- sebevětší vystřihávání a pilování krajů nehtu nepomáhalo, vždy se vytvořily otřepky a šponky, které působily problém. Vyřešil jsem to opačným způsobem - nechal jsem nehet dorůst až na úroveň kraje kůže a stříhám pouze nehet, který přečnívá a ostré kraje lehce opiluji, aby neničily ponožky, případně aby nezranily...

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Jirka.

Rád bych se dozvěděl kde a jak přesně zarůstající nehet na palci u nohy pilovat.Děkuji

Zdroj: příběh Už mne palce u nohou nebolí...

Možnosti léčby

Principy léčby se liší podle toho, zda se jedná o první výskyt onemocnění, nebo o takzvanou recidivu, tedy znovuobjevení se zarůstání. Velmi důležité je rovněž sdělení, zda již nehet byl v minulosti chirurgicky ošetřován. Nehet roste velmi pomalu, udává se hodnota 0,1 mm za týden, rychleji rostou nehty v létě a u mladých lidí, na ruce než na noze. Komplikace jakéhokoli zákroků se tedy může objevit i za 1/2–1 rok! Recidiva zarůstání po odborném ošetření je ve skutečnosti velmi vysoká, udává se až 80 %.

Při prvním výskytu akutní paronychie se můžete obrátit na svého praktického lékaře, chirurgickou nebo dermatologickou ambulanci. Stav lze většinou zvládnout pomocí místně působících léků s dezinfekčními a antibiotickými účinky v masti nebo roztoku, při prudším zánětu i celkově podávanými antibiotiky. Důležitá jsou režimová opatření – sprchování vlažnou vodou, koupele v odvaru z heřmánku nebo řepíku lékařském, nošení volné obuvi a prevenci zapářky. Opět je základním předpokladem nezastřihávat nehet dokulata, jen příčně zkracovat. Pokud jste si jej již zastřihli, nechte jej volně odrůst.

Pokud jde o opakovaný výskyt onemocnění, obraťte se nejlépe na chirurgickou ambulanci, zarůstání je třeba důkladně ošetřit. Operaci lze provést většinou při místním umrtvení, výjimečně v celkové narkóze, s přihlédnutím k věku a přidruženým onemocněním. Existují i metody léčby takzvaným dlahováním, vkládáním plastových podložek pod nehtové okraje, ošetření laserem, které vám může nabídnout dermatolog. Obecně tyto metody vyžadují velkou míru spolupráce ze strany pacienta, procento recidiv je větší.

Operativní odstranění zarůstajícího nehtu

Operací zarůstajícího nehtu je několik druhů. V zásadě je lze rozdělit na radikální a podpůrné. Volba typu operace záleží na lékaři. Podle situace lze jen snést zánětlivou granulaci, případně provést stržení celého nehtu nebo odstranění části zarůstající ploténky. Většinou opatření vedou k okamžité úlevě a zlepšení, velkým rizikem zůstává recidiva zarůstání nehtu, ke které bohužel dochází zpravidla s větším odstupem (1/2–1 rok), viz výše.

Radikální výkony bývají rozsáhlejší, odstraňuje se při nich i skrytá část zarostlého nehtu, případně zárodečná tkáň, ze které se nehet tvoří. V této fázi lze rovněž využít toxického působení některých chemikálií na buňky tvořící nehet. Ošetřovací doba po operaci je delší, podle rozsahu výkonu 1–4 týdny, lze ji zkrátit provedením plastiky nehtového valu, která ale většinou vyžaduje vynětí stehů.

Neoperační léčba zarůstajícího nehtu

Lze použít techniku zvanou tapování, jejím principem je odtažení nehtového valu tahem proužku náplasti. Tato velmi stará metoda ošetření

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Zarostlý nehet

Poradna

V naší poradně s názvem ZÁNĚT NEHTOVÉHO LŮŽKA? se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Helena Stoláriková.

Zdravím,mám dotaz na palci u nohy se mi neustále vytváří zánět -ke kterému odbornému lékaři si mám zajít? Děkuji Stoláriková

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Opakovaný zánět nehtového lůžka stále na stejném místě by vám mohl pomoci vyléčit praktický lékař. Z odborných lékařů pak kožní lékař a také ortopéd.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Zánět nehtového lůžka?

Léčba zánětu nehtového lůžka

Následující opatření by mohla zlepšit zánět nehtového lůžka.

  • Udržujte ruce v suchu a teple.
  • Pokud se tvoří hnis, vypouštějte ho propíchnutím sterilní jehlou, i tou na šití.
  • Vyhněte se práci ve vlhkém prostředí nebo používejte nepromokavé rukavice.
  • Udržujte nehty v čistotě.
  • Prst po ušpinění důkladně umyjte vodou a mýdlem, opláchněte a pořádně osušte.
  • Používejte často zvláčňující krém na ruce nebo vazelínu.

Zánět nehtového lůžka se zpravidla vyléčí sám do 10 dnů. Někdy ale může být prospěšné použít na pomoc antibiotika.

Zánět nehtového lůžka 1. stupně (viditelný rozsah zánětu jen kolem okraje nehtu), se dá léčit Framykoinem. Antibiotická mast Framykojin je složená ze dvou impozantních látek, které velmi silně působí na záněty po drobných poranění kůže, jako je právě zánět nehtového lůžka.

Použití masti Framykoin

Framykoin mast mohou používat:

  • dospělý,
  • dospívající,
  • děti od novorozeneckého věku.

Framykoin se u všech skupin pacientů aplikuje 1 - 3krát denně na postižená místa. Pokud ze zaníceného místa vytéká výpotek, který zasychá a tvoří nad zánětem krusty, tak je třeba, před nanesením Framykoinu, tyto krusty odstranit.

Pokud hrozí riziko předčasného otření masti, může se ošetřené místo překrýt lehkým vzdušným obvazem nebo přelepit náplastí, aby Framykoin mohl působit.

Jestliže se do 7 dní nedostaví terapeutická odpověď na léčbu, v léčbě se dále nepokračuje. V takovém případě bude nutné vyšetření lékařem.

Léčba v délce 7 dní je na vyléčení zánětu nehtového lůžka optimální. Zároveň je dostatečná pro zmírnění rizika vypěstování rezistentních bakterií. Kratší léčbu nebo její přerušení bakterie mohou využít, aby se zmátořily, seznámily se s Framykoinem a vytvořili si na něj pro příští generace obranu. Takové bakterie již nikdy nebude možné vyléčit Framykoinem.

Mast Framykoin je k dostání pouze v lékárně a její výdej je vázán na recept, který ale může vystavit jakýkoliv lékař, třeba i po telefonu. Framykoin by neměl chybět v žádné domácí lékárničce. Na Framykoin se doplácí 30 Kč.

Zdroj: článek Zánět nehtového lůžka

Příběh

Ve svém příspěvku PLÍSEŇ NEHTU NA RUCE? se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Katka.

Dobrý den.
U prsteníčku na ruce mi částečně odstoupil (odlepil) nehet z nehtového lůžka. Mám zároveň trochu narušený nehtový val. Zabarvení nehtu je ale pořád stejné jako dřív, nemám ani žádné vroubky na nehtu. Navštívila jsem i kožní lékařku, která pořádně nevěděla, co by to mohlo být. Doporučila mi Naloc. Mohla by to být plíseň? Mám to cca 6 měsíců. Vyzkoušela jsem i "chytrou houbu" na plíseň - ta vůbec nepomohla. Také jsem zkusila Exoderil. Zatím nic. Naloc jsem si nejprve nechtěla koupit (stojí cca 450 Kč), ale už jsem koupila, zatím aplikuji tři dny, tak uvidím jestli budou nějaké výsledky.
Děkuji za jakoukoli radu.

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.

Reagovat

Zdroj: příběh Plíseň nehtu na ruce?

Nemoci způsobující rány na kůži

Mezi chronické rány řadíme proleženiny (trofické vředy), venózní vředy, neuropatické vředy nebo vředy způsobené infekcí nebo vzniklé v důsledku ozařování či nádorových procesů, dekubity.

Dekubity

Dekubitální vředy (dekubity) jsou defekty kůže a podkožních struktur, které vznikají v důsledku tření a přímého tlaku podložky na disponované části těla. Jsou častým problémem zejména u imobilních, zpravidla starších pacientů s celkově zhoršeným zdravotním stavem. Nejkritičtějšími, takzvaně predilekčními místy vzniku dekubitů jsou místa s kostními prominencemi, tedy křížová krajina (sakrální oblast), paty, kotníky, zevní hrany chodidel, oblasti trochanterů (oblast kyčlí), kolena.

Hojení dekubitů (proleženin) často komplikuje přítomnost nekrózy a bakteriální kolonizace, která se může rozvinout v infekci. Léčbu dekubitů také často ztěžuje jejich hloubka a nepravidelný tvar. Mortalita pacientů s dekubitálním vředem je čtyřikrát vyšší než u stejné skupiny pacientů bez vředu. Je proto důležitá důsledná prevence vyžadující intenzivní péči o kůži a polohování pacienta.

Rozeznáváme 5 stupňů proleženin:

  • 1. stupeň – ostře ohraničené zarudnutí (překrvení) kůže, které při vitropresi přetrvává; toto stadium je při včasném léčebném zásahu reverzibilní;
  • 2. stupeň – povrchové poškození epidermis, které vypadá jako puchýř nebo mělký kráter, nezasahuje do subcutis;
  • 3. stupeň – vzniká nekrotický vřed, hluboký kráter, s možnými podminovanými okraji, který postupuje všemi vrstvami kůže, případně až k fascii (ta zůstává nepoškozena);
  • 4. stupeň – vřed s rozsáhlými nekrózami, který zasahuje svaly a šlachy;
  • 5. stupeň – nekróza postupuje svalem, přičemž dochází k jeho destrukci a k destrukci tkání až na kost.

Při léčbě dekubitů nezapomínáme na celkovou péči o pacienta, zejména na správnou výživu, hydrataci a kompenzaci přidružených onemocnění. Až v 95 % případů lze vzniku dekubitů předejít. Dekubity neboli proleženiny totiž vznikají v důsledku působení patologického tlaku na predilekční místa zvýšeného tlaku ve tkáních a špatným stavem pacienta. Při nadměrném a dlouhotrvajícím tlaku v místě kontaktu těla s podložkou dojde ke zpomalení až k zástavě cirkulace krve v kapilárách a buňky ve tkáních postupně odumírají. Vznik dekubitu ještě podpoří chybná manipulace s ležícím pacientem působením tření a střižných sil. Správnou prevencí ale lze vzniku dekubitů předcházet až v 95 % případů.

Prvním příznakem, který nelze podceňovat, je erytém – začervenání pokožky. Pacient si může stěžovat na bolestivost místa, pálení nebo mravenčení. V dalších stadiích se tvoří puchýře, které přecházejí k povrcho

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Rána na kůži

Poradna

V naší poradně s názvem PLÍSEŇ NEHTŮ A STŘÍHÁNÍ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Eliška.

Měla jsem jako malá úraz nehtů (spadl mi na palce těžký předmět), nehty se oddělily od lůžka. Asi i díky tomu se mi udělala mykóza. Místo léčby jsem oddělené nehty vždy stříhala a nečistoty vyškrábala. Nedávno jsem si koupila Scholl, který mi s mykózou pomohl. Bohužel kvůli zastřihávání nehtů až do půlky mi zmizela nehtová rýha a když teď nehet trochu povyroste ihned zarůstá. Bojím se teď zastřihnout zbytek špatného nehtu, nevím jestli se zarůstání ještě více nezhorší. Je nějaký trik na zarůstání nehtu a bezbolestné vytvoření rýhy, aby mohl pořádně vyrůst?

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek .

Váš problém je velmi častý. Když nehet roste rovně, jako dříve, tak se dá pomoci tím, že na okrajích nehtu zastřihnou špičky. Tím se vytvoří náběžná hrana, která pomůže protlačit novou rýhu. Preventivně můžete místo zastříknout desinfekcí a také pravidelně promazávat krémem na nohy. Když nehet roste zakřiveně, tak je nutná prohlídka u kožního lékaře, který určí jak dál postupovat.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Plíseň nehtů a stříhání

Důvod odchlípnutí nehtu od ploténky

Důvodů pro odchlípnutí nehtu od ploténky může být několik. Patří sem již zmíněné plísňové onemocnění nehtů, ale i další:

Paronychium je výraz pro zánět nehtového lůžka a jeho okolí. Může probíhat jak akutně, tak chronicky. Obvykle je způsoben bakteriální či plísňovou infekcí. Projevuje se bolestí, otokem, zarudnutím a trofickými změnami okolí nehtu. Rizikovými faktory jsou poruchy prokrvení periferie (častěji u žen), chronické dráždění či drobné trauma. Podobné onemocnění je panaricium – hnisavý zánět měkkých tkání prstu.

Léčba

Chirurgické řešení (fenestrace nehtu nad ložiskem, snesení nehtu ve svodné anestezii, odstranění nekrózy), užití antiseptik, antibiotik, koupele prstu v heřmánku či řapíku, sterilní krytí a obvazy.

Zde můžete vidět, jak vypadá onemocnění paronychium.

Glomus tumor je bolestivý nezhoubný tumor prosvítající pod nehtovou ploténkou jako červená skvrna, vyskytuje se zejména u žen, bolestivé příznaky se projevují hlavně v chladu. Buňky glomus tumoru vznikají z přeměněných buněk hladké svaloviny takzvaného Sucquet-Hoyerova kanálu, což je jakási arteriovenózní anastomóza na konečcích prstů s termoregulační funkcí. Histologicky se odlišují tři typy glomus tumorů: glomangiom (nejčastější), solidní glomus tumor a glomangiomyom. Pro jejich odlišení je nutná biopsie. Definitivní diagnózu potvrdí magnetická rezonance (MRI).

Vyřešit tento problém lze v lokální anestezii, kdy se snese část nehtu, odstraní nádor a po čase nehet opět zaroste.

Zde můžete vidět, jak vypadá onemocnění glomus tumor.

Zdroj: článek Odlupování nehtů od lůžka

Příběh

Ve svém příspěvku ZÁNĚT NEHTOVÉHO VALU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Veronika Janošová.

Dobrý den, před měsícem jsem měla zlomenou ruku v lokti, v dlaze byla 14 dní, nyní jsem již 14 dní bez dlahy a před pár dny jsem začala cítit, jak mi na dotek trne nehtové lůžko na prostředníčku zlomené ruky, když chci jakoby nehet odtáhnout do protisměru od nehtového lůžka,tak je to citlivé, úplně to nebolí,ale pod nehtem u prvního článku prstu je to citlivé na dotek , polštářek mírně červený zpozorovala jsem, že rostou všechny nehty, krom zmíněného.
Na pohled bych nijak zvlášt nezpozorovala že je s nehtem nějaký problém.
Myslíte, že to má nějakou souvislost a prst s nehtem se spraví? Docházím i na rehabilitace,tak mě napadlo, jestli jsem nedostala zánět z výřivky, i když jí dezinfikuji.

děkuji

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.

Reagovat

Zdroj: příběh Zánět nehtového valu

Anatomie nehtu

Nehet je tvrdé zakončení prstů, které slouží jako ochrana a prostředník přenosu tlaku na prsty s okolím, jelikož umožňuje okolní kůži lépe přenášet informace o dotýkaných věcech. Nehty se vyskytují na všech prstech, a to jak na rukou, tak i nohou. Rychlost růstu nehtů je na rukou v průměru 0,1 mm za den, na nohou je pak 3–4x pomalejší. Celý nehet naroste za 6 až 12 měsíců (například po stržení). Nehet obvykle dosahuje tloušťky 0,5 až 1 mm.

Vzhled zdravého nehtu: Normální zdravý nehet je hladký bez žlábků a rýh. Je lehce klenutý, má narůžovělou plochu a přírodní lesk. U kořene nehtu je viditelný nehtový měsíček, polokruhová bílá kresba nehtu. Nehtová kůžička obklopuje nehet jako ochrana.

Stavba nehtu: Nehet je rohová nehtová ploténka, která je tvořena zrohovatělými buňkami. Je průhledná, tenká 0,50 až 0,75 mm a skládá se ze 3 až 4 různě zrohovatělých (a různě tvrdých) vrstev, které leží na nehtovém lůžku. První vrstvou je takzvaný dorzální nehet (tvrdý keratin), druhou tvoří intermediální nehet (měkký keratin) a třetí vrstvu ventrální nehet (hyponychiální keratin). Ten vyrůstá z kořene nehtu a posouvá se po nehtovém lůžku (velmi citlivé) až k volnému okraji nehtu. Vlastní nehet vyrůstá zpod zadního nehtového valu (matrix), který je přímým pokračováním nehtového lůžka. Lůžko nehtu, po kterém se posouvá nehtová ploténka, je měkká tkáň odpovídající zárodečné vrstvě pokožky. V dolní části nehtové ploténky je poloměsíčitá skvrna bělavé barvy, nazývaná lunula (měsíček). Zde je nehet nejvíc připevněn a je u každého jednotlivce jinak velký. Nehtová ploténka tu obsahuje množství dutinek, které jsou světlejšího zabarvení. Nehet ohraničují postranní valy. Kožní nehtový val (paronychium) přirůstá k nehtu nadnehtovou kůžičkou (v oblasti lunuly se nazývá eponychium, pod volným okrajem nehtu zpředu hyponychium). Spojení nehtu s lůžkem obstarává nedokonale zrohovatělá epidermální vrstva, která se nazývá „lůžkový nehet“. Její rohové buňky obsahují dost tuku, proto je měkká.

Zdravý nehet má nejmenší tloušťku u novorozenců. Nehty jsou tak ostré, že mohou způsobit vážná poškození obličeje nebo očí, jsou-li dvě děti vůči sobě nepřátelsky naladěny. Nejsilnějšími nehty se mohou pochlubit nejstarší lidé, protože nehet postupně dorůstá celý život, i když ve stáří se rychlost může zpomalit.

Nehty bývají často zasaženy nemocemi nejrůznějších charakterů. Mnohdy se jedná o poruchy růstu, které jsou většinou zapříčiněny genetickými dispozicemi. Běžně se například setkáváme s plísněmi. Nejznámějším, někdy však neprávem opomíjeným problémem je patrně zarostlý nehet (latinsky unguis incarnatus, jinak onychokryptóza). Kolem tohoto onemocnění koluje velké množství chybných informací. Léčení vyžaduje individuální přístup, jelikož každý nehet je jiný, a tak některé postupy nemusí vždy zaručeně fungovat.

Zdroj: článek Odlupování nehtů od lůžka

Poradna

V naší poradně s názvem MRTVÝ NEHET se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Nikola Nováková.

Dobrý den,
před 14 dny mi na palec na pravé noze spalo kladivo a měla jsem palec naražený.
Teď,když se podívám na palec a zmáčknu nehet,tak vidím jak už se nehet odděluje od palce. Je to pro mě děsivé a ráda bych nehet přilepila zpátky:D.
Ale vím že musí jít ven,mám ho odtrhnout? nebo pomalu jej sundat? Sundat ve vaně? Nebo prostě jak na něj?

A co potom až tam nehet nebude a bude jen palec? Stačí jen nalepit náplast a ničemu se vyhýbat? Nebo si na to něco mazat?

Děkuji za odpověď.
Nikola 18let.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Nehet po takovém úrazu se dříve nebo pozdeji sám uvolní z nehtového lůžka. Vytlačí ho nový nehet, který roste pod ním. Je vhodné zachovat nehet na svém místě co nejdéle, aby bylo ochráněno nehtové lůžko. Až dojde k odpadnutí starého nehtu, tak obsažené lůžko ničím nepřelepujte nebo se vám tam vytvoří plíseň, která pak nedovolí novému nehtu dorůst. Mazat můžete jen kvůli hydrataci běžnými tělovými mléky. Nehet na noze roste asi tak půl milimetru za týden, podle toho můžete odhadnout, za jak dlouho vám nový nehet pokryje celé lůžko. Do té doby udržujte nehtové lůžko v dokonalé čistotě.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Mrtvý nehet

Postup na doma

Předtím, než se sama pustíte do modeláže svých nehtů, vám doporučuji navštívit buď alespoň párkrát profesionála a okoukat od něho některé kroky, nebo si alespoň vyhledat dostatek ukázek na internetu. Nejste-li úplný laik, postačí vám můj návod.

Příprava nehtů, pilování, lepení tipů

Než začnete s úpravou nehtů, měly by být vaše ruce úplně čisté. Poté pomocí pomerančového dřívka nebo některého nástavce z manikúry zatlačte přerostlou kůžičku. Neměla by se odstraňovat, jen zatlačovat. Zdrsněte nehty pomocí pilníku s hrubostí 180. Vyberte správnou velikost tipů. Nesmí být menší ani větší než vaše šířka nehtu. Číst tipu, který má přilnout k nehtu, a konec nehtu samotného natřete lepidlem na nehty, nikdy nepoužívejte lepidlo, které k tomu není určené, mohla byste si způsobit vážné zdravotní problémy. Vždy lepte po jednom tipu, nechte lepidlo chvíli zaschnout a přiložte k nehtu, držte alespoň 30 sekund, poté nechte ještě alespoň 2 minuty zaschnout, než odstřihnete. Ideálním nástrojem pro stříhání tipů na nehty je takzvaná gilotina. Nalepené a zakrácené nehty dopilujte do požadované délky, zapilujte přechod a zdrsněte celou plochu tipu.

Podkladový gel

Podkladový gel se nanáší jako první vrstva. Nanáší se pomocí štětce po celé ploše nehtu i tipu ve velmi tenké vrstvě od zatlačené kůžičky po okraj nehtu, ale pozor, nesmí se kůžičky dotýkat, jinak se vám nehty budou „odfukovat“. Naneste všechny prsty na jedné ruce a teprve potom dejte do UV lampy vytvrdnout na 2 až 4 minuty podle gelu a doporučení výrobce. Je lepší používat stejnou značku všech gelů, podkladových a modelovacích, zaručíte tím tak jejich správné tvrdnutí a přilnutí.

Francouzská manikúra, barevné gely

Je na vás, zda se rozhodnete pro celé barevné nehty, francouzskou manikúru, nebo budete jednotlivé styly střídat, prakticky se s barevnými gely pracuje stejně. Jak francouzská manikúra, tak celobarevné nehty se nanášejí štětečkem a nejlépe v několika vrstvách. Gel nanášejte na každý nehet zvlášť a hned nechte vytvrdnout, aby vám nestékal. Sejně jako u podkladového gelu ani barevný a později modelovací gel by se neměl dotýkat kůže a čím blíže ke kůži nanesete, tím déle vám nehty vydrží a pomaleji budou odrůstat. Neumíte-li od ruky nanést francouzskou manikúru, můžete použít šablonu, stejně jako to děláte, když si francouzskou manikúru vytváříte lakem. Než ale dáte nehet vytvrdnout, šablonu raději odstraňte.

Modeláž nehtů

Až budete mít nehty barevně připravené, přistupte k samotné modeláži nehtů. Myslete na to, že největší vrstva gelu je uprostřed nehtu a do stran je roztahována. Na štěteček naberte gel a ten jedním tahem rozetřete po celé

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Modeláž nehtů

Poradna

V naší poradně s názvem PLÍSEŇ NEHTŮ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Anna Srněnska.

Dobry den,chtěla by jsem se zeptat,na prave noze mi zacaly otikat druhy a třetí prst uz tak před rokem,a před pul rokem jsem si všimla že mi na těchto dvov prstech pod nechtama hnisa a ty nechty mi odpadly.ted mi to udělalo znova a pan doktormi řekl že je to plisen,dal mi mast MYKOSEPTIN at si to mažu.CHci se zeptat jestli takhle zacina plisen,ja si myslim že to plisen neni,ale nevim mažu si to ,ale nejak to nepomaha,můžete mi poradit kde by měla zajit at mi něco daji.děkuji Srněnska

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

I takto může začít plíseň nehtů. U Vás to zřejmě zavinila nějaká infekce nehtového lůžka, která způsobila otok a hnisání pod nehtem. Jakmile se vlivem tohoto zánětu oddělil nehet od ploténky, tak se ve vzniklých prostorech usadila plíseň a ta dále nehet narušovala až k úplné ztrátě. Léčba není lehká a je zdlouhavá. Je třeba nejdříve vyléčit záněty, a to pomocí černé masti, což je Ichtoxyl nebo Višněvského balzám, oboje volně prodejné. Vystříhat nebo obrousit odfouklý nehet až do míst, kde pevně přiléhá k ploténce, a pak aplikovat protiplísňovou mast, nejlépe Lamisil nebo Canesten, zase volně prodejné. Když by to nepomáhalo, tak je možné si nechat předepsat léčivý lak na nehty Loceryl. Léčbu proti plísni je třeba aplikovat po celou dobu, než doroste nehet nový, což může být i půl roku.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Plíseň nehtů

Výživa pro děti s roztřepenými nehty

Keratinové proteiny tvoří hlavní složku dětských nehtů. Stejný protein je i v jejich vlasech a kůži. Buňky na spodní části nehtu migrují na povrch a dochází ke zploštění a zahnutí na vrstvách nehtu. Podlouhlé vrstvy se tvoří u kořene nehtu a pomalu se prodlužují. Keratin ztvrdne v procesu zvaném keratinizace. Pokud je růst u dětských nehtů přerušen zraněním, nemocí nebo dietními nedostatky, může dojít k roztřepení nehtů.

Biotin

Biotin je komplexem vitamínů B, někdy známý pod označením vitamín H nebo vitamín B7. Biotin se vytváří ve střevních bakteriích nebo z jejich potravy. Nedostatek biotinu je velmi vzácný, ale pokud se objeví, může vykazovat příznaky zahrnující zrohovatění tkáně.

Ostatní vitamíny

Vitamíny B, kyselina listová a vitamín B12 jsou důležité pro zdraví dětských nehtů. Ve zdravých nehtech rostou nové buňky, které jsou vyživovány vitamíny, které pomáhají při syntéze DNA. Toto zabezpečuje především kyselina listová a vitamín B12. Dalšími vitamíny důležitými pro zdravé nehty jsou vitamín A a C, které plní úlohu při růstu buněk a při syntéze kolagenu kůže. Velmi důležité jsou deriváty vitamínu A neboli retinoly, které jsou účinné při léčbě nehtové psoriázy, což je kožní onemocnění, které má vliv na zdraví nehtového lůžka a způsobuje třepení nehtů.

Železo

Železo je rovněž důležité pro zdraví nehtů. Nedostatek železa totiž způsobuje abnormální tvary nehtů. Tenký nehet mívá zvednuté okraje, přičemž je zakřiven dovnitř. V tomto případě bývají nehty tak jemné, že jsou náchylné k lámání a loupání. Právě křehké nehty jsou příznakem anémie z nedostatku železa. Nedostatek železa může být léčen zvýšením konzumace potravin obsahujících dostatečné množství tohoto minerálu nebo jeho suplementací.

Ostatní minerály

Obsah minerálů potřebný pro nehty je rozdílný u chlapců a dívek, také se liší mezi populacemi. Vápník a obsah zinku v nehtech je vyšší u chlapců než u dívek, zatímco u hořčíku je tomu naopak. Obsah sodíku, vápníku, železa a hořčíku je vyšší u nehtů dětí než u dospělých. Děti, které nemají dostatečný přísun bílkovin, mají nízké hladiny hořčíku v nehtech. Nutriční nedostatky minerálů se vyskytují v nehtech a mohou mít různé příznaky, například křehké a lámavé nehty, bílé nehty a prohnutí nehtů.

Protein

Nízké hladiny proteinů vedou k nízkým hladinám zinku a železa. Příznaky těchto nedostatků se pak mohou projevit na zdraví nehtů. Nízké příjmy při malnutrici (podvýživě) nebo vegetariánské stravě jsou viníkem nedostatečného obsahu bílkovin, což vede k nezdravým nehtům. Jak děti stárnou, jejich denní příjem pro bezpečnou úroveň bílkovin se snižuje. Děti vyžadují co nejvyšší úroveň bílkovin ve své stravě kvůli vysokému tempu růstu.

Zdroj: článek Třepení nehtů u dětí

Poradna

V naší poradně s názvem SVISLÁ PRASKLINA NA PALCÍCH RUKY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Antonín Drábel.

Pod kůží nehtového lůžka zhruba v polovině nehtu mám bulku cca 2 mm a od této


bulky vyrůstá prasklý nehet až ke konci palce. Tvar nehtu připomíná tvat stříšky.
Předem děkuji za radu.

A.Drábek

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek .

To může mít několik příčin od otlačení monotónní prací, předchozí úraz, až po plíseň nehtů. Někdy pomůže opilování nehtu až do živého a pak kapat Batrafen a někdy to vyřeší jen rekonstrukce nehtové ploténky. Zastavte se na kožním a požádejte o pomoc.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Svislá prasklina na palcích ruky

Příčiny zánětu nehtového lůžka

Nehet je produktem kůže a tvoří se v nehtovém lůžku. Má stejnou funkci jako pokožka a „trpí“ obdobnými chorobami. Příčinou zánětu nehtového lůžka je obvykle Staphylococcus aureus, nebo-li zlatý stafylokok.

Přes všechna varování, že kůžičku kolem nehtového lůžka neradno okusovat nebo hluboce stříhat, se to někdy holt stane.

V takových případech se může obnažené místo po odstranění kůžičky snadno zanítit. Při poranění totiž pronikají k nehtovému lůžku infekce a ty způsobí jeho zanícení. Bolestivý stav, který pěkně znepříjemní život s bolavým prstem.

Zánět nehtového lůžka si mohou způsobit i lidé (nejen děti), kteří trpí zlozvykem okusování nehtů. Do otevřené rány způsobené odkousnutím a zatržením kůže nebo nehtu se snadno dostanou choroboplodné zárodky způsobující zánět.

Zdroj: článek Zánět nehtového lůžka

Poradna

V naší poradně s názvem RAKOVINA KŮŽE POD NEHTEM se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jitka.

Dobrý den přeji,
nevzpomínám si, že bych se někde uhodila. Nicméně se mi pod nehtem ukazováčku (v místě počátku růstu nehtu) udělala skvrna, viz foto. Netušíte, čím by to mohlo být způsobeno?
Předem děkuji za odpověď.

Uživatel rovněž přidal ke svému příspěvku i obrázek, který můžete vidět, když kliknete na tento odkaz přiložený obrázek.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Pohmoždila jste si místo, kde vzniká nehet a díky tomu došlo ke změně jeho průhlednosti. V tomto případě muselo dojít k čelnímu nárazu do hrany nehtu. Přes nehet se pak přenesla veškerá energie z nárazu do nehtového lůžka, kde došlo k poranění. Tato událost je stará 2 měsíce. Mohlo dojít třeba k nevýznamnému zakopnutí, které jste možná vybalancovala, ale klepla jste se při tom do nehtu na ukazováčku a za tu dobu si to už nepamatujete. Nyní to nechte v klidu, popřípadě můžete použít lak na nehty, aby vás to nerozptylovalo. Postupně se to samo ztratí.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Melanom pod nehtem foto

Proč mám ztvrdlé nehty na nohou

Silné nehty na nohou, někdy také nazývané stařecké nehty, způsobuje onemocnění nehtového lůžka s dezorganizací směru růstu nehtové ploténky a poruchou adherence k nehtovému lůžku. Klinickým obrazem jsou zbytnělé nehty na nohou, rostoucí vertikálně k ose prstu, kdy tlustý nehet připomíná roh nosorožce. Onemocnění vzniká zejména po úrazech nehtového lůžka, po prodělaném zánětu okostice a kosti nehtového článku prstu. Léčba je výhradně chirurgická. Onemocnění se nazývá onychogrypóza.

Ošetření takto postiženého nehtu spočívá v totální ablaci nehtové ploténky, revizi nehtového lůžka a pokusu o rekonstrukci. Cílem ošetření je nalézt a odstranit překážku v dopředném růstu nehtu (jizva, kostní úlomek). Pokud se překážku podaří nalézt, je pravděpodobnost obnovení dopředného růstu s kosmeticky dobrým výsledkem vysoká.

Často je po hnisavých zánětech okostice a kosti nehtový komplex poškozen natolik, že rekonstrukce není možná. V takovém případě připadá v úvahu jen totální matrixectomie, což je kompletní odstranění zárodečné ploténky nehtu s plastikou místním lalokem. Tento výkon znamená nevratnou ztrátu nehtu na jedné straně, na druhé straně poskytuje vyřešení velmi nepříjemného a frustrujícího onemocnění. Zhodnocení vhodnosti tohoto výkonu je zodpovědný krok, při kterém by lékař měl posoudit zdravotní, ale i estetická hlediska. Patří do rukou zkušeného lékaře.

Ovšem i zde je řešení. Existuje možnost náhrady nehtu. Zručný pedikér umí zhotovit a přiložit protézu na míru pacienta. Kosmetický výsledek je více než dobrý.

Zdroj: článek Jak změkčit tvrdé nehty na nohou

Poradna

V naší poradně s názvem RAKOVINA KŮŽE POD NEHTEM se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Pavla.

Dobrý den, minimálně 3-4 měsíce mám tuto skvrnku v nehtu prsteníčku na noze. Předpokládala jsem, že je to modřinka a odroste, ale ani se nehne a nemizí. Je hnědá. Rády se mi dělají pigmentové skvrny, může to být ono?
Uživatel rovněž přidal ke svému příspěvku i obrázek, který můžete vidět, když kliknete na tento odkaz přiložený obrázek.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Vaše skvrnka na nehtu u třetího prstu není pigmentová skvrna a sama spontánně zmizí, jakmile skončí nadměrné namáhání prstu. Váš třetí prst je utlačován v příliš úzké obuvi. Díky tomu je doslova nalepený na vedlejší druhý prst a kvůli delší hraně nehtu, kterou si něm opečováváte, se tento tlak přenáší do nehtového lůžka, kde jemné tkáně reagují malinkatým krvácením, což zbarvuje tuto oblast dohněda. Udržujte nehet na třetím prstu kratší, alespoň u jeho pravého okraje a při výběru obuvi myslete na dostatečný prostor pro prsty.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Melanom pod nehtem foto


Warning: Undefined array key 8275 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8276 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8277 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8278 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8279 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8280 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8281 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8282 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8283 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8284 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8285 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8286 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8287 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8288 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8289 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8290 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8291 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8292 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8293 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8294 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8295 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8296 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8297 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8298 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8299 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8300 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8301 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8302 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8303 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8304 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8305 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8306 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8307 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8308 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8309 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8310 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8311 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8312 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8313 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8314 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8315 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8316 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8317 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8318 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8319 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8320 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8321 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8322 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8323 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8324 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8325 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8326 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8327 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8328 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8329 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8330 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8331 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8332 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8333 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8334 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8335 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8336 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8337 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8338 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8339 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8340 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8341 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8342 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8343 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8344 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8345 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8346 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8347 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8348 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8349 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8350 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8351 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8352 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8353 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8354 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8355 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8356 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8357 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8358 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8359 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8360 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8361 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8362 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8363 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8364 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8365 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8366 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8367 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8368 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8369 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8370 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8371 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8372 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8373 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8374 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8375 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8376 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8377 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8378 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8379 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8380 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8381 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8382 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8383 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8384 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8385 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8386 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8387 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8388 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8389 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8390 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8391 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8392 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8393 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8394 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8395 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8396 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8397 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8398 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8399 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8400 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8401 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8402 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8403 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8404 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8405 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8406 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8407 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8408 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8409 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8410 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8411 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8412 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8413 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8414 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8415 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8416 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8417 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8418 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8419 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8420 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8421 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8422 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8423 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8424 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8425 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8426 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8427 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8428 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8429 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8430 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8431 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8432 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8433 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8434 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8435 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8436 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8437 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8438 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8439 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8440 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8441 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8442 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8443 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8444 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8445 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8446 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8447 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8448 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8449 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8450 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8451 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8452 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8453 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8454 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8455 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8456 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8457 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8458 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8459 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8460 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8461 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8462 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8463 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8464 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8465 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8466 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8467 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8468 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8469 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8470 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8471 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8472 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8473 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8474 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8475 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8476 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8477 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8478 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8479 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8480 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8481 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8482 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Nenádorové onemocnění nehtů

Anonychie je vrozené či získané chybění nehtové ploténky. Doprovází např. lichen planus, epidermolysis bullosa, traumata.

Zde se můžete podívat, jak vypadá anonychie.

Pterygium unguis je onemocnění, kdy dochází při ztrátě nehtové ploténky k přerůstání laterálního nehtového valu do oblasti nehtového lůžka.

Zde se můžete podívat, jak vypadá pterygium unguis.

Beauovy linie jsou transversální rýhy v nehtové ploténce, které jsou známkou dočasné zástavy růstu (při infekci, traumatu).

Zde se můžete podívat, jak vypadají Beauovy linie.

Leukonychie spadá do skupiny nazvané chromonychie (změny barvy nehtového lůžka). Leukonychia punctata et linearis je běžně se vyskytující chromonychie, která se vyvíjí na podkladě drobných traumat (př. manikúra).

Zde se můžete podívat, jak vypadá leukonychie.

Paličkové prsty, zvané též pulmonální hypertrofická osteoartropatie či digiti Hippocratici: vyskytují se na rukou i nohou. Doprovází plicní choroby, jako např. emfyzém či maligní nádory. Mohou být také příznakem srdečního selhávání.

Zde se můžete podívat, jak vypadají Paličkové prsty.

Psoriatické nehty jsou charakteristické typickým dolíčkováním nehtové ploténky a tzv. olejovými skvrnami nehtového lůžka.

Zde se můžete podívat, jak vypadají psoriatické nehty.

Half and half nail znamená, že proximální polovina nehtového lůžka je světlá, a distální je tmavě červená. Naznačuje renální insuficienci či urémii. Je reversibilní: při léčbě mizí.

Zde se můžete podívat, jak vypadá half and half nail.

Koilonychie jsou lžičkovité nehty: volný okraj nehtové ploténky evertuje (obrací se). Doprovází nejčastěji sideropenickou anémii či thyroidopatie. Bývá též součástí syndromu Plummer-Vinson.

Zde se můžete podívat, jak vypadá koilonychie.

Onychogryphosis je výrazná deformita s bizarními tvary nehtové ploténky, zahnutými dolů či do stran.

Zde se můžete podívat, jak vypadá onychogryphosis.

Onychoschisis je lamelární roztřepení volného okraje nehtové ploténky.

Zde se můžete podívat, jak vypadá onychoschisis.

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Diagnostika nemocí podle nehtů

Krvácení nehtového lůžka

Krvácení do nehtového lůžka může být spojeno s úrazem nebo například vražením třísky pod nehet. Charakter těchto změn je závislý na vážnosti poranění. Při těžkém úraze dochází většinou ke krvácení pod nehtovou ploténku, což se projeví zčervenáním, zmodráním či zfialověním nehtu, postupným nadzvedáváním nehtové ploténky a jejím úplným odloučením. Poté dorůstá nový nehet. Pokud však při poranění došlo k poškození nehtového lůžka, může být nový nehet různě zdeformovaný. Při mírném traumatu, například tlakem těsných bot, se objevují jen drobné červenohnědé plošky z mírného krvácení pod nehtové ploténky. Tato ložiska bývají často symetricky uložená, většinou na palcích, ale není to pravidlem. O takovémto problému byste určitě věděli, jelikož je velmi bolestivý. Ovšem vyskytují se i stavy, kdy dochází ke krvácení do nehtového lůžka bez fyzického zavinění. Červené nebo hnědé čárky pod nehty, které jsou souběžné s nehtem, jsou způsobeny obvykle červeným krevním barvivem, které zhnědlo (jako u modřiny). Mohou se vyskytnout u některých srdečních onemocnění, jako je třeba infekční endokarditida, nebo pak při lupusu (jiná autoimunitní onemocnění). Tyto příčiny doprovázejí četné nemoci: bakteriální endokarditidu, mitrální stenózu, vaskulitidy, glomerulonefritidu.

Zdroj: článek Jak léčit zánět nehtového lůžka

Autoři uvedeného obsahu

 Mgr. Světluše Vinšová

 Mgr. Marie Svobodová

 Bc. Jakub Vinš

 Mgr. Jitka Konášová

 Nina Vinšová


odchlípnutí nehtu
<< PŘEDCHOZÍ PŘÍSPĚVEK
odchlípnutí nehtu od ploténky
NÁSLEDUJÍCÍ PŘÍSPĚVEK >>
novinky a zajímavosti

Chcete odebírat naše novinky?


Dokažte, že jste člověk a napište sem číslicemi číslo jedenáct.