Sundání korunky je možné pomocí ATD odstraňovače můstků a korunek.
Výhody:
neláme keramiku
nedeformuje kov
chrání krčkový uzávěr korunek
nepoškozuje parodont
lze jej nasadit na jakýkoliv mikromotor (standardní spojení)
Jak to probíhá
Odstraňovač vytváří sérii opakovaných impulzů, což je daleko účinnější pro rozrušení homogenity cementu. Je možno jej ovládat jednou rukou, takže druhou rukou lze kontrolovat nasazení háku na korunkový okraj a při práci přidržovat hák.
Tento odstraňovač korunek je daleko přesnější než tradiční odstraňovač korunek, a to kvůli různým možnostem nastavení intenzity a frekvence úderů. Při zacházení s ním je méně traumatizujících škod a je možno očekávat větší rychlost práce. Navíc nemusí být znovu nabíjen. Impulzy následují automaticky po sobě bez toho, aniž by se musela měnit pozice přístroje. Tak je možno pracovat stále v jedné ose.
Montáž háku
Hák se našroubuje na tělo nástroje a vyzkouší se správná pevnost spojení. Nastaví se rychlost mikromotoru na 20 000–30 000 ot/min.
Pokud je hák dobře nasazen na svém místě, může se spustit mikromotor a začít působit údery na korunku.
Důležité: Nikdy nepoužívejte vyšší rychlost!
Jaká je cena a kdo to platí
Korunka funguje jako ochranný plášť. Podle materiálu můžeme rozdělit korunky na:
Celokovové: Tyto korunky mají ze všech korunek největší životnost, avšak nejhorší estetiku. Jsou hrazeny ze zdravotního pojištění. Pacient doplácí pouze použitý kov a částka málokdy přesáhne 50 Kč.
Pryskyřicové: Odolnost pryskyřičné korunky při běžném užívání je poměrně malá, proto i její životnost nebývá příliš uspokojivá. Jedná se ale o levnou variantu protetického ošetření, které pacienta rehabilituje po stránce funkční, estetické i psychické. Pryskyřičná korunka je vhodná k provizornímu ošetření. Cena této korunky se pohybuje okolo 900 Kč.
Keramické: Mají nejlepší estetický výsledek. Tyto korunky mohou být vyrobeny tak dokonale, že jsou k nerozeznání od opravdového zubu. Keramická korunka je velice tvrdá, ale zároveň křehká. Může se proto stát, že při nešetřeném zacházení tato korunka praskne. Ošetření touto korunkou bývá zpravidla nejdražší. Jedna korunka přijde přibližně na 6 000 Kč.
Metalokeramické: Jsou tvořeny ze dvou materiálů – z kovu, který pokrývá celý povrch zubu, a z keramiky, která nasedá na kov a plní tak estetickou funkci. Cena metalokeramické korunky se pohybuje okolo 3 900 Kč.
Fazetovaná korunka s fazetou z kompozitního plastu: Jedná se o modifikovanou celokovovou korunku. Tato korunka je pokrytá estetickým materiálem pouze z viditelné strany. Žvýkací ploška a&n
Ve svém příspěvku NASLOUCHADLA DO UŠÍ HRAZENÉ POJIŠŤOVNOU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Eva Holá.
Prosím Vás jak mám pořídit sluchadlo matce trvale ležící,je jí 94 let,
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Růžena Bilická.
Dobrý den ! Pro trvalou nedoslýchavost používám již více jak 10 roků naslouchadlo. Na jeho výměnu mám nárok 1 x za 5 roků. Jsem na něm zcela závislá. Co se mi ale během této doby projevilo, je zejména porucha regulátoru hlasitosti u sluchadel a to vždy po záruční lhůtě. Zrovna nyní mám sluchadlo v opravě a již avízuje Widex, že oprava bude stát 1259,- Kč, což pro mne jako důchodce je docela značná částka. Příspěvek 200,- Kč, který nám byl státem poskytován měsíčně za používání kompenzačních pomůcek, byl zrušen. Přispívá na opravu sluchadel zdravotní pojišťovna ? Děkuji za odpověď.
Zubní můstek je fixní náhrada, která nahrazuje jeden nebo více chybějících zubů a je pevně fixovaná na dvou či více zubech pacienta. Tyto zuby se před zhotovením zubního můstku musí obrousit, aby se získalo místo na pláště pilířových korunek.
Druhy zubních můstků:
Fazetový můstek s pryskyřičnými nebo kompozitními fazetami – je tvořen fazetovými korunkami a fazetovými mezičleny, kovová slitina může být použita zlatoplatinová, zlatopalladiová či levnější slitina obecných kovů.
Skeletový můstek – je obdobou fazetového, je tvořen skeletovými korunkami a skeletovým mezičlenem, je více estetický.
Metalokeramický můstek neboli kovokeramický můstek – je velice estetický s dobrými mechanickými vlastnostmi; lze jím rekonstruovat i velmi rozsáhlé defekty frontálního i postranního úseku chrupu. Metalokeramický můstek je tvořen metalokeramickými korunkami a mezičleny, skládá se z vnitřní kovové části, kterou tvoří kovové kapny kryjící napreparované zuby pacienta spojené s nosníkovou konstrukcí mezičlenů, a z vnějšího pláště, který je tvořen estetickou vrstvou keramiky. Vnější keramický plášť v barvě zubů kryje celý povrch korunek a dosahuje ve většině případů až do krčkové oblasti, čímž je zajištěn vzhled přirozeného zubu. Kovová konstrukce zajišťuje metalokeramickému můstku dobrou mechanickou odolnost, vrstva keramiky vynikající estetiku, proto jsou metalokeramické můstky v současné době velmi oblíbené a často indikované.
Celokeramický můstek – je vysoce estetická zubní náhrada, která má v porovnání s metalokeramickým můstkem horší mechanické vlastnosti. Celokeramický můstek lze zhotovit pouze při malém rozsahu defektu chrupu, kde chybí jen jeden zub, nejčastěji do frontálního úseku chrupu.
Adhezivní můstek – proplachovací můstek se dnes téměř nezhotovuje, dříve se indikoval pouze v postranním úseku chrupu v dolní čelisti při ztrátě druhého zubu třenového a první stoličky. Proplachovací můstek má mezičleny nedotýkající se sliznice, proto se využíval u pacientů s alergiemi.
Předpokladem pro to, aby mohl být zhotoven můstek, musí být fakt, že je defekt na obou koncích mezery ohraničen pilířem. V případech, kdy je pilíř jen na jedné straně, nelze můstek použít.
Díky výjimečné gelové konzistenci a neobvykle silné adhezi k tvrdým zubním tkáním je například Kavitan Cem první volbou při cementování. Je to ideální materiál k fixaci korunek a můstků, inlejí a onlejí s kovovou bází. Vynikající vlastnosti tohoto materiálu oceníte rovněž při upevňování ortodontických zámků a kroužků.
Indikace:
cementace korunek a můstků;
fixace ortodontických kroužků a zámků;
podložky pod kompozitní výplně typu „liner“.
Vlastnosti a výhody:
velmi snadná manipulace – dlouhá doba zpracovatelnosti, gelová konzistence;
velmi snadné odstraňování přebytků;
trvalá adheze ke tvrdým zubním tkáním;
mechanické vlastnosti; pevnost v tlaku typicky 121 MPa (minimálně 70 MPa).
V naší poradně s názvem ČIŠTĚNÍ ZUBNÍCH KANÁLKŮ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Míla.
Dobrý den.Jsem objednána k zubnímu lékaři na čištění zubních kanálků, odborný výraz neznám, abych si to našla v hrazených úkonech. Lékař za to bude požadovat 3600Kč, zdá se mi to čáastka vysoká. Hradí to pojišťovna? Jsem u VZP
Děkuji a přeji hezký den
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Odborný název pro čištění zubních kanálků je endodoncie. Jedná se o výkon, který si pacient hradí sám. Není to přímo nadstandardní péče a uvedená částka tomu odpovídá. Jestliže si o tom myslíte, že by vám to pojišťovna měla zaplatit, tak se zkuste zeptat přímo jich. Tady jsou kontakty na VZP: https://www.vzp.cz/kontakty
Korunky jsou řešením prasklých či odlomených korunek zubů, používají se k rekonstrukci zubu při velkých ztrátách tvrdých zubních tkání v okamžiku, kdy již nelze následkem úrazu, rozsáhlého zubního kazu či ošetření kořenového kanálku zhotovit klasickou výplň, tedy na živý zub. Korunkami se v současné době ošetřuje převážně mrtvý zub, u kterého došlo k výrazné ztrátě zubních tkání. Často korunky slouží také jako pilířová konstrukce fixních můstků. Přestože korunka potřebuje minimum zachované hmoty zubu, někdy je ztráta tvrdých zubních tkání tak velká, že je potřeba zub před nasazením korunky ošetřit takzvanou kořenovou nástavbou. Ta může být zhotovena v laboratoři po předchozím otisku upraveného zbytku zubu, případně je modelována přímo v ústech z beze zbytku spalitelné pryskyřice a prefabrikovaného čepu a následně v laboratoři odlita, nebo se do kořene cementují hotové vyrobené čepy, které se do definitivního tvaru doplní kompozitní pryskyřicí nebo amalgámem.
Nejpoužívanějšími korunkovými náhradami jsou metalokeramické korunky, jejichž vnitřní část je zhotovena z kovu, aby byla zajištěna dobrá mechanická odolnost, vnější plášť je napálen ve speciální peci z keramické hmoty, která výborně reprodukuje přirozený vzhled zubů. V předním úseku chrupu bývá u keramických korunek problém s kovovým lemem při okraji dásně, který může prosvítat a tím esteticky rušit. Z tohoto důvodu byly vyvinuty speciální postupy, při nichž se ke zhotovení vnitřní konstrukce nepoužívají kovy. Tyto korunky se pak nazývají celokeramické. Metalokeramické a celokeramické korunky jsou nejtrvanlivější a svými vlastnostmi se nejvíce blíží vlastním zubům.
Korunkové náhrady rekonstruují ztracené zubní tkáně jednotlivých zubů částečně nebo úplně. Hlavním předpokladem pro jejich zhotovení je, že z původního přirozeného zubu pacienta zůstává dostatek tvrdých zubních tkání. Výhodou zubníchkorunek je jejich pevné připojení na přirozený zub, krátká doba přivykání (v krátkém čase je pacient vnímá jako vlastní zuby), rehabilitace po stránce psychické, funkční a estetické. Pro chrup s umělými zubními korunkami je velice důležitá pečlivá ústní hygiena.
Mezi korunkové náhrady, které doplňují pouze část zubu, se řadí:
polokorunky – nahrazují orální část zubu;
estetické fazety – doplňují vestibulární část zubu, korigují nevhodný tvar či barvu zubu, mohou být zhotoveny z keramiky nebo z kompozitu v barvě zubů;
inleje – laboratorně zhotovené výplně, které mohou být vyrobené z kovových slitin, z keramiky nebo z kompozitu;
onleje – výplně většího rozsahu než inleje, nahrazují jeden hrbolek žvýkací plochy, zhotovují se ze stejných materiálů jako inleje;
overleje – výplně většího rozsahu než onleje, nahrazují více hrbolků žvýkací plochy, zhotovují se ze stejných materiálů jako inleje a onleje;
kořenové inleje – jsou ukotveny čepem v kořeni zubu, zhotovují se z kovových slitin.
Mezi korunkové náhrady úplné neboli zubní korunky patří:
čepové korunky – tvoří spojení kořenové inleje a fazetové korunky v jeden celek;
celoplášťové kovové korunky – nejjednodušší typ korunek, plášť je vyroben ze slitin kovů, jako je stříbro, zlato, paladium, obecné kovy, titan a podobně; mají vynikající mechanické vlastnosti;
celoplášťové plastové korunky – velmi estetické korunky (v barvě zubů) s horšími mechanickými vlastnostmi, nejčastěji se používají pouze ve frontálním úseku chrupu nebo jako provizorní korunky;
fazetové korunky neboli kombinované korunky – plášť je tvořen z pevné kovové slitiny, viditelná vestibulární fazeta je vyrobena z estetického plastu;
celokeramické korunky – vyznačují se vynikající estetikou a při správné volbě keramického materiálu jsou i dostatečně mechanicky odolné;
metalokeramické korunky – velmi estetické, zhotovují se kombinací vnitřního pevného kovového pláště a vnějšího estetického pláště z keramiky;
teleskopické korunky – slouží jako kotevní korunky pro snímatelné zubní náhrady.
Odstranění korunky se provádí v ordinaci zubního lékaře, a to tak, že se korunky nesundávají sklepáváním, ale rozřezáním. V domácím prostředí je to tedy nemožné, jelikož by mohlo dojít k poškození zbylého zubu pod korunkou.
V naší poradně s názvem ZÁNĚ ZUBU POD MŮSTKEM se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Marie.Šestáková.
Dobrý den,včera mi natekly zuby pod můstkem,byla jesm u lékaře ten bohužel v únoru zemřel,začíná se mi zvedat teplota,potřebovala bych radu než najdu nověko lékaře,můžu si vzít paralen chladím si pod nosem?vyplachuji si ústa ředěnýmS Solutio Alumini Acetico-Tartariciještě mám trochu v lékarně nemají Šestáková
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Musíte co nejdříve k zubaři, protože bude potreba zjistit stav korunek a provést pročištění. Sama můžete postupovat tak, že si v lékárně koupíte proplachovací kanylku a tou si budete proplachovat mezizubní prostory. Kanylka vypadá jako injekční jehla, ale je bez ostré špičky a je trochu ohnutá. Nasazuje se na injekční stříkačku ve které je antiseptická ústní voda. Proudem tekutiny se pak vyplachují prostory mezi zuby třikrát denně. Tady se můžete podívat, jak takova kanyla vypadá: https://www.google.cz/image…
Pokročilý, včas nediagnostikovaný nebo delší dobu neošetřený zubní kaz vede k různě velké ztrátě části zubu. Někdy dojde k poškození a ztrátě významné části tvrdé zubní tkáně následkem úrazu. Přesáhne-li velikost ztráty určitou hranici, není už možné opravit zub pouhou výplní (lidově plombou). Tyto větší defekty je pak obvykle nutné řešit zhotovením korunky. Korunka se upevňuje na upravenou, eventuálně různými materiály doplněnou zbylou část zubu a vrací mu tím jeho původní podobu a dostatečnou stabilitu. Existuje více druhů korunek dle způsobu provedení a použitého materiálu. Vždy záleží na tom, jaký účel plní a jaké jsou požadavky pacienta na estetiku. Společné všem typům korunek dříve bylo, že po úpravě tvaru zubu preparací následoval přesný otisk zubního pahýlu a jeho okolí v ústní dutině a v laboratoři pak musel zubní technik korunku podle modelu vyrobit. V různě dlouhém mezidobí, většinou 1–2 týdny, musel pacient vydržet s méně odolnou a méně estetickou provizorní korunkou. Ta se dala vyrobit na počkání buď přímo v ordinaci, v laboratoři, nebo se použila provizorní korunka „konfekční, prefabrikovaná“. Tak probíhá výroba korunky ve většině ordinací i dnes. Některé ordinace (odhadem 1–2 ze 100) jsou však již vybaveny CAD/CAM technologií (Cerec), jejíž rozvoj v posledních letech umožnil výrobu korunek během jedné návštěvy přímo v ordinaci vyfrézováním korunky z keramického bločku. Při použití této techniky zhotovení zubní korunky zcela odpadá nutnost pro většinu pacientů nepříjemného otiskování a čekání na definitivní práci s provizoriem. Pořizovací cena této technologie 21. století se však pohybuje v řádu několika milionů korun a takovou investici si každá zubní ordinace opravdu dovolit nemůže.
V naší poradně s názvem OPRAVA JEDNICKY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Denisa Steinerová.
Krasny den,chtela bych se informovat kolik stojí oprava předního zubu. Od malá trpim panickou hrůzou ze zubaře,bohuzel mám 2letou absenci v preventivních prohlídkách a vytvořil se mi kaz na jedničce,ktera byla nastavena z důvodu ulomení,druha půlka je nastavovana. Zdá půjde ještě zub zachránit,nebo bude muset být nahrazen. Moc dekuji za odpověď s pozdravem Steinerova
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek .
Oprava jedničky je důležitá, protože je vidět při vašem úsměvu a byla by škoda o zub přijít. Cena za opravu se může vyšplhat až na 5000 Kč. Záleží v jakém stavu zub je. Určitě běžte k zubnímu lékaři. Pokud je váš strach ze zubaře nezvladatený, tak před tím požádejte svého praktického lékaře o vhodné léky na uklidnění. To vám pomůže překonat strach a umožní poznat, že současné zubní lékařství není žádná řezničina, a že není čeho se bát.
Zubní protéza je, jak napovídá název, výraz pro zubní náhradu, a to ne jen tak ledajakého druhu, proto i cena zubní protézy bude závislá na jejím typu. Typů zubních protéz je opravdová přehršel, a zdaleka se nejedná pouze o populární formu ve stylu „cvakaček“ – zasunovacích klapacích čelistí pro bezzubé lidi. Naopak, správný výrobce a distributor zubních náhrad dnes nabízí celou řadu umělých chrupů i jednotlivých zubů, či dokonce zubních částí a náhrad, spolu s bohatým výběrem lepidel. Správné lepidlo na zubní protézy je totiž u některých druhů náhrad chrupu nezbytností, jak nás denně přesvědčují televizní reklamy. Cena takových výrobků se pak liší podle výrobce a nákladů na výrobu či implantaci zubních náhrad, řádově se můžete při placení dostat od několika set korun po desítky tisíc.
Zubní protézy hrazené pojišťovnou
Informujte se u svého zubního lékaře o nároku na novou zubní protézu každé 3 roky. Tyto zubní protézy jsou hrazeny ze zdravotního pojištění.
Ve svém příspěvku VAKCINA SILGARD se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Copy.
Můžete, ale chránit se musíte stejně. Očkování vás nemůže ochránit před jinými nemocemi nebo otěhotněním. Kromě toho toto očkování chrání jen před několika typy rakoviny děložního čípku a vaginálních bradavic,které jsou také přenosné. Neslouží proti všem nemocem jako 100% ochrana
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Copy.
Oprava bradavice nejsou vaginální,ale na genitáliích
Curaprox představuje renomovanou řadu výrobků určených pro dentální hygienu od firmy Curaden. A jelikož zubní pasta není vším, co je potřeba pro správnou péči o zuby, zaměřuje se firma Curaden především na výrobu a vývoj kvalitních zubních a mezizubních kartáčků. O těchto kartáčcích i dalších výrobcích se dozvíte více na následujících řádcích. Hlavní úlohu ve správné péči o chrup bezesporu sehrává kvalitní zubní kartáček. Ten má za úkol z povrchu zubů odstraňovat zubní plak a zbytky jídla. Svůj úkol je zubní kartáček ovšem schopen plnit pouze na viditelných místech zubů. K tomuto účelu můžete využít některý z mnoha typů kartáčků od firmy Curaprox, nejoblíbenější jsou kartáčky s označením Ultrasoft 5460, 3960, Curadent 1560 a 1006. Řady Ultrasoft 5460, 3960 a Curadent 1560 jsou vhodné pro čištění citlivých zubů a dásní, použité štětiny jsou k chrupu velmi šetrné a zároveň mu poskytnou dokonalé vyčištění. Tyto kartáčky určené pro péči o citlivý chrup se od sebe liší počtem štětin na čisticí hlavici. Tento počet je vyjádřen číslicí v názvu kartáčku. Kartáček z řady 1006 ale obsahuje pouze jeden svazek štětin, který je vhodný pro čištění každého zubu zvlášť.
Zubní plak a zbytky jídla je ovšem nutné odstranit i z míst, do kterých se běžný kartáček nedostane. Právě v prostorech mezi jednotlivými zuby se tvoří největší množství zubních kazů, nebo dokonce i parodontóza. Mezizubní kartáčky Curaprox dokonale vyčistí i tato místa a zajistí zdravé fungování chrupu. Pro čištění ještě menších prostor, ve kterých si neporadí ani mezizubní kartáček, je připravena dentální nit. Pro opravdu komplexní péči vyvinul Curaprox i zubní pastu, škrabku na jazyk a ústní vodu Curasept. Curasept ústní voda zastavuje tvorbu zubního plaku a působí jako prevence proti vzniku zubního kazu. V sortimentu nalezneme dokonce i dětské dudlíky, které svým tvarem zajišťují správný růst a vývoj čelisti.
Ve svém příspěvku ZNECITLIVELE HORNI KONCETINY- OD LOKTU DOLU(PO ALKOHOLU) se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Petr.
Dobrý den, můj kamarád pil alkohol a přehnal to a ztratil vědomí, musel jsem se o něj starat, blil a byl jak mrtvý. Už 3 dny po té, co se ráno zotavil, necítí horní končetiny od loktu dolů. Myslíte, že je to vážné? Popř. Pokud ano, co je za potíž.
Děkuji, Petr.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Petr.
Kolem roku 1600 se Jacques Guelleman pokusil o malou revoluci v oblasti zubních náhrad, místo zvířecích či lidských zubů, které v ústech podléhaly zkáze, bakteriím a podobně, navrhl minerální pastu k výrobě zubů umělých. Ta obsahovala mimo jiné bílý vosk, mastix, drcené korály a perly. Tím natolik předběhl svou dobu a vlastně i technické možnosti, že tento návrh zůstal spíše hudbou budoucnosti. V 19. století v Anglii byly zuby běžně nabízeny na tržištích, neboť zubní lékaři si zvykli vyrábět zubní náhrady z lidských zubů. A této možnosti, jak přijít k penězům, využívalo nemálo chudých lidí. Největšími dodavateli však zůstávala bitevní pole stejně jako vykradači hrobů. Nejcennější byl kompletní chrup či sada zubů sobě podobných. Tolik k historii.
Lidově řečeno: porcelánové zuby jsou vyrobeny z tvrdé dentální keramiky, která vydrží velký žvýkací tlak. Jsou velmi kvalitní, vysoce estetické, splynou s okolím a vypadají jako vlastní zub. Používají se také jako možné řešení pro celý nový chrup.
Celokeramické materiály umožňují jak náhradu ztracených zubů, tak ošetření různých defektů zubů. Celokeramické materiály jsou pevné, přesné, mají dlouhou životnost a především jsou estetické. Čím lépe se bude pacient o celokeramické materiály starat, tím déle mu budou dobře sloužit. Zuby nesoucí korunku jsou i nadále náchylné ke vzniku zubního kazu v oblasti krčku, kde je umístěn okraj korunky. Zároveň se v případě zanedbávání ústní hygieny může rozvinout zánět dásní.
Korunka je protetický výrobek, který tvoří umělý plášť ošetřovaného zubu. Svým tvarem a barvou by měl zcela věrně napodobit původní zub. Zhotovení korunek se doporučuje ve všech případech, kdy zub nelze kvalitně rekonstruovat jiným konzervativnějším způsobem (například výplní). Korunka umožňuje nejen rekonstrukci tvaru zubu, ale také významně zvýší mechanickou odolnost ošetřeného zubu a ochrání zub před možným podélným prasknutím. Korunkami se dají rovněž řešit větší korekce tvaru, postavení a barvy zubů.
Můstek je protetický výrobek, který nahrazuje ztracený zub anebo zuby spojuje. K jeho zhotovení je nutné obrousit nejméně 2 zuby sousedící s mezerou po ztraceném zubu. Na obroušené zuby se zhotoví korunky, které jsou spojené pomocí takzvaného mezičlenu (tedy daného nahrazovaného zubu). Můstky byly v minulosti hojně užívány, dnes jsou ztracené zuby většinou nahrazovány pomocí zubních implantátů. Jsou ale situace, kdy můstek představuje efektivnější variantu ošetření (například zuby jsou již nabroušené nebo v místě nahrazovaného zubu není dostatek kosti pro implantát). Můstek na implantátech má delší prognózu, protože na rozdíl od zubu je implantát v čelistní kosti zcela pevně ukotven. Platí samozřejmě
Ve svém příspěvku ZNECITLIVELE HORNI KONCETINY- OD LOKTU DOLU(PO ALKOHOLU) se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Petr.
Dobrý den, můj kamarád pil alkohol a přehnal to a ztratil vědomí, musel jsem se o něj starat, blil a byl jak mrtvý. Už 3 dny po té, co se ráno zotavil, necítí horní končetiny od loktu dolů. Myslíte, že je to vážné? Popř. Pokud ano, co je za potíž.
Děkuji, Petr.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Petr.
Oprava 2: Cítí, ale je to jako když si přeležíte ruku, a pouze když se dotkne.
Na pultech obchodů najdeme dostatek různých zubních past, které slibují zářivě bílou barvu chrupu za krátký čas používání. Označují se jako pasty s bělicím účinkem, případně anglickým výrazem „Whitening“.
Tyto pasty lze rozdělit na „abrazivní“ (s obsahem drobných brousících částeček), které povrch zubů jemně obrušují a tím jejich barvu o kousek přiblíží vaší původní, a na pasty s obsahem bělicí látky (obsahují peroxid vodíku nebo karbamid peroxidu).
Bělicí pasty s abrazivním účinkem by ale neměli používat lidé s obnaženými krčky zubů! Kromě bělicích zubních past si můžete zakoupit i jiné volně prodejné přípravky na bělení zubů. Nejčastěji jde o bělicí pásky nebo gely s aplikátorem, které se na několik minut denně přikládají na zuby během určitého období.
Z přírodních prostředků vám bělejší barvu zubů pomůže dosáhnout citrónová šťáva nebo jedlá soda (hydrogenuhličitan sodný). Většina zubních lékařů však před těmito způsoby varuje, protože vám tyto látky mohou narušit zubní sklovinu.
Ve svém příspěvku KOLIK CO DNES STOJÍ U ZUBAŘE? se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Eva.
Dnes jsem byla u soukromeho zubare, ktery mi sdelil, ze oprava 9 zubu a jejich dostavba mne bude stat cca 250 000 Kc. Jeste nyni jsem z te informace paralizovana. Kde samozivitelka na to ma vzit? Pry mam nasetrit. Zadny jiny zubar me nechce na pojistovnu vzit, vsichni maji plne stavy pacientu. Co pracuji, odvadim vcelku vysoke zdravotni pojisteni a nakonec klecim pred zubari, prosim, at me nekdo vezme do pece a nikdo me nechce.
Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.
Tato nejčastěji používaná záplata zubních kazů stojí v závislosti na velikosti, respektive rozsahu amalgámové výplně od 856 Kč do 1 482 Kč. Na mysli se má náhrada celé korunkové části zubu amalgámem.
Co za tuto cenu od zubaře dostaneme?
Preparaci s pomocí caries-detectoru - barevného indikátoru kazu pro dokonalé odstranění infikovaných zubních tkání – zubních kazů.
Pro zhotovení výplně bude použitý švédský kapslovaný amalgám, který má minimalizované množství jedovaté rtuti. Přesné dávkování vyplňovacího materiálu, jeho míchací poměry v kapslích a skutečnost, že rtuť je zde do značné míry nahrazena mědí, eliminuje toxicitu a zaručuje objemovou stálost této výplně. Tím se výrazně prodlužuje trvanlivost této amalgámové výplně i její odolnost vůči vzniku dalšího kazu.
Strojovou kondenzaci pomocí speciálního kolénkového násadce. To znamená, že amalgám bude do díry v zubu napěchován vibračním kladívkem na amalgám. Tento způsob kondenzace umožňuje do vyvrtaného otvoru aplikovat až dvojnásobné množství amalgámu ve srovnání s tradiční ruční kondenzací - pěchováním. Takto zhotovená amalgámová plomba vykazuje výrazně vyšší mechanickou odolnost, a je tím pádem podstatně trvanlivější.
Vyřezání povrchu amalgámu pomocí sady různě tvarovaných ručních nástrojů – carverů. Těmito carvery lze napodobit ve výplni reliéf původního zubu, jeho původní hrbolky a rýhy a lze tak dokonale obnovit jeho žvýkací funkci.
Ve svém příspěvku DROŽDÍ JAKO LÉK: UPOZORNĚNÍ V COVIDOVÉ DOBĚ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Pete Petan.
Upozornění: Užíval jsem mimo jiné přes 5 roků dlouhodobě kostku droždí denně. Přínosem bylo pro mne zajištění dostatku vitaminů B a snížení bolestivosti zad, mám diagnostikovánu 25 let polyneuropatii dolních končetin a jsem 20 let diabetikem 2 typu, dostávám mimo léků injekce Milgamma týdně přes 10 let, nyní jsem už 3 roky na inzulinu, 77 let, diabates v mém rodě je dědičná! Před 1,5 rokem jsem dostal přes okamžitou předběžnou ochranu antibiotikem a Isoprinosinem velmi těžký průběh covidu, 15 dní pobyt na JIP (nové antibiotikum, kortikoidy, kyslík až 7,5 l/min bez masky, a dalších 15 dní doma na kyslíku 2 l/min. Po následných dvou očkováních proti covidu jsem v červenci a srpnu byl testován v Brně na protilátky, 1.test výsledek 2.7.2021 protilátky 89,4% P, IgM 0 N, IgG 0 N, manželka rovněž po covidu a dvou očkováních ve stejné době jako já s lehčím průběhem covidu měla hodnoty IgM a IgG obě větší než 20, droždí neužívala, očkována a testována byla ve stejné době jako já. Týden jsem pátral a na internetu jsem zjistil, ze droždí je ve střevech velmi agresivní, střevní mikrofloru a mikrobiom silně mění, přestal jsem droždí hned užívat a hodnoty výsledeky 2.testu 16.8.2021 byl: protilátky 81,3% P, IgM 0,2 N, IgG 20,4 N.
Moje otázky mi nebyly nikde nikým zatím zodpovězeny:
1. Mohl být můj průběh covidu mnohem těžší díky droždí, u kterého jsem měl hodnoty IgG a IgM zřejmě v čase nákazy nulové?
2. Jaký význam pro odolnost na vznik nákazy nejen u covidu má test těchto protilátek zejména u lidí, kteří obecně nemají problémy s imunitou?
Droždí už proto nekonzumuji, považuji jeho účinek za sporný.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Pete Petan.
Tento zákrok pojišťovna nehradí a plně si ho hradí pacient, Cena bílé výplně je závislá na velikosti, respektive rozsahu té výplně a druhu použitého materiálu a činí v rozmezí od 1 612 Kč do 2 308 Kč.
Co za tuto cenu od zubaře dostaneme?
Odbornou preparaci s pomocí caries-detectoru, což je barevný indikátor kazu umožňující dokonalé odstranění infikovaných zubních tkání – zubních kazů.
Zhotovení výplně za použití Kofferdamu. Kofferdam je specielní gumová fólie / blána, která zaručí dokonale suché pracovní prostředí, nutné pro dlouhou trvanlivost bílé plomby a její větší odolnost vůči vzniku nového kazu.
Při zhotovení bílé výplně budou použity přesně definované techniky vrstvení bílé hmoty a vytvrzení bílé výplně bude pomocí speciální LED lampy s takzvaným "pomalým startem", která minimalizuje smrštění výplňové hmoty při tuhnutí. Tímto postupem se zajišťuje lepší utěsnění bílé plomby v zubu a minimalizuje se tím také spára mezi výplní a zubem, ve které nejčastěji dochází k opakování zubního kazu.
Po zhotovení bílé plomby bude provedeno její vyleštění pomocí speciálních leštících nástrojů a past do vysokého lesku, které prodlouží trvanlivost výplně a výrazně vylepší estetický efekt.
V naší poradně s názvem DOBRY DEN se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Eva.
Dobrý den chtěla bych se zeptat ják.se mužů zbavit zubniho kamene a jak mám zpevnit dásně zubarka mi nechce ani poradit jakou mám pouzivat zubní pastu já pouzivam pastu kolejí děkuji za odpověď
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Zubní kámen je velice odolná usazenina, kterou ze zubů jen tak nějakou pastou nedostanete. Na to je třeba silnější zbraň v podobě ultrazvuku. Ultrazvukový čistič doslova rozbije zubní kámen a ten se pak lehce odlepí od zubní skloviny. Ultrazvukové odstranění zubního kamene provádí kterákoliv zubní hygienistka. Zubní hygienu nejdete běžně v zubních ordinacích ve větších městech. Zákrok trvá přibližně hodinu a zoubky potom máte, jak když vám právě narostly. Domácími prostředky, jako jedlá soda, sůl s citronem nebo dokonce peroxid vodíku také trochu vybělíte zuby, ale především narušíte i okolní sklovinu, která kámen nemá a zdevastujete okolní tkáně dásní. Potom sice máte o něco bělejší zuby, ale s obnaženými krčky, což není vůbec příjemné a vzniká z toho parodontóza nebo zánět dásní.
Zpevnění dásní můžete provést jednak pečlivým a pravidelným čištěním mezizubních prostor! To se provádí buď dentální nití a nebo lépe kartáčkem na mezizubní prostory. Dásně dále zpevňuje zubní pasta, která obsahuje laktát hliníku, například zubní pasta Lacalut.
Ošetření kořenového systému zubu (endodontické ošetření)
Cena endodontického ošetření (vytržení nebo vytažení nervu a vyčištění zubních kanálků) se pohybuje v závislosti na počtu kořenových kanálků, počtu návštěv, časové náročnosti a na použitých materiálech. Za zub s jedním kořenem činí cena endodontického vyšetření 2 884 Kč. U zubu s více kořeny, kdy jsou kořeny ošetřeny ve dvou návštěvách, tak cena za první návštěvu - dezinfekční fázi činí 3 732 Kč. Za ošetření každého dalšího kořene při druhé návštěvě cena činí 1 322 Kč.
Co za tuto cenu od zubaře dostaneme?
Preparaci s pomocí caries-detectoru - barevného indikátoru kazu pro dokonalé odstranění infikovaných zubních tkání – kazů v zubu.
Zhotovení výplně za použití Kofferdamu. Kofferdam je specielní gumová fólie / blána, která zaručí dokonale suché pracovní prostředí, nutné pro zamezení průniku infekce z dutiny ústní do kořene zubu. Použití Kofferdamu zvyšuje dlouhodobou úspěšnost léčby "mrtvého zubu". Kofferdam v optimálním případě dokáže omezit výskyt zubních váčků až o 95%. S použitím Kofferdamu při tahání nervu se eliminuje následný častý zubní váček.
Přesné měření délky kořenového kanálku pomocí digitálního rentgenu i pomocí apexlokátoru.
Použití nejkvalitnějších nikl-titanových kořenových nástrojů, jejichž pružnost umožňuje proniknout i do extrémně zakřivených kanálků, které by jinak byly považovány za neošetřitelné. Tím je zároveň minimalizováno riziko zalomení nástroje v kořeni zubu a následné nutnosti jeho vytržení.
Dle vhodnosti tvaru kořene se může použít speciální motor pro strojové opracování kořenů.
Při opracování kořenových kanálků se použije EDTA, což je materiál, který otevírá uzavřené průduchy v kořeni zubu a umožní tak kvalitnější vyčištění kořene od infekce.
Plnění kořene pomocí různých forem přírodní gutaperči od čípků po nahřívanou tekutou gutaperču pro dokonalé zaplnění různých tvarů kořenových kanálků bez dutin a bublin.
Výsledkem je pak vysoce kvalitní homogenní kořenová výplň dosahující přesně ke špičce kořene.
V naší poradně s názvem DOTAZ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jaromír.
Dobrý den chtěl se zeptat je mi 23 let na horním patře mám pár svích zubu a mástek mám nárok na zubní protézu od pojištovny děkuji za odpověd
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Kamča .
Každá zdravotní pojišťovna má vlastní podmínky úhrady zubních náhrad. Poraďte se se svým stomatologem, co je možné s vašimi zuby provést a pak požádejte zdravotní pojišťovnu o úhradu.
Korunka je umělá náhrada korunkové části zubu, která je nasazena na obroušený pahýl zubu nebo na čepovou nástavbu kořene. Zhotovuje se při velkých ztrátách tvrdých zubních tkání, kde nelze již zhotovit klasickou výplň (úraz, kaz, endodonticky ošetřené zuby). Dále jako pilířová konstrukce fixních můstků.
Určitě si pamatujete na zlaté korunky. Zlato je sice ušlechtilý kov, ale na přední zuby je naprosto nevyhovující. Metalokeramika už je lepší možnost, ale k dokonalosti má stále ještě daleko. Oproti tomu zirkonium v ústech vypadá naprosto přesvědčivě. Jde o umělý diamant, z něhož se zhotovují celokeramické korunky, které naprosto dokonale nahradí vlastní pravý zub. Dále jsou tu i další materiály, které mají podobné vlastnosti jako skutečný zub, například živcová keramika a podobně. Nejnovějším způsobem lze zhotovit i celokeramický můstek pomocí zirkoniové keramiky, která je pro svou nezničitelnost označována jako keramická ocel.
Celokeramická korunka je považována za královnu mezi korunkami. Celokeramická korunka představuje estetický vrchol současné stomatologické protetiky. Navíc je zcela bezkovovou prací a na keramické hmoty dosud nebyla popsána alergie na rozdíl od nejrůznějších pryskyřic a kovových slitin, přestože jsou schváleny pro užívání v ústní dutině. Jako základní a jediný materiál jsou použity keramické hmoty, které se v náročném procesu výroby individuálně přizpůsobují odstínu vlastních zubů. K definitivnímu cementování na preparovaný zub se používají rovněž barevně upravené speciální cementy.
Celokeramické korunky jsou nejen vysoce estetické, ale při vhodné indikaci, dodržení pracovního postupu při preparaci a výrobě dostatečně mechanicky i odolné pro přední zuby a pro stoličky.
Celokeramických systémů je v současné době více a je možno je rozdělit dle technik, kterými jsou celokeramické korunky zhotoveny. V zubní laboratoři spočívá technika výroby ve vrstvení živičné keramiky na základní masu, dnes zřejmě nejčastěji na tvrdé zirkonoxidové jádro, případně se celokeramická korunka vyrábí lisováním. Nově je možné celokeramickou korunku vyrobit i přímo v ordinaci bez nutnosti zasílat otisk do zubní laboratoře, a to během jediné návštěvy technikou frézování z keramického bloku. Ordinace však musí být vybavena drahou CAD/CAM technologií Cerec. Při tomto způsobu výroby celokeramické korunky odpadá nepříjemné otiskování, zhotovování provizorní korunky a 1–2týdenní čekání, než zubní technik korunku vyrobí. Korunku vyfrézuje robot na základě předchozího oskenování preparovaného zubu speciální kamerou.
Využití: prakticky u jakéhokoliv zubu, kdy je zapotřebí nahradit ztracené zubní tkáně korunkou; k estetické korektuře předních zubů.
Ve svém příspěvku LÉČBA ZÁNĚTU KOŘENŮ ZUBŮ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Radim.
periodontitida - vždy jsem chodil s každým kazem k zubaři. Plomby však vypadávaly a tak se otvor v zubu zvětšoval, až bylo zubařem přistoupeno k pročištění zubních kanálků a jejich vyplnění cizí látkou. Cca 5 roků po zákroku bylo náhodou, bez jakékoliv bolesti, na rentgenu zjištěno, že v kořenech takto ošetřeného zubu je zánět. Navržena extrakce, do které se mi nechce, neboť mi připadá zbytečná, když nic nebolí. Jaké máte zkušenosti?
Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.
Každá korunka se vždy zhotovuje na míru a pokaždé je přizpůsobena individuální situaci v ústní dutině konkrétního pacienta. Zhotovení protetické práce není žádnou sériovou výrobou. Proto také není možné uveřejnit cenové tabulky nebo něco podobného. Každý případ je jedinečný, a navíc existuje vždy více možností ve způsobu, jak ho řešit a lze také využít různých druhů korunek. Každá zubní laboratoř, se kterou lékař spolupracuje, má jiné ceny a totéž platí o zubních ordinacích, ve kterých se ceny kalkulují na základě výpočtu takzvané minutové sazby v souladu s metodikou Ministerstva financí. Po důkladném klinickém vyšetření, zhotovení rentgenových snímků a rozhovoru lékaře s pacientem o různých možnostech řešení, se většinou sepíše plán ošetření, který zahrnuje i předpokládané náklady.
Náklady a cena jsou vždy individuální dle rozsahu práce.
V naší poradně s názvem KOLIK STOJÍ ZUBNÍ PROTEZA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Vera.
Je možné že můj zubař po mě požaduje 10 tis za dolní snimatelnou protézu ? Není to moc ? Moje mamka platila u svého zubaře jen 800. Děkuji
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Kamča.
Nechte si udělat zubní protézu u zubního vaší mamky. Alespoň zjistíte, jestli vám ji udělá taky za 800 a hlavně jak s ní potom budete spokojená. Zubaře si můžete zvolit, kterého chcete. Cena zubních protéz je velmi rozličná a může se lišit o tisíce. Hledejte a zkoušejte, co se vám nejvíce vyplatí.
Nejčastějším důvodem pro zhotovení korunky je s velkým náskokem indikace, že působením zubního kazu došlo k rozsáhlému zničení tvrdých zubních tkání a chybějící část zubu již nelze nahradit zhotovením výplně.
Chybí-li sousední zub a mezera se řeší zhotovením můstku, je zapotřebí zhotovit korunky na zuby sousedící s mezerou, která se můstkem překlenuje. Alternativou, která ušetří mnohdy jinak zdravé zuby před nutností preparace na korunku, je nahrazení chybějícího zubu implantátem. To ovšem vždy z různých důvodů nelze (nedostatek kvalitní kosti, vyšší cena a podobně).
Endodonticky ošetřený (lidově „mrtvý“) zub, to znamená zub, u kterého byly zaplněny kořenové kanálky, už není tak elastický jako zub živý. Po určité době od ošetření kanálků se zub stane křehkým a hrozí, že i při běžném zatížení praskne. Často se bohužel ulomí až u dásně, nebo dokonce lomná linie zasahuje pod úroveň dásně a kořen je pak nutno vytáhnout. Proto je vhodné a správné na endodonticky ošetřený zub zhotovit korunku. Zub je tak na řadu let chráněn před případnou frakturou. Dalším důvodem, proč zhotovit korunku na mrtvý zub, je estetika. Mrtvý zub po čase změní svou barvu a stane se našedlým, což vadí zejména u zubů ve viditelném úseku chrupu.
Při zhotovení snímatelné zubní náhrady je nutno náhradu připevnit ke zbylým zubům, aby držela v ústech. Zub, ke kterému je náhrada po nasazení uchycena, se opatří korunkou, na které mohou být zhotoveny různé typy takzvaných retenčních prvků – sponová korunka. Od jednoduchých, mezi lidmi neoblíbených háčků u levnějších náhrad přes „konusové“ korunky nebo na první pohled neviditelné systémy takzvaných attachmentů fungujících na principu patentky, zásuvky a podobně.
Korunka musí být použita i v případě, kdy následkem úrazu došlo k odlomení tak velké části zubu, že nahrazení chybějící části zubu výplní neslibuje dlouhodobou úspěšnost, podobně jako v případě hlubokého zubního kazu.
Dalším důvodem pro zhotovení korunky bývá korekce anomálního tvaru či postavení zubu, které je na pohled neestetické a zhoršuje možnost provádění ústní hygieny. Zejména v případech, kdy z nejrůznějších důvodů není možná korekce postavení zubu ortodontistou.
Korunku lze použít i tehdy, kdy je nutné vyměnit rozsáhlé výplně a z důvodu zajištění stability zubu a estetických důvodů by výměna výplní neměla smysl.
Používá se i tam, kde jsou vrozené defekty skloviny povrchu takového rozsahu, že je nelze korigovat výplněmi.
Dále je vhodná u zubů, u kterých došlo k takzvané vertikální nebo horizontální abrazi, tedy obroušení části tvrdé zubní tkáně v důsledku skřípání zubů (bruxismus), špatnou technikou
Co se týče zubních váčků, tak určitě je pacient dohodnutý se zubním lékařem, musí dodržovat maximální zubní hygienu. Poté může na váčky používat výtažky z grepového jadýrka, jelikož mají desinfekční účinek. Ústa se mohou vyplachovat odvarem ze šalvěje a doporučuje se užívání koenzymu Q10 vnitřně, jelikož zpevňuje dásně. Zubní váček a domácí léčení ve formě propichování, by mělo zůstat jen na experimentátorech. Při propichování zubních váčků je třeba použít sterilní jehlu a místo vpichu před i po zákroku vydezinfikovat lihem. Když zubní váček moc bolí, tak pomáhají klasické léky na bolest. Fotografie, kde je dobře vidět zubní váček a jeho příznaky jsou zde.