Vrátí-li se zaměstnanec do zaměstnání ihned po skončení rodičovskédovolené, je zaměstnavatel povinen zařadit jej na jeho původní práci a pracoviště. Není-li to možné proto, že tato práce odpadla nebo pracoviště bylo zrušeno, musí jej zaměstnavatel zařadit podle pracovní smlouvy. Nárok vrátit se na své původní místo má i zaměstnanec-otec po skončení rodičovskédovolené, kterou čerpal v rozsahu doby, v jakém mohl čerpat.
Stejně tak jako doba, po níž zaměstnankyně čerpá mateřskou dovolenou, je i doba, po níž zaměstnanec čerpá rodičovskou dovolenou dle ustanovení § 53 odst. 1 písm. d) z. č. 262/2006, takzvanou dobou ochrannou, po kterou nesmí zaměstnavatel dát zaměstnanci výpověď z pracovního poměru (to se netýká výpovědí daných z takzvaných organizačních důvodů, kromě výpovědí daných z organizačních změn spočívajících v tom, že se zaměstnavatel přemísťuje v mezích míst, která byla v pracovní smlouvě uvedena jako místa výkonu práce). Byla-li zaměstnanci na rodičovskédovolené před nástupem na tuto dovolenou dána výpověď, doběhne zbytek výpovědní doby po ukončenírodičovskédovolené, ledaže zaměstnanec prohlásí, že na doběhnutí výpovědní doby netrvá. Byla-li výpověď dána z důvodů, pro něž lze okamžitě ukončit pracovní poměr, uplyne výpovědní doba s koncem rodičovskédovolené. Se zaměstnancem na rodičovskédovolené nelze okamžitě zrušit pracovní poměr.
Zaměstnankyně i zaměstnanec, kteří se vrací po rodičovskédovolené zpět do práce, nemají nárok na to, aby byli zařazeni na své původní místo. Mají však nárok na to, aby byli zařazeni na místo, které odpovídá jejich pracovní smlouvě. Záleží tedy na tom, jak široce mají v pracovní smlouvě definován druh práce, kterou mají vykonávat.
Pokud se zaměstnanci vracejí do práce po mateřské a rodičovskédovolené, mají nárok na to, aby jim byla přidělena práce v rozsahu pracovní smlouvy. Pokud má zaměstnanec uzavřenou pracovní smlouvu na 40 hodin týdně, nemůže ho zaměstnavatel nutit k tomu, aby pracoval pouze 20 hodin týdně s poukazem na to, že více práce nemá. Stejně tak zaměstnavatel nesmí osobu vracející se z mateřské či rodičovskédovolené nutit ke změně pracovní smlouvy uzavřené na dobu neurčitou na smlouvu na dobu určitou. Zaměstnavatel nemůže nikoho nutit ke změně délky trvání pracovního poměru a ke zkrácení pracovního úvazku. Jak ke změně délky trvání pracovního poměru, tak ke změně rozsahu pracovní doby je nutný souhlas obou stran, jak zaměstnavatele, tak zaměstnance. Než budete souhlasit s takovou změnou, velmi pečlivě zvažte všechny důsledky, které to pro vás může mít. Je třeba počítat s tím, že se zkrácením pracovní doby dojde také k úměrnému snížení mzdy nebo platu. V případě, že by zaměstnavatel neměl pro zaměstnance práci odpovídající pracovní smlouvě a nedošlo by ani k dohodě o změně pracovní smlouvy, jednalo by se o překážky v práci na straně zaměstnavatele a ten by byl povinen poskytnout zaměstnanci náhradu mzdy ve výši 100% průměrného výdělku.
Poskytování rodičovského příspěvku není podmíněno čerpáním rodičovskédovolené a naopak. Poté, co dítě dosáhlo věku tří let, není již zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti rodiče o další pracovní volno, i když rodič stále pobírá rodičovský příspěvek.
Dle zákoníku práce je v žádosti o rodičovskou dovolenou třeba vymezit požadovaný rozsah (dobu) jejího čerpání. Z této informace pak zpravidla zaměstnavatel vychází při zajišťování náhrady za nepřítomnou zaměstnankyni (zaměstnance) po dobu její (jeho) nepřítomnosti. Ze zásady, že dohody mají být dodržovány, lze dovodit, že v případě zájmu zaměstnankyně na předčasném ukončenírodičovskédovolené, tedy dříve, než uplynula doba, o kterou původně požádala, je nezbytné se na takové změně se zaměstnavatelem dohodnout. Toto stanovisko podporuje i část soudní judikatury, podle níž zaměstnavatel není povinen žádosti zaměstnankyně o dřívější nástup do zaměstnání vyhovět.
Zaměstnankyně však naopak může kdykoliv požádat o čerpání další části rodičovskédovolené, i když původně žádala o její poskytnutí v kratším rozsahu. V takovém případě je zaměstnavatel vždy povinen žádosti vyhovět, a to až do doby, než dítě dosáhne věku 3 let. Skutečnost, že zaměstnankyně již nebude mít podle zákona o státní sociální podpoře dále nárok na rodičovský příspěvek, s touto povinností zaměstnavatele nesouvisí.
V naší poradně s názvem BOLEST UCHA PO POUZITI SLUCHATEK MP3, SILNÝ OTOK,NEPRUCHODNOST se k tomuto tématu vyjádřil uživatel René Klimeš.
Na dovolené u moře .
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
S největší pravděpodobností máte zánět zevního zvukovodu. Nejrychlejší a také nejbezpečnější způsob léčby je roztok s antibiotiky. Zkuste zajít do tamní lékárny a požádejte lékárníka o pomoc. Ptejte se na směs - roztok těchto dvou účinných látek: gentamicinum 3 mg/ml a dexamethasoni natrii phosphas 1 mg/ml. Pak to užívejte 3 krát denně tři kapky do bolavého ucha. Při kapání vytáhněte ucho za lalůček, aby se roztok dostal co nejhlouběji do zvukovodu. Když se vám nepodaří sehnat antibiotika, tak si kupte APO-Ibuprofen 400 mg a užívejte jednu tabletu po 5 hodinách. To pomůže zmírnit bolest a zastaví to rozvoj zánětu. Po návratu do ČR si nechte ucho zkontrolovat na oddělení ORL.
O rodičovskou dovolenou může požádat i otec dítěte. Otec dítěte má díky novelizaci zákoníku práce i právo o své narozené dítě pečovat, a to téměř za stejných podmínek jako jeho matka. Otci musí k jeho žádosti zaměstnavatel dle ustanovení § 196 zákoníku práce poskytnout rodičovskou dovolenou, a to ode dne narození dítěte v rozsahu, v jakém o ní požádá, nejdéle do tří let věku dítěte, a to i v případě, že současně s ním matka dítěte čerpá mateřskou (rodičovskou) dovolenou (§ 198 odst. 1 zákoníku práce).
Právo na rodičovskou dovolenou má stejně jako zaměstnankyně i zaměstnanec, který převzal dítě do péče nahrazující péči rodičů na základě rozhodnutí příslušného orgánu, nebo dítě, jehož matka zemřela. Rodičovská dovolená se zaměstnanci poskytuje ode dne převzetí dítěte do péče nejdéle do dosažení 3 let věku dítěte, bylo-li dítě převzato po dosažení 3 let věku nejdéle však do 7 let, poskytuje se rodičovská dovolená v rozsahu 22 týdnů od převzetí dítěte, ve stejném rozsahu se poskytuje rodičovská dovolená i v případě, že dítě bylo převzato před dovršením 3 let věku, avšak do doby 3 let věku dítěte uplyne kratší doba než 22 týdnů (§ 197 zákoníku práce).
Ačkoli byla rodiči poskytnuta zaměstnavatelem rodičovská dovolená do 3 let věku dítěte, má možnost i v jejím průběhu požádat zaměstnavatele o ukončenírodičovskédovolené a o návrat do zaměstnání. Požádá-li muž o návrat do zaměstnání po uplynutí doby, po níž je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou (tedy po uplynutí 22, či při vícečetném porodu 31 týdnů od narození dítěte), má zaměstnavatel povinnost ho zařadit zpět na původní práci a pracoviště. V případě návratu zaměstnance do zaměstnání po vyčerpání rodičovskédovolené má zaměstnavatel povinnost zařadit jej pouze podle podmínek pracovní smlouvy (v souladu se sjednaným druhem a místem výkonu práce, tedy nikoli na původní práci a pracoviště).
V naší poradně s názvem JABLEČNÝ OCET NA PIGMENTOVÉ SKVRNY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Ivana.
objevijly se mi na tvaři pigmentové skvrny po dovolené u moře jak se jich mám zbavit,
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Můžete počkat dokud nevyblednou a nebo zkusit některý z bělících krémů s obsahem hydrochinonu nebo kyseliny kojové. Tyto krémy jsou k vidění tady: http://www.krasa.cz/pigment…
Pokud byste chtěla rychlé a trvalé řešení, tak se tyto pigmentové skvrny ze sluníčka dají odstranit lejzrem. Je to nejdražší způsob, ale s nejlepšími výsledky.
Nárok na rodičovský příspěvek má jeden z rodičů, a to na nejmladší dítě v rodině, nejdéle do čtyř let věku dítěte.
Pokud si matka platila nemocenské pojištění, obvykle po porodu nejdříve čerpá peněžitou pomoc v mateřství a teprve zhruba od šestého měsíce pak rodičovský příspěvek.
Od roku 2012 platí jednotný strop 220 tisíc korun nezávisle na délce čerpání (v úhrnu za celou dobu pobírání rodičovského příspěvku na jedno dítě). Skončilo dosavadní rozdělení rodičovského příspěvku na tři různě dlouhé varianty, mezi nimiž nešlo přecházet.
Nyní si lze zvolit v zásadě jakoukoliv délku čerpání (maximálně čtyři roky), přičemž na celkovou výši příspěvku to nebude mít vliv – pro všechny činí maximálně 220 tisíc korun.
V naší poradně s názvem OTTITIDA LET LETADLEM se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Nadvyk.
Mám akutní ottitidu, ucho již nebolí ale přetrvává již 4. den vodnatá sekrece. Za 3 dny odlétám z dovolené domů. Mám očekávat v letadle nějakou nepříjemnost, bolest či komplikaci......?
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
V letadle je nejvíce namáhána eustachova trubice. Ta je při zánětu zalita tekutinou a proto budete pociťovat jiné pocity, než obvykle. Může se objevit i mírná bolest při uvolňování uší při klesání. V případě bolestí můžete požádat palubní personál o prášek na bolest. Pokud máte správná antibiotika a pravidelně je do uší kapete, tak za tři dny bude stav mnohem lepší a let zvládnete bez problémů.
Kromě mateřské dovolené je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnankyni či zaměstnanci na jejich vlastní žádost rodičovskou dovolenou, která slouží ke zdokonalení a prohloubení péče o jejich dítě. Rodičovská dovolená náleží matce (rodičce) dítěte ihned po skončení mateřské dovolené, která trvá obvykle 28 týdnů, případně 37 týdnů (u vícerčat).
Délka rodičovské je variabilní (2, 3 nebo 4 roky). Délku je možné měnit (téměř libovolně) i v průběhu čerpání. To znamená, že pokud se na začátku rozhodnete pro rychlejší čerpání, můžete si je v průběhu rodičovskédovolené změnit na pomalejší variantu.
S rodičovskou dovolenou souvisí i rodičovský příspěvek, který však neupravuje zákoník práce, ale zákon o státní sociální podpoře. V praxi dochází často k zaměňování obou pojmů. Doba, po kterou zaměstnanec nebo zaměstnankyně čerpá rodičovskou dovolenou, se nemusí plně krýt s obdobím, po které je pobírán rodičovský příspěvek. O poskytnutí rodičovskédovolené se žádá u zaměstnavatele, zatímco o rodičovský příspěvek se žádá na příslušném úřadu práce.
Aby vznikl nárok rodiči na rodičovský příspěvek, musí splnit určité podmínky, jako například po celý kalendářní měsíc musí osobně celodenně a řádně pečovat o nejmladší dítě v rodině. Dítě se může umístit i na určitou dobu do jeslí, mateřské školy či jiného předškolního zařízení, avšak pouze za určitých podmínek. Další podmínkou vzniku nároku na rodičovský příspěvek pak je, že rodič dítěte (otec i matka, ale pouze jeden z nich) zažádá o příspěvek na nejmladší dítě v rodině (pokud má rodina více dětí, dávka se čerpá jen na nejmladší dítě), maximálně však do 4 let věku tohoto dítěte.
Nárok na rodičovský příspěvek má také pouze ten žadatel, který má bydliště na území ČR. U dětí, které jsou mladší než dva roky, je pak ještě jedno omezení, a to že rodiče nesmí dávat dítě do jeslí na dobu delší než 46 hodin měsíčně.
Pokud však ani jeden z rodičů neplatil nemocenské pojištění (například jsou oba nezaměstnaní nebo oba pracují jako OSVČ a neplatí si dobrovolné zálohy na nemocenské pojištění), pak jim nevzniká nárok na mateřské dávky (peněžitá pomoc v mateřství). A následně mají automaticky nárok jen na čtyřletou variantu rodičovskédovolené. Nemohou si tedy zvolit rychlejší čerpání rodičovských dávek.
Rodičovský příspěvek navazuje na mateřskou dovolenou, pokud na ni máte nárok. V opačném případě můžete čerpat rodičovský příspěvek hned po narození dítěte. Rodičovský příspěvek činí celkem 220 tisíc korun, doba čerpání závisí do značné míry na vás. Celkovou částku rodičovského příspěvku, tedy 220 tisíc korun, musíte vyčerpat nejpozději do čtyř let věku dítěte. Rychlost čerpání příspěvku si můžete zvolit sami, shora jste ale omezeni částkou 11 500 korun měsíčně a současně nesmí výše příspěvku překročit 70 procent vaší předchozí hrubé mzdy. Jednou za tři měsíce můžete rychlost čerpání změnit.
Výjimku tvoří rodiče, z nichž ani jeden dostatečně dlouho neplatil nemocenské pojištění, a tak jim nevznikl nárok na mateřskou dovolenou. V takovém případě automaticky spadají do nejpomalejší skupiny čerpání – prvních devět měsíců čerpají příspěvek ve výši 7 600 korun měsíčně; následně až do čtyř let věku dítěte 3 600 korun měsíčně.
I matky podnikatelky mají nárok na rodičovský příspěvek. Rychlost jeho čerpání závisí na vzniku nároku na mateřskou dovolenou, respektive na účasti na nemocenském pojištění, které si OSVČ platí dobrovolně.
Vedle sociálních dávek si můžete na rodičovské i mateřské dovolené přivydělat, má to ale svá pravidla.
Zákonné právo na mateřskou a rodičovskou dovolenou dle § 197 odst. 1 zákoníku práce mají taktéž zaměstnankyně či zaměstnanec, kteří převezmou dítě do své péče nahrazující péči rodičů na základě rozhodnutí příslušného orgánu (svěření dítěte do péče pro účely státní sociální podpory) nebo také dítě, jehož matka zemřela.
Dle § 197 odst. 2 přísluší zaměstnankyni při převzetí dítěte mateřská dovolená ode dne jeho převzetí po dobu 22 týdnů, pokud však nastane situace, že zaměstnankyně převezme 2 nebo i více dětí, náleží jí mateřská dovolená po dobu 31 týdnů, nejdéle však do doby, kdy dítě dosáhne 1 roku.
Rodičovskou dovolenou při převzetí dítěte přesně definuje § 197 odst. 3, jehož přesné znění je: „Rodičovská dovolená podle odstavce 1 přísluší ode dne převzetí dítěte až do dne, kdy dítě dosáhne věku 3 let, zaměstnankyni, která čerpala mateřskou dovolenou podle odstavce 2, rodičovská dovolená přísluší až po skončení této mateřské dovolené. Bylo-li dítě převzato po dosažení věku 3 let, nejdéle však do 7 let jeho věku, přísluší rodičovská dovolená po dobu 22 týdnů. Při převzetí dítěte před dosažením věku 3 let tak, že by doba 22 týdnů uplynula po dosažení 3 let věku, rodičovská dovolená přísluší do uplynutí 22 týdnů ode dne převzetí dítěte.“
V naší poradně s názvem SYNDROM KARPÁLNÍHO TUNELU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Iva.
Dobrý den, jsem na mateřské dovolené, vyučená kadeřnice.Většinou při každém stříhání mám problémy s brněním prstů pravé ruky. Prostředníček, ukazováček či prsteníček. Byla jsem na vyšetření u neurologa, pan doktor mi napsal normální hodnoty latencí. Můžete mi prosím poradit co je příčinou a jak ji lze léčit? Děkuji
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Příčina brnění prstů při stříhání nemusí být nutně jen v karpálu, ale může souviset s útiskem nervů mezi obratlema na přechodu krční a hrudní páteře. Potvrdil by to fakt, že těhotenstvím se to zhoršilo. Zhoršilo se to? Příčinou bývá vadné držení těla ve stoje a často predpažené ruce při stříhání. S odstraněním pomůže zkušený fyzioterapeut, který oblast identifikuje, napraví a pomůže odstranit vady při stání. Také je možné, že budete muset změnit svou profesi.
Když se vrátíte ze své dovolené domů, a pokud vás trápí nějaké zdravotní problémy, tak je urřitě na místě poradit se s lékařem. Pokud kupříkladu máte po návratu horečku, průjmovité stolice, eventuálně nějaké jiné potíže, je vždycky lepší vyhledat lékaře. Může to být i váš praktický lékař, který usoudí, jestli je třeba dělat něco dále, nebo nikoliv, ale měl by být informován o tom, že jste někde byli a máte po návratu zdravotní potíže.
V příběhu RŮŽE - NEMOC KŮŽE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Miroslav.
Dobrý den v loni na dovolene v Egyptě jsem dostal ruží nemám od te doby žádne problémy ale zítra odletám znovu do Egypta a tak se ptám zda bych mohl něco udělat abych tomu popřípadě předešel dekuji Bitnar
Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.
Poradna pro partnerské a rodinné vztahy nabízí odbornou pomoc při řešení rodinných, manželských, partnerských i individuálních problémů.
Nejčastější problémy partnerských vztahů: nedorozumění a hádky v partnerském vztahu, záludnosti mateřské dovolené, rodičovská bezradnost při výchově dětí, problémy soužití více generací, nesoulad povah a zájmů, odcizení ve vztahu, žárlivost, nevěra – podezření, odhalení a následky, jak zvládnout rozvod, porozvodové uspořádání, osobní rozvoj a nalézaní sebe sama.
Světová asociace pro infekční choroby a imunologické poruchy (WAidid) vydala 5 pravidel, aby chránila nakažené i ostatní.
Karanténa nebo-li sebeizolování je apelem na odpovědnost a svědomí každého z nás. Chcete-li karanténu provést správně, musíte dodržovat několik přesných pravidel. Nestačí jen zůstat ve svém domě nebo bytě, jak si možná myslíte. Právě z těchto důvodů chtěl WAidid zdůraznit pět jednoduchých preventivních opatření, která mohou pomoci absolvovat karanténu správně.
V naší poradně s názvem ANTIBIOTIKA FUROLIN se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Michaela.
Zdravím, já zatím beru 2. den. Mám je předepsané 4x denně na 5 dní. Úplně zle mi není, ale dobře také ne. Jsem strašně unavená a mám cca do 30 minut po zapití prášku lehký pocit na zvracení. Každopádně mi svědí celé tělo a mám vyrážku do půlky lýtek. Na močový měchýř pomáhají.
Nevím jestli ještě chvíli počkat, nebo vysadit.
Je tu vůbec někdo kompetentní k tomu, aby se nám tu všem vyjádřil? Zdá se mi to jako pěkné svinstvo, bez pardonu. Ještě když ho dávají v lékárně bez doplatku. A v dnešní době něco zadarmenko?
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Když Furolin vysadíte dřív, než budete mít jinou alternativu, tak riskujete, že vám bakterie zmutují a půjdou třeba hůře léčit. Dobré je užívat Furolin s jídlem a k tomu užívat probiotika 3 hodiny po první dávce Furolinu. Kdyby tato opatření nefungovala a bylo vám zle, tak se domluvte s lékařem na jiném léčivu a až ho budete mít doma, tak teprve pak můžete Furolin přestat užívat a začít s novým antibiotikem. Samovolné předčasnéukončení léčby jakýmkoliv antibiotikem je hazard, který může vést až nevyléčitelnému stavu.
Doba sebeizolace vychází z inkubační doby onemocnění CoVid-19, která může být až 14 dnů. Délka karantény tedy činí také 14 dnů. Pokud se u vás během této doby neobjeví žádné příznaky tohoto onemocnění, jako je dušnost, zvýšená teplota nebo rýma, a dodrželi jste všech pět pravidel karantény, tak si můžete být jisti, že jste na CoVid-19 negativní a karanténu můžete 15. den ukončit.
V případě potvrzení onemocnění CoVid-19 se karanténa prodlužuje až do úplného vyléčení, které je potvrzeno laboratoří vyšetřením vzorku s negativním výsledkem na nákazu SARS-CoV-2.
V naší poradně s názvem VYRÁŽKA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Martina Davidova.
Dobry den dceři se před 10 ti dny objevil pupinek na stehně ktery si strhla a ted tam ma velky bolak ktery ma kolem sebe spoustu mensich bolacku ktery se zvětšuji.Nevime si s tim rady jsme na dovolene a potřebovaly bychom aspon vědět co to je a jak ji lečit děkuji Davidová Uživatel rovněž přidal ke svému příspěvku i obrázek, který můžete vidět, když kliknete na tento odkaz přiložený obrázek.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Zřejmě to bude impetigo. Impetigo je bakteriální infekce a léčí se antibiotickou mastí Bactroban nebo Framykoin. Určitě bude vhodné vyhledat nejbližšího lékaře, který to bude moci prohlédnout a upřesnit diagnózu. Zároveň od lékaře získáte i recept na mast.
Tato onemocnění mají vždy nějakou inkubační dobu, po které se objeví primární příznaky infekční nákazy. Někdy se může tato nákaza projevit už na dovolené, ale někdy to může být až při cestě zpět, což tedy pak v letadle může být někdy i docela dost dramatické, tedy ve smyslu komfortu postiženého cestujícího. Pochopitelně se tyto projevy nákazy mohou také projevit až po návratu domů.
Sadbu započněte někdy během července. Čím déle zasadíte, o to později budete moci sklízet a riskovat tak předčasnéukončení růstu spálením nati prvními mrazíky. Vyberte si rané brambory odrůd Adéla, Belana, Dali, Elfe, Esmee, Marabel, Larisa nebo Princess a zasaďte je do hloubky 10 cm s rozestupem alespoň 25 až 30 cm mezi jednotlivými bramborami, přičemž mezi řadami ponechejte 45 cm, aby vaše rostliny měly dostatek prostoru pro růst a expanzi.
Předčasně bílé vlasy mohou vést k nespokojenosti dítěte, k úzkosti rodičů apod., níže uvádíme prostředky, jak tento stav, který může vést ke špatnému vzhledu a nízkému sebevědomí dítěte, řešit.
Konzumace potravin bohatých na železo, vitamín B, sodík a měď.
Ovoce a zelenina obsahují antioxidanty, které bojují proti volným radikálům, které mohou způsobit předčasně bílé vlasy.
Masáž vlasů kokosovým olejem, který se vařil s kari kořením.
Aplikace směsi oleje a angreštu v prášku na vlasy.
Pokud se u vás na dovolené objeví horečka nebo třesavka, průjem, který je spojený i s vylučování krve ve stolici, tak byste měli vyhledat místní zdravotnické zařízení a pokud se to přihodí až po návratu, tak byste měli navštívit zdejší zdravotnická pracoviště, která jsou k tomu určená. Po celou dobu pobytu je potřeba dbát na kvalitu jídla a pití. To je to nejdůležitější. Pít pouze balené nápoje v originálních obalech, nebo v plechovkách a nedávat si do nich led, nápoje nechat zchladit celkově v lednici. Jíst jen jídla, která jsou tepelně upravená nebo která jsou připravena v nějaké čisté restauraci nebo hotelu, který vypadá, že je tam malé riziko možné kontaminace mikroby. Spíše se bránit jídlům, která jsou jen omytá, například nějaké saláty, ač jsou normálně zdravé. Tato preventivní opatření jsou důležitá zejména v exotických destinacích, ve středomořských destinacích je třeba jen zvýšené pozornosti, ale například v Indii, tak tam by se to mělo dodržovat výhradně na 100%.
Věříme, že vaše dovolené a cestování proběhnou bez nehody, bez všelijakých průjmových onemocnění, a že si ze svých cest přivezete jenom příjemné zážitky.
Zatím neexistuje důkaz o tom, že je nemožné nakazit se znovu. Po prodělání nemoci CoVid-19 jsou v těle přítomny protilátky, které po určitou dobu nedovolí viru jeho opětovnému množení. Viry jsou ale při své replikaci schopné mutace a během jejich množení může z původního viru vzniknout nový druh, například v těle jiné osoby, kterou jste nakazili v minulosti, a proti novému druhu už nejsou vaše protilátky dostatečně silné a k nákaze pak může dojít znovu.
Peněžitá pomoc v mateřství dosahuje 70 procent průměrného hrubého měsíčního příjmu za poslední rok. Na průměrný výdělek se ovšem nejprve uplatní redukční hranice.
Mateřská se vypočítává z denního vyměřovacího základu. Ten se zjistí tak, že se váš příjem za posledních 12 měsíců vydělí počtem kalendářních dní v tomto období. Při výpočtu mateřské následně dochází k redukci.
Denní vyměřovací základ se v roce 2016 do částky 942 Kč započítává ze 100 %, v druhé redukční hranici (od 901 Kč do 1 351 Kč) z 60 % a ve třetí redukční hranici (od 1 351 Kč do 2 704 Kč) z 30 %. K dennímu vyměřovacímu základu nad 2 701 Kč se nepřihlíží.
Denní mateřská následně činí 70 % z redukovaného denního vyměřovacího základu. Z důvodu zápočtu denního vyměřovacího základu do 2 824 Kč je nepřímo stanovena i maximální výše mateřské, která v roce 2016 činila 34 620 Kč.
Léčba je symptomatická a spočívá v tlumení příznaků, přičemž všechny účinné léky jsou dostupné bez lékařského předpisu a dají se nakoupit online s doručením až domů.
Na snížení teploty, omezení zánětu a proti bolesti se používá Paracetamol (například v přípravku Paralen) v rovnoměrně rozdělené dávce max 4 gramy denně.
Na zprůchodnění nosu a omezení rýmy se používají kapky nebo sprej do nosu (například Olynth HA).
Proti kašli se používají antitusika (například kapky Stoptussin)
Zatím nemáme žádný lék, který by účinkoval přímo proti onemocnění CoVid-19 (stav k 6.3.2020). Doposud známá antivirotika jsou vůči onemocnění CoVid-19 neúčinná.
V případě, že vám není v souvislosti s koronavirem něco jasné, tak využijte naši diskuzi pod tímto článkem a zeptejte se na to.
je nebezpečné pro 9mesíčního kojence přijít do blízkého kontaktu s člověkem, který strávil 3 týdny na dovolené v Asii - v Kambodži? Případně jak dlouho by měli počkat, než spolu můžou přijít bezpečně do kontaktu ? Předem moc děkuji za odpověď!
Mám akutní ottitidu, ucho již nebolí ale přetrvává již 4. den vodnatá sekrece. Za 3 dny odlétám z dovolené domů. Mám očekávat v letadle nějakou nepříjemnost, bolest či komplikaci......?
Dobrý den, jsem na mateřské dovolené, vyučená kadeřnice.Většinou při každém stříhání mám problémy s brněním prstů pravé ruky. Prostředníček, ukazováček či prsteníček. Byla jsem na vyšetření u neurologa, pan doktor mi napsal normální hodnoty latencí. Můžete mi prosím poradit co je příčinou a jak ji lze léčit? Děkuji
Dobrý den v loni na dovolene v Egyptě jsem dostal ruží nemám od te doby žádne problémy ale zítra odletám znovu do Egypta a tak se ptám zda bych mohl něco udělat abych tomu popřípadě předešel dekuji Bitnar
Když Furolin vysadíte dřív, než budete mít jinou alternativu, tak riskujete, že vám bakterie zmutují a půjdou třeba hůře léčit. Dobré je užívat Furolin s jídlem a k tomu užívat probiotika 3 hodiny po první dávce Furolinu. Kdyby tato opatření nefungovala a bylo vám zle, tak se domluvte s lékařem na jiném léčivu a až ho budete mít doma, tak teprve pak můžete Furolin přestat užívat a začít s novým antibiotikem. Samovolné předčasné ukončení léčby jakýmkoliv antibiotikem je hazard, který může vést až nevyléčitelnému stavu.
Dobry den dceři se před 10 ti dny objevil pupinek na stehně ktery si strhla a ted tam ma velky bolak ktery ma kolem sebe spoustu mensich bolacku ktery se zvětšuji.Nevime si s tim rady jsme na dovolene a potřebovaly bychom aspon vědět co to je a jak ji lečit děkuji Davidová
Zdravim, článek je moc pěkné napsaný, sháním Fenka uz dva roky a nasla jsem, že ho někdo prodává až v Madridu, nevíte prosím o nějakých chovatelích u nás? Slyšela jsem, že nějaký starší pár byl s ním na dovolené v Tunisku, ale žádný kontakt nemám. Děkuji za info, přeji pěkný den. Štefulová
Dobrý den, prosím o radu. Po návratu z letní dovolené jsem si odlakovala nahty a objevil se tmavý pruh na palci u nohy. Čekala jsem jestli během dvou měsíců kousek odroste a nic. Může se jednat o melanom? Predem dekuji za odpověď.
Dobrý den,
Jsem na dovolené u moře a chytl mě močový měchýř. Měla jsem s sebou antibiotika furolin (tyi předepsal doktor v únoru _ nakonec nebylo potřeba). Z obavy jsem ho ihned nasadila a ulevilo se. Jak dlouho je nutné ho brát? Mohu na sluníčko a občas se vykoupat v moři? Po té se hned převléci. Děkuji za cenné rady.
Dobry den porad se mi na jazyku delaji bile tecky se kterych se delaji cervene dirky ktere stipaji podarilo se mi to zahojit gencialkou ale po tydnu se mi to udekalo znovu kdyz jsem byl u more na dovolene ptoblemy uplne zmizeli prosim o radu
Když berete antibiotika, tak to na zdravotním stavu poznáte nejdříve až po třetí dávce, dříve ne a vy jste teprve na začátku léčby. V této chvíli určitě léčbu nepřerušujte. Dobré je Furolin užívat vždy s jídlem a 4 hodiny po užití spolknout kapsli s probiotiky (laktobacily). Když tu léčbu nebudete moci vydržet, tak zavolejte svému lékaři a dohodněte se s ním na výměně, ale stále Furolin užívejte, než dostanete nové prášky. To je velmi důležité, protože předčasné ukončení léčby povede k tomu, že se ve vás znovu namnoží agresivní bakterie, ale tentokrát již vycvičené na antibiotika a hůře je půjde přemoci.