Téma

PROBLÉM S NADLEDVINKAMI


Nadledvinky jsou obrazně řečeno jako dvě třešinky posazené na špici obou ledvin. I když jsou malé, jsou pro náš organismus velmi důležité. Produkují hormony, které spouští stresovou reakci, jako je například instinkt „boj nebo útěk“, a jsou zapojeny do komplexní hormonální interakce mezi hypotalamem a hypofýzou.


Jód a nadledvinky

Nadledvinky a štítná žláza jsou propojené orgány, takže je nutné podporovat je vzájemně. Pokud mají lidé problém s nadledvinkami, je nutné řešit nejprve nadledvinky, a až se vzchopí, začít dodávat jód. Protože pokud se rychle nastartuje štítná žláza, tak nadledvinky nestíhají.

Jako skvělá kombinace funguje: lékořice, ženšen (právě kvůli štítné žláze), jiaogulan, včelí pyl a vitamíny a minerály.

Zdroj: článek Nemocné nadledvinky

Příběh

Ve svém příspěvku OBNOVENÍ RŮSTU OBOČÍ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Lenka.

prosím o radu,z ničeho nic mi zřídlo na levé straně obočí a je tam i místo kde není vůbec.Jsem s toho v rozpacích stále čekám že mi začne opět růst ale nic se neděje.Poradtě mi nekdo co s tím děkuji.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Zaneta.

omlouvam se jestly muzu reagovat mam stejny problem bohuzel i s vlasama objevi se mi lisiny velikostne treba jako dlan a nebo jako palec.. zarostou za nekolik az.. mesicu treba klidne i 8,9 mesicu,, oboci ??...problem s obocim mam stejny jsem z toho znicena byla jsem u lekare u kozniho bohuzel prej ... kdyz jste nejakou dobu treba nemocna a nebo zazijete nejaky stres nebo neco podobneho kdy u jinych lidi se telo s timhle bez problemu vyrovna my bohuze mame takovy problem ze se nam to ukaze na vlasech a nebo na oboci lek na to neni jenom nejak masticka a vodicka ktera to mozna za nejakych sest tydnu zastavi ale nezaruci ze se to nevrati muze se to udelat vsude kde je ochlupeni ...ja uz to nijak neresim a klidne si zajdu do tetovaciho zarizeni a necham si je vytetotovat :)) horsi to bude s vlasama ,,nashle

Zdroj: příběh Obnovení růstu obočí

Přírodní léčba nadledvinek

Existuje mnoho přírodních metod k léčbě hypoadrenalismu. Adaptogeny jsou rostliny známé svou schopností zmírnit reakci nadledvinek. Rhodiola je jedním z adaptogenů užívaných k léčbě stresu. Také vědci potvrdili její účinnost. Vitamín C a B-komplex pomáhají obnovit nadledvinky. Též se používají suplementy se syrovými zvířecími nadledvinkami. Přírodní strava pomůže zregenerovat nadledvinky. Z jídelníčku by měly být vyloučeny zpracované potraviny společně s cukrem, včetně medu, melasy a ovocných šťáv, což vede ke stabilizaci cukru v krvi. Celozrnné potraviny a zelenina dodají vlákninu, živiny a vitalitu, která nemůže být dodána suplementy. Voda pomáhá zachovat hydrataci organismu. Nejdůležitějším faktorem při léčbě nadledvinek je odpočinek, jak fyzický, tak psychický. Doporučují se meditace a relaxace.

Zdroj: článek Správná funkce nadledvinek

Příběh

Ve svém příspěvku CHLORELLA JAPAN DISKUZE KDE JE PROBLÉM.? se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Vejha.

Jsem FIT a Nemám žádny problém s travením ,ale mám ověřeno několikrát, že po požití jen jedné tablety Chlorelly f.Naturline 15min. před jídlem se mi udělá hrozně těžko a do hodiny zvracím a je mi zle..Kde je problém ???Jakýkoliv doplněk stravy beru bez problémů a nemam žadné problémy splacat a pozřít cokoliv, mlečného, mastného, různé kombinace a podobně. Vážně nevím..

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.

Reagovat

Zdroj: příběh Chlorella japan diskuze Kde je problém.?

Očista nadledvinek

Přírodní strava pomůže zregenerovat nadledvinky. Zpracované potraviny by měly být vyloučeny společně s cukrem, včetně medu, melasy a ovocných šťáv, což pomůže stabilizovat cukr v krvi. Celozrnné potraviny a zelenina dodají tělu vlákninu, živiny a vitalitu, která nemůže být dodána suplementy. Voda pomáhá zachovat hydrataci organismu.

Přírodní léčba pomáhá i při řešení hypoadrenalismu. Mezi doporučované bylinky patří například adaptogeny, což jsou rostliny známé svou schopností zmírnit reakci nadledvinek, jako například lékořice. Dále je to rhodiola, která je jedním z adaptogenů užívaných k léčbě stresu, přičemž její účinnost byla vědecky potvrzena. Taktéž vitamín C a B-komplex pomáhají obnovit nadledvinky. Každý minerál i vitamín působí zároveň jako antioxidant. Používají se i suplementy se syrovými zvířecími nadledvinkami.

Postup očisty

Na dospělého jedince dvakrát až třikrát denně kávová lžička lékořice a k tomu za den 1 000 mg B5 a 100 mg B1. Užívá se maximálně 8 týdnů a pak musí následovat pauza, protože lékořice při dlouhodobé konzumaci škodí ledvinám.

Základem pro fungovaní nadledvinek je vitamín C, dále B5, E, B6 a prvky jako hořčík či vápník. Dále jsou vhodné byliny: lékořice, vitánie, korejsky ženšen (Panax Ginseng), indický ženšen, zázvor, jinan, rozchodnice.

Velmi důležitá je změna životního stylu!

Zjistěte, co vám nejvíce bere energii, je nutné se vyvarovat stresu. Jezte pravidelně a vyváženou stravu. Je důležité dostatečně solit zdravou solí (Himalájská, Celtic). Je nutné vyvarovat se alergií na jídlo – eliminovat především cukr, bílou mouku (hlavně pšeničná).

Je nutné pravidelně cvičit – doporučuje se jóga. Existuje cvičení jógy zaměřené přímo na posílení nadledvinek.

Zdroj: článek Nemocné nadledvinky

Poradna

V naší poradně s názvem PROBLÉM S EREKCÍ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Heřmanová.

chtěla bych se zeptat přítel má cukrovku bere léky, jedny které mu lékař předepsal mu způsobily problém s erekcí trvá to zhruba rok ale při jiném způsobu dráždění nějakou erekci má na penisu je vidět zvětšení ale nemůže dosáhnout takové tvrdosti aby jsme mohli souložit já mu našla informace o přírodních doplncích stravy přemýšlel o viagře já našla tablety Levitra prý jsou účinné nerada bych aby se příteli něco stalo jen aby mohl souložit jeho doktor mu řekl,že neví jestli to bude fungovat děkuji za odpověd

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Problém s erekcí u cukrovky je bohužel velmi častý. Neschopnost dosáhnout erekci souvisí se změnami v krevním séru, které ovlivňuje činnost nervů a svalů v a kolem penisu. Tento problém se vyskytuje až u 75 % mužů s cukrovkou. K dispozici je několik skvělých léků, které skutečně účinkují, mezi ně patří Viagra, Cialis a Levitra. Bohužel neúčinkují u každého stejně dobře a u některých mužů nejdou použít vůbec kvůli jejich srdečním onemocněním. Dalším řešením je injekční aplikace látky do penisu, která způsobí erekci i bez vzrušení, zde se přípravek jmenuje Alprostan s účinnou látkou Alprostadil. Alprostadil zvyšuje účinky Warfarinu a ostatních antikoagulantů, takže je třeba změnit jejich případné dávkování. Pak jsou také k dispozici penilní implantáty, které dokáží penis napřímit takřka na povel. Možností je zde hodně a nejlepší z nich můžete vybrat po dohodě s vnímavým urologem, popřípadě sexuologem. Léky zde zmíněné doporučuji obstarat přes lékárny po předložení lékařského předpisu.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Problém s erekcí

FAQ – Často kladené otázky

Co je kortizol?

Kortizol je stresový hormon produkovaný nadledvinkami, který reguluje energii, krevní tlak a imunitní reakce.

Je kortizol škodlivý?

Krátkodobě je nezbytný, dlouhodobě zvýšený však organismu škodí.

Jak snížit kortizol přirozeně?

Pomáhá kvalitní spánek, pravidelný pohyb, relaxace a vyvážená strava.

Může kortizol způsobit přibírání?

Ano, zejména ukládání tuku v oblasti břicha.

Kdy se kortizol vyšetřuje?

Při podezření na hormonální poruchy, chronickou únavu nebo Cushingův syndrom.

Jaký je rozdíl mezi kortizolem a hydrokortizonem?

Hydrokortizon je farmaceutický název kortizolu používaný v léčivech.

Zdroj: článek Kortizol

Poradna

V naší poradně s názvem ŠPATNÉ DÝCHÁNÍ OD PÁTEŘE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Katerina.

Dobrý den chtela jsem se zeptat ci těžké dychani může být od zad? Mam problemy ze zady ze zebry lopatky a krcni páteří mela jsem veskere vysetreni ktere dopadlo dobře,cose tyce srdce plic mela jsem take magnetickou rezonanci.u lopatek na hoře semy delaji boule ktere me boli a strili do hrudi a obcas me brni ruka levá může to být od te páteře ?

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Komplikace, které zmiňujete mohou souviset s páteří. Bude třeba při vyšetření rozlišit, zda se jedná o neurologický problém (problém s nervy) a nebo jen ortopedický problém. Proto bude vhodné nechat se vyšetřit neurologem a ortopedem.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Špatné dýchání od páteře

Hodnocení potravin a kombinací při Warfarinu

Nyní se podíváme na konkrétní potraviny a kombinace, které se v praxi řeší nejčastěji. Každá z nich je hodnocena z pohledu běžného domácího vaření, nikoli laboratorních tabulek.

Warfarin a zelenina

Zelenina jako celek není problém. Problém je chaos. Pokud je zelenina součástí každého dne v podobném množství, tělo si na tento příjem zvykne. Nárazové „zeleninové dny“ jsou horší než pravidelné malé porce.

  • lepší je zelenina každý den
  • porce by měly být podobné
  • vaření a dušení je stabilnější než syrové extrémy

Warfarin a chřest

Chřest je sezónní zelenina, která se objevuje nárazově. V běžném množství nepředstavuje problém, pokud není konzumován ve velkých porcích několik dní po sobě a pak vůbec.

V kuchyni je vhodné ho zařadit jako jednorázové jídlo v týdnu, ideálně v podobné porci pro oba strávníky.

Warfarin a hrášek

Hrášek patří mezi zeleninu, která se dobře dávkuje. Mražený hrášek má výhodu stálého množství i chuti. Právě to z něj dělá dobrého kandidáta pro opakované vaření.

  • hodí se do více jídel v týdnu
  • porce lze snadno kontrolovat
  • nezpůsobuje nárazové výkyvy

Warfarin a cuketa

Cuketa je z pohledu Warfarinu velmi přívětivá. Má nízkou koncentraci problémových látek a dobře se kombinuje s masem, rýží i těstovinami. Díky neutrální chuti se dá používat opakovaně.

V této kuchařce se s cuketou pracuje cíleně právě proto, že umožňuje stabilní vaření bez překvapení.

Warfarin a rajče

Rajče je jednou z nejčastějších obav pacientů, přitom v běžném kuchyňském množství nepředstavuje problém. Důležité je držet se podobných porcí – například několik plátků ke snídani nebo rajče v omáčce.

Extrémní množství nebo nárazové rajčatové diety jsou zbytečné a nevhodné.

Warfarin a červená řepa

Červená řepa je typickým příkladem potraviny, která je zdravá, ale ráda se přehání. Malá porce v teplém jídle nebo jako příloha je v pořádku. Problém nastává u velkých porcí nebo dlouhodobé každodenní konzumace.

V kuchařce se proto objevuje jen omezeně a plánovaně.

Warfarin a česnek

Česnek v kuchyňském množství není problém. Problémem nejsou stroužky v jídle, ale koncentrované doplňky. Běžné vaření s česnekem je stabilní a bezpečné.

Warfarin a zázvor

Zázvor je typická „hraniční“ potravina. V malém množství při vaření nebo v čaji občas nevadí. Problémem jsou silné zázvorové kúry nebo každodenní litry zázvorového čaje.

Med a Warfarin

Med neobsahuje vitamín K, ale často se jí nárazově. Lžička medu občas není problém, ale velké množství jako náhrada cukru každý den už může ovlivnit celkový režim.

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Warfarin a potraviny – týdenní kuchařský návod pro dva

Příběh

Ve svém příspěvku MOTÁNÍ HLAVY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel MARIE.

DOBRÝ DEN,MÁM DOTAZ-ASI 5 LET SE MI MOTÁ HLAVA/OD RÁNA DO VEČERA/KAŽDÝ DEN S TÍM ŽE PADÁM NA PRAVOU STRANU.CHODÍM JAK OPILÁ,NĚKDY ŠPATNĚ VIDÍM I KDYŽ MÁM OČI V POŘÁDKU.TAKÉ MÁM UŽ VÍC JAK 10 LET TINITUS-ŠUMĚNÍ A NĚKDY PÍSKÁNÍ V OBOU UŠÍCH.MÁM OBAVY ŽE MÁM NĚCO S HLAVOU/MOZKEM/,MŮŽETE MI ŘÍCT CO BY TO MOHLO BÝT?UŽ JSEM TO ŘEKLA NĚKTERÝM LÉKAŘŮM A NIKDO MĚ NEPOSLAL NA ODBORNĚJŠÍ VYŠETŘENÍ NEVÍM CO S TÍM,PROSÍM O ODPOVĚĎ A PŘEDEM ZA NI DĚKUJI

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Jan.

Nejsem lékař, a řeším podobný zdravotní problém, houpání "vidění" při chůzi a taky i v klidu, houpám se jak na lodi ale cca po dvou měsících už jsem dojel do klidnějších vod, houpám se daleko méně. Měli by vás poslat na magnetickou rezonanci kde se ukáže zda-li někde v hlavě není něco špatně. Pokud máte ale ty problémy co popisujete tak bych to tipoval na krční páteř. - Ale jak píšu nejsem lékař. Jediné co můžete dělat tak doktory pořád "otravovat", oni vám ty vyšetření co potřebujete nakonec napíší. Cvičte jógu a jezte zdravě, ideálně když si najdete někoho kdo se v józe vyzná a ukáže vám jak co cvičit se zaměřením na váš problém, některým lidem to pomohlo. Taky pozor na cukrovku, cukr je svinstvo které může způsobovat různé potíže mezi nimi i problém s rovnováhou kde cukrovka paralizuje nervy, doporučuju dodržovat režim jako byste byla cukrovkář (pokud teda nejste). + si zajděte na vyšetření uší a řekněte jim že chcete aby vám udělali vyšetření na rovnováhu. Tělo se začne velmi pomalu uzdravovat tak je třeba vydržet, trvá to měsíce.. Snad vám to pomůže!

Zdroj: příběh Dotaz

Jak vybrat naslouchátko pro seniory

Lidé s větší ztrátou sluchu, zvláště ve vyšším věku, mají ve většině případů dva problémy, které zjednodušeně nazývají „špatně slyším televizi“. Pokud si tito lidé koupí běžná sluchátka, ať už ta nejlevnější nebo ta nejdražší, a je lhostejno zda drátová nebo bezdrátová, tak ta jim zvuk sice zesílí a oni začnou skutečně lépe slyšet, ale bohužel neodstraní druhý problém, kterým je špatná srozumitelnost slova v televizním pořadu. To znamená, že pokud ve filmu do dialogů vstoupí hudba nebo ruch ulice, případně současně mluví více osob nebo herci mluví příliš rychle, tito lidé přestávají rozumět. Pokud se jedná o člověka s velkou ztrátou sluchu, tak ten s běžnými televizními sluchátky obvykle rozumí velmi špatně, i když herci mluví v klidném prostředí.

Pro nedoslýchavé jsou vhodná níže uvedená sluchátka na televizi...

KTS10 nejsou obvyklá bezdrátová sluchátka pro poslech televize, ale jsou to kompenzační televizní sluchátka. Kompenzační televizní sluchátka jedničkové řady jsou určena pro nedoslýchavé osoby s menší sluchovou vadou nebo s počínající sluchovou vadou. KTS10 jsou určeny pro zákazníky, kteří již mají pozorovatelný úbytek srozumitelnosti televize, který musí vyrovnávat její zvýšenou hlasitostí, ale ne vždy jim to pomůže. KTS10 určitě vyřeší problém těm lidem, kteří jinak v běžném životě velký problém se srozumitelností nemají, ale při poslechu televize úbytek srozumitelnosti vnímají jako rušivý. Sluchátka KTS10 jsou vhodná i pro jedince, kteří už sami zjišťují, že hůře slyší, a kterým již běžná sluchátka pomohla jen velmi málo. A pokud jim trochu pomohla, tak zjišťují, že „to pořád není ono“.

KTS12 jsou rovněž kompenzační televizní sluchátka, tudíž nejde o obvyklá bezdrátová sluchátka. Kompenzační televizní sluchátka jedničkové řady jsou určena pro nedoslýchavé osoby s menší sluchovou vadou nebo s počínající sluchovou vadou. KTS12 jsou vhodná pro zákazníky, kteří již mají výrazný úbytek srozumitelnosti televize, který ani při zvýšení hlasitosti nelze účinně vyrovnat. Tito lidé v běžném životě nepřekonatelný problém se srozumitelností sice nemají, ale při poslechu televize ho začínají vnímat jako velmi omezující. A pokud si zakoupí v obchodě běžná sluchátka, v drtivé většině případů jim se srozumitelností televize nepomohou a rozumí s nimi stále velmi špatně. Těmto zákazníkům tedy doporučujeme koupit si rovnou KTS12, v žádném případě si nemusí kupovat dražší, případně jiné modely sluchátek různých výrobců, protože výsledky se srozumitelností budou podobné jako u těch levnějších. Problém totiž není v kvalitě běžných sluchátek, která bývá na dobré úrovni, ale je ve stavu sluchu.

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Naslouchátko k televizi

Příběh

Ve svém příspěvku OTEKLÉ NOHY KOLEM KOTNÍKŮ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Vojtech.

manzelka ma porad otekle nohy dole kolem kotniku hodne nevime si rady

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Jaroslava Gruntorádová.

Dobrý den....Mám osteroporozu....Nejvíce v okolí bederní páteře.....Zjištěno před 13.roky......Chdím na Ostropologické centrum......Asi 5.roků jsem brala Flosamax.....Nyní vysazen.....Tak dvakrát do roka zajdu na ortopedii na obstřik bederní páteře......na chvíli to pomůže......Součastný můj problém....Mravenčení,mražení v nohou dolní kočetiny....okolo kotníků.....nepatrný otok .....Nemám žádné křečové žíly viditelné.....nohy mám hladké..... celý život jsem pracovala jako prodavačka.....Tak jsem soustavně chodila po tvrdé dlažbě nebo betonu....na konci září jsem byla na turistickém zájezdě....BYLO TO VELMI NÁROČNÉ.....DOMŮ JSEM PŘIJELA S NAMOŽENÝMI PATAMI....A TOUTO BOLESTÍ.....DOLNÍCH KONČETIN.....Na neurologii se mě nechce.....Nemám odtamtud dobré zkušenosti.....dlouhá čekání...a prášky které vždy zhoršovaly můj zdravotní stav.....vždy jsem je musela vysadit.....V součastnosti beru prášky na vysoký tlak.....Ifimacombi 300 mg/12,5 mg...1 krát denně + Vasocardin ..50...2 krát denně......Prosím o radu jak tento problém vyřešit.....Popřípadě jaký lék volně prodejný mohu zakoupit.....Ps" Při pohybu,chůzi je vše v pořádku....Problém pouze v klidu.....Děkuji za radu.....

Zdroj: příběh Oteklé nohy kolem kotníků

FAQ – Často kladené otázky

Mohu mít vedlejší účinky z Tezea, i když mám krevní tlak už v normě?

Ano, tato situace je v praxi poměrně častá a bývá zdrojem velké nejistoty. Krevní tlak na tlakoměru může být v pořádku, ale tělo si teprve zvyká na nové nastavení. Pacienti často popisují, že se cítí jinak než dřív, i když čísla vypadají dobře. Hodnoty a subjektivní prožívání se nemusí vyvíjet stejným tempem, což je důležité vědět, aby člověk neměl pocit, že „něco nefunguje“.

Z pohledu praxe platí, že samotná přítomnost nepříjemných pocitů při normálním tlaku ještě neznamená problém. Rozhodující je, zda se stav v čase zhoršuje, nebo naopak postupně stabilizuje. Pokud zvládáte běžné denní fungování a obtíže nejsou narůstající, obvykle jde o fázi adaptace, která si žádá spíš trpělivé sledování než okamžitý zásah.

Jak dlouho trvá, než si tělo na Tezeo zvykne?

Doba zvykání je vysoce individuální a nedá se stanovit jedním číslem. Někteří lidé se cítí stabilně už po několika dnech, jiní popisují období nejistoty trvající několik týdnů. V praxi se nejčastěji setkávám s tím, že první dva až čtyři týdny jsou obdobím, kdy si tělo hledá rovnováhu. To, že se v tomto období cítíte „jinak“, je velmi běžné.

Důležité je sledovat trend v čase, nikoli jednotlivé dny. Pokud se obtíže postupně zmírňují, nebo se alespoň nezhoršují, jde většinou o adaptaci. Pokud se ani po delší době nic nemění nebo se potíže stupňují, je na místě situaci probrat s lékařem a zhodnotit další postup.

Je normální, že se mi po Tezeu motá hlava při vstávání?

Ano, motání hlavy při vstávání patří mezi nejčastější zkušenosti pacientů, zejména na začátku léčby nebo po změně dávky. Nejčastěji souvisí s tím, že krevní tlak je nižší, než na jaký bylo tělo dlouhodobě zvyklé. Typické je, že se závratě objeví při rychlém pohybu a po chvíli odezní.

Z praxe vyplývá, že pokud se motání objevuje pouze při vstávání a nevede k pádům, obvykle nejde o nebezpečný stav. Varovným signálem je zhoršování nebo výskyt i v klidu. V takovém případě už nejde jen o běžnou adaptaci a je vhodné situaci řešit s lékařem.

Mám pocit nejistoty nebo vnitřního neklidu – může to souviset s Tezeem?

Ano, tento pocit je velmi častý a pacienti ho často neumějí přesně pojmenovat. Nejde vždy o klasický vedlejší účinek, ale o kombinaci tělesné změny a psychické reakce na ni. Člověk začne více vnímat své tělo, kontrolovat se a přemýšlet, zda je vše v pořádku. Tento stav bývá vyčerpávající.

Zkušenost ukazuje, že nejistota sama o sobě ještě neznamená, že lék nesedí. Důležité je zaměřit se na to, zda zvládáte běžný den, nebo vás obavy paralyzují.

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Tezeo 40 zkušenosti – vedlejší účinky, diskuse, zkušenosti pacientů a

Poradna

V naší poradně s názvem VAKY A KRUHY POD OČIMA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel ŠÁRKA.

DOBRÝ DEN
JIŽ DELŠÍ DOBU MNĚ TRÁPÍ BOLESTIVÝ VAK POD OKEM..NĚKDY VYPADÁ JAKO PUCHÝŘ JE ČERVENÝ A PŘES OKO MÁM JAKÝSI POVLAK..ZATÍM JSEM NIKDE NEBYLA NEPORADIL BY MI NĚKDO O CO BY SE MOHLO JEDNAT??DĚKUJI

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Vzhledem k tomu, že vás bolestivý vak pod okem trápí již delší dobu, je nezbytné okamžitě navštívit očního lékaře (oftalmologa). Vaše příznaky – bolest, zarudnutí, vzhled puchýře a povlak přes oko – naznačují vážný oční problém, který vyžaduje odbornou diagnostiku a specifickou léčbu.
Neléčené nebo nesprávně léčené oční potíže, jako jsou infekce nebo záněty, mohou vést k vážným komplikacím.
Proč je pro vás důležité vyhledat lékařskou pomoc?
- Přetrvávající příznaky: Problém trvá delší dobu, což znamená, že pravděpodobně nezmizí sám od sebe a vyžaduje léčbu.
- Intenzita příznaků: Bolestivost, zarudnutí a povlak přes oko jsou příznaky, které signalizují aktivní zánět nebo infekci (např. ječné zrno, zánět očního víčka, nebo i herpetickou infekci - opar v oku).
- Riziko zhoršení zraku: Jakýkoliv povlak nebo změna na povrchu oka či víčku může mít vliv na kvalitu vidění a zdraví celé oční bulvy.
- Odborná diagnóza: Příčiny mohou být různé (od bakteriální infekce po alergii), ale pouze lékař určí správnou diagnózu a předepíše vhodnou léčbu, například antivirotika nebo speciální masti (některé z nich mohou být na předpis).

Nepokoušejte se o samoléčbu pomocí volně prodejných mastí nebo kapek bez předchozí konzultace s lékařem, zvláště pokud nevíte, co problém způsobuje. Některé přípravky, jako například kortikosteroidní masti, mohou být u určitých typů infekcí (např. herpetických) dokonce škodlivé.
Objednejte se co nejdříve k očnímu lékaři, případně v případě akutního zhoršení vyhledejte oční pohotovost.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Vaky a kruhy pod očima

FAQ – často kladené otázky

Jak rychle zklidnit červený nos doma?

Červený nos lze krátkodobě zklidnit chladem a jemnou péčí, nejčastěji během několika minut až hodin.

Nejlépe funguje studený obklad nebo opláchnutí vlažnou vodou. Důležité je vyhnout se tření a horku, které cévy dále rozšiřují. Pokud je červený nos častý, jde jen o dočasné řešení a je potřeba hledat příčinu.

Co na červený nos opravdu funguje?

Na červený nos opravdu funguje hlavně odstranění spouštěčů a cílená péče podle příčiny, ne jen náhodné krémy.

Nejdůležitější je omezit faktory, které rozšiřují cévy (alkohol, horko, stres) a současně zvolit jednoduchou, nedráždivou péči o pleť. Pokud je příčinou rosacea, je nutná cílená léčba, jinak se problém vrací. Babské rady mohou pomoci jen krátkodobě – skutečný efekt přináší až kombinace správných kroků.

Jak se zbavit červeného nosu natrvalo?

Na červený nos dlouhodobě funguje hlavně odstranění spouštěčů a pravidelná péče o pleť.

Zásadní je omezit alkohol, horké nápoje a dráždivou kosmetiku. Pomáhá také jednoduchá a pravidelná péče. Pokud je příčinou rosacea, je nutná cílená léčba – samotné babské rady nestačí.

Kdy je červený nos problém a kdy ne?

Červený nos je vhodné řešit s lékařem, pokud trvá dlouhodobě nebo se zhoršuje.

Varovné je trvalé zarudnutí, pupínky nebo pálení. Pokud stav trvá týdny a nereaguje na běžná opatření, je vhodné vyšetření. Včasná léčba výrazně zlepšuje průběh.

Proč mám červený nos i bez alkoholu?

Červený nos bez alkoholu je velmi častý a souvisí hlavně s cévní reakcí nebo rosaceou.

Nejčastější příčinou je reakce cév na teplo, stres nebo počasí. U některých lidí jde o chronický stav jako rosacea. Alkohol není nutný spouštěč – je jen jeden z mnoha faktorů.

Pomáhá led na červený nos?

Ano, led může krátkodobě pomoci stáhnout cévy a snížit zarudnutí.

Led funguje díky okamžitému stažení cév, ale efekt je jen dočasný. Je důležité ho nepřikládat přímo na kůži, ale přes látku. Neřeší příčinu, pouze zmírňuje příznak.

Je heřmánek vhodný na červený nos?

Heřmánek může pomoci, ale u citlivé pleti často spíše škodí.

Má sice zklidňující účinek, ale zároveň může dráždit. U pacientů s rosaceou často vidím zhoršení. Je potřeba opatrnost a individuální reakce.

Jaký krém je nejlepší na červený nos?

Nejlepší krém na červený nos závisí na příčině problému.

Při podráždění pomůže zklidňující krém, při rosacee je nutná cílená léčba. Univerzální řešení neexistuje. Důležité je vybrat správný typ přípravku.

Může stres způsobit červený nos?

Ano, stres je častý spouštěč červeného nosu.

Při stresu dochází k rozšíření cév, což vede k zarudnutí. Pokud je stres dlouhodobý, může problém přetrvávat.

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Červený nos: babské rady, které opravdu fungují

Příběh

Ve svém příspěvku VŠI – VĚČNÝ PROBLÉM ŠKOLÁKŮ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Veronika.

Ahoj mám problém, chytla jsem už potřetí vši a nemohu se jich opět zbavit a trápí mě to. Skoro každý vlas, který si vyrvu je na něm hnida. Stále se drbu a je to děsnéé nevím co mám dělat pomoooc.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Kamila.

No, tak já jsem vši chytla asi prěd rokem a půl, stříkám atd. Ale pořád je mám. Vždy v intervalech tak dvou měsíců...pomoc. Zastřelila bych je a to nemluvim ani o tom, že mám vlasy dlouhý až do pasu, takže se snad ostříhám.

Zdroj: příběh Re: Vši – věčný problém školáků

Příznaky

Příznaky dyslexie bývá před nástupem do školy obtížné rozpoznat, ale existují určité symptomy, které mohou naznačit možnou dyslexii. Jakmile dítě dosáhne školního věku, bývá učitel první, kdo si povšimne problému. Specifická vývojová porucha se totiž často projeví při čtení a učení.

Předškolní věk

Známky a symptomy upozorňující na možný problém:

  • pozdní mluvení;
  • pomalé učení nových slov;
  • neschopnost najít rým.

Školní věk

Jakmile je dítě ve škole, mohou být příznaky dyslexie zřetelnější:

  • čtení hluboko pod očekávanou úrovní vzhledem k věku dítěte;
  • problémy zpracování a pochopení toho, co slyší;
  • obtížnost pochopení rychlých pokynů;
  • problém s příkazy;
  • problém s pamatováním si pořadí věcí;
  • obtíže vidět (občas slyšet) podobnosti a rozdíly v písmenech a slovech;
  • neschopnost vyslovit neznámé slovo;
  • vidění písmena nebo slova opačně. Je to běžné u malých dětí, ale může být výraznější u dětí s dyslexií;
  • problémy s pravopisem;
  • problémy s učením cizího jazyka.

Dospívající a dospělý

Příznaky dyslexie dospívajících a dospělých jsou podobné těm, které jsou popsány u dětí. Ačkoli je lepší pracovat s dyslexií již v raném věku, nemusí se ani dospívající či dospělý bát požádat o pomoc. Mezi některé běžné příznaky dyslexie dospívajících a dospělých patří:

  • obtížné čtení;
  • potíže s pochopením vtipů nebo idiomů;
  • čtení nahlas;
  • potíže s časovým managementem;
  • problém se sdělením stručného obsahu příběhu;
  • problém naučit se cizí jazyk;
  • neschopnost memorování.

Pro dyslexii je typické, že dítě začíná číst později než jiné děti. Většina dětí se učí číst v mateřské škole nebo v první třídě, ale děti s dyslexií nedokážou v tomto věku pochopit základy čtení. Poraďte se tedy s odborníkem, pokud si povšimnete něčeho takového. Když je dyslexie diagnostikována a není s ní pracováno, potíže se čtením pokračují až do dospělosti.

Zdroj: článek Dyslexie

Poradna

V naší poradně s názvem LUPY VE VLASECH se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Rayleen.

Dobrý večer! Nemám problém s tím popravdě Vám odpovědět na jakoukoli z Vašich otázek, pokud Vás moje odpovědi zajímají a dokážete z nich něco usoudit! Asi se nejprve přiznám ke svému věku. Je mi 23 let, resp. vrzy mi bude 24, každopádně prozatím není oslovení "paní" ještě na místě :-) Posledních pár let mého každodenního života se víceméně ve školně/pracovním sterotypu. Studuji posledním rokem právnickou fakultu UK, a vedle toho cca 8-10x dnů v měsíci pracuji v advokátní kanceláři jako asistentka. Škola mě relativně baví a zvládám ji dá se říci výborně. Nicméně studium je především časově náročné, a v kombinaci s 10hod směnami často vysilující. Musím přiznat, že za posledních pár měsíců mi zbývalo minimum skutečně volného času. Nevnímám to ale nijak úkorně, těším se z každého kroku, kterým jsem blíž zdárnému konci školy a práce, ač se pro mě po 2 letech stala nezáživnou rutinou, je pro mě většinou taky příjemná a utíká mi. Trávím hodně času pochůzkami na čerstvém vzduchu, spolupracuji de facto s kolegyněmi, kamarádkami a mám za to, že jsem v kolektivu poměrně oblíbená. Tím bych uzavřela kapitolu pracovního života. Co se týče mého života osobního, ten v podstatě celý stojí a padá s mým přítelem, se kterým jsem již 5 let a máme spolu neuvěřitelně pevný vztah. Za tu dobu, co jsme spolu se stal nejdůležitějším člověkem v mém životě, tím víc, že nemám mnoho skutečně blízkých přátel, a ani s rodinou abych byla upřímná, nevycházím podle svých představ. Respektive vztahy s rodinou mohu označit za velmi dobré, ale řekněme, že názorově, hodnotově a vůbec se necítím být s rodinou příliš spojená. Přesto se vracím domů často, užívám si tam přírodu, která mi v Praze, kde žiju, chybí, a také tam mám větší míru soukromí, které už léta postrádám absolutně, s ohledem na to, že s přítelem žijeme u jeho rodičů. To byla dlouhou dobu velká ekonomická úspora, ale trvale už to začíná být neúnosné, ač jsou to úžasní lidé, navzájem spolu velmi dobře vycházíme a snažíme si pomáhat. A konečně, co bych mohla říct ke své celkové fyzické kondici,.. z té nejsem nijak nadšená! Ačkoli jsem veskrze sportovně založený člověk, pokud mi to čas dovolí chodím pravidelně do fitness, hraju squash, běhám, občas provětrám kolo nebo v zimě snowboard, dvakrát dobře se necítím. Často mě bolí záda, trpím na bolesti hlavy a celkově se cítím neustále strašně unavená. Přikládám vinu povinnostem a nedostatku rozptýlení, které když se ale náhodou naskytne, nemám vůbec na nic náladu a raději volím odpočinek. Strava za tím snad být nemůže. Ne vždy tomu tak bylo, ale stravuji se myslím poměrně kvalitně. Nejsem velký jedlík a někdy se stane, že vynechám teplý oběd, ale o to víc si pak vybírám, co s ním k večeři nebo během dne, a nestojí mě to velké úsilí, protože mám sama od sebe vcelku zdravé chutě. Nikdy nevynechám minimum živočišných bílkovin a zbytek tvoří ovoce, zelenina, oříšky, mléčné výrobky. Setkala jsem se s různými názory, které sice nejspíš jsou podloženy fakty, jako že lepek škodí, mléko

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Ahoj Veroniko, jste úžasně sdílná. Ve svém životě potřebujete mít vedle sebe člověka nebo skupinu lidí, které Vám dokáží naslouchat a porozumnět. Z Vašeho textu se mi jevíte spíše jako sangvinička, nežli flegmatička. Vaše otevřenost je velmi přijemná a Vaše vyrovnanost Vám bezpochyby pomůže ve Vaší léčbě. Ale nyní k Vašemu problému s olupující se pokožkou na hlavě a vypadáváním vlasů.

Psala jste, že vnímáte svou pokožku spíše jako suchou. Takže nejprve bude třeba vyloučit plísně, které by mohly olupování způsobovat. K tomu Vám doporučuji navštívit kožní oddělení na pražské poliklinice na Karlově náměstí 32, třetí patro, vchod naproti schodišti. Poliklinika Karlovo náměstí 32 Praha má svou prezentaci zde: https://www.vfn.cz/pracovis… Může sem přijít každý i bez lékařského doporučení, neobjednává se zde, je třeba počítat s delším čekáním, ale kožní lékaři zde jsou vinikající s výbornou praxí, zejména MUDr. Divišová. V dohodnutý čas zde laborantky odebírají i vzorky kůže, které pak kultivují pro prokázání plísní. Pokud se plíseň potvrdí, tak se nasadí antymykotická léčba a v tomto stádiu se setrvá až do vyléčení a jiné zde uvedené doporučení se neaplikují. Pokud se ale plíseň neprokáže, tak je možné použít tato doporučení. V první řadě to budou výživné promašťující masky na vlasy a olupující se pokožku, které by v případě plísně spíše ublížily, proto ta mykotycká diagnóza na začátku. Určitě bude třeba doplnit Vaší stravu o některý z doplňků, který se soustředí na podporu růstu vlasů, ten vyberete buď s kožním lékařem nebo v lékárně s lékárníkem. Vypadávání vlasů bude souviset s nedostatečnou výživou vlasového folikulu, odkud vyrůstá vlas. Tuto výživu je možné doplnit vnitřně, prostřednictvím lékové formy, ale také zevně, prostřednictvím masáže vlasaté části hlavy. Nejlépe když si rozmícháte za studena lisovaný olivový olej se žloutkem a vitamínem E, který koupíte v lekárně jako červené želatinové tobolky po 400mg, které pak proříznete a olejový obsah přidáte k oleji a žloutku. Použijte vždy jen obsah ze dvou tobolek na jednu aplikaci. Touto směsí pak proveďte masáž celé hlavy svými konečky prstů, nebo můžete požádat svého přítele, aby Vám to udělal a Vy mu při tom vyprávějte o svých pocitech, radostech a přáních, nebo i problémech, jak Vám bude zrovna přijemné. Nechte vyniknout vaší společnou harmonii. Po skončení masáže si vlasy lehce umyjte šampónem pro suché vlasy. Tuto masážní emulzi můžeté také doplnit o abrazivní částekčy, které při masáži budou sloužit jako peeling a snadněji tak odstraní olupující se kůži. Jako vhodné abrazivo je možné použít obyčejný suchý kus kus, nasypte ho k oleji a žloutku a pak to hned aplikujte na pokožku. Také bude vhodné upravit účes, respektive jej zkrátit, neboť dlouhé vlasy jsou těžší a jsou pak více náchylné k vypadávání, než u lehkého účesu s krátkými vlasy. Také se snažte vyvarovat přehnanému stylingu svého účesu. Píšete, že jste z Prahy, takže doporučuji

Zdroj: příběh Lupy ve vlasech

FAQ – často kladené otázky

Jak funguje Karon injekce a proč je účinnější než tablety?

Karon injekce funguje přímým rozšířením cév v penisu, což vede k erekci bez nutnosti plně funkční nervové stimulace. Proto bývá účinnější než tablety.

Tablety typu sildenafil potřebují zachovaný nervový mechanismus, zatímco Karon působí přímo v místě. To znamená, že funguje i u pacientů po operacích nebo s diabetem. Výhodou je vysoká účinnost, nevýhodou nutnost aplikace injekce. V praxi jde často o druhou linii léčby, která ale paradoxně přináší nejlepší výsledky.

Jak rychle začne Karon působit?

Karon začne působit obvykle do 5–15 minut po aplikaci. Tento čas je poměrně stabilní a nezávisí tolik na psychice.

Na rozdíl od tablet není nutné čekat na vstřebání. Účinek nastupuje rychle a předvídatelně. Pokud se erekce nedostaví do 15 minut, dávka je pravděpodobně nízká. Není vhodné ihned aplikovat další dávku, ale řešit situaci s lékařem. Správná reakce těla je klíčem k bezpečnosti.

Jak dlouho trvá erekce po Karonu?

Erekce po Karonu by měla trvat ideálně do 60 minut. Delší trvání může znamenat příliš vysokou dávku.

Správná dávka vyvolá erekci, která umožní pohlavní styk, ale zároveň spontánně odezní. Pokud trvá déle než 4 hodiny, jde o rizikový stav. Délka erekce je hlavní ukazatel správného dávkování. Při opakovaném prodloužení je nutné dávku upravit.

Co když mám erekci, ale vůbec nemám chuť na sex?

U Karonu je to normální, protože erekce vzniká mechanicky působením léku, nikoli pouze psychickým vzrušením.

Tento stav pacienty často překvapí. Erekce není vždy spojená s chutí. Nejde o poruchu, ale o princip léčby. Postupem času si většina pacientů zvykne a naučí se s tím pracovat. Důležitá je komunikace s partnerkou.

Můžu si Karon píchnout špatně a něco poškodit?

Ano, nesprávná technika může vést k modřinám, bolesti nebo méně často k poškození tkáně.

Nejčastější problém je špatné umístění jehly. Riziko vážného poškození je nízké, ale chyby se projeví nepříjemně. Správné zaškolení je zásadní. Pokud se objeví opakované problémy, je nutné upravit techniku.

Může se stát, že „to nepůjde zastavit“?

Ano, pokud je dávka příliš vysoká, může dojít k dlouhé erekci, která vyžaduje lékařské řešení.

To je tzv. priapismus. Není častý, ale je nejdůležitější komplikací. Řešení existuje, ale musí být včasné. Proto je nutné sledovat délku erekce a nepodceňovat varovné signály.

Je aplikace Karonu bolestivá?

Většina pacientů uvádí, že aplikace Karonu je méně bolestivá, než očekávali. Bolest bývá spíše mírná.

Pocit bolesti závisí hlavně na technice. Správné zavedení jehly minimalizuje nepříjemné pocity.

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Karon injekce: jak fungují a kdy jsou bezpečné

Příběh

Ve svém příspěvku SEBOROICKÁ POKOŽKA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Lucie.

Dobrý den,mám raké problém s pokožkou vlasů-už zhruba 8 měsíců.Začalo to přecitlivělou,bolavou,drsnou kůží hlavy plus drsné vlasy na dotek.Pak začaly vlasy více vypadávat a pokožka vlasů byla čím dál více sušší a vlasy také, a začaly se tvořit pevně držící tuhé větší lupy.Vypadávající vlasy měly u kjořínku jakousi vrstvu kůže či mazu.Byla jsem u tří kožních lékařů,gynekologa a svého lékaře na vyšetření krve a moči.První kožní nepoznal,co to je a dal mi kortikoidy,ty jsem brala jen 4 dny.Druhý kožní řekl seborrhoická dermatitida,ale dal m i jenobyčejnou mastičku se slunečnicovým olejem,recept od něj,bez léčiv,která mi alespoň ulevila od suchosti pkožky i vlasů.Třetí lékař řekl také SD a předepsal mi salycilovou mast a dehtový šampon.Dehtový š. již používám asi 2 měsíce jednou týdně(nejprve se umyji 2krát dětským šamponem a nakonec dám ten dehtový,nechám chviličku působit a smyju a už nic)Občas používám už asi 3 měsíce střídavě odvar z kořenwe kopřivy a odvar z řepíku,což mi pomohlo také,ale po delší době se mi zdá,že to pokožku opět více vysušuje,takže teď raději vysazuji..Pokožka se zlepšila,ale stále je velmi citlivá,suchá,vlasy také a v občasných intervalech více vypadávají.Nevím si s tím rady.krev mám v pořádku(měla jsem zvýšené eozynofyly,ale alergické vyšetření negativní,druhý odběr krve již ok),gynekolog mi dal HA Diane 35,ačkoli to má omezovat tvorbu mazu a jáí mám kůži spíše suchou..A výše zmínění kožní to považují za hotovou věc.Já však věřím,že problém mohu odstranit.Příčiny vidím i ve velkém stresu a horší výživě za uplynulý rok(přestěhovala jsem se do Prahy,stres s hledáním zaměstnání,v rodině..)a také příliš nejím maso,jen občas..Možná byly příčiny i v používání příliš vlasové kosmetiky a fénování vlasů(to jsem již obojí vypustila...)Budu velmi ráda,pokud byste mi v něčem mohl poradit.Děkuji moc předem:)

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Martina.

Dobrý večer, měla jsem podobný problém a stejné zkušenosti s léčbou. Já byla zoufalá, k tomu jsem měla neustále záněty spojivek. Téměř každý lékař mi řekl, že mám nejspíš alergii, ale na co nevěděl. Ale taky jsem měla růžovku, lupenku...Po dvou letech si troufám říci příčinu-Aderma, krém pro atopiky. Ten mi způsoboval záněty spojivek a nejspíš i šílenou rekci na okraji vlasové části hlavy. Jak prosté a hlavně by Vás to nenapadlo! Dáváte si pozor a proto používáte prostředky pro alergiky...omyl! Dále pozor na nový Taft, tužidlo na vlasy a barvy na hlavu Wella. Vše jsem pak opustila a jsem bez problémů. Jinak doporučuju nepřidávat masti, léky, zaručené recepty, naopak! Hledejte naprosto banální prostředky běžného používání, které jste změnila...Hodně štěstí!

Zdroj: příběh Seboroická pokožka

FAQ – Často kladené otázky

Můžu jíst mák, když mám dnu?

Ano, mák při dně možný je, ale pouze v určitých situacích a v omezeném množství. Samotný mák nepatří mezi extrémně purinové potraviny.

V praxi záleží především na tom, kdy, jak často a v jaké podobě se mák objeví. Malé množství máku přes den, jako součást běžného jídla, bývá většinou dobře tolerováno. Riziko roste při večerní konzumaci, při sladkých úpravách a při opakování během týdne. Důležitý je také celkový režim dne, hydratace a to, zda jde o jednorázový prohřešek, nebo opakovaný vzorec.

Kolik máku je ještě v pořádku při dně?

Záleží na porci a četnosti, neexistuje jedno univerzální číslo platné pro všechny pacienty s dnou.

Obecně platí, že malé množství máku použité jako doplněk nebo ochutnání bývá bezpečnější než plnohodnotná porce makového sladkého. Riziko se zvyšuje, pokud se mák objevuje několikrát týdně nebo ve větších porcích. Rozhodující je opakování, nikoli jeden konkrétní den. Pokud si nejste jistí, sledujte, zda se po podobných dnech potíže objevují s odstupem 24–72 hodin.

Je rozdíl mezi samotným mákem a makovým koláčem?

Ano, rozdíl je zásadní. Mák jako surovina a hotové makové sladké nejsou z hlediska dny totéž.

Makový koláč, buchta nebo nudle s mákem spojují více rizikových faktorů najednou – cukr, tuk, větší porci a často večerní konzumaci. Právě kombinace těchto faktorů zvyšuje zátěž. Zatímco malé množství máku může být přijatelné, makové sladké jídlo už často spadá do šedé zóny, zejména pokud se objevuje opakovaně.

Vadí mák víc večer než přes den?

Ano, večer je rizikovější. Denní doba hraje u dny významnou roli.

Večer je metabolismus pomalejší, organismus je unavený a hůře se vyrovnává se zátěží. Makové sladké večer má vyšší riziko než stejné jídlo dopoledne. Pokud se k tomu přidá horší pitný režim nebo celodenní nepravidelnost, zvyšuje se pravděpodobnost zhoršení potíží, často s časovým odstupem.

Když mi po máku jednou nic nebylo, můžu ho jíst dál?

Ne nutně. Absence okamžité reakce neznamená, že je mák vždy bezpečný.

Dna se často neprojeví hned, ale až po několika dnech podobného režimu. Jednorázový klid neznamená dlouhodobou toleranci. Právě opakování stejných situací vytváří falešný pocit bezpečí. Sledujte celý vzorec chování, ne jen jeden den bez potíží.

Když se mi dna zhoršila po makovém koláči, znamená to, že ho nesmím nikdy?

Ne, neznamená. Jedna epizoda ještě neznamená celoživotní zákaz.

Je důležité rozlišit, zda šlo o jednorázový prohřešek, nebo součást širšího vzorce – například sladký den, večer bez pohybu a málo tekutin. Většinou se ukáže, že problém nebyl samotný mák, ale kombinace faktorů. Úprava režimu je často účinnější než úplné vyřazení jedné potraviny.

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Mák a puriny: kdy je při dně bezpečný a kdy už škodí

Příběh

Ve svém příspěvku PLÍSNĚ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Dagmar Pekárková.

Dobrý den. Mám už asi 4 roky problém - ztluštělý nehet na prstu u nohy - minulý rok se k mému úděsu problém rozšířil i na ostatní nechty a přešlo to i na druhou nohu. Krom toho mám - čas od času - nezvladatelné svědění na chodidlech. Udělají se jakési puchýře a po protržení svědění téměř ustane. Paní doktorka mi napsala Batrafen mast, ale nepomohlo to. Nevím jestli je to plíseň, ale prý pomáhají octové nebo citronové obklady. Prosím o Váš názor a radu. Děkuji. Dagmar.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel JK.

Dobry den,
s nejvetsi pravdepodobnosti jde opravdu o plisen a mela by jste to resit, nikoli jen jednou navstevou lekare. Svedci o tom i skutecnost, ze se nemoc siri. Mohu doporucit konopni olej, pripadne TTO, jenze v tomto stavu se nelze spolehat jen na pripravky volne prodejne v lekarnach. Obratte se prosim na dermatologickou ordinaci. Pokud nezaberou protiplisnove lokalni pripravky, je nutne nasadit lecbu antibiotiky.

Ocet a citronova stava pusobi protiplisnove jelikoz navozuji kysele pH, ktere plisne nesnaseji. Nekdy mohou opravdu pomoci, avsak vice mene jen u lehcich forem onemocneni.

Hezky den,
JK

Zdroj: příběh Plísně

FAQ – Často kladené otázky

Mohu při užívání Pradaxy jíst úplně bez omezení?

Ano, většina běžných potravin je při užívání Pradaxy bezpečná.

Pradaxa nevyžaduje striktní dietní omezení jako některá starší antikoagulancia, ale to neznamená, že strava nemá žádný význam. Riziko vzniká hlavně při extrémech, jako je dlouhodobý půst, dehydratace nebo výrazná nepravidelnost v jídle. Pokud jíte pravidelně, vyváženě a vyhýbáte se nárazovým změnám režimu, není nutné se omezovat v běžných potravinách.

Je nutné při Pradaxě hlídat vitamín K jako u Warfarinu?

Ne, příjem vitamínu K účinek Pradaxy neovlivňuje.

Listová zelenina není problém a není důvod ji vyřazovat nebo omezovat. Na rozdíl od Warfarinu zde nehraje vitamín K roli v mechanismu účinku. Prakticky je důležitější stabilita jídelníčku než sledování konkrétních vitamínů, protože náhlé změny stravy mohou vyvolat zažívací potíže, které léčbu nepřímo zkomplikují.

Mohu pít alkohol při užívání Pradaxy?

Malé množství alkoholu obvykle nepředstavuje zásadní problém.

Riziko vzniká při pravidelné nebo vyšší konzumaci, zejména nalačno nebo večer spolu s dávkou léku. Alkohol zvyšuje riziko krvácení, pádů a zhoršuje schopnost včas rozpoznat varovné příznaky. U seniorů a pacientů s vyšším rizikem úrazu je vhodné alkohol výrazně omezit nebo se mu vyhnout úplně.

Vadí káva nebo energetické nápoje při Pradaxě?

Káva nemění účinnost Pradaxy.

Může ale zhoršit zažívací obtíže, pokud je lék užíván nalačno nebo pokud pacient trpí pálením žáhy. Energetické nápoje navíc často kombinují kofein s cukrem, což může zvyšovat žaludeční dráždění a dehydrataci. Praktickým řešením je pít kávu až po jídle a sledovat individuální reakci organismu.

Jsou sladkosti při užívání Pradaxy problém?

Občasná konzumace sladkostí není zakázaná.

Problémem není cukr samotný, ale jeho nadměrné množství v kombinaci s nepravidelným stravováním, alkoholem nebo přejídáním. Tyto situace mohou zhoršit zažívání, vést k nevolnosti a tím snížit toleranci léku. U pacientů s cukrovkou nebo nadváhou má nadměrný příjem sladkostí i širší zdravotní dopady.

Jsou doplňky stravy a bylinky při Pradaxě bezpečné?

Ne všechny doplňky stravy jsou automaticky bezpečné.

Některé přírodní látky mohou zesilovat antikoagulační účinek a zvyšovat riziko krvácení. Typicky jde o vysoké dávky omega-3 mastných kyselin, kurkumu, zázvor, česnek nebo třezalku. Každý nový doplněk stravy, zejména při dlouhodobém užívání, by měl být konzultován s lékařem nebo lékárníkem.

Co dělat, když mám při užívání Pradaxy průjem nebo zvracím?

Krátkodobé zažívací potíže obvykle nevadí.

Při opakovaném průjmu nebo zvracení však hrozí dehydratace a kolísání vstřebávání léku.

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Pradaxa a strava: jak jíst bezpečně a bez zbytečných omezení

Příběh

Ve svém příspěvku LUPY VE VLASECH CO POMUZE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Rayleen.

Tak jsem dnes navstivila na poliklinice svoji pani kozni, ktera mi pred rokem diagnostikovala seboroickou dermatitidu. Vetsinou se mi do hlavy podiva, poradi mi at zkusim jiny sampon, predepise jiny druh kortikoidu a rekne, at prijdu zase za nejakou dobu. Ted jsem tam byla poprve od ledna, co jsem se vratila z dovolene, opet se mi podivala do hlavy a zkonstatovala, ze to skutecne nevypada dobre. Ze hlava se mi loupe uz uplne vsude, vidi priznaky na usich i v obliceji, ale tentokrat uz mi neporadila nic, vlastne krome toho, ze si mam do pokozky vtirat olivovy olej, nedrbat se a mit optimistickou naladu, ze se s tim neda nic delat, a je na case se s tim smirit. Byla sice moc mila, a v ramci moznosti mi venovala i pomerne dost casu, ale nedokazu pristoupit na to, ze neni nic, co by mi mohlo pomoct. No.. tak nevim. Pripadam si zase v koncich. Budu zkouset dal metodou pokus omyl, jestli na neco nezareaguji zlepsenim, na 21.4. jsem objednana na vysetreni do sanatoria pana dr.novotneho k nejake pani dermatolozce, a pak se zase ne/uvidi :-/

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Jana.

Dobry den, Rayleen,

problem imunity pokozky a naruseni jejiho prirozeneho pH muze vyvolat ruzne kozni onemocneni. V urcitem smyslu ma pani dr. pravdu - stres oslabuje vlastni obranne mechanismy organismu, takze si tim nepomahate. Abych mluvila konkretneji, volila bych nasledni postup:
- probiotika (podivejte se na nektery z pripravku v lekarnach)
- activ aloe (stava z aloe podporuje imunitu a navic vyrovnava pH ve strevech = centrum nasi imunity)
- lneny olej a pupalkovy olej uzivejte denne, 2 lzicky
- zinek v chelatove vazne (podporuje hojeni, navic pusobi protizanetlive)

- ve finale bych doporucila silny antioxidant, ktery eliminuje negativni dopad volnych radikalu. Je to zdanlive nepotrebny doplnek, avsak ve finale plni vyznamnou funkci, v lekarnach volte Neofruit prasek, ktery pochazi z prirodnich zdroju, 2 lzicky ve vode rozpustit denne

Pro vnejsi pouziti vyzkousejte do 300 ml vody vlit 2 lzice octu a po umyti vlasu proplachnout vlasovou pokozku. Bakteriim a plisnim se v kyselem prostredi velmi spatne dari, proto je to jednoduchy navod jak alespon docasne vyrovnat pH v pokozce.

Kazdy problem se vsak nachazi uvnitr organismu: jatra, ledviny a nadledvinky. Proto by jste mela zasadne zmenit jidelnicek, vsechno korenene, sladke, tucne, slane vyloucit. Sem patri i bile pecivo, slazeny cerny caj. Rano nalacno vyzkousejte teplou vodu se stavou z 1/2 citronu, pote si dejte vyse zmineny lneny olej.

Je nutne vydrzet v aplikaci alespon mesic a pak uvidite, co se bude dit.

hezky den, jana

Zdroj: příběh Lupy ve vlasech co pomuze

Na jakého lékaře se s pocením obrátit

O nadměrném pocení se dá hovořit, pokud se člověk potí i v situacích, kdy by normálně neměl, anebo vylučuje příliš velký obsah potu. V extrémních případech se může vyloučit až 1,5 l tekutin za hodinu, což je pro zdraví organismu nebezpečné. Nakolik je pocení úměrné, jde však těžko vyčíslit, protože je to záležitost ryze individuální. Člověk sám nejlépe pozná, kdy se stala v jeho termoregulačním systému nějaká změna, případně kdy jej nadměrné vylučování potu začne obtěžovat a oslabovat.

Lidské ledviny jsou ze své podstaty „projektovány“ na cca 35 000 litrů přijaté tekutiny. Průměrně to tedy vychází na 1,36 litru tekutin denně. Cokoliv nad toto množství znamená zkrácení jejich životnosti. Není třeba hlubokých lékařských znalostí, aby nám to bylo jasné – člověk od prvopočátků své existence neměl neustále k dispozici hrnek s čajem na stole či sladkou limonádu v lednici. Pil, když měl příležitost. Tak se vyvinulo i jeho vodní hospodářství. V posledních dekádách však lidstvo své ledviny soustavně přetěžuje, a tak jsme svědky rostoucího počtu obyvatel planety, kteří v pozdním věku řeší problém selhání tohoto životně důležitého orgánu. Ještě děsivější je však zamyšlení nad tím, proč nám nejsou tyto podstatné informace dostupné. Nápojový průmysl je obrovský byznys. Denně jsou vypity tisíce hektolitrů slazených a přeslazených limonád, které jsou prodávány i s 300% marží. Pro velké štiky tohoto odvětví není žádný problém zaplatit si studie o prospěšnosti konzumace nápojů, naopak o riziku zubního kazu zarytě mlčí. Stejně tak se pod pokličkou udržuje informace o rizicích nadměrného pití. Nebuďme tedy jen stádem ovcí, které si nechá diktovat co pít a v jakém množství. Pijme tak, jak nám to příroda říká již po tisíce let.

Pokud dochází dlouhodoběji či opakovaně k nadměrnému pocení, je třeba to nějakým způsobem řešit. Měla by se vždy vystopovat příčina, kterou lze v mnohých případech léčit či odstranit. Když pomine příčina, pomine většinou i nadměrné pocení. Pokud jde o nějaký funkční problém potních žláz (může být jen u některých), lze jej řešit lokálně přípravky, které tlumí vylučování potu (antiperspiranty), zápach jde eliminovat deodoranty. Je lépe se poradit v lékárně, kde mají kvalitní a specializované zboží. V případě neúspěchu se na mnoha odborných pracovištích aplikují botulotoxinové injekce, které jsou poměrně drahé (několik tisíc korun), ale mohou vyřešit nadměrné pocení až na jeden rok. Nejúčinnějším a také nejkrajnějším řešením je odstranění potní žlázy. Přistupuje se k němu jen v případě, kdy ostatní možnosti selhaly.

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Nadměrné pocení

Příběh

Ve svém příspěvku LUPY VE VLASECH CO POMUZE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Klára.

ahoj, já jen, že sem řešila stejný problém a v tom sanatoriu to važně pomohlo! protože ti tam dají šapmon, který prodávaji JEN tam a dělají takové vpichy do hlavy...asi dva roky sem řešila tento problem a pak sem se dozvedela o tom sanatoriu. stoprocentni pokrok

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Marikau.

PROSIM O KTEREM SANATORIU SRE ZMINUJETE?kde delaji vpich a urci diagnozu?chodila jsem do STEPANSKE V PRAZE,ALE POUZE SE TO TROSKU SKLIDNILO,PO SKONCENI KURY THOMES JE STAV STEJNY..PROSIM PORADTE::DEKUJI VSEM.

Zdroj: příběh Lupy ve vlasech co pomuze

Věk kolem 50. roku

Zdravotní stav: Tělesné změny jsou výrazné a proces stárnutí si více uvědomujeme. Ženy vstupují do období menopauzy, muži naopak do andropauzy, které představují pokles hormonů (testosteronu, progesteronu a estrogenu). Typickými projevy jsou poruchy nálad, přibývání na váze, poruchy sluchu, vidění, pocení, návaly. Také narůstá riziko onemocnění srdce a propuknutí diabetu. U mužů dochází k častějším poruchám erekce a onemocněním prostaty.

Menopauza vs. andropauza

O ženské menopauze se toho hodně namluvilo i napsalo a toto období už pro nikoho není žádné tabu. Pro ženu je to velmi těžké období, kdy ztráta plodnosti ji posouvá do další etapy tzv. babiček. Pro mužské publikum padesátiletá žena už není zajímavá z pohledu sexuálního objektu, mládí je tedy opravdu pryč. 50 let je však i pro muže zlomovým věkem, kdy přichází mužské bilancování. Muži začínají mít pocit, že padesátka je pro ně možná poslední chvíle, kdy by se mohli rozhodnout svůj život radikálně změnit. S hrůzou zjišťují, že kromě zvětšující se pleše mají mnohem horší handicap: selhávají sexuálně. Problém s erekcí je stále častější, to muže stresuje a stres navíc tento problém ještě zhoršuje. Ale vyčerpanému a vystresovanému mužskému organizmu ani viagra příliš nepomůže. Podlomené sebevědomí pak vede k tomu, že experimentují s vyššími dávkami viagry a riskují infarkt, mrtvici a nebo jiný vážný zdravotní problém.

Z hlediska zdravotního nás ale zajímá problém ´prostata´. K tomuto citlivému tématu jsme si přizvali specialistu, urologa MUDr. Karla Fraňka. „Onemocnění prostaty, tedy přesně nezhoubné zvětšení prostaty, je do jisté míry dáno opravdu ´biologickými hodinami´, tedy stárnutím muže a rozvojem hormonálních změn, které stárnoucí organizmus postihují. Samotné zvětšení prostaty nemusí dělat žádné obtíže a neznamená to ještě onemocnění. Velká prostata může být bez obtíží a naopak malá prostata může člověka dost potrápit. Sexuální poruchy jdou taktéž ruku v ruce s narůstajícím věkem, ale rozhodně neplatí, že pokud mám zvětšenou prostatu, jsem sexuálně vyřízený. Naopak poruchu erekce může mít i mladý muž se zcela normální prostatou. Je celkem pochopitelné, že sexuální výkonnost může s věkem klesat. Je potřeba vzít vyšší věk jako realitu a smířit se s tím, že mám vrásky, nezvednu stokilovou činku a v posteli nebudu předvádět totéž, co dvacetiletý pornoherec.“

A jak lze toto ryze mužské onemocnění léčit? „Při mírných příznacích zpravidla začínáme s léčbou léky.“ Sděluje své zkušenosti MUDr. Franěk. „Některé jsou na bylinném základě, jiné mohou negativně ovlivňovat sexuální funkce, jako finasterid.

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Dokonalý manévr: biologické hodiny u žen a mužů

Příběh

Ve svém příspěvku PODKOŽNÍ PUPINKY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Kristyna.

Dobry den!
Mám problem s malymi podkožnímí pupínky na obličejí: brada,čelo,spánky. Nejsou červené, spíše mají bílý střed. Když ushnou, tak odpadnou, ale občas se zanítí a sčervenají. Je jích hodně, nevím, jestli mám jít za dermatologem. Mám spíše suchou plěť. S kosmetykou jsem opatrná, používám spíše přirodní. Má někdo podobný problem?

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.

Reagovat

Zdroj: příběh Podkožní pupinky

FAQ – Často kladené otázky

Mohu salolové kloktadlo používat preventivně, i když mě krk nebolí?

Salolové kloktadlo není určeno k preventivnímu používání bez potíží a dlouhodobé kloktání bez obtíží nemá přínos.

V praxi se setkávám s tím, že lidé kloktají „pro jistotu“, například v chřipkovém období. Sliznice ale není potřeba dezinfikovat, pokud je zdravá. Naopak se může narušit její přirozená ochranná funkce. Preventivní kloktání zvyšuje riziko podráždění a nechrání před infekcí. Pokud chcete prevenci, má větší smysl hydratace, zvlhčení vzduchu a šetření hlasu.

Je v pořádku kloktat salolovým kloktadlem několikrát denně?

Časté kloktání několikrát denně zvyšuje riziko podráždění sliznice a obvykle nepřináší lepší výsledek.

Pacienti mají pocit, že čím častěji kloktají, tím rychleji se krk „vyčistí“. Účinek je ale krátkodobý a sliznice potřebuje čas na regeneraci. Příliš časté kloktání vede spíš k vysušení a pálení. V praxi doporučujeme držet se nízké frekvence a sledovat reakci, nikoli zvyšovat dávku při každém nepříjemném pocitu.

Mohu salolové kloktadlo používat společně s pastilkami na bolest v krku?

Kombinace salolového kloktadla s pastilkami je možná, ale jen krátkodobě a s rozmyslem.

Pastilky i kloktadla působí na stejnou oblast sliznice. Při současném používání se účinky sčítají, což může vést k podráždění. V praxi vidím, že lidé kombinují více přípravků bez jasného plánu. Pokud se rozhodnete kombinovat, omezte dobu a sledujte reakci sliznice. Jakékoli zhoršení je signálem ke zjednodušení postupu.

Jak poznám, že kloktáním už krku spíš škodím než pomáhám?

Varovným signálem je pálení, suchost nebo citlivost sliznice, které se objevují při nebo po kloktání.

Pacienti často pokračují, protože se bojí přestat. Právě zhoršení komfortu je ale známkou přetížení sliznice. Typické je, že úleva už nepřichází, ale spíš se přidává nepříjemný pocit. V takové chvíli je správné kloktání přerušit a dát sliznici prostor k regeneraci, případně vyhledat lékaře.

Je salolové kloktadlo vhodné po vytržení zubu nebo jiném zákroku?

Po stomatologickém zákroku může mít salolové kloktadlo krátkodobě smysl, ale jen podle doporučení.

Po zákrocích bývá sliznice citlivá a zranitelná. Krátké a šetrné kloktání může pomoci s hygienou, ale dlouhodobé používání hojení neurychlí. V praxi upozorňujeme, že příliš intenzivní kloktání může ránu dráždit. Pokud přetrvává bolest nebo otok, kloktadlo problém nevyřeší.

Může salolové kloktadlo zakrýt vážnější onemocnění?

Ano, salolové kloktadlo může dočasně zmírnit příznaky a oddálit rozpoznání závažnějšího problému.

Úleva po kloktání může vytvořit falešný pocit, že se stav zlepšuje.

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Salolové kloktadlo: kdy pomáhá a kdy už škodí

FAQ – Často kladené otázky

Je bolest po nasazení korunky normální?

Ano, mírná bolest nebo citlivost po nasazení korunky může být normální.

V prvních dnech po zákroku dochází k adaptaci zubu i okolních tkání. Mírná bolest, tlak nebo citlivost obvykle postupně slábnou. Pokud se však bolest zhoršuje, pulzuje nebo přetrvává déle než několik dní, už nejde o běžnou reakci a je vhodné vyhledat kontrolu.

Jak dlouho může korunka bolet po nasazení?

Normální adaptační bolest trvá obvykle několik dní.

Ve většině případů se obtíže zmírňují během 3–7 dnů. Pokud bolest trvá déle nebo se objeví znovu po období klidu, může jít o vysoký skus nebo zánětlivý proces. Dlouhodobá bolest není normální a neměla by se ignorovat.

Co znamená bolest korunky pouze při skusu?

Bolest při skusu často souvisí s mechanickým přetížením.

Nejčastější příčinou je příliš vysoká korunka nebo nerovnoměrný kontakt zubů. Zub je pak při kousání nadměrně zatěžován. Úprava skusu většinou problém rychle vyřeší. Pokud se bolest objeví i v klidu, je nutné hledat jinou příčinu.

Je nebezpečná noční bolest pod korunkou?

Ano, noční bolest je považována za varovný příznak.

Noční nebo klidová bolest často signalizuje zánět zubní dřeně nebo okolí kořene. Tento typ bolesti bývá pulzující a může se zhoršovat vleže. Nejde o běžnou adaptační reakci a je vhodné neodkládat vyšetření.

Může bolet mrtvý zub s korunkou?

Ano, mrtvý zub s korunkou může bolet.

Bolest vzniká nejčastěji při zánětu v oblasti kořene, netěsnosti korunky nebo skrytém kazu. Přestože zub nemá nerv, okolní tkáně reagují bolestí. Tento stav vyžaduje odborné řešení, nikoli čekání.

Co znamená pulzující bolest pod korunkou?

Pulzující bolest obvykle znamená zánět.

Tento typ bolesti bývá spojen s infekcí nebo tlakem v okolí kořene. Často se zhoršuje v noci a nereaguje dobře na běžná analgetika. Pulzující bolest není normální a měla by vést k vyšetření.

Je zápach nebo pachuť zpod korunky problém?

Ano, zápach a pachuť jsou alarmující příznaky.

Tyto projevy často ukazují na netěsnost korunky nebo infekci. Bakterie se mohou hromadit pod okrajem korunky a způsobovat zánět. Domácí hygiena problém nevyřeší a je nutné odborné ošetření.

Může se pod korunkou vytvořit kaz?

Ano, kaz se může vytvořit i pod korunkou.

Nejčastěji vzniká při netěsném okraji korunky. Kaz bývá dlouho skrytý a projeví se až bolestí, zápachem nebo zánětem. Pravidelné kontroly jsou zásadní pro včasné odhalení problému.

Co dělat, když se korunka viklá?

Viklání korunky je vždy důvodem k návštěvě zubaře.

Může jít o uvolnění cementu, úbytek kosti nebo zánět.

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Korunka bolí: kdy je to normální a kdy už jde o problém

Autoři uvedeného obsahu

novinky a zajímavosti

Chcete odebírat naše novinky?


Dokažte, že jste člověk a napište sem číslicemi číslo jedenáct.