Zajímáte se o téma PUPALKA A PREMENOPAUZA? Tak právě pro vás je určen tento článek. Pupalkový olej bývá spojován s ženskou krásou, ale i se zdravím ženy. Pupalkový olej je známý pro obsah vzácné kyseliny gama-linolenové (GLA). Olej se získává lisováním za studena z malých semínek, jejichž zdrojem je pupalka dvouletá (latinsky Oenothera biennis), která je označována jako rostlina třetího tisíciletí. Pupalka obsahuje třísloviny, slizy, bílkoviny, škroby, minerály a esenciální mastné kyseliny.
Pupalka dvouletá
U nás pupalku najdeme na okrajích cest, na náspech, podél železničních tratí, na rumištích, u starých zdí a podobně. Pupalku si můžeme splést snad jedině s nějakým druhem divizny, ta má však silně plstnaté listy. Kořen pupalky sbíráme první rok na podzim, případně druhý rok na jaře před zahájením vegetačního období (je poměrně mohutný, takže k jeho sběru potřebujeme rýč). Semena pupalky se sbírají v době plné zralosti, listy a mladé výhonky před rozkvětem rostliny a květy se trhají v době květu, tedy ve večerních hodinách, jelikož pupalka rozkvétá právě k večeru. Semena pupalky lze ojediněle koupit, ovšem najít tuto bylinku ve volné přírodě není nic těžkého. Pokud ji chceme pěstovat doma, na podzim si z volně rostoucí rostliny vezmeme semena, která vysejeme přímo na stanoviště. Pupalka má ráda přímé slunce a lehké, dobře propustné půdy.
Klimakterium neboli přechod u ženy je sled hormonálních změn při přechodu z pre- do postmenopauzy, u 75 % žen se objevuje soubor specifických příznaků, které se u nich dosud neobjevovaly. Ty se souhrnně označují jako klimakterický syndrom. Přechod se dá rozdělit do několika etap, které mají charakteristické příznaky. Patří sem premenopauza, menopauza, perimenopauza a postmenopauza.
Premenopauza
Je to období před menopauzou charakterizované pravidelnou menstruací, normálními hodnotami E2, GT, nižším progesteronem, ztrátou cykličnosti GT.
Menopauza
Je trvalé vymizení menstruace v důsledku ztráty folikulární aktivity ovarií, v České republice ve věkovém průměru 51 let.
Perimenopauza
Je období bezprostředně před menopauzou a do 1 roku po menopauze, s nepravidelnou menstruací, významně zvýšeným FSH, normálním E2.
Postmenopauza
Jde o období vyhaslé ovariální funkce, začínající 1 rok po menopauze, charakteristické je trvalé vymizení menstruace, trvale zvýšené FSH a snížené E2.
Předčasná menopauza je menopauza, která proběhne před 40. rokem
Indukovaná menopauza je zástava menstruace chirurgickým odstraněním ovarií nebo ukončením jejich funkce chemoterapií, radioterapií. Může být vratná, ale po 40. roce věku je většinou trvalá.
Ve svém příspěvku POMOC se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Eva.
mám na oblíčeji bolavé pupínky plné nejaké vodíčky a moc boli nevim co dělat pomoc
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Red..
Ahoj Evo, nejspíš jde o klasický zánětlivý proces v pokožce. Pokud potíže nezmizí, vyhledejte pomoc dermatologa. Pleť doporučujeme čistit podle typu pokožky. Proti zánětům působí látky jako zinek, panthenol a také pupalka s brutnákem. Z obkladů pomůže heřmánek anebo bylinka řebříček, která má silně hojivé účinky. V první řadě je však potřeba správně určit diagnózu, proto s návštěvou lékaře neotálejte.
1 tableta obsahuje 100 mg nebo 300 mg allopurinolu.
Léková forma
Tablety k vnitřnímu užití.
Klinické údaje
Indikace: dna, léčba primární hyperurikémie, prevence a léčba primární uratické nefropatie se symptomy dny nebo bez nich, léčba sekundární hyperurikémie při hematologických onemocněních; k prevenci a léčbě hyperurikémie, která vzniká při destrukci buněk během radioterapie nebo chemoterapie malignit, prevence a léčba urolithiasy a tvorby kalcium-oxalátových konkrementů při hyperurikosurii.
Dávkování a způsob podání: U dospělých je počáteční dávka 100–300 mg jednou denně. Je-li to nutné, může se dávka postupně zvyšovat po 100 mg za monitorování sérové hladiny kyseliny močové v intervalech 1–3 týdny do dosažení žádoucího výsledku. Překračuje-li denní dávka 300 mg, měla by být podávána ve 2–4 stejných dílech. Před začátkem protinádorové terapie by měla být léčba allopurinolem zahájena 1–2 dny předem dávkou 600–800 mg denně a měla by pokračovat 2–3 dny. Trvání léčby řídíme dle hodnot sérové hladiny kyseliny močové. U dětí se sekundární hyperurikémií při hematologických nebo jiných malignitách nebo při abnormalitách enzymů by měla být denní dávka allopurinolu 10–20 mg/kg tělesné hmotnosti. Dávkování a trvání léčby řídíme dle účinku léčby (zmenšení velikosti tumoru, stupeň infiltrace kostní dřeně, počet blastů v periferní krvi). Ve stáří by měla být dávka redukována pro možnou poruchu renálních a hepatálních funkcí a riziko zvýšené toxicity. Přípravek se užívá po jídle s dostatečným množstvím tekutiny.
Kontraindikace: Přecitlivělost na kteroukoliv látku v přípravku obsaženou, gravidita, laktace, vážné choroby jater, vážné choroby ledvin (azotémie), diopatická hemochromatóza (i v rodinné anamnéze). Léčba allopurinolem nemůže být zahájena během akutního záchvatu dny.
Speciální upozornění: Léčba allopurinolem není indikována při asymptomatické hyperurikémii. Přípravek může být podán k léčbě sekundární hyperurikémie pouze dětem s malignitami nebo enzymatickými poruchami. V těhotenství je možno přípravek použít pouze výjimečně, po pečlivém zvážení přínosu a rizika léčby, protože teratogenní efekt není zcela vyloučen. Během léčby je nutný dostatečný příjem tekutin. Množství moči by se mělo pohybovat nad 2 litry/den a moč by měla být neutrální nebo lehce alkalická. Pravidelné kontroly jaterních funkcí jsou nutné, zejména na počátku terapie (prvních 6–8 týdnů). Léčba allopurinolem se nesmí zahajovat při akutním záchvatu dny. Po odeznění akutní fáze se může léčba zah
Ve svém příspěvku HNĚDÉ FLEKY V OBLIČEJI A NA ZÁDECH se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jk krasojizda.
Dobrý den,
v poslední době jsme obdrželi několik dotazů, jak se zbavit hnědých fleků nejen v obličeji, ale i na zádech. Bohužel čtenáři neuvedli správně svoji mailovou adresu, tudíž jim nemohla být odpověď doručena.
Při aplikaci přírodních prostředků je potřeba mít na paměti, že mohou vyvolávat alergické reakce. Platí to nejen o česneku - viz zkušenost paní níže, která namísto doporučené lokální aplikace zkusila rovnou masku na celý obličej - ale týká se to všech bylin, esenciálních olejů a extraktů z rostlin. Proto než se pustíte do výroby vlastních domácích preparátů, důkladně čtěte návod či případná doporučení.
Na bázi přírodních látek je vyvinuta koupel Balneol. Obklady z této koupele připravené přesně podle návodu je potřeba aplikovat na pokožku zad zhruba 2 týdny. Zkušenosti čtenářů jsou pozitivní a ke zlepšení stavu dochází již po týdnu pravidelné aplikace. Nemáme však žádnou informaci, jestli tuto koupel aplikovali i na obličej, kde je pokožka citlivější.
Pro hojení zánětů na pokožce pomůže zinek a pupalka (olej z pupalky dvouleté).
Hezký den, zdravi-lecba.cz
Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.
V naší poradně s názvem ÚČINKY PUPÁLKY LÉKAŘSKÉ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Helena.
obracím se z dotazem- před časem mi bylo zdělěno, že pupálka má také vliv na kvalitu srsti psu. Mám štěně landssera 4měsíce a ráda bych kromě kvalitního krmení ještě nějak pomohla zkvalitnit i jeho srst.
moc děkiji
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Milda.
Pupálkový olej je prospěšný, když se nanese na srst psa. Ta se mu pak krásně rozzáří.
Pokožku před vysušením ochráníme pitím dostatečného množství tekutin. Pozornost bychom měli věnovat také dietě (vyloučit sladké, smažené a tučné jídla) a přísunu beta karotenu, B vitaminů a selenu. Na suchou pokožku má příznivý vliv také pupalka a olej z brutnáku, dále lecitin a omega kyseliny. Rovnováhu kyselin v organismu podpoříme i užíváním probiotik anebo šťávy z aloe vera (nejlépe ACTIValoe forte, která má antimykotické účinky). Do jídelníčku je potřeba zařadit čerstvé ovoce a zeleninu a také zdroje bohaté na proteiny – ryby, vejce, semínka atd. Pokud jsou šupinky na hlavě provázeny začervenáním a mastnou šupinkovatou pokožkou na obličeji, v obočí a na řasách, může se jednat o jiný problém než jsou lupy. V tomto případě je lepší kontaktovat lékaře.
Menopauzu můžeme časově rozdělit do několika etap.
Premenopauza
Období před menopauzou charakterizované pravidelnou menstruací, normálními hodnotami E2, GT, nižším progesteronem, ztrátou cykličnosti GT.
Menopauza
Trvalé vymizení menstruace v důsledku ztráty folikulární aktivity ovarií, v České republice ve věkovém průměru 51 let.
Perimenopauza
Období bezprostředně před menopauzou a do 1 roku po menopauze, s nepravidelným menses, významně zvýšeným FSH, normálním E2.
Postmenopauza
Období vyhaslé ovariální funkce začínající 1 rok po menopauze, trvalé vymizení menstruace, trvale zvýšené FSH a snížené E2.
Předčasná menopauza je menopauza, která proběhne před 40. rokem. Indukovaná menopauza je zástava menstruace chirurgickým odstraněním ovarií nebo ukončením jejich funkce chemoterapií, radioterapií. Může být vratná, ale po 40. roce věku je většinou trvalá. Klimakterium neboli přechod je sled hormonálních změn při přechodu z pre- do postmenopauzy, u 75 % žen se objevuje soubor specifických příznaků, které se u nich dosud neobjevovaly. Ty nazýváme klimakterický syndrom.
A čím je pupalka tak výjimečná? Její plody – podlouhlé tobolky – ukrývají hnědá až načervenalá semena, ze kterých se za studena lisuje olej, jenž je cenným přírodním zdrojem nenasycených mastných kyselin. Především kyseliny gama-linolenové (GLA) a linolové. Tyto kyseliny se v těle mění na tzv. prostaglandiny. Ty se vyznačují protizánětlivým účinkem a dále zabraňují zadržování sodíku a vody v těle. Nenasycené mastné kyseliny (někdy souhrnně označované jako vitamín F) jsou dále součástí fosfolipidů, které tvoří stavební jednotky buněčných membrán. Náš organismus je zároveň potřebuje k biosyntéze tzv. eikosanoidů. Ty v lidském těle ovlivňují celou řadu jeho funkcí – imunitní reakce, správnou hladinu hormonů, srážlivost krve, srdeční činnost, trávicí a dýchací systém a mnoho dalších.
Menopauza – poslední menstruace; vzhledem k tomu, že menstruační cyklus v období přechodu bývá nepravidelný, lze o menopauze s jistotou hovořit až s odstupem 12 měsíců.
Perimenopauza – období okolo menopauzy, kdy dochází k největším hormonálním změnám. Obvykle to je období 2 až 3 let před menopauzou a asi 1 rok po ní. Často se v tomto významu používá pojem premenopauza, který je ovšem nepřesný, neboť znamená jen období před menopauzou. Pojem perimenopauza se tedy v současnosti doporučuje jako přesnější. Víceméně je synonymem termínu klimakterium.
Postmenopauza je období menstruačního a reprodukčního klidu, tedy od poslední menstruace až do konce života.
Všechny tyto fáze trvají několik let. Během nich organismus ženy prochází mnohými fyziologickými změnami. Pro středoevropskou populaci je průměrný věk menopauzy mezi 45. a 55. rokem života ženy. Dolní hranice fyziologické menopauzy je podle různých zdrojů udávána mezi 37. až 42. rokem života. Horní hranice doposud nebyla přesně určena. U žen, které začaly dříve menstruovat, je pravděpodobné, že také dříve přestanou. Klimakterické potíže se projevují okolo menopauzy u většiny žen, a to zhruba v 75 %. Závažnost klimakterických potíží se však může u každé ženy značně lišit. Asi 35 % žen trpí mírnými potížemi, 40 % středně závažnými a 25 % závažnými potížemi.
Intimed olej je aromaterapeutický přípravek pro prevenci i léčbu vaginálních infekcí, výtoku a svědění. Jde o vysoce aktivní směs silic a rostlinných olejů, která se aplikuje při probíhající vaginitidě, zánětlivých, plísňových a jiných onemocněních zevního genitálu a vaginy, nebo jako prevence při návštěvě veřejných koupališť, saun, tělocvičen a podobně. Přípravek je účinný již v minimálním množství, a proto jej při probíhajícím onemocnění aplikujte v množství několika kapek na zevní genitál, nebo jako prevenci na tampón několikrát denně. Účinnými látkami jsou především silice heřmánku, levandule a tea tree s pupalkovým olejem.
Přípravek Intimed, stejně jako Feminol, podporuje zachování nízkého pH pohlavní sliznice a zajišťuje její přirozenou ochranu. Vyhněte se všem mycím přípravkům obsahujícím syntetické látky, minerální oleje, parfémy, pěnivé základy, emulgátory a podobně. Tyto složky totiž zbavují sliznici přirozené ochrany a vystavují ji tak zvýšenému nebezpečí infekce. Intimed lze užívat i preventivně v případě predispozice či plánované návštěvy veřejného bazénu či sauny.
Přípravek je bez vedlejších účinků, neiritující, není fototoxický, tlumí všechny alergické projevy, je efektivní proti zlatému stafylokoku, působí jako antioxidant, významně pomáhá při nemocech močových cest a vaječníků, při zánětech dělohy a děložního hrdla, má rozsáhlé preventivní účinky antibakteriální a fungicidní.
Minapent Balance obsahuje unikátní kompozici čistě rostlinných látek zaměřených na regulaci hormonální rovnováhy ženy. Podílí se na potlačení depresivních nálad, úzkosti a vyrovnání emocionálních výkyvů.
Charakteristika
Minapent Balance je sestaven tak, aby pomáhal účinně zmírňovat všechny obtíže v období klimakteria. Přípravek je zaměřen na zlepšení psychického rozpoložení ženy, na zmírnění podrážděnosti a zlepšení spánku.
Příznivě působí:
v kterékoliv fázi klimakteria
u žen s menstruací a počínajícími projevy klimakteria (premenopauza) i u žen během přechodu a v období po poslední menstruaci (postmenopauza)
u všech obvyklých klimakterických symptomů, zejména pro zlepšení psychického stavu a při nadměrném podráždění
u žen, které odmítají syntetickou hormonální léčbu nebo u kterých je podávání hormonálních přípravků kontraindikováno
Aktivní látky
Harmonizují psychické a emoční projevy: Vysoký obsah izoflavonů červeného jetele a účinné složky třezalky se výrazně podílejí na zlepšení psychického rozpoložení a depresivních nálad, zmírňují podrážděnost, úzkostlivost i emoční labilitu, uplatňují se při zhoršené koncentraci a při poruchách spánku.
Zmírňují nepříjemné tělesné projevy (takzvaný vegetativní syndrom): Izoflavony červeného jetele příznivě působí při návalech horka, bolesti svalů, malátnosti, migrénách, bušení srdce, závratích, poklesu libida, vysušení kůže a poševní sliznice.
Pomáhají snížit projevy dalších obtíží (takzvaný metabolický syndrom): U červeného jetele byl prokázán vliv na potlačení úbytku kostní hmoty a snížení obtíží při křečových žilách a zvýšeném krevním tlaku.
Podporují vitalitu ženy: Povzbuzují organismus a zvyšují celkovou vitalitu ženy.
Dávkování
Doporučené dávkování: 1 až 2 tobolky denně nalačno, zapít. Dávka 2 tobolky denně se doporučuje ženám s výraznější intenzitou obtíží. Účinek se dostavuje během užívání prvního balení, tedy již během 2–4 týdnů. Nepřekračujte doporučenou denní dávku 2 tobolky! Pro dosažení výrazných účinků se doporučuje Minapent Balance užívat dlouhodobě. Při dlouhodobém užívání je bezpečný.
Složení
1 tobolka obsahuje:
červený jetel
Trifolium pratense (extrakt)
třezalku tečkovanou
Hypericum perforatum (extrakt)
přídatné látky: stearan hořečnatý E 470b, mikrokrystalická celulóza E 460, želatina, barvivo E 171
Denní dávka jsou 2 tobolky.
Skladování
Skladovat v suchu při teplotách od 5 °C do 25 °C. Ukládat mimo dosah dětí! Nevystavovat přímému slunci!
Upozornění
Při jakémkoliv podezření na jaterní onemocnění přerušte užívání a vyhledejte lékaře. Výrobek neobsahuje lepek. Není určeno
Gynekologická poradna je plná dotazů ohledně špinění v menopauze. Je to opravdu žhavé téma, které trápí mnoho žen. Přechod je fází, kdy dochází k poruchám menstruačního cyklu, který začíná být nepravidelný či různě intenzivní. Postupně se menstruace zcela zastaví a nastává menopauza. Typickým příznakem je mimo jiné špinění. Hladiny hormonů kolísají, což vyvolává nestabilitu krvácení, které bylo pravidelné. Pohlavní hormon estrogen je hlavní příčinou všech potíží, které k přechodu u žen náleží. Postupné poruchy menstruačního cyklu, prodlužování doby mezi menstruacemi, až do úplného vymizení, to jsou společné příznaky u každé ženy. Mezi menopauzou a ztrátou menstruace, hledejte vždy přímou úměru.
Syndromy přechodu mohou trvat různě dlouhou dobu. Od několika měsíců po řadu let. Odhadnout délku přechodu nedokáže ani moderní medicína. Obecně se uvádí, že trvá přibližně 3–5 let. Tento údaj berte pouze jako orientační. I zde totiž platí, že jde o záležitost zcela individuální. Pokud základní projevy, které vám ztěžovaly život, odezněly, potom můžete usuzovat, že přechod je definitivně za vámi.
Menopauza se začíná objevovat kolem 40. roku života ženy. Ne však nijak náhle. Její nástup je velmi postupný:
Premenopauza – normální průběh menstruace, postupné snižování hladiny hormonů. Okolo 45. roku slábne menstruační krvácení a většinou po 50. roku zcela mizí.
Perimenopauza– jde o období zhruba rok před samotným vymizením menstruace.
Samotná menopauza – nastává v momentu poslední menstruace a pokračuje do jejího úplného ukončení.
Postmenopauza – stav zhruba rok od úplného ukončení menstruace, který je charakteristický snížením a nakonec ukončením reprodukčního období vaječníků. Nejčastěji je definován pro věkovou kategorii žen do 60. roku věku, kdy je období přechodu považováno za ukončené.
Obecně platí, že čím je člověk nemocnější, tím má větší potíže. A některé ženy si myslí, že klimakterium je taky nemoc. To je ale veliký omyl. Je to naprosto fyziologický jev, který potká každou ženu, která se ho dožije. Jenomže každá na něj reaguje jinak. A dodnes se přesně neví proč. Asi jedna třetina žen pomalu ani neví, že přechod nastal, a poznají to jen tím, že přestanou menstruovat. U další třetiny se vyskytují určité příznaky, které se dají vydržet i bez lékařské pomoci, ale u poslední třetiny jsou potíže tak intenzivní, že jsou tyto ženy více méně odkázané na pomoc lékařů a většinou berou nějaké léky, a to jak hormonální, tak i nehormonální.
Mezi nejvýraznější příznaky začínajícího přechodu patří bezesporu nepravidelná menstruace, právě tento příznak obvykle upozorní ženu, že se s jejím tělem něco děje, a donutí ji to vyhledat lékaře. Ostatní projevy nemusí nastat, anebo nejsou dost silné, aby ženu na změny upozornily.
Dalším příznakem přechodu jsou návaly horka a zimy. Tyto příznaky nemusí provázet celé období klimakteria, obvykle jsou jen dočasné, spolu s nimi se může u ženy objevovat i zimnice, nebo zrychlený tep.
Stejně tak se u ženy může projevit i noční pocení, to se právě pojí s návaly horka a se zrychleným tepem srdce.
Během klimakteria se u žen také projevuje snížené libido(= žádostivost, sexuální touha, sexuální energie). U žen je jejich sexuální touha závislá na menstruačním cyklu a během přechodu se menstruační cyklus mění a pak mizí. Ztráta libida ale nemusí být trvalá. Tento příznak obvykle netrápí jen ženu, ale postihuje i její sexuální život, a tím pádem ovlivňuje i jejího partnera, u něhož to může vyvolat i pocity nejistoty vůči své osobě, nebo vůči jejich vztahu. Mezi příznaky sníženého libida patří pokles zájmu o pohlavní styk, neschopnost dosáhnout orgasmu, menší množství sexu, nedostatek fyzického kontaktu s partnerem. Pomoci se zvýšením libida může úprava jídelníčku (více ovoce a zeleniny), využívání aromaterapie a vonných esencí (vonné éterické oleje, koupele, aromalampy, masáže).
Dalším příznakem je suchost pochvy, vlhkost se v ní snižuje. Důsledkem suchosti je pak napětí, bolestivost, výtok, infekce, časté nutkání k močení nebo iinkontinence(= vůlí neovladatelný únik moči z těla). Nejčastěji se suchost vaginální sliznice projevuje během pohlavního styku, protože nedochází k dostatečné lubrikaci, a tak je pohlavní styk bolestivý. Styk při nedostatečném zvlhčení vaginální sliznice způsobuje uvnitř pochvy oděrky, kterými se do pochvy mohou zanést infekce. Krátkodobě mohou pomoci lubrikanty, další možností jsou hormonální preparáty s obsahem estrogenů. Se suchostí pochvy souvisí i vaginální atrofie.
Možná překvapivým důsledkem přechodu mohu být i suché oči. Přesnou příčinu tohoto příznaku ještě lékaři nezjistili. Důvodem může být pokles hladiny některých hormonů, které se podílí na tvorbě slz. Další teorie říká, že důvodem může být porucha chemického signálu zodpovědného za zdravý slzný film. Suché oči se projevují podrážděním, štípáním, zarudnutím, pálením, pocitem přítomnosti cizího tělesa v oku, ale i rozostřeným viděním.
Ženy v přechodu často také trápí suchá, nebo vrásčitá či povislá kůže. I s tímto jevem se ale dá bojovat různými kosmetickými přípravky, změnou životního stylu, nebo návštěvou odborného lékaře.
Calcium nadroparin - účinná látka přípravku Fraxiparine, by neměl být podáván současně s kyselinou acetylsalicylovou (Aspirin, Acylpyrin), s jinými salicyláty, s jinými nesteroidními protizánětlivými léky (volně prodejné léky proti bolesti) nebo s tiklopidinem (protidestičkové léčivo v rodině thienopyridinů, které je inhibitorem receptoru adenosindifosfátu). Současné podávání s perorálními antikoagulancii, glukokortikoidy nebo s dextranem by mělo být prováděno s odpovídající kontrolou.
Úplný výčet interakcí mezi nadroparinem a následujících léků:
Označení perimenopauza (premenopauza) se vžilo pro období kolem menopauzy – zhruba rok před a po ní. Zahrnuje takzvaný přechod neboli klimakterium, kdy dochází k postupnému útlumu funkce vaječníků. Už tehdy mohou ženy pociťovat první příznaky podobné jako při menopauze. Samotný přechod se u ženy objevuje kolem 45–55 let věku.
Jak dotyčný/á zemřel/a (po dlouhé nemoci, náhle, stáří a podobně).
Pochopení bolesti pozůstalých a myšlenka, že když někdo zemře, tak vzpomínky nemizí.
Z kolika dětí byl/a zesnulý/á, z jakých poměrů (v případě, že byl/a chudý/á – pocházel/a z prostých poměrů, bohatý/á – měl/a hojný život obohacený nejen cennostmi, ale hlavně láskou...).
Kolik měl/a dětí a koho tady zanechal/a.
Dobré vlastnosti a skutky, jestli byl/a v nějakém sdružení, spolku, sportovním týmu, v čem vynikal/a a čím se kupříkladu živil/a.
Nakonec přidat verš nebo krátkou píseň
Podklady pro profesionální smuteční projev:
Jméno a příjmení zesnulého/zesnulé, věk
Datum a místo narození
Jména rodičů zesnulého/zesnulé
S kolika sourozenci zesnulý/zesnulá vyrůstal/a, popřípadě jména
Poslední zaměstnání
Jméno manžela/manželky, kolik let trvalo manželství
Pokud je vdovec/vdova, úmrtí manžela/manželky
Počet a jména dětí
Počet a jména vnoučat
Počet a jména pravnoučat
Povahové rysy
Zájmy, záliby
Zvláštní poděkování rodiny někomu (například za péči)