Arabica a Robusta
Na celosvětové produkci kávových zrn se Robusta podílí zhruba 30%. Chuťově je Robusta mnohem výraznější a má menší zrna než Arabica. Naopak Arabica je mnohem rozšířenější a tvoří asi 70% celosvětové produkce. Průměrná velikost zrnek je 6-8mm. Arabica se vyznačuje ušlechtilým aroma, jemnou a lehce nakyslou chutí.
Zdroj: článek Jak připravit šálek dobré kávy
Svetol
Svetol je přírodní bezkofeinový výtažek ze zelené kávy, bohatý na aktivní složky. Zásluhou výzkumu a zkušeností společnosti Naturex Svetol v sobě produkt spojuje blahodárné vlastnosti kávy v rostlinném koncentrátu s potvrzeným efektivním zeštíhlovacím a zkrášlovacím účinkem. Výtažek se získává z nepražených zrnek kávy Robusta (Coffea canephora robusta Pierre), díky čemuž má Svetol jedinečné složení. Účinnost je klinicky prokázána. Specifické složení Svetolu bylo podrobně zkoumáno, studie prokázaly přítomnost chlorogenové kyseliny ze zelené kávy. Jedna 400mg dávka Svetolu se rovná ekvivalentu 3 až 6 šálků kávy (v závislosti na kvalitě kávy a způsobu její přípravy).
Chlorogenové kyseliny však nejsou jedinou aktivní složkou Svetolu. Svetol také obsahuje kyselinu kávovou, velmi dobře známou pro její antioxidační účinek. Výzkumy realizované společností Naturex ukázaly, že kyselina kávová vykazuje silný antioxidační účinek a významně omezuje oxidaci lipidů v játrech. Svetol je preparát s výjimečným a jedinečným složením. Jeho složení zaručuje nepřítomnost určitých molekul přítomných v kávě, kterým věda připisuje potenciálně škodlivé účinky na naše zdraví, zejména při zvýšené konzumaci. Z tohoto důvodu Svetol garantuje absenci cafestolu a kahweolu a nižší obsah kofeinu, jaký by obsahovala čtvrtka šálku kávy.
Po 60 dnech užívání Svetolu ztratili jedinci 5,7 % z původní váhy, což znamenalo průměrnou ztrátu váhy 5 kg.
Zdroj: článek Chlorogenová kyselina
Která káva je na hubnutí?
Vědci se ve svých výzkumech soustředili na vliv kávových zrn na organismus člověka. Během výzkumu také měnili vývojové stádium plodu při sklizni. Pro výrobu naší oblíbené pražené kávy robusta nebo arabica normálně sbíráme plody, když mají červenou barvu. Vědci ale vypražili kávová zrna, která byla při sklizni ještě zelená, jako by nebyla ještě zralá. Jejich výzkumy zjistily, že takzvaná zelená káva má mnoho užitečných vlastností pro lidský organismus. Především je to, v zelené kávě hojně obsažená, kyselina chlorogenová a polymerické fenoly, které patří mezi nejsilnější antioxidanty.
Zdroj: článek Zhubnout pomocí kávy
Jak na astma
Zde naleznete bylinky, které pomáhají na astma. Jejich využití je samozřejmě rozsáhlejší, ale my se zde budeme věnovat především jejich působení na astma.
Africká kopřiva (latinsky Plectranthus barbatus, Coleus barbatus)
Patří mezi vytrvalé bylinky, má podobné květy jako máta. Snižuje histamin, je tedy vhodná při léčbě alergií a astmatu.
Použití: Pro léčivé účinky se používají kořeny této rostliny. Užívá se ve formě tablet nebo prášku.
Angínovník čínský (Belamcanda chinensis)
Je známý pod čínským názvem She Gan. Patří mezi léčivé bylinky, přičemž hlavní léčivou částí je oddenek. Léčí bolesti v krku, kašel, astma.
Použití: Z angínovníku si můžete připravit odvar, který pomáhá u výše zmíněných zdravotních obtíží. Doporučené dávkování je od 5 do 10 gramů (jedna čajová lžička) v odvaru. Vzhledem ke své mírně toxicitě se nedoporučuje pro děti ani těhotné ženy.
Listy angínovníku lze také žvýkat jako lék proti respiračním onemocněním a bolesti v krku. Žvýkejte maximálně půl minuty a rozžvýkaný list nepolykejte, ale vyplivněte.
Z angínovníku si můžete připravit rovněž kloktadlo jako pomoc při bolestech v krku – jednu čajovou lžičku pokrájených lístků nechte 15 minut louhovat ve 200 ml vroucí vody.
Bakopa drobnolistá (Bacopa monnieri)
Je tropická rostlina. Léčí astma, bronchitidu a alergie.
Použití: Obvykle se bakopa užívá nastrouhaná jako koření nebo ve formě kapslí.
Čechřice vonná (Myrrhis odorata)
Je vytrvalá rostlina patřící do čeledi Apiaceae. Nyní opomíjená, tradičně byla používána k léčbě kašle, astmatu a dušnosti. Hlavní účinnou složkou v čechřici je esenciální olej, který obsahuje anetol, seskviterpeny a flavonoidy. Právě anetol je zodpovědný za výraznou chuť anýzu a vůni rostliny.
Použití: Pro lékařské účely se používají listy, kořeny i semena rostliny.
Česnek medvědí (Allium ursinum)
Pomáhá proti chřipce i astmatu.
Použití: V léčitelství se využívá jako doplněk stravy pro zlepšení trávicího ústrojí, krevního oběhu nebo jako prevence proti nachlazení a astmatu.
Devětsil lékařský (Petasites hybridus)
Pro léčebné účely se používá především oddenek. Ten se suší asi při 40 °C. Oddenek je nutné od rostliny oddělit před jejím rozkvětem. Mírní astma. Rostlina vydává nežádoucí pach, který může vyvolat u některých lidí nevolnost.
Použití: Používá se jako nálev při léčbě astmatu. Lze používat dlouhodobě.
Divizna velkokvětá (Verbascum densiflorum)
Podporuje vykašlávání hlenu. Tlumí křeče průdušek. Pomáhá při astmatu.
Použití: Pro léčebné účely se využívá hlavně květ divizny, případně její listy. Divizna se podává ve většině případů vnitřně v podobě čaje, jako odvar z kvě
(...více se dočtete ve zdroji)
Zdroj: článek Co pomáhá na astma