Informace od zdravotní sestry

MENU

  

PROSTATA

  

KREVNÍ TLAK

  

CUKROVKA

  

WARFARIN

  
Téma

ROZTROUŠENÁ SKLERÓZA PŘÍZNAKY

OBSAH

Cvičení při rs

Zde je bezvadný návod na cviky, které zvládne každý člověk s roztroušenou sklerózou: roztroušená skleróza cviky.

Zdroj: Roztroušená skleróza

Poradna

V naší poradně s názvem ROZTROUŠENÁ SKLEROZA A VĚK se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Lenka.

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda roztroušenou sklerozu může mít 12-ti letý syn. Roztroušenou sklerozu má sestra a syn má podobné příznaky: rozmazané vidění, bolesti hlavy, bolest hlavy za očima, bolesti nohou. Děkuji za odpověď. S pozdravem Lenka.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Ačkoliv je roztroušená skleróza onemocnění spíše dospělých lidí, není vyloučen její výskyt ani u dětí. V předpubertálním věku se ale velmi těžko diagnostikuje, neboť příznaky mohou souviset s růstem nebo jinými onemocněními. Pokud máte v rodině již výskyt tohoto onemocnění, tak by bylo vhodné provést preventivní vyšetření u dětského neurologa, aby se předešlo zanedbání a případnému rozvoji onemocnění.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: diskuze Roztroušená skleroza a věk

Jsou příznaky stejné u každé osoby?

Roztroušená skleróza má pestrý a nepředvídatelný průběh. U mnoha lidí začíná nemoc jediným příznakem, který může trvat několik měsíců až let bez progrese dalších příznaků. U jiných lidí se mohou příznaky zhoršovat v průběhu týdnů nebo měsíců. Existuje celá řada příznaků, ale jedinec může zažít jen jeden a nikdy nemusí mít další. Některé příznaky se mohou objevit jednou, vyřeší se a už se nemusí vrátit.

Zdroj: Roztroušená skleróza

Diskuze

V diskuzi ROZTROUŠENÁ SKLEROZA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Aleš Fous.

A ještě jsem zapoměl dodat že po MR. (míchy,mozku) je stav stabilní a nezhoršuje se. Díky A. Fous

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.

Zdroj: diskuze Roztroušená skleroza

Jaké jsou typy příznaků?

Roztroušená sklerózapříznaky, které se dělí do tří kategorií: primární, sekundární a terciární.

Primární příznaky

Primární příznaky jsou přímým důsledkem demyelinizace, která narušuje přenos nervových signálů do svalů vykonávajících daný pohyb nebo do tělních orgánů, aby správně fungovaly. Mezi tyto příznaky patří slabost, třes, brnění, necitlivost, ztráta rovnováhy, zhoršení zraku, ochrnutí, problémy s močovým měchýřem nebo střevy. Aby se příznaky dále neprohlubovaly, užívají se léky, rehabilitace.

Sekundární příznaky

Sekundární příznaky vyplývají z prvotních příznaků – následný vznik proleženin neboli dekubitů nebo opakující se infekce močových cest či inkontinence, vzešlé z problémů s močovým měchýřem, Tyto příznaky mohou být léčeny, ale hlavním cílem je zabránit již primárním příznakům.

Terciární příznaky

Terciární příznaky jsou sociální, psychologické a kognitivní komplikace spojené s primárními a sekundárními příznaky. Častým problémem u lidí s roztroušenou sklerózou je deprese.

Zdroj: Roztroušená skleróza

Co způsobuje příznaky?

K demyelinizaci nebo zhoršení ochranného pláště, který obklopuje nervová vlákna, může dojít v kterékoliv části mozku nebo míchy. Demyelinizace v nervech, které předávají signály do svalů, způsobuje problémy s pohybem (motorické příznaky), zatímco demyelinizace podél nervů, které přenášejí smyslové signály do mozku, způsobuje narušení vnímání.

Zdroj: Roztroušená skleróza

Diskuze

V diskuzi NADBYTEK ŽELEZA-ROZTROUŠENÁ SKLERÓZA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Drood.

www.gizmag.com/ccsvi… .Dr. Zamboni nalezl souvislost mezi nadbytkem železa a roztroušenou sklerózou a objevil tím jednoduchou léčbu RS.Už tuto léčbu testoval někdo v ČR?

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.

Zdroj: diskuze Nadbytek železa-roztroušená skleróza

Příznaky systémové sklerózy

Raynaudův syndrom je považován za jeden z prvotních příznaků systémové sklerózy, i když ne vždy k němu musí dojít. Raynaudova choroba je charakterizována dočasnými změnami na kůži, zejména při vystavení nízkým teplotám nebo stresu. Mohou se objevit změny kůže, zejména bledost, zmodrání a následně zarudnutí. V závislosti na typu systémové sklerózy se mohou symptomy lišit:

  • Ohraničená (limitovaná) kožní systémová skleróza se vyznačuje zesílenými skvrnami na kůži, předloktí, obličeji a nohou. Může dojít ke zduření a tvrdosti prsů, ale i k tvorbě vředů na konečcích prstů. Častým příznakem je pálení žáhy a obtížnost při polykání.
  • Difúzní (rozptýlená) kožní systémová skleróza má i jiné příznaky než jen kožní. Častým příznakem je únava, snížení váhy, bolest svalů, kyselost v žaludku, postiženy jsou i jiné orgány těla. Mezi další příznaky patří zvýšený krevní tlak, fibróza plic s plicní hypertenzí, snížená aktivita štítné žlázy, rozmazané vidění, dušnost a křeče.

Zdroj: Systémová skleróza

Poradna

V naší poradně s názvem ROZTROUŠENÁ SKLEROZA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Aleš Fous.

Dobrý den, chtěl bych se zeptat a vědět co to znamená. Moje přítelkyně má 8 let RS. včas se ta nemoc podchytila,léčí se. A proto bych chtěl vědět že ze začátku ušla bez problémů 4km dnes po 8 letech neujde 200m. Po chvilce chůze jí vynechá pravá noha ( přestane fungovat) po chvilce odpočinku může zase jít. Nemyslíte si že by mohlo jít o něco jiného co s RS. nesouvisí. Jestli nemá třeba navštívit neurologa. Díky za odpověd A. Fous

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Vynechání funkčnosti dolní končetiny při chůzi nejspíše souvisí s rozvojem roztroušené sklerózy. Určitě by bylo vhodné stav konzultovat s neurologem. Roztroušenou sklerózou zatím neumíme vyléčit, ale jen dokážeme zpomalit její devastační účinky. Proto neodkládejte návštěvu lékaře.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: diskuze Roztroušená skleroza

Často řešené případy

Psychické problémy:

  • strach z vystoupení na veřejnosti;
  • strach ze zkoušky;
  • chorobná žárlivost;
  • obava z opuštění partnerem;
  • špatné vztahy s matkou;
  • nízké sebevědomí;
  • trauma ze zjištění diabetu dítěte;
  • školní šikana;
  • strach z úmrtí manžela;
  • problémy s pracovními vztahy;
  • potíže se studiem;
  • nezvládání pracovních povinností;
  • averze vůči manželovi;
  • strach z pavouků;
  • strach z neúspěchu při výběrovém řízení;
  • odvykání kouření;
  • komplikovaný vztah s dcerou;
  • strach ze změny zaměstnání;
  • blokovaný úspěch;
  • trauma z rozvodu.

Fyzické problémy a nemoci:

  • lupénka;
  • chronický zánět průdušek;
  • roztroušená skleróza;
  • hraniční hodnoty rakovinných markerů;
  • dýchací potíže;
  • chronická únava;
  • artritida;
  • bolesti páteře;
  • alergie na prach a roztoče;
  • atopický ekzém;
  • neohebný loket.

Zdroj: Terapie EFT

Inkubační doba

Inkubační doba plicních chlamydií je 1 až 3 týdny.

V prvotní fázi může CPN způsobovat onemocnění jako rhinitis (zánět sliznice nosní), sinusitis (zánět vedlejších dutin nosních), otitis media (zánět středního ucha), pharingitis, bronchitis (zánět průdušek), pneumoniae, bronchiální astma, konjunktivitis (zánětlivé onemocnění oční spojivky), artritis (reaktivní artritida) a podobně. Dále může dojít k přenosu do celého těla a infekce může napadnout mnoho dalších tkání (nervová a svalová tkáň, mozek a také imunitní buňky – makrofágy).

Důsledkem toho je vysoká pravděpodobnost vzniku velice těžkých a závažných onemocnění při neléčené nebo pozdě diagnostikované chlamydiové infekci: astma, artritida, Alzheimerova choroba, Crohnova choroba, chronický únavový syndrom, chronická sinusitida, RS (roztroušená skleróza), zánětlivé střevní onemocnění, prostatitida, fybromyalgie, kardiovaskulární onemocnění a spoustu dalších.

Zdroj: Plicní chlamydie – příznaky a projevy

Diskuze

V diskuzi ROZTROUŠENÁ SKLEROZA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Aleš Fous.

Dobrý den, chtěl bych se zeptat a vědět co to znamená. Moje přítelkyně má 8 let RS. včas se ta nemoc podchytila,léčí se. A proto bych chtěl vědět že ze začátku ušla bez problémů 4km dnes po 8 letech neujde 200m. Po chvilce chůze jí vynechá pravá noha ( přestane fungovat) po chvilce odpočinku může zase jít. Nemyslíte si že by mohlo jít o něco jiného co s RS. nesouvisí. Jestli nemá třeba navštívit neurologa. Díky za odpověd A. Fous

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Daniela.

dobrý den, jsem na tom stejně , mám RS 7 let , zpočátku to bylo vcelku v pohodě - nějaký zakopávání o špičku chodidla , nějaký pády , unavená noha , ale teď tak třetí rok se už výkonnost snižuje rychlej a ujdu max . 200 m a to ještě s nordickými holemi a konec , unavená jak po maratonském běhu, nohy neposlouchají a musím si sednout, ovšem ne vždy je kam .
To vše má na svědomí RS . Já mám sice stacionární nález MR , ale vysokou klinickou aktivitu nemoci v papírech. Tak ať se přítelkyně drží a přeji hodně zdraví a síly .
Daniela (43)

Zdroj: diskuze Roztroušená skleroza

Příčiny systémové sklerózy

Systémová skleróza je považována za autoimunitní onemocnění. V důsledku této nemoci dochází k poškození buněk imunitního systému, které tak nemohou bojovat s viry či bakteriemi. Během tohoto stavu dochází k napadání pojivových tkání buněk. Bohužel existuje jen málo informací o tom, co tento problém způsobuje, ale jsou určeny některé faktory, které jsou považovány za prvotní spouštěče těchto autoimunitních reakcí, například:

  • cytomegalovirusová infekce;
  • genetická tendence;
  • působení chemických látek, jako jsou vinylchloridy, oxid křemičitý nebo deriváty benzenu.

Systémová skleróza postihuje asi dva ze 100 tisíc lidí. Ženy trpí čtyřnásobně vyšší tendencí k rozvoji systémové sklerózy ve srovnání s mužskými protějšky. Nejčastěji je postižena věková skupina od 25 do 55 let, velmi vzácně se objevuje u dětí.

Zdroj: Systémová skleróza

Poradna

V naší poradně s názvem VLIV NARKÓZY NA MOZEK se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Leoš.

Dobrý den, mám dotaz - jaká rizika z narkozy se vyskytují u osoby 62 leté s diagnosou ROZTROUŠENÁ SKLEROZA MOZKOMÍŠNÍ - když: diagnosa je v trvání již cca 35 let, stav je však z větší míry stabilizovaný tzn. pacient je relativně vitální, pohyblivý - cca 15 let se léčí preventivně injekcemi Avonex -interferon 1x týdně, má trochu problém se sítnicí jednoho oka - nekroza ve zcela nejperifernější části sítnice.Na kontrolní magn. rezonanci se nedávno obejvil drobný nález na míše na C 2 a C 7. Subjektivně je apcient bez potíží. Nyní čeká pacienta operace malinké pupeční kýly o velikosti cca 15mm. Prosím, jaká rizika v tomto případě hrozí...? Děkuji za informace. Leoš.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Existuje kalkulačka na výpočet pravděpodobnosti, že vlivem narkózy dojde k srdeční zástavě nebo infarktu myokardu. Jde o tak zvané perioperační riziko. Zde je odkaz:
www.mdcalc.com/calc/…

Zdraví Cempírek!

Zdroj: diskuze Vliv narkózy na mozek

Časté a méně časté příznaky roztroušené sklerózy

Mezi nejčastější příznaky roztroušené sklerózy patří:

  • brnění;
  • ztuhlost;
  • ztráta rovnováhy;
  • slabost v jedné nebo více končetinách;
  • rozmazané nebo dvojité vidění.

Méně časté příznaky roztroušené sklerózy mohou zahrnovat:

  • nezřetelnou řeč;
  • náhlý nástup paralýzy;
  • nedostatek koordinace;
  • kognitivní problémy.

Roztroušená skleróza se vyvíjí a s postupem nemoci se mohou objevovat další příznaky jako svalové křeče, citlivost na teplo, únava, změny v myšlení a vnímání, sexuální poruchy.

Únava

Únava patří mezi častý příznak roztroušené sklerózy. Únava se obvykle objevuje v polovině odpoledne a může vyvolávat zvýšenou svalovou slabost, duševní únavu, ospalost. Fyzické vyčerpání není adekvátní k množství provedené práce. Mnoho pacientů s roztroušenou sklerózou si stěžuje na extrémní únavu i po vydatném nočním spánku.

Tepelná citlivost

Tepelná citlivost se vyskytuje u většiny lidí s roztroušenou sklerózou. Jedná se o zhoršení příznaků při vystavení organismu větší teplotě, například horká koupel, sauna.

Spasticita

Svalové křeče jsou běžným a často vysilujícím příznakem roztroušené sklerózy. Spasticita obvykle postihuje svaly na nohou a pažích, může mít vliv na schopnost volného pohybu svalů.

Závratě

Mnozí lidé s roztroušenou sklerózou si často stěžují na pocit nerovnováhy a závratí. Občas může dojít ke stavu, kdy se cítí jako na kolotoči, protože se jim točí svět, tento problém se nazývá vertigo. Tyto příznaky jsou způsobeny poškozením komplexních nervových drah, které koordinují vidění a další vstupy do mozku potřebné k udržení rovnováhy.

Problematika myšlení

Problémy s myšlením se objevují asi u poloviny lidí s roztroušenou sklerózou. Jde o zpomalení myšlení, snížení koncentrace nebo zhoršení paměti. Těmito symptomy trpí přibližně 10 % lidí. Tato porucha výrazně narušuje schopnost vykonávání každodenních životních povinností.

Problematika zraku

Zrakové problémy jsou u lidí s roztroušenou sklerózou relativně časté. Nezřídka dochází k zánětu očního nervu, což pak může mít za následek rozmazané vidění, šedý zákal nebo slepotu jednoho oka. Tyto potíže se objevují asi u 55 % lidí s roztroušenou sklerózou.

Abnormální pocity

Mnoho lidí s roztroušenou sklerózou trpí abnormálními pocity – brněním, znecitlivěním, svěděním, pálením, bodáním nebo trhavou bolestí. Většina těchto příznaků není životu nebezpečná nebo vysilující. Tyto příznaky mohou být kontrolovány nebo léčeny.

Problematika s řečí a polykáním

Lidé s roztroušenou sklerózou mají často problém s polykáním. V mnoha případech je spojen i s poruchami řeči. Tyto poruchy jsou způsobené poškozenými nervy, které normálně podporují plnění těchto úkolů.

Otřesy

Mezi časté příznaky roztroušené sklerózy patří právě třesy, které mohou být vysilující a špatně se léčí.

Problematika chůze

Problémy s chůzí patří mezi nejčastější příznaky roztroušené sklerózy. Jsou způsobeny svalovou slabostí nebo spasticitou, ale i potížemi s rovnováhou nebo necitlivostí v nohách.

Jako další symptom můžeme zmínit problémy s dýcháním.

Zdroj: Roztroušená skleróza

Diskuze

V diskuzi TIBETSKÁ HOUBA NEGATIVNÍ ÚČINKY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Martina.

Tahle kefírová kultura skutečně žádné negativní účinky nemá. Jenže existuje další tibetská houba s názvem Cordyceps, která negativní účinky má. Z Cordycepsu se nedělá kefír, ale konzumují se přímo houby Cordycepsu, které mají výrazný blahodárný účinek na organismus. Mimo tyto přednosti v sobě tibetská houba skrývá i nebezpečí v podobě negativních účinků. Při užívání hrozí riziko krvácení, například při říznutí nebo při operaci. Tento účinek může být dále posílen léky proti srážení krve - anticoagulanty. Tibetská houba Cordyceps totiž zpomaluje srážlivost krve. Dále hrozí rozbouření autoimunitních onemocnění jako je například lupus, roztroušená skleróza, revmatoidní artritida. V těchto případech by se neměla tato tibetská houba užívat.

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.

Zdroj: diskuze Tibetská houba negativní účinky

Léčba systémové sklerózy

Systémová skleróza se nedá vyléčit, proto se léčebný režim zaměřuje na potlačení příznaků, zastavení progrese onemocnění, odhalování a léčení komplikací a omezení postižení. Zde jsou některé z přírodních možností léčby:

  • Lokální aplikace hydratačních krémů nebo gelů s obsahem Aloe vera. Aplikování těchto produktů s pravidelným uvolňovacím cvičením může pomoci předejít kožním příznakům nebo omezit již vytvořené.
  • Omezení nadměrné konzumace jídla, doporučuje se dostatečný příjem tekutin a tvorba kvalitního jídelníčku. Obojí vám pomůže také s efektivní péčí o srdce.
  • Existuje celá řada přírodních prostředků pro domácí ošetření řízené hypertenze, hypotyreózy a rychlé léčby infekcí.

Domácí opravné prostředky a přírodní léky jsou velmi prospěšné, ale pokud dojde ke zhoršení příznaků, je nutná konzultace s lékařem.

Zdroj: Systémová skleróza

Diskuze

V diskuzi PŘÍZNAKY TĚHOTENSTVÍ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Marki.

Dobře napsaný článek. Osobní zkušenost a příznaky těhotenství si můžete přečíst na této stránce zdravotniradce.cz/pr…

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Karolína.

Zdravím, já měla problémy spíše po porodu. Hlavně co se týče intimních partií. Moc jsem nevěděla co s tím, ale pak jsem narazila na kliniku: www.labioplastika-pr… kam jsem teda nakonec i zašla a byla jsem šťastná jak blecha, když jsem viděla výsledky po pár týdnech od plastiky. Opravdu je nejlepší něco s tím dělat, když nejste spokojené s tím, jak to tam dole vypadá, nebo vás to trápí i zdravotně.

Zdroj: diskuze Příznaky těhotenství

Příznaky neléčené cukrovky

Neléčená cukrovka 2. typu se může projevovat parodontózou. Zánět v dásni, který parodontózu způsobuje, vzniká totiž ze stejných důvodů jako vysoká hladina cukrů v krvi, která způsobuje diabetes.

Příznaky u žen se v mnohém neliší od mužů. Mnoho žen popisuje podivné pocity v nohou. 10–20 procent žen, jimž byl diagnostikován diabetes, už mělo nějaké poškození nervů související s onemocněním. V časných stadiích to může být sotva znatelné, ale projevuje se to jako zvláštní brnění v nohách, ztráta citlivosti a zhoršená koordinace a rovnováha. Samozřejmě, že tyto pocity mohou být i příznakem jiné nemoci, jako je například roztroušená skleróza, nebo mohou mít banálnější příčinu jako přílišné nošení vysokých podpatků. Je však dobré se o nich zmínit před ošetřujícím lékařem a případnou nemoc nezanedbat. Poškození nervů totiž může postupovat a být trvalé.

Zvýšené hladiny cukru v krvi mohou poškodit sítnici a způsobit kolísání množství kapaliny kolem bulvy oka, takže můžete vidět hůř nebo rozmazaně. Jakmile se hladina cukru v krvi vrátí k normálu, zrak je obvykle obnoven. Pokud však neléčíte cukrovku příliš dlouho, poškození zraku může být trvalé.

Vysoká hladina cukru v krvi může také ovlivnit nervové buňky v uchu a způsobit zhoršení sluchu. Je to něco, o čem většina lidí, a dokonce ani lékařů neví.

Také stojí za povšimnutí tmavé zabarvení na zadní straně krku. Tento jev se nazývá akantóza a jde obvykle o známku inzulinové rezistence – ztráty citlivosti na hormon, který tělo používá k regulaci glukózy v krvi. Ve vzácných případech může být akantóza také způsobena cystou na vaječníku nebo hormonálními poruchami štítné žlázy či rakovinou. Může ji vyvolat i užívání antikoncepčních pilulek a kortikosteroidů, to jen pro zajímavost.

Ženy, u nichž byla později objevena cukrovka, měly přes den zvýšenou potřebu spánku, to znamená, že spaly více než hodinu i ve dne. Odpočinout si během odpolední siesty samozřejmě automaticky neznamená, že máte cukrovku, ale zvýšená potřeba spánku a například i s tím spojená deprese či spánková apnoe jsou hodnoceny jako jedny z příznaků diabetu.

Zdroj: Příznaky cukrovky u žen

Pocity po KET

Těhotenské příznaky, jako je bolest v podbřišku, o ničem nevypovídají. Důležité je vynechání menstruace a dále pozitivní hCG z moči nebo krve. Netrapte se absencí těhotenských příznaků, mnoho těhotenství tyto příznaky nedoprovází. Udělejte si těhotenský test 14 dní po transferu.

Zdroj: Příznaky těhotenství po KET

Příznaky začínajícího přechodu

Označení perimenopauza (premenopauza) se vžilo pro období kolem menopauzy – zhruba rok před a po ní. Zahrnuje takzvaný přechod neboli klimakterium, kdy dochází k postupnému útlumu funkce vaječníků. Už tehdy mohou ženy pociťovat první příznaky podobné jako při menopauze. Samotný přechod se u ženy objevuje kolem 45–55 let věku.

Zdroj: Přechod u žen - příznaky

Nejčastější příznaky cukrovky

Lidé často trpí cukrovkou, aniž by o tom věděli. Hlavním důvod spočívá v tom, že prvotní příznaky nejsou viditelné. Mezi nejčastější příznaky cukrovky patří následující:

  • časté močení
  • nepřiměřená žízeň
  • intenzivní hlad
  • přibývání na váze
  • neobvyklé hubnutí
  • popudlivost
  • zvýšená únava
  • rozmazané vidění
  • tvorba modřin a špatná hojivost poranění
  • výskyt různých infekcí (kvasinkové)
  • svědění kůže
  • zarudnutí dásní a jejich otok
  • sexuální dysfunkce u mužů
  • necitlivost nebo brnění, zejména na nohou či rukou

Zdroj: Příznaky cukrovky

Těhotenství po IVF bez příznaků

Těhotenství po IVF bez příznaků je normální. Příznaky jsou stejné jako u běžného těhotenství. Je důležité, aby se žena v tomto období příliš nepozorovala. Není to vhodné pro její psychiku.

Zdroj: Příznaky těhotenství po KET

Varovné příznaky rakoviny u mužů

  • dlouhotrvající průjem nebo zácpa;
  • stužkovitě zúžená stolice;
  • krev ve stolici;
  • nenadálý úbytek váhy;
  • neustálá únava.

Zdroj: Varovné příznaky rakoviny


Autoři obsahu

Bc. Jakub Vinš

Mgr. Světluše Vinšová


ČeskáOrdinace

O nás

Kontakt

Ochrana osobních údajů a cookies

 SiteMAP