Facebook Síť X Pinterest email tisk

Téma

SEBOROICKÁ KERATÓZA DISKUZE


SEBOROICKÁ KERATÓZA DISKUZE a nejen to se dozvíte v tomto článku. Keratózy se není třeba obávat, protože je to benigní (nezhoubné) onemocnění, které postižené osobě neublíží. Pokud si myslíte, že jde o přenosné onemocnění, je to jen mýtus. Keratóza se z osoby na osobu kontaktem nepřenáší. Jiný název pro toto onemocnění je i „krupice“ nebo „kuřecí kůže“, kvůli podobnosti s drsnými hrbolky na kůži kuřete.


Jak keratóza vypadá

Jedná se o onemocnění s vyrážkou, které je i pro lékaře někdy těžko rozlišitelné. Tento stav kůže lze snadno zaměnit s jinými podobnými kožními problémy, jako je ekzém, atopická dermatitida a především akné. Ovšem keratóza má své vlastní charakteristické rysy, které pomohou při jejím odlišení od jiných kožních onemocnění.

Nejvýznamnější a nejvýraznější rysy a příznaky folikulární keratózy:

  • malé, tvrdé a špičaté hrbolky velikosti pískových zrnek nebo krupice, objevují se na pažích (horní části ramen), na stehnech a na hýždích
  • hrbolky mají obvykle barvu kůže, mohou být ale také načervenalé a mohou se zapálit; na rozdíl od aknózních puchýřků jsou hrbolky folikulární keratózy velké pouze 1–2 milimetry
  • typický kuřecí nebo husí vzhled kůže je silnou indikací folikulární keratózy
  • postižená pokožka připomíná na dotek smirkový papír
  • pokožka se stává suchou a drsnou; suché počasí a zima onemocnění obvykle zhoršují
  • hrbolky jsou obvykle bezbolestné, mohou ale začít svědit a bolet, pokud se kůže příliš vysuší
  • keratóza na tváři vytváří zarudlý vzhled pokožky obličeje
  • na postižené oblasti lze pozorovat změnu barvy pleti či „zdvojení“ zabarvení pokožky
Folikulární keratóza se objevuje v následujících typech nebo variacích:
  • folikulární keratóza alba (keratosis pilaris alba) – na kůži se objevují drsné hrbolky, ale bez podráždění
  • folikulární keratóza rubra (keratosis pilaris rubra) – na kůži se objevují načervenalé zanícené ranky
  • folikulární keratóza rubra faceii (keratosis pilaris rubra faceii) – na tváři se objevují načervenalé hrbolky

Keratóza patří mezi nejméně prostudovaná a probádaná onemocnění kůže. Mechanismus spouštění této nemoci zatím lékaři přesně nechápou. Keratóza se zhoršuje u lidí, kteří trpí i na alergické kožní onemocnění. Je problematická v suchém a chladném počasí, kdy ztrácí pokožka svou vlhkost a stává se extrémně drsnou a svědivou.

Zdroj: článek Solární keratóza

Poradna

V naší poradně s názvem SEBOROICKÁ KERATÓZA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jana Jedličková.

Lze i Seboroickou keratozu ošetřit a odstranit pomocí jablečného octa ???

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Seboroická keratóza nejde odstranit jablečným octem. Ocet ji jen změkčí a odstraní svrchní odumřelou tkáň, ale ložisko zůstane.
Seboroická keratóza jde odstranit chirurgicky vyříznutím a nebo lejzrem, či zmrazením.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Seboroická keratóza

Seboroická keratóza – popis

Seboroická keratóza (senilní keratóza, senilní veruka, stařecká bradavice) je nejčastější nezhoubný (benigní) nádor kůže (pokožky). Je charakterizovaný pupínky a plochými ložisky hnědé barvy, jejichž povrch připomíná náprstek. Objevuje se po 30. roce věku a může být mnohočetný (desítky až stovky projevů na kůži). Seboroická keratóza je častěji pozorována u mužů.

Zdroj: článek Seboroická keratóza

Keratóza

Pojmem keratóza se označuje chorobné (z)rohovatění kůže. Jedná se o nezhoubný útvar, který se objevuje mimo jiné u starších lidí (senilní keratóza). Keratóza je okem viditelná, stejně jako jakékoli kožní výrůstky, pihy, kuří oka, bradavice a podobně. Ačkoliv keratóza nepředstavuje zhoubné bujení, není dobré ji podceňovat, jelikož značí problém dezorientace kožních buněk. Z celostního hlediska se jedná o postižení kůže, jež je zástupným orgánem („kontrolkou‟) jater. Co se týče vzhledu, keratóza jsou nápadné červené, hnědé nebo narůžovělé skvrny, které se obyčejně vyskytují na hlavě, krku či rukou, avšak lze je najít i na jiných částech těla. Mají hrubou texturu a velikost od 1 mm do 3 mm, případně jsou větší.

Zde můžete vidět, jak vypadá keratóza.

Keratóza se léčí zmrazením kůže pomocí kapalného dusíku, takzvanou kryoterapií, která se provádí v ordinaci kožního lékaře. Kryoterapie může způsobovat mírné bolesti, jež mohou trvat až 3 dny. Léčba trvá obvykle 7−14 dnů.

Zdroj: článek Bradavice na obličeji a krku

Příběh

Ve svém příspěvku SEBOROICKÁ KERATÓZA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jana.

Je možné zpomalit nějakým způsobem ( vitamíny,stravou) další růst seboroických veruk,které se mi nyní dále objevuji v hojné míře na trupu ,zádech a v neposlední řadě i v obličeji.

Děkuji za odpověď.

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.

Reagovat

Zdroj: příběh Seboroická keratóza

Seboroická keratóza foto

Zde je několik fotografií, na kterých je vidět seboroická keratóza ve svých typických projevech: seboroická keratóza foto

Zdroj: článek Seboroická keratóza

Poradna

V naší poradně s názvem NNN se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Michal.

Má s tim někdo zkušenosti udělalo se mi to tak před třema měsícem a.Dosti to svedi někdy víc někdy min byl jsem i na koznim

Nnn
🔍 ZVĚTŠIT

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Podle zaslané fotografie to vypadá jako seboroická keratóza. Proti svědění pomůžou krémy s obsahem alfa-hydroxy kyseliny AHA, popřípadě kortikosteroidy v masti na lékařský předpis. Pro úplné odstranění se používá zmrazení dusíkem, nebo vyříznutí chirurgem.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Nnn

Druhy keratóz

  • seboroická keratóza
  • aktinická keratóza
  • slupková keratitida
  • uhlovodíková keratóza

Zdroj: článek Seboroická keratóza

Poradna

V naší poradně s názvem JINÁ SEBOROICKÁ DERMATITIDA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Iva.

Dobrý den, já se chci zeptat, mám diagnozu L 218 Jiná seboroická dermatitida.Nemám žádné lupy, ve vlasové pokožcemám červené flíčky velikosti cca.lentilky. Pokožka na hlavě mě pálí,hlavně v prostředí kde se topí. Někdy je to k zbláznění, ztoho zase den dva, celkem v pohodě. Šampony mám ale na lupy. Je to správné? Hlavně jak se zbavit toho pálení. Děkuji I.Ryšánková

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Ivo, Vaše dosavadní léčba Vaší dermatitidy je zřejmě nevhodná, když míváte pocity pálení. Toto bude způsobeno patrně ucpáním potních kanálků, především proto, že si na pálení stěžujete v čase, kdy jste ve vytopených prostorech. Při léčbě seboroické dermatitidy je třeba zavést komplexní léčbu, to znamená vnitřní i vnější ošetření. Nejprve je třeba se zbavit toxinů v těle a to pomocí detoxikační kůry s pomocí Aloe Vera osvěčený mám přípravek ACTIV Aloe http://www.activaloe.cz, nebo lze koupit v lekárně. K tomu užívat Betavital 3x denně jednu čajovou lžičku na lačno. Betavital je extrakt z červené řepy s rutinem, betakarotenem a vitamínem C a je volně dostupný v lekárně. A ktomu na podporu dobré funkce ledvin výtažek z česneku a petržele v tabletách, které se berou 3x denně taktéž na lačno před jídlem. Na zevní léčbu bych ve Vašem případě doporučil lék s aktivní látkou Ketokonazol. Jako volně prodejný je šampon Nizoral, který Ketokonazol obsahuje. Tím si myjte své vlasy a při mytí si jemně masírujte vlasovou pokožku. Po vysušení pak do vlasů aplikujte Kapyderm - speciání krém K. Ten Vám pomůže od nepřijemných pocitů pálení a podpoří zhojení podrážděné pokožky.

Souhrn tohto co potřebujete:
- ACTIV Aloe
- Betavital
- Výtažek z česneku a petržele - tablety
- Nizoral
- Kapyderm speciální krém K

Léčba bude trvat dlouho, ale již po 4 týdnech byste měla cítit zlepšení. Do půl roku by měly příznaky vymizet zcela. Buďte proto tedy trpělivá a výsledky se záhy dostaví.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Jiná seboroická dermatitida

Seborea u kojenců

Onemocnění postihuje kojence v prvních 3 měsících života. Seborea se u kojenců projevuje nejčastěji jako pevně lpící žlutooranžové nánosy mastných šupin a krustiček na hlavičce, šířící se na ouška, obočí a zevní oblasti víček. Zatímco u kojenců se seborea při trpělivém každodenním dodržování hygieny, ošetřování postižených míst a úpravě výživy obvykle hojí spontánně během několika týdnů či měsíců, u dospělých se často chronicky vrací.

Příčinou seboroické dermatitidy u kojenců je zřejmě nadměrná činnost mazových žláz po narození. Seboroická dermatitida není nakažlivá a není projevem alergie. Nejčastěji se seboroická dermatitida vyskytuje ve vlasech, odkud se šíří dále na obličej (obočí, víčka, čelo, nosní rýha). Objevit se může také v kožních záhybech v plenkové oblasti, v podpaží nebo na krku. Má podobu začervenalých míst s odlupujícími se šupinkami. Šupinky mají obvykle žlutou, béžovou, popřípadě až hnědou barvu. Ve vlasech se v některých případech vytvoří souvislá silnější vrstva šupinek, přes kterou prorůstají vlasy. Seboroická dermatitida dítě obvykle nijak neobtěžuje (nesvědí).

V lehkých případech seboroické dermatitidy pomáhá vyčesávání šupinek dětským kartáčem a častější mytí vlasů běžným šamponem. Často se pro snadnější vyčesávání šupinek doporučuje namazat postižená místa olejem nebo mastí. Po tomto postupu by však měly být vlasy vždy důkladně umyty šamponem, protože právě přílišná mastnota vlasové pokožky je příčinou seboroické dermatitidy. Pokud časté mytí vlasů nepomáhá nebo se seboroická dermatitida objevuje i jinde než ve vlasech, poraďte se o dalším postupu léčby s lékařem. Lékař vám může doporučit některé volně prodejné antiseboroické šampony nebo předepsat vhodný léčivý přípravek (mast, olej nebo gel). Místa postižená seboroickou dermatitidou jsou náchylnější ke kvasinkové infekci. Při kvasinkové infekci je kůže červenější (podrážděnější) a obvykle svědí. V takovém případě předepíše lékař mast s protikvasinkovým účinkem.

Takto vypadá seboroická dermatitida u kojenců.

Zdroj: článek Seborea v obličeji

Příběh

Ve svém příspěvku SEBOROICKÁ KERATOZA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Irena Olejníková.

Ráda bych věděla, zda existuje něco na odstranění seboroiské keratozy mimo chirurgické. Je to asi 4 roky, kdy mi doktorka toto odstranila, platila jsem více jak 2,000 kč ale už to mám znovu. Jelikož jsem už v důchodu a nemám na to peníze, chtěla bych vědět zda na to existuje něco, čím bych si to mohla sama vyléčit. Děkuji za radu.


Olejíková

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.

Reagovat

Zdroj: příběh Seboroická keratoza

Druhy pigmentací

Pigmentové skvrny a znaménka procházejí různými vývojovými stadii:

  • stadium junkční névus – pigmentová znaménka a skvrny jsou ploché, mají tmavě hnědé zabarvení, nacházejí se v horních vrstvách kůže
  • stadium intradermální – nitrokožní névus – znaménko či skvrna se uprostřed vyklenuje a névové buňky začínají pronikat do hlubších vrstev kůže

Podle toho, v jaké vrstvě se melanocyty nacházejí a jak jsou uspořádány, členíme pigmentové skvrny a znaménka do následujících skupin.

Pihy

  • pihy se objevují od dětství kdekoliv na těle i v obličeji
  • jsou jednotlivě zabarvené
  • vyskytují se ve větším počtu
  • jsou to pouze drobné pigmentové plošky
  • jejich pigmentace se zvyšuje vlivem UV záření
  • sklon ke vzniku pih ovlivňují také dědičné dispozice
  • podkladem pro jejich vznik je množství pigmentu v těle, nikoliv množství melanocytů
  • tady je několik fotografií, na kterých jsou vidět pihy: pihy foto.

Sluneční skvrny

  • vyskytují se většinou na místech, kde nenosíme oděv a kde vystavujeme kůži slunečnímu záření – nejvíce na obličeji a rukou
  • jsou ostře ohraničené
  • mají nepravidelnou pigmentaci
  • vyskytují se především u lidí vyššího věku, ale samozřejmě není ojedinělý výskyt i u mladších jedinců
  • ze slunečních skvrn se nevyvíjí maligní melanomy
  • tady je několik fotografií, na kterých jsou vidět sluneční skvrny: sluneční skvrny foto.

Seberoická keratóza

  • vyskytuje se na místech, která nejsou kryta před sluncem
  • jedná se o ostře ohraničené skvrny nebo plošky
  • tato znaménka mají světle až tmavě hnědou barvu s drobnými jemnými šupinkami
  • zabarvení skvrny nebo znaménka se nemění vlivem slunečního záření
  • tato pigmentová skvrna nebo znaménko se nevyvíjí jako maligní melanom
  • tady je několik fotografií, na kterých je vidět seboroická keratóza: seboroidská keratóza foto.

Modrý névus

  • pigmentové skvrny v této podobě vznikají již v dětství nebo dospívání
  • nacházejí se v hlubších vrstvách kůže
  • jsou tmavě modré až šedé
  • mají podobu pupínku, hrbolku nebo uzlíku
  • tady je několik fotografií, na kterých je vidět modrý névus: modrý névus foto.

Stařecké skvrny

  • tyto skvrny vznikají až ve stáří v důsledku slunečního záření
  • vyskytují se zejména na hřbetech rukou, předloktí, obličeji, krku a dekoltu
  • tady je několik fotografií, na kterých jsou vidět stařecké skvrny: stařecké skvrny foto.

Chloasma

  • tyto pigmentové skvrny se nejčastěji vyskytují v obličeji
  • vznikají v důsledku hormonální nerovnováhy
  • vyskytují se nejčastěji u žen s tmavší pletí
  • tady je

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Laser na pigmentové skvrny

Poradna

V naší poradně s názvem SEBORHOICKÁ KERATÓZA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Katerina Med.

Dobrý den prosím o názor než bych obtěžovala kožního lékaře, co tenhle výrůstek může být, mění barvu do tmava, svědí a někdy pobolívá. Velice děkuji předem za váš čas.

Seborhoická keratóza
🔍 ZVĚTŠIT

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Na obrázku je vidět stav po zanícené keratóze. Zanícená keratóza je neškodný nezhoubný růst kůže, který se postupem času podráždil. Tyto drsné, tvrdé, praskající léze často svědí, krvácí nebo špiní oblečení. Jsou označovány jako zanícená seboroická keratóza.
Protože zanícené keratózy mohou dále růst, svědit nebo krvácet, může váš lékař navrhnout léčbu léze. Existují tyto možnosti odstranění:

Tekutý dusík - Malá zanícená keratóza může být zmrazena tekutým dusíkem. Kapalný dusík na tyto léze působí skvěle, protože mrazem ničí povrchové zanícené buňky, ale hlubší normální buňky nechává neporušené. Zmrazená keratóza utvoří puchýř, do kterého se uvolňuje tekutina z mrtvých buněk, a poté, co tekutina vyschne, se vytvoří krusta. Když krusta po několika dnech opadne, kůže pod ní se začne obnovovat do normálu.

Seškrábnutí keratózy - po znecitlivění pokožky může být keratóza odstraněna povrchním seškrábnutím. Léze jsou velmi povrchní, takže se kůže po seškrábnutí rychle uzdraví.

Laser nebo hyferace - při tomto postupu laserové nebo elektrické zařízení zahřívá pouze povrchově zanícené kožní buňky. Tento postup lze použít pro zanícené keratózy na obličeji.

Atypické zánětlivé keratózy
Někdy může být velmi obtížné odlišit zapálené seboroické keratózy od zhoubného typu rakoviny kůže. Zanícené keratózy mohou mít nepravidelné ohraničení, barevné variace a asymetrii po celé lézi. Neváhejte zavolat svému doktorovi, pokud máte obavy z jakéhokoli útvaru na kůži.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Seborrhoické bradavice

Prostředky na keratózu

  • Kapalný dusík je nejběžněji používán k léčbě keratózy. Dochází k zmrazení léze a aplikuje se vatovým tamponem. Po aplikaci dochází k tvorbě strupů, které během týdne či dvou opadnou. Nevýhodou je, že se mohou tyto léze znovu objevit.
  • Keratóza je často projevem podvýživy, která je způsobena toxickou potravou a špatným trávením. Za to může nedostatek stopových prvků, jako je vitamín A, D, hořčík a zinek. Slupková keratitida je klasickým příznakem nedostatku vitamínu A. Zinek podporuje imunitní systém a má příznivý vliv na keratózu. Velmi účinná je strava bohatá na tyto stopové prvky. Jedním z mnoha důvodů, proč se keratóza objevuje u starších pacientů, je ten, že nemají dostatek minerálů a dalších živin.
  • Sluneční světlo může zlepšit nebo naopak zhoršit stav. Je velmi důležité, aby se pacient vyhýbal nadměrnému slunění, zvláště v případě aktinické keratózy. Sluneční světlo je však nezbytné pro dobré zdraví, proto je důležité alespoň minimální slunění jiné části těla.

Zdroj: článek Seboroická keratóza

Příběh

Ve svém příspěvku SEBORRHOICKÉ BRADAVICE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Květa.

Dobrý den, mám těchto bradavic dost. Zajímalo by mě, jestli neexistuje nějaký krém k odstranění těchto bradavic.
Děkuji za odpověď

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel JanaPetru.

Uz nekolik let se mi delaji hnedé fleky ,a pak bradavice pod prsy, uz jsem byla i na vypalovani dusikem.Rada bych se zeptala proc se objevuji a co delat ,jako prevenci .Nebo jetli mi nechybi nejaky vitamim .Dekuji za odpoved.

Zdroj: příběh Seborrhoické bradavice

Seborhoická keratóza a možná nebezpečí

Pokud je skutečně a správně diagnostikována seborhoická (seboroická) keratóza, tak žádná zvláštní léčba není nutná. Je zde nepatrné riziko lokální infekce způsobené tím, že se léze seškrábne příliš hluboko. Pokud dochází k nadměrnému růstu keratózy nebo nadměrně svědí nebo je drážděna oblečením nebo šperky či řetízky, tak může být odstraněna pomocí kryoterapie, což je hluboké a prudké zmrazení tkáně tekutým dusíkem. Malé léze lze léčit s lehkou elektrokauterizací. Větší plochy mohou být léčeny kyretáží, vyříznutím nebo kryoterapií. Jsou-li tyto zákroky správně provedeny, tak po odstranění seborhoické keratózy nezpůsobí tolik viditelné jizvy, s výjimkou osob, s tmavými odstíny pleti.

Zdroj: článek Seborhoická keratóza

Poradna

V naší poradně s názvem RAKOVINA KŮŽE POD NEHTEM se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Sandra.

Dobry den, objevilo se mi toto ze dne na den na maličku. Mám trochu strach. Tušíte, co to muže byt? Moc děkuji

Rakovina kůže pod nehtem
🔍 ZVĚTŠIT

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Co by to mohlo být? Odpověď je jednoduchá. Malé boty. Nosíte boty, ve kterých není dostatek místa pro vaše prsty. Na pátém prstu je vidět keratóza vzniklá třením kloubu o stěnu boty. Pátý prst je tak moc utlačován, že vám na něm zdravě neroste ani nehet. Vlivem neustálého tlaku malých bot je zakřiven i čtvrtý prst. Ta tmavá skvrna pod nehtem, která vás tak vylekala, je krevní výron, který vznikl taktéž z nadměrného tlaku na pátý prst. Chvíli (několik měsíců) to tam budete mít, něž se to vstřebá. Vyhoďte všechny své uzavřené boty a začněte si kupovat větší a na nižším podpatku.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Melanom pod nehtem foto

Léčba pomocí peroxidu a kyseliny

Peroxid vodíku

K léčbě seboroické dermatitidy použijte peroxid vodíku. Peroxid se aplikuje přímo na postiženou oblast, která posléze zbělá a zůstane taková po určitou dobu. Po chvilce se opět kůže zbarví na svou původní barvu a dojde k tvorbě strupů na postiženém místě. Peroxid vodíku se musí pravidelně aplikovat na postižené místo, dokud všechny skvrny nezmizí. Pro přesnější aplikaci se používá vatový tampon. Na okolní kůži je vhodné použít hydratační krém nebo mléko. Nejlepší je hydratovat pokožku před aplikací peroxidu vodíku. Léčba může být provedena v jednotýdenních intervalech. Aby se zabránilo seboroické keratóze, je vhodné používat peroxid vodíku i do koupele.

Kyselina glykolová

Roztok kyseliny glykolové se připravuje za použití 30% kyseliny, která by měla být přelita do rozprašovače. Roztok se aplikuje denně na postiženou oblast, zároveň by měl tento roztok zůstat na kůži po dobu několika hodin. Tato léčba může způsobit nepříjemný pocit píchání na kůži, ale to je naprosto normální. Po aplikaci dochází k zarudnutí pokožky v ošetřených místech. Pro dosažení nejlepších výsledků je možné roztok aplikovat před spaním. Pokud máte na těle vícero nevzhledných výrůstků (seboroická keratóza), je velmi vhodné začít s odstraňováním postupně, ne najednou. Díky tomu je zřejmé, co způsobuje kyselina glykolová na pokožce. Pokud se objeví nesnesitelné pálení, pak je důležité s touto léčbou přestat.

Zdroj: článek Seboroická keratóza

Poradna

V naší poradně s názvem LUPY VE VLASECH se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Rayleen.

Dobrý den! Děkuji Vám za laskavou odpověď. Jsem svým způsobem ráda, že se ve shodujete s názorem mého lékaře. Znát správnou diagnózu je jistě základ. Na článek, který zmiňujete jsem již v minulosti narazila a pozorně si ho přečetla. Mohu zkonstatovat, že léčba nasazená mým lékařem již v průběhu loňského léta se prakticky shodovala s doporučenými léčebnými postupy popisovanými v článku. Bohužel, jak už jsem říkala, nemohu říci, že by se dostavil pozitivní výsledek, naopak jsem kromě projevů dermatitidy musela bojovat ještě s nežádoucími účinky zvolených kortikoidů. Proto jsem nabyla dojmu, že se možná můj lékař mýlí. Můj stav se naštěstí i přesto drží v poměrně únosných mezích. Rozhodně se nedá srovnat s projevy nemoci vyobrazenými v příloze článku. Lupy nejsou na první pohled viditelné a ustoupily i pocity neustálého svědění, pálení a kousání. Kdyby mi kvůli stavu mé pokožky soustavně nepadaly vlasy, dalo by se s tím vcelku bez problémů žít. Naneštěstí jsem za uplynulý rok přišla dobře o 75% svých vlasů a smířit se s tím, že by měl takový vývoj pokračovat je pro mě nemožné. Říkáte, že seboroická dermatitida má tedy i svou suchou podobu ve formě disseorey. Zdá se mi ale, že všechny přípravky určené k léčbě sebory, s obsahem zinku, selenu a kyseliny salycilové jsou určeny především na pokožku vyznačující se nadměrným maštěním, a při jejich použití pozoruji naopak zvýšené olupování. Mám za to, že bych potřebovala péči, která by kombinovala jak dostatečnou hydrataci, tak antimykotické a další účinky, zatím jsem ale na žádnou vyhovující nenarazila. Mohu se zeptat, jaký šampon byste doporučoval Vy ? Nebo myslíte, že je možné zůstat u přípravků, které jsem zmiňovala, typu Kelual od Ducray, či Kerium od LA Roche Possay apod. ?

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Paní Rayleen, popište mi trochu blíže jak žijete, jak se odvíjí Váš běžný den od rána až do usnutí. Také bych Vás rád požádal o sdělení Vašeho věku. Dále je pro vaši pomoc důležité vědět co jíte a co z toho máte opravdu ráda. Bolí Vás někde na/ve Vašem těle? Trpíte únavou nebo stresem? Myslíte si o sobě, že jste ve svém životě šťastná, bez ohledu na Vaše problémy s dermatitidou a vypadáváním vlasů. Ptám se na tyto věci proto, že kožní projevy nikdy nebývají diagnózou samy o sobě, ale signalizují spíše skryté komplikace a ty je třeba objevit a léčit tělo jako celek, nejen Vámi zmíněné šupinky nebo vypadávání vlasů. Pokud souhlasíte, zkusme to takto anonymně rozebrat.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Lupy ve vlasech

Seboroická dermatitida

Chronické zánětlivé neinfekční onemocnění. Typicky se vyskytuje v místech s vyšší produkcí kožního mazu. Patří sem především oblast kštice, tvář (nasolabiální rýha, obočí, víčka), hrudník, oblast mezi lopatkami a často i místa kožních záhybů. Seboroická dermatitida patří do skupiny ekzémových onemocnění. Nemá však alergický podklad. Výrazná závislost na klimatických podmínkách (zlepšení v létě, u moře a na horách), ročním období (vrchol zhoršení v zimních měsících) a na psychických faktorech (zhoršení při stresu) přiřazuje seboroickou dermatitidu k takzvaným civilizačním chorobám a v ordinacích praktických lékařů a dermatologů se s ní setkáváme prakticky denně.

Seboroická dermatitida

Zde je článek popisující podrobně seboroickou dermatitidu.

Seboroická dermatitida – foto

Zde je několik fotografií, na nichž jsou vidět projevy seboroické dermatitidy.

Zdroj: článek Kožní nemoci

Příběh

Ve svém příspěvku SEBOROICKÁ POKOŽKA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Lucie.

Dobrý den,mám raké problém s pokožkou vlasů-už zhruba 8 měsíců.Začalo to přecitlivělou,bolavou,drsnou kůží hlavy plus drsné vlasy na dotek.Pak začaly vlasy více vypadávat a pokožka vlasů byla čím dál více sušší a vlasy také, a začaly se tvořit pevně držící tuhé větší lupy.Vypadávající vlasy měly u kjořínku jakousi vrstvu kůže či mazu.Byla jsem u tří kožních lékařů,gynekologa a svého lékaře na vyšetření krve a moči.První kožní nepoznal,co to je a dal mi kortikoidy,ty jsem brala jen 4 dny.Druhý kožní řekl seborrhoická dermatitida,ale dal m i jenobyčejnou mastičku se slunečnicovým olejem,recept od něj,bez léčiv,která mi alespoň ulevila od suchosti pkožky i vlasů.Třetí lékař řekl také SD a předepsal mi salycilovou mast a dehtový šampon.Dehtový š. již používám asi 2 měsíce jednou týdně(nejprve se umyji 2krát dětským šamponem a nakonec dám ten dehtový,nechám chviličku působit a smyju a už nic)Občas používám už asi 3 měsíce střídavě odvar z kořenwe kopřivy a odvar z řepíku,což mi pomohlo také,ale po delší době se mi zdá,že to pokožku opět více vysušuje,takže teď raději vysazuji..Pokožka se zlepšila,ale stále je velmi citlivá,suchá,vlasy také a v občasných intervalech více vypadávají.Nevím si s tím rady.krev mám v pořádku(měla jsem zvýšené eozynofyly,ale alergické vyšetření negativní,druhý odběr krve již ok),gynekolog mi dal HA Diane 35,ačkoli to má omezovat tvorbu mazu a jáí mám kůži spíše suchou..A výše zmínění kožní to považují za hotovou věc.Já však věřím,že problém mohu odstranit.Příčiny vidím i ve velkém stresu a horší výživě za uplynulý rok(přestěhovala jsem se do Prahy,stres s hledáním zaměstnání,v rodině..)a také příliš nejím maso,jen občas..Možná byly příčiny i v používání příliš vlasové kosmetiky a fénování vlasů(to jsem již obojí vypustila...)Budu velmi ráda,pokud byste mi v něčem mohl poradit.Děkuji moc předem:)

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Martina.

Dobrý večer, měla jsem podobný problém a stejné zkušenosti s léčbou. Já byla zoufalá, k tomu jsem měla neustále záněty spojivek. Téměř každý lékař mi řekl, že mám nejspíš alergii, ale na co nevěděl. Ale taky jsem měla růžovku, lupenku...Po dvou letech si troufám říci příčinu-Aderma, krém pro atopiky. Ten mi způsoboval záněty spojivek a nejspíš i šílenou rekci na okraji vlasové části hlavy. Jak prosté a hlavně by Vás to nenapadlo! Dáváte si pozor a proto používáte prostředky pro alergiky...omyl! Dále pozor na nový Taft, tužidlo na vlasy a barvy na hlavu Wella. Vše jsem pak opustila a jsem bez problémů. Jinak doporučuju nepřidávat masti, léky, zaručené recepty, naopak! Hledejte naprosto banální prostředky běžného používání, které jste změnila...Hodně štěstí!

Zdroj: příběh Seboroická pokožka

Příznaky

Malé hrbolky se objevují na pažích, stehnech, zádech a zadku. Méně často jsou vidět na předloktí, horní části zad a na obličeji. Keratóza se přihodí každému z nás alespoň jednou v životě. Tento kožní problém se objevuje nejprve v dětství a svého maxima dosahuje v období dospívání, hlavně během puberty. Keratóza je převážně onemocnění adolescentů a jen zřídka ji vidět u dospělých. 50 až 80 % adolescentů je postižených tímto kožním problémem. U dospělých je incidence 40 procent.

Zdroj: článek Solární keratóza

Domácí léčba seboroické keratózy

Keratóza se dá ošetřit a odstranit pomocí jablečného octa. Stačí pouze namáčet bavlněný ubrousek v jablečném octě a ošetřovat jím postižené místo. Aplikace by se měla opakovat 3krát denně. Velmi účinný je i antibiotický krém, který uklidní zarudnutí.

Zdroj: článek Seboroická keratóza

Příběh

Ve svém příspěvku SEBOROICKÁ POKOŽKA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Lucie.

Dobrý den,mám raké problém s pokožkou vlasů-už zhruba 8 měsíců.Začalo to přecitlivělou,bolavou,drsnou kůží hlavy plus drsné vlasy na dotek.Pak začaly vlasy více vypadávat a pokožka vlasů byla čím dál více sušší a vlasy také, a začaly se tvořit pevně držící tuhé větší lupy.Vypadávající vlasy měly u kjořínku jakousi vrstvu kůže či mazu.Byla jsem u tří kožních lékařů,gynekologa a svého lékaře na vyšetření krve a moči.První kožní nepoznal,co to je a dal mi kortikoidy,ty jsem brala jen 4 dny.Druhý kožní řekl seborrhoická dermatitida,ale dal m i jenobyčejnou mastičku se slunečnicovým olejem,recept od něj,bez léčiv,která mi alespoň ulevila od suchosti pkožky i vlasů.Třetí lékař řekl také SD a předepsal mi salycilovou mast a dehtový šampon.Dehtový š. již používám asi 2 měsíce jednou týdně(nejprve se umyji 2krát dětským šamponem a nakonec dám ten dehtový,nechám chviličku působit a smyju a už nic)Občas používám už asi 3 měsíce střídavě odvar z kořenwe kopřivy a odvar z řepíku,což mi pomohlo také,ale po delší době se mi zdá,že to pokožku opět více vysušuje,takže teď raději vysazuji..Pokožka se zlepšila,ale stále je velmi citlivá,suchá,vlasy také a v občasných intervalech více vypadávají.Nevím si s tím rady.krev mám v pořádku(měla jsem zvýšené eozynofyly,ale alergické vyšetření negativní,druhý odběr krve již ok),gynekolog mi dal HA Diane 35,ačkoli to má omezovat tvorbu mazu a jáí mám kůži spíše suchou..A výše zmínění kožní to považují za hotovou věc.Já však věřím,že problém mohu odstranit.Příčiny vidím i ve velkém stresu a horší výživě za uplynulý rok(přestěhovala jsem se do Prahy,stres s hledáním zaměstnání,v rodině..)a také příliš nejím maso,jen občas..Možná byly příčiny i v používání příliš vlasové kosmetiky a fénování vlasů(to jsem již obojí vypustila...)Budu velmi ráda,pokud byste mi v něčem mohl poradit.Děkuji moc předem:)

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Helena.

Moje dcera i syn (dospělí lidé) mají stejnou diagnozu.
Oběma stoprocentně a vždy , okamžitě, pomáhá mast-GEL od BIODERMY. Prodává se v lékárnách. Nevím přesně jak se jmenuje, musela bych se optat. Ale na vlastní oči jsem viděla, po prvním vetření a umytí užasný výsledek. . Zmizí po pár aplikacích. Stojí 350 Kč v lekárně kde mají zastoupení Biodermy. ,jinde je dražší.

Zdroj: příběh Seboroická pokožka

Nizoral

Nizoral je šampon s účinnou látkou ketokonazol. Jeden gram šamponu obsahuje ketoconazolum 20 mg.

Jde o růžový, vazký roztok charakteristické vůně.

Použití Nizoralu

Léčba a profylaxe infekcí způsobených kvasinkou Malassezia (dříve zvanou Pityrosporum), jako jsou seboroická dermatitida a pityriasis capitis (lupovitost) a léčba pityriasis versicolor (lokalizovaná).

Nizoral šampon s obsahem 2 % ketokonazolu je určen k léčbě dospívajících a dospělých.

Dávkování

Léčba:

  • Pityriasis versicolor: 1x denně po dobu 1-5 dní.
  • Seboroická dermatitida a pityriasis capitis: 2x týdně po dobu 2-4 týdnů.

Profylaxe:

  • Seboroická dermatitida a pityriasis capitis: 1x za 1-2 týdny.

Použití u dětí

Bezpečnost a účinnost šamponu Nizoral nebyly stanoveny u dětí do 12 let.

Aplikace

Léčba se provádí tak, že postižená místa se umyjí šamponem Nizoral a šampon se ponechá 3 až 5 minut působit, a pak se opláchne. Důležité je umýt důkladně všechnu ošetřenou kůži, nikoli pouze vlasy. Pro jedno léčebné umytí postačí obvykle malé množství šamponu vytlačené do dlaně. Aplikace je možná nejen do vlasů, ale i na celé tělo. V takovém případě je však počítat s tím, že se část účinné látky dostane do krve a může to znamenat rozvoj negativních účinků, kvůli kterým bylo omezeno podávání tablet s obsahem ketokonazolu.

Zvláštní upozornění při používání kortikoidů

K zamezení reakce po náhlém ukončení dlouhodobé léčby lokálními kortikosteroidy se doporučuje nejdříve současné používání lokálních kortikosteroidů se šamponem Nizoral a následně postupné vysazování léčby steroidy v průběhu 2 až 3 týdnů.

Šampon Nizoral se nesmí nikdy dostat do očí. Stane-li se tak, je zapotřebí vypláchnout oči vodou.

Upozornění pro alergiky

Tento léčivý přípravek obsahuje alergenní vonné látky, které mohou vyvolat alergickou reakci.:

  • 3-methyl-4-(2,6,6-trimethyl-2-cyklohexen-1-yl)-3-buten-2-on,
  • amyllcinnamal,
  • amylcinnamylalkohol,
  • benzylalkohol,
  • benzylbenzoát,
  • benzylcinnamát,
  • cinnamal,
  • cinnamylalkohol,
  • citral,
  • citronellol,
  • eugenol,
  • mech dubový,
  • geraniol,
  • hexylcinnamaldehyd,
  • hydroxycitronellal,
  • limonen,
  • D-forma,
  • linalol.

Nizoral obsahuje benzylalkohol, který může způsobit mírné místní podráždění.

Nizoral obsahuje kyselinu benzoovou, která může způsobit místní podráždění.

Nizoral obsahuje butylhydroxytoluen, který může způsobit místní kožní reakce (např. kontaktní dermatitidu) nebo podráždění očí a sliznic.

Použití v těhotenství

Adekvátní kontrolované studie u těhotných ž

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Ketazon mast

Poradna

V naší poradně s názvem SEBOROICKÁ POKOŽKA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Adéla.

Dobrý den, nevím, jestli jsem tady správně, ale - trpím úporným svěděním vlasové pokožky, nejdříve se vytvořily jakoby puchýřky, svědilo to tak, že jsem do nich zatínala nehty, puchýřky splaskly, teď se zřejmě hojí, ale stále to neskutečně svědí. Pokožku jsem ošetřovala diprosalicem, ale to pomůže vždy jen na krátkou chvíli.
Svědění není po celý den, vždy v nějakém intervalu, v noci je klid. Nevíte, co s tím? Děkuji za radu.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Dobrý den Adélo, vzhledem k úpornému svědění, které zmiňujete, tak bych ze všeho nejdříve volil přípravek proti svrabu - krém Infectoscab (na lékařský předpis), aplikuje se jednorázově. Jako doplňkovou péči bych doporučil tento mix: 2x denně Aerius tablety (jen na lékařský předpis) a pak k tomu 2x týdně umývat šamponem Kerium DS (volně dostupný v lekárně). Uvedené medikamenty Vám může předepsat Váš obvodní lékař, ovšem bez podrobné prohlídky dermatologem není možné přesně určit správnou léčbu a v tomto případě půjde jen o pokusy. Kdyby výše zmíněné nepomohlo, tak Vám vřele doporučuji zajít k dobrému dermatologovi, aby Vám podrobně prozkoumal Vaši vlasovou pokožku na výskyt svrabu, vší, popřípadě i plísně ve vlasech nebo seboroické dermatitidy. Nepodceňte to a raději jděte rovnou ke kožnímu lékaři.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Seboroická pokožka

Postřeh z diskuze

Diskuze: ginko biloba pěstování sušení

(Alena Neubauerova 21.6.2018 15:39)

Dobrý den chtěla bych se zeptat jestli vadí když listy otrhám třeba v červnu. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Re: ginko biloba pěstování sušení (Cempírek 21.6.2018 16:56)

V červnu je opravdu brzo. V červnu se v listech teprve tvoří účinné látky. Nejlepší čas na sběr listů ginkgo biloba je konec léta. Existují dvě období sklizně. První období je sběr zelených listů těsně před tím, než začnou listy žloutnout. Druhé období je sběr zcela žlutých listů. Barva listu určuje obsah účinných látek. Zelené listy obsahují maximální množství terpenických laktonů: Ginkgolid a Bilobalid. Žluté listy zase obsahují maximální množství dvaceti flavonoidů z nichž nejvýznamnější jsou Quercetin, Kaempferol a Isorhamnetin. Zelené listy ginkgo biloba jsou dobré na mozek a nervy. Žluté listy ginkgo biloba jsou dobré jako antioxidanty.

Zdraví Cempírek!

odkaz na diskuzi

Zdroj: článek Zpracování listů Ginkgo biloba

Co je to kazuistika pacienta

Kazuistika neboli případová studie je konkrétní příklad, na němž jsou popsány a vysvětleny či ilustrovány určité jevy. Jako kazuistiku označujeme intenzivní a detailní popis konkrétního jednotlivce a jeho případu, založený na pozorování, rozhovorech a záznamech z práce s tímto jedincem. Jedná se o písemné shrnutí všech informací, které o případu jsou, kvalitativní analýzu procesu vedoucího k určitým výsledkům. Při zpracování kazuistiky se používá zpravidla předem vypracovaná struktura popisu.

Tématem kazuistiky může být neobvyklý průběh i jinak běžného onemocnění. Pacient může mít nezvyklý současný výskyt více nemocí – zaměření na jejich léčbu a vztah k základní diagnóze bude předmětem kazuistiky. Může jít o neobvyklou anamnézu, popis diagnózy. Předem kazuistiky může být i chybná diagnóza, příčiny omylů a možné důsledky tohoto stavu. Předmětem diagnostiky může být rovněž popis klinické situace, která nemůže být reprodukována z etických důvodů, například pokud pacient odmítne nějakou standardní léčbu a je mu poskytnuta jiná alternativa. Typickým příkladem kazuistiky je popis vzácného nebo jedinečného onemocnění. A také to může být nějaká náhodná nebo nepředvídaná událost během diagnostiky a léčby pacienta. Velmi užitečné kazuistiky dokumentují nové způsoby léčby, a to jejich indikaci, výsledky léčby, možné komplikace a kontraindikace.

Vlastní popis kazuistiky se zahajuje úvodem, v němž se shrnou současné standardy léčby onemocnění. Uvede se, co se chce sdělit a čím je kazuistika zajímavá. Vlastní popis případu se soustředí na relevantní část osobní anamnézy, v případě dědičných onemocnění se uvede rodinná anamnéza, podstatné údaje o předchozí léčbě a jejích výsledcích, a potom se již detailně popíše případ. Pozornost je věnována také otázce bezpečnosti daného léčebného postupu.

Součástí kazuistiky mohou být obrázky a fotky. Další fází je diskuze. V diskuzi by měla být vysvětlena problematika případů s odkazy na literaturu, měly být uvedeny citace, které podporují závěry kazuistiky, a také možné citace nebo konfliktní informace z literatury. Diskuze by měla integrovat staré a nové informace tak, aby z toho pramenil nějaký závěr, který je poslední součástí kazuistiky. Závěr by měl obsahovat stručné shrnutí a zhodnocení průběhu léčby a výsledky léčby. Na závěr kazuistiky se uvede výběr jen důležitých literárních odkazů s tím, že je vhodné citovat také domácí autory, kteří se tématu věnují a citaci ocení.

Zdroj: článek Kazuistika pacienta

Autoři uvedeného obsahu

 Bc. Jakub Vinš

 Mgr. Světluše Vinšová

 Mgr. Marie Svobodová


doba rekonvalescence po odstranění ganglionu
<< PŘEDCHOZÍ PŘÍSPĚVEK
furolin unava
NÁSLEDUJÍCÍ PŘÍSPĚVEK >>
novinky a zajímavosti

Chcete odebírat naše novinky?


Dokažte, že jste člověk a napište sem číslicemi číslo jedenáct.