Sarsaparilla veracruz - Smilax lékařský obsahuje zejména steroidní saponiny, rhynchophyllin, hirsutin, mitraphylin, beta sitosterol a glykosidy. Dále pak stopové prvky vápník, měď, železo, jód, mangan, draslík, křemík, sodík, síru. Vitamíny B - komplexu, vitamíny A, C a D. Smilax byl indiánům Jižní Ameriky velmi znám a byl jimi oblíben pro své tonizační a afrodiziakální účinky. Smilax totiž podporuje tvorbu testosteronu a progesteronu, čímž ovlivňuje i sexuální apetit u mužů i u žen.
Podle čínské medicíny čaj ze Smilaxu harmonizuje meridián ledvin a močového měchýře.
Odvar ze Smilaxu má tonizační, anabolické, antivirové, antibakteriální, antimikrobiální, protizánětlivé, imunostimulační, antioxidační, a bolest tlumící účinky.
Odvar ze Smilaxu působí při zevním užití proti plísni jako přírodní antimykotika.
Vědeckým výzkumem byly u Smilaxu potvrzeny jeho účinky při snížení rizika vzniku revmatoidní artritidy a arterosklerózy.
Smilax omezuje vznik artróz, revmatizmu, revmatoidní artritidy a bolestí kloubů.
Pitím čaje ze Smilaxu se podporuje vylučování odpadních solí z těla.
Čajový odvar zlepšuje obranyschopnost těla, stimuluje tvorbu bílých krvinek, zejména T lymfocytů CD - 4, CD - 8 a makrofágů.
Pití čaje ze Smilaxu upravuje krevní tlak, velmi dobře čistí krev a tím působí proti akné.
Čaj ze Smilaxu snižuje vznik bolesti a teploty.
Odvar ze Smilaxu tlumí projevy psoriázy. Při pravidelném užívání čaje ze Smilaxu došlu při jdenom výzkumu za dobu 5 měsíců k ústupu psoriázy u 70% testovaných osob.
Čaj ze Smilaxu tlumí přílišný tlukot srdce a pozitivně působí na hladinu cholesterolu v krvi.
Čaj ze Smilaxu působí proti různým zánětům, zejména proti zánětům ledvin a močového měchýře.
Smilax tlumí astma a snižuje vznik alergií, ekzémů, močových a ledvinových kamenů, písku a snižuje zatížení těla těžkými kovy.
Z rostliny se pro léčivé účinky používá její kořen. Kořen Smilaxu se očistí a usuší. Když je skoro suchý, tak se nastrouhá a pak se dosuší. Na čaj ze Smilaxu lékařského budete potřebovat 1 litr vody a 1 čajovou lžička usušeného kořene Smilaxu. Kořen se nysype do studené vody, nechá se trochu nacucat a pak se vaří 3 minuty. Po této době se ihned scedí. Pije se po malých šálcích během dne.
Užívání Eregmy zlepšuje energetické procesy v buňkách, což vede ke zrychlení oběhu energie v těle. Díky přítomnosti Koenzymu Q10 se Eregma velmi intenzívně podílí na regeneraci buněk a zvýšení energetických zásob, respektive buněčné energie pro mitochondrie a pro zdravý vývoj spermií. Efektivní vstřebávání obsaženého koenzymu Q 10 je v Eregmě podpořeno speciální technologií výroby – mikronizací. Harmonizace energetických drah je podpořena přítomností extraktu z byliny smilax officinalis. Zvýšená hladina testosteronu je dosažena extraktem z bulharské rostliny tribulus terrestris (Kotvičník zemní), což je známý perorální aktivátor tvorby testosteronu.
Společný účinek vhodně smíchaných a přesně odměřených složek jako je L-arginin, smilax officinalis, panax ginseng a tribulus terrestris se projevuje ve třech různých oblastech. L-arginin je zdrojem oxidu dusnatého, který způsobuje rozšíření cév a příznivě tak podporuje prokrvení. Podporuje také prokrvení v pánevní oblasti, kde pomáhá lepšímu prokrvení pohlavního údu. Tím Eregma pozitivně působí na zlepšení erektilní funkce (erekce) a na zvýšení sexuálního potenciálu. Panax ginseng, neboli ženšen, byl po staletí prověřován čínskou medicínou pro jeho afrodiziakální účinky. Ženšen působí afrodiziakálně a zlepšuje psychické procesy, které zvyšují chuť na sex. Společné působení Smilaxu officinalis a tribulusu terrestris díky jejich obsahu sapogeninů, účinně zasahuje do metabolizmu steroidních látek podílejících se na zlepšení sexuálních funkcí organismu. Tribulus terrestris má přímé pozitivní účinky na tvorbu spermií a na sexuální zdraví. Nejsou-li připraveny spermie v dostatečném množství a zralosti, tak automaticky není ani chuť na sex a naopak.
Rovněž bylinné léky a přípravek Warfarin na sebe vzájemně působí, tudíž zcela přírodní bylinný výrobek nemusí být ve spojení s Warfarinem bezpečný. Níže je uveden seznam některých interaktivních látek, rostlin, plodů a podobně. Jestliže se rozhodnete nějaký bylinný doplněk užívat, vždy se předtím poraďte s poskytovatelem zdravotní péče.
Léky na snížení kyseliny močové jsou popsány výše. Ovšem samotné léky nepomohou. Léčba dny vyžaduje komplexnější péčí i s pomocí bylinek.
Základem léčby dny je zlepšení látkové výměny, snížení překyselení organismu a zlepšení činnosti ledvin. Při akutních problémech se doporučuje následující:
Vypít větší množství šumivého vápníku (jedině pokud by byly problémy se srážlivostí krve, není tato metoda vhodná, ale jinak by neměl být problém užít i několik tablet šumivého vápníku denně).
Je vhodné si udělat horkou koupel, ovšem neponořit do ní postiženou končetinu – jde o dvě věci, zahřát ledviny a vyloučit z těla částečně toxiny. Pokud máte k dispozici sodu, je vhodné přidat ji do koupele.
Co se týče bylinek, je jich na léčbu dny celá řada. Jedním z nejúčinnějších je turan kanadský, ať už jako tinktura, nebo jako čaj. Dále pak: achiote, pýr plazivý, tužebník jilmový, lopuch větší, smilax lékařský, vřes, vilcacora.
Pokud akutní problémy odezní, je dobré provést detoxikaci celého těla a pro detoxikaci kloubů se doporučuje bobkový list. Pije se malé množství (1 dcl) 5x krát denně, pokud možno teplé. Po dohodě je možné namíchat bylinný čaj jako prevenci. Velmi důležité je chránit si ledviny a neprochladnout. Kvůli udržení dostatečného množství vápníku v těle se doporučuje konzumace máku, makový olej anebo chia semínka. Platí i dietní opatření, jako nejíst příliš masa a produktů obsahujících vyšší hladiny purinů a spíše je nahradit syrovou zeleninou či zeleninovými šťávami. Ty jsou velice vhodné i při akutních problémech.