Vzhledem k možným nežádoucím účinkům ve spojení s jinými léky, by měla být spirulina užívána pod dohledem lékaře. Sama o sobě je spirulina bezpečná, dokonce i při vysokých dávkách nevzniká významné nebezpečí. Spirulina ovšem může být kontaminována jinými látkami, které již mohou být jedovaté. Proto je důležité kupovat seriózní a ověřené produkty. Při těhotenství a kojení se doporučuje porada s lékařem, před zahájením užívání. Lidé s metabolickou nemocí zvanou „fenylketonurie“ by se měli vyvarovat užívání spiruliny, protože tato nemoc nedokáže přeměňovat aminokyselinu fenylalanin a spirulina je bohatá na všechny aminokyseliny, včetně fenylalaninu. Nemocní s autoimunitním onemocněním, jako je roztroušená skleróza, revmatoidní artritida nebo systémový lupus erytematodes, by taktéž neměli užívat spirulinu, jelikož by to mohlo stimulovat imunitní systém a zhoršit zdravotní stav.
V naší poradně s názvem SPIRULINA CHLORELLA NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Erika Jeništová.
Dobrý den,
asi 14 dní po užívání chlorelly 15 tbl. denně, mám průjem, křeče a pocit na zvracení, vysadila jsem tedy na 1 den a vše bylo lepší, pak jsem tedy zase začala a opět stejné příznaky....může být z chlorelly? děkuji
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Křeče a průjem jednoznačné souvisejí s chlorellou a jejím vysokým dávkováním. Snižte dávkování na polovinu a zkuste pokračovat dál.
Ve svém příspěvku SPIRULINA CHLORELLA NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Erika Jeništová.
Dobrý den,
asi 14 dní po užívání chlorelly 15 tbl. denně, mám průjem, křeče a pocit na zvracení, vysadila jsem tedy na 1 den a vše bylo lepší, pak jsem tedy zase začala a opět stejné příznaky....může být z chlorelly? děkuji
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Dagmar Krausová.
Mám stejnou zkušenost, přitom beru minimální dávku. Zvracení je opravdu úporné.
Spirulina je tvořena z 62 % aminokyselinami. Tím, že je spirulina bohatým zdrojem bílkovin a dalších živin, tak byla spirulina použita jako doplněk dietní stravy. Ačkoliv je spirulina bohatá na bílkoviny, tak bílkovinný účinek by byl patrný až po požití velkého množství této řasy. Ostatní zdroje bílkovin, jako jsou ořechy, luštěniny, celozrnné výrobky a maso, poskytují také mnoho bílkovin, ale v přijatelnějším menším množství snědené stravy.
Když antibiotika zahubí nežádoucí organismy v těle, tak zároveň zabíjí i „dobré“ bakterie, neboli probiotické kultury, jako například Lactobacillus acidophilus, které se nácházejí v zažívacím traktu. Toto působení antibiotik může způsobovat střevní potíže, jako je průjem. Při laboratorním zkoumání bylo ve zkumavkách zjištěno, že spirulina zvýšila růst bakterií Lactobacillus acidophilus a dalších probiotických kultur. Z této hypotézy by se dalo usuzovat, že spirulina by mohla pomoci při obnově zdravé střevní mikroflóry, ale ještě bude zapotřebí dalšího výzkumu, který by jasně prokázal tyto účinky i u lidí.
V naší poradně s názvem WARFARIN A SPIRULINA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel BLANKA.
PROSÍM O SDĚLENÍ ZDA JE MOŽNÉ PŘI WARFARINU BRÁT SPIRULINU A MLADÝ JEČMEN DĚKUJI
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Kamča .
Mladý ječmen a spirulinu s Warfarinem radši neužívejte. Pokud to moc chcete, tak se o tom poraďte se svým ošetřujícím lékařem, protože on nejlépe zná váš stav a může zhodnotit rizika.
Řada testů na zvířatech naznačuje, že spirulina zvyšuje produkci protilátek potřebných k boji s infekcí pomocí proteinů a buněk. Podle těchto výzkumů spirulina zlepšuje u testovaných zvířat imunitu a pomáhá rychleji odrážet infekci a chronické nemoci, jako je rakovina. U lidí zatím toto použití nebylo testováno. Klinická studie, která se týkala lidí, byla zaměřena na jiný typ řasy s názvem chlorella, která mírnila imunitní reakci na vakcínu proti chřipce.
V naší poradně s názvem UŽÍVÁNÍ WARFARINU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Svatava.
Dobrý den,potřebovala bych poradit.Užívám warfarin,ale také bych chtěla něco shodit.Pokud nabudu držet dietu,tak se neunesu.Vím že nesmím byliny.Snídám choco lite,je to kakao,ale obsahuje spirulinu.Nechci něco pokazit,prosím poraďte.Děkuji Svatava
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Spirulina je zelená řasa a 100 gramů obsahuje 25 mikrogramů vitamínu K. Na den máte limit 90 mikrogramů vitamínu K. Takže normálně setrvejte v užívání spiruliny, ale musíte ji vzít každý den bez přestávek. Zároveň si nechte co nejdříve změřit srážlivost krve INR. Po vysazení spiruliny kontrolu INR opakujte.
K tomu hubnutí. Přizpůsobte si jídelníček tak, abyste kalorická jídla, která máte ráda, jedla ráno a k obědu. Odpoledne a večer již jezte jen libové maso nebo různě ochucený tvaroh, jogurt vše bez příloh, pečiva a bez ovoce. Zařaďte zdravý pohyb, třeba běh na orbitreku každý den alespoň hodinu. Místo výtahem choďte po schodech. Podnikejte co vás baví, třeba výlety do přírody, abyste neměla čas myslet na jídlo. NEJEZTE U TELEVIZE!!! Nepijte sladké vody ani alkohol.
Jídelníček si vytvořte na 10 dní a ten třikrát po sobě opakujte. Po každé změně jídelníčku si nechte jedenáctý den změřit INR. Tím se ujistíte, že máte srážlivost v pořádku.
Jedná se o mikroskopickou řasu, která bují v teplých klimatech a v teplých alkalických vodách. Nejběžněji je k dostání volně sušená nebo sušená mrazem. Spirulina je k dispozici v pilulkách nebo jako prášek anebo jen tak volně nasušená. Většina spiruliny se pěstuje v laboratořích. Existuje mnoho různých druhů výrobků ze spiruliny, ale pouze některé z nich mají identifikován zdroj pěstování na etiketách. Nejčastěji je to spirulina maxima, která se pěstuje v Mexiku a spirulina platensis, která se pěstuje v Kalifornii.
V naší poradně s názvem JÍDELNÍČEK PŘI DNĚ S OHLEDEM NA PURINY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Růžena bodláková.
Dobrý den můj manžel má také dnů, tak se o puriny hodně zajímám a zjistila jsem že někde přímo chlorellu doporučuji stejně tak jako spirulinu, už jsem to chtěla manželovi koupit ale jinde jsem se zase dočetla že chlorella má 3180 2,7 purinů a spirulina 1070 4,8 tak jsem z toho nešťastná a nevím čeho se chytit čemu mám věřit měla by existovat nějaká poradna pro lidi s touto nemocí nevíte o něčem takovém?
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Spirulinu i chlorellu můžete užívat i při dně. Vysoký obsah purinů není v tomto případě důležitý, protože se udává na 100 gramů těchto řas a vy užijete jen pár tabletek denně. Jedna tableta spiruliny nebo chlorelly má zanedbatelné množství purinů.
Jedna studie prokázala, že spirulina snižuje výskyt lézí známých jako leukoplasia, které pak přechází v rakovinové onemocnění u lidí, kteří žvýkali tabák. Při výzkumu se prokázalo rychlejší vyléčení těch nemocných, kteří byli léčeni pomocí řasy spirulina, nežli u lidí léčených pomocí placeba. Pro úplnou průkaznost těchto účinků je velmi důležitý další výzkum.
Pokusy na zvířatech a pokusy ve zkumavce ukazují, že spirulina chrání proti alergickým reakcím díky tomu, že zastaví uvolňování histaminu. Histamin je látka, která vyvolává příznaky alergie, jako je rýma, slzení, kopřivka a měkký otok tkání. Zda tyto předběžné výsledky výzkumů pomohou i lidem s alergiemi, stále není známo.
V naší poradně s názvem GILENYA DISKUSE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Irena Brzáková.
Dobrý den, užívám tabletu Gilenya 5 týdnů a začaly mi otékat nohy, hlavně kolem kotníků. Dá se s tím něco dělat ? Nikdy jsem na to netrpěla.
Irena
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Lék gilenya je nový lék na roztroušenou sklerózu a nežádoucí účinky se teprve shromažďují. V každém případě je nezbytné, abyste o otoku kotníků informovala lékaře, který vám gilenyi předepsal. Gilenya je velice účinný přípravek, ale bohužel s vážnými vedlejšími účinky zvláště na srdce. Proto to nepodceňujte a jděte s tím k doktorovi. Místo gilenye je možné případně použít lék interferon beta.
Na omezení otoků je vhodné nosit kompresní punčochy, střídavě ochlazovat dolní končetiny a také zvedání nohou vzhůru v leže s oporou o stěnu.
Podle výzkumu má spirulina účinek proti chřipce, herpesu a HIV. Jenže tyto výzkumy a testy jsou zatím známé jen z pokusů u zvířat a u lidí se neví, jaký by to mohlo mít účinek.
V naší poradně s názvem CONDROSULF A JEHO NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Miloslava Irlbeková.
mám užívat lék Condrosulf 800 mg prosím jaké jsou vedlejší účinky a jak je snášen. Bojím se vedlejších účinků.Děkuji za odpovědi.Irlbeková M.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Lék Condrosulf je obvykle dobře snášen, protože obsahuje pouze přírodní látku, která pomáhá udržovat kloubní chrupavky v dobré kondici. Zde jsou možné nežádoucí účinky:
Podobně jako všechny léky, může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.
Velmi vzácné nežádoucí účinky (u méně než 1 z 10 000 nemocných): Velmi vzácně se mohou objevit zažívací potíže (tlak v žaludku, pálení žáhy, nevolnost nebo nucení na zvracení), které obvykle nevedou k přerušení léčby. Alergické reakce (např. kožní vyrážky) se vyskytují též velmi zřídka.
Vědci se domnívají, že tato řasa může chránit před poškozením jater a cirhózou (jaterním selháním) u lidí s chronickou hepatitidou. Zatím není možné ještě s jistotou říci, zda spirulina skutečně nabízí přínos u lidí nemocných žloutenkou.
V naší poradně s názvem RADY OTCE PLESKAČE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Josef Dostal.
Dobrý den
Chtěl bych poradit co mi pomůže na neuropatii na chodidlech.
Děkuji za odpověď.
S pozdravem Josef Dostal
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Neuropatie dolních končetin může mít řadu příčin. Dá-li bůh a poštěstí se, že znáte příčinu, která se dá léčit, tak můžete zmírnit i projevy neuropatie. Někdy se ale nepodaří nalézt žádnou příčinu a léčba je pak nemožná. Bez znalosti vašeho zdravotního stavu je možné odpovědět pouze obecně.
Cílem léčby je zvládnout stav způsobující neuropatii a zmírnit příznaky.
Léky proti dlouhodobé bolesti bez předpisu:
Kyselina acetylsalicylová – např. léky Aspirin, Anopyrin, Acylpyrin
Ibuprofen – např. léky Brufen, Ibalgin, Ibuprofen, Nurofen, Modafen
Nimesulid – např. lék Aulin
Léky proti dlouhodobé bolesti na lékařský předpis:
Ketoprofen – např. lék Fastum gel
Indometacin – např. lék Indometacin
Meloxikam – např. léky Recoxa, Apo-Meloxicam, Meloxicam
Metamizol – např. lék Novalgin
Piroxicam – např. lék Flamexin
Kyselina thiaprofenová - např. lék Surgam
Dexketoprofen - např. lék Dexoket a Ketesse
Léky proti záchvatům:
Gabapentin - např. lék Gralise, Grimodin, Gordius, Gabapentin, Gabanox, Gabagamma
Pregabalin - např. lék Kartesada, Lyrica, Naxalgan, Pragiola, Preato, Pregabalin, Pregamid, vyvinuté k léčbě epilepsie, mohou zmírnit i bolest nervů. Nežádoucí účinky mohou zahrnovat ospalost a závratě.
Léčba přes kůži:
Kapsaicinový krém, který obsahuje látku nacházející se v feferonkách, může způsobit mírné zlepšení příznaků periferní neuropatie. V místě aplikace kapsaicinu můžete mít pálení a podráždění pokožky, ale je to jen na chvíli. Někteří lidé to však nesnesou.
Lidokainové náplasti nebo krémy jsou další léčbou, kterou aplikujete na kůži a která může nabídnout úlevu od bolesti. Volně prodejná je mast Emla. Nežádoucí účinky mohou zahrnovat ospalost, závratě a necitlivost v místě náplasti.
Antidepresiva. Bylo zjištěno, že některá tricyklická antidepresiva, jako je Amitriptylin nebo Nortrilen pomáhají zmírňovat bolest tím, že narušují chemické procesy ve vašem mozku a míše, které způsobují, že pociťujete bolest.
Nežádoucí účinky antidepresiv mohou zahrnovat sucho v ústech, nevolnost, ospalost, závratě, změny chuti k jídlu, přibírání na váze a zácpu.
Pokročilé terapie:
Transkutánní elektrická nervová stimulace (TENS). Elektrody umístěné na kůži dodávají jemný elektrický proud o různých frekvencích. TENS by měl být aplikován po dobu 30 minut denně po dobu přibližně jednoho měsíce. Léčbu můžete dostat v lázních nebo v rámci rehabilitace předepsané lékařem.
Výměna plazmy a intravenózní imunoglobulin. Tyto postupy, které pomáhají potlačit aktivitu imunitního systému, mohou být přínosem pro lidi s určitými zánětlivými stavy.
Výměna plazmy zahrnuje odběr vaší krve, poté odstranění protilátek a dalších proteinů z krve a návrat krve do vašeho těla. Při imunoglobulinové terapii dostáváte vysoké hladiny proteinů, které fungují jako protilátky (imunoglobuliny).
I když již byla tato řasa použita u dětí, tak výzkumní pracovníci stále neznají bezpečnou a efektivní dávku pro osoby mladší 18 let. Spirulina by neměla být podávána dětem bez předchozí konzultace s lékařem.
Dávkování pro dospělé
Před započetím léčby u dospělých se doporučuje konzultace s lékařem nebo lékárníkem, kteří určí přesnou dávku pro konkrétního pacienta. Obvyklé dávkování spiruliny u dospělých je 4 až 6 tablet denně.
Ve svém příspěvku DOMÁCÍ MONITOROVÁNÍ SRDCE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Klara.
O něco výš je diskuse "život kardiaka". Podívejte se tam. Oni tam možnosti domácího monitoringu probírají vcelku podrobně. Anebo si najděte stránky biotroniku, to je asi nejvhodnější zdroj informací. Budete to tam mít všechno najednou a nebudete to muset honit po diskusích.
Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.
Podle laboratorních pokusů zdravá spirulina posiluje imunitní systém, pomáhá chránit před alergickými reakcemi a má antivirové a protinádorové vlastnosti. Nicméně neexistuje zatím žádný důkaz, který by prokázal tyto účinky u lidí, k tomu je zapotřebí ještě další výzkum.
Je důležité kupovat doplňky stravy s obsahem spiruliny a chlorelly jen od renomovaného výrobce. Pokud tyto řasy nejsou správně zpracované, tak mohou obsahovat vysokou koncentraci toxických látek, jako jsou microcysiny a anatoxiny. Maximální bezpečná dávka pro tyto toxiny není stanovena. Tyto toxiny mohou poškodit játra a nerovový systém. Poškození vzniká po dlouhodobém užívání kontaminované spiruliny. To je důležité zejména pro děti, kde je nejčastěji spirulina používána jako alternativní léčba pro poruchy pozornosti. Spirulina může být také kontaminována těžkými kovovými toxiny nebo bakteriemi ze zvířecích hnojiv.
Tableta obsahuje hormony. Měla by se užívat každý den ve stejnou dobu. V naší republice jde o nejrozšířenější typ antikoncepce. Výhodou je vysoká účinnost, pravidelný menstruační cyklus, menší menstruační bolesti. Má i pozitivní vliv na pleť, vlasy a nehty.
Po celou dobu užívání dodává tělu estrogen i gestagen. Podle množství hormonů se dělí na:
jednofázové – obsahují stejnou dávku hormonů (21 dnů estrogen i gestagen, 7 dní menstruace)
dvoufázové – tabletky dvojího druhu s různými dávkami hormonů (11 dní estrogen, 10 dní gestagen, 7 dní menstruace)
třífázové – v průběhu cyklu se mění hladiny gestagenů i estrogenů; snaží se co nejvíce zachovat pravidelnost menstruace
Dávkování: Jednou denně. Měla by se užívat každý den ve stejnou dobu.
Spolehlivost: 90 žen z 1 000 otěhotní při doporučeném používání.
Hormonální působení: Hormony z tablety se uvolňují do celého těla. Mohou obsahovat estrogen.
Ovlivnění cyklu: Pravidelné krvácení každý měsíc, může snížit krvácení a bolest.
Váha: Přírůstek na váze je malý, jestli vůbec nějaký.
Riziko trombózy: Mírně zvýšené riziko.
Otěhotnění po vysazení: Ano, brzy po přerušení.
Cena: Metoda není hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění.
Použití: Lékař vám ji předepíše, zakoupíte ji v lékárně a každý den ve stejnou dobu spolknete jednu pilulku. Hormony se pak neustále uvolňují do krve a chrání vás před nechtěným otěhotněním.
Nežádoucí účinky
Časté nežádoucí účinky (mohou se vyskytnout u 1 až 10 z každých 100 uživatelek): změny nálady, bolest hlavy, nevolnost, bolest prsou, problémy s menstruací, například nepravidelná menstruace, vynechání menstruace.
Málo časté nežádoucí účinky (mohou se vyskytnout u 1 až 10 z každých 1 000 uživatelek): deprese, nervozita, ospalost, závratě, mravenčení, migréna, křečové žíly, zvýšený krevní tlak, bolest žaludku, zvracení, trávicí potíže, plynatost, zánět žaludku, průjem, akné, svědění, vyrážka, bolesti, například bolest zad, končetin, svalové křeče, kvasinkové poševní infekce, pánevní bolesti, zvětšení prsou, nezhoubné bulky v prsou, děložní/poševní krvácení (které obvykle ustoupí při dalším užívání přípravku), výtok, návaly horka, zánět pochvy (vaginitida), problémy s menstruací, bolestivá menstruace, snížená menstruace, velmi silná menstruace, poševní suchost, neobvyklé výsledky výtěru z děložního hrdla, snížený zájem o sex, nedostatek energie, zvýšené pocení, zadržování tekutin, zvýšení hmotnosti.
Vzácné nežádoucí účinky (mohou se vyskytnout u 1 až 10 z každých 10 000 uživatelek): kvasinkové infekce, anémie, z