Informace od zdravotní sestry

HLAVNÍ STRÁNKA

  

PROSTATA

  

KREVNÍ TLAK

  

CUKROVKA

  

WARFARIN

  
Téma

STACYL

Stacyl a alkohol

Pití alkoholu může zvýšit riziko krvácení ze zažívacího traktu a prodloužit krvácivost.

Zdroj: Stacyl

Diskuze: Re: Užívám Stacyl

Stacyl je lék podobný Acylpyrinu, oba obsahují stejnou léčivou látku kyselinu acetylsalicilovou. Není zde žádná významná potravinová interakce. Cibulovou nať i medvědí česnek můžete normálně konzumovat, i když užíváte Stacyl.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: diskuze Užívám Stacyl
Počet odpovědí: 1

Řízení

Přípravek Stacyl by neměl mít vliv na schopnost řídit dopravní prostředky a obsluhovat stroje.

Zdroj: Stacyl

Diskuze: Užívám Stacyl

Moc prosím za odpověď, zda při užívání stacylu mohu jíst medvědí česnek a cibulovou nať.

Zdroj: diskuze Užívám Stacyl
Počet odpovědí: 1

Příbalový leták

Zde můžete vidět příbalový leták léku Stacyl.

Zdroj: Stacyl

Diskuze: ucpavání cév na dolních končetinách

Prosím o radu na osvědčený lék na ucpávaní cév na dol. končetinách.Toho času užívám Enelbin a na ředění krve Stacyl.

děkuji za každou radu.

Zdroj: diskuze Ucpané cévy v noze
Počet odpovědí: 4

Léková skupina

Stacyl je jeden z léků na ředění krve. Patří do lékové skupiny zvané antiagregancia, tedy léčiv ovlivňujících srážlivost krve. Účinnou sloučeninou preparátu je kyselina acetylsalicylová.

Zdroj: Stacyl

Diskuze: kombinace léků

Jsou vhodné tyto kombinace léků?
1/ Zodac, Godasal, Betaloc, Cinarizin, Emanera, Rosucard

2/ Euthyrox, Amprilan, Stacyl, Atorvastatin, Omeprazol

Lze případně užít Aspirin a Paralen?
Děkuji za odpověď.

Zdroj: diskuze Warfarin a brusinky
Počet odpovědí: 4

Stacyl v těhotenství

Těhotné ženy nemají během těhotenství užívat kyselinu acetylsalicylovou, pokud lékař neurčí jinak. Přípravek Stacyl by se neměl užívat, jestliže jste v posledních 3 měsících těhotenství, pokud vám to nedoporučil lékař, a denní dávka v takovém případě nemá překročit 100 mg. Pravidelné užívání nebo vysoké dávky tohoto léčivého přípravku během pozdního těhotenství mohou způsobit vážné komplikace u matky nebo dítěte. Rovněž kojící ženy nemají užívat kyselinu acetylsalicylovou bez porady s lékařem.

Zdroj: Stacyl

Diskuze: žaludeční vředy a helicobakter

Od března mam bolesti žaludku po gastroskopiji mě bylo řečeno že mam vředy a helicobakter brala jsem antibiotika a zulbex ale bolesti přestali jen na krátkou dobu.Vředy mě spusobíl warfarín ktery jsem užívala několik roku na ředěni krve ted beru Stacyl.Mate někdo skušenost jak se vylečit bez leku? Děkuji

Zdroj: diskuze Žaludeční vředy a helicobakter
Počet odpovědí: 3

Vedlejší účinky

Nežádoucí účinky léku Stacyl vychází z indikační skupiny, do níž Stacyl patří. Lék poměrně logicky zvyšuje riziko krvácivých stavů, při trvalém užívání lehce roste riziko krvácivé mozkové příhody a poškození sliznice žaludku, kterou kyselina acetylsalicylová dráždí. Riziko vzniku žaludečních vředů je však při užívání Stacylu velmi malé, roste až při kombinacích s jinými podobnými léky. Léky na bázi kyseliny acetylsalicylové v žádném případě nesmí být podány dětem, neboť hrozí riziko vzniku Reyova syndromu.

Zdroj: Stacyl

Na co je lék Stacyl

Přípravek Stacyl se užívá ke snížení rizika tvorby krevních sraženin a tím k předcházení infarktů myokardu, cévních mozkových příhod, srdečních a cévních problémů u pacientů se stabilní nebo nestabilní anginou pectoris (typ záchvatovité bolesti na hrudníku). Užívá se také k prevenci tvorby krevních sraženin po určitých typech srdečních operací k rozšíření a uvolnění krevních cév. Tento léčivý přípravek není určen pro použití při akutních stavech. Používá se pouze jako léčba preventivní.

Jedna enterosolventní tableta obsahuje acidum acetylsalicylicum 100 mg.

Balení dostupné v ČR:

  • 100 mg x 60 por tbl ent
  • 100 mg x 100 por tbl ent

Zdroj: Stacyl

Je lepší Stacyl nebo Anopyrin

Lék Anopyryn stejně jako lék Stacyl patří do indikační skupiny antiagregancií. Liší se formou tablety, balením a dávkováním. Lék Stacyl má gastrorezistentní potah tablet, který brání dráždivému účinku přípravku na trávicí ústrojí.

U léku Anopyrin se obecně podává na ředění krve dlouhodobě jedna tableta o síle 100 miligramů denně a nárazově tableta o síle 400 miligramů 3–4x denně při horečce či bolestech. V dávkách, ve kterých se lék Anopyrin většinou podává, se projevují prakticky pouze jeho účinky na ředění krve. Z toho důvodu se užívá u ischemické choroby srdeční jako prevence infarktu a ischemických mozkových příhod a u pacientů s ischemickou chorobou dolních končetin. Ve vyšší dávce lze podat i proti horečce a bolestem, na tyto obtíže se však podávají spíše jiné preparáty.

U léku Stacyl se obecně podává jedna tableta o síle 100 mg denně. Tablety se mají polykat v celku s dostatečným množstvím tekutiny, cca 1/2 sklenice vody. Vzhledem ke gastrorezistentnímu potahu, který brání dráždivému účinku přípravku na trávicí ústrojí, se tablety nemají drtit, lámat nebo žvýkat.

Zda je lepší lék Stacyl nebo Anopyrin, je u každého pacienta individuální a rozhodnutí je v kompetenci lékaře.

Zdroj: Stacyl

Může se Stacyl společně s Warfarinem?

V dávkách, ve kterých se Stacyl většinou podává, se projevují prakticky pouze jeho účinky na ředění krve. Z toho důvodu se předepisuje jako prevence infarktu a ischemických mozkových příhod, u anginy pectoris, u pacientů s ischemickou chorobou dolních končetin. Ve vyšší dávce lze podat i proti horečce a bolestem, na tyto obtíže se však podávají spíše jiné preparáty.

Dávkování záleží na předepisujícím lékaři, obecně se podává dlouhodobě jedna tableta Stacylu o síle 100 miligramů denně.

Účinek léčby může být ovlivněn, jestliže je kyselina acetylsalicylová užívána současně s jinými léky určenými k léčbě následujících stavů:

  • ředění krve / prevence tvorby krevních sraženin (například warfarin, heparin, klopidogrel)
  • odmítnutí orgánů po transplantaci (cyklosporin, takrolimus)
  • vysoký krevní tlak (například diuretika a ACE-inhibitory)
  • regulace srdečního rytmu (digoxin)
  • bipolárně afektivní (maniodepresivní) choroba (lithium)
  • bolest a zánět (například nesteroidní protizánětlivé léky NSAID, jako je ibuprofen, nebo steroidy)
  • dna (například probenecid)
  • epilepsie (valproát, fenytoin)
  • glaukom (acetazolamid)
  • zhoubné nádorové onemocnění nebo revmatoidní artritida (metotrexát; v dávce nižší než 15 mg týdně)
  • cukrovka (například glibenklamid)
  • deprese (selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu SSRI, jako je sertralin nebo paroxetin)
  • použití hormonů k substituční léčbě, když došlo ke zničení nadledvin nebo hypofýzy nebo byly tyto žlázy odstraněny, nebo k léčbě zánětu včetně revmatické choroby a zánětu střev (kortikosteroidy)

Z výše uvedeného tedy vyplývá, že by se Stacyl společně s Warfarinem neměl podávat.

Zdroj: Stacyl a Warfarin

Vhodné léky proti bolesti při léčbě Warfarinem

Na snížení horečky a ztišení bolesti lze užívat Panadol (1–2 tablety po 4–6 hodinách), na kašel jsou vhodné tablety Bronchipret (3x denně 1 tabletu před jídlem) a pro rychlejší léčbu a lepší funkci imunitního systému Preventan Akut (1 pastilku ráno, druhou večer).

Bezpečně lze na bolest užít léky, které srážlivost krve neovlivňují, a to paracetamol (například Panadol Novum, Paralen).

Bez vědomí lékaře nesmíte brát na bolest žádné jiné léky než ty, které obsahují čistý paracetamol.

Mydocalm lze k Warfarinu užít, pakliže o této kombinaci ví lékař.

Při léčbě Warfarinem můžete na bolavá místa aplikovat konopnou mast za předpokladu, že mast není s hřejivým účinkem, nebudete ji nanášet častěji, než je doporučené, a léčba nepřesáhne délku 7–10 dnů.

Na bolest kotníku lze použít při užívání Warfarinu například Veral gel, a to za předpokladu, že ho budete nanášet v doporučeném množství, 2x denně a ne déle než 10 dní.

Na bolestivá místa smíte používat Dolgit krém v doporučeném množství, ale neměli byste ho nanášet častěji než 2x denně a používat déle než 1 týden.

Zdroj: Stacyl a Warfarin

Nevhodné léky proti bolesti při léčbě Warfarinem

Lék Doreta proti bolestem může negativně ovlivnit účinky Warfarinu. Tato kombinace proto vyžaduje zvýšený lékařský dozor.

Warfarin v kombinaci s Ibalginem zvyšuje riziko krvácení, proto je Ibalgin k Warfarinu kontraindikovaný. Léky jako Ibalgin a jemu podobné výrazně zvyšují riziko vnitřního krvácení.

Lék Tramadol na bolest zvyšuje účinek Warfarinu.

Také kombinace Movalis a Warfarin se nedoporučuje, jelikož zvyšuje riziko poškození trávicího traktu a vnitřního krvácení.

Indobene gel smíte k Warfarinu použít 1–2x denně na bolestivá zánětlivá místa v tenké vrstvě a pouze na menší plochy těla. Gel by se neměl bez porady s lékařem používat déle než 5–7 dní v kuse.

Alavis se rovněž nedoporučuje brát bez předchozí konzultace s lékařem. Chondroprotektiva, která jsou v Alavisu Triple Blend obsažená, mohou ovlivnit účinek Warfarinu.

Aulin může také účinek Warfarinu nepříznivě ovlivnit. Ale podle výsledků krve může lékař Aulin k Warfarinu předepsat a upravit dávkování, je-li třeba.

Doreta může ovlivnit účinek Warfarinu, nicméně lékař tento přípravek k Warfarinu může předepsat, a je-li třeba, upravit dávkování léků.

Gel Lioton 100 000 není pro pacienty užívající Warfarin vhodný, jelikož může prodloužit dobu, za kterou dojde ke srážení krve (protrombinový čas).

Zdroj: Stacyl a Warfarin

S

SABRIL;500MG TBL FLM 100

SAIZEN;8MG/ML INJ SOL 5X2,5ML

SALBUTAMOL WZF POLFA;4MG TBL NOB 30

SALOFALK;1G SUP 30

SCANLUX;300MG/ML INJ SOL 10X100ML II

SCANLUX;300MG/ML INJ SOL 10X200ML II

SCANLUX;300MG/ML INJ SOL 10X50ML II

SCANLUX;370MG/ML INJ SOL 10X100ML II

SCANLUX;370MG/ML INJ SOL 10X200ML II

SCLEFIC;50MG TBL FLM 56 II

SERETIDE DISKUS;50MCG/100MCG INH PLV DOS 3X60DÁV

SERKEP;25MCG/125MCG/DÁV INH SUS PSS 1X120DÁV

SERKEP;25MCG/250MCG/DÁV INH SUS PSS 1X120DÁV

SERTRALIN ACTAVIS;100MG TBL FLM 30

SERTRALIN ACTAVIS;50MG TBL FLM 30

SERTRALIN APOTEX;50MG TBL FLM 100

SERTRALINE ACCORD;50MG TBL FLM 100

SERTRALINE FARMAX;100MG TBL FLM 20

SERTRALINE FARMAX;100MG TBL FLM 28

SERTRALINE FARMAX;50MG TBL FLM 20

SERTRALINE FARMAX;50MG TBL FLM 28

SETALOFT;100MG TBL FLM 28

SETALOFT;100MG TBL FLM 30

SETALOFT;50MG TBL FLM 28

SETALOFT;50MG TBL FLM 30

SIMVASTATIN MYLAN;20MG TBL FLM 30

SIMVASTATIN MYLAN;20MG TBL FLM 30PVCD

SIRANALEN;150MG CPS DUR 56 I

SIRANALEN;150MG CPS DUR 56 II

SIRANALEN;75MG CPS DUR 14 I

SIRANALEN;75MG CPS DUR 14 II

SIRANALEN;75MG CPS DUR 56 I

SIRANALEN;75MG CPS DUR 56 II

SIRDUPLA;25MCG/125MCG/DÁV INH SUS PSS 1X120DÁV

SIRDUPLA;25MCG/250MCG/DÁV INH SUS PSS 1X120DÁV

SOLESMIN;0,4MG CPS PRO 100

SOLIFENACIN TEVA PHARMA;10MG TBL FLM 100 I

SOLIFENACIN TEVA PHARMA;10MG TBL FLM 30 I

SOLIFLOW;10MG TBL FLM 30 I

SOMgr. Marie SvobodováN;50MCG/ML OPH GTT SOL 3X2,5ML

SORVASTA;10MG TBL FLM 28X1

SORVASTA;10MG TBL FLM 84X1

SORVASTA;15MG TBL FLM 28X1

SORVASTA;15MG TBL FLM 84X1

SORVASTA;20MG TBL FLM 28X1

SORVASTA;20MG TBL FLM 84X1

SORVASTA;30MG TBL FLM 28X1

SORVASTA;30MG TBL FLM 84X1

SORVASTA;40MG TBL FLM 28X1

SORVASTA;40MG TBL FLM 84X1

SPIOLTO RESPIMAT 2,5 MIKROGRAMŮ/2,5 MIKROGRAMŮ;2,5MCG/2,5MCG/DÁV INH SOL 3X60DÁV+1INH

STACAPOLO;150MG/37,5MG/200MG TBL FLM 100

STACYL;100MG TBL ENT 100 I

STACYL;100MG TBL ENT 60 I

STADAMET;500MG TBL FLM 120

STADAMET;500MG TBL FLM 60

STALORAL;100IC/ML SLG SOL 2X10ML IC

STRATTERA;10MG CPS DUR 28

STRATTERA;10MG CPS DUR 7

STRATTERA;18MG CPS DUR 28

STRATTERA;18MG CPS DUR 7

STRATTERA;25MG CPS DUR 28

STRATTERA;25MG CPS DUR 7

STRATTERA;40MG CPS DUR 28

STRATTERA;40MG CPS DUR 7

STRATTERA;60MG CPS DUR 28

STRATTERA;60MG CPS DUR 7

STYGAPON;10MG POR TBL DIS 28

STYGAPON;10MG POR TBL DIS 56

STYGAPON;10MG TBL FLM 28

STYGAPON;20MG POR TBL DIS 28

STYGAPON;20MG TBL FLM 28

STYGAPON;5MG POR TBL DIS 28

STYGAPON;5MG TBL FLM 28

SUFENTA FORTE;50MCG/ML INJ SOL 5X5ML

SUFENTANIL TORREX;50MCG/ML INJ SOL 5X5ML

SULPIROL 200;200MG TBL NOB 100

SULPIROL 50;50MG CPS DUR 100

SULPIROL 50;50MG CPS DUR 50

SUMAMED;500MG INF PLV SOL 5

SUMETROLIM;40MG/ML+8MG/ML SIR 100ML

SUMETROLIM;400MG/80MG TBL NOB 20

SUPRACAIN 4%;40MG/ML INJ SOL 10X2ML

SURAL;400MG TBL NOB 100

SUSTANON 250;250MG/ML INJ SOL 1X1ML

SUTENT;12,5MG CPS DUR 30

SUTENT;25MG CPS DUR 30

SUTENT;50MG CPS DUR 30

SUXAMETHONIUM CHLORID VUAB;250MG INJ/INF PLV SOL 1 I

SUXAMETHONIUM CHLORID VUAB;250MG INJ/INF PLV SOL 1 II

Zdroj: Léky bez doplatku

Autoři obsahu

Mgr. Světluše Vinšová

Mgr. Marie Svobodová


ČeskáOrdinace

O nás

Kontakt

Ochrana osobních údajů a cookies

SiteMAP

RSS

NABÍDKA OBCHODU