Zimnice jako příznak označuje pocit velmi nepříjemného chladu, kdy se člověk prostě nemůže zahřát. Kromě husí kůže se obvykle objevuje i svalový třes, který může dosáhnout podoby třesavky celého těla. Zimnice se objevuje při infekčních onemocněních. Typicky se vyskytuje také při malárii, a to v určitých intervalech, v některých těžších formách se objevuje i nahodile. Charakteristická je i pro žlutou zimnici a další tropické hemoragické horečky. V tuzemsku nám tyto choroby sice nehrozí, ale očkovat bychom se proti nim měli v případě, že se chystáme navštívit exotická místa. Zimnice je spojována také se sepsí, což je těžká komplikace zánětu, při níž dochází k selhávání orgánů. Na zimnici stejně jako na horečku pomohou antipyretika s protizánětlivým účinkem, což jsou nejrůznější nesteroidní protizánětlivé léky, z nichž velmi účinný je paracetamol a také antimalarika. Součástí léčby mohou být i studené zábaly a koupele. V případě, že je teplota pod 38 °C, tak se nesnižuje – pro tělo je žádoucí, aby se s nemocí vypořádalo samo. Objeví-li se zimnice s horečkou nad 38 °C, nasazují se léky po konzultaci s lékařem, doporučena může být také hospitalizace.
V naší poradně s názvem NÁHLÉ POCENÍ,BEZ PŘÍČINY? se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Věra 123.
Jsem po léčbě močových cest.Léčení bylo drastické.Dvoje antibiotika jsem užívala od obvodního lékaře neúspěšně,potom mě poslal k urologovi,ten si mě nechal v nemocnici na kapačkách,zase antibiotika,zase bez úspěchu.Stále únava,prožívala jsem velké zimnice,nevolnosti,bolesti.Nyní jsem doma týden,Je to lepší,ale pocení,náhlé,jako když to na mě hodí,zimnice už menší. moje pocení je i přes den,nárazově a není to pocení,že bych se musela převlékat,jen jsem zvlhlá od hlavy po paty a potom to schládne,je to moc nepříjemné. podotýkám,že od začátku bez teplot.Nevím stále co se mnou je.laborator.výsledky moče stále špatné,kultivace pozitivní.Už nechci antibiotika.budu ráda,jestli mě někdo poradí.předem děkuji.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Za Vaše pocení může bakteriální nákaza ve Vašich močových cestách. Jinak, než antibiotiky, se toho nezbavíte. Musíte plně důvěřovat svému lékaři a dodržovat PŘESNĚ jeho pokyny při užívání antibiotik, i když jste vnitřně přesvědčena o jejich škodlivosti. Váš lékař zná bakterii, která u Vás sídlí a může Vám nejrychleji a bezpečně pomoci. Vydržte na kontrolní rozbor moči a pak se poraďte o dalším postupu se svým lékařem.
Po skončení léčby začněte alespoň jeden měsíc užívat probiotika, která obnoví škody způsobené antibiotiky.
ACETIC ACID – pacient s bledou, voskovou a edematózní kůží. Horká pokožka s pálením a suchostí. Hojný pot. Snížená citlivost povrchu těla. Varikózní otoky. Podrážděnost vyvolaná většinou starostmi kvůli obchodům.
ACONITUM – studený pot a ledový chlad obličeje, nadměrné pocení na místech, kde pacient leží, potí se ze strachu, šoku nebo leknutí, pocení přináší úlevu všech obtíží.
AETHUSA CYNAPIUM – horkost a pocení na hlavě, odřená stehna při chůzi, pacient se velice potí na tříslech a ve slabinách, pokožka je chladná a pokrytá lepkavým potem. Silné a studené pocení. Nemá žízeň. Když se potí, musí být přikrytý.
AGARICUS MUSCARIUS – nadměrné pocení hlavně dopoledne. Večerní prudké záchvaty horka s hojným pocením. Velmi citlivý k chladnému vzduchu, zhoršení na chladném čerstvém vzduchu, po jídle a po souloži. Zlepšení pozvolným pohybem.
AMMONIUM CARBONICUM – dlouhotrvající pocení, štiplavé sekrece potu, odpor k vodě, potí se při každé situaci a z maličkostí, pocení v záhybech končetin, mezi nohama, kolem konečníků a genitálií.
ANTIMONIUM TATARICUM – pocení z ospalosti a vysílení, hojné pocení při zimnici, studený a lepkavý pot, s velkou slabostí, horečka doprovázená pocením a letargií.
ARSENICUM JODATUM – pocení po horečce, vysilující noční pocení, pacient je promočen potem, zimnice, nesnáší chlad. Velká vyhublost s dobrou chutí k jídlu.
BABTISIA – pocení při zimnici, s revmatickými bolestmi, celé tělo bolavé, horkost a pocení po celém těle, pot zapáchá po hnilobě.
BARYTA CARBONICA – potí se v přítomnosti někoho cizího, strach z cizinců, zmatenost, plachost. Ztráta sebedůvěry, zvýšená stydlivost. Pacient s bledým a odulým obličejem, potí se na čele. Chodidla nohou se silně potí a zapáchají.
BELLADONNA – pocení všude po těle, ale ne na hlavě. Zčervenání kůže. Suchá a horká pokožka, zduřelá a velice citlivá. Pacient se velice potí, suchá je jen hlava. Nemá žízeň.
CALCAREA CARBONICA – hojné pocení těla, s potlačenou bolestí hlavy, při spánku silné pocení, až promáčí polštář. Pacient se lokálně potí, je většinou tlustý, ochablý, potí se a je mu zároveň zima, jeho pot je kyselý a vlhký.
CHINA-CINCHONA OFFICINALIS – lepkavé pocení, s krvácením, chlad s hojným pocením, jedna ruka ledově studená, druhá teplá. Zničující noční pocení. Pocení při každé menší námaze, hlavně na jednotlivých místech. Senná rýma s horečkou a pocením.
MERCURIUS – pocení při jídle, večer v posteli. Všechny příznaky se zhoršují pocením. Hojné páchnoucí vazké pocení, horší v noci. Studený lepkavý pot na nohou v noci.
NATRIUM MURIATICUM – pocení při kouření. Potí se při každé sebemenší námaze. Mastná kůže, s pocením. Chlad těla, zimnice mezi 9. a 11. hodinou, potí se při tom.
NUX VOMICA – pocení s chvěním, při chůzi. Horečka se zimnicí, se silným pocením. Pot je kyselý a jen na jedné straně těla.
PHOSPHORICUM ACIDUM – hojné pocení v noci a ráno. Vleklé horečky, s otupělým vnímáním a stuporem. Sklon k tvorbě abscesů po horečce. Vypadávání vlasů. Mentální i tělesná vyčerpanost. Výborně působí u pacientů po prudkém akutním onemocnění, při průjmu, diabetes, rachitidě, při krvácení u tyfoidních horeček. Lék ulevuje při pocení a bolestech při rakovině.
RHUS TOXICODENDROM – potí se hojně i při ležení. Promočení při zapocení. Cítí se lépe při pohybu, změně polohy. Onemocnění z nadměrné námahy, zvedání těžkých břemen, pocení ulevuje. Velká žízeň, se suchostí v ústech a v hrdle. Ospalost po jídle.
SAMBUCUS NIGRA – silné pocení provází mnohé obtíže: zánět dýchacích cest, suchá rýma u dětí. Pacient je neustále rozmrzelý. Strach s pocením, po kterém následuje záchvat dušení. Při kašli pacient zmodrá. Červené a pálící skvrny na tvářích, horkost a pocení obličeje.
SEPIA – zvýšené pocení. Pocení nohou, hlavně na prstech. Nesnesitelný zápach. Ichtyóza s nepříjemným zápachem kůže. Zhoršení po pocení. Zlepšení námahou, tlakem a teplem postele, horkými obklady, pokrčením končetin, studeným koupáním a po spánku.
SILICEA – pocení hlavně v noci. Pacient se zimnicí a velkou citlivostí k chladu. Studené končetiny i v teplé místnosti. Je mu zima na postižené části. Časté záděry, abscesy, nežity, vředy s píštělemi. Páchnoucí hnis a pot.
SULPHUR – pocení během koliky, při mluvení, v noci v posteli, při jídle. Zápach výměšků, výparů a potu. Obličej snadno zčervená. Odpor k vodě a mytí. Horké a zpocené dlaně. Časté návaly horka. Noční pocení, na šíji a v zátylku. Pocení na různých místech těla. Třes rukou. Pocení v podpaží, páchnoucí jako česnek. Nemůže spát mezi 2. a 5. hodinou.
THUJA OCCIDENTALIS – pocení při kouření. Pacient s bradavicemi. Pocení je silné a nasládlé. Suchá kůže s hnědými skvrnami. Při horečce se potí na nezakrytých místech. Potí se všude, s výjimkou hlavy. Horečka se zimnicí ve spánku, kyselý pot, páchne po medu. Zlepšení na levém boku, když přitáhne nohy k tělu.
VERATRUM ALBUM – hojné a lepkavé pocení, během menstruace. Pooperační šok se studeným potem na čele. Studený pot na sliznici, při většině obtíží. Kůže je modravá, mrtvolně chladná, se studeným potem. Zlepšení chůzí a v teple.
Ve svém příspěvku ZIMNICE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Miroslav Fox.
Vytrhly mi koren+opravili kaz na 6vpravo. Zuby me už nebolí, ale už třetí den mám od odpoledních hodin zimnici bez teplot. Momentálně chodím na metadon, tak ráno když ho vypiji, tak zimnice zmizí, ale odpoledne se opět objeví a bez prášku na spaní bych ani neusnul. Je to normální? Jestli ano, tak jak dlouho to potrvá? No chystám se radši k doktorovy, jen mě zajímá jestli to někdo měl taky tak...
Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.
Nejčastější příčina, která způsobuje návaly horka, je blížící se menopauza. Menopauza představuje u žen období, které přichází kolem 40.–55. roku života, kdyžena přestává menstruovat. Návaly horka a pocení mají většinou příčinu hormonální nebo stresovou. Návaly horka znamenají, že se na nás v určitých chvílích doslova navalí horko. Často je to spojené i s nadměrným pocením. Většinou mají tyto stavy kratší trvání. Návaly horka jsou o hodně častější u žen než u mužů a mohou být vyvolávané některou z těchto příčin:
Menopauza (klimakterium) – u žen je to vůbec nejčastější příčina. Po skončení přechodu tyto problémy opět vymizí.
Zvýšená funkce štítné žlázy – tato příčina se opět objevuje spíše u žen.
Panická ataka – vyvolává také návaly horka.
Těhotenství – někdy se návaly horka objevují během probíhajícího těhotenství.
Ve svém příspěvku FUROLIN DISKUZE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Věra Kulmanová.
Dobrý den, brala jsem Furolin 3 dny a takovou bolest hlavy jsem v životě nezažila. A to trpím na migrény. Už jsem se nedivila, že lidi bolestí mlátí hlavou o zeď. Neměla jsem k tomu daleko, dál jsem už lék nebrala, a pak bylo zase dobře. Můžete mi k tomu něco napsat? Je ten lék vůbec odzkoušený, neboť na něm byla taková zvláštní nálepka. Nebyla jsem pokusný "králík"?
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Lucka.
Dobrý den, také beru Furolin už přes měsíc. Ze začátku jsem se cca 1 za týden poblila jinak dobrý, ale teď posledních 14 dní je to horší a horší. Skončila jsem na pohotovosti a stejně mi Furolin nechali. Zvracela jsem 8x denně 2 dny, nechutenství, zimnice, pak zase vedro, teplota nejvíc 37,7. V nemocnici mě zavodnili a pak se to na 10 dní sklidnilo, furolin jsem brala pořád, protože jsem nevěděla, že je to z něj. A tento týden zase zvracení, zimnice, nechutenství. Už ho brát nebudu i kdyby se doktor zlobil. Budu psát na Státní ústav pro kontrolu léčiv
Šrobárova 48
100 41 Praha 10
tel.: +420 272 185 111
fax: + 420 271 732 377
e-mail: posta@sukl.cz
V diskuzi to má každá, tak ať tento lek prekontroluji. Napište tam také. Děkuji L.
Mezi nejvýraznější příznaky začínajícího přechodu patří bezesporu nepravidelná menstruace, právě tento příznak obvykle upozorní ženu, že se s jejím tělem něco děje, a donutí ji to vyhledat lékaře. Ostatní projevy nemusí nastat, anebo nejsou dost silné, aby ženu na změny upozornily.
Dalším příznakem přechodu jsou návaly horka a zimy. Tyto příznaky nemusí provázet celé období klimakteria, obvykle jsou jen dočasné, spolu s nimi se může u ženy objevovat i zimnice, nebo zrychlený tep.
Stejně tak se u ženy může projevit i noční pocení, to se právě pojí s návaly horka a se zrychleným tepem srdce.
Během klimakteria se u žen také projevuje snížené libido(= žádostivost, sexuální touha, sexuální energie). U žen je jejich sexuální touha závislá na menstruačním cyklu a během přechodu se menstruační cyklus mění a pak mizí. Ztráta libida ale nemusí být trvalá. Tento příznak obvykle netrápí jen ženu, ale postihuje i její sexuální život, a tím pádem ovlivňuje i jejího partnera, u něhož to může vyvolat i pocity nejistoty vůči své osobě, nebo vůči jejich vztahu. Mezi příznaky sníženého libida patří pokles zájmu o pohlavní styk, neschopnost dosáhnout orgasmu, menší množství sexu, nedostatek fyzického kontaktu s partnerem. Pomoci se zvýšením libida může úprava jídelníčku (více ovoce a zeleniny), využívání aromaterapie a vonných esencí (vonné éterické oleje, koupele, aromalampy, masáže).
Dalším příznakem je suchost pochvy, vlhkost se v ní snižuje. Důsledkem suchosti je pak napětí, bolestivost, výtok, infekce, časté nutkání k močení nebo iinkontinence(= vůlí neovladatelný únik moči z těla). Nejčastěji se suchost vaginální sliznice projevuje během pohlavního styku, protože nedochází k dostatečné lubrikaci, a tak je pohlavní styk bolestivý. Styk při nedostatečném zvlhčení vaginální sliznice způsobuje uvnitř pochvy oděrky, kterými se do pochvy mohou zanést infekce. Krátkodobě mohou pomoci lubrikanty, další možností jsou hormonální preparáty s obsahem estrogenů. Se suchostí pochvy souvisí i vaginální atrofie.
Možná překvapivým důsledkem přechodu mohu být i suché oči. Přesnou příčinu tohoto příznaku ještě lékaři nezjistili. Důvodem může být pokles hladiny některých hormonů, které se podílí na tvorbě slz. Další teorie říká, že důvodem může být porucha chemického signálu zodpovědného za zdravý slzný film. Suché oči se projevují podrážděním, štípáním, zarudnutím, pálením, pocitem přítomnosti cizího tělesa v oku, ale i rozostřeným viděním.
Ženy v přechodu často také trápí suchá, nebo vrásčitá či povislá kůže. I s tímto jevem se ale dá bojovat různými kosmetickými přípravky, změnou životního stylu, nebo návštěvou odborného lékaře.
Ženy v přechodu také velmi často trápí přibývání na váze, které je způsobené hormonálními změnami, zároveň se rychlost metabolismuženy snižuje a také se ztrácí svalová hmota. Právě tento příznak často také způsobuje to, že si ženy náhle přijdou neatraktivní a mohou v důsledku toho ztrácet i zájem o sex. Přibývání na váze má (nejen) v tomto období tedy velký vliv na psychiku ženy. Tvar ženina těla se totiž výrazně mění právě v důsledku ztráty svalové hmoty. Ztráta svalové hmoty může také vyvolat i bolesti zad a kloubů, případně i hmotností výkyvy.
V době přechodu se u řady žen projevuje i zadržování vodyv těle. Jde o to, že voda se ukládá v tkáních, dutinách i v oběhovém systému. Zadržování vody v těle žena pozná tak, že ji trápí otoky končetin (horních i dolních), nadmuté břicho, ale i zvýšené pocení. Zároveň kvůli hromadění vody v těle roste i ženina váha. Voda se může také zadržovat v zápěstí, což může vyvolat dysfunkci šlach a nervů v zápěstích a v rukách. V takovém případě se u ženy objevují bolesti, otoky, brnění necitlivost a ztráta síly v rukách.
Kromě fyzických změn se u ženy v přechodu objevují i změny psychické. Toto "nevítané" životní období ženy provází časté pocity podrážděnosti, rychlé změny nálad a sklon k nečekaným hněvivým výbuchům. Ženy také může trápit zapomnětlivosta problémy se soustředím, koncentrací a pocity dezorientace.Zapomnětlivost může také způsobovat problémy s vyjadřováním. Ženy jsou pak často svými výpadky paměti frustrované, některé z nich pak raději omezují svoji komunikaci s okolím, aby se jim nikdo za jejich "sklerózu" neposmíval. Rychlé změny nálad, vysoká náladovost, výbuchy hněvu, náhlá lítostivost, celková tedy emoční nestabilitamůže život ženy velmi negativně ovlivňovat. Řada žen si s těmito pocity neví rady a pomoci jim může návštěva odborníka. Pokud by se stavy zhoršovaly, je určitě nutné vyhledat příslušnou zdravotní péči. Výjimkou bohužel nejsou pocity úzkosti, nejrůznější záchvaty paniky, anebo přepadání temných myšlenek o svém životě i budoucnosti. V takových případech je právě nutné se obrátit na někoho, kdo ženě pomůže se opět dostat do psychické pohody a s přechodem se vyrovnat. Neustálé psychické problémy společně s tělesnými změnami mohou u ženy vyvolat také depresi, které se žena ale nesmí podat.
Ženy v přechodu také trápí problémy se spánkem, důvodem obvykle bývá noční pocení,anebo nejrůznější psychické problémy. Pocení je nedílnou součástí života žen v přechodu, s tím také souvisí častá změna jejich tělesného pachu, ženy, které se častěji potí a prožívají návaly horka, potřebují "pomoc" s řešením potu.
Výjimkou u žen v přechodu nejsou ale také závratě(= vertigo, pocit rotace, tahu, nevolnosti a zvracení). Mohou mít různé podoby od pocitu plavání až po tendenci k pádu.
Ženský přechod také často provází bolesti hlavy. Častěji postihují ty ženy, které bolestmi trpí i při menstruaci. Výjimkou nejsou ani pocity bolesti po celém těle, nebo bolesti kloubům, kterým se také nevyhýbají ani otoky.
Během přechodu se ženě nevyhýbá ani řídnutí kostní hmoty, které může vést až k osteoporóze(= onemocnění látkové výměny kostní tkáně, jehož následkem může být ubývání množství kostní hmoty a s tím související celkové snížení kvality kostí). Předstádiem osteoporózy bývá osteopenie, během níž se zvyšuje riziko zlomeni kostí právě kvůli snížení hustoty kostí.
Dalším pro ženu nepříjemným příznakem přechodu je i vypadávání vlasů, které se správnou léčbou může zastavit. Stejně tak se během přechodu horší i stav nehtů, ty jsou křehké a mají tendenci se lámat. Jejich případná nevzhlednost ženinu sebevědomí také moc nepomůže. Stejně negativně na ženskou psychiku působí i nejrůznější onemocnění dásníjako jsou například záněty, které mohou vést nakonec až ke ztrátě zubů.
Na ženskou psychiku také může nepříjemně působit případná inkontinencedaná poklesem hladiny estrogeny a povolováním svalů pánevního dna.
Problematická může být v době i přechodu kůže, která se v důsledku úbytku estrogenu stává tenkou a suchou a také dost svědí. Opět může pomoci vhodná léčba.
Ženu v přechodu mohou také trápit nepříjemné pocity škubání a brnění, pocity mravenčení v rukou i v nohou.
U žen v přechodu je také vyšší pravděpodobnost vysoké hladiny cholesterolu, vyšší LDL a vysoká hladina triglyceridů, stejně tak kolísání hladina cukru v krvi.
Nepříjemné pocity často doprovází také silné bušení srdce, pocity slabosti, někdy se také stává, že ženy v přechodu občas mohou bezdůvodně omdlít.
Ženy v přechodu mohou mít také zažívací problémy, jako je nadýmání, zácpa, pocity nevolnosti, bolesti břicha, pálení žáhy, říhání, nebo zvracení.Tyto příznaky mohou vymizet po zlepšení stravovacích návyků. Zhruba u třetiny žen se objevuje také pocit pálení jazyka.Výjimečně se u žen v klimakteriu také objevuje i potravinová alergie.
U řady žen se v tomto období začíná také objevovat alergie dýchacích cest, pocity dušnosti a častý kašel. Výjimkou není ani fotoalergie, tedy citlivost na slunce, která může způsobit vážné změny na kůži hlavně v okolí hrudi a krku.
Před menopauzou se u žen může objevit i nepříjemná citlivost prsou.
Součástí přechodu bývá také i chronický únavový syndrom, který může vést až k vážnému vyčerpání organismu. Během tohoto stavu dochází také k problému s koncentrací, se spánkem a provází ho i bolesti hlavy.
Lékař obvykle zjišťuje závažnost těchto obtíží podle menopauzálního indexu, který hodnotí: návaly horka, návaly potu, předrážděnost, poruchy spánku, závratě, poruchy soustředění, deprese, bolesti kloubů, bolesti hlavy, bušení srdce. Za lehký syndrom se považují výsledky do 20 bodů, střední syndrom do 35 bodů a těžký syndrom má výsledky vyšší než 35 bodů.
Menopauza má několik etap:
Premenopauza:
V tomto období je menstruace stále pravidelná, žena má i normální hodnoty E2 (= estradiol), GT (gonadotropiny), nižší hladina je ale progesteronu, a GT ztrácí cykličnost.
Menopauza
Během této fáze dochází k trvalému vymizení menstruace, protože ovária ztrácejí folikulární aktivity.
Perimenopauza
Toto období začíná před menopauzou a trvá ještě zhruba rok po menopauze. Projevuje se nepravidelnou menstruací, zvýšením FSH a normální hodnotu E2.
Postmenopauza
Tato fáze začíná zhruba rok po menopauze a je pro ni typické vymizení menstruace, trvalé zvýšení FSH a snížení E2.
U části žen se projevuje postmenopauzální syndrom, k jeho léčbě se využívají samotné estrogeny, nebo i hormonální terapie v širším slova smyslu (kombinace estrogenů a gestagenů). Výběr léčby by měl vycházet z obtíží pacientky. HRT je vhodná na akutní příznaky, jako jsou bolesti hlavy, pocení a návaly horka, závratě a bušení srdce. Tato léčba pak bývá na 90 % úspěšná, vhodná je také u močopohlavních obtíží, protože odstraňuje poševní a urologické příznaky, zlepšuje inkontinence.
V naší poradně s názvem TRIBULUS TERRESIS TABLETY PRO ZENY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Alena Stichova.
Chtěla bych tablety které obsahují estrogeny pro ženy byste mi něco doporučit děkuji
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Rostlina MACA je považována za jeden z nejlepších doplňků z bylin, které pomáhají nahradit přírodní hladiny estrogenů v tělech žen. Funguje způsobem, který tělu umožňuje vytvářet více vlastního estrogenu, stejně jako zvyšuje progesteron a testosteron. Rostlina maca může pomoci zvýšit sexuální touhu a úplně eliminovat návaly horka. Maca je zelenina, podobná kukuřici, která roste na andských pláních Peru. Zde můžete vidět cenu: https://www.prozdravi.cz/bi…
Dalším pomocníkem pro zvýšení estrogenu u žen je červený jetel. Doplňky s červeným jetelem se již léta používají ke zvýšení hladin estrogenů. Jedná se o doplněk, který většina lidí snadno toleruje, což je pro mnoho lékařů vhodnou volbou pro pacienty, kteří mají problémy s nízkou hladinou estrogenu. Přípravek zmírňuje příznaky nízkého estrogenu, včetně návalů horka a nočního pocení. Vzhledem k tomu, že účinky doplňků z červeného jetele jsou obvykle mírné, je obvykle používán v kombinaci s jinými doplňky pro optimální účinek. Cenu můžete vidět zde: https://www.prozdravi.cz/ce…
Únava a zimnice jsou přirozenou reakcí našeho těla na zátěž. Je to výzva k odpočinku. Podobně jako hlad a žízeň vybízejí k jídlu a pití, únavou nás tělo vyzývá ke krátké přestávce, chvíli na zotavení. Pokud se rozhodneme nebo jsme nuceni tuto výzvu ignorovat, může dojít k přetížení a poškození řady důležitých tělesných funkcí. Dojde k propuknutí doutnající nemoci, oslabené tělo podlehne i lehčí infekci, přetěžovaná kost se zlomí. Odkládání odpočinku podle políček v diáři nás může po letech nepříjemně překvapit. Najednou nám nestačí víkend, týdenní dovolená ani měsíc pracovní neschopnosti, abychom si dostatečně odpočinuli a byli schopni zase normálně pracovat. Únava se nás drží s nesmyslnou vytrvalostí, i když jsme zdraví, nic nám nechybí, všechny lékařské výsledky jsou v pořádku. Chronický únavový syndrom postihuje častěji ženy.
Nepřekonatelná únava není bohužel jedinou nepříjemností, které u tohoto onemocnění jsou. Často jej provází i lehce zvýšená teplota, nebo zimnice. Typicky se teplota zvyšuje po větší i menší psychické a fyzické zátěži. Mohou se objevit nepříjemné pocity v krku. Pálení a škrábání v hrdle podobné lehčí angíně. Výsledky z výtěrů jsou přitom opakovaně negativní. Chronický únavový syndrom patří mezi onemocnění centrálního nervového systému a léčí ho tedy neurolog.
V naší poradně s názvem HYPNOX LÉČÍ PROBLÉMY SE SPÁNKEM BEZ PŘEDPISU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Martina.
Dobrý den chtěla jsem jse zeptat mám menopauzu. Poslední dobu nemohu spát je dobré užívat Hypnox forte.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Nespavost je častým jevem během perimenopauzy a menopauzy. Některé ženy pociťují pouze mírné nebo příležitostné poruchy spánku, ale pro jiné může být nespavost závažná.
Hlavní léčbou nespavosti související s menopauzou je hormonální terapie. Funguje tak, že nahradí ztracené hormony, což může zlepšit mnoho symptomů menopauzy. Ženy mohou při používání této léčby zjistit, že lépe spí a zažívají méně návalů horka. Hormonální terapie je dostupná ve formě topických gelů, krémů a náplastí. Ženy ji mohou užívat i vnitřně prostřednictvím tablet nebo implantátu.
Další potenciální léčbou je nízkodávkový selektivní inhibitor zpětného vychytávání serotoninu (SSRI).
Jsou to léky primárně na duševní onemocnění, ale mohou také snížit frekvenci návalů horka, což může pomoci se spánkem. Je však třeba poznamenat, že nespavost se může také objevit jako vedlejší účinek SSRI. Těm, kteří zažívají změny nálady, úzkost nebo depresi, může terapie mluvením pomoci těmto pocitům porozumět a vyrovnat se s nimi. Zmírnění dopadu duševních poruch může také prospět spánku.
Lékaři zřídka předepisují prášky na spaní k léčbě nespavosti, protože mohou mít vážné vedlejší účinky. Mnohé jsou také návykové a nejsou vhodné pro zvládnutí dlouhodobého problému se spánkem.
Hypnox v sobě přináší kompozici bylinek, které mohou usnadnit nástup spánku, ale zatím žádná studie nezjistila, že by bylinné nebo dietní doplňky trvale pomáhaly s příznaky menopauzy.
Obraťte se na svého gynekologa a požádejte ho o možnosti léčby ve vašem konkrétním případě. Neotálejte s tím, protože by byla škoda každého dne, kdy byste byla rozmrzelá, kvůli nedostatku spánku.
Zimnice bez teploty může být u dětí způsobena podchlazením. K podchlazení dochází, když tělo ztrácí teplo rychleji, než jej může produkovat. Podchlazení je nejčastěji způsobeno chladným počasím nebo ponořením do studené vody. Primární léčba podchlazení spočívá v metodách, které vedou k prohřátí organismu zpět na normální teplotu.
Pokud má dítě zimnici s teplotou, patří do postele a má mít klidový režim. Horečka není nemoc, ale náležitá reakce organismu na nemoc, na infekci. Horečka totiž výrazně omezuje růst a množení virů i bakterií. Při teplotě nad 39,5 °C ztrácí většina virů a bakterií schopnost rozmnožovat se a hyne. Navíc horečka aktivuje imunitní systém: bílé krvinky jsou při horečce pohyblivější a mají větší schopnost se vypořádat s nezvanými hosty, kteří se při infekci v organismu šíří. Horečka je tak jedním z nejdůležitějších nástrojů, kterými organismus udržuje svoji integritu. Leží-li dítě v posteli, dejte mu teplou peřinu a postarejte se, aby v místnosti nebylo příliš velké teplo. Až začne teplota klesat, bude se dítě potit, dávejte mu proto hodně pít, aby se vypocená tekutina nahradila. Když teplota klesne, dejte mu čisté povlečení a pyžamo.
V naší poradně s názvem VŠECHNY PŘÍZNAKY MENOPAUZY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Pavla Hirschfeldová.
chci se zeptat už 2 roky horko střídá zima nedostala jsem měsíčky minulý měsíc krvácení normální jako každý měsíc žádné zeslabení se všemi ženami co jsem mluvila měsíčky slábly až vymizely mám bolest v dolní části zad a kyčle pohlavní styk probíhá bez problému a bez bolesti touha je silnější než když mi bylo 20 let těhotenský test těhotenství neprokázal
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Nepíšete kolik je Vám let. Střídání pocitu horka a zimy, takzvané návaly, nemusí být nutně jen projev menopauzy. Mohou ukazovat i na jiné hormonální nerovnováhy způsobené třeba štítnou žlázou nebo na nemocné ledviny, ale i na diabetes. Odhalilo by to zevrubné vyšetření, ke kterému by mohl dát podnět Váš gynekolog. S ním byste mohla probrat i důvod vynechání posledního cyklu. Ne u všech probíhá ukončení plodnosti stejně a nemusí to být vždy jak popisujete.
Zimnice před menstruací je jedním z příznaků premenstruačního syndromu. Premenstruační syndrom ženy mívají těsně nebo dokonce i několik dní před menstruací. Premenstruační syndrom je soubor obtíží před menstruací a současná medicína je jako nemoc sice neklasifikuje, nicméně tento syndrom velice ovlivňuje zdraví ženy i její okolí. Protože nejsou přesně známy příčiny (často je uváděna právě hormonální nerovnováha nebo stres), není možné tento syndrom efektivně léčit. Obvykle je proto doporučován klid. Pokud jsou ale obtíže hodně nepříjemné, je většinou léčen vedoucí příznak. Mnoho žen, které tímto syndromem trpělo, dosáhlo zmírnění obtíží užíváním hormonální antikoncepce. Její hlavní funkcí je ochrana před neplánovaným otěhotněním. Při tomto řešení přijímá žena každý den během cyklu tabletku s určitým množstvím hormonů. Jejich koncentrace v jednotlivých tabletkách se podle období menstruačního a ovariálního cyklu liší. V době menstruace je antikoncepce vysazena. Je třeba mít ale na paměti, že léčba premenstruálního syndromu hormonální antikoncepcí není vhodná v době, kdy žena plánuje otěhotnět.
Ve svém příspěvku ZIMNICE BEZ TEPLOTY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Rostislav roudny.
Před par dni jsem přišel k večeru s prace a asy za pul hodiny začali brnet ruce a vtom přišla zimnice bez teploty tráví 2 hod než to ustalo použil paralen brufen stalo to poprvé ještě nikdy jsem to nemnel pretim jsem přestal brát léky na vysoký tlak jeslí to stín nesouvisí děkuji za radu přejí heskej den
Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.
Zimnice a bolest břicha mohou být příznakem intoxikace a střevní infekce. Doporučuje se použití absorpčních tablet (aktivní uhlí a podobně), které absorbují toxiny v těle.
V naší poradně s názvem CHLORELLA JAPAN NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Eva SVOBODOVÁ.
Dobrý podvečer,
chlerellu užívám intenzivně, spolu se Zeleným ječmenem už 3-tí den.....
Všimla jsem si, jen, že nemám pocit hladu, cítím se plná, nemám ani chuť k jídlu, ve střevech mi to stále "bublá"....To jsem si říkala, že se čistí zážívání...
Ale dnes se u mě projevily příznaky chřipky - zimnice, bolest hlavy, zad, zvýšená teplota...Prostě bolí mě celý člověk...
Prosím, může to být způsobeno uživání chlerelly a nebo je to tím, že je nyní všude spousta chřipek a nachlazení...?
Děkuji za odpověď.
EVA (41 let, Zlín)
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Ne, tohle chlorellou není. Prostě jste se nakazila a k rozvinutí infekce by došlo i kdyby jste chlorellu neužívala. Teď po dobu příznaků virózy to vysaďte a začněte, až se budete chtít lépe. Chlorella často způsobuje průjmy, což ve spojení s hořečnatými stavy může vést ke kritické dehydrataci - odvodnění a to je nebezpečné. Soudním, že máte ráda detoxikaci, tak vězte, že viróza je také důležitým hráčem v tomto procesu. Při viróze se kašlem pročistí plíce, horečkou potní žlázy a bolestí svalů zase usazeniny ve svalech. Ač se vám to možná nezdá, tak chřipka je přirozený mechanizmus detoxikace těla, proto je také dobré netlumit přehnaně její příznaky, například zbytečně netišit produktivní kašel a nebo nesnižovat teplotu není li vyšší než 38,5°C. Držím vám palce ať to pěkně zvládnete.
Pocity zimnice mohou být vyvolány kromě horečnatých onemocnění infekčního původu také poruchami prokrvení nebo nervového zásobení (například při poruchách dynamiky a statiky páteře). Doporučuje se domluvit si vyšetření neurologem a ortopedem, případně angiologem.
Ve svém příspěvku FLEKY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Petra.
Dobry den,chtěla bych se zeptat.Prodelala jsem dvakrát za sebou hnisavou anginu a po poslední angině uběhlo cca 14dni a včera jsem dostala horečky,zimnice a strašně me bolí klouby po celém tele.Udelelal se mi u podpaží takový flíček a vypadá jak "cucflek" no a druhy se mi udělal na stejném místě na druhé ruce.Nesvědí ani nepalí.Co to muže byt?dekuji za radu s pozdravem Petra.
Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.
Zimnice je běžně způsobena nízkými vnějšími teplotami nebo měnícími se vnitřními teplotami, například když máte horečku. Když máte zimnici bez horečky, příčiny mohou zahrnovat nízkou hladinu cukru v krvi, úzkost nebo strach nebo intenzivní fyzické cvičení.
V tomto případě se může jednat o zimomřivost, která může být například projevem snížené funkce štítné žlázy či chudokrevnosti. Doporučují se laboratorní odběry cestou praktického lékaře. Jedná se o základní vyšetření k vyloučení zánětu, pomýšlet by se mělo i na sníženou funkci štítné žlázy, kde může být zimomřivost jedním z příznaků.
Opožděná svalová bolest se zimnicí nejčastěji postihuje začátečníky, kteří několik týdnů či měsíců necvičili a poté si dají bez přípravy náročný trénink či jinou sportovní aktivitu. V takovém případě se připravte na několik protrpěných dní s bolestí v celém těle. Postihnout může i jedince, kteří si bez uvážení naloží mnohem víc, než na co je tělo zvyklé – zde však bývají bolesti pouze lokální a kratší. Svalová horečka také signalizuje, že cvičíte správně a tělo se přizpůsobuje na ještě namáhavější trénink. Dáte-li mu v tu chvíli dostatek živin, potřebnou regeneraci a dlouhý spánek, zcela jistě v příštím tréninku překonáte výkon z toho předešlého. I když se zdá, že některými postupy lze stav namožení o trochu zmírnit, bezpečně odezní zařazováním pravidelného odpočinku, ale i díky pravidelnému sportování nebude tak intenzivní jako v případě příležitostných pohybových aktivit.
Úžeh lze klinicky rozdělit na námahový a klasický (nenámahový).
Námahový úžeh – vysoká teplota, nadměrné pocení, které se objeví po fyzické námaze při pobytu na slunci. Samotnému úžehu často předcházejí bolesti břicha, svalové křeče, nevolnost, průjem, zvracení, závratě nebo zhoršené dýchání, zimnice z přehřátí. Tento typ úžehu nejčastěji postihuje mladé sportovce (především fotbalisty), kteří své tréninky nepřerušují ani ve velmi horkých letních dnech.
Klasický úžeh – jde o klasický typ úžehu, který vzniká při dlouhém pobytu na přímém slunci.
První pomoc při zimnici z přehřátí spočívá v doplnění tekutin a chlazení kůže mokrými obklady.
Léčba zahrnuje rychlé zchlazení a standardní postupy:
tělesná teplota musí být okamžitě snížena;
pacient by měl být přesunut do chladné a stinné místnosti;
mohou se použít aktivní metody chlazení – koupel ve vlažnější vodě, pozor na moc studenou vodu, ta může pacienta uvést do šoku;
Když rakovina způsobí horečku, vaše tělo se může nadměrně potit, když se snaží ochladit. V některých případech dochází k nočnímu pocení v důsledku léčby rakoviny, jako je chemoterapie, léky, které mění hormony, a morfin. Pokud se vaše noční pocení objeví kvůli rakovině, pravděpodobně zaznamenáte další příznaky.
Nedostatek spánku může způsobit pocit, že vám běhá mráz po zádech. Během spánku tělesná teplota klesne na nejnižší bod uprostřed noci, když spíte. Takže pokud jste nedospalí, vaše tělesná teplota se možná snaží klesnout z těchto důvodů.