Do fialova se nehet zbarví po úderu nebo po nadměrném tlaku na nehtovou ploténku. Fialovou barvu způsobuje krev, která prosákla přes stlačené žilní kapiláry do nehtového lůžka. Krev stárnutím tmavne a zbarvuje se do fialové až hnědé barvy. Toto není příznak onemocnění plísní. Ovšem hrozí zde riziko vzniku nákazy, protože v místech změny barvy dojde k oddělení nehtu od ploténky a jak nehet odrůstá, tak se tvoří mikrocestičky vedoucí od okraje hluboko pod nehet, a to je přesně to co má plíseň ráda. Dobré je nehet udržovat v čistotě a preventivně po každém čištění zastříknout lékem Clotrimazol.
V naší poradně s názvem STRŽENÝ NEHET se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jarča.
Dobrý den,před rokem se mi zatrhl nehet na palci ruky.Asi po měsíci se mi na tomto místě udělal zánět a nehet začal hnisat.Doktor mi nehet strhl.Nehet sice narostl,ale je z 1/3 volný.Nepřirostl úplně.Je to nepříjemné a i bolestivé.Je nějaká možnost,aby zase správně přirostl?
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
S největší pravděpodobností Vám nehet doroste do původního tvaru, ale chce to čas. Pokud je nehet v této fázi hojení odfouklý, tak je třeba věnovat zvýšenou péči o čištění těchto podnehtových prostor a preventivně aplikovat antimykotické kožní přípravky, které zabrání usazení plísně pod nehtem. Plíseň by mohla zkomplikovat hojení a nedovolila by nehtu správně přilnout. Vhnodný antimykotický prostředek proti začínající plísni je například Clotrimazol spray, který se dá volně koupit v lékárně. Nehet by se měl při této péči úplně zacelit do jednoho roku.
V naší poradně s názvem STRŽENÝ NEHET se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Cempírek.
V domácích podmínkách určitě jen vydesinfikovat a stáhnout obinadlem. Každý den převázat. Až to přestane bolet, tak se nehet oddělí sám.
Druhá možnost je ošetření na chirurgii, které bude ve všech ohledech bezpečnější a povede k rychlejšímu zahojení.
Zdraví Cempírek!
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Libor Zítek.
Zdravím,
Velmi děkuji za Vaší odpověď. Raději jsem se rozhodl, zde ve Francii chirurgii navštívit. Pan chirurg v polovině nehet ustřihl, a přední část jedním stehem přišil.
V tom případě je nejvhodnější navštívit lékaře. Veškeré domácí postupy léčení většinou vedou ke zhoršení stavu a následně k prodloužení léčby. Nedoporučuji v tomto případě navštěvovat pedikúru. Ze všeho nejdůležitější je nesnažit se zastřihnout roh nehtové ploténky a tím ulevit bolesti. Nehet poroste dále do nehtového valu ze svého kořene a výsledkem bude zhoršení nálezu.
V naší poradně s názvem STRŽENÝ NEHET se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Libor Zítek.
Dobrý den.
Prosím vás o radu. Je potřeba chirurgický zákrok, či Osborne lékařské ošetření? Odtrhnout nehet a vydezinfikovat, nebo jen vyčistit a ovázat? Přikládám fotografii. Děkuji za odpověď, hezký den. Uživatel rovněž přidal ke svému příspěvku i obrázek, který můžete vidět, když kliknete na tento odkaz přiložený obrázek.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
V domácích podmínkách určitě jen vydesinfikovat a stáhnout obinadlem. Každý den převázat. Až to přestane bolet, tak se nehet oddělí sám.
Druhá možnost je ošetření na chirurgii, které bude ve všech ohledech bezpečnější a povede k rychlejšímu zahojení.
Zarůstající nehty se nevyskytují u lidí, kteří nenosí boty, takže je možno říci, že ke vzniku onemocnění je vždy nutný zevní tlak někdy až příliš těsné obuvi. Často se udává jako příčina nesprávné zastřihávání nehtu. Ten je nutno zastřihávat nikoli do oblouku, ale do roviny. Přesto se i u pacientů, kteří si nehet zastřihávají správně, může onemocnění objevit. Zevní tlak na nehet způsobuje jeho zatlačení do nehtového valu, který se tímto po čase poraní natolik, že umožní vniknutí infekce a vznik zánětu, se kterým pacienti pak vyhledají lékaře. Dalším důvodem je příliš široká nehtová ploténka, ze které nehet vyrůstá. Pokud není při chirurgickém zákroku ošetřena, onemocnění recidivuje.
Dioctan hlinitý, který se používá v lékařství, především jako Burowův roztok a je vhodný právě k obkladům při léčbě kůže. Má adstringenční a antibakteriální účinky. Cena octanu hlinitého
V naší poradně s názvem STRŽENÝ NEHET se k tomuto tématu vyjádřil uživatel DenisaHorká.
Dobrý den, příkladem foto a chtěla jsem se zeptat, zda to je na stržení nehtu na chirurgii nebo na domácí léčbu? Popřípadě jak si to mám léčit. Děkuji. Uživatel rovněž přidal ke svému příspěvku i obrázek, který můžete vidět, když kliknete na tento odkaz přiložený obrázek.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Nemusíte to nijak léčit. Nechte to odrůst, za půl roku se vše srovná do normálu. Palec udržujte v čistotě a až to bolest dovolí, tak ho čistěte při své pravidelné pedikůře.
Když nehet vyrůstá z nehtového lůžka zbarvený nejčastěji do hněda, neznamená to ještě onemocnění plísní. V tomto případě došlo k poruše v místech vzniku nehtu, kde chybně dochází k přimíchávání hnědého barviva ke kolagenu. Normálně je tento efekt přítomen ve vlasovém kořínku, kde zbarvuje vlasy. Sloučení kolagenu s barvivem způsobí trvalé změny nehtu, který je neprůhledný a často deformovaný pruhy nebo vlnkami rovnoběžnými se směrem růstu. Někdy může mít takový nehet atypický růst a kroutit se dolů, což může znesnadňovat čištění a předcházení plísni. U takto postižených nehtů na nohou se doporučuje přenechat jejich údržbu pedikérce, protože ona může nehet prohlédnout a identifikovat nejrychleji nějaký problém. Samovyšetření nehtu je totiž velmi stíženo tím, že je nehet neprůhledný a není tak vidět na nehtovou ploténku. U otylých lidí pak omezená pohyblivost může znemožnit prohlédnutí nehtu zcela.
Rozhodně ano. Zejména se jedná o takzvané „trapezoidní“ nebo „ovoidní“ tvar nehtu. Tyto odchylky tvaru mají značnou tendenci k zarůstání. Mají rodinný výskyt, forma dědičnosti není přesně známa. Ovoidní nehet se vyskytuje u pacientů s poruchami růstu, například akromegalie (porucha sekrece růstového hormonu). Jedinou spolehlivou léčbou této formy zarůstání nehtu je radikální excize obou nehtových valů s parciální matrixectomií a plastikou valu.
V naší poradně s názvem ODDĚLENÝ NEHET U KOŘENE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Lenka.
Prosím o radu.
Můj syn 9 let, před 3 týdný si poranil prsteníček u nohy. Tekla krev, 3 dny pobolíval, pak relativně dobrý. U kořene nehtu se vytvořila asi krevní sraženina, ale prst nebolel. Nyní jsem si všimla. že je nehet od kořene oddělený a že vyrůstá nehet nový. Je třeba poraněný nehet nechat strhnout, nebo odroste,když drží cca z poloviny na lůžku a druhá polovina ta u kořene je odchlíplá? Moc děkuji za odpověď.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Udržte starý nehet co nejdéle, něž ho vytlačí dosrůstající nový nehet. Nechte, ať nehet odpadne přirozeně sám.
Zarůstající nehet je onemocnění postihující nehtový komplex prstu, respektive jeho boční části v místě, kde nehtová ploténka naléhá na kožní okraj. Právě tam někdy dochází k patologickému vrůstání okraje nehtové ploténky do kožního valu, což způsobuje vedle nepříjemné bolestivosti také dráždění kůže s rozvojem zánětu, kterému říkáme paronychie. Paronychie může být náhle vzniklá (akutní), většinou s výrazným zarudnutím, bolestivostí a odchodem řídkého nebo hustého sekretu z nehtového okraje. Naproti tomu dlouhodobá (chronická) paronychie se vyznačuje tvorbou takzvané granulace, tedy většinou živě červené druhotné tkáně, kterou se organismus snaží zánět ohraničit a vyhojit, většinou bohužel neúspěšně. Zarůstání nehtů pozorujeme nejčastěji na palcích u nohou, spíše na zevním nehtovém okraji (směřujícím k ostatním prstům) než na vnitřním.
V příběhu STRŽENÝ NEHET se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Lena.
Dobrý den, vloni v létě mi na koncertě nekdo dupl na nohu a nehet na palci se oddělil od nehtového lůžka, nehet jsem odstranila, ale až po zahojení nehtového lůžka (do té doby přelepen). Zůstaly cca 2 milimetry nehtu, je to již 14 měsíců a nehet stále nedorostl do původní délky. Beru sice léky na úpravu funkce štítné žlázy, před nasazením léčby se mi nehty hodně lámaly a rostly extrémně pomalu, ale nyní se funkce štítné žlázy upravila, tak myslím, že s pomalým růstem nehtu nesouvisí. Kde muze byt problém? Více jak 14 měsíců na obnovu mi přijde opravdu hodně. Děkuji za odpověď Lena
Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.
Zdobení nehtů pomocí samolepek v podobě krajky je velmi snadný a efektní způsob zkrášlení nehtů. Samolepky se používají na nalakované přírodní nehty nebo na nehty upravené gelovou i akrylovou metodou.
Postup zdobení pomocí samolepky v podobě krajky:
sejměte jednu samolepku a naneste na nehet;
jemně přitlačte;
nehet přelakujte bezbarvým lakem nebo naneste tenkou vrstvu gelu a znovu vytvrďte.
Výhodou této metody je lehčí manipulace při dokončovací proceduře, jelikož samolepka dobře drží na nehtu a nepohybuje se. Nevýhodou této metody je to, že při použití laku jako vrchní vrstvy může dojít při běžné manipulaci k odloupnutí použité krajky.
V počátečním stadiu lze provádět koupele v heřmánku, hypermanganu, ošetření jodovou tinkturou, ATB lokálně, velmi často je nutná návštěva chirurga, který provede incizi ve svodné anestézii, obvaz s antiseptikem či antibiotickou mastí. U pokročilých stadií se provede snesení nehtu a koupele v hypermanganu, heřmánku či řapíku a sterilní krytí.
Krajka na zdobení nehtů se dá vytvořit pomocí razítkovací techniky. Metoda razítkování, též známá jako stamping, je forma úpravy akrylových nehtů. Jedná se o velice rychlou a snadnou metodu zdobení, která ale přináší úžasné výsledky ve formě krásně ozdobených nehtů, na kterých je každý obrázek „nachlup“ stejný.
Pomůcky:
razítkovací lak – klasický lak nemá dostatečnou hustotu a výsledky pak nejsou kvalitní;
razítka se stěrkou – pro snadnější stírání přebytečného laku je lepší použít stěrku kovovou;
razítkovací destičky – zákaznice si na ně vybere motiv, který se pak obtiskne na nehet.
Postup:
nehet je potřeba si připravit, to znamená, že se aplikuje akryl, nechá se zatvrdnout a následně se opiluje do požadovaného tvaru;
na razítkovací destičce se požadovaný motiv přetře barevným lakem a přebytečná vrstva se setře stěrkou;
následně se použitím razítka motiv obtiskne na nehet a nechá se dobře zaschnout, aby nedošlo k rozmazání;
pro lepší trvanlivost se „orazítkované nehty“ přetřou průhledným lakem.
Kladem této metody je jednoduchost a přesnost. Nevýhodou je, že se dají použít jen standardně prodávané šablony.
Dobrý den,před rokem se mi zatrhl nehet na palci ruky.Asi po měsíci se mi na tomto místě udělal zánět a nehet začal hnisat.Doktor mi nehet strhl.Nehet sice narostl,ale je z 1/3 volný.Nepřirostl úplně.Je to nepříjemné a i bolestivé.Je nějaká možnost,aby zase správně přirostl?
Zdravím,
Velmi děkuji za Vaší odpověď. Raději jsem se rozhodl, zde ve Francii chirurgii navštívit. Pan chirurg v polovině nehet ustřihl, a přední část jedním stehem přišil.
Dobrý den.
Prosím vás o radu. Je potřeba chirurgický zákrok, či Osborne lékařské ošetření? Odtrhnout nehet a vydezinfikovat, nebo jen vyčistit a ovázat? Přikládám fotografii. Děkuji za odpověď, hezký den.
V domácích podmínkách určitě jen vydesinfikovat a stáhnout obinadlem. Každý den převázat. Až to přestane bolet, tak se nehet oddělí sám.
Druhá možnost je ošetření na chirurgii, které bude ve všech ohledech bezpečnější a povede k rychlejšímu zahojení.
Dobrý den, příkladem foto a chtěla jsem se zeptat, zda to je na stržení nehtu na chirurgii nebo na domácí léčbu? Popřípadě jak si to mám léčit. Děkuji.
Nemusíte to nijak léčit. Nechte to odrůst, za půl roku se vše srovná do normálu. Palec udržujte v čistotě a až to bolest dovolí, tak ho čistěte při své pravidelné pedikůře.
S největší pravděpodobností Vám nehet doroste do původního tvaru, ale chce to čas. Pokud je nehet v této fázi hojení odfouklý, tak je třeba věnovat zvýšenou péči o čištění těchto podnehtových prostor a preventivně aplikovat antimykotické kožní přípravky, které zabrání usazení plísně pod nehtem. Plíseň by mohla zkomplikovat hojení a nedovolila by nehtu správně přilnout. Vhnodný antimykotický prostředek proti začínající plísni je například Clotrimazol spray, který se dá volně koupit v lékárně. Nehet by se měl při této péči úplně zacelit do jednoho roku.
Dobrý den, vloni v létě mi na koncertě nekdo dupl na nohu a nehet na palci se oddělil od nehtového lůžka, nehet jsem odstranila, ale až po zahojení nehtového lůžka (do té doby přelepen). Zůstaly cca 2 milimetry nehtu, je to již 14 měsíců a nehet stále nedorostl do původní délky. Beru sice léky na úpravu funkce štítné žlázy, před nasazením léčby se mi nehty hodně lámaly a rostly extrémně pomalu, ale nyní se funkce štítné žlázy upravila, tak myslím, že s pomalým růstem nehtu nesouvisí. Kde muze byt problém? Více jak 14 měsíců na obnovu mi přijde opravdu hodně. Děkuji za odpověď Lena
Mám už skoro ulomený nehet na palci u nohy,zalepila jsem ho náplastí a nevím co dál,v létě jsem si nehet otlačila na tůře,zmodral a bolel,je ulomený až u lůžka.Poradte
Nejlepší je nehet obrousit co to jde a počkat až doroste a začne přesahovat nehet bez rozštěpu. Také je vhodné upravit stravu, aby obsahovala více vápníku, selenu, zinku a bílkovin. Toto vše nehty posílí a ty se pak nebudou snadno lámat.