TITAN je jedno z témat, které se týká tohoto článku. Stomatologové a zubní technici mají k dispozici stále dokonalejší prostředky k náhradě ztracených zubů. Různé zubní protézy neboli náhrady jsou dnes pro milióny lidí řešením jejich problémů s neúplným chrupem, to znamená problémů s rozmělněním potravy, vzhledem, mluvením a společenskými aktivitami. Ani sebedokonalejší zubní náhrada však nemůže plnohodnotně zastoupit přirozené zuby, a to zvláště v případě značné nebo úplné ztráty chrupu.
Zubní implantáty
Zubní implantát je umělá náhražka vlastního zubu, která je vpravena do ústní dutiny na místo původního zubu a plní jeho funkci. Dříve se používaly takzvané čepelkové implantáty, dnes se dává přednost válcovým titanovým implantátům se závitem. Jedná se o titanový šroubovitý pilíř nahrazující kořen zubu, který se během chirurgického zákroku zavede do čelisti. Titan je zpravidla bez komplikací přijímán lidským tělem, alergie na něj se téměř nevyskytují. Tento „umělý kořen“ tvoří stabilní základ pro dlouhodobé upevnění protetické nástavby a zároveň vyplňuje mezeru po chybějícím zubu, která by v budoucnu mohla v důsledku stažení kosti vyústit až v úbytek kostní hmoty. V zásadě se implantáty používají k náhradě jednotlivých zubů, jako pilíře pod fixní nebo snímací zubní náhradu, nebo pro ortodontické účely. Implantáty se užívají při náhradě jednoho, více nebo všech zubů.
Zdroj: článek Zubní protézy
Kónická kulma na vlasy
Kónická kulma je na vlny jako stvořená. Kónické těleso loknovací kulmy se vyrábí z kvalitních materiálů, například může být z:
- keramiky – keramický povrch zaručuje rovnoměrné rozložení tepla, je šetrný k vlasům;
- turmalínu – ten sám o sobě působí příznivě na vlasy a má antistatické účinky;
- titanu či titan-keramického nebo titan-turmalínového materiálu – díky titanu je povrch dokonale hladký, což zaručuje perfektní klouzání pramenů vlasů, ty jsou pak hladké a lesklé.
Je tedy jen na vás, kterému materiálu dáte přednost. Vybírat dále můžete mezi různými průměry kónických těles. S užším docílíte menších spirálovitých loken, širší průměr kulmy vám zaručí nadýchaný a vzdušný účes.
Tento typ kulmy je určený pro tvorbu vln na vlasech.
Zde můžete vidět, jak vypadá kónická kulma.
Zdroj: článek Kulma na vlasy
Jak se sundává korunka
Korunkové náhrady rekonstruují ztracené zubní tkáně jednotlivých zubů částečně nebo úplně. Hlavním předpokladem pro jejich zhotovení je, že z původního přirozeného zubu pacienta zůstává dostatek tvrdých zubních tkání. Výhodou zubních korunek je jejich pevné připojení na přirozený zub, krátká doba přivykání (v krátkém čase je pacient vnímá jako vlastní zuby), rehabilitace po stránce psychické, funkční a estetické. Pro chrup s umělými zubními korunkami je velice důležitá pečlivá ústní hygiena.
Mezi korunkové náhrady, které doplňují pouze část zubu, se řadí:
- polokorunky – nahrazují orální část zubu;
- estetické fazety – doplňují vestibulární část zubu, korigují nevhodný tvar či barvu zubu, mohou být zhotoveny z keramiky nebo z kompozitu v barvě zubů;
- inleje – laboratorně zhotovené výplně, které mohou být vyrobené z kovových slitin, z keramiky nebo z kompozitu;
- onleje – výplně většího rozsahu než inleje, nahrazují jeden hrbolek žvýkací plochy, zhotovují se ze stejných materiálů jako inleje;
- overleje – výplně většího rozsahu než onleje, nahrazují více hrbolků žvýkací plochy, zhotovují se ze stejných materiálů jako inleje a onleje;
- kořenové inleje – jsou ukotveny čepem v kořeni zubu, zhotovují se z kovových slitin.
Mezi korunkové náhrady úplné neboli zubní korunky patří:
- čepové korunky – tvoří spojení kořenové inleje a fazetové korunky v jeden celek;
- celoplášťové kovové korunky – nejjednodušší typ korunek, plášť je vyroben ze slitin kovů, jako je stříbro, zlato, paladium, obecné kovy, titan a podobně; mají vynikající mechanické vlastnosti;
- celoplášťové plastové korunky – velmi estetické korunky (v barvě zubů) s horšími mechanickými vlastnostmi, nejčastěji se používají pouze ve frontálním úseku chrupu nebo jako provizorní korunky;
- fazetové korunky neboli kombinované korunky – plášť je tvořen z pevné kovové slitiny, viditelná vestibulární fazeta je vyrobena z estetického plastu;
- celokeramické korunky – vyznačují se vynikající estetikou a při správné volbě keramického materiálu jsou i dostatečně mechanicky odolné;
- metalokeramické korunky – velmi estetické, zhotovují se kombinací vnitřního pevného kovového pláště a vnějšího estetického pláště z keramiky;
- teleskopické korunky – slouží jako kotevní korunky pro snímatelné zubní náhrady.
Odstranění korunky se provádí v ordinaci zubního lékaře, a to tak, že se korunky nesundávají sklepáváním, ale rozřezáním. V domácím prostředí je to tedy nemožné, jelikož by mohlo dojít k poškození zbylého zubu pod korunkou.
Zdroj: článek Lepidlo na zubní můstek
Jde vidět volný radikál pod mikroskopem?
Odpověď zní ano i ne, protože prozatím lidstvo nemá technologii, která umožní nahlížet dovnitř atomu. Volné radikály jsou velice malé částice, zpravidla to jsou jen jednotlivé atomy nebo lépe řečeno ionty, u kterých přebývá jeden elektron. Atomy zatím lidstvo objevuje, protože jsou tak malinké, že je zatím viděla jen hrstka lidí. Teprve s nedávným rozvojem elektronové mikroskopie se dnes již dají zobrazit i jednotlivé atomy. Nejlepší dosažitelné zvětšení má komerčně prodávaný transmisní elektronový mikroskop Titan, který dosahuje rozlišovací schopnosti 0,07 nm a vůbec nejvyšší rozlišovací schopnost, kterou nyní lidstvo má k dispozici, dosahuje 0,05nm. Při zkoumání látek s takovýmito přístroji už snímky obsahují jasně rozlišitelné atomy a můžeme z nich přesně určit, kde se atom nachází vůči okolním atomům a přesně definovat stavbu molekul. Bohužel z nich nedokážeme vidět počet protonů a elektronů v atomu, protože dovnitř atomu zatím nevidíme a proto není možné pohledem určit, zda jde o volný radikál či nikoliv. Z tohoto důvodu je velice obtížné přesně prokázat chování volných radikálů a antioxidantů v lidském těle.
Zdroj: článek Co léčí quercetin
Domácí prostředky působící proti tmavé pleti kolem úst
Když se při pobytu venku vystavujete slunečnímu záření, je samozřejmé, že svou pokožku chráníte před škodlivým UV zářením, používejte tedy krémy s nejnižším faktorem 30, zejména v případě, kdy je teplota venku velmi vysoká. Chcete-li blokovat UVA a UVB paprsky, používejte na ochranu pleti především opalovací krém, který obsahuje titan, avobenzon a zinek.
Pokud je kůže kolem úst o něco tmavší než zbytek obličeje, jsou zapotřebí domácí opravné prostředky, které mohou pomoci vrátit pokožce zpět její původní zbarvení. Níže uvádíme některé prospěšné domácí prostředky.
- Lokální aplikace gelu Aloe vera nebo nanesení čerstvého extraktu z rostliny přímo na postiženou oblast.
- Připravte si směs z nastrouhané okurky a limetkové šťávy. Naneste ji kolem úst a nechte působit po dobu 20 minut. Následně ústa opláchněte vlažnou vodou.
- Použijte plátek citronu, který vymáčknete na postižené místo, opláchněte po 10 minutách.
- Nachystejte si směs z 1 gramu mouky, lžičky kurkumy v prášku a z půlky šálku tvarohu. Aplikujte na postiženou oblast a nechte působit po dobu 20 minut. Opláchněte vlažnou vodou.
Zdroj: článek Příčiny tmavé kůže kolem úst