Obličejová část se skládá z kostí párových (horní čelist, kost patrová a lícní) a z nepárové dolní čelisti a jazylky.
Horní čelist sestává z těla, frontálního výběžku a výběžku lícního (proc. zygomaticus), ve kterém se spojuje s kostí lícní (os zygomaticum). Za vývoje se maxila zakládá jako dvě kosti, z nichž přednější a menší (premaxilla) postnatálně srůstá s ostatním tělem maxily. I maxila je pneumatizovaná a nachází se v ní dutina sinus maxilaris (antrum Highmori), největší z vedlejších dutin nosních. Hlavním podkladem tvrdého patra je patrový výběžek. Lůžka pro zuby horního zubního oblouku jsou vytvořena v podkovitém dásňovitém výběžku.
Dvě patrové kosti (os palatinum) mají tvar písmene L (jsou na sebe prakticky kolmé). Jedna (lamina perpendicularis) tvoří část dutiny nosní (cavitas nasi) a druhá (lamina horisontalis) je součástí tvrdého patra.
Dolní čelist (mandibula) se skládá z: těla (corpus mandibulae), ramena (ramus mandibulae), výběžku kloubního a korunového. Navíc nese takzvaný zubní výběžek (processus alveolaris), který nese zuby. Obě ramena patrové kosti jsou zakončena hlavičkou pro kloub čelistní.
Čelistní kloub (articulatio temporomandibularis) je jediným pohyblivým spojením na lebce. Hlavice (caput mandibulae) ve tvaru protáhlého elipsoidu zapadá do jamky na kosti spánkové pod jařmovým obloukem. Mezi obě kloubní plochy je vsunuta vazivová destička. Základními pohyby v kloubu čelistním jsou otevírání úst (deprese mandibuli) a uzavírání úst (elevace mandibuly). V omezeném rozsahu je možný i pohyb mandibuly dopředu, dozadu a do stran.
Funkce z pozice zubů
Každý zub je připojen svým kořenem do čelistní kosti; část čelisti, která podpírá zuby, se nazývá alveolární (zubní lůžka obsahující) výběžek. Způsob připojení je však složitý, zuby jsou připojeny do čelisti vazivovými vlákny zvanými periodontální ligamentum (periodontium). Periodontium se skládá z řady pevných kolagenních vláken, která běží z vrstvy cementu pokrývající kořen do přilehlého alveolárního kostního výběžku. Tato vlákna jsou promíchána s pojivovou tkání, která obsahuje krevní cévy a nervová vlákna. Způsob připojení zubů má za následek velmi malý stupeň jejich přirozené pohyblivosti. Toto může sloužit jako druh nárazníku, který chrání zuby a kosti před poškozením při kousání. Oblast rozhodujícího významu je na krčku zubu, kde se spojují korunka a kořen. V této oblasti se manžeta dásně pevně připojuje k zubu a slouží k ochraně pod ní ležících tkání před infekcí a jinými škodlivými vlivy.
Nejčastější problémy a jejich řešení
Zubní extrakce
Zuby se odstraňují z důvodu nenapravitelného poškození nás
Ve svém příspěvku PROTONOVÉ CENTRUM PRAHA BULOVKA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Zdenka Vospálková.
Dobrý den, můj tatínek (62) prodělal karcinom tlustého střeva,byl operován a léčen chemoterapiemi. Na posledním vyšetření CT se ukázaly drobné metastázy v měkkých tkáních dutiny břišní,jinde ne. Chemoterapii pan doktor ukončil s tím, že již tělo na léčbu nereaguje a nasadil tatínkovi pilulky. Byla by pro něj vhodná protonová léčba? Velmi děkuji za případnou odpověď. Zdenka Vospálková
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Nováková Jana.
Dobrý den, prosím o radu. Syn měl v 15 letech - to je před 29 lety zhoubný nádor jazyka.
Absolvoval 27 ozářek a i když měl další problémy, spojené s ozařováním, tak rakovina se celou dobu nevrátila.
V současné době ale lékaři zjistili další ložisko této nemoci a sice na spodníčelisti.
Moje otázka zní, zda je i pro tento druh nemoci vhodná léčba protonového centra a protože syn je v evidenci VZP, jestli by mu tato léčba byla proplacena.
Děkuji za odpověď.
MK High Intensity Kolínská voda: okouzlující, rafinovaná a osobitá, patří do rodiny ambrových orientálních vůní. Upoutá vůní královského dřeva, což je exkluzivní ingredience Mary Kay®, která dodává této pánské kolínské vodě bohatou intenzitu. Svrchní tóny voní po ledovém černém fenyklu a stříbrné šalvěji. Střední tóny se rozezní vůní černého čaje a lístků fialek. Ve spodních tónech spočívá vůně královského dřeva a ambry.
MK High Intensity Sport Kolínská voda: tato svěží, povzbuzující kolínská voda stimuluje smysly svou ledovou, odvážnou vůní. Horní tóny: plody jalovce, ledový bergamot. Svěží střední tóny: chladivý kardamom, drcené listy máty a fialová paprika. Spodní tóny: březová kůra a jantar.
DomainKolínská voda: se řadí mezi fougerově svěží vůně, je to moderní kompozice inspirovaná přírodou. Její vůně připomíná závan svěžího vzduchu. Svrchní tóny voní po křehkém jablku a šalvěji. Střední tóny se rozezní vůní jalovce a svěží máty. Ve spodních tónech spočívá vanilka a pižmo.
Velocity Kolínská voda: je povzbuzující, fougerově dřevitá vůně. Tato vzdušná vůně zachycuje svěžest horského vzduchu a čistou vůni lesů. Vůně říká: „Vydejme se za dobrodružstvím“. Svrchní tóny voní svěžím horským vzduchem a zelenou vinnou révou. Střední tóny se rozezní vůní zimostrázového dřeva a lístků koriandru. Ve spodních tónech ucítíte teakové dřevo a lipovou kůru.
Mary Kay True Original Kolínská voda: je odvážná a nekonvenční svěží vůně, stejně jako muž, který ji nosí. Je ideální pro muže, který je vášnivý, zanícený a nemusí se snažit předstírat, že je „cool“, protože takový prostě je. Vrchní tony: citron a jablko fuji. Střední tóny: cedrové dřevo a ambra. Spodní tóny: pačuli.
Ženy:
Mary Kay Forever OrchidToaletní voda: je lahodná květinová vůně obsahující unikátní spojení purpurové orchideje a krémové vanilky. Vůně vhodná pro každý den. Ležérní alternativa k jemným vůním. Pro dosažení ideálních výsledků použijte s Mary Kay® Forever Orchid™ Sprchovým gelem a Tělovým mlékem. Dermatologicky testována. Klinicky testovaná na dráždivost a alergii pokožky. Krásné, nadčasové balení.
Thinking of Love Parfémová voda: svěží, moderní vůně pro lásku v každém věku a v každé situaci. Obsahuje odnímatelný přívěšek ve tvaru srdíčka, který si můžete připnout k náramku. V balení je přiložena kartička, na kterou můžete napsat zprávu. Horní tóny obsahují mandarinku, růžový pepř a jarní frézii. Střední tóny zahrnují lístky turecké růže a růžový zimolez. Spodní tóny nabízejí plnokvětý kosatec a indonéské santalové dřevo.
Toaletní voda Journey of Dreams: stačí letmý dotek vůně Journey of Dreams a budete se cítit skvěle. Svěží květinová vůně má ve 
Ve svém příspěvku PROTONOVÉ CENTRUM PRAHA BULOVKA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Zdenka Vospálková.
Dobrý den, můj tatínek (62) prodělal karcinom tlustého střeva,byl operován a léčen chemoterapiemi. Na posledním vyšetření CT se ukázaly drobné metastázy v měkkých tkáních dutiny břišní,jinde ne. Chemoterapii pan doktor ukončil s tím, že již tělo na léčbu nereaguje a nasadil tatínkovi pilulky. Byla by pro něj vhodná protonová léčba? Velmi děkuji za případnou odpověď. Zdenka Vospálková
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Nováková Jana.
Dobrý den, prosím o radu. Syn měl v 15 letech - to je před 29 lety zhoubný nádor jazyka.
Absolvoval 27 ozářek a i když měl další problémy, spojené s ozařováním, tak rakovina se celou dobu nevrátila.
V současné době, kdy má 44 let ale lékaři zjistili další ložisko této nemoci a sice na spodníčelisti.
Moje otázka zní, zda je i pro tento druh nemoci vhodná léčba protonového centra a protože syn je v evidenci VZP, jestli by mu tato léčba byla proplacena.
Děkuji za odpověď. Uživatel rovněž přidal ke svému příspěvku i obrázek, který můžete vidět, když kliknete na tento odkaz přiložený obrázek.
Bílé plomby mohou být chemicky nebo světlem tuhnoucí. U chemicky tuhnoucích se smíchá tekutina s práškem nebo se smíchají 2 pasty. Tyto hmoty jsou méně kvalitní. Je nutné je přesně odměřit, nedají se barevně vrstvit. Ale jsou levnější. Světlem tuhnoucí jsou už připraveny, a proto se nemusí složitě míchat.
Vytvoření kvalitní výplně může trvat i dvě hodiny.
Nejprve se musí kvalitně izolovat ošetřovaný zub od zbytku dutiny ústní, aby nedošlo ke kontaminaci slinami a bakteriemi. Zub je nutné zbavit kazu a všech nečistot. Poté se zub naleptá kyselinou ortofosforečnou, díky ní bude výplň držet. Po opláchnutí se v zubu nechá působit chlorhexidin, který vyhubí všechny mikroby. Pak se nanese mezivrstva, která spojí zub s výplní, a kompozitní hmota. Ta se nanáší v několika vrstvách a vytvrzuje se osvícením polymerační lampou. Na závěr se výplň upraví, zbaví hrbolků, vyleští se a zahladí se mezizubní prostor.
Bílá plomba je tedy takový materiál, který se dostane i do mikroprostorů. Fotokompozitiní pryskyřice je tvořená z anorganického plniva, které představují skelné částice, a organickou částí je monomer. K tuhnutí pryskyřice jsou potřeba fotoiniciátory tuhnutí. Po osvícení dojde k tomu, že se monomery promění v polymery a materiál se vytvrzuje.
Ve svém příspěvku ÚSTNÍ DUTINA PO VYTRŽENÍ STOLIČKY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Hedvika Malátová.
Dobrý den,
včera jsem byla na zubní pohotovostní službě, kde mi byla vytržena stolička v levé horní části čelisti /asi šestka/.
Po příchodu domů jsem zjistila, že mi z ranky po vytržené stoličce vykukuje kousíček-štráfeček přes ranku po vytržené stoličce asi zubu nebo nevím, zda to není kořen /asi 3-4 mm x 0,8-1 mm napříč rankou po vytržené stoličce/.
Místo po vytržení mi nebolí, je to normální, že v rance po vytržené stoličce se něco objeví, jak jsem shora napsala?
Děkuji za odpověď.
Hedvika
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Hedvika Malátová.
Dobrý den,
včera jsem byla na zubní pohotovostní službě, kde mi byla vytržena stolička v levé horní části čelisti vlevo/asi šestka/. Před 2 dny mi napřed vypadla z této stoličky plomba, včera při kousnutí do papriky se mi ona stolička bez plomby začala hýbat /ve zprávě od mudr.zubaře je uvedeno "....vertikální fraktura zubu, nepatrná perkuse-bolestivá....".
Např. při skousnutí a někdy následně i dotyku horní čelisti se spodní čelistí mi ona pohyblivá stolička velmi zabolela . Z toho důvodu jsem šla na zubní pohotovost, tam my stoličku mudr. zubař vytrhl.
Po příchodu domů jsem zjistila, že mi v rance - přímo dole v dírce na dásni po vytržené stoličce vykukuje kousíček-štráfeček přes ranku po vytržené stoličce asi zubu nebo nevím, zda to není kořen /délka asi 3-4 mm x šířka 0,8 -1 mm napříč rankou po vytržené stoličce/. I dnes je dírka po vytržené stoličce v tomto stavu.
Místo po vytržené stoličce mi nebolí, nekrvácí.
Je to normální, že v rance po vytržené stoličce se něco objeví, jak jsem shora napsala?
Děkuji mnohokrát za odpověď.
Hedvika
Když jde člověk k zubaři, měl by si uvědomit, kolik peněz je do zubů ochoten investovat. Pokud mu totiž zubař bude nabízet různé plomby, měl by vědět, jaké výhody obě plomby mají.
Úkolem zubní plomby je zabránit šíření kazu. Funguje tak, že plomba nahrazuje ztracené části zubní korunky, a tak je zub znovu schopen plnit svou funkci. Dnešní plomby jsou do značné míry podobné zubní tkáni. Reakce plomby na teplo, chlad je daleko lepší než dříve, právě proto, že je podobná zubní tkáni.
Amalgámové plomby jsou hrazené pojišťovnou. Všechny jsou z materiálů s obsahem kovů jako: stříbra, mědi, cínu, liší se jen chemickým složením. Amalgám zároveň obsahuje určité množství rtuti. Tyto plomby jsou buď z kondenzovatelného nebo nekondenzovatelného materiálu. Plomby z nekondenzovatelného materiálu jsou méně kvalitní a měkčí, naopak plomby z kondenzovatelného materiálu jsou pevnější, lépe se s nimi pracuje, ale jejich nevýhodou je velká spotřeba.
U plomby je důležitá i rychlost tuhnutí, plomba nesmí zatuhnout předtím, než je do zubu zasazena a upravená, zároveň ale musí natolik zatuhnout, aby se nejdéle za dvě hodiny od zasazení dala používat. Celkově ale plomba tuhne zhruba 24 hodin. Během tuhnutí nesmí docházet k rozměrovým změnám výplně, mohlo by totiž dojít k vypadnutí plomby nebo k rozlomení zubu.
Amalgám musí být chemicky odolný, aby v ústech nedocházelo k uvolňování rtuti a dalších kovů.
Amalgámová výplň může být míchaná zubařem přímo v ordinaci, množství látek si zubař stanoví sám. Lékař musí být zkušený, musí vědět, jak dlouho má hmotu míchat a v jakém poměru ji musí namíchat. Pokud se mu to nepodaří, můžou vzniknout druhotné kazy pod plombou. Je třeba si uvědomit, že to, že je plomba hrazená pojišťovnou, neznamená, že je nekvalitní.
Další variantou je amalgámová výplň, která je v kapslích a je pevnější, ale také dražší, proto si ji pacient musí zaplatit sám. Výhodou ale je, že každá tato plomba má stejnou garantovanou kvalitu. Zároveň když se plomba nemíchá přímo v ordinaci, neuvolní se tolik rtuti, která může být nebezpečná. Cena této plomby se pohybuje kolem 500 Kč.
U bílé varianty jsou tři druhy výplní: skloionomerní, kompozitní pryskyřice a keramické inlaye či onlaye. Z bílých plomb je nejlevnější skloionomerní výplň, která slouží spíše jako dlouhodobé provizorium, protože není příliš mechanicky odolná. Obvykle ji zubaři používají u dětských dočasných zubů.
Nejužívanější je fotokompozitní výplň, která se také nazývá kompozitní pryskyřice. Tato výplň je trvanlivá a její barva se dá doladit podle barvy zubu.
Posledním typem jsou keramické onlaye či inlaye. Ty se používají, když je potřeba dodělat větší část zubu. Inalye se vyrábí podl
V naší poradně s názvem TUHNUTÍ ČELISTI se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Elis.
Ještě se chci zeptat a moc poděkovat za odpověd....mám už asi tři dny stuhlou pusu dolní čelist a panty a jako by tlak občas až křeče...myslíte ,že to může také souviset s krční pátečí?Nebo z čeho by to mohlo ještě být?Hořčík doplnuji moc děkuji za odpověd
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Ano, i takové pocity ztuhlosti kolem úst můžou být zaviněny útiskem nervů v oblasti krční a hrudní páteře. Myslím, že vhodně vedená rehabilitace a následně pak trocha Vaší vůle, by mohly pomoci.
Treacher-Collinsův syndrom je porucha, při níž je kromě ucha postižen i obličej – lícní kosti a dolní čelist jsou menší než obvykle –, takže pacient má takzvaný ptačí profil a chybně postavené patro. Tento syndrom získal název po anglickém chirurgovi a oftalmologovi Treacheru Collinsovi. Poprvé však byl popsán Thomsonem (1846), později pak švýcarským oftalmologem Franceshettim a genetikem Kleinem, proto se můžete setkat i s označením Franceschetti-Klein syndrom. Další názvy pro tento syndrom mohou být Berry Treacher Collins syndrom nebo Franceschetti-Zwahlen syndrom. Tento syndrom spadá do diagnózy pod kódem Q75.4., který nese název mandibulofacialní dysostóza (MFD1). Podle Mezinárodní statistické klasifikace nemocí a přidružených zdravotních problémů spadají diagnózy pod kódem Q00–Q99 do vrozených vad, deformací a chromozomálních abnormalit, kam se řadí i Goldenharův syndrom (viz výše).
Tento syndrom se týká z větší části pouze postižení v obličejové části. U některých jedinců jsou symptomy nepatrné, téměř neviditelné. Některé děti narozené s tímto syndromem jsou v ohrožení života z důvodu potíží s dýcháním a příjmem potravy – příčinami jsou oboustranný rozštěp rtu, patra a čelisti. Na světě je známá dnes již 11letá Juliana Wetmore s nejtěžším postižením TCS. Chybí jí 40 % kostí v obličeji. Od svého narození prodělala již 45 operací.
Nejčastější projevy:
sešikmené oči, tzv. sestupné neboli antimongoloidní
nevyvinutá spodní víčka a náchylnost k vysychání očí
částečně nevyvinuté lícní kosti
propadlé spánkové oblasti
nápadný nos
mikrocie ušních boltců (deformace) nebo uši zcela chybí
atrézie zevního zvukovodu – nedoslýchavost až hluchota
rozštěp patra, rtu nebo čelistí (jednostranně, oboustranně)
mikrogenie čelisti (menší dolní čelist než horní, vzhled zapadlé brady), otevřený skus
křivé postavení zubů
vlasová lůžka zasahující do obličeje v podobě kotlet u obou pohlaví
Treacher-Collinsův syndrom spadá pod autozomálně dominantně dědičná onemocnění, která postihují obě pohlaví. Až v 60 % se TCS objeví jako nová genová mutace, například po lécích, záření a jiných vnějších vlivech. Pravděpodobnost, že dítě zdědí po postižených rodičích TCS, je 50%. Riziko, že postižená žena předá dále defektní gen na nenarozeného, je vyšší než u postižených mužů. Avšak nová mutace se s věkem otce zvětšuje. Porucha vzniká až v 7. týdnu těhotenství. Lidé postižení tímto syndromem nejsou postiženi duševně.
Léčba Treacher-Collinsova syndromu neexistuje, pouze se léčí nebo korigují jeho projevy. V první řadě jsou to různé plastické operace. Třetina dětí s tímto onemocněním se narodí s&nbs
Ve svém příspěvku CENA ZA ZUBNI NAHRADY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Marie Valentová.
Chtěla bych vědět v jaká je cena za snímatelnou hoření zubní náhradu -protézu děkuji
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Zdeňka Rendlová.
Dobrý den. Kolik bych zaplatila za horní i spodní zubní snímatelnou náhradu, když mi nově vyrobená spodní nesedí, nedá se s ní najíst. Horní je posazena moc do úst, esteticky nic moc, manipulace jazyka je značně ztížena, čímž se mi dolní náhrada potom pohne a pod protézu se mi dostane potrava. Spodní čelist, jsem měla vždy předsunutou a mám moc ploché lože na kterém mi protéza drží, údajně se s tím nedá nic dělat. Poradí mi někdo ? Děkuji.
A: Lehneme si na kraj postele na bok tak, aby nohy přesahovaly ven přes postel. Spodní nohu ležící na posteli pokrčíme co nejvíce v koleni i v kyčli. Horní nohu, která visí natažená přes postel, lehce zvedneme vzhůru – stačí 30 cm na 3–5 sekund.
B: Zvednutou nohu necháme padat dolů. Snažíme se přitom uvolnit tah, který cítíme přes kyčelní kloub na boku těla. V této poloze se při výdechu snažíme vydržet 10 sekund. Dáváme si pozor na to, abychom nevytáčeli špičku dovnitř. Cvičíme čtyřikrát na jednu a pak čtyřikrát na druhou stranu.
Druhý cvik – dvě varianty
A: Lehneme si na bok, zády úplně na hranu postele. Tentokrát cvičíme a uvolňujeme kyčel, na které ležíme. Spodní nohu pokrčíme v koleni, takže spodní část nohy směřuje ven z postele. Z této polohy necháme nohu spadnout dolů pod úroveň postele. Cítíme, že svaly v oblasti kyčlí táhnou, to je v pořádku, ale nesmí bolet.
B: Spodní nohu lehce nadzvedneme a 10 sekund nahoře držíme. S výdechem necháme nohu pomalu spadnout dolů a opět v této poloze 10 sekund setrváme. Snažíme se o uvolnění a procítění svalů v oblasti kyčle. Cvičíme čtyřikrát na jednu a pak totéž na druhou stranu.
Třetí cvik – dvě varianty
A: Stojíme rovně čelem ke zdi. Jednu nohu položíme celým chodidlem na židli, cvičit budeme kyčel druhé nohy, stojící na zemi. V této poloze se nadechneme.
B: Opatrně posuneme celé tělo směrem dopředu. Snažíme se o protažení třísla nohy, která stojí na zemi. Pohyb těla dopředu jde tak daleko, dokud necítíme tlak v oblasti třísla. V této poloze vydechneme a vydržíme 10 sekund. Cvičíme čtyřikrát na jednu a čtyřikrát na druhou stranu.
Čtvrtý cvik
Lehneme si na záda na tvrdou podložku. Ohnutým kolenem se pokusíme dotknout hrudi. Zůstaneme v této poloze okolo 5 vteřin. Opačnou nohu maximálně protáhneme tak, aby koleno zůstalo na podložce. Vrátíme se do počáteční polohy a uvolníme se. Cvičení zopakujeme s druhou nohou.
Pátý cvik
Sedneme si rovně na židli, opřeme se o ruce. Ohnutým kolenem se pokusíme dotknout hrudi. Zůstaneme v této poloze okolo 5 vteřin. Pomalu vrátíme nohu do počáteční polohy a uvolníme se. Cvičení zopakujeme s druhou nohou.
Šestý cvik
Lehneme si na břicho s nataženýma nohama. Vytaženou nohu co nejvíce zvedneme nad podložku. Zůstaneme v této poloze 5 vteřin. Vrátíme se do počáteční polohy a uvolníme se. Cvičení zopakujeme s druhou nohou.
Sedmý cvik
Lehneme si na záda s lehce roztaženýma a nataženýma nohama. Vytaženou nohu otáčíme z kyčle směrem dovnitř nebo směrem ven. Zůstane v této poloze 5 vteřin. Neohýbáme koleno ani nepohybujeme horní částí těla.
Ve svém příspěvku TROLKLANÝ NERV se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Josef Jeřábek.
Dobrý den,
obávám se, že mi po umrtvení zubu ve spodníčelisti, byl (zastupujícím lékařem) injekcí napíchnutý trojklanný nerv. Po odeznívání umrtvení (asi třetí den) mi stále pobolívala čelist, někde pod levým uchem. Nelepšilo se to a začal jsem pozorovat, že nemohu naplno otevřít ústa (MAXIMÁLNĚ 2,5 CM). Hodně to bolí a ještě horší je to při kousání! Nemohu otevřít ústa a dělá mi velké potíže vůbec něco sníst, jak to bolí. Můj lékař mi radí cvičit prsty ruky roztahování čelistí. Mně to ale nejde, hodně to bolí. Nemohu normálně jíst.
Prosím, poraďte, co mám dělat?
Rozhodně nechci obcházet svého dobrého doktora a plně mu důvěřuji, ale chtěl bych slyšet názor i jiného odborníka.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Pavla.
Zdravím, mám to samé. Co s tím? Prosíííím.....ATB či lék na uvolnění svalu.Děkuji moc moc moc....pomáhám chiropraxí a diagnostikou zlomenin ostatním a teď jsem sama v bolestech. Pomůže mi prosím někdo či poradí. Děkuji P.
Druhou pomůckou je SnoreCure, která účinně eliminuje vibraci měkkých tkání hltanu, a to pomocí lehkého předsunutí spodníčelisti a zlepšení průchodu vzduchu dýchacími cestami. SnoreCure bylo testováno na spánkové klinice Oxfordské univerzity s výbornými výsledky. Během jeho používání je zachováno přirozené dýchání ústy i nosem. Na vývoji se podílel jeden z hlavních odborníků na respirační onemocnění ve Velké Británii. V současné době je SnoreCure doporučováno na spánkových klinikách NHS (National Health System – Národní zdravotní služba) jako účinný prostředek k potlačení chrápání. Pomůže vám zbavit se chrápání zcela přirozeným způsobem.
Celkový tvar a způsob předsunutí spodníčelisti činí SnoreCure unikátní a vysoce efektivní pomůckou. Mezi její hlavní výhody patří delší životnost (více než 12 měsíců), jedna velikost pro všechny (není potřeba složité formování), umožňuje během spánku přirozeně dýchat nosem i ústy, vyrobena z vysoce kvalitního měkkého plastu, který je v ústech příjemný. Pro maximální komfort jej lze ostrými nůžkami upravit. Drží svůj tvar, zamezuje skřípání zubů.
V naší poradně s názvem OTEKLY KOTNIK BEZ URAZU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Niku.
Dobry den, prosim o pomoc.. Pred mesicem jsme byli s rodinou na horach a ja vytahla po roce pohorky, druhy den rano me bolel nart na prave noze na dotek, nemohla jsem byt v zadnych botech ani v pantoflich vse me ze zhora tlacilo a desne bolelo.. Po par dnech se mi udelal otok nartu i prsty byli natekle..Omezen pohyb.. Vzdy po chvili chuze se to trosku zlapsilo ta bolest.. Asi po 14 dnech to bolet postupne prestalo.. Ale ted mam stale otok uz nemam natekly nart ale kotnik+cca 2cm na lytko..Noha neni tepla, nijak zbarvena jen citim jakoby slabe tuhnuti lytka.. Videli me 4doktori a nikdo nepomohl.. Brala jsem ketonal retard, chladila jsem, stazene jsem to mela, octovy zabaly jsem zkousela.. A delali mi jen RTG i presto ze jsem rekla ze jsem uraz nemela.. Ale jine vysetreni zadne BOHUZEL.. Podotykam ze mi je 24let a jsem mama a servirka, kourim rok nejslabsi ktere vyrabeji a jeste pred dvemi mesici jsem chodila pravidelne 2x tydne na zumbu a zatim se s nicim nelecim. Poradite mi nekdo prosim, uz jsem z toho vazne zoufala. Mockrat dekuji
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Zřejmě došlo k namožení svalů klenby a na to vám pomůže opakovaná reflexní masáž chodidel a lýtek. V Čechách tuto terapii bezvadně provádí thajky. Hledejte thajské masáže ve svém okolí a dopřejte si masáž nohou dvakrát až třikrát týdně. Do měsíce by se mělo vše spravit.
Vypadávání, řídnutí, slábnutí vlasů a s tím spojený vznik koutů a lysinek převážně na temeni hlavy a dalších částech hlavy trápí zejména mužskou populaci. Někteří muži jsou na své vlasy obzvláště citliví, a tak může tento vlasový problém kromě fyzických projevů přerůst také do psychické roviny a mít dopad i na osobní život. Je důležité si ověřit, jestli nejsou vaše závěry o vypadávání vlasů předčasné. Jestliže vlasy vypadávají v rozmezí 25–60 vlasů za den, je to jev zcela běžný. Pokud je to větší množství, jedná se opravdu o nadměrné vypadávání vlasů. Tyto problémy jsou z velké části zapříčiněny větší či menší dědičnou dispozicí způsobující přeměnu hormonu testosteronu na takzvaný DHT (dihydrotestosteron), který oslabuje vlasové cibulky a je příčinou toho, že vlasy začnou vypadávat. Postupné řídnutí vlasů se může projevit již v mládí, ale nebývá to časté, většinou se první příznaky projevují až po třicátém roce věku, u každého muže je to velmi individuální. Někdy se také může stát, že alopecii neboli plešatění může způsobovat i suchá pokožka a s ní spojené lupy, proto je třeba dbát o své vlasy kvalitními kosmetickými přípravky. Kromě těchto hlavních příčin existují ještě další příčiny, zejména stres, který je vědecky prokázán jako jedna z častých příčin tohoto problému, protože působí na vlasové cibulky přílišnou produkcí takzvaných volných radikálů; dále je to nedostatek důležitých prvků, jakými jsou kupříkladu železo, měď, zinek, silikon, vitamín B; nebo držení různých diet; tuhnutí tkáně okolo vlasové cibulky; vyšší produkce mazových žláz; časté teplotní změny; špatná péče o vlasy – u mužů především časté nošení čepic, klobouků, různých helem a dalších pokrývek hlavy. Také roční období působí na padání vlasů, především pak jaro (březen, duben) a podzim (září, říjen). V těchto měsících zpravidla vypadne vlasů více než po celý zbytek roku, ale toto vypadávání je pouze přechodným jevem. Další možností, proč vlasy vypadávají, může být znečištěné ovzduší, ve kterém se pohybujete, nebo práce či pobyt v zakouřených barech a hospodách, protože vlasy jsou tím neustále zatěžkávány, nemohou si odpočinout a ztrácejí důležité živiny. Pokud nejste spokojeni s kvalitou svých vlasů a domníváte se, že vám jich na hlavě stále jen ubývá, určitě boj hned tak nevzdávejte. Mnoho mužů se prostě smíří s tím, že vlasy mít nebudou, přestože existují způsoby, kterými lze růst vlasů obnovit, podpořit, nebo alespoň zpomalit jejich vypadávání. Pokud vyzkoušíte všechny možné vlasové tipy a triky, ale žádné z nich vám nepomohou, nebojte se navštívit dermatologa a poradit se o dalších možnostech léčby.
Ve svém příspěvku TRITICCO A BRINTELLIX se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Zdenka.
Mám mimovolni pohyby zdřejmě segmentovou dystonii. hrozně mě začali tuhnout ruce a paze.Oběvilo se mo to po operaci krční páteře. Je možné,že po nasazeni brintellixu 5mg se to tuhnutí a krece zhoršili. Do toho mi nasadili rivotril 2krát 0,5mg a backofen 10mg a triticco150mg.
Děkuji Horáková
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Blanka.
Nejsem lékařka, ale po zkušenostech s Rivotrilem jej už nikdy nevezmu. Nejen že je návykový, ale při užívání jsem dělala věci o kterých jsem pak nevěděla a dodnes si je neumím vysvětlit. Nikdy Rivotril!!!!
Prevence Bechtěrevovy choroby je nic nepřehánět, ani práci ani sport. Nadměrná námaha a vyčerpání mají jistě hodně společného se vznikem nemoci a dědičné dispozice, nebo spíše nerespektování svých přirozených energií, neposlouchání toho, co nám říká naše tělo a samo sebou i strava, celý životní styl, což je nebýt dlouhodobě překyseleni. Stres – pokuste se ho usměrnit, omezit.
Dopřejte si například zelené potraviny, které obsahují chlorofyl. Ten podporuje hojení vnitřních zánětů a dodává tělu organické látky k jeho regeneraci jako je mladý ječmen, chlorella pyrenoidosa, vojtěška. Zjistěte pH těla a udržte rovnováhu mezi zásadami a kyselinami. Detoxikujte svůj organismus pomocí bylinných čajů, tinktur. Zamezte tuhnutí pomocí mazání, cvičení, výtečný je kostival, jalovec, koňská, měsíčková či konopná mast nebo olej. Dodržujte správné stravování (dostatečné množství zeleniny i ovoce) a pitný režim. Omezte bílý cukr, bílou mouku, kvasnice, nepoužívejte nesprávné tuky typu Rama, Flora a další, dodejte tělu správné tuky typu avokádo, oleje lisované za studena (olivový, lněný, konopný, pupalkový ad.). Doplňte vitamín C, E, koenzym Q10 a zinek. Změňte nevhodné zaměstnání, kde člověk prostydne nebo je ve vlhkém prostředí. Pravidelně se hýbejte (denně), uvolněte páteř, choďte na rehabilitaci (je nezbytná) – ovšem kvalitní, tam, kde se vám věnují a neodbydou vás jen jako kus. Každý rok navštěvujte lázně (vhodná je právě voda v termálních lázních). Pomůže i pobyt u Mrtvého moře. Provádějte dechové cviky, jde o prevence dýchacích funkcí a srdečních potíží. Příznačná je léčba rázovou vlnou, vápenaté usazeniny se rozpouští a rozruší, léčba v mrazící komoře, kryoterapie, po šokové terapii mrazem se potlačí zánět a zlepší pohyblivost, navštěvovat bazén, cvičit ve vodě, dobře sedět, vhodná židle či střídat s balónem, dobře spát, kvalitní postel – spíše tvrdší, nespat na boku, mít pod hlavou jen malý polštářek.
Ve svém příspěvku FUROLIN DISKUZE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Věra Kulmanová.
Dobrý den, brala jsem Furolin 3 dny a takovou bolest hlavy jsem v životě nezažila. A to trpím na migrény. Už jsem se nedivila, že lidi bolestí mlátí hlavou o zeď. Neměla jsem k tomu daleko, dál jsem už lék nebrala, a pak bylo zase dobře. Můžete mi k tomu něco napsat? Je ten lék vůbec odzkoušený, neboť na něm byla taková zvláštní nálepka. Nebyla jsem pokusný "králík"?
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Dana Hrnčířová.
Včera mi byl předepsán Furolin po druhé tabletě silné bolesti hlavy, zvracení, závratě, tuhnutí šíje,zimnice, ospalost a tlak v žaludku!!
Je to driák, budu kontaktovat lékaře, jsem silný astmatik, mám vysoký tlak,léčím se se štítnou žlázou a se žaludkem.
Léčba vyžaduje dlouhodobý odborný přístup. Bechtěrevova choroba není při dnešních léčebných možnostech zcela vyléčitelná. Podávání léků je zaměřené na působení proti zánětlivému postižení. Výhodné je zejména použití tzv. nesteroidních antirevmatik potlačujících zároveň zánět i bolest.
Léky používané v léčbě nemoci můžeme rozdělit do následujících základních skupin:
Nesteroidní antirevmatika – zmírňují zánětlivý proces, potlačují otoky a bolest v postižených místech. Při dlouhodobějším užívání hrozí riziko vzniku žaludečního nebo dvanáctníkového vředu s možným krvácením a dalšími komplikacemi.
Imunosupresivní léky – potlačují reakci imunitního systému jako celku. To vede ke zmírnění příznaků a zánětlivé aktivity, avšak zároveň má na svědomí i četné nežádoucí účinky. Organismus s potlačenou imunitou je například podstatně náchylnější k infekčním onemocněním.
Kortikoidy – jsou velmi účinné v potlačení zánětu i autoimunitní reakce, mají však celou řadu závažných nežádoucích účinků. Velké dávky kortikoidů se používají jen krátkodobě, v případech náhlého zhoršení nemoci a jejich příznaků.
Biologická léčba – tato skupina léků je nejnovější a v současné době se mohutně rozvíjí.
Nedílnou součástí léčby je rehabilitace. U málokteré nemoci je právě tento přístup natolik zásadní jako právě u Bechtěrevovy choroby. Díky vhodné rehabilitaci je možné zpomalit její rozvoj i její další průběh. Důležité je, aby byla rehabilitace odborně vedena a správně dávkována. Měla by se pro nemocného stát každodenní součástí života. Probíhá jednak za přímé spolupráce rehabilitačního pracovníka – masáže a rozcvičování páteře, jednak je pacient poučen o provádění samostatných cviků, především dechových cvičení. Důležitý je nácvik přímého držení těla a udržování obratnosti. Rehabilitace probíhá pravidelně, většinou jednou za týden. Doporučenou sestavu je nutné cvičit denně. Cvičení má trvat čtvrt až půl hodiny a mělo by být prováděno hned po ránu a v poledne. K základním sestavám patří cviky vleže, na žebřinách a cviky dechové. Důležité je vhodně přizpůsobit dlouhodobě zaujímané polohy. Polohu při práci, při spaní. Dbát se má především na vhodné zakřivení krční a hrudní páteře. Vždy musíte myslet na neustálé tuhnutí páteře, které vás nesmí „zakonzervovat“ v tísnící a nebezpečné poloze. Pro zmenšení pohybových bolestí je možné provádět i cvičení ve vodě. Vztlaková síla vody usnadňuje pohyby a zmenšuje zátěž někdy způsobující výrazné bolesti. Cvičení ve vodě tak vede k uvolnění napětí a zlepšení pohybového rozsahu.
V naší poradně s názvem TROJKLANÝ NERV se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jana Matošková.
Děkuji za zprávu ohledně trojklaného nervu ještě prosím kde dělají tyto operace a byl by vhodný i kiberneticky nůž brala jsem prášky i akupunkturu ale to bylo jen na chvíli účinek bylo mi uděleno že takový nález má spousta lidí podle příznaků bodavě bolesti do spamu a do ucha a tuhnutí krční páteře mohlo by to být děkuji jana
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Psala jste, že máte výsledky z rezonance, na kterou vás poslal lékař. Právě tento lékař vám může nejlépe poradit, jaké řešení zvolit. Z výsledků vyšetření na rezonanci vidí přesné rozmístění nervu a cévky. Zeptejte se ho na všechno a důvěřujte moderní medicíně. Lékař vám také doporučí zdravotnická zařízení, kde tyto zákroky provádějí.
Dominujícím příznakem je bolest hlavy, dále pak teplota, někdy se objevuje zvracení a světloplachost. V těžkých případech může být i porucha vědomí. Základními příznaky probíhajícího zánětu mozkových blan jsou bolesti hlavy s meningeálními projevy – tuhnutí šíje s nemožností přitáhnout bradu k hrudní kosti, vzrůstající teplota, někdy spojená se zvracením, světloplachostí. V těžkých případech se rozvíjí porucha vědomí, spojená se zpomalením srdeční akce a otokem mozku. Výjimkou nejsou epileptické záchvaty, postižení hlavových nervů aj.
U meningokokové a hemofilové meningitidy jsou pak na kůži přítomné petechie a sufuze. Průběh je poměrně rychlý, 24–36 hodin.
V naší poradně s názvem POPRASKANE OČNÍ KOUTKY KVASINKY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Anajstol@seznam.cz.
ic mám oční koutky na očním jsem byla dvakrát a nic,mám prý jít na alergologii,alergie se neprokázala a na kožním taky nic jen mi dali ophtalmo-hydrokortison mast nezabrala a tak jsem použila ophtalmo-framykoin mast kterou mám pro psi a tak jakž takž zabírá v tom ,že sklidní to svědění,ale po všech hledáních jsem nabyla přesvědčení,že mám oslbenou imunitu a potřebuji vyčistit organismus a tak začínám detox čaj Lerox,Chlorella,B-komplex štávu z červené řepy.uvidíme a vám děkuji za rady.Jana
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Jano, jestliže Vám na svědění v očích zabírá framykoin, tak nejspíše jde o bakteriální nákazu očních sliznic. Takže je třeba někde získat recept na Maxitrol, který oko okamžitě sklidní a vyhubí přemnožené bakterie. Maxitrol si do postiženého oka kapejte 6 krát denně dvě kapky pod spodní víčko. Jestliže z nějakého důvodu nemůžete jít k lékaři pro recept na Maxitrol, tak užívejte pravidelně svůj ophtalmo-framykoin 3 krát denně si aplikujte tenkou linku masti pod spodní víčko do doby než obtíže vymizí.
Deset let po přelomovém objevu spojil Garnier aminexil, evropskou jedničku v boji proti ztrátě vlasů, s aktivními ovocnými koncentráty, aby vytvořil silnou a účinnou péči proti vypadávání vlasů. Aminexil je klíčovou přísadou v prevenci tuhnutí kolagenového kroužku, který obklopuje vlasovou folikulu, a tím zároveň pomáhá vlas pevněji ukotvit v pokožce hlavy. Zpomaluje ztrátu vlasů a zajišťuje jejich harmonický růst. Aktivní výtažky z ovoce zase spojují fruktózu, glukózu, vitamíny B3 a B6 a kyseliny AH, čímž poskytují vlasovým kořínkům aktivní látky, které podporují růst vlasů. Zároveň s intenzivní kúrou je vhodné použít Garnier Fructis posilující šampon proti vypadávání vlasů, který je určen pro oslabené a jemné vlasy.
Zde můžete vidět cenu produktů Aminexil Garnier:
Fructis Proti vypadávání vlasů kúra muži (12x 6 ml) 299 Kč/12,25 €
Fructis Proti vypadávání vlasů šampon muži (250 ml) 74,90 Kč/3,15 €
Fructis Proti vypadávání vlasů kúra ženy (12x 6 ml) 299 Kč/12,25 €
Fructis Proti vypadávání vlasů šampon ženy (12x 6 ml) 74,90 Kč/3,15 €
Ve svém příspěvku ÚHRADA ZUBNÍ PROTÉZY POJIŠŤOVNOU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel ANNA .
Dobrý den,chtěla jsem se zeptat,dnes jsem dostala náhradu na vytržené zuby než se zhojí rány platila jsem za ni 2036kč.až dostanu protézu 4 zubu bude mě to stát necelých 15000 jsou to spodní zuby,mohu žádat pojišťovnu o příspěvek?mám 211.Děkuji.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Jaroslav.
Dobrý den.V listopadu mi budou dávat do spodní částí dásní dva inplantáty,aby mi mi držela spodní zubní náhrada,prodělal jsem před šesti lety mozkovou mrtvici +parézu lícního nervu.Během let se mi zdravotní stav zlepšil na tolik,že mi během této doby byly vyměněny 3x dolní protézy.Teď je stav takový,že mi ta horní vyhovuje a ta dolní ne.prováděli mi i prohloubení vestibula,ale bez efektu.Proto jsem se rozhodl pro inplantáty,kde na ně nasadím protézu.Ptám sebude mi tato protéza po roce a půl aspoň částečně hrazena VZP pojišťovnou?Je mi 76 let a stravu nemohu pořádně pokousat tudiž se mi špatně chodí na velkou stranu.Léčím se s vředovou chorobou,diabetem 2stupně a s ledvinou na nefrologii.Děkuji za odpověď.S pozdravem Hrnčíř Jaroslav.Odry.Pod lesem.8 Tel732 426 757.
Aminexil je inovativní farmaceutická molekula působící proti vypadávání vlasů, jež vzešla z 10letého výzkumu. Aminexil působí proti tuhnutí kolagenového pouzdra, uchovává vláčnost a elasticitu tkání, které obklopují vlasový kořínek, a tím pomáhá pevněji ukotvit vlas ve vlasové pokožce. Je vhodný pro ženy, které trpí lehkým až středně těžkým nebo sezónním vypadáváním vlasů.
Další aktivní látky: SP94 – působí na kvalitu vlasů, zásobuje vlasovou cibulku výživnými složkami nezbytnými pro její růst a napomáhá výstavbě silnějšího, tlustšího vlasového vlákna. Vitamíny PP a B6 vlasy revitalizují a zkrášlují.
Účinek posílen dvojí stimulací: Arginin stimuluje mikrocirkulaci a napomáhá přísunu živin nezbytných pro růst vlasové cibulky. Jemný masážní aplikátor s kulatou, ergonomicky tvarovanou špičkou z bílého bronzu vyhovuje všem typům vlasové pokožky, včetně té nejcitlivější. Je speciálně navržený pro cílenou aplikaci a lepší nanášení přímo na vlasovou pokožku a stimulaci mikrocirkulace.
Výhody výrobku: Posiluje vlasy, čímž obnovuje jejich hustotu. Produkt je bez parabenů, hypoalergenní formule je vhodná pro citlivou vlasovou pokožku. Účinnost prokázána pod dermatologickou kontrolou v nemocničním prostředí. Textura je nemastná, nelepivá.
Doporučená aplikace: Aplikujte 1 ampuli denně během intenzivní kúry, 3 ampule týdně během udržovací kúry po dobu 6 týdnů. Aplikátor uchopte vertikálně. Zašroubujte, dokud není pevně utažený. Pro nanesení séra stlačte plošku aplikátoru a nanášejte pěšinku po pěšince. Vmasírujte do pokožky hlavy. Nechejte působit a neoplachujte.
Kakaové máslo je velice odolný tuk získaný lisováním nebo vykapáním z kakaové hmoty. Má světle žlutou až zlatožlutou barvu, jemnou čokoládovou chuť a vůni. Neobsahuje kofein. Můžete ho skladovat při pokojové teplotě 2 až 5 let. Při pokojové teplotě je kakaové máslo tuhé, při teplotě lidského těla taje. Má speciální vlastnosti při tuhnutí a tání, což je velkou výhodou v potravinářství pro výrobu čokolády, dezertů, cukrovinek a polev. Kakaové máslo je důležitou surovinou při výrobě krémů, mastí, balzámů na rty, mýdel a jiného.
V naší poradně s názvem KREVNÍ TLAK A HODNOTY PODLE VĚKU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Michal Filák.
Dobrý den.
Je mi 75 let beru prášky na tlak Prestance 5/5
Tlak mám od 120 do135 ale spodní mám stále do 50
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Váš spodní tlak (diastolický tlak) je nízký a dochází u vás k tak zvané diastolické hypotenzi. Prestance působí tak, že rozšiřuje vaše cévy a snižuje diastolický tlak více než systolický, čímž může způsobit izolovanou diastolickou hypotenzi. Také věk může být významnou příčinou nízkého diastolického krevního tlaku, a díky tomu není vždy možné tento stav změnit. Co s tím? Musíte si promluvit se svým lékařem, abyste našli způsob, jak vyrovnat spodní diastolický tlak na fyziologicky přijatelnou úroveň. Sám si můžete pomoci tím, že budete nosit pravidelně a často kompresní punčochy, které zlepší váš krevní oběh. Také můžete zařadit více kávy s kofeinem, postupně můžete navýšit až na čtyři šálky denně.
Parafínové zábaly jsou velmi prospěšné a jejich účinky působí na pokožku i tělo velmi příznivě. Parafín dokáže absorbovat a udržet velké množství tepla, čehož se využívá právě při parafínových terapiích. Parafín je obvykle pevného skupenství a při zahřívání na teplotu 40–50 °C dochází k jeho tání, přičemž se přemění v teplou tekutou lázeň. Čistý parafín je bezbarvý. Dodává se v deskách nebo perličkové konzistenci (cca 3–5 mm), které usnadňují tání. Parafín pro kosmetické a terapeutické použití je dodáván čistý nebo parfemovaný. Díky nižšímu bodu tání je procedura příjemná a nedochází k popálení.
Ve chvíli, kdy se například noha, loket, ruka či jiné oblasti ponoří do parafínu, je teplo předáváno do postižené oblasti. Jakmile je část těla ponořena do parafínové lázně, začne parafín okamžitě měnit skupenství z kapalného na pevné a v tuto chvíli je účinek parafínu nejefektivnější. Teplo, které bylo použito k roztavení parafínu, je takto předáváno do postižené oblasti, a to v době tuhnutí parafínové vrstvy.
Léčba přebytečného kolagenu závisí na příčině jeho vzniku. Níže jsou uvedeny nejčastější způsoby léčby tohoto stavu. Pamatujte, že konzultace s lékařem nebo dermatologem je klíčová. Pomůže diagnostikovat problém a navrhne vhodnou léčbu.
Jak léčit přebytek kolagenu?
Protizánětlivé léky. V některých případech mohou lékaři předepsat nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) nebo kortikosteroidy ke zmírnění příznaků spojených s nadbytkem kolagenu.
Imunosupresivní léky. Pokud je příčinou nadbytku kolagenu autoimunitní onemocnění pojivové tkáně, mohou lékaři předepsat imunosupresivní léky, které pomohou zmírnit příznaky.
Fyzioterapeutické terapie. Fyzikální terapie a manuální terapie mohou pomoci zlepšit flexibilitu a snížit tuhnutí tkání způsobené nadbytkem kolagenu.
Chirurgie. V některých případech, kdy nadbytek kolagenu způsobuje významnou deformaci nebo sníženou pohyblivost, může být nezbytný chirurgický zákrok k odstranění přebytečné tkáně.
Zdravý životní styl. Strava založená na výživných potravinách, jako je ovoce, zelenina, bílkoviny a vláknina, v kombinaci s mírným cvičením a vyhýbáním se stresu může pomoci udržet zdraví a minimalizovat příznaky spojené s nadbytkem kolagenu.