UV LAMPA NA DUTINY a nejen to se dozvíte v tomto článku. Nehtová kosmetika je odrazem lidské touhy po zdobení a krásnějším vzhledu. Od kulturních a sociálních záležitostí se z ní postupně vyvinul celý nehtový průmysl, který stále přichází s něčím, co by ještě více uspokojilo nároky všech žen. Mnoho žen nejen u nás v České republice, ale i po celém světě není spokojeno se svými vlastními nehty. Proto se svěřují do péče odborníků a nechávají si dělat nehty gelové nebo akrylové. U nás jsou dnes běžnější nehty gelové. Oproti tomu například v USA jsou častěji k vidění nehty akrylové.
UV lampa 1000 W na gelové nehty – cena
UV lampa na gelové nehty je určená pro použití na UV gely a lehce tvrzené akryly. Tato UV lampa na nehty využívá vysoce energeticky výkonné UVA žárovky pro dosažení rychlejšího, bezpečnějšího a bezzápachového vytvrzení UV gelu. Tato moderní designová lampa s časovačem je vhodná jak pro profesionální, tak i pro domácí použití.
Ve svém příspěvku DOTAZ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Martina.
Dobrý den,přítel už od června 2017 má problém s jedním zubem.Zubař mu vyčistil kanálky,nějakou dobu měl vždy hojivou provizorní výplň ale stejně vždy se dostavila bolest,otok a vše se opakovalo.V prosinci už pan doktor zub zaplnil bílou plombou a v lednu zase problém.Plomba se odvrtala,dostal antibiotika.Ted v únoru má zase další antibiotika,otok tváře i oka.Poradi někdo co dělat?
Dekuji
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Jirka.
Něco podobného mám. Zánět dutiny čelistní dutiny. Jít na ORL, udělat ČT dutiny a antibiotika. RTG nemusí zánět ukázat. To se stalo mě.
Čtyřtrubicová profesionální výkonná UV lampa je určená pro profesionální i domácí použití. Speciálně vytvořená zrcadlová komora pro zpevnění gelu umožňuje, že se UV světlo ideálně odráží pro přesnější zpevnění každé vrstvy.
1x Tipy clear 100 ks + plastový box
Profesionální tipy transparentní – 100 kusů v plastovém boxu, rozděleno na 10 velikostí od 1–10. Kvalitní profesionální tipy určené k profesionálnímu použití pro všechny velikosti nehtů. Pro snadnější lepení – výřezová značka.
1x Tipy natural 100 ks + plastový box
Profesionální tipy transparentní – 100 kusů v plastovém boxu, rozděleno na 10 velikostí od 1–10. Kvalitní profesionální tipy jsou určené k profesionálnímu použití pro všechny velikosti nehtů. Pro snadnější lepení – výřezová značka.
2x Štětec na UV gel č. 4
2x Štětec na UV gel č. 6
1x UV gel Native – jednofázový – průhledný 5g
1x UV gel Native – jednofázový – průhledný růžový 5g
Ve svém příspěvku BÍLE SKVRNY VS PIGMENTOVÉ SKVRNY NA POKOZCE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Pikolo.
Dobry den,
priznaky, ktere popisujete, jsou opravdu pigmentove skvrny. Znatelne byvaji spise v lete po expozici na slunicku, naopak mene viditelne jsou v zime a na jare.
Problem se netyka nedostatku vitaminu, ale kozniho barviva melanin. Jeho "rozmisteni" a mnozstvi je nam dano geneticky a navic vekem dochazi k castejsim komplikacim na pokozce a zdurazneni jejich nedostatku. Proto se na pokozce objevuji skvrny,ktere jsou stale vice viditelne.
Lecba skvrn spociva v ochrane pred UV zarenim, dale v aplikaci specialnich kosmetickych prostredku, chemicky peeling, laser atd. Vybornou kosmetickou peci nabizeji pripravky Iklen (krem a serum) https://www.zbozi-kosmetika…
Pro vnitrni uzivani jsou vhodne doplnky stravy s vysokym obsahem antioxidantu, dale s obsahem karotenoidu a latek s anti-aging faktorem (napr. Neobotanics Sun Complex).
Na plet pouzivejte ochranne prostredy s UV faktorem po cely rok, nikoli jen v lete. Take je zname, ze slunicko zpusobuje predcasne starnuti kuze. Pobyt na slunci proto omezte.
Hezky den, Pikolo
Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.
UVB záření je odpovědné za spálení, tvorbu puchýřů a také i za pigmentaci. UVA záření je mnohem nebezpečnější, proniká hlouběji do kůže a způsobuje trvalé změny (stárnutí, rakovina kůže, chronické kožní onemocnění). Faktor SPF udává ochranu před UVB zářením, jenže dobrý prostředek musí obsahovat také ochranu před UVA zářením – tuto hodnotu označuje číslo PPD. Údaj PPD by měl naplňovat nejméně 1/3 ochrany proti UVB.
UV záření je nesilnější v poledne zhruba do 16hodin. Počátek silnějšího záření nastává na jaře od dubna a trvá až do září.
Vyhledávejte stíny jak je to možné.
Noste sluneční brýle.
Oblečení je výborným pomocníkem. Kanadský časopis Alive uvádí, že některé tkaniny mají výborný ochranný faktor. Například košile z denimu má ochranný faktor SPF až 1700 ve srovnání s bílou, plátěnou košili s SPF 7.
UV filtry v opalovacích přípravcích
Vybrat si správný přípravek není zrovna snadné. Aktivní ingredience (UV filtry) v opalovacích přípravcích rozdělujeme do dvou skupin:
Chemické UV filtry, které absorbují UV záření. Aby působily, musí se vstřebat do kůže. Starší generace obsahuje oxybenzone, novější obsahují Mexoryl SX, Tinosorb S a M.
Minerální UV filtry a nanočástice, které UV světlo odrážejí a rozptylují (jsou vhodné pro alergiky a děti), patří sem oxidy titanu, zinku, železa.
Skupina vědců a dermatologů v USA, Environmental Working Group (EWG), provedla řadu testování a studií na ochranných prostředcích vůči UV záření. Dospěli k názoru, že opalovací prostředky na bázi minerálních a nanočástic mohou být zdravější, protože jsou stabilnější vůči UV záření, delšímu pobytu na slunci a vyšší teplotě a méně pronikají kožní bariérou (snižují riziko alergií). Rovněž obsahují dobrou UVA ochranu, která v mnoha jiných přípravcích naprosto chybí nebo je nedostatečná. Další předností je, že neobsahují chemikálie jako například oxybenzone – známý alergen - nalezený u 65% přípravků na bázi chemické ochrany, který se třeba vůbec nedoporučuje v dětských přípravcích. Novější chemické filtry proti UVA však nabízejí výbornou ochranu bez obav alergických reakcí či jiného negativního vlivu na zdraví.
Existuje 7 povolených látek (z celkem 27 známých) absorbujících UVA radiaci, které je možné použít v opalovacích přípravcích. Mezi nimi je například v Evropě schválený: Tinosorb S, Tinosorb M a Mexoryl SX. Tyto nové látky jsou zhruba 3,8 až 5,1 krát účinnější než běžně používaný avobenzone.
TIP:Mexoryl SX využívá v některých přípravcích například značka LaRoche-Posay, dále Tinosorb S a Tinosorb M naleznete v přípravcích Eucerin, Daylong, Isis Pharma.
V naší poradně s názvem OPALOVÁNÍ A BÍLÉ MAPY NA ZÁDECH se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Paja.
Dobrý den,
lékař mi předepsal Micetal gel, určil stejnou diagnozu jako vy.
Už druhý den pečlivě myju, každý den večer.Zítra ale odjíždím na dovolenou na Krétu, pomůže tomu moře?Čeho se mám vyvarovat? CLOTRIMAZOL MÁM DOMA, ZAČNU HNED MAZAT.
DĚKUJI MOC.
PETROVÁ
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Cesta k moři bude naopak pro vyléčení pityriázy prospěšná, protože kvasinky, které ji způsobují nesnášejí slunce a na přímém slunci, vlivem UV záření, hynou a kůže se dostává do normálního barevného a zdravého stavu. Slunce nevyvolává ani žádné vedlejší účinky u léku Micetal. Slaná mineralizovaná mořská voda v této léčbě také nesmírně a blahodárně pomůže.
Čeho se ve středomoří vyvarovat:
I přesto, že jsou přímé sluneční paprsky v tomto případě na léčbu pityriázy prospěšné, tak ve středomoří je nezbytně nutné používat krémy s ochranným faktorem SPF, podle vlastních zkušeností s vaším fototypem pokožky. Pokud máte blond vlasy, modré oči a pokožku spíše světlejší, která má sklony na sluníčku rychle zčervenat, tak před sluněním použijte ochranný faktor vyšší než 35 a každé dvě hodiny ochranný nátěr opakujte a v době od 10 do 16 hodin se na slunce nevystavujte. Pokud máte pokožku normální, která se dobře opaluje nebo jste již opálená z domova, tak používejte ochranný faktor 16, nejlépe krém DayLong a postupně, jak budete postupně hnědnout, můžete ochranný faktor snižovat až na 8. I pro normální pokožku platí, že není dobré ji vystavovat slunečním paprskům v době od 12 do 14 hodin, kdy svit slunce obsahuje nejvíce UV záření.
Po návratu domů se objednejte v diabetologické poradně a nechte si preventivně změřit krevní cukr, protože výskyt kvasinkových a plísňových onemocnění, se kterými asi máte zkušenosti i z minula, když máte doma běžně Clotrimazol, souvisí se zvýšenou hladinou cukru v krvi, což může být důležitým ukazatelem na počínající rozvoj cukrovky - diabetes mellitus a je nezbytné tuto nemoc buď vyloučit anebo ji začít rychle léčit.
Držím palce, ať se Vám dovča na Krétě bezvadně povede a vrátíte se domů svěží, šťastná a plná krásných dojmů z kolébky antické civilizace :-).
Příprava nehtu je velmi důležitá pro celkový výsledek modeláže gelových nehtů. Při nesprávné přípravě bude výsledek neúspěšný. Nehet nejprve očistíme pomocí papírového polštářku a čističe a zbavíme ho nečistot a mastnoty. Po použití papírový polštářek vyhodíme, předejdeme tím nanesení nečistot zpět na nehet. Pomocí kopýtka nebo dřevěného dřívka odsuneme kůžičku kolem nehtu. V případě potřeby přebytečnou kůžičku opatrně odstraníme kleštěmi na kůžičku. Nehet zbrousíme jemným pilníkem a odstraníme všechen lesk. Nehet musí být dokonale zbroušen a očištěn, nesmí na něm zůstat žádná lesklá místa. Měl by vypadat, jako by byl poprášený bílým práškem.
Lepení tipu na nehet: Vybereme správnou velikost tipu jeho přiložením na nehet. Okraje nehtu musí dokonale odpovídat tvaru tipu. Nehet odmastíme čističem. Na lepicí plochu tipu naneseme lepidlo a kolmým přiložením pomalu pokládáme dolu. Lepidlo se tak rovnoměrně rozprostře po celé ploše. Lepidla by mělo být tak akorát, aby nepřetékalo. Pokud se tak stalo, přetékající lepidlo ihned odstraníme. Tip zkrátíme pomocí gilotiny na požadovanou délku. Jemným pilníkem zbrousíme strany a povrch tipu a tip upravíme do požadovaného tvaru. Boční linie tipu musí být rovnoběžné a musí přesně navazovat na kraje přírodního nehtu. U tipů Classic zpilujeme povrch tipu vůči nehtové ploténce do ztracena, ale nemělo by dojít ke kontaktu pilníku s nehtem.
Příprava nehtu před modeláží: Nehet očistíme čističem. Na přírodní nehet (tam kde není nalepený tip) naneseme Primer a necháme na 30 sekund vytvrdit v UV lampě.
Nanesení francouzské manikúry – bílé nebo barevné špičky: Špičku nehtu jemně zbrousíme bílým blokem, aby vznikl hladký povrch. Za pomocí štětce nebo zdobicí kuličky naneseme bílý nebo barevný gel na špičku nehtu. Necháme vytvrdit v UV lampě po dobu 2 minut.
Modeláž nehtu: Pomocí štětce naneseme slabší vrstvu podkladového gelu. Aplikace gelu by měla začínat od středu nehtu ke špičce nehtu a nakonec k nehtovému lůžku. Před umístěním do UV lampy se ujistíme, že gel nestekl na pokožku, a pokud se tak stalo, odstraníme ho pomocí dřevěné tyčinky. Necháme vytvrdit v UV lampě po dobu 2 minut. Modelovacím gelem začneme tvarovat nehet. Při 1. fázi naneseme gel na středový bod nehtu a táhneme směrem ke konci nehtového tipu. Snažte se gel rolovat zpět na středový bod. Tím vytvoříme takzvaný C-oblouk. Nakonec gel roztáhneme zhruba do 2/3 k nehtovému lůžku. Gelu musíme věnovat neustálou pozornost, aby nestekl na pokožku, když se tak stane, odstraníme jej pomocí dřevěné tyčinky. Necháme vytvrdit v UV lampě po dobu 2 minut a poté začneme modelovat 2. fázi. Postupuj
V naší poradně s názvem JAK POZNAT SVRAB se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Iva.
Je u svrabu podmínka svědění u každého případu?? Pokud je někdo bez tohoto svědění, tak to asi není svrab ne?? Je nějaký test? Četla jsem ze ano nějaká lampa na prosviceni a i stěry. Kde mi ho udělají??
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Svědění je charakteristickým znakem svrabu. Bez svědění to nebude svrab. Žádný test na svrab neexistuje. Diagnostika se obvykle provádí na základě obvyklého vzhledu a distribuce vyrážky a přítomnosti chodbiček v kůži. Diagnóza svrabu může být potvrzena identifikací roztoče, vajíček roztočů nebo výkalů roztočů. Toho lze dosáhnout opatrným odstraněním roztoče z konce jeho nory pomocí špičky jehly nebo získáním seškrábnutí kůže, které se pod mikroskopem prozkoumá na přítomnost roztoče, vajíčka nebo fekální hmoty roztočů. Toto mikroskopické vyšetření provede kožní lékař, který má potřebné vybavení.
Jako spotřebitel stojíte při nákupu opalovacího krému před mnoha možnostmi. Tyto možnosti zahrnují i hodnotu slunečního ochranného faktoru (SPF), která se může pohybovat od 8 do 50.
SPF je měřítkem toho, kolik slunečního záření (UV záření) je potřeba k tomu, aby došlo k opálení po aplikaci opalovacího krému, ve srovnání s množstvím UV záření, které je nutné ke spálení nechráněné pokožky. Čím vyšší SPF, tím větší je ochrana před UV zářením a tím větší je ochrana proti spálení.
Je důležité vědět, že SPF vám neřekne, jak dlouho můžete být na slunci, aniž byste se spálili. SPF neznamená, že pokud se normálně spálíte za 1 hodinu a použijete opalovací krém s SPF 8, bude to trvat 8 hodin, než se spálíte. Špatně. Místo toho vám SPF říká míru ochrany proti spálení před UV zářením, kterou poskytují opalovací krémy, když se používají podle pokynů – nikoli dobu ochrany proti spálení.
Množství UV záření může ovlivnit několik věcí:
denní doba,
sezóna,
geografická lokace,
nadmořská výška,
povětrnostní podmínky (zamračený den versus jasno).
Například člověk, který stráví 15 minut na slunci v poledne v Praze bez opalovacího krému, se nemusí spálit, ale tentýž člověk by se mohl spálit po 15 minutách strávených na slunci v Chorvatsku kvůli vyššímu množství UV záření v dané geografické lokalitě.
Expozici může ovlivnit také typ pleti, množství aplikovaného opalovacího krému a četnost opakovaného nanášení. Aby byl opalovací krém účinný, je důležité, aby byl aplikován podle pokynů a znovu aplikován podle pokynů a potřeby na základě fyzické aktivity. Plavání nebo aktivity, které mohou podporovat silné pocení, můžou vyžadovat častější opakované použití opalovacího krému.
Pamatujte, že SPF vám neřekne, jak dlouho můžete být na slunci, aniž byste se spálili. Místo toho je to míra množství ochrany proti spálení před UV zářením, kterou poskytují opalovací krémy, když se používají podle pokynů a podle potřeby.
I - velmi citlivá, která vždy zrudne a nikdy nezhnědne
II - citlivá vždy zrudne, hnědne málo
III - normální někdy zrudne, poměrně rychle zhnědne
IV – odolná, která nezrudne téměř nikdy, snadno hnědne
Proč kůže hnědne?
Zhnědnutí kůže způsobuje kožní barvivo melanin, které se aktivuje po pobytu na sluníčku. Je přirozeným ochranným filtrem. Čím menší je schopnost organismu tvořit melanin, tím větší je riziko poškození kůže. Nejnebezpečnější složkou slunečního záření je UV záření – A, B a C. UVA paprsky nehřejí, ale pronikající hluboko do kůže, kde mohou způsobit změny vedoucí až ke kožním nádorům. Jsou přímou příčinou předčasného stárnutí, pigmentových skvrn, působí na vypadávání vlasů a oslabují imunitní systém. UVB paprsky jsou velmi silné a způsobují spálení kůže, kožní reakce a alergie (fotodermatózy) a další. Rozhodně není pravda, že pouze lidé se světlejší pokožkou trpí alergiemi na sluníčko. Taková přecitlivělost se může objevit i u lidí s tmavším typem pleti. Jinými slovy, každá pokožka reaguje individuálně a je tedy nevyhnuté věnovat ji tolik pozornosti, jakou potřebuje.
Možnosti ochrany pokožky
1. Oblečení, nejlépe s dlouhým rukávem a pokrývka hlavy
V létě je vhodné nosit lehké bavlněné oblečení a pokožku dostatečně chránit. Pokrývka hlavy by měla být automatickou součástí, chrání před úpalem, úžehem, solárními alergiemi atd.
2. Opalovací krémy s vysokým UV faktorem
Podle výše SPF faktoru poznáte, jak dlouho můžete bezpečně pobývat na sluníčku a současně i za jakou dobu kůže bez ochrany zrudne. Prostředek s ochranným faktorem například SPF 15 umožňuje trávit na sluníčku bezpečně 15 minut a současně označuje, že po zhruba 2,5 hodině fototyp I určitě zrudne.
Faktor 50+ představuje maximální ochranu a nic vyššího už na trhu nenajdete. Přípravky s vysokými filtry by měli používat hlavně děti, lidé s fototypem I a II, dále lidé s kožními alergiemi, zraněním či jinými kožními problémy. Kvalitní ochranný přípravek by měl obsahovat UV A a UV B filtr. Osvědčené neparfémované přípravky vhodné i pro citlivou pokožku nabízejí značky jako např. Bioderma, Daylong, Altermed.
Mnoho lidí zapomíná na citlivé části obličeje – rty, nos a uši. Proto je důležité používat přípravky speciálně pro tyto oblasti: pomády, krémy. Velmi nebezpečné je slunění u kojenců a batolat, kteří ještě nemají vyvinutý ochranný systém proti UV záření. Odhadovaná bezpečná doba pobytu na sluníčku je max. 45 – 60 minut, nejlépe však s ochranným krémem s vysokým UV faktorem a kloboučkem. Přehled přípravků vhodné pro citlivou pokožku dětí najdete zde: solární dětská kosmetika.
Móda bronzové pleti si vybírá daň v podobě zhoubných i méně
V naší poradně s názvem BÍLÝ POVLAK NA JAZYKU,ČERVENÉ TEČKY A HRBOLKY V ZADU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Marcián.
Dobrý den, víte začínám mít strach,že by to mohla být rakovina dutiny ústní,nebo jazyka,jelikož mě pořád bolí v krku a jsem pořád nachlazen a ten červený bolák na špičce je viditelnější. Vzadu na straně se mi dělají nějáké vředy,nebo tak něco a jsou vidět na jazyku fialové žíly čím dál víc. Často vysmrkávám krvavý hlen. Na střední škole jsou kouřil a pak i práci,ale pak jsem přestal. No a víte ústní hygienu jsem zanedbával dlouhodobě kvůli pocitu na zvracení ze zubní pasty, takže 27.Února jdu na zubní kliniku a uvidím jak dopadnu. Je možné,že by ejakulace vlastního sperma do úst se špatnou hygienou mohla vyvolat rakovinu ústní dutiny či jazyka?
Děkuji Vám za Váš čas a budu se těšit na odpověď
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Ejakulace vlastního sperma do úst nevyvolá rakovinu ústní dutiny ani jazyka? Sperma je nositelem zárodku nového života a není pro lidský organismus nijak nebezpečné. Špatná ústní hygiena může vytvořit příhodné podmínky pro vznik různých bakteriálních nákaz, které později mohou vést ke vzniku nádoru. Zkušený zubař rakovinu pozná, takže je opravdu dobře, že jdete na zubní. Tam vám všechno v ústech prohlédnou a přesně budete vědět na čem jste. Možná, že to bude jen obyčejná kandidóza jazyka, kterou jednoduše vyléčíte podle doporučení lékaře.
Gelové nehty jsou umělé nehty, které mají velmi přirozený vzhled. Jsou tenké, ohebné, nežloutnou a nejsou porézní. Gelové nehty jsou čím dál více populárnější mezi profesionálními i domácími uživatelkami. UV gely se dělí na UV gely modelovací, UV gely podkladové, UV gely vrchní a UV gely na francouzskou manikúru.
Ve svém příspěvku PADÁNÍ PŘÍČNÉ KLENBY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Václav Marek.
Při delší chůzi mně začne hrozně bolet noha zespodu za prsty prsteníček a prostředníček. Domnívám se, že mně padá příčná klenba. Prosím Vás o radu co se s tím dá dělat.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Václav.
Delší doubu trpím pálením - štípáním dutiny ústní včetně rtů, dásně jsou příliš citlivé až bolestivé a je to čím dál horší.
Co by se na to dalo použít?
Laváž dutiny břišní je výplach dutiny břišní skrze pobřišnici. Cytostatická laváž dutiny břišní představuje novou metodu léčení pacientů při a po operačním výkonu, vyvinutou původně pro zhoubné nádory pobřišnice, ale v současné době je aplikována s dobrými výsledky i při jiných náročných operačních zákrocích. Během operačním výkonu dochází zpravidla při odstraňování nádoru k uvolnění buněk, které se mohou uchytit na zasažených plochách a následně dále růst. Navíc při operaci lze odstranit jen viditelné nádorové struktury, zatímco mikroskopické unikají pozornosti. Aby bylo zamezeno jejich novému růstu, je nutné zbytky nádorového onemocnění co nejdříve odstranit. Prozatím nejúčinnější metodou pro jejich likvidaci je tak metoda laváže břišní dutiny, nazývaná rovněž „hypertemická cytostatická intraperitoneální intraoperační laváž břišní dutiny“.
Vlastní princip laváže spočívá v naplnění břišní dutiny cytostatickým roztokem a udržování jeho teploty na hodnotě blízké 43 °C. Tím dochází k uplatnění dvou důležitých principů nutných ke zničení malých nádorových buněk. Jedná se o termotoxicitu a cytotoxicitu a jejich vzájemné působení s umocňujícím účinkem. A jaký je princip termotoxicity? Při zahřátí zdravé tkáně cytostatikem na teplotu blízkou 43 °C dochází k jejímu prokrvení ve snaze odvést přebytečné teplo, a tím také dojde k ochlazení cytostatického roztoku. Nádorová tkáň se, na rozdíl od zdravé tkáně, při zahřátí cytostatickým roztokem na teplotu blízkou 43 °C brání pokrytím svého povrchu ochrannou proteinovou vrstvou, neboť na rozdíl od zdravé tkáně by nedokázala nádorová tkáň odvést teplo, které by ji zničilo. Proteinová vrstva nádorovou tkáň však zviditelní imunologickému systému, který ji pak může identifikovat jako vetřelce a účinně proti ní bojovat (a to do doby, kdy je vystavena uvedenému teplotnímu působení). Cytotoxicita spočívá zejména v tom, že jsou používány koncentrace cytostatik až 1 000x vyšší než u klasické intravenózní ambulantní aplikace. Vzájemný účinek působení termotoxicity a cytotoxicity pak umožní, aby se cytostatický roztok dostal v nadprahové úrovni do všech částí lidského těla (včetně nejjemnějších mozkových cévek), ve kterých má za úkol zničit nádorové buňky dříve, než dojde k získání jejich imunity proti cytostatickému roztoku. Tato doba je kritická a pohybuje se kolem 30 až 35 minut od začátku aplikace cytostatického roztoku. Vzhledem k přirozené termoregulaci lidského těla je zahřátý cytostatický roztok v břišní dutině ochlazován. Z těchto důvodů musí být roztok recirkulován a ve speciálním tepelném výměníku vyfiltrován a znovu je potřeba jej zahřát na teplotu blízkou 43 °C. Proces účinného působení zahř
V naší poradně s názvem STARECKE SKVRNY A KYSELINA MRAVENCI se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Astina.
dobry den.muze mi nekdo poradit co na starecke skvrny na hrbetu ruky.co kyselina mravenc?Dekuji
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Kamča.
Astino a Majko, kyselina mravenčí se používá při výrobě rumu, jako rumové aroma, ale v kosmetice o jejím použítí nevím. Nicméně aplikací jiné kyseliny na pokožku, kyseliny glykolové se skutečně dají vybělit i stařecké skvrny. Tento proces se jmenuje exfoliace pleti nebo také chemický peeling. Tento chemický peeling dokáže v některých případech pomoci s vybělením i stařecké skvrny na hřbetu ruky. Po absolvování exfoliace může být ještě použíta diamantová mikrodermabraze, která pokožku také výrazně omlazuje a zesvětluje pigmentové skvrny. Co je ale nejdůležitější v boji proti stařeckým skvrnám na rukách, je chránit pokožku hřbetu ruky před sluncem, aby se neopalovala! Na to jsou dobré rukavice a krémy s vysokým UV faktorem.
Spinocelulární karcinom dutiny ústní patří k poměrně široké skupině dlaždicobuněčných nádorů v oblasti hlavy a krku (head and neck squamous cell carcinoma – HNSCC). Ústní dutina obsahuje přední 2/3 jazyka, spodinu ústní, tvářové sliznice, zubní lůžka, tvrdé patro a oblast směrem dozadu za zuby moudrosti. Výskyt v této lokalizaci se zvyšuje po 40. roce, se zvýšeným výskytem kolem 60. roku věku. Mezi hlavní faktory patří kouření, alkohol, nedostatečná ústní hygiena a dlouhodobé dráždění dutiny ústní vadným chrupem.
Příznaky
V časných stadiích je spinocelulární karcinom dutiny ústní bez příznaků. V dalším průběhu je nejčastějším projevem bolest, dále se mohou objevit polykací obtíže a ztížená mluva. U 40 % nemocných jsou v době diagnózy postiženy také lymfatické uzliny, mohou být zduřelé čili zvětšené, a to na krku, pod dolní čelistí a pod ušima.
Léčba je chirurgická nebo pomocí ozařování. V pokročilých fázích se využívá i kombinace těchto metod. Pokud jsou postiženy i uzliny, vyoperují se nebo ozáří také, podle toho, jakou lékaři zvolili taktiku na primární nádor. Nezbytnou součástí léčby je rovněž tišení bolesti, která bývá u rakoviny jazyka značně nepříjemná a zatěžující.
Prognóza
Průběh nemoci a šance na vyléčení jsou u rakoviny dutiny ústní horší. Může za to počáteční bezpříznakové stadium, kdy pacient nepřijde k lékaři, protože ještě nemá žádné potíže. A mnohé alkoholiky, kteří mohou být například bezdomovci, nepřivedou často k lékaři ani již začínající známky nemoci. Šance na vyléčení se pak značně snižují.
Obecně platí, že předcházet rakovině dutiny ústní můžete pomocí pravidelných preventivních prohlídek u zubního lékaře, který včas odhalí případné změny v ústech.
V naší poradně s názvem OLEJ S CITRONEM se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Dana.
Něco takového se prodává v Tunisku a nemá to chybu.Faktor to žádný nemá
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Kamča.
Oleje, které se používají v kuchyni, jako například olivový olej, rýžový olej, slunečnicový olej, mají přirozený ochranný UV faktor 2 až 4, podle druhu oleje. Navíc tyto oleje mají i přírodní vitamín E, který předávají pokožce a tím ji omlazují. Přidáme-li k oleji ještě několik kapek citronové šťávy (maximálně 1/2 lžičky na 1 deci oleje), tak z takového oleje získáme bezvadnou přírodní hydratující směs - emulzi.
Infračervená lampa Philips poskytuje úlevu od bolesti svalů a kloubů. Její 150wattové infračervené teplo proniká hluboko do pokožky, kde zlepšuje krevní oběh a poskytuje účinnou úlevu pro oblasti o velikosti cca 20 x 30 cm (ramena, lokty, lýtka či krk). Soustředné kruhy této lampy pomáhají zacílení na určitou oblast. Bylo prokázáno, že účinky infračerveného světla mají pozitivní vliv na akné a záněty dutin a dokážou ulevit od bolesti a únavy. Jelikož se svaly uklidní, automaticky se uvolní a odpočívají. Zrychlený krevní oběh zároveň napomáhá zbavování nečistot a obratem posílá krev obohacenou kyslíkem přetíženým a bolavým svalům. Tento proces bude mít blahodárné účinky i na vaše tělo.
Philips je jedním z předních výrobců osvětlení s více jak 100letou zkušeností se světly. Na celém světě prodal již více než 15 miliónů infračervených lamp a spokojení zákazníci přibývají. Netrapte se zbytečně bolestí či únavou. Ať už jde o důsledek sezónní chřipky, akné, či běžné únavy například po pracovním dni. Infračervené světlo vám dokáže pomoci.
Lampa vydává intenzivní infračervené a tepelné záření, které proniká hluboko pod kůži, rozšiřuje cévy a zrychluje tím cirkulaci krve (má léčebnou funkci), navíc je vhodná i pro kosmetické účely. Infralampa má 1 teplotu, 5 aretačních poloh a možnost nastavení až na 12 minut s časovačem. Součástí balení je originál Philips žárovka (150 W).
Infralampa je určena pro nahřívání při nachlazení, svalových bolestech, jako podpora kosmetické péče (u nečisté pleti).
Popis: 1 teplota, 5 aretačních poloh; výkon 150 W; lisované sklo; vzdálenost mezi infračerveným zářičem a ozařovanou částí těla by měla být cca 80 cm; doba prohřívání by měla být do 12 minut; při ozařování je nutné mít zavřené oči; napájení ze sítě 230 V/50 Hz; vnější rozměry (d x š x v/165 mm x 135 mm x 200 mm; hmotnost hlavního přístroje cca 774 g; provozní teplota -5 °C až +35 °C; provozní vlhkost (relativní) 30 % až 85 %; skladovací teplota -5 °C až +50 °C.
Balení obsahuje: infralampu (hlavní jednotka) a návod v českém jazyce.
Ve svém příspěvku DOPLNĚK STRAVY NA PLEŤ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Marie .
Dobrý den,chci se zeptat,zda existují nějaké tabletky popřípadě doplněk stravy na pleť s pigmentací-se světle hnědými flíčky na tváři?Děkuji.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Krasojizda.cz.
Na pigmentaci byl oblíbený výrobek Imedeen Prime Renewal, jenže ten už dlouho není k dispozici. Pokud se ale podíváme na složení, najdeme na trhu několik výrobků, které lze rovněž využít. Neobotanics Skin Essence obsahuje látky, které byly testované na pigmentaci s pozitivním výsledkem. Řeč je například o kyselině ellagové (extrakt z granátového jablka)
"Výsledky dvojitě zaslepené, placebem kontrolované klinické studie, realizované na 13 zdravých ženách ve věku 20 - 40 let, ukázaly, že zvýšení příjmu kyseliny ellagové ve formě extraktu z granátového jablka po dobu 4 týdnů potlačuje pigmentaci v lidské pokožce vlivem UV záření."
Ve svém příspěvku VELKE PIGMENTOVE SKVRNY NA OBLICEJI se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Andrea Talovicova.
DOBRY DEN JE MI 38 LET,VZDY,KDYZ ZACALO SLUNCE OBJEVOVALI SE MI PIHY NA OBLICEJI A NA PODZIM ZASE VYMIZELY.MINULY ROK SE MI UDELALA VELKA PIGMENTOVA SKVRNAPO CELEM CELE A NA PODZIM ZASE VYMIZELA,JSEM Z TOHO ZOUFALA,JE TO NEPEKNE,TAKOVA SKVRNA NA CELE...MOHL BY MI NEKDO PORADIT CO S TIM,DEKUJI.Andrea
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Markéta.
Pigmentové skvrny se nejčastěji objevují přes léto - mají souvislost se sluníčkem - a proto je důležitá prevence.
- používat opalovací krémy s vysokým UV faktorem (30+), popř. i makeup
- dostatečný pitný režim
- strava bohatá na betakaroten, vitamin E a zinek (popř. zvolit i nějaký přírodní doplněk stravy)
- vyhýbat se ostrému sluníčku (zejm. přes pravé poledne) a solárku
- přes léto si nedělat peeling
- používat kvalitní hydratační krémy
Jinak pigmentové skvrny se dají odstranit pulzním světlem, chemicky nebo přírodně (z bylinek pomáhá např. netřesk).
Ovariokela – u malých holčiček (do 1–2 let). Jde o stav, kdy jsou úpony vaječníků (ovaria) relativně dlouhé a pánev relativně malá. Ovarium může vyplavat tříselným kanálem. Není žádná klinická symptomatologie, žádné křeče, problém zjistí vyšetření pohmatem (má velikost fazole). Terapie spočívá v manuálním vrácení ovaria zpět, jinak by mohlo atrofovat. Plánovaná operace není urgentní, ovarium se při ní vrátí zpět do dutiny břišní, provede se plastika tříselného kanálu.
Hernia umbilicalis (pupeční kýla) – vyskytuje se poměrně často, ale ne v dětském věku. Je to jediná kýla, která se může spontánně uzavřít. Vyšetření pohmatem. Pokud se neuzavře do 6 let, operuje se a provádí se plastika kýlní branky. Pokud se kýla neoperuje, může se zvětšovat (po těhotenství). U dospělých se může uskřinout, nejčastěji u mužů při zvýšené fyzické námaze.
Hernia supraumbilicalis (nad pupkem) – malé defekty ve stěně břišní, může dojít k uskřinutí. Indikuje se k operačnímu výkonu.
Hernia unguinalis (tříselná) – objevuje se v dětském i dospělém věku. Velmi často dochází k uskřinutí, což znamená komplikace. Indikuje se tedy k plánovanému operačnímu výkonu, provádí se plastika tříselného kanálu.
Hernia skrotální (varlete) – kýlní vak svým obsahem zasahuje do skrota a skrotum deformuje. Může dojít k uskřinutí a zánětu. Léčba je tedy nutná a spočívá v návratu vaku zpět do dutiny břišní a provedení plastiky tříselného kanálu.
Hydrokela testis (vodní kýla varlete) – přítomnost tekutiny v obalech varlete, deformita skrota, při pohmatu tvrdé, tuhé, nebolestivé. V tomto případě se do dutiny břišní dostane voda, nejčastěji v dětském věku, kdy není zcela uzavřena komunikace mezi dutinou břišní a oblastí skrota, nebo u starých lidí. Léčba se provádí punkcí (kontraindikace v dětském věku), u dospělých může dojít k recidivám (znovu se naplní tekutinou). Operační výkon spočívá ve zrušení komunikace s dutinou břišní a částečném odstranění obalů varlete (recidiva by pak neměla nastat).
Variokela – je zmnožení cévní pleteně v okolí varlete a spermatického folikulu, což způsobí deformaci skrota, výsledkem je ohromné houbovité varle. Pacienti mají problémy s tvorbou spermií, tedy s plodností. Léčba spočívá v chirurgickém odstranění cévních pletení.
Brániční hernie na podkladě vývojové vady – defekt na bránici, kdy část bránice není vyvinuta (vzadu a laterálně). Nejsou časté, ale pokud nejsou u novorozence léčeny, umírá. Klinický průběh: plod se vyvíjí úplně normálně, po narození zhoršená respirační funkce (dušnost, cyanóza, smrt) – dítě polyká vzduch, střeva se proplynují, zvětšuje se bří
Ve svém příspěvku AKNÉ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Andrea.
Dobrý den,
je mi 17 let a už od těch 11 let mě trápí akné. Mezi 13-15 rokem to bylo ze všeho nejhorší a myslela jsem si, že tím to hasne... Ale omyl. Od 16 let se mi už sice přestali dělat vředy (i když občas nějaký ještě vyraší), ale zůstaly mi pozůstatky (na nose, líčkách a čele). Nevím jestli to nazvat jizvami nebo rozšířenými póry, ale je to opravdu nehezké a nejde to zakrýt ničím. Krom toho se mi sem tam udělá ještě nějaký ten vřídek, ale především mám hodně podkožního tuku (nemyslím si, že jsou to mílie, ale vymáčknout to taky moc nejde a je toho dost a je to dost velké a viditelné). Opravdu už nevím, co s tím mám dělat. Čistím si pleť 2x denně, ráno a večer. Vždy dělám to, co mi řekla kosmetička (mlíčko - nechat působit a pak smít vodou, pleť. vodu a nakonec na večer krém na hydrataci). Jenže nic se neděje a připadá mi, že se vše ještě víc zhoršuje. Byla jsem 2x u kožní, a ta mi vždy předepsala nějaký chem. roztok, který byl taky bez úspěchu. Brala jsem spirulinu, zinek a podobné doplňky stravy a také nic. Jediné, co mi kdysi pomáhalo bylo slunce a aloe vera. Takže se v tom snažím pokračovat, ale je to opět bez reakce. Opravdu už nevím, co s tím, a tak mě napadlo, že třeba někdo na internetu bude mít stejný problém jako já a zná řešení. Předem děkuji za odpověď.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Jitka.
je mi 27, mám akné rezistentní na všechny léky, atb apod. jediné, co mi trošku pomohlo (ale pouze v době, kdy jsem to brala, pak se to do dvou měsíců po vysazení zase vrátilo ve stejné míře) byly retinoidy - Curacne tbl na predpis od kozniho lekare, nicmene to nemohu doporucit - jsou to desne chemicke sajrajty, skoro mi odesla jatra a navic jsem kvuli tomu za 4 roky malem umrela na melanom ( a to jsem nechodila na slunce, mazala se i do skoly ci kdykoli jsem sla ven opalovacimi kremy... retinoidy zcitlivuji kuzi na UV zareni a ta je pak nachylna ke vzniku melanomu)
TZN co s tim? Nasadila jsem lecbu dle cinske mediciny:
za sebe mohu doporučit STRAVU - zadne maso, mlecne vyrobky, zadne cukry(to zabira hodne) ci alkohol, zadne pecivo. Ovoce (zadne citrusy) a zeleninu pouze varenou, tzn jim lusteniny (mungo, adzuki, cizrnu..), slzovku (jobovy slzy), ryzi, seminka vseho druhu (lnena, sezamova, konopna, slunecnicova) a orechy ZAZVOR (nastrouhat a zalit vrouci vodou, nechat v konvi louhovat cely den - vypiji konev 1l denne), k tomu velkou hrst (cca 30-50g) KUSTOVICE (pozor, nesmi byt sirena, kupuji po kilech z e-shopu v biokvalite), chodim behat a denne vypiji minimalne 3l ciste vody
k tomu pouzivam pouze biokosmetiku (osobne mi vyhovuje zn.Urtekram - sprcháč ze třtinoveho cukru Brown sugar), kokosovy olej po koupani (mam suchou plet, ale zaroven mastnou), jedine co pouzivam chemickeho lokalne pokud potrebuji podporit lokalni lecbu je z USA (pres eshop acne.org) dovezeny peroxid (acne.org - Treatment).
Jsem hodne ve stresu protoze jeste studuji, tzn o zkouskovem se to trochu zhorsi, ale jedine timto jsem docilila, ze sice nevychazim jeste uplne bez make-upu, ale napr kdyz se pri sportu zpotim a make-up trochu sleze, mohu si dovolit prijit mezi lidi bez toho, aby se me lekli, super osvobozujici pocit, jeste to neni idealni ale do budoucna chci zkusit jeste lymfodrenaze a akupunkturu na akne, potom verim ze timto rezimem budu mit casem normalni cistou plet.
Hromadění krve v portální žíle: Portální žíla je velmi důležitá, vzniká spojením žil vedoucích krev ze sleziny a střev do jater. V játrech se portální žíla rozpadá na malé žilky – živiny i toxické produkty ze střev se v nich dostanou do blízkého kontaktu s jaterními buňkami, které detoxikují škodliviny a zpracovávají živiny. Následně je krev pomocí jaterních žil vyvedena do dolní duté žíly, která teče do pravé poloviny srdce. Existuje řada chorobných stavů, při nichž se krev v portální žíle hromadí pod tlakem (takzvaná portální hypertenze). Obvykle je důvodem narušení toku krve překážkou nebo špatnou pumpovací funkcí srdce. Hromadící se krev se může následně začít filtrovat z portální žíly do dutiny břišní a ascites je na světě. Nejčastějšími důvody portální hypertenze jsou:
cirhóza jater – cirhotická jaterní tkáň klade odpor tekoucí krvi a ta se hromadí v portální žíle;
srdeční selhání – selhává-li pravá polovina srdce, začne se před ní hromadit krev, což může vést k městnání krve v dolní duté žíle, v jaterní tkáni (kongesce jater) a nakonec i v portální žíle;
útlak nádorem – nádory nacházející se v blízkosti portální žíly mohou způsobit její útlak, může jít například o nádory jater, nádory slinivky, nádory žlučníku nebo nádory žlučových cest;
trombóza portální žíly – vznik krevní sraženiny (trombu) v portální žíle vytvoří překážku pro proudění krve a může vést ke vzniku přetlaku;
Budd-Chiariho syndrom – jde o velice vzácnou příčinu vzniku portální hypertenze, jedná se o uzávěr jaterních žil, které odvádějí krev do dolní duté žíly; medikové ho dobře znají z fakulty, ve skutečnosti je jeho výskyt asi jedna ku milionu.
Nádorová onemocnění dutiny břišní: Nádory v blízkém kontaktu s dutinou břišní do ní mohou začít sekretovat tekutinu. Typické je to u žen s rakovinou vaječníku, ostatní nádory orgánů dutiny břišní mohou mít stejný efekt.
Záněty dutiny břišní: Záněty dutiny břišní mohou být opět spojené s tvorbou vody v břiše. Aby byl ascites patrný, muselo by se jednat o rozsáhlé záněty, jako je například difuzní zánět pobřišnice.
Nedostatek bílkovin: Bílkoviny udržují krevní tekutinu v cévách pomocí onkotického tlaku. Je-li bílkovin nedostatek, vede to k prosakování krevní tekutiny mimo cévy a následkem jsou otoky včetně vzniku ascitu. Snížení hladiny bílkovin v krvi nalézáme u podvýživy (nafouklá břicha afrických dětí jsou ve skutečnosti plná vody) nebo u ztrát bílkovin (například ztráty bílkovin do moči u nefrotického syndromu).
Komplikace akutní pankreatitidy: Relativně vzácnou komplikací akutního zánětu slinivky může být vznik zánětlivých píštělí (kanálků), jimiž se do dutiny břišní dostane pankreatická šťáva obsahující řadu trávicích enzymů. V takovém případě je v ascitu vysoká hladina amylázy. Stav je nebezpečný, protože aktivované enzymy mohou pobřišnici začít doslova trávit zevnitř.
V naší poradně s názvem ZUBNÍ PLOMBA TRVANLIVOST se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Keatsnok.
Zajímá mne trvanlivost zubní plomby. Preferuji, aby byla co nejdelší a jsem ochoten si za to připlatit. Dříve amalgamové plomby vydržely i několik desetiletí. Loni se mi stalo, že UV tvzená plomba mi vypadla po OSMI dnech. Ke cti dentistky uvádím, že v rámci reklamace jsem neplatil nic a nová plomba (tentokrát s použitím Kofferdamu) zatím odolává zubu času již 3 měsíce.
Jednoduchá otázka zní: v případě, že zubní plomba vypadne,do kdy od jejího zhotovení mohu nárokovat její bezplatnou obnovu?
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Kamča.
Zubní výplň, neboli plomba (blomba) nemá žádnou záruční dobu. To, jestli vám ji zubní lékař opraví zdarma, záleží výlučně na jeho ochotě a tu může ovlivnit mnoho faktorů, jako vzájemná sympatie, serióznost stomatologa, atd. Obvykle bývá dobrým, leč nepsaným zvykem, že zubní výplň je zhotovena zdarma, pokud se poškodí nebo zcela vypadne do tří měsíců ode dne zhotovení. Případné konflikty z toho plynoucí posuzuje Česká stomatologická komora, její odborná komise, v rámci a reklamačního řízení. K tomu je třeba napsat písemnou stížnost, která musí obsahovat alespoň jméno, příjmení a adresu stěžovatele. Potřebné doklady pro rozhodnutí, například záruční list – pokud byl vystaven – nebo doklad o úhradě si pak vyžádá příslušná revizní komise, která se bude případem zabývat.
Vitiligo je nemoc bílých skvrn, jedná se o takzvané získané kožní onemocnění, které se projeví v průběhu života. Projevy vitiliga zahrnují vznik bílých ohraničených skvrn, které postrádají pigment. Vitiligem jsou často doprovázeny jiné autoimunitní choroby. Vyskytuje se u 1 % populace, a to nejvíce ve věkové kategorii 10–30 let.
Přesný mechanismus vzniku vitiliga není znám. Je však jisté, že se jedná o poškození melanocytů – kožních buněk produkujících pigment – zřejmě autoimunitním zánětem, toxickým působením nebo špatnou komunikací mezi melanocyty a neurony. Často doprovází jiná onemocnění. Nejčastěji je vitiligo spojeno s nemocemi štítné žlázy, cukrovkou nebo anémií.
Vitiligo můžeme dělit na fokální – u tohoto typu se objeví jedna nebo více skvrn na jedné části těla. Segmentální – tento typ je spojen s přítomností jedné nebo více skvrn, které se nacházejí na jedné straně těla. Generalizované – s vitiligem tohoto typu je spojen výskyt skvrn, které jsou rozesety na různých částech těla. Největší koncentrace vitiligových skvrn je v oblasti očí, rtů, loktů, na prstech. Univerzální – tato forma vitiliga postihuje více než 80 % kůže.
Vitiligo je bledost, tedy ztráta pigmentace v ohraničené oblasti kůže. Jsou to bílé skvrny, které mívají velikost asi 0,5–5 cm. První skvrny vitiliga se často objevují na zraněné pokožce, na místě prudkého opálení a podobně. Zhoršení nemoci je pak spojeno se stresem či jinou vážnou nemocí, jinak může být vitiligo v období klidu, kdy se nijak nerozšiřuje. Kromě prostého vybledlého úseku pokožky může vitiligo provázet i zbělení vlasů v ohraničených ložiscích, tyto mohou i vypadávat. U pacientů s vitiligem pak hrozí větší riziko vzniku rakoviny v postiženém místě na kůži.
Provádí se krevní testy na vyloučení přítomnosti onemocnění žláz s vnitřní sekrecí, dále se stanoví hladina krevního cukru a hlavně autoprotilátek. Rozhodující pro určení diagnózy je vyšetření Woodovou lampou, která vyzařuje UV světlo. Po ozáření UV světlem jsou bílé skvrny lépe viditelné, což je velká pomoc zejména u pacientů s bledou pletí. Vyšetřuje se také vzorek odebrané kůže, který je zasílán na histologii.
Léčba vitiliga patří do rukou dermatologa. Předtím je však nutné vyloučit možné přidružené nemoci. Dermatolog může využít místní léčbu, například fototerapii s využitím UV světla, což se kombinuje s nanesením mastí, které zvyšují citlivost pokožky na účinky UV. Další topickou (povrchovou) léčbou je aplikace kortikoidních mastí. U nešířícího se klidného vitiliga je možné využít chirurgickou léčbu, kdy se transplantují kožní štěpy nebo jen separované melanocyty, které zajistí pigmentaci pokožky. V případě, že vi
Předtím, než se sama pustíte do modeláže svých nehtů, vám doporučuji navštívit buď alespoň párkrát profesionála a okoukat od něho některé kroky, nebo si alespoň vyhledat dostatek ukázek na internetu. Nejste-li úplný laik, postačí vám můj návod.
Příprava nehtů, pilování, lepení tipů
Než začnete s úpravou nehtů, měly by být vaše ruce úplně čisté. Poté pomocí pomerančového dřívka nebo některého nástavce z manikúry zatlačte přerostlou kůžičku. Neměla by se odstraňovat, jen zatlačovat. Zdrsněte nehty pomocí pilníku s hrubostí 180. Vyberte správnou velikost tipů. Nesmí být menší ani větší než vaše šířka nehtu. Číst tipu, který má přilnout k nehtu, a konec nehtu samotného natřete lepidlem na nehty, nikdy nepoužívejte lepidlo, které k tomu není určené, mohla byste si způsobit vážné zdravotní problémy. Vždy lepte po jednom tipu, nechte lepidlo chvíli zaschnout a přiložte k nehtu, držte alespoň 30 sekund, poté nechte ještě alespoň 2 minuty zaschnout, než odstřihnete. Ideálním nástrojem pro stříhání tipů na nehty je takzvaná gilotina. Nalepené a zakrácené nehty dopilujte do požadované délky, zapilujte přechod a zdrsněte celou plochu tipu.
Podkladový gel
Podkladový gel se nanáší jako první vrstva. Nanáší se pomocí štětce po celé ploše nehtu i tipu ve velmi tenké vrstvě od zatlačené kůžičky po okraj nehtu, ale pozor, nesmí se kůžičky dotýkat, jinak se vám nehty budou „odfukovat“. Naneste všechny prsty na jedné ruce a teprve potom dejte do UV lampy vytvrdnout na 2 až 4 minuty podle gelu a doporučení výrobce. Je lepší používat stejnou značku všech gelů, podkladových a modelovacích, zaručíte tím tak jejich správné tvrdnutí a přilnutí.
Francouzská manikúra, barevné gely
Je na vás, zda se rozhodnete pro celé barevné nehty, francouzskou manikúru, nebo budete jednotlivé styly střídat, prakticky se s barevnými gely pracuje stejně. Jak francouzská manikúra, tak celobarevné nehty se nanášejí štětečkem a nejlépe v několika vrstvách. Gel nanášejte na každý nehet zvlášť a hned nechte vytvrdnout, aby vám nestékal. Sejně jako u podkladového gelu ani barevný a později modelovací gel by se neměl dotýkat kůže a čím blíže ke kůži nanesete, tím déle vám nehty vydrží a pomaleji budou odrůstat. Neumíte-li od ruky nanést francouzskou manikúru, můžete použít šablonu, stejně jako to děláte, když si francouzskou manikúru vytváříte lakem. Než ale dáte nehet vytvrdnout, šablonu raději odstraňte.
Modeláž nehtů
Až budete mít nehty barevně připravené, přistupte k samotné modeláži nehtů. Myslete na to, že největší vrstva gelu je uprostřed nehtu a do stran je roztahována. Na štěteček naberte gel a ten jedním tahem rozetřete po celé