Ingredience: 1 kg vyškvařeného sádla, 0,75 l nedrceného a suchého bylinného materiálu
Postup: K výrobě konopné masti je nejlépe použít sušené listy a květenství – samičí rostliny bez stonků. Pracujeme s poměrem 1 kilogram sádla na 0,75 litru nedrceného a suchého bylinného materiálu. Rozhodující je i poměr listů a květenství, květenství má vyšší podíl aktivní látky. Připravíme si vodní lázeň. Sádlo rozpustíme a přidáme rozemleté a rozemnuté části rostliny. Pro zjednodušení louhování a scezení můžeme rostlinné části napěchovat a zašít do bavlněného či gázového sáčku. V rozpuštěném sádle směs po dobu dvou hodin louhujeme a necháme vychladnout. Základ masti společně s bylinnou necháme ještě po dobu jednoho týdne odležet na chladném a temném místě. Mast poté znovu zahřejeme po dobu dvou hodin cca na 80 °C a louhování opakujeme. Následné čtyři týdny necháme mast odležet, poté ji ještě naposled zahřejeme tak, abychom ji přivedli do stavu tekutosti. Pevný materiál scedíme přes jemné plátno, které lze použít například jako obklad na postižené části těla nebo na zábaly kloubů. Dokud je mast ještě teplá, plníme ji do čistých sklenic či kelímků, které lze opatřit víčkem. Domácí konopnou mast uskladňujeme nejlépe v chladnu a temnu.
V naší poradně s názvem KAŠTANY VÝROBA DOMÁCÍ MASTI se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Pepa.
Píšete v návodu 3 sáčky želatiny Agar Agar (jeden sáček 10g). To znamená 1 sáček 1litr vody, celkem 3 litry vody? A do toho 150 ml kaštanové tinktury? 3 litry vody není trochu moc? U běžně koupené želatiny (Natura) 20g do 150 ml vody. Je to opravdu 3litry vody? Děkuji za odpověď. Růžička
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Kamča.
Já používám jen jeden pytlíček želatiny, aby byla mast dostatečně koncentrovaná.
Posekejte nadrobno 2 vrchovaté hrsti kůry. V hrnci rozehřejte 500 g sádla, až bude vřelé. Nasypte bylinky, nechte vzkypět, zamíchejte a odstavte. Nechte stát do druhého dne. Druhý den směs opatrně přihřejte, aby se odspodu nepřipálila, přefiltrujte přes lněné plátno a slijte do připravené skleničky. Uchovávejte v chladu a temnu. Můžete použít samozřejmě i jiný masťový základ.
Dubovou kůru sbíráme ze stromů na podzim, a to pouze z mladých větví o průměru maximálně 2–3 cm. Kůra na větvi se podélně nařízne a postupně odlupuje, pak ji v tenké vrstvě usušíme a uložíme do uzavíratelné nádoby nebo sáčku a uskladníme v suchu. Jednodušší je kůru nebo přípravky s jejím výtažkem zakoupit v lékárně. Tyto výrobky nejsou drahé a přitom jsou opravdu účinné.
Kostivalová mast a jak si připravit kostivalovou mast doma
Domácí výroba mastí je pro vás určitě populární téma, proto zde přinášíme návod na výrobu kostivalové masti. Pravá kostivalová mast obsahuje čerstvý kořen kostivalu. Ten se sbírá na jaře nebo na podzim.
Dubová kůra ve formě gelu příznivě působí při hemoroidech, pocení nohou, trhlinkách, na podrážděnou kůži po slunění a drobných spáleninách. Gel podporuje hojení, má antiseptické a antimikrobiální účinky. A navíc příjemně voní a pocitově chladí.
Použití: 2–3x denně jemně vetřít na místo aplikace.
Postup: Sedací koupel si připravujte denně následujícím způsobem – dvě lžíce směsi namočte do 1 litru vody a nechte několik hodin odstát. Poté nálev vařte 15 minut a doplňujte vodu, abyste stále měli litr. Nechte louhovat a použijte. Sedací koupel by měla trvat minimálně 15 minut a doporučuje se po vychladnutí provádět 2x denně.
Mast z dubové kůry je jemná, takže je mimo jiné určená pro miminkovskou atopicky ekzémovitou, extra citlivou a suchou pleť. Tato mast má vyšší podíl řepíku, vosku a glycerinu a nižší podíl silic, syndermanu a dubu.
Pokožka se potírá tence, aby mohla dýchat. Jemnou dubovou mast lze také (na rozdíl od ostatních mastí) používat kolem očí, kde blokuje nadměrný odpar vody ve prospěch kapilárního toku. Také je ideální na příliš suchou a tvrdnoucí pokožku a na velmi citlivou pleť.
Po porodu je vhodná mast z dubové kůry u maminek s výskytem poporodních hemoroidů a prasklinek v oblasti konečníku.
Mast s extraktem z dubové kůry je vhodná k péči o pokožku se sklonem k zevním hemoroidům. Receptura masti je obohacena o extrakt z vilínu, panthenol a allantoin, látky napomáhající pokožku zklidnit, zjemnit a usnadnit její regeneraci.
Aplikace: 2 až 3x denně jemně vetřít na postižené místo. Určeno pouze k zevnímu použití.
Ingredience: 35 g nerafinovaného bambuckého másla, 65 g bio konopného olej, 8 kapek vitamínu E
Potřebujete: hrnec nebo vyšší pánev, skleněná nebo nerezová miska, tyčový mixér, kelímek (berte prosím v potaz, že našlehané bambucké máslo zvětší svůj objem)
Postup: Do vyšší pánve nebo hrnce dejte vařit cca 5 cm vody. Vložte skleněnou nebo nerezovou misku s bambuckým máslem a nechte ho mírně změknout (nesmí vařit!). Z vody misku vyndejte, až bude máslo změklé tak, že ho dokážete rozetřít lžičkou. Šlehejte tyčovým mixérem přibližně 5 minut do zchladnutí na teplotu kolem 50 °C. Přidejte konopný olej a mixujte, dokud se vám nevytvoří hladká šlehaná pěna. Nyní přidejte vitamín E a ještě jednou důkladně promixujte. Přendejte směs do připraveného čistého kelímku, počkejte, až úplně vychladne a teprve pak zavíčkujte. Máte hotovo a můžete používat.
Použití: Tuto konopnou mast lze použít na spáleniny, ekzémy včetně atopických, lupénku, artrózu (do II. stupně), oděrky, akné, svalové bolesti, migrény, záněty a otoky žil a jiné potíže.
Na jeden litr masťového základu použijte 100 gramů zelené sušiny ze samičích rostlin. Přirozený poměr květu a listí v zelené sušině zachovejte, je zhruba 1 : 3–4. Pokud vám všechny listy před usušením zežloutly nebo jste je museli kvůli škůdcům otrhat, doplňte listy samičích rostlin květy a listy samčích rostlin, které se sklízí již v červenci a srpnu a výborně se hodí na čaje a koupele. Jako médium můžete použít bílou nebo žlutou lékařskou vazelínu, kterou koupíte v lékárně, nebo nejlépe a nejcitlivěji, ale také finančně nejnáročněji, kakaové a kokosové máslo. To je však na ztvrdlé paty nebo bolestivé svalstvo či klouby zbytečný luxus! Velice oblíbené a finančně nejméně náročné je takzvané vnitřní sádlo, které se ovšem rychleji kazí. Osobně vnitřní sádlo doporučuji, zejména děláte-li si doma menší množství masti, které brzy spotřebujete. Vnitřní sádlo není sádlo prodávané v obchodech, i když i to lze v nouzi použít.
Postup: Nechte rozpustit cca 1 kg vepřového sádla, přidejte 2 až 3 hrsti právě otrhaných listů a nechte za stálého míchání přejít varem asi 5 minut. Vypněte a nechte 24–48 hodin odstát a vychladnout. Po 24–48 hodinách postup opakujte. Směs se nesmí připálit. Nechte mírně povařit 3 až 5 minut. Takto vzniklou směs přelijte přes kovové sítko do menších zavařovacích skleniček. Nechte při pokojové teplotě zchladnout. Mast skladujte v ledničce. Takto připravená mast je výborná na revma a bolesti kloubů.
Hlavička miminka v těhotenství tlačí na střeva a ty tak často reagují výskytem hemoroidů. Aplikace dubové kůry v těhotenství nepoškodí plod ani placentu, neboť se tyto přípravky používají pouze zevně. Může se používat po celou dobu těhotenství.
Dubová kůra v těhotenství je vhodná k ošetření hemoroidů. Působí velmi hojivě. Má stahující účinky, které jsou známy již od pradávna, působí protizánětlivě a pozitivně posiluje sliznice těla. K dostání je buď gelový přípravek, nebo sušené rostlinky pro přípravu sedacích koupelí. Použít se samozřejmě může i čerstvá kůra dubu.
Ingredience: 5 g kořene kostivalu, 5 g jinanu dvoulaločného, 5 g rozmarýny, 3 g arniky, 100 g bambuckého másla
Postup: Sušené bylinky rozdrtíme, vložíme do porcelánové nebo skleněné misky, přidáme bambucké máslo, vložíme do vodní lázně a zahříváme po dobu 5 hodin. Voda nesmí vřít, maximálně může perlit. Je nutné vodu stále kontrolovat, aby se neodpařila. Potom se macerát přefiltruje přes plátýnko, nalije do 100ml dózy a nechá vychladnout. Mast se používá k promazávání postižené části. Díky kombinaci bylinek má mast protizánětlivé a protirevmatické účinky. Mast však nenahrazuje lékařskou péči.
Základem vaší domácí hojivé masti je tinktura z jírovce. Podle toho, jak jste trpěliví, si ji buď můžete koupit hotovou v lékárně nebo si ji jednoduše připravit sami.
Na tinkturu z jírovce nakrájejte pořádnou hrst čerstvých kaštanů na kousky a oloupejte je. Kousky vložte do sklenice a zalijte vysoko procentním obilným alkoholem. Obilný alkohol se prodává pod názvem konzumní líh 80%. Jeho ceny a dostupnost můžete vidět tady: konzumní líh cena. Proč právě obilný alkohol? Obilný alkohol je čistá forma ethylalkoholu, která se vyrábí destilací fermentovaného zrna. Jedná se o bezbarvou kapalinu bez přidané chuti. Je vysoce hořlavý, těkavý a mimořádně dobře se v něm rozpouští saponiny. Je proto nutné, aby kaštany byly kompletně pokryty tekutinou. Po třech týdnech louhování můžete hotovou tinkturu z jírovce přecedit přes filtr a použít ji k výrobě masti z kaštanů.
Lnicová mast je kombinací bylin. Je složena z vepřového sádla, včelího vosku, lnice, z benediktu lékařského, tymiánu, ořešáku, lopuchu a parfému ze směsi přírodních silic. Je určená k ošetření akné či pleti náchylné k trudovitosti. Obsažené rostlinné extrakty mají výborné čisticí, zklidňující a regenerační účinky. Účinky lnicové masti: nejlépe se hodí k ošetření problematické pleti (akné, pleť náchylná k trudovitosti), vhodná k léčbě suchých ekzémů a plísní, v některých případech lupénky či svrabu, při zevní aplikaci ovlivňuje příznivě stav cév (praskání žilek, varixů, bércových vředů, hemoroidů), má výborné čisticí a zklidňující účinky.
Podle intenzity příznaků nanášejte kaštanovou mast na nohy jednou až dvakrát denně. Při aplikaci ji vždy jemně vmasírujte do pokožky od bérce až po stehno.
Umyjte a osušte listy kostivalu a pak je nasekejte. Rozpusťte vazelínu v misce, kterou ponořte do lázně s vroucí vodou.
Jakmile se vosk roztaví, přidejte kostivalové listy, které jsou nasekané a duste je po dobu jedné hodiny, za stálého míchání. Občas zkontrolujte hrnec, abyste se ujistili, že je tam dostatek vody.
Použijte gumové rukavice, protože cedění bude velmi horké, nalijte kostivalové listy do cedníku nebo hadrového sáčku. Přeceďte tolik směsi, jak to bude jen možné, přes sáček do misky.
Nalijte horkou směs do čisté sklenice. Umístěte víko na sklenici, ale nechte směs vychladnout, než jí uzavřete. Označte sklenici datem a uložte ji do chladné spíže nebo lednice, kde vydrží po dobu tří měsíců.
Ingredience: 150 g sádla, 150 g nerafinovaného bambuckého másla, 20 g mandlového oleje, 250 g volně sypaných celých sušených listů konopí (1/4 by měla být ze sušených samičích květenství, palic, které by měly pocházet z kvalitních rostlin)
Postup: Rozpusťte sádlo. Sušené listy rozdrobte nahrubo, vhoďte do kastrolu a za častého míchání pomalu louhujte asi 20 minut. Nechte trochu vychladnout, opatrně přidejte 2 díly vody a vařte asi 1,5 hodiny, odstavte a nechte vychladnout, už nemíchejte. Vychladlý kastrol dejte přes noc do ledničky. Další den opatrně seberte ztuhlý tukový škraloup a vodu se zbytky listů a stonků vylijte. Ze škraloupu ještě vytlačte vodu, dobře promíchejte a natlačte do širší nádobky s volnějším uzávěrem. Nechte v temnu proležet tak dlouho, než uvnitř dojde k alkoholovému kvašení (2–3 týdny). Do uleželého mixu přidejte 150 g bambuckého másla a mandlový olej, rozpusťte vše v hrnci, zahřívejte tak dlouho, dokud se z ní uvolňuje nepříjemný zápach po kvašení, a přeceďte přes hrubší cedník. Přidejte jemně rozdrcené palice, nalijte do menší a vyšší nádoby (zavařovačky) a za občasného míchání vařte ve vodní lázni asi hodinu, až se na povrchu začne vytvářet pěna. Nechte vychladnout, zavřete nádobu a uložte na chladné a temné místo. Za týden opět povařte ve vodní lázni a za další týden znovu. Hotovou mast přeceďte přes čisté plátno. Mast ještě můžete vylepšit přidáním máty nebo konopného oleje (pro léčbu kožních nemocí a afekcí). Také se osvědčilo přidání kadidla, které má některé účinky podobné jako konopí. Nakonec rozlijte do kelímků a nechte ztuhnout. Uchovávejte v chladnu, zvlášť v případě, že jste do masti přidali konopný olej, který rychle podléhá rozkladu. Mast by se měla spotřebovat do 6 měsíců, pokud je v ní konopný olej, tak nejlépe do 3 měsíců.
Použití: Pomáhá při spáleninách (zchlaďte popálené místo pod proudem studené vody a okamžitě natřete silnější vrstvou masti, po vstřebání znovu namažte), léčí všechny druhy oděrek, povrchní říznutí, zanícené póry (akné), boláky vzniklé ucpáním žláz za uchem (i u zvířat), zarostlé nehty, kuří oka, opary, některé plísně včetně bílé nehtové, některé druhy lupénky a atopických ekzémů, ekzém na loktech, lehké artritické (do II. stupně) a revmatické bolesti, strnulou šíji, bolesti zad, záněty a otoky žil, bércové vředy, pohmožděniny jako natlučené koleno, výron a svalové bolesti, menstruační bolesti, hemoroidy, chronický zánět hrtanu (vhodné je mast aplikovat s Priessnitzovým obkladem), začínající rýmu, nachlazení a bolest v krku (napomáhá k uvolňování hlenu – natřete mastí nos a čelo, namasírujte jí krk a převažte šátkem), pomůže i při astmatických obtížích (uvolňuje dýchání), na migrény, bolesti hlavy (natřít čelo a spánky).
Rozehřát domácí sádlo,přes odšťavňovač vymačkat šťávu z aloe vera a přidat k sádlu a pořádně promícháme,musí se to vše spojit,pak dát do lednice a používat dle potřeby.A já na praskliny používám Lipobase je to 100% účinné,je potřeba toho vyzkoušet víc
chtěla bych si udělat mast z Měsíčku lékařského, všude se ale píše jen o čerstvých natrhaných oranžových květech (trhané v plném květu a za slunečného dne) cca 1 hrst na 0,5kg sádla.
Můžu tu mast udělat i ze sušených oranžových květů kolik však budu potřebovat gramů na 0,5 kg sádla?