Facebook Síť X Pinterest email tisk

Téma

VZOR PORODNÍ PLÁN


Vzor porodního plánu

Porodní plán anebo „porodní přání“ je dokument se seznamem bodů, které si rodička přeje mít během svého porodu dodrženy, naplněny. Lékař i personál nemocnice by měli porodní plán respektovat. Je vhodné ho prokonzultovat ve vybrané porodnici dopředu. Ne všude je totiž běžnou záležitostí. Žena musí počítat také s tím, že ne všechny body porodního plánu budou dodrženy v případě, že dojde k nějakým komplikacím během porodu.

Pokud se pro porodní plán rozhodnete, předkládáme níže malý seznam, co do něj můžete uvést. Odevzdat byste jej měla alespoň dva týdny před termínem do své porodnice a kopii mít s sebou u porodu. Jde ale o seznam orientační. Je třeba mít na paměti, že vám porodnice nemusí ani při nejlepší vůli ve všem vyhovět.

Na svůj porodní plán můžete uvést:

  • Koho si přejete u porodu (partnera, kamarádku, maminku...).
  • Přejete-li si, aby partner přestřihl pupeční šňůru.
  • Budete-li akceptovat klystýr nebo YAL gel, případně ani jedno.
  • Přejete-li si oholit okolí hráze.
  • Akceptujete-li nástřih hráze.
  • Jaké tišící prostředky si přejete (epidurál, jiné prostředky na tišení bolesti, nebo vůbec nic).
  • V jaké poloze a kde chcete rodit (ve vodě, na stoličce, klasicky).
  • Jaké pomůcky chcete využít ve druhé době porodní (míč, relaxační hudba, sprcha...).
  • Požadujete-li celkovou narkózu nebo epidurál v případě akutního císařského řezu.
  • Přejete-li si případnou přítomnost studentů medicíny.
  • Jak rychle chcete dítě přiložit k prsu (do 30 minut).
  • Zda si přejete dítě hned po porodu změřit.
  • Přejete-li si samovolný porod placenty, pokud nenastanou komplikace.
  • Požadujete-li přítomnost jednoho z rodičů u vyšetření dítěte.

Porodní plán je vaše představa ideálu. K porodu samému byste měla přistupovat otevřeně, s klidem a vědomím, že jste pro jeho zdárný průběh udělala vše, co se dalo. Možná bude porod probíhat trochu jinak, než jste čekala. I náhoda by tak měla mít ve vašem porodním plánu svůj prostor.

Zdroj: článek Porodní plán

Poradna

V naší poradně s názvem SEDMIDENNÍ DETOXIKAČNÍ PLÁN se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Michaela.

Dobrý den, mohu poprosit o plán 7denni detoxikace. Děkuji

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Kamča.

Plán na první den
První den detoxikačního plánu začíná očistou střev. Lze použít například projímadlo Glauberovu sůl (epsomská sůl). Přidejte dvě až čtyři čajové lžičky soli (10 až 20 gramů) do 250 mililitrů vody. Může chvíli trvat, než se všechny krystaly rozpustí. Ale nečekejte příliš dlouho.
Sůl chutná velmi hořce. Chcete-li to zmírnit, stačí přidat trochu citronové šťávy. Poté slanou vodu po malých doušcích všechnu vypijte. Je také dobré mít připravenou sklenici vody k následnému vypláchnutí úst. Účinky se obvykle dostaví za hodinu, někdy až za tři. Připravte se, že následující hodiny strávíte převážně na WC, a proto si na to zvolte vhodný den, kdy budete moct být doma.
Mimo této slané vody v prvním dni nic jiného nejezte ani nepijte. Nepropadejte pocitu trýznění, bavte se tím a dělejte lenošivé zábavné činnosti.

Druhý den
Nejdůležitější věcí pro druhý den, jsou tekutiny. Tekutiny je důležité doplňovat i mimo tento režim, ale po prvním detoxikačním dni je to zcela zásadní. Během celého druhého vypijte tři litry neperlivé vody a neslazených bylinkových čajů.
Druhý den je na jídelníčku i zelenina a žďabet ovoce. Zelenina se podává syrová, vařená nebo ve formě polévek a smoothies. Ovoce je v tento den povoleno jen v miniaturním množství, protože obsahuje fruktózu.

Třetí den
Třetí den našeho 7denního detoxikačního plánu patří vyvážené zásadité stravě. Polovinu talíře bude tvořit zásodotvorná zelenina. K tomu přidejte dostatek bílkovin (20 až 35 gramů čisté bílkoviny na hlavní jídlo) v podobě ryb a ořechů. Ryby připravujte v troubě nebo na kontaktním grilu.
Během dne vytvořte tři talíře, které postupně zkonzumujte. mezi hlavními jídly si dejte malý kousek vhodného ovoce. Dodržujte pitný režim z druhého dne.

4. až 7. den
Čtvrtý den se tělo již dostatečně zotavilo z očisty střev. Od čtvrtého dne v našem plánu přibyde dostatek pohybu. Věnujte v každém dalším dni 60 minut lehkému až středně těžkému cvičení. Ideální je zejména jóga, kdy cvičení nejen zpevní tělo, ale pomůže i vypnout a uvolnit se. Ve čtvrtém dni a ve všech dalších konzumujte jídlo podle předpisů z třetího dne a dodržujte pitný režim ze druhého dne.

Bližší informace včetně jídelníčku zjistíte v našem článku plán detoxikace na 7 dní: https://www.ceskaordinace.c…

Zdroj: příběh Detoxikační jídelníček

Jak probíhá porod

Porod probíhá v jednotlivých porodních dobách:

První doba porodní: otevírací

První doba porodní je fáze porodu, při níž dochází za pomoci děložních stahů k otevírání a zkracování děložního hrdla až do úplného zániku a vytvoření souvislého porodního kanálu. Je započata hormonem oxytocinem. Doba mezi stahy se postupně zkracuje a délka stahů prodlužuje, přesné časové parametry jsou však u každé ženy jiné. První doba porodní trvá zhruba 10–12 hodin u prvorodičky a 6–8 hodin u vícerodičky. V průběhu první doby porodní může dojít k prasknutí vaku blan a odtoku plodové vody. Nejpozději k tomu dojde během druhé doby porodní, častěji však bývá před jejím započetím porodníkem vak blan protržen.

Druhá doba porodní: vypuzovací

Druhá doba porodní je dobou vypuzování dítěte z dělohy. Žena cítí děložní stahy a silné nucení na tlačení. Před začátkem tlačení by měla být zašlá děložní branka (zbytek děložního hrdla), jinak hrozí poranění matky i dítěte, a měla by být dorotovaná hlavička, aby dítě vycházelo čelem k matčině hrázi. Rotování hlavičky probíhá mezi 1. a 2. dobou porodní a trvá déle, je-li dítě v takzvaném zádovém postavení (v děloze má zádíčka směrem k zádům matky). Je-li dítě v poloze záhlavím, dochází nejdříve k porodu hlavičky, poté ramínek a zbytku tělíčka, je-li dítě v poloze koncem pánevním, vychází nejdříve zadeček a nožičky. Dítě v poloze příčné nelze spontánně porodit, a tak dochází k operativnímu ukončení porodu (zpravidla plánovaný císařský řez). Stejný postup bývá volen i u dítěte větší hmotnosti v poloze koncem pánevním. Trvá-li druhá doba porodní déle než dvě hodiny nebo hrozí-li kyslíkový nedostatek dítěte, přistupuje porodník k použití kleští či vacuumextractoru, případně se provede akutní císařský řez.

Třetí doba porodní: porod placenty

Placenta se odloučí a vyjde během několika minut až několika hodin po porodu dítěte. Nevyjde-li, musí být odstraněna chirurgicky pod narkózou.

Zdroj: článek Porod

Příběh

Ve svém příspěvku CELULITIDA LÉČBA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Lusi.

Ahoj všem, kdo bojují s celulitidou. Stalo se mi, že jsem si před časem oholila nohy a s hrůzou jsem zjistila při bočním pohledu na hladké nohy, že se pod kůží vytvořily takové nerovnosti, jako by pod kůží byly nerovnoměrné polštářky tuku. Toto jsem pozorovala na stehnech a bocích. Byla jsem z toho nešťastná :-( Dlouho jsem zkoumala, jak to odstranit. Zkoušela jsem jsem diety, ale po zhubnutí a ukončení diety se to vrátilo a bohužel ještě více. Problém byl v tom, že jsem se moc nehýbala. V práci sedavé zaměstnání, jsem analytička, a po práci rodina, děti, manžel, domácnost, znáte to... Rozhodla jsem se s tím skoncovat a vrátit tvar mých nohou do původního štíhlého tvaru. Vyčlenila jsem si čtyři hodiny v týdnu na trénink v posilovně, to není zas tak náročné (pondělí, středa, pátek po hodině a půl). Hned po práci tam zajdu a poctivě odcvičím předepsaný trénink, který mám od své trenérky. Nejdříve jsem s ní i cvičila, aby mně naučila, jak to dělat správně. Nyní již cvičím sama. Hned po každém takovém cvičení si dám hroznový cukr Glukopur a pak do půlhodiny si dám půl grilovaného kuřete, u kterého nejím kůži a přikusuju celozrnný chléb. Hlídám si, abych po celý den rovnoměrně do sebe dostala přibližně 180 gramů bílkovin a dvakrát tolik sacharidů. To dokážu udělat acidofilním mlékem, nízkotučným tvarohem a masem. Jako zdroj sacharidů používám piškoty, třeba s tím acidofilním mlékem je to dobré. Pak také jím během dne rýřové chlebíčky a přílohy k hlavním jídlům volím rýži, brambory a těstoviny. Jako ideální večeře nebo oběd se pro mě stalo rizoto. Dodržuju rozestup mezi jídly hodinu až dvě hodiny. O víkendu s manželem a dětmi jezdíme na kolech a aby s námi naši caparti zvládli i delší trasy, tak používáme cyklistickou vodící tyč na dětská kola a zbytek dlouhých tras je taháme za sebou. To byste nevěřili, že při takovém přecpávání se vám půjde celulitida pryč. Je to jednoduché. Díky cvičení se vám tuky přemění na maso, které se dá pěkně vytvarovat pomocí objemového tréninku, kterém jsem psala výše. Dneska mám své nohy spátky zase hladké, bez celulitidy a zapoměla jsem na hladovění, tudy cesta nevede. Naopak je třeba dobře a pravidelně jíst a hýbat se, pak si tělo nevytváří tukové zásoby ve formě ošklivých podkožních rundálů. Doporučuji si na začátek vzít trenéra, který vám na míru udělá jídelníček a sestaví cvičební plán a ukáže vám, jak to dobře odcvičit. Mě na to stačilo 15 hodin s trenérkou (první konzultace, cičební plán, jídelníček a nauka cviků), což při její ceně 500 Kč za hodinu činilo 7500 Kč, které jsem dříve za rok vydala za redukční diety, které mi ovšem takový efekt nikdy nepřinesly. Nyní jsem šťastná a navíc jsem se dokázala naučit vnímat své tělo a žít ve výživové harmonii.
Takže proti celulitidě jedině pohyb a správná strava. Žádné pilulky a ani samotné redukční diety. Zkuste to, budete překvapené, jak to bezvadně funguje.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Lenka .

180g bílkovin? Pánbůh s vámi! Zena by neměla přijmout víc než 1g/kg tělesné váhy!

Zdroj: příběh Celulitida léčba

Ukázka porodního plánu

Každá porodnice by měla mít nějakou brožuru nebo tiskopis, v nichž informuje potencionální rodičky o své filozofii a politice. Tyto informace by si měla žena prostudovat dřív, než začne porodní plán sepisovat, aby věděla, co má ve svém porodním přání zmínit, a také, s jakými názory se může ze strany porodnice setkat. Rodička by se měla zaměřit na možné alternativy porodu (přítomnost porodní židličky, porodního vaku, zapnutí CD přehrávače, zapálení vonného oleje a podobně), podporující polohy během porodu, zda je možné mít s sebou doprovod u porodu, na možnost využití epidurální anestezie nebo Entonoxu a další.

Porodní plán by měl být nedílnou součástí porodu, jak vypadá, naleznete zde.

Zdroj: článek Porodní plán

Příběh

Ve svém příspěvku MÁM DOLE 6 KG :) se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Pavla.k.

Ahoj všem , držím palce vše co se do hubnutí pustili ,když se chce tak to jde :) Přes kámošku mám výživovou poradkyni konzultace jsou po telefonu tak ani nemusím někde lítat ,ale pomáhá mám dole 6,5 kg za necelé 2 měsíce . Tady to je jsou tam i dobré články :) http://www.centrum-redukce-vahy.webnode.cz
a pište jak Vám hubnutí jde :)

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Jaromíra Lapáčková.

V minulosti, jsem zkoušela různé diety, přípravky na hubnutí, ale vždy se mi váha vrátila. Měla jsem pohybové problémy, brala jsem léky na vysoký krevní tlak, tak jsem se rozhodla objednat do Světa zdraví na pobočku, kterou jsem si vyhledala na internetu. Začala jsem s váhou 99 kg. Převzala si mě specialistka, která mi vysvětlila mé chyby při stravování a navrhla mi roční program. Dostala jsem rozpis doporučených a nedoporučených potravin, vysvětlila mi velice ochotně můj stravovací plán, mohla jsem volat pro informace a zbytek byl na mně. Jedla jsem 5x denně, mnohem více potravin, než před začátkem hubnutí. Akorát jsem dodržovala navržený plán. Zhubla jsem 20 kg za 8 měsíců a pokračuji.

Zdroj: příběh Mám dole 6 kg :)

Příklad porodního plánu

Porodní plán si sestavují především ženy informované, které absolvují předporodní kurzy a se svojí porodní asistentkou tyto porodní plány sestavují. Ale také jsou to často rodičky s negativní zkušeností z minulého porodu, které se tímto porodním plánem chtějí ochránit a zabránit tomu, aby se to negativní znovu opakovalo. Vhodný čas pro sestavování plánu je kolem 36. týdne těhotenství, kdy rodičky absolvují kurzy, získávají a vstřebávají informace a představují si a plánují svůj porod.

Zdroj: článek Porodní plán

Příběh

Ve svém příspěvku DETOXIKAČNÍ JÍDELNÍČEK se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Karlíčková Lucie.

Dobrý den. Chtěla bych poprosit jestli by šlo napsat detoxikacni jídelníček na sedum dni na každy den? Děkuji

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Iveta.

Dobrý den, prosím vás o 7denni detoxikační plán. Moc děkuji a ještě bych se chtěla zeptat když mám krevní skupinu O co pro mě je a není vhodné moc děkuji

Zdroj: příběh Detoxikační jídelníček

Jídelníček pro diabetiky na večer

Osoby s cukrovkou si musí hlídat přísun sacharidů a kalorickou hodnotu stravy. Rozhodně to ale neznamená nějak se drasticky omezovat v jídle. Strava musí být vyvážená a pravidelná a ne nárazová.

Typ I

Člověk s cukrovkou 1. typu si neumí inzulín vyrábět sám, nebo ho dokáže vyrobit jenom v malém množství. Dodává si proto do těla inzulín injekcemi. Myslí tudíž na rovnováhu mezi jídlem a inzulínem namísto svých beta-buněk sám.

Diabetická strava je racionální a regulovaná, sestavená dle předem stanoveného jídelního plánu. Člověk s diabetem může jíst stejnou stravu jako všichni ostatní lidé, jeho omezení jsou dána pouze regulací, a to zejména časovou.

Svůj základ mají jídelní plány stejný. Důležité je jíst pravidelně, doporučuje se šestkrát denně, v určeném množství. Rovněž se zohledňují stravovací návyky získané před onemocněním; účelem jídelního plánu totiž není změna dosavadních zvyklostí. Z toho vyplývá, že při sestavování stravovacího plánu dbáme na vyváženost, abychom snížili případné riziko hypoglykémie či hyperglykémie.

Jedinými živinami ovlivňujícími hladinu glykémie jsou sacharidy. K vypočítání obsahu sacharidů v potravě, které se u diabetiků sledují, slouží výměnné jednotky. Jedna výměnná jednotka obsahuje vždy stejné množství sacharidů: 10 g nebo 12 g. Nezáleží na tom, jde-li o chléb, těstoviny, čokoládu či mléko.

Jídelní plán je u každého pacienta rozdílný. Zohledňuje se v něm věk pacienta, hmotnost, fyzická aktivita, povolání, jiné komplikace a podobně. Je zřejmé, že energetický příjem šestnáctiletého chlapce ve vývoji bude větší než příjem sacharidů třicetiletého muže. Také jídelníček vrcholového sportovce bude obsahovat více sacharidů než jídelníček úředníka.

Výměnná jednotka (v. j.) je umělý pojem, který byl zaveden, aby usnadnil lidem s diabetem přemýšlet o jídle. Používá se převážně u diabetiků 1. typu.

Jedna výměnná jednotka obsahuje 12 g sacharidů.

Množství výměnných jednotek stoupá s věkem, u dívek asi do 13 let, u chlapců asi do 16 let. Pak se ustálí nebo spíše mírně klesne. (U dětí se počet výměnných jednotek/den vypočítá jako 10 + věk dítěte; tedy pro 8leté dítě 10 + 8 = 18 v. j./den.)

Počet výměnných jednotek/den u dospělé ženy: 10–16.

Počet výměnných jednotek/den u dospělého muže: 20–26.

Ve stravě pacienta je dále nutné hlídat množství lipidů. Strava by měla být nato

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Večeře pro diabetika

Porodní bolesti

Během porodu jdou bolest i radost ruku v ruce. Porodní bolesti jsou bolesti matky během porodu a pocházejí ze stahů dělohy. Bolest má během porodního procesu svou úlohu, není destruktivní, napomáhá bondingu, tedy vazbě matky s dítětem po porodu. Díky porodní bolesti se v těle tvoří endorfiny, které nakonec přináší pozitivní vjem z porodního procesu. Porodní bolest pomáhá ženám zrát, a to tím, že donutí ženu na chvíli se zastavit v běhu života a věnovat svou mysl plně zrození dítěte. To je důležité v každé společnosti, v přecivilizované pak obzvláště.

Zdroj: článek Porod

Poradna

V naší poradně s názvem ACETON V DECHU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Monika plánková.

Dobrý den, můj manžel má cukrovku, užívá léky, a cítím v dechu aceton. Bojím se oněj, chodí k lékaři. Moc děkuji , s pozdravem Plánková Monika

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Pokud dech vašeho manžela zapáchá jako aceton s podobným zápachem jako odlakovač na nehty – může to být známka vysoké hladiny ketonů. Ketony jsou kyseliny v krvi, které produkují jeho játra, protože spalují tuk, aby nahradily výpadek v dodávce energie, když jeho tělo nemůže získat energii z glukózy, protože nemá k dispozici inzulín. Je to problém hlavně u diabetu 1. typu, ale může se také objevit u 2. typu, pokud nastanete vážný stav nazývaný diabetická ketoacidóza.
Pokud má manžel cukrovku a z jeho dechu je cítit aceton, tak je třeba dodržovat léčebný plán jeho lékaře. Většinou to znamená pravidelně a v přesném dávkování užívat inzulín, lék na kontrolu hladiny cukru v krvi a zastavení ketózy. Pokud dodržujete léčebný plán a jeho dech přesto zapáchá po acetonu, okamžitě zavolejte lékaře o pomoc.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Aceton v dechu

Ingeborg Stadelmann – autorka knihy

Ingeborg Stadelmann (* 1956), porodní asistentka a matka tří dětí, je spoluzakladatelkou ordinace porodních asistentek „Erdenlicht“ (Pozemské světlo) v Kemptenu a po mnoho let se věnovala domácím porodům. Jejím hlavním zájmem přitom byla celková péče o těhotné a matky, v níž úspěšně uplatňovala vedle klasické homeopatie a bylinkářství především aromaterapii. V současnosti se již několik let zaměřuje výhradně na profesní vzdělávání porodních asistentek a ošetřovatelek (a ošetřovatelů) a také na vzdělávání dospělých. V celé německy mluvící oblasti pořádá přednášky a semináře k tématům přirozené porodnictví, fytoterapie, homeopatie a aromaterapie. Ingeborg Stadelmann byla za své zásluhy v roce 2004 vyznamenána bavorským svazem porodních asistentek diamantovou čestnou broží. Již v roce 1999 dostala za své zásluhy jako porodní asistentka a iniciátorka porodního domu „Erdenlicht“ Zlaté jablko od kemptenského spolku žen. K jejím nejnovějším projektům patří zahrada bylinek a vůní na hradním valu v Kemptenu (AIIgau), kterou iniciovala spolu s lékárníkem Dietmarem Wolzem a která byla otevřena v červenci 2005.

Ingeborg Stadelmann je zkušená německá porodní asistentka, zastánkyně přirozeného porodnictví a komplexní péče o ženy v těhotenství, během porodu i po něm. Vedle bylinkářství a homeopatie se věnuje především aromaterapii a tento svůj „koníček“ dotáhla až k uzavření spolupráce s jednou z lékáren v Kemptenu, pro kterou zajišťuje výrobu nejrůznějších voňavých a léčivých olejíčků. Tato specifická zaměření autorky se do obsahu knihy značně promítají a lidé naklonění některému z uvedených přístupů mohou uvedené informace o vhodných bylinkách, vůních či homeopatických lécích vnímat jako významnou přidanou hodnotu.

Autorka začínala na klinice, v roce 1984 odešla a založila si vlastní praxi, začala se věnovat i domácím porodům. Není to tak dávno, kdy bylo běžné i v našich krajích rodit v domácnostech se svojí porodní asistentkou. Nyní jsme z těhotenství udělali chorobu, porodníky jsou převážně muži. Kniha nabízející alternativní pohled je na našem trhu ojedinělá. Od svého vzniku v roce 1994 se dočkala už mnoha vydání.

Zdroj: článek Přirozený porod

Příběh

Ve svém příspěvku TROJKLANÝ NERV PŘÍZNAKY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Miroslav Bastl.

Léčim se s trojklanym nervem a znecitlivel mi spodni ret,brada a dasno.Nevim si rady a každý doktor to okomentoval že se to zase vrati k normalu.Ale už to trvá dva měsíce a pořád je to stejné.Nemá někdo nejakou radu?

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Eva Němcová.

Dobrý den...také mám prodělaný zánět troj.nervu.....bolesti lokalizované do vrchní i spodní čelisti a ucha....ve chvílích bolesti...jsem se nemohla dotknout ani 1 zubu...jako kdyby byly všechny v zánětu ..zajímavější bylo....že intervaly bolesti..byly přesně jak ty porodní..každých 5 min....po 2 dnech jsem se předávkovala analgetikama....prášky nezabrali ani trošku....a po 3 a pul dne mi nasadil neurolog Biston. Kterej mi zkrátil bolesti s každých 5 min...na 7 hodin......behem 1 dne jsem zjistila....ze mi pomaha při střele do tváře..zubů a ucha honem rychle voda....ale ledová...né odstátá....pořád sem měla vodu z mrazáku ve všech místnostech...aby byla každých 5 min po ruce....vodu jsem musela nacpat v puse az někam k uchu....a ve vteřině bolest zmizela....nebýt vody....asi bych skočila z balkónu......do dneška uběhlo od léčby cca 10 let....ale pořád mě hučí v uchu......v životě jsem nic horšího nepoznala......vyvolal mě to zánět dutin pod okem....takže ještě v 5 min.pauzách mi dělali punkci.....ale stejně mi pomohl až Biston.....celková léčba cca 3 měsíce..každý má jiný příznaky.....jiné intervaly bolestí.......a dnes už se to dokonce i operuje.....přeju brzké uzdravení všem....každý z vás si sáhne na nejhlubší práh bolesti

Zdroj: příběh Trojklaný nerv příznaky

Babské rady jak přivolat porod

Síla bylinek je známá po staletí. K vyvolání porodu se používá listí z maliníku několik dní před termínem porodu, dále je vhodný extrakt z levandule ve formě koupele nebo masážního oleje. Levandule otevírá porodní cesty a tím stimuluje porod. Mateřídouška a skořice pomáhají stahovat hladkou svalovinu dělohy, jakož i fenyklový čaj. Při použití bylinek buďte opatrné, bylinkami se dá i předávkovat.

Čaj z malinového listí

Babské rady tvrdí, že čaj z malinového listí pomáhá vyvolat porod. Pravda je ovšem taková, že ve skutečnosti vede tento čaj ke zvýšenému prokrvení svalstva dělohy a tím i k možným kontrakcím. Před užíváním jakýchkoliv bylinných čajů, které komplexně v těhotenství nejsou příliš doporučovány, se vždy poraďte se svým lékařem, ten vás zná nejlépe.

V žádném případě neužívejte projímadla. Střevní aktivita podráždí i vaši dělohu, a protože se nejedná o nic přirozeného, mohou nastat závažné komplikace.

Kořeněný čaj

Stačí jeden malý zázvor, 1 polévková lžíce sporýše lékařského, 12 kusů hřebíčku, 1 kus skořicové kůry. Tyto ingredience přelijte jedním litrem vařící vody a nechte 30 minut louhovat. Nápoj přeceďte a přelijte do termosky. Popíjejte po doušcích celý den. Obvykle do dvou nebo tří dnů tento čaj vyvolá porodní stahy.

Lněné semínko

Jeho konzumace změkčuje stolici, čímž uvolňuje porodní cesty, zvláčňuje hladké svalstvo a napomáhá lepšímu otevírání děložního hrdla při porodu.

Pupalkový olej

Pupalkový olej kromě masáže hráze užívejte tři týdny po dvou lžičkách denně jako přípravu na porod. Masáž čípku pomáhá k jeho zkrácení a připravuje porodní cesty na porod. Olejem můžete čípek přímo natírat nebo ho můžete konzumovat i v kapslích.

Sedací koupel z květů senny

Je dovolena až od 38. týdne těhotenství. Funguje tak, že změkčuje tkáně a uvolňuje svaly pánevního dna. Jak na to? Sušené květy kasie sennové přelijete horkou vodou a postavíte na vhodné místo tak, aby se dalo nad párou sedět, dokud se z hrnce kouří. Pozor, aby nebyla příliš horká, to by vznikly hodně nepříjemné popáleniny.

Skořice na vyvolání porodu

Skořice nebo skořicový olej pomáhají vyvolat porod. Nic se nesmí přehánět a skořici si opravdu dopřejte jen na konci těhotenství, pomáhá totiž stahovat hladkou svalovinu dělohy a vyvolává kontrakce. Dá se zakoupit i skořicový olej na masáž podbřišku nebo skořicový éterický olej do aromalampy. Některá maminka si ráda pochutná na strouhaných jablcích se skořicí. Můžete konzumovat 1 až 2 lžičky skořice denně. Opět platí, že nic se nemá přehánět. Nejlepší je vyzkoušet kombinace různých metod.

Zdroj: článek Jak vyvolat porod

Příběh

Ve svém příspěvku PODVÁZÁNÍ VAJEČNÍKŮ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Rydlová.

dobrý den, budu po 4. rodit 2005 spont., 2012 spont. 2014 akutni s. c. pro celkovou abrupci placenty, teď 7. mesic dvojčata zatim vse v pořádku, chtela bych podvazat vejcovody vim, ze se u s. c. muze udelat hned, ale pokud to vse bude v pořádku rada bych rodila přirozeně. jde udelat sterilizace i po 3. době porodní? nedokazu si predstavit, že jdu od dvojcat a 7 letyho kluka jen tak si lehnout na zákrok do nemocnice později a antikobcepce mi medela dobře. vzhledem k rekonvalescenci a zaprahu doma si nepreju ani s. c pokud zo půjde, ale zároveň nechci stat pred dpzhodnutim c pri dalsim otěhotnění. a v mym pripade budu platit zákrok? vzhledem k anamneze

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.

Reagovat

Zdroj: příběh Podvázání vaječníků

Porodní plán v Motole

Personál porodnice Motol je zvyklý zacházet s porodními plány. Nepovažuje je však za závazné. Podrobné informace o porodu v Motole naleznete zde.

Pokud hledáte jiné porodnice z jiných regionů, tak informace o nich naleznete zde.

Zdroj: článek Porodní plán

Příběh

Ve svém příspěvku LÉKY NA NEUROLOGICKÉ BOLESTI ZAD se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Eva Mokrá.

já zkusila už vše...mám naprosto zničenej žaludek ..slinivku-koketuji s mrtvicí a infarktem....potíže z léku Veral,který ale jako jediný 100%zabírá.... a nevím co si ještě vzít na tak staršné bolesti co mám v celých zádech...snažím se cvičit lehké cviky ale i to má za následek úporné a zesílené bolesti....mám nálezy na celé páteři,mám artrozu 3stupně a to všude, různé nálezy,nárůstky i jednou prokázané revma....v krvi....pak už ne...nevím co to vše zapříčinilo, ale je to děsné takto žít...bolí celá záda, koélena, šlapky nohou, i karpály,které mám po operaci....křeče do krku, k srdci, do břicha a ty jsou jako porodní ,,,,

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Mirka.

Již několik let se potýká s bolestí nártů není dne kdy by mi nebolely-v klidu v noci přes den kdykoliv,resim to léky od bolesti aulin,voltaren,nimesil které zaberou na tři Hodky -lecim se s artrozou na ortopedii,revmatologii ,užívám dva roky trexan 5mg jednou tydne-narty nemám oteklé,mam je vysoké,ale bolestivé,prosim o radu jak se zbavit bolesti

Zdroj: příběh Léky na neurologické bolesti zad

Porodní plán v Podolí

Personál porodnice Podolí je zvyklý zacházet s porodními plány. Podrobné informace o porodu v Podolí naleznete zde.

Zdroj: článek Porodní plán

Příběh

Ve svém příspěvku KARPÁLY LÉČBA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jaroslav kleprlík.

podívej se na babí recept na karpály...jednoduché....lesana,acylpiri a 5 listů aloe

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Marie Hrad.

pROSÍM O RADU, JAK NA KARPÁLY, JEDNU RUKU JSEM VYLÉČILA, ALE S DRUHOU SI NEDOVEDU PORADIT.
jEDNAK JE PO PORODNÍ OBRNĚ, TAKŽE JE TROCHU JINÁ.
mOC PROSÍM O RADU. dĚKUJI PŘEDEM

Zdroj: příběh Karpály léčba

Porodní plán u Apolináře

Personál porodnice U Apolináře je zvyklý zacházet s porodními plány. Personál má maximální snahu vyhovět představě rodičky o způsobu vedení porodu, kterou vyjádřila v porodním plánu nebo verbálně, je-li to v souladu s postupy pro vedení porodu na jejich pracovišti, a umožňuje-li to momentální provoz na porodních sálech. Dojde-li ke komplikaci, rozhoduje o způsobu vedení porodu zásadně porodník, často po konzultaci s neonatologem. Podrobné informace o porodu u Apolináře naleznete zde.

Zdroj: článek Porodní plán

Příběh

Ve svém příspěvku CO DĚLAT, KDYŽ DÍTĚ MÁLO ROSTE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Eva Novotná.

Dobrý den, chci se prosím Vás zeptat.Mame už delší dobu problémy s dcerou , přibývá strašně pomalu.Normalne ji a ji všechno.Ma 5 roku a váží 13,500 gramů.Porodni váha byla skoro 4 kila.Doktori říkali,že ji nic není, růstový hormon v pořádku , celiakie neni z krve prokázána a štítná zlaza taky v pohodě,já jsem už zoufalá a nevím ,kde s dcerou jít.Poradte prosím.S pozdravem Novotná.

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.

Reagovat

Zdroj: příběh Co dělat, když dítě málo roste

Porodní plán z „Obilňáku“

Personál porodnice na Obilním trhu je zvyklý zacházet s porodními plány a pro personál je považuje za závazné. Personál porodnice je rovněž zvyklý spolupracovat s dulou. Podrobné informace o porodu v „Obilňáku“ naleznete zde.

Zdroj: článek Porodní plán

Příběh

Ve svém příspěvku BOLESTI ZUBŮ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Ina.

Trpím na bolesti zubů docela často. Mám často záněty, horké teplé nezvládám. Před rokem jsem změnila zubní lékařku. Má úplně jiný přístup k mému chrupu, dostala jsem jiné léky, mastičky, sestavila mi léčebný plán http://www.schwarzdent.cz/n… poradila co a jak a pozoruji velkou změnu. Problémy se zuby pomalinku odeznívají.

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.

Reagovat

Zdroj: příběh Bolesti zubů

Citalon v těhotenství

S užíváním citalopramu v těhotenství jsou jen omezené zkušenosti. Nejlepší je vůbec neužívat citalopram pokud je pacientka těhotná nebo pokud otěhotnění teprve plánuje, ledaže by to lékař považoval za absolutně nezbytné. V takovém případě je pak nutné informovat svou porodní asistentku či lékaře o tom, že pacientka užívá Citalon. Pokud se během těhotenství, a to zejména během jeho posledních třech měsíců užívají léky typu Citalonu, tak může dojít ke zvýšení rizika závažných stavů dítěte zvaných perzistující plicní hypertenze novorozenců (PPHN). Perzistující plicní hypertenze novorozenců se vyznačují tím, že dítě dýchá rychleji a přesto modrá. Příznaky PPHN se obvykle dostavují během prvních 24 hodin po narození dítěte. Pokud k něčemu takovému dojde u pacientky, která je léčena Citalonem, tak je třeba ihned o tom informovat porodní personál nebo se obrátit na porodní asistentku či lékaře.

Zdroj: článek Citalon, alternativní zbraň na deprese

Poradna

V naší poradně s názvem UŽIVÁNÍ LÉKU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Allan Mac.links.

Dobrý den mám prosím dotaz, je nějaký postup při užívání většího počtu léku. Nebo mohu polknout vše najednou.Děkuji

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

V mnoha případech bude možné spolknout všechny léky najednou, ale jsou případy, kdy může docházet k interakci a bude třeba vytvořit pauzu několika hodin mezi jednotlivými polknutími. Bývá to často například u léků snižujících kyselost žaludku. Pokud si nejste jist, v jakém sledu máte užívat předepsanou léčbu, tak určitě navštivte svého praktického lékaře a domluvte si s ním pro vás srozumitelný plán denního užívání všech léků, které máte brát. Tím rovněž uděláte inventuru v tom co všechno užíváte a budete si pak moci být jist, že děláte to nejlepší pro udržení svého zdraví.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Užívání více léků

Cvičení pro těhotné v Havířově

Nastávající maminky mohou navštívit Mama centrum Havířov, Seifertova 1438/8. Jedná se o nestátní zdravotnické zařízení založené privátní porodní asistentkou a laktační poradkyní Annou Kohutovou, poskytující kontinuální péči o těhotné ženy a děti po porodu. Bližší informace na e-mailu kohutova.anicka@seznam.cz.

Těhotná žena se naučí cviky zaměřené na prevenci proti bolestem zad, křečovým žílám či zácpě. Naučí se správnému držení těla, uvolňovat a posilovat svalstvo pánevního dna. Důležitý je rovněž nácvik správného dýchání u porodu, porodní pozice a nácvik zadržení dechu, masáže, odlehčovací pozice, které urychlují samotný průběh porodu. Závěr cvičení je ukončen relaxací, jež zlepší celkové uvolnění a schopnost odpočívat.

Většina pojišťoven na předporodní kurz finančně přispívá. Smluvním partnerem Mama centra je Revírní bratrská pokladna.

Nově od září 2012 jsou pro klientky Revírní bratrské pokladny služby porodní asistentky plně hrazeny ze zdravotního pojištění.

Příspěvky zdravotních pojišťoven na předporodní kurz:

Všeobecná pojišťovna: 1000 Kč

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna: 1500 Kč

Oborová zdravotní pojišťovna: 1500 Kč

Vojenská zdravotní pojišťovna: 1000 Kč

Revírní bratrská pokladna: 1000 Kč, plně hradí návštěvní službu v těhotenství a po porodu

Permanentka na 5 vstupů – 700 Kč.

Zdroj: článek Cvičení pro těhotné

Poradna

V naší poradně s názvem CHIA SEMÍNKA HUBNOUCÍ ZÁZRAK se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jaroslava.

Dobrý den chci se zeptat opravdu se jí 3 lžičky semínek denně?

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Polévková lžíce k snídani a lžička k obědu a k večeři. Jde o dietní plán na hubnutí a chia semínka jsou kalorická. Proto se jich nejí kvanta. Chia semínka obsahují hodně tuku, který při nadměrné konzumaci vede k tloustnutí. Chia semínka jsou při hubnutí důležitá hlavně díky gelu, který vytvářejí při spojení s vodou.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Chia semínka hubnoucí zázrak

Kniha „Bonding – porodní radost“

Kniha „Bonding – porodní radost“ vznikla jako rozmluva tří žen. Úryvky z této knihy můžete nalézt v pdf formátu zde: http://maly-svet.cz/dnl/bonding_letak_A4.pdf. Klinická psycholožka Michaela Mrowetzová jako jedna z prvních u nás začala hovořit o tematice rané podpory bondingu. Ivana Antalová je zakladatelkou sdružení Baby Klokánci, které podporuje děti nemocné a předčasně narozené. Gauri Chrastilová, fejetonistka a spisovatelka, se dlouhodobě zajímá o normální porod a o vše, co souvisí s výchovou dětí. Tyto tři autorky vytvořily knihu, kterou by si samy rády přečetly, když prožívaly svoje první těhotenství. Knihu, která se otevřeně dotýká radostných i bolestných témat mateřství a rodičovství a odborně, ale přitom jednoduše a srozumitelně pojímá celou širokou škálu témat propojených stěžejní myšlenkou nutnosti prosazení podpory rané vazby mezi matkou a dítětem jako běžné normy českého porodnictví. Rozhovor je doplněn příběhy, kazuistikami, stanovisky různých odborníků, přílohami a šedesátistránkovou barevnou obrazovou přílohou. Předmluvu napsala Eva Labusová. Publikace je určena především laické veřejnosti, ale přináší zajímavé sdělení i pro zdravotníky, kteří pracují s ženou v období kolem porodu. Knihu „Bonding – porodní radost můžete v pdf formátu nalézt zde.

Zdroj: článek Bonding

Kontraindikace

Rabeprazol (Zulbex) je kontraindikován u následujících populací a situací:

  • lidé se známou přecitlivělostí na rabeprazol, substituované benzimidazoly (které jsou chemicky podobné rabeprazolu, jako je omeprazol ) nebo na kteroukoli jinou složku tobolky (např. některá barviva);
  • lidé užívající rilpivirin, lék používaný k léčbě infekce HIV;

Přecitlivělost na rabeprazol

Alergie na blokátory protonové pumpy, jako je rabeprazol, může mít formu hypersenzitivity typu I nebo opožděné hypersenzitivní reakce. Byla hlášena selektivní reakce přecitlivělosti typu I na rabeprazol vedoucí k anafylaxi, stejně jako několik celoskupinových hypersenzitivit.

Křížová reaktivita

Přecitlivělost na blokátory protonové pumpy může mít podobu celoskupinové přecitlivělosti, vzor A, B nebo C. K celoskupinové přecitlivělosti dochází, když osoba zkříženě reaguje na všechny blokátory protonové pumpy; to znamená, že všechny tyto léky vyvolají alergii.

  • Ve schématu A může být osoba alergická na omeprazol , esomeprazol a pantoprazol , ale ne na lansoprazol a rabeprazol. Předpokládá se, že je to způsobeno strukturální podobností mezi omeprazolem, esomeprazolem a pantoprazolem, na rozdíl od lansoprazolu a rabeprazolu.
  • Vzor B je opačný a odráží lidi, kteří jsou alergičtí na lansoprazol a rabeprazol, ale ne na omeprazol, esomeprazol a pantoprazol.
  • Vzor C v kontextu rabeprazolu by odrážel osobu, která je alergická pouze na rabeprazol, ale ne na jiné blokátory protonové pumpy (omeprazol, esomeprazol, pantoprazol a lansoprazol).

Rilpivirin

Rilpivirin, nenukleosidový inhibitor reverzní transkriptázy používaný při léčbě HIV, je kontraindikován se všemi blokátory protonové pumpy kvůli jejich účinku na potlačení kyselosti. Tyto léky potlačují kyselinu, čímž zvyšují pH (alkalizují) žaludeční obsah. Rilpivirin se nejlépe vstřebává za kyselých podmínek. Proto by se dalo očekávat, že rabeprazol sníží absorpci rilpivirinu, sníží koncentraci rilpivirinu v krvi a pravděpodobně povede k terapeutickému selhání a rezistenci vůči léčivu/třídě.

Zdroj: článek Zulbex

Autoři uvedeného obsahu

 Mgr. Světluše Vinšová

 Mgr. Marie Svobodová


vzor menstruační kalendář
<< PŘEDCHOZÍ PŘÍSPĚVEK
vzor projevu na smuteční hostině
NÁSLEDUJÍCÍ PŘÍSPĚVEK >>
novinky a zajímavosti

Chcete odebírat naše novinky?


Dokažte, že jste člověk a napište sem číslicemi číslo jedenáct.