Zajímáte se o téma VZP POJIŠŤOVNA CO PROPLÁCÍ? Tak právě pro vás je určen tento článek. Očkování proti infekčním nemocem umožňuje v mnoha případech zcela předejít nebo výrazně snížit riziko rozvoje infekce dospělého i dětského organismu. Očkuje se každoročně vakcínou aktuálně připravenou proti kmeni chřipkového viru, u kterého se předpokládá, že by mohl způsobit epidemický či pandemický výskyt.
Cena
Zdarma jsou v České republice očkováni všichni senioři a zaměstnanci domovů důchodců a podobných institucí, dále všechny osoby starší 65 let mimo tyto instituce a všichni lidé včetně dětí, kteří trpí chronickým onemocněním srdce, cév, dýchacího systému, ledvin a cukrovkou.
Lidé pojištění u VZP můžou požádat zdravotní pojišťovnu o proplacení. Když pojištěnec splní požadované podmínky, tak dostane cenu očkování zpět. Jaké podminky je třeba splnit, je uvedeno zde: VZP proplácí očkování proti chřipce - podmínky.
Očkovací látky na našem trhu: Bergrivac, Daronrix, Fluarix, Fluad, Focetria, Inflexal V, Influvac, Optaflu, Vaxigrip.
Cena očkovacích látek a jejich nabídka v lékárnách se každoročně liší, je třeba informovat se u ošetřujícího lékaře.
V naší poradně s názvem FRAXIPARINE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Pavel kotasek.
zdravim prosim vas proplaci VZP pripravek na trombózu FRAXIPARINE dekuji za informaci
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek .
Fraxiparin je částečně hrazený ze zdravotního pojištění a jen za určitých podmínek. Například za dvě injekce po 0,6 ml se doplácí asi 78 Kč. Zde jsou případy, kdy pojišťovna uzná částečnou úhradu:
1. v indikaci zahájení léčby hluboké žilní trombózy potvrzené dopplerovským vyšetřením nebo při silném klinickém podezření na hlubokou žilní trombózu před tím, než jsou známy výsledky diagnostických testů, a to v monoterapii nebo spolu s warfarinem do dosažení jeho terapeutického účinku (INR je větší nebo rovno 2,0),
2. při nutnosti dočasného ambulantního převedení nemocného, který je indikován k dlouhodobé perorální antikoagulační léčbě (např. pro fibrilaci síní nebo při implantované srdeční chlopenní protéze aj.) z perorálního antikoagulancia na nízkomolekulární heparin před plánovanou operací (tzv. překlenovací léčba),
3. v prevenci srážení krve v mimotělním oběhu, zejména při hemodialýze a hemofiltraci,
4. pro léčbu stavů vyžadujících antikoagulační léčbu v průběhu gravidity a šestinedělí či před plánovanou transplantací srdce,
5. v prevenci žilního tromboembolismu v perioperačním období v délce 10 dnů, po vysoce rizikových operacích (totální náhrada kyčelního kloubu, endoprotéza kolenního kloubu, stav po operaci zlomeniny horního konce stehenní kosti, rozsáhlé operace pro zhoubný nádor) se doba profylaxe prodlužuje na 28 dnů,
6. v prevenci a léčbě hluboké žilní trombózy u nemocných s prokázaným vrozeným či získaným hyperkoagulačním stavem, u nichž nelze stabilizovat požadované snížení koagulačních faktorů perorálními antikoagulancii či při nemožnosti nebo dokumentované kontraindikaci tato antikoagulancia podat - výše uvedené podmínky úhrady se vztahují v plném rozsahu i na úhradu u nemocných s poraněním dolní končetiny vyžadujícím sádrovou nebo jinou fixaci, u kterých je přípravek hrazen po celou dobu fixace,
7. u nemocných se zvýšeným rizikem tromboembolické nemoci indikovaných k zahájení léčby warfarinem z jiných indikací, např. při fibrilaci síní, k potlačení prvotního prokoagulačního působení warfarinu, a to po dobu 2 až 3 dnů či nejdéle do dosažení terapeutického účinku (INR je větší nebo rovno 2,0),
8. v léčbě akutní symptomatické tromboflebitidy dolních končetin bez současné flebotrombózy, pokud je tromboflebitida delší než 5 cm a současně ve vzdálenosti menší než 10 cm od safenofemorální či safenopopliteální junkce při dopplerovském vyšetření, a to nejdéle po dobu 45 dnů. Při silném klinickém podezření na splnění těchto podmínek může být aplikována první léčebná dávka před tím, než jsou známy výsledky diagnostických testů.
Vlastníci soukromého zařízení vyvolali proti VZP arbitráž. Důvodem je fakt, že největší česká pojišťovna odmítá plnit smlouvu uzavřenou téměř před sedmi lety. Kontrakt totiž garantuje Protonovému centru proplatit zhruba miliardu ročně. VZP ale smlouvu neuznává a z arbitráže podle jejích představitelů nemá obavy. Protonovému centru má VZP proplatit ročně léčbu 1 600 pacientům. Za každého pacienta s rakovinou zaplatí zhruba 600 tisíc, což dohromady činí téměř miliardu korun. V samotném centru však zatím zaplatily pojišťovny léčbu jen třem pacientům. Ostatní prý podle pojišťoven zvládnou jiná onkologická centra.
V naší poradně s názvem ELIQUIS 5MG DÉLKA LÉČBY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Miláčková Miluše.
Lékařka mě vysvětlila, že tento lék pravděpodobně budu muset užívat doživotně. VZP ale proplácí jen rok. Později bych měla lék na předpis platit plnou cenou? Momentálně mi v lékárně řekli 3600,- Kč každý 3 měsíce? Jsem v důchodu, děkuji za odpověď
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Eliquis je velmi drahý lék. Cena za 168 tablet Eliquisu 5 mg je bez přispění pojišťovny 5500 Kč. S přispěním od pojišťovny se doplácí 1800 Kč. Navíc se u tohoto léku často mění podmínky, za kterých pojišťovna přispívá. V současnosti existuje jedna z podmínek, která umožňuje roční příspěvek od pojišťovny pro pacienty s významnou trombofilií. Využijte zatím výhody, kdy vám pojišťovna na tento lék přispívá a za rok uvidíte jaké budou podmínky. Existují ještě další léky s podobnými účinky, jako má Eliquis, které nejsou tak drahé.
Krčská nemocnice má oficiální název Thomayerova nemocnice a patří mezi největší zdravotnická zařízení v České republice. Thomayerova nemocnice je moderně se rozvíjející klinické centrum, které poskytuje specializovanou medicínu na velmi vysoké úrovni a současně zázemí odborníkům z mnoha lékařských oborů. Odborná pomoc se zaměřuje především na pediatrické obory, traumatologii, onkologii a pneumologii. Samozřejmě si udržuje vysoký standard i v dalších klinických oborech.
Thomayerova nemocnice ve spolupráci s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP) nabízí preventivní onkologickou prohlídku pro pojištěnce VZP nad 35 let. V rámci tohoto projektu je pacient podroben komplexnímu onkologickému vyšetření. Je mu proveden například odběr krve se zaměřením na hladinu nádorových ukazatelů, dále základní biochemická vyšetření anebo ultrazvuková vyšetření rizikových orgánů v návaznosti na pohlaví klienta. Celková cena vyšetření nepřesahuje 5 tisíc korun a je klientovi proplacena VZP na základě voucheru.
V prosinci 2009 nemocnice zakoupila moderní spirometrický přístroj Masterscreen – PFT Jaeger pro funkční vyšetření plic dětských pacientů Pediatrické kliniky IPVZ a FTNsP. Přístroj byl zakoupen za finanční podpory VDV – Nadace Olgy Havlové a Nadace OKD. První měsíc provozu posloužil ke stanovení stavu dýchacího ústrojí a určení typu a rozsahu onemocnění cca u 130 dětí a začal být používán k praktické výchově budoucích lékařů a sester.
Thomayerova nemocnice je také nositelem mezinárodního certifikátu Baby Friendly Hospital (Nemocnice přátelská dětem), udělovaného WHO a UNICEF.
V Thomayerově nemocnici realizují svoji výuku lékařské fakulty Univerzity Karlovy:
Ve svém příspěvku DETRALEX 120 TABLET CENA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Pitronová.
Mám 70 roků a za Detralex 120 tab. jsem v lékarně dr. Max v květnu 2018 doplácela 385,- Kč. V r. 2017 to bylo 322,- Kč, takže stále zdražují ať jste členy jejich klubu nebo ne. Je to hrůza. Vzhledem k tomu, že VZP údajně bude proplácet všechny doplatky, které zaplatíme nad limit 1.500,- Kč, vznesla jsem na VZP dotaz, kdy mi přeplatek vrátí. Dostalo se mi informace, že pokud mi lék nezabere do půl roku, VZP přeplatky nevrací. Tak nevím, k lékaři chodím pravidelně, žádnou alternativu léčby žil mi nenavrhli, tak co má pacient dělat? Přes všechny proklamace, se bude důchodcům pomáhat, je to výsměch nám všem.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Veselhana.
Buďte rádi, že nejste z Uničova - tam byste doplatili za 120ks. balení Detralexu po slevě 398,98 Kč přesto, že mám už 83 let. Je to zřejmě pro tuto oblast zvláštní nabídka léku za opravdu výhodnou cenu. Krásné dny - Veselá
Zdravotní pojišťovny protonovou léčbu hradí v případě, pokud je doporučena lékaři z Protonového centra, kteří určí, zda je pro danou diagnózu vhodná. Nezbytné je také doporučení odborníků z Komplexního onkologického centra. V souvislosti s protonovou léčbou je tedy nutná vcelku rozsáhlá administrativa a formality, které je potřeba zařídit.
Protonová léčba rakoviny je hrazena ze zákona pojišťovnami. Je léčbou hrazenou z veřejného zdravotního pojištění a je uvedena i ve vyhlášce Ministerstva zdravotnictví ČR. Protonové centrum má uzavřeny smlouvy s následujícími zdravotními pojišťovnami:
Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP ČR)
Vojenská zdravotní pojišťovna (VoZP)
Zaměstnanecká pojišťovna Škoda (ZPŠ)
Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP)
Oborová zdravotní pojišťovna (OZP)
Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra (ZPMV)
Proces schvalování:
Doporučení
Protonovou léčbu rakoviny doporučují lékaři Protonového centra podle diagnózy.
Posouzení
Doporučení léčby rakoviny posoudí a schválí Komplexní onkologické centrum.
Odsouhlasení
Na závěr vstupního procesu do léčby je potřeba souhlas s úhradou od zdravotní pojišťovny.
Co dělat, když vám léčba nebyla schválena:
V případě, že došlo k zamítnutí žádosti buď ze strany Komplexního onkologického centra, nebo zdravotní pojišťovny, obraťte se na Protonové centrum. Žádejte od konkrétní koordinátorky léčby podrobné informace, proč k zamítnutí léčby došlo a jaké kroky budou následovat. Protonové centrum navrhne další postup, jak se k protonové léčbě rakoviny dostat.
Konzultace je bezplatná, dá se na ni objednat telefonicky a zrealizuje se do několika dní.
Protonové centrum v Praze funguje od roku 2012. Za tu dobu se v něm léčilo už téměř 4 000 pacientů ze 45 zemí světa. Na ozařování pacientů jsou využívány čtyři ozařovny, které mohou být v provozu souběžně každý pracovní den od rána až do večera.
Soukromé Protonové centrum v Praze nabízí v Česku jako jediné protonovou léčbu. Protonová radioterapie je díky svým charakteristikám nejvíce vhodná pro nádory v blízkosti životně důležitých struktur – dětské nádory, nádory plic, prostaty, hlavy a krku, mozku nebo slinivky břišní.
V současné době je z důvodu nedostatku pracovišť nukleární medicíny s hybridním zobrazením (CT/PET) průměrná čekací doba na vyšetření až 3 měsíce. U mnohých pacientů to znamená prodlevu v zahájení adekvátní léčebné modality. Za současného stavu je dostupnost české radiační onkologie 20 % pod evropským standardem. Výsledkem je, že pacient buď nedostane potřebnou léčbu včas, nebo je léčen jiným, ne zcela optimálním způsobem.
V naší poradně s názvem LÉK PRADAXA A JEHO CENA PRO PACIENTA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Helena.
Dobry den
Jsem homozygot (Leidenska mutace)ted aktuálně po prodělané zilni tromboze léčena inj Arixtra Trombóza se úspěšně rozpouští ale moje praktická lékařka mi napsala Warfarin který prý vzhledem me vrozené homozygocii je nezbytný jako prevence ale ja jsem chtela napsat Pradaxu protoze je lepsi a pro muj zivot šetrnější ale nenapsala kvůli prý pojišťovně ze ho nechce proplacet ale ted jsem se docetla ze jako homozygot bych na nej mela mit nárok aspon na 12 měsíců můžete mi prosim rict kde je chyba?dekuji za odpověď
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Chyba není nikde, pojišťovna skutečně proplácí Pradaxu jen v případech, kdy není možné dosáhnout Warfarinem uspokojivý výsledek. Máte dvě možnosti, buď přijmete Warfarin a budete mu důvěřovat, protože je to levný lék s úžasnou schopností prodloužit vám život a nebo se můžete obrátit na svou Zdravotní pojišťovnu s oficiální žádostí o změnu úhrady medikace Pradaxy místo Warfarinu. V žádosti uveďte důvody, kvůli kterým si myslíte, že nemůžete užívat Warfarin. Pojišťovna má povinnost na vaši žádost reagovat do 30ti dnů.
Ředitel největší tuzemské zdravotní pojišťovny VZP Zdeněk Kabátek hromadně zamítá žádosti pacientů o uhrazení jejich léčby. Pro klienty VoZP ČR je tu ale dobrá zpráva: Vojenská zdravotní pojišťovna ČR (VoZP) podepsala s pražským protonovým centrem jako první česká zdravotní pojišťovna dlouhodobou smlouvu. Pojištěnci VoZP ČR tak mají nárok na bezplatná vyšetření a léčbu všech typů nádorů, u kterých protonová terapie dosahuje lepších výsledků. Pro klienty ostatních pojišťoven je možnost úhrady léčby posuzována individuálně. V současné době probíhají jednání se zdravotními pojišťovnami a termín zahájení léčby hrazené ze zdravotního pojištění není možno přesně stanovit. Momentálně se v Protonovém centru může uskutečnit zpoplatněná vstupní konzultace k protonové léčbě, při které se sdělí, zda je tato terapie vhodná i ve vašem případě.
V naší poradně s názvem DOPLATEK U DETRALEXU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Radim.
proplácí tedy pojišťovna tento lék ? musím ho totiž užívat pravidelně 2 ks./den a jeho cena je dost vysoká a tak bych rád věděl, jak to je s jeho proplácením, když mám limit jako invalida 3.st. těch 500.- a při žebráckém důchodu cca 9000.- to leze dost do peněz.
také musím brát denně Magnosolv jinak trpím mnohonásobnými křečemi již po třeba 2 dnech vynechání a přesto si ho musím hradit sám. Vrátí mi i tyto výdaje pojišťovna ?
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Detralex je drahý, protože je jediný registrovaný lék s tímto složením a chybí tedy konkurence, která by tuto cenu snížila. Výdej Detralexu je vázán na lékařský předpis a proto doplatky na tento lék se u invalidních osob nad 65 let započítávají do limitu 500 Kč za rok. Vše, co na poplatcích v daném roce zaplatíte nad 500 tisíc vám zdravotní pojišťovna automaticky vrátí. Takže prakticky celý rok nemusíte řešit vůbec žádné doplatky na léky, ani na ten Magnosolv.
V ČR probíhají tyto výkony v rámci pilotní studie VZP, do níž je zapojeno pět zdravotnických zařízení (to znamená, že zde pojišťovna tyto výkony hradí): Nemocnice Na Homolce, FN Bulovka, Nemocnice pod Petřínem, FN KV a FN Ostrava. Pro provedení operace Longovou metodou zde platí indikační omezení – pouze 3. a 4. stupeň (prolaps). Dosud bylo takto odoperováno 1 570 pacientů. Reference po provedeném zákroku jsou velmi dobré, pacienti se v řadě případů obejdou zcela bez analgetik. Oproti klasické operaci se zkracuje doba hospitalizace, a to zhruba na 2 dny, i pracovní neschopnosti. Důvodem omezeného výběru je cena speciálního operačního nástroje (zhruba 10 tisíc Kč), který je pouze na jedno použití. Po ukončení experimentu, který neověřuje účinnost, ale právě ekonomickou stránku terapie, rozhodne VZP o zařazení Langovy metody do svého platebního systému.
Stadia vnitřních hemoroidů:
Hemoroidy 1. stupně: Žíly jsou nateklé, ale jinak se nevyskytují problémy. Občas může dojít ke svědění.
Hemoroidy 2. stupně: Žíly jsou podstatně nateklé a zasahují do průsvitu konečníku či análního otvoru. Objevuje se bolest a krvácení při vyprazdňování, svědění, při větších hemoroidech i pocit nedokonalého vyprázdnění. Míra příznaků může kolísat.
Hemoroidy 3. stupně: Hemoroidy rostou, problémy se stupňují. Při vyprazdňování vystupují z konečníku, dají se ještě zasunout nazpět.
Hemoroidy 4. stupně: Hemoroidy již nelze zasunout zpět, jsou velké a mohou kromě výše zmíněných příznaků způsobovat rozličné další komplikace (například mohou znemožnit pacientovi sedět).
Ve svém příspěvku ZUBNÍ NÁHRADY HRAZENÉ VZP - se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Stanislav Chrpa.
V diskusi ani v komentářích a odpovědích jsem se nedověděl co hradí VZP a co pacient. To si každý zubař určuje kolik zaplatí pojišťovna a kolik pacient sám? Je mi 84 let, mám arytmii s implantovaným defibrilátorem. Jaké mám nároky od VZP
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Jana.
Dobrý den,
dělala jsem si zubní implantáty u mého doktora a polovinu mi hradila VZP. Musím dodát že za rok se mi implantáty zničili.. Musela jsem čekat na pořádí ke své doktorce, které trvalo měsíc.
Pak mi dcera doporučila https://www.dsmile.cz. Nemají smlouvu s vzp a platili jsem vše z kapsy. Musím říct že to stalo za to, už to jsou 2 roky a moje zuby mě netrápí.
Od ostatních léčebných lázní se lázně Jeseník liší pojetím služeb. Zde se lůžková rehabilitační péče prolíná s péčí komunitní, tedy skupinovou, s individuální psychoterapií, pracovní terapií a dalšími. Naprostá většina pacientů vnímá léčbu v tomto prostředí výrazně pozitivněji než na lůžkových odděleních nemocnic, což potvrzují mnohaleté zkušenosti i studie. Klientům tyto lázně poskytují 24hodinou péči, lékařskou i sesterskou, a případná specializovaná vyšetření nad rámec smluvních vztahů s pojišťovnami zajišťují v Jesenické nemocnici, spol. s r.o., v Jeseníku, tak aby se pacientům dostalo vždy odpovídající kvalitní péče. Pokud potřebujete zlepšit svůj zdravotní stav, neváhejte využít komplexní lázeňskou péči plně hrazenou zdravotní pojišťovnou, případně využijte nabídku příspěvkové léčby po operaci štítné žlázy.
Ubytování klientům s plně hrazenou komplexní péčí se poskytuje dle závazných pravidel indikačního seznamu a možností a kapacit jednotlivých lázeňských domů. Zvolit lze i vyšší standard ubytování. Ten je ovšem nutné doplatit podle aktuálního ceníku. Bližší informace naleznete na www.priessnitz.cz.
Od 6. ledna 2015 vstoupila v platnost novela zákona č. 48/1997, o veřejném zdravotním pojištění, jehož součástí je i novelizovaný indikační seznam pro lázeňskou péči, do kterého mimo jiné spadají stavy po totální thyreoidektomii – Indikace IV/2, Komplexní léčba na 21 dnů do 6 měsíců po chirurgickém zákroku. Příspěvková léčba na 14 nebo 21 dnů: hypothyreóza při obtížně probíhající lékové substituci.
Neschválí-li zdravotní pojišťovna komplexní ani příspěvkovou lázeňskou péči, může pacient využít léčebných pobytů garantovaných lékařem, popřípadě speciálních pobytů. Cenovou hladinu a dostupnost naleznete zde.
Kvalitu služeb Priessnitzových léčebných lázní garantuje také dlouholeté a stabilní partnerství se zdravotními pojišťovnami. Hrazenou lázeňskou péči můžete v těchto lázních absolvovat jako klient těchto zdravotních pojišťoven:
Všeobecná zdravotní pojišťovna
Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra
Vojenská zdravotní pojišťovna
Oborová zdravotní pojišťovna bank, pojišťoven a stavebnictví
V naší poradně s názvem KDY JE NEZBYTNÉ UŽÍVAT MÍSTO WALFARINU XARELTO se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Václav Műller.
Za jakých podmínek pojišťovna neomezeně proplácí na ředění krve xarelto?
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Obvykle se Xarelto předepisuje pacientům, kteří nesnáší Warfarin a nebo s Warfarinem nedosahují požadované srážlivosti krve. Zde na tomto odkazu jsou přesně stanoveny podmínky, za kterých je možné Xarelto získat: https://www.sukl.cz/modules…
Spolupráce zdravotní pojišťovny je při vydávání léku Brilique trochu složitá.
Přípravek je oprávněn předepsat k úhradě zdravotní pojišťovnou pouze lékař s touto specializovanou způsobilostí (vnitřní lékařství, kardiologie, dětská kardiologie, angiologie), který má pro tuto specializovanou způsobilost uzavřenu se zdravotní pojišťovnou smlouvu o poskytování předmětné zdravotní služby, nebo jím písemně pověřený jiný lékař.
Pojišťovna přispívá na takzvanou základní úhradu a na druhou úhradu. Navíc jsou stanoveny následující podmínky pro získání příspěvku:
Základní úhrada
Přípravek Brilique, podávaný současně s kyselinou acetylsalicylovou je hrazen v prevenci aterotrombotických příhod u pacientů s akutním koronárním syndromem (tj. nestabilní anginou pectoris, infarktem myokardu bez elevace ST segmentu nebo infarktem myokardu s elevací ST segmentu), včetně pacientů léčených medikamentózně, a pacientů, kteří byli ošetřeni perkutánní koronární intervencí nebo po koronárním arteriálním bypassu.
Ticagrelor je hrazen až po dobu 12 měsíců, pokud není dřívější ukončení léčby klinicky indikováno.
Druhá úhrada
Přípravek Brilique v kombinaci s kyselinou acetylsalicylovou je hrazen u pacientů s anamnézou infarktu myokardu a s vysokým rizikem aterotrombotických příhod, kteří tolerovali předchozí duální protidestičkovou léčbu bez krvácivých komplikací. Léčbu lze zahájit minimálně jeden rok (např. jako pokračování po úvodní jednoroční léčbě inhibitory receptoru pro adenosin difosfát (ADP)) a maximálně dva roky od akutní příhody. Léčba trvá nejvýše 3 roky od jejího zahájení.
Pacient s vysokým rizikem aterotrombotických příhod je definován věkem 50 let a více a musí splňovat alespoň jedno z následujících dodatečných vysoce rizikových faktorů:
Věk nad 65 let;
Diabetes mellitus vyžadující medikaci;
Další infarkt myokardu v anamnéze;
Vícečetné onemocnění koronárních tepen;
Chronická renální dysfunkce definovaná clearance kreatininu pod 60 ml/min.
Doplatek
Brilique je drahý lék. Brilique se na našem trhu vyskytuje ve variantách potahovaná tableta o síle 60 a 90 mg a jako tableta dispergovatelná v ústech o síle 90 mg.
Cena Brilique blistr 56 tablet 60 mg
Cena za blistr 56 tablet o síle 60 mg se může vyšplhat až na 1860 Kč, ale v průměru stojí okolo 1350 Kč. Pojišťovna v rámci základní úhrady po dobu prvního roku léčby přispívá jen velmi málo, pouhých 50 až 60 Kč. Zbytek drahé ceny doplácí pacient. V dalších letech v rámci druhé úhrady je pojišťovna naopak štědrá a pacient tak doplácí pouze částku maximálně 260 Kč.
Ve svém příspěvku ZUBNÍ NÁHRADY CENÍK se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Stanilav Chrpa.
V žádné diskusi jsem se nedověděl co uhradí VZP z účtované ceny. Kolik co stojí úkon zubaře je v diskusi, ale kolik zaplatím já z celkové sumy po ´hradě pojišťovny jsem se nedověděl. To, že kalkulaci za výkon má každý zubař jinou je zvláštní. Tak podle čeho pak pojišťovna vlastně vypočítává kolik za výkon zubař dostane?
Celý dosavadní život jsem platil zdravotní pojištění, zubaře jsem až na výjimky nepotřeboval a ke stáru mám platit za každý výkon. To, že ztráta zubů je jen vina pojištěnce a že ztráta zubů neohrožuje na životě je falešný argument nejen VZP, ale stomatologů. Cožpak stáří, životní styl včetně pracovního a životního prostředí nemá vliv na celý organismus a jeho opotřebení? To je jeden z mnoha příkladů jak se chová společnost k seniorům.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Hana holá.
Dobrý den chci se zeptat kolik stojí provizorní zubní náhrada???Prý musí být než se udělají náhradní protéza .Děkuji Holá
Zaváděcí cena pro balení 12 tobolek byl 77,60 Kč s úhradou VZP ve výši 10,70 Kč. Balení po 24 tobolkách bylo v prodeji za 126,10 Kč a úhrada VZP činila 21,40 Kč.
Volně prodejný lék Solpaflex je momentálně na našem trhu nedostupný.
Ve svém příspěvku OČKOVÁNÍ PROTI RAKOVINĚ DĚLOŽNÍHO HRDLA BUDE TEĎ S VZP SKORO ZADARMO se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Robinsonka.
Bylo už vaší dceři 14 let ve chvíli, kdy se loni začalo dívkám mezi 13 a 14 lety platit z veřejného zdravotního pojištění očkování proti rakovině děložního hrdla? V tom případě měla smůlu a bezplatné očkování se na ni až doposud nevztahovalo. Teď má ale šanci. Pokud se narodila v období od 1. 1. 1997 do 31. 3. 1998, může využít mimořádné akce VZP a získat očkování proti HPV infekci skoro zadarmo. Právě infekce HPV přitom bývá původcem tohoto druhu rakoviny.
více info zde: https://www.vzp.cz/o-nas/ak…
Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.
To, zda lázeňská péče bude poskytnuta jako komplexní (plně hrazená) nebo příspěvková, vyplývá z výše uvedených legislativních norem, kterými se lékař musí řídit.
Při komplexní lázeňské léčebně rehabilitační péči zdravotní pojišťovna hradí náklady na léčení, ubytování a stravování ve standardní úrovni nasmlouvané s poskytovateli lázeňské péče. Ubytování je poskytováno dle možnosti a kapacity lázní ve dvou kategoriích (kategorie A, kategorie B). Obě kategorie představují 2lůžkový pokoj se základním vybavením, přičemž v kategorii A je sociální zařízení přímo součástí pokoje, v kategorii B je dostupné v rámci ubytovacího objektu. Jakékoliv jiné vybavení pokoje (jednolůžkový pokoj, televize, lednice a podobně) je posuzováno jako nadstandard.
Při komplexní lázeňské léčebně rehabilitační péči dopravu do lázeňského zařízení a zpět hradí VZP ČR pouze v případě, že zdravotní stav pacienta podle vyjádření ošetřujícího lékaře, který tuto dopravu indikuje, neumožňuje dopravu běžným způsobem bez použití dopravní zdravotní služby.
Pobyt průvodce u komplexní lázeňské léčebně rehabilitační péče se hradí pouze v případě, kdy jeho nezbytnost potvrdí revizní lékař (náklady za průvodce hradí zdravotní pojišťovna pacienta).
Druhým typem je příspěvková lázeňská léčebně rehabilitační péče. Zde zdravotní pojišťovna hradí pouze standardní léčení a ostatní výdaje za lázeňský pobyt si pacient platí sám. Finanční výdaje jsou u příspěvkového pacienta různé, a to podle délky jeho léčebného pobytu, dále podle kvality ubytování a také podle ročního období, které si pro lázeňské léčení vybere.
Na oba zmíněné typy lázeňského léčení musí být návrh schválen revizním lékařem.
Třetím typem je lázeňská péče, která se ze zdravotního pojištění nehradí. Jde o samoplátce, kteří si pobyt v lázních hradí sami. Tento typ lázeňské péče není schvalován revizním lékařem.
Ve svém příspěvku CENA ZA ZUBNI NAHRADY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Marie Valentová.
Chtěla bych vědět v jaká je cena za snímatelnou hoření zubní náhradu -protézu děkuji
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Tibor Putin.
Dobry deň,prisťahoval som sa na Moravu pred dvoma rokmi.Som dôchodca mám hornú zubnu náhradu už 5rokov ktorú mám ešte zo Slovenska za ktorú som zaplatil 5€ a to len za podnebie.Mám VZP Českej republiky.Chcel by som vedieť či mi moja VZP zaplati plnu sumu.Za odpoveď ďakujem s pozdravom Putin
Mezizubní kartáček přikládáme přímo naproti mezizubnímu prostoru. Kartáčkem se lehce opřeme o dáseň, abychom měli zajištěnou stabilitu mezizubního kartáčku. Poté kartáčkem lehce zavrtíme do mezizubního prostoru, stačí pouze jednou tam a zpět. Počáteční bolestivost, nepříjemné pocity a krvácení jsou první měsíc čištění normální. Po měsíci by měli tyto potíže odeznít.
Stačí jedenkrát denně. Mezizubní kartáček se vyčistí pod tekoucí vodou. Až po tomto vyčištění se nanese zubní pasta na zubní kartáček a vyčistí se ostatní plochy zubů. Účinné látky zubní pasty se tak dostanou do mezizubního prostoru. Čištění mezizubním kartáčkem není možné, pokud jsou mezizubní prostory vyplněny ztvrdlým povlakem, který se nazývá zubní kámen. Proto je vhodné dát si zubní kámen odstranit profesionálně u dentální hygienistky nebo zubního lékaře. Dentální hygienistka také vybere správnou velikost mezizubního kartáčku pro mezizubní prostory každého pacienta. V současné době největší česká zdravotní pojišťovna proplácí 1x ročně ošetření u dentální hygienistky.
Trápí vás časté zubní kazy? Pak vám mezizubní kartáčky pomohou k dokonalému vyčištění mezizubních prostor. Běžný kartáček nikdy neodstraní plak z těchto míst dokonale. Mezizubní kartáček pomáhá omezit tvorbu zubních kazů a hodí se na všechny mezizubní prostory.
Ve svém příspěvku VZP NA CO PŘISPÍVÁ ZUBNI IMPLANTÁTY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Michal kóňa .
Dobrý den , chtěl bych se zeptat mám paradentózu a chtěl bych náhradu zubů na jaké zuby bych dostal příspěvek a na jaké ne z pozdravem Michal Kóňa
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Roman.
Byl jsem u doktora kterým přispíva VZP, a musím říct že kvalita stomatologické ordinace a přístroju je špatná. Udělal jsem si implantát a doted musím říct že mě drží a není poznat že zub je uměly. Za sebe doporučují kvalitu! třeba - http://www.dsmile.cz
Po operaci štítné žlázy endokrinolog většinou doporučuje svým pacientům lázeňskou léčbu, takzvaný nárok na lázně. Dobrou zkušenost rehabilitační léčby po těchto operacích v České republice mají tato nejlepší lázeňská střediska, které proplácí pojišťovna: Karlovy Vary, Luhačovice, Lázně Lipová a Jeseník. Přírodní zdroje těchto lázní pomáhají hlavně pacientům po odstranění difuzní toxické strumy.
Lázeňská péče v České republice se rozděluje na dvě základní skupiny, a to na komplexní lázeňskou péči a na příspěvkovou lázeňskou péči. Třetí samostatnou skupinu tvoří lázeňské pobyty pro samoplátce. Tato poslední skupina má v posledních letech vzrůstající tendenci, protože stále více lidí si uvědomuje skutečnost, že je lepší nemocem předcházet, než je následně léčit.
O komplexní nebo příspěvkovou léčbu si můžete požádat, pouze pokud jste občany ČR a jste pojištěni u některé ze zdravotních pojišťoven v ČR.
Lázeňskou léčbu vám doporučí váš ošetřující lékař, který tak jedná většinou na základě vyhodnocení zdravotního stavu u odborníka-specialisty. Vaše první kroky tedy musí vést za odborným lékařem a s doporučením následně za obvodním lékařem. Návrh na lázeňskou péči, ať už komplexní nebo příspěvkovou, pošle váš obvodní lékař pojišťovně. Následně její revizní lékař posoudí splnění podmínek indikačního seznamu.
V indikačním seznamu jsou kromě indikačních skupin nemocí a jim odpovídajících diagnóz také uvedeny typy lázeňské péče, délka léčebného pobytu a možnost lázeňských míst, kde se můžete léčit. Určeny jsou zde i časové limity, dokdy jako pacient po operacích, či úrazech i jiných onemocněních musíte lázeňskou péči nastoupit.
Pokud pojišťovna schválí návrh na komplexní lázeňskou léčbu, odešle ho do příslušných lázní a ty vás následně budou kontaktovat a vyzvou vás k nástupu lázeňské léčby. V případě schválení návrhu na příspěvkovou lázeňskou léčbu je návrh předán pojištěnci a ten si sám s určeným lázeňským zařízením dohodne termín nástupu léčby.
Komplexní lázeňská péče je hrazena z veřejného zdravotního pojištění – náklady na vyšetření, ale i ubytování a stravu, případně dopravu (to platí pro pacienty, jejichž zdravotní stav podle ošetřujícího lékaře neumožňuje běžnou dopravu, ale je nutné použít zdravotní služby). Komplexní lázeňská péče se hovorově označuje též jako „křížkové lázně“ či „lázně na křížek“.
U příspěvkové lázeňské léčby hradí zdravotní pojišťovna jen lékařské vyšetření a celé léčení. Ubytování, stravu a dopravu si hradí pojištěnec.
Podmínky pro poskytování a hrazení lázeňské péče stanoví zákon o veřejném zdravotním pojištění č. 48/1997 Sb. Tou hlavní normou je pak Indikační seznam pro lázeňskou péči o dospělé a Indikační seznam pro lázeňskou péči o děti a dorost (vyhláška MZ ČR č. 58/1997 Sb.). Kromě indikačních skupin nemocí a jim odpovídajících diagnóz jsou zde uvedeny typy lázeňské péče, délky léčebných pobytů.
Jestli splňujete podmínky indikačního seznamu, to posoudí nejprve váš lékař, za kterým musí vést vaše první kroky, a následně revizní lékař zdravotní pojišťovny, u které jste pojištěni.
Ve svém příspěvku LÁZNĚ SLATINICE HRAZENÉ POJIŠŤOVNOU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jitka Moravusova.
Nemohu sehnat telef.cislo. Jsem pojištenec u vzp a potřebovali bychom s manzelem lazenskou lecbu. Nevim zda ve Frant. Lazni je moznnst pres VZP absolvovat. Jedna se o nemici : artrozu a polyneuropatii.Nejsme casove omezeni.Prosím o sdeleni jak postupovat a zda by to bylo mozne.Dekuji za zpravu Moravusovu
Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.
František Matějka se stal v České republice iniciátorem občanské aktivity Hlas pro život a její petice. Jejím jediným cílem je zařazení protonové terapie jako standardní léčebné procedury do systému veřejného zdravotního pojištění, respektive do systému čerpání služeb občany za jimi odvedenou daň státu, protože povinné zdravotní pojištění ničím jiným než daní není. K dnešnímu dni se ztotožnilo s tímto záměrem téměř 125 000 občanů České republiky. To je mimochodem víc lidí, než měli na svých peticích kandidáti na prezidenta České republiky, nebo násobně víc, než mají vládnoucí koaliční politické strany členů svých partají v součtu celkem. Hlas pro život je proto hlasem pro změnu. Dle paragrafu 13 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, by zdravotní pojišťovna měla uhradit léčbu, která má být pro pojištěnce účinná, bezpečná a v souladu s moderními trendy v lékařské vědě. Hlas pro život je hlasem těch, kteří chtějí podpořit existenci moderní léčby a nárok českých pacientů na ni.
Petice
My, občané České republiky, žádáme, abychom mohli tak jako ostatní obyvatelé zemí Evropské unie využívat nejmodernější zařízení pro léčbu rakoviny. Zákon o veřejném zdravotním pojištění nám zaručuje, že bude pro léčbu každého pacienta použito vždy těch nejmodernějších a nejúčinnějších metod. Cílem moderní protonové léčby je ničit pouze nádor a minimálně poškodit okolní zdravou tkáň. Řadě pacientů se však takové léčby nedostává. Dnes, kdy v České republice existuje špičkové centrum léčby rakoviny, je paradoxní, že ho využívají zahraniční pacienti a pro české pacienty je tato bezpečnější a účinnější léčba nedostupná. Důvodem jsou restrikce a průtahy ze strany Ministerstva zdravotnictví a VZP.
Pacienti jsou tak vystaveni dlouhým čekacím lhůtám, během kterých dochází k dalšímu růstu nádoru. V České republice jsou dnes dlouhé čekací doby i na klasické ozařování, a proto by léčba části pacientů protony výrazně přispěla k včasné a díky tomu úspěšnější léčbě nádorových onemocnění.
Žádáme proto, aby byla léčba prostřednictvím Protonového centra v Praze na Bulovce neprodleně zařazena do systému veřejného zdravotního pojištění ČR, které si na základě zákonných povinností platíme.
V naší poradně s názvem KOLIK ZAPLATÍM ZA VYTRŽENÍ ZUBU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Cempírek .
Pokud je vytržení zubu nezbytné pro udržení nebo zlepšení vašeho zdravotního stavu, tak pak celý zákrok uhradí vaše zdravotní pojišťovna včetně anestezie (injekce proti bolesti).
Zdraví Cempírek!
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Olga Lajtkepova.
Dcera má bolest zubu(otok),myslím,že zub je již natolik zdevastovaný,že potřebuje vytrhnout.Je pojištěna u VZP,tedy,jak píšete,zákrok by platila VZP.Problém je v tom,že nemůže najít lékaře,který by tento zákrok provedl,není totiž nikde regiszrovaná.Mohl byste dát tip na kékaře,který má volnou kapacitu v nsbíraní nových pacientů?
Protonovou terapii jako alternativu k fotonovému záření u dětských pacientů lze zvážit v těchto případech:
ozařování kraniospinální osy (meduloblastom),
nádory mozku a paranasálních dutin, nelze-li fotonovou technikou zajistit přiměřenou ochranu zdravých tkání a orgánů,
nádory oblasti pánve, nelze-li fotonovou technikou zajistit přiměřenou ochranu zdravých tkání a orgánů,
paraspinálně uložené sarkomy a jiné nádory, nelze-li fotonovou technikou zajistit přiměřenou ochranu zdravých tkání a orgánů,
ve vybraných případech lymfomů mezihrudí, nelze-li fotonovou technikou zajistit přiměřenou ochranu zdravých tkání a orgánů,
nádory oka indikované k radioterapii, nelze-li fotonovou technikou zajistit přiměřenou ochranu optických drah druhostranného oka.
Radioterapie protony u dospělých pacientů
Protonovou terapii jako alternativu k fotonovému záření lze zvážit v těchto případech:
vybrané nádory CNS (především chordomy a nádory báze lební) a paranasálních dutin, nelze-li fotonovou technikou zajistit přiměřenou ochranu zdravých tkání a orgánů,
nádory oka, například uveální melanom, nelze-li fotonovou technikou zajistit ochranu optických drah druhostranného oka,
vzácné typy nádorů nebo nezvyklá lokalizace nádorů v blízkosti kritických orgánů,
nemožnost dodržení dávkových limitů na zdravé tkáně i v případě použití moderních technik fotonové radioterapie (IMRT, stereotaktická radioterapie, radiochirurgie).
Vyhláška udává protonové ozařování jako variantu, alternativu k fotonové léčbě.
Pražské protonové centrum má kapacitu pro dva tisíce pacientů za rok. Mezi odborníky na radioterapii v Česku ovšem panují pochybnosti, jestli to odpovídá reálným potřebám. Otázka je, pro kolik pacientů je dražší protonové ozařování skutečně vhodnější než levnější běžné fotonové. Odborníci na radioterapii zatím prosazují úzké vymezení pacientů. Za čtyři roky se v centru léčilo něco přes dva tisíce pacientů, významnou část přitom tvoří cizinci a samoplátci. Největší česká zdravotní pojišťovna VZP proplatila léčbu v centru 65 pacientům. V Česku by v budoucnu mohlo vzniknout i další centrum. Původní odhady, že na deset milionů obyvatel je třeba jedno protonové centrum, se totiž ukázaly jako podhodnocené.
V současnosti je podle sdružení protonových center PTCOG v provozu na světě 75 zařízení pracujících s protonovým nebo podobným ozařováním, z toho je 26 ve Spojených státech. Sdružení eviduje dalších 41 zařízení ve výstavbě s termínem zahájení provozu do roku 2019 a dalších 22 klinik ve fázi přípravy.
Nejrychlejší růst trhu předpokládá zmíněná studie v Evropě. Zatím zde funguje 24 protonových center, z toho devět v Německu. Ve Velké Británii vyčlenila vláda na vystavění středisek protonové léčby Národní zdravotní služby celkem 250 milionů liber. Kliniky se staví v Manchesteru a v Londýně. První z nich (v Manchesteru) je v provozu od srpna 2018 a obslouží 750 pacientů ročně.
Zdravotní pojišťovny přispívají na sluchadlo jednou za 5 let. Je nutné dodat, že se jedná jen o jedno sluchadlo na jedno ucho. Výše příspěvku je pevně stanovená částka, která závisí na velikosti sluchové ztráty. V současné době jsou tři kategorie: příspěvek 2 700 Kč, 3 900 Kč, nebo 5 100 Kč. Výše příspěvku nezávisí na provedení sluchadla (výše úhrady je stejná pro závěsný typ i pro sluchadlo do ucha) a je stanovena lékařem s licencí k výdeji sluchadel. Rozdíl mezi prodejní cenou sluchadla a příspěvkem pojišťovny se hradí při vyzvednutí sluchadla.
Příspěvky na pořízení sluchadel jsou však bez ohledu na inflaci a technologický vývoj stále stejné již 15 let. Flexibilitu a možnost přizpůsobení v České republice upravuje zákonná úprava a interní procesy pojišťoven pro zdravotní prostředky skupiny ZP 08. Tón udává největší pojišťovna VZP dle zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů, konkrétně příloha č. 3 k zákonu č. 48/1997 Sb. Zda se změní, nebo alespoň upraví tento stav věcí v oblasti sluchadel, neví lékař, lékařka ani my.