ZÁKALKY VE SKLIVCI
Zákalky sklivce foto
Zde můžete vidět, jak vypadají zákalky sklivce.
Detail odstavce: Zákalky sklivce foto
Zdroj: Zákalky ve sklivci
Zveřejněno: 2.1.2015
Zde můžete vidět, jak vypadají zákalky sklivce.
Detail odstavce: Zákalky sklivce foto
Zdroj: Zákalky ve sklivci
Zveřejněno: 2.1.2015
Jak vyléčit zákalky sklivce - mám ablaci membrány sklivce.
Zdroj: diskuze Jak zničit zákalky ve sklivci
Odesláno: 2.4.2015 uživatelem Martina
Počet odpovědí: 2
Zobrazit odpovědi
Za slunného počasí se doporučuje nosit tmavé brýle. Na modré letní obloze, v zasněžené krajině či za jasné viditelnosti jsou totiž zákalky vidět naprosto perfektně. Na tento problém zabírají homeopatické kapky ze světlíku lékařského a tablety Protectum ginkgo.
Detail odstavce: Zákalky ve sklivci alternativní léčba
Zdroj: Zákalky ve sklivci
Zveřejněno: 2.1.2015
očnim lékařem konstatovány oční zákalky ve sklivci obouch očí,rád bych se jich zbavil
Zdroj: diskuze Jak zničit zákalky ve sklivci
Odesláno: 28.5.2018 uživatelem gustav žabčík
Počet odpovědí: 2
Zobrazit odpovědi
Obyčejné sklivcové zákalky, které nesouvisejí s jiným vážnějším onemocněním, léčbu nevyžadují. Pokud vám ve vašem zorném poli překážejí, můžete je odsunout jinam tím, že budete pohybovat okem střídavě do stran, nebo ještě lépe nahoru a dolů. Pokud by ve zcela výjimečných případech bylo zákalků hodně nebo byly tak velké, že by zhoršovaly vaše vidění, je možné je odstranit chirurgicky.
Detail odstavce: Zákalky ve sklivci léčba
Zdroj: Zákalky ve sklivci
Zveřejněno: 2.1.2015
mám ablaci zadní membrány sklivce na obou očích již 1,5 roku a zákaly mě velice obtěžují a vidím jako přes igelit. co by se dalo dělat kromě operativní metody. Nevím, zda příčina není v laserové operaci krátkozrakosti před 14 lety -8 dioptrií.
Děkuji za odpověď
Zdroj: diskuze Zákalky ve sklivci
Odesláno: 21.7.2016 uživatelem Martina
Počet odpovědí: 0
Sklivcové zákalky samy o sobě určitě nezmizí. K jejich odstranění je tudíž někdy nutná operace. Vitrektomie má vysokou úspěšnost, nicméně pokud se něco zkazí, tak je to špatné. U laseru je úspěšnost několik desítek procent a zákalky se nesmí vyskytovat u očního nervu.
Detail odstavce: Je možné, aby sklivcové zákalky zmizely?
Zdroj: Sklivcové zákalky
Zveřejněno: 3.5.2018
Před levým okem vidím 2 šedé šmouhy.
Zdroj: diskuze Jak zničit zákalky ve sklivci
Odesláno: 4.8.2017 uživatelem Ivana
Počet odpovědí: 2
Zobrazit odpovědi
Podle Wikipedie je sklivec (latinsky corpus vitreum) průhledné, čiré, bezbarvé, rosolovité těleso s řídkou vláknitou strukturou, která vyplňuje 2/3 vnitřního prostoru oční koule (bulbus oculi) za oční čočkou a jejím závěsným aparátem (řasnatým tělískem, corpus ciliare). Tvoří se pouze v embryonálním období a neregeneruje. V případě ztrát se nahrazuje jen komorovou tekutinou. Tam, kde na sklivec naléhá čočka, se nachází jamka pro čočku (fossa hyaloidea).
Canalis hyaloideus je tenký kanálek probíhající střední osou sklivce, je zkroucený, je zbytkem po embryonální tepénce a. hyaloidea, která vyživovala čočku. A. hyaloidea vycházela z papily zrakového nervu (discus nervi optici), oblasti sítnice oka, kde vzniká zrakový nerv, takzvaná slepá skvrna.
Stroma vitreum je tvořeno trámčinou z velice jemných vláken – (fibril), které jsou při povrchu hustší, takže tvoří pevnější povrch sklivce (membrana vitrea).
Obsah sklivce:
Detail odstavce: Sklivec v oku
Zdroj: Sklivcové zákalky
Zveřejněno: 3.5.2018
Žádná operace není bez rizika. Ablace sklivce je poměrně časté onemocnění a existuje několik vyzkoušených postupů, jak omezit nepříjemné projevy. Nápravou těchto očních vad se zabývá například Evropská oční klinika Lexum: www.lexum.cz/kontakt
Zdraví Cempírek!
Zdroj: diskuze Oční choroby u lidí - odchlípení sklivce
Odesláno: 27.8.2016 uživatelem Cempírek
Počet odpovědí: 2
Zobrazit odpovědi
Sklivcové zákalky jsou obvykle tvořeny malými zrníčky kolagenu, což je bílkovina, která se nachází v lidském těle snad všude. Zákalky jsou uloženy ve sklivci, rosolovité hmotě vyplňující zadní část oční koule. S přibývajícím věkem se kolagenová vlákna ve sklivci srážejí, trhají a jejich útržky pak mění množství světla dopadající na sítnici, což se v zorném poli projevuje právě jako drobné tečky nebo vlákna.
Detail odstavce: Co je to zákal ve sklivci
Zdroj: Zákalky ve sklivci
Zveřejněno: 2.1.2015
Mně je 40 let a vidím svoje zákalky už od svých 10 let. Postupně se zvětšují - rozrůstají. Na modrém nebi dokážu vidět jejich strukturu, zejména okraje a spoje jednotlivých pahýlů nebo koleček. Bohužel se mi nedaří zákalky přemístit pohybem oka. Ony se tím pohybem size trochu pohnou, ale do vteřiny jsou zase na své pozici. Vidím je jen za mimořádných světelných podmínek a v životě mi nijak nevadí, úplně jsem si na ně zvyknul.
Zdroj: diskuze Moje zákalky
Odesláno: 5.1.2015 uživatelem Vláďa
Počet odpovědí: 0
Zákalky ve sklivci je možné částečně eliminovat konzumací přírodních produktů:
Vhodná je rovněž detoxikace jater: ostopestřcový olej, čaj a také Ascorutin 1-2-1.
Detail odstavce: Alternativní léčba
Zdroj: Sklivcové zákalky
Zveřejněno: 3.5.2018
Prosím o radu,,při trhání zubů dle Dr mě došlo k odchlípnutí sklivce.....řekla mě že to nejde léčit,,,,,čeká mě operace,,??nebo se to spraví ,,létají mě v oku blesky ,hlavně ve tmě?????je mě 65,,,co by jjste mě poradili,,prosím na imeil Děkuji Jelíková
Na jiné vyšetření jsem nebyla poslána,,,,pouze ambulantně....
Zdroj: diskuze Oční choroby u lidí - odchlípení sklivce
Odesláno: 14.11.2017 uživatelem jiřina jelínková
Počet odpovědí: 2
Zobrazit odpovědi
Jedná se o 100% bylinné kapky, které se používají u zákalků, šedého zákalu, glaukomu a dalších nemocí souvisejících s okem. Dle informací od výrobce nemají kapky žádné možné nežádoucí účinky ani alergické reakce.
Aplikuje se jedna až dvě kapky do očí před spaním. Opakujte po dobu 1–3 měsíců, u vážných případů až 6 měsíců.
Tyto kapky mají originální název GoEyeFloaters a jsou dostupné pouze v zahraničí.
Detail odstavce: Přírodní kapky na sklivcové zákalky
Zdroj: Sklivcové zákalky
Zveřejněno: 3.5.2018
Prosím o sdělení, zda je možnost bezrizikové operace sklivce. Vidím jakoby tmavou skvrnku a při přechodu ze světla do tmy, periferní záblesky. Jedná se o pravé oko. Je mi 63 let a tato vada mi byla diagnostikována v červnu tohoto roku dvěma různými lékaři s tím, že se s tím nedá nic dělat, že je to způsobeno věkem. U mne ale došlo těsně před tím, než mi problém začal, ke šťouchnutí vatovým tamponem právě do tohoto oka.
Dále mám silný astigmatsmus. Brýle na blízkost a na dálku: 1,5. Brýle však nosím jen večer na čtení, jinak je nepotřebuji.
Zdroj: diskuze Oční choroby u lidí - odchlípení sklivce
Odesláno: 26.8.2016 uživatelem Dana Šindelářová
Počet odpovědí: 2
Zobrazit odpovědi
Oční klinika DuoVize se specializuje na laserové operace femtosekundovým laserem, nitrooční operace dioptrických vad, ambulantní operace šedého zákalu, léčbu keratokonu, zeleného zákalu, léčbu onemocnění sítnice či sklivce a dalších onemocnění.
Detail odstavce: Zaměření kliniky
Zdroj: Oční klinika DuoVize
Zveřejněno: 20.4.2015
trpim zakalem na pravem oku a kolegine mi poradila pouzit lek granulky kostivalu lekarskeho/symphytum lekarsky , sdelte mi laskave zda je tento lek vhodny na leceni tohoto zakalu sklivce ocniho
Email na odpoved:
Z.Chvala-ISI@atlas.cz
dekuji za vasi radu, Zdenek
Zdroj: diskuze Oční léky na sklivec
Odesláno: 20.2.2018 uživatelem zdenek
Počet odpovědí: 0
Přípravek Gemioptal HERBAL je zcela přírodní doplněk stravy, který byl vyvinut na oční klinice Gemini. Obsahuje bylinky používané již starou čínskou medicínou pro jejich blahodárný účinek na zrak. Vyvážená kompozice obsažených složek pomáhá k udržení dobrého zraku. Směs bylin v Gemioptalu byla pečlivě vybrána a klinicky otestována, obsahuje živiny pomáhající k udržení dobrého zraku a antioxidační složky, které pomáhají neutralizovat volné radikály a redukují oxidační stres.
V klinické praxi se Gemioptal HERBAL doporučuje nejčastěji lidem s podrážděnýma očima z důvodu nedostatku slz nebo jejich snížené kvality.
Doporučené dávkování: Dospělí 1 kapsle denně, zapít dostatečným množstvím tekutiny. Není určeno pro děti. Nepřekračujte doporučené denní dávkování. Výrobek není určen jako náhrada pestré stravy. Barvivo E 104 může nepříznivě ovlivňovat činnost a pozornost dětí. Ukládejte mimo dosah dětí. Skladujte v suchu při teplotě do 25 °C v dobře uzavřeném obalu.
Gemioptal HERBAL je doplněk stravy pro dospělé. Informace pro diabetiky: neobsahuje cukr. Balení obsahuje 60 kapslí s obsahem přírodních extraktů.
Detail odstavce: Kapsle na sklivcové zákalky
Zdroj: Sklivcové zákalky
Zveřejněno: 3.5.2018
Dobrý den,
už asi rok mám odchlípení sklivce. Prý je to věkem, ale večer před tím, než jsem ráno viděla na pravém oku jakoby černé vlasy a skvrnku, jsem se do oka šťouchla.
Lékaři, dva na sobě nezávislí očaři, mi ale řekli, že je to věkem /63 let/ a že se s tím v podstatě nedá nic dělat. Nemám tahat těžké věci, aby nedošlo následně k odchlípení rohovky. To by pak hrozila slepota.
Operaci sklivce mi oční lékaři nedoporučovali, že by mohlo dojít k většímu narušení této křehké blanky. Když večer, ve tmě, zavřu oči, vidím periferně jakoby záblesky. Onu tečku - jakoby mušku už vnímám jen občas, ale je na oku stále. Někdy se to trochu zhorší, obzvláště při studeném, větrném počasí a námaze. Jde o zvyk, zpočátku mě to nervovalo, teď, i když je vada stejná, ji někdy ani nevnímám.
Musím dát pozor, pokud bych opět měla v zorném poli znovu jakoby černé čmouhy a skvrnku větší, jít okamžitě na oční, aby náhodou nešlo o odchlípení rohovky, protože to je pak průšvih, který, pokud se neřeší ihned operativně, vede ke slepotě.
Uklidnil mě můj soused, který má tuto "mušku", ve svám zorném poli, od svých 30 let. Teď mu je asi 70 a tato vada se mu za ta léta nezhoršila.
Zdroj: diskuze Oční choroby u lidí - odchlípení sklivce
Odesláno: 14.11.2017 uživatelem Dana
Počet odpovědí: 2
Zobrazit odpovědi
Sklivcové zákalky proplouvají zorným polem. Mohou se objevit jako černé nebo šedé skvrny nebo pavučiny, které se pohybují po každém pohybu vašich očí. Pokud se však pokusíte přímo podívat na ně, mají tendenci se odrazit. Sklivcové zákalky se objevují v různých formách většinou na periferii oka. Člověk, který má sklivcové zákalky, v podstatě vidí kolečka, trojúhelníčky, chuchvalce či jiné prapodivné tvary, které se pohybují. Někdy je to horší, jindy lepší. Nejlepší je tmavé prostředí a nejhorší bílá a modrá barva, jak uvádějí pacienti. V některých případech stačí odvést pozornost. Mozek zase tak chytrý není a dokážete ho zmást.
Příčiny:
Léčba není jednoduchá. Většina lékařů tento problém ani neřeší. Pokud však změny obtěžují, existují přirozené způsoby, jak potlačit tyto symptomy.
Nejčastější patogeny:
Detail odstavce: Co to jsou zákalky
Zdroj: Sklivcové zákalky
Zveřejněno: 3.5.2018
Většina mžitek objevujících se po sportu jsou drobné částečky sklivce, gelovité části oka mezi sítnicí a čočkou. Jak stárneme, sklivec se začíná rozpouštět a zkapalňovat a jeho uvolněné částice se pak pohybují v jeho středu. Co potom vidíte, nejsou částice samotné, ale jejich stíny na sítnici. Nejjednodušeji je uvidíte, když se podíváte přímo do jasné oblohy nebo na bílou zeď. Všimnete si, že tyto malé skvrnky nerady zůstávají v klidu a zmizí ze zorného pole vždy, když se na ně snažíte zaostřit zrak. To se děje proto, že se pohybují, když se pohybují vaše oči.
Detail odstavce: Mžitky před očima po sportu
Zdroj: Mžitky před očima
Zveřejněno: 21.7.2018
Detail odstavce: Léčivé účinky kombuchy
Zdroj: Kombucha
Zveřejněno: 4.10.2013
Ve většině případů lékaři předepisují přípravek JODID DRASELNÝ A SODNÝ 2% UNIMED PHARMA.
JODID DRASELNÝ A SODNÝ 2% UNIMED PHARMA se používá k podpoře metabolických a resorpčních procesů v oku, zejména exsudátů, krvácení a zákalů sklivce různé etiologie, atero- a arteriolosklerotické změny cév sítnice a uvey, myopicko-degenerativní procesy sítnice, začínající katarakty, parenchymatózní keratitidy a atrofie zrakového nervu (na syfilitickém podkladu), respektive adjuvantní léčba plísňové konjunktivitidy a keratitidy.
Přípravek mohou užívat dospělí, mladiství i děti (s výjimkou novorozenců).
Doporučená dávka pro dospělé (včetně starších pacientů): Doporučuje se vkapávat 2–4 kapky denně do dolní přechodní řasy spojivkového vaku. Toto doporučení platí pro všechny věkové skupiny (s výjimkou novorozenců). Pokud dojde k opomenutí aplikace jedné dávky, léčba má pokračovat podáním další dávky v obvyklém čase.
Stejně jako u jiných očních kapek se doporučuje ke snížení možné systémové absorpce stisknout slzný váček v oblasti vnitřního očního koutku (okluze slzných bodů) po dobu jedné minuty. Toto by mělo být provedeno bezprostředně po vkápnutí každé kapky.
Kontaktní čočky by měly být před podáním očních kapek z oka vyjmuty, po 15 minutách je možné čočky opět do oka vrátit.
Pokud je podáván více než jeden lokální oční přípravek, mezi jednotlivými přípravky by měl být zachováván časový odstup nejméně pěti minut.
Bezpečnost a účinnost přípravku u novorozenců nebyla hodnocena. Proto se podávání JODIDU DRASELNÉHO A SODNÉHO 2% UNIMED PHARMA novorozencům nedoporučuje.
Přípravek JODID DRASELNÝ A SODNÝ 2% UNIMED PHARMA se nesmí používat:
Při mykotickém onemocnění předního segmentu oka je nezbytné aplikovat i specifickou cílenou léčbu antimykotiky. Léčba přípravkem JODID DRASELNÝ A SODNÝ 2% UNIMED PHARMA je při této indikaci jen adjuvantní. Současně s používáním přípravku nelze nosit měkké kontaktní čočky. Podle možnosti by se po dobu léčení neměly nosit ani tvrdé kontaktní čočky. Není-li vyhnutí, musí pacient před aplikací přípravku tvrdou kontaktní čočku vždy vyjmout a opětovně ji nasadit nejdříve až za 20 minut po nakapání.
Jód a jodidy se po lokální aplikaci do spojivkového vaku při průchodných slzných cestách dostávají na sliznici nosu a mohou být do určité míry celkově absorbovány. Proto je potřeba zohlednit možné interakce jódu s ostatními užívanými léčivy. Dlouhodobé podávání přípravku JODID DRASELNÝ A SODNÝ 2% UNIMED PHARMA může ovlivnit laboratorní hodnoty na bílkoviny vázaného jódu v krevním séru, respektive hodnoty testů, které používají radioaktivně značený jód při onemocněních štítné žlázy.
Přípravek je v období těhotenství a kojení kontraindikován.
Negativní vliv aplikace přípravku na schopnost vykonávat činnosti vyžadující zvýšenou pozornost (řízení motorových vozidel, práci na strojích, práci ve výškách) není znám. Těsně po nakapání přípravku může nastat rozostřené vidění, které by mohlo ztížit řízení motorových vozidel, obsluhu strojů a práci ve výškách. Doporučuje se proto tyto činnosti vykonávat nejdříve až za 20 minut po aplikaci přípravku.
Detail odstavce: Kapky na sklivcové zákalky
Zdroj: Sklivcové zákalky
Zveřejněno: 3.5.2018
Laserové operace očí: Principem všech laserových metod na odstranění dioptrií je změna zakřivení oční rohovky. Tímto typem operace je možné odstranit krátkozrakost, dalekozrakost a astigmatismus (cylindry).
Nitrooční operace dioptrických vad: Některé z dioptrických vad není možné úspěšně korigovat laserovou operací. V těchto případech se většinou jedná o pacienty s vyššími dioptrickými vadami, nebo o pacienty starší 45 let. Může se to týkat i varianty, kdy nastal souběh více očních vad. Pro tyto případy je vhodnou metodou implantace nitrooční čočky, pomocí které se dosáhne optimálních výsledků.
Operace šedého zákalu: Jako první v ČR zavedla oční klinika DuoVize operaci šedého zákalu femtosekundovým laserem LenSx. K operaci není potřeba doporučení od lékaře. Na klinice se zákroky provádějí bez čekání a všechny probíhají v krátkých termínech.
Léčba presbyopie (rozmazané vidění) – PRELEX a Raindrop: Jde o zákrok, při jehož výkonu není potřeba laseru. Spočívá ve výměně původní lidské čočky za umělou, tzv. multifokální nitrooční čočku.
Léčba onemocnění keratokonus: Keratokonus je onemocnění rohovky, při kterém se rohovka pomalu ztenčuje a vyklenuje. Hlavním cílem léčby je toto onemocnění pozastavit, a oddálit tak transplantaci rohovky. Pro léčbu se používají nejmodernější osvědčené metody: Collagen Cross Linking (CXL, CCL, C3-R) a Intrastromální prstence Keraring.
Léčba onemocnění sítnice a sklivce: Řadu chorob sítnice a sklivce lze řešit chirurgickým zákrokem. Všechny operace probíhají ambulantně. Při diagnostikované makulární degeneraci se s úspěchem využívá biologické léčby bevacizumabem. Při léčbě onemocnění sítnice se také používají sítnicové lasery.
Dětská oční péče: Specializovaná vyšetření jsou u dětí prováděna přístrojem PlusOptix S09, a to špičkovým ortoptistou – včetně vyhodnocení výsledku.
Detail odstavce: Poskytované zákroky
Zdroj: Oční klinika DuoVize
Zveřejněno: 20.4.2015
V podstatě každá porucha struktury očního systému může vést k oslepnutí.
Celosvětově je slepota na vzestupu, ale příčina nebude v klesající kvalitě očního ústrojí, ale v prodlužování věku dožití, kdy je více starých lidí, kteří jsou slepí.
Detail odstavce: Příčiny
Zdroj: Slepota
Zveřejněno: 26.6.2017
Cesta, jak vrátit lidem zrak, ale nevede jen přes buňky nebo geny. Pacientům může pomoci i elektronika. Podobně jako dokáže sluch obnovit dnes už běžně dostupný kochleární implantát, tak centra v Německu a ve Spojených státech pracují na výzkumech mikročipů napojených na zrakový nerv. Mikročipy se používají ve chvíli, kdy je porušena sítnice, kdy se obraz nemůže na sítnici obvykle vytvářet. Takže je buď možné dát čip dopředu do sklivce těsně před zrakový nerv, nebo je možné implantovat mikročip přímo pod sítnici. Výzkum jde ale ještě dále a vědci nyní přemýšlejí ještě nad jedním radikálním způsobem léčby slepoty a to vytvořit přímo v laboratoři pro pacienta oko nové. Zatím je to ale stále sci-fi a výhled do budoucnosti 100 až 200 let vzdálené. I když mnohé dnešní oční výkony byly ještě v nedávné minulosti také nemyslitelné, a dnes je realita jiná. Například u genové a buněčné léčby, jejíž první úspěchy lidem s nemocnýma očima vracejí zrak.
Detail odstavce: Mikročipy nahradí sítnici nebo i celé oko.
Zdroj: Slepota
Zveřejněno: 26.6.2017
Jedná se o velmi vážné onemocnění, které může postihnout člověka v jakémkoliv věku, nejčastěji jsou ale tímto onemocněním postiženi jedinci středního a staršího věku. K odchlípení sítnice oka dochází, když se v sítnici objevují různé trhlinky, které způsobují, že tekutina ze sklivce se začne dostávat pod sítnici a nadzvedávat ji (tím se sítnice odlučuje od vrstvy pigmentových buněk). Vzhledem k tomu se pak do sítnice nedostávají (nebo v menším množství) živiny a kyslík, a proto buňky přítomné v sítnici rychle odumírají. Nejčastěji k tomuto odchlípnutí dochází na okraji sítnice, odtud se ale při neléčení pomalu přesouvá i do centra vidění.
V některých případech odchlípnutí sítnice způsobilo i svrašťování sklivce, k němuž běžně dochází v rámci stárnutí člověka. Při stárnutí (někdy i při úrazu, nebo krátkozrakosti či zánětu) vznikají v sítnici drobná ložiska, která mohou vytvářet nové spojení mezi sklivcem a sítnicí, právě tato spojení způsobují, že může dojít k vytržení části sítnicové tkáně, když se sklivec smršťuje.
Vyšší pravděpodobnost tohoto onemocnění je u jedinců, kteří trpí vyšším stupněm krátkozrakosti, pokud k tomu mají genetické předpoklady (i rodiče trpěli tímto onemocněním), pokud u nich došlo k úrazu tupým úderem nebo pokud při nějakém poranění byla narušena celistvost oka, případně to může být dáno i jinými vrozenými vadami.
V případě, kdy má člověk pocit, že nevidí tak dobře, jako tomu bylo dříve, je vždy dobré navštívit očního lékaře, který může přesně diagnostikovat problém, a tím i zachránit zrak pacienta. V případě odchlípnutí sítnice patří k příznakům, u nichž je třeba zbystřit pozornost, například: falešné zrakové vjemy (takzvané záblesky před očima), drobné tečky v zorném poli (nejlépe viditelné v okamžiku, kdy se člověk dívá na bílé pole), skvrny vypadající jako padající saze (způsobuje je krev, která se uvolňuje do sklivce), tmavý stín nejprve na okraji zorného pole, který se může dále rozšiřovat (= známý jako clona). Tyto příznaky se mohou objevovat velmi pomalu a postupně, že si je člověk nemusí ani zpočátku uvědomovat, ale také může dojít k tomu, že se všechny příznaky objeví náhle a zničehonic. Vždy je nutné vyhledat co nejrychleji pomoc u odborného lékaře.
I u tohoto onemocnění musí lékař nejprve pacienta vyšetřit, aby onemocnění správně diagnostikoval. Zároveň se lékař snaží přijít na příčinu odchlípnutí sítnice. K vyšetření se užívá oftalmoskop (lékař jím vyhledá díry a trhliny v sítnici, dokáže jím určit rozsah a výšku odchlípnutí), případně i štěrbinová lampa, nebo ultrazvuk oka.
Pokud lékař objeví trhliny a díry v sítnici i ještě před vznikem odchlípnutí, musí je léčit, obvykle se k tomu využívá laserová koagulace, kterou se sítnice připojí k ostatním vrstvám oční stěny, a tak nemůže dojít k jejímu ochlípnutí. Pokud již ale k odchlípnutí sítnice došlo, jediným řešením je operace pod celkovou anestezií. Před zákrokem si lékař zvolí, který způsob léčby odchlípnutí bude při operaci praktikovat. Jeden spočívá v tom, že se okolí trhlin a děr v sítnici promrazí. Nízké teploty způsobí totiž vznik drobných jizviček, které napomohou tomu, aby sítnice zase k dalším vrstvám oční stěny přirostla. Ze zevní strany se pak k oční stěně přišije plomba, která způsobí to, že se bělima a cévnatka vtlačí do nitra oka. Tato varianta operace se využívá v případě, že odchlípnutí sítnice není rozsáhlé. Pacient pak může v podstatě druhý den po operaci vstát. Druhou variantou je vitrektomie, při níž se odstraní sklivcové pruhy svrašťující sítnici a sklivec se odsává pryč a nahradí ho plyn nebo silikonový olej. Sítnice se pak hojí laserem. Tato operace je náročnější a je potřeba, aby po ní zůstal pacient několik dní v klidu s pevně stabilizovanou hlavou.
Detail odstavce: Odchlípení sítnice
Zdroj: Nemoci oční sítnice
Zveřejněno: 10.10.2017