Facebook Síť X Pinterest email tisk

Téma

ZAPARENINA POD LEVÝM PRSEM


Příliš častá stolice u kojenců

Miminka se vyprazdňují několikrát denně. U kojenců krmených prsem to může být klidně i desetkrát a nejde o něco nepřirozeného, zvláště pokud kojenci přibývají na váze. S postupem času frekvence stolice klesá a kolem třetího měsíce je to přibližně jednou až dvakrát denně, čili podobně jako u dospělých. Barva stolice je převážně žlutá či zlatavá, může připomínat barvu hořčice. Občas jsou v ní malé hrudky, jindy má podobu kašičky. Má nakyslý zápach, který rozhodně nepřipomíná výsledek „práce“ na záchodě, jaký vytvářejí dospělí lidé. „Vůni“ pomáhá vytvářet kyselina mléčná obsažená v mateřském mléku. U kojenců se může objevit i průjem. Poznáte to podle vzhledu stolice, ve které se může vyskytovat trocha krve nebo hnis, ale nejčastěji je tam hlen. V takové situaci byste měli vyhledat dětského lékaře, který určí příčinu, tou může být onemocnění, nevhodný jídelníček, ale také například alergie. Pokud je „poklad“ v pleně jen hodně řídký, bez dalších doprovodných znaků, ještě to nemusí znamenat něco fatálního. Ba naopak, je to dosti přirozené v situaci, kdy je nemluvně kojeno prsem. Má to dvě příčiny. Tou první jsou vlastnosti mateřského mléka, které lépe pročišťuje organismus, druhou je lepší práce střev, které k činnosti povzbuzuje i svalová aktivita nutná k dobrému nakrmení z prsu. Dítě krmené z lahve má stolici trochu pevnější, zdravá barva může být žlutá až jemně nahnědlá. Tady je trošku těžké říci jednoznačnou podobu, někdy je výsledek trávení podobný jako u kojení, vše záleží od druhu umělého mléka, jaké kojenci podáváme a od jeho složení.

Zdroj: článek Stolice u kojence

Příběh

Ve svém příspěvku JAK ZNIČIT ZÁKALKY VE SKLIVCI se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Martina.

Jak vyléčit zákalky sklivce - mám ablaci membrány sklivce.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Ivana.

Před levým okem vidím 2 šedé šmouhy.

Zdroj: příběh Jak zničit zákalky ve sklivci

Cviky proti celulitidě na stehnech

Podřep – cvičení na zadní stranu stehen a hýždě

Postavte se vzpřímeně s nohama rozkročenýma na šířku ramen. Zatáhněte břicho. Plynule snižujte těžiště, jako kdybyste si chtěla sednout na židli. Vydržte 35 sekund a vraťte se do výchozí pozice. Při zpátečním pohybu stáhněte hýžďové svaly. Kolena by měla být na úrovni prstů chodidel. Cvičte 2–3 sady 10–16krát. Na konci každé sady zkuste v podřepu vydržet, jak nejdéle to půjde. Odpočiňte si a cvičte další sadu.

Výpady – cvičení na stehna a zadek

Postavte se vzpřímeně s nohama rozkročenýma na šířku boků, kolena mírně pokrčená. Udělejte velký krok vpřed jednou nohou a snižte těžiště. Váha musí být přenesena na přední nohu a koleno přední nohy by mělo být nad chodidlem. Záda a pánev držte kolmo k zemi a břicho zatažené. Vraťte se do výchozí pozice a vystřídejte nohy. Cvičte 3 sady 10–16krát na každou stranu.

Posilování vnějších stehenních svalů

Lehněte si na bok a podepřete si hlavu. Pokrčte koleno spodní nohy a horní nohu držte nataženou v prodloužení páteře. Zvedejte horní nohu. Pánev držte stále kolmo k podložce. V nejvyšší pozici držte nohu 2–3 sekundy a povolte dolů. Opakujte 16x na každou stranu.

Posilování vnitřních stehenních svalů

Lehněte si na levý bok a podepřete si hlavu. Pokrčte pravé koleno (horní noha) a položte ho před levou nohu tak, aby pravé chodidlo leželo před levým kolenem. Levou (spodní) nohu držte nataženou s mírně pokrčeným kolenem a zvedejte ji nahoru, dokud neucítíte záběr na vnitřní straně stehna. Držte 1–2 sekundy a pak nohu pomalu vraťte do výchozí pozice. Cvičte 16x v plném rozsahu a 16 malých kmitů v nejvyšší pozici, pak v této pozici vydržte 20 sekund. Celé ještě jednou zopakujte. Totéž s druhou nohou.

Zanožování – cvičení na zadní stranu stehen a hýždě

Klekněte si na podložku a opřete se o předloktí. Břicho zůstává zatažené. Opakovaně zanožujte jednou nohou pokrčenou v koleni do pravého úhlu. Nohu zvedejte do úrovně boků. Chodidlo směřuje ke stropu. Opakujte 16x na každou stranu. Po několika sekundách odpočinku opakujte ještě jednu sadu.

Ohyby v zanožení – cvičení na zadní stranu stehen

Klekněte si na podložku a opřete se o předloktí. Břicho zůstává zatažené. Zanožte jednu nohu a pokrčte ji v koleni tak, abyste se dotkli patou zadku. Držte 2 sekundy a natáhněte. Opakujte 16x na každou stranu. Po několika sekundách odpočinku opakujte ještě jednu sadu.

Zdroj: článek Celulitida – masáž na doma

Poradna

V naší poradně s názvem PODRÁŽDĚNÁ SLINIVKA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jaroslav.

už měsíc mě bodá pod levým žebrem,když něco sním nebo piju.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Ultrazvuk břicha a vyšetření krve ukáže víc o příčinách vašich obtíží. Obraťte se na svého praktického lékaře a promluvte si s sním o tom. Většina lékařů má ultrazvuk přímo v ordinaci a na vyšetření krve vám dá žádanku. Do tří dnů budete vědět o co jde.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Podrážděná slinivka

Vedlejší účinky ozařování

Vedlejší účinky ozařování začínají už během radioterapie a odeznívají pár týdnů po jejím ukončení. Některé nastupují až několik měsíců po léčbě a bývají bohužel nevratné.

Patří sem

Zarudnutí ozařované kůže

Zarudnutí kůže je častým a ve většině případů i jediným nežádoucím účinkem ozařování. Projeví se ve třetím týdnu ozařovací série a po zbylou dobu léčby se mírně zhoršuje. Stupeň zarudnutí je individuální, záleží na typu kůže. Nejhůře kůže reaguje v místech záhybů a kožních řas, to je pod prsem či v podpaží. Tam pokožka často mokvá a loupe se.

Podráždění srdečního svalu

K této komplikaci dochází výjimečně, a to následkem kombinovaného vlivu cytostatik a záření na srdce, je-li nádor v levém prsu. Projevuje se bolestí na hrudi, dušností a celkovou únavou. Riziko trvalého poškození srdce, případně plic je v dnešní době minimální.

Zbarvení kůže a ztuhnutí podkožní tkáně

Jde o běžný pozdní efekt. Ozářená kůže časem ztmavne a prs je na pohmat tužší. Pro pacientku tyto změny nepředstavují žádné riziko.

Lymfedém

Může vzniknout po ozařování podpažních uzlin, zvláště po operaci.

Tolik obávané vypadávání vlasů způsobuje chemoterapie.

Zdroj: článek Nežádoucí účinky po ozařování

Poradna

V naší poradně s názvem JAK NA OPRUZENINY KŮŽE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Zdenka.

Dobrý večer moc bych vás chtěla poprosit o radu, už víc jak měsíc mám opruzeninu v trisle a rostahuje se mi to na pipku moc se omlouvám jak jsem to napsala,koupila jsem si v lékárně sudokrem a nic teď si to mažu framykoinem a také nic, nevím co mám dělat je mi to nepříjemné měla jsem to i pod prsem tam mi to pomohlo moc děkuji za odpověď Zdenka

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

To je normální a potká to každého. Pro odstranění je důležitá každodenní hygiena a jemné ale důkladné vysušení ručníkem nebo lépe fénem. Pokožku vysoušejte jemným přikládáním vždy čistého ručníku, který byl vyvařen během praní alespoň na 60°C. Pokožku ručníkem nedrhněte, ale ručník jen přikládejte. Drhnutí může navodit libý pocit při svědění, ale jinak kůži naruší a umožní prostoupit tomu opruzeneckému neřádu hlouběji do kůže. Za opruzeninu může nejčastěji nějaká mykóza. Mykózy milují vlhko, takže abyste zabránila vzniku vlhkého prostředí při pocení, tak ihned po vysušení aplikujte dětský zásyp. Máte-li trochu nadváhu, tak klidně můžete použít k zásypu i toaletní papír, který složíte a umístíte ho mezi nohy. Jakmile nebude vznikat vlhko, tak opruzenina samovolně zmizí. Dbejte na to, abyste zásyp obnovila vždy, když ucítíte, že již zvlhnul.
Druhá možnost je místo zásypu použít mast Clotrimazol, kterou volně koupíte v lékárně. Použijte ji vždy po umytí dvakrát denně. Do několika dní se to zahojí.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Zapařeniny v tříslech u dospělých

Brachyterapie

Kromě zevní radioterapie se při léčbě karcinomu prsu používá také brachyterapie, což je ozařování ze zářičů zavedených přímo do operovaného místa, do ložiska nádoru. Nevýhodou je, že jde vlastně o malý operační výkon, obrovskou výhodou je ale možnost aplikace velmi vysoké dávky záření přímo do oblasti nádoru bez rizika poškození okolí. Brachyterapie se používá po částečné operaci prsu. Záření se do prsu přivádí pomocí dutých jehel, výkon trvá řádově desítky minut a neopakuje se. Kosmetický efekt je lepší než při zevním ozařování.

Kontrola (ne)ozáření srdce je důležitou součástí tvorby ozařovacího plánu. Radioterapie se připravuje pomocí CT vyšetření, na kterém je dobře vidět umístění srdce. Díky němu lze záření zacílit tak, aby procházelo jen prsem a srdce co nejvíce minulo. U většiny žen v případě použití moderních urychlovačů je dávka záření v oblasti srdce tak malá, že nepředstavuje žádné riziko. U menší části je ale srdce blízko u prsu a část záření jím prochází. V takovém případě lze použít ozařování v nádechu, pomocí kterého se srdce opět dostane do bezpečné vzdálenosti. A protože se ozařuje pouze v nádechu, urychlovač se opakovaně vypíná a spouští. Nádech (polohu hrudníku) kontroluje speciální snímací zařízení položené na hrudníku.

Zdroj: článek Jak probíhá ozařování prsu

Poradna

V naší poradně s názvem ZPRAVA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Anna.

Dobry den, byla jsem před tydnem na MR s levým ramenem, kvůli bulce, kterou mě 3krát odsáli a pořad se to vvrací, řekli mě že je to ganglion. Mam komplektni ruptůru šllach a neda se to operovat je mi 66 let diky za odpověd.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Každý máme nějaké nedokonalosti svého těla a vy jste poznala ty své. Bohužel se nedá vše vyléčit a některé problémy tak mohou ovlivnit zbytek života. Naštěstí se neustále vyvíjejí léčebné postupy a dosahuje se stále lepších výsledků. Proto zůstaňte dále v péči lékařů a doufejte, že se dožijete motody, která vám jednou pomůže.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Zprava

Cviky na posílení krční páteře

Cviky na krční páteř by se měly provádět pravidelně. Ideální je stanovit si pevnou dobu, kdy si na sebe uděláte čas a krční páteř si procvičíte. Může to být ráno před odchodem do práce, během polední pauzy nebo večer místo pravidelného lenošení u televize.

Cviky na uvolnění a posílení krční páteře: Sedněte si rovně na židli. Pravou rukou uchopte hlavu nad levým uchem. Hlavou tlačte proti ruce a rukou proti hlavě. Tlak by měl být vyrovnaný, aby nedošlo k žádnému pohybu. Po chvíli uvolněte. Pravou ruku nechte na hlavě a nechte ji působit vlastní vahou, aby se krk uvolnil. Po chvíli ještě pravou rukou na hlavu zatlačte. Vše opakujte i na druhou stranu. Podobným způsobem uvolněte také šíji. Obě ruce dejte na zátylek (dlaně můžete dát přes sebe), lokty směřují k podložce. Rukama tlačte do zátylku, měli byste cítit, jak se šíje uvolňuje. Vydržte několik vteřin a pak uvolněte.

Cviky na krční páteř - úklony: Krční páteř skvěle procvičíte úklony hlavy dopředu a dozadu. Opakujte pětkrát až desetkrát. Pak hlavou provádějte úklony do strany (doleva a doprava). Opakujte pětkrát až desetkrát. K procvičení páteře přidejte i ramena. Stále seďte rovně na židli, ruce volně podél těla. Ramena zvedejte nahoru k uším a poté dolů. Opakujte desetkrát. Pak můžete procvičit vždy jen jedno rameno. Přidat můžete i kroužení rameny.

Cviky na krční páteř - polokroužky: Ideálními cviky na krční páteř jsou polokroužky. Začněte u levého ramena a udělejte polokruh k pravému rameni. Pak zpět k levému. Kroužky dělejte pomalu a opakujte desetkrát. Polokroužky nejprve provádějte předem a pak zadem (jakoby v záklonu).

Pokud budete cviky na krční páteř provádět pravidelně, po čase pocítíte úlevu a budete se opět cítit fit. Skvělé bude, když do svého programu zařadíte i nějaké další cvičení, jako je například jóga nebo pilates.

Zdroj: článek Cviky na ztuhlou šíji

Příběh

Ve svém příspěvku UMÍSTĚNÍ SLINIVKY BŘIŠNÍ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jaroslav.

T
bolest pod levým žebrem hlavě po jídle a pití,stolice, bolest zad kolem plotýnek, nepravidelná,ale tuhá bez bolesti břicha. Je to slinivka nebo jiný orgán?? děkuji za odpoved,

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.

Reagovat

Zdroj: příběh Umístění slinivky břišní

Žaludek

Žaludek je vakovitý dutý orgán, který je součástí trávicí soustavy a jehož funkcí je mechanický (peristaltika) a chemický (enzymatická úprava) rozklad tráveniny. Dále zpracování, smíšení a promíchání potravy před jejím přesunem do střeva. Obecně lze říci, že býložravci mají mnohem složitější žaludek (vůbec celou trávicí soustavu) než masožravci.

Lidský žaludek je rozšířená část trávicí trubice, která navazuje na jícen a z druhé strany z něj vychází dvanáctník. Jedná se o svalový vak uložený v dutině břišní pod levou klenbou brániční mezi slezinou a játry. Jeho tvar a velikost se mění v souvislosti s jeho naplněním a polohou těla. Obecně však má tvar zahnutého vaku s levým konvexním a pravým konkávním okrajem (zakřivením). Hlavní funkcí žaludku je trávení. Protože obsahuje chlorovodík, chrání povrch žaludku alkalický hlen, takže tráví potravu, aniž tráví sám sebe. Objem žaludku u průměrného člověka je jeden až dva litry a dosahuje velikosti mezi 25 až 30 cm.

Sliznice žaludku je silná, tmavě růžová, v prázdném žaludku složená v nepravidelné řasy, mezi řasami ústí žlázy žaludečních šťáv. Je krytá jednovrstvým epitelem, na povrchu je vrstva hlenu, která chrání před natrávením. Podslizniční vazivo je spíše řídké s elastickými vlákny, tukovými buňkami, cévními a nervovými pletenci. Mimoto je ve stěně také hladká svalovina, která je nejsilnější v pyloru (vrátníku). Sliznice žaludku je u živého člověka oranžově červená, u mrtvého pak bledá a natrávená. Na jejím povrchu se nachází ochranný hlen. Na sliznici se rozlišují řasy sliznice (plicae gastricae), podélné řasy a Waldeyrova cestu (sulcus salivarius). Podsliznicové vazivo je řídké a umožňuje posouvání sliznice při změnách náplně a pohybech žaludku. Obsahuje sítě cév a nervové pleteně. Svalovina žaludku svým napětím udržuje tvar žaludku. Mezi její další funkce patří peristolická a peristaltická činnost. Peristolická činnost je napětí stěn a jejich přitištění k obsahu žaludku, zatímco peristaltická činnost vytváří prstencovité kontrakce žaludku (jako vlna postupují po žaludku od kardie (česla) k pyloru a posunují obsah žaludku). Svalovina žaludku má tři vrstvy.

Funkce žaludku:

  • mechanická: zpracovává svými stěnami potravu;
  • chemická: působení enzymů, například pepsin štěpí bílkoviny a lipáza štěpí tuky; sacharidy se v žaludku neštěpí, protože jsou částečně rozštěpeny ptyalinem v ústech;
  • produkce žaludeční šťávy: 1,5–2 litry denně (záleží na množství a složení potravy); žaludeční šťáva se skládá z vody, enzymů, chymozinu (u dětí), chlorovodíku, pepsinu, gastrinu, mucinu.

Zdroj: článek Vnitřní orgány lidského těla

Příběh

Ve svém příspěvku BILE SVEDIVE SUOINKY.. se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Marika ucnova.

TY TO SVEDIVE SUPINKY MAM V HLAVE A POMALU SE MI ROZLIZAJI PO CELE,OBOCI ,KORENU NOSU A MAM JE I V USICH.TED SE MI DELAJI I NA GENITALII,KDE SVEDI A PRASKAJI.TEZ SE MI UDELAL CERVENY OSUPENY FLEK POD PRSEM A TEZ MI PRASKA PRI NOSENI PODPRSENKY.MUZETE MI NEKDO PORADIT,jak NEBO KDE HLEDAT POMOC?JSEM S TOHO PSYCH:HODNE SPATNA,DEKUJI ZA KAZDOU RADU NEBO KONTAKT...

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Magda Suchá.

Dobrý den, hodně mi pomohly přípravky z aloe, je dobré navštívit přímo poradnu s aloe Věra, ne lékárnu. Anebo pokud máte doma ristlinu aloe tak použít tu část která je pod povrchem listu.

Zdroj: příběh BILE SVEDIVE SUOINKY..

Zkušenosti pacientů s ozařováním prsu

Podle registru žilo v republice na konci roku 2015 bezmála 541 600 pacientek a pacientů, kteří se z rakoviny vyléčili či se ještě léčili. Nemocných každý rok přibývá, úmrtnost se ale snižuje. Roste tak počet těch, kteří boj s karcinomem zvládnou. Úmrtnost je stabilizovaná, u některých diagnóz výrazně klesá. Přibývá těch, kteří mají s nádorem zkušenost. Mezi lety 2011 a 2015 nových pacientů přibylo ročně v průměru o 1,9 procenta, úmrtnost průměrně klesla o 0,7 procenta. Počet těch, kteří s nemocí úspěšně bojovali, se každý rok zvedal průměrně o 3,9 procenta.

Radioterapie je lokální léčba, takže vedlejší účinky se projevují pouze v místech, která byla ozářena. Některé začínají už během radioterapie a odeznívají pár týdnů po jejím ukončení. Některé nastupují až několik měsíců po léčbě a bývají bohužel nevratné.

Nejčastější vedlejší účinky:

  • Zarudnutí ozařované kůže: Zarudnutí kůže je častým a ve většině případů i jediným nežádoucím účinkem ozařování. Projeví se ve třetím týdnu ozařovací série a po zbylou dobu léčby se mírně zhoršuje. Stupeň zarudnutí je individuální, záleží na typu kůže. Nejhůře kůže reaguje v místech záhybů a kožních řas, tedy pod prsem či v podpaží. Tam pokožka často mokvá a loupe se. Máte-li po ozařování zarudlou kůži, která svědí a pálí, ošetřete ji neparfémovanou mastí s kalciem a panthenolem, měsíčkovou mastí nebo nesoleným vepřovým sádlem. Mokvající kůži ale mastnota neprospívá, potřebuje vzduch. Noste tedy volné oblečení z bavlny, neberte si podprsenku a mokvající kůži častěji sprchujte, vysušujte a dezinfikujte, například genciánovou violetí.
  • Podráždění srdečního svalu: K této komplikaci dochází výjimečně, a to následkem kombinovaného vlivu cytostatik a záření na srdce. Je-li nádor v levém prsu, projevuje se bolestí na hrudi, dušností a celkovou únavou. Riziko trvalého poškození srdce, případně plic, je v dnešní době minimální.
  • Zbarvení kůže a ztuhnutí podkožní tkáně: Jde o běžný pozdní efekt. Ozářená kůže časem ztmavne a prs je na pohmat tužší. Pro pacientku tyto změny nepředstavují žádné riziko.
  • Lymfedém: Může vzniknout po ozařování podpažních uzlin, zvláště po operaci.
Dobré rady:
  • Čerstvý gel z aloe nanesený na postižená místa pomáhá ke zhojení kůže poškozené ozařováním.
  • Zázvorový čaj může ulevit při nevolnosti, která bývá nežádoucím vedlejším účinkem chemoterapie i ozařování.
  • Nezůstávejte sama, nebojte se požádat svoje blízké o pomoc.
  • Říct, nebo neříct pravdu? Je moc těžké bojovat s větrnými mlýny, když u toho člověk prožívá bolest, nevolnost a oslabení po léčbě.
  • Potřebujete klid! Je to jistě pravdivý výrok a v nejhorších chvílích po chemoterapiích samozřejmý, ale nenechte blízké se v těchto slovech utopit!
  • Handicap? No a co! Máte nějaký handicap? Tak si s tím nelamte hlavu! Hlavně neseďte doma a nestraňte se lidí kolem sebe!
  • Důvěra je jedním z nejvýznamnějších, ale i nejkomplexnějších fenoménů lidské psychiky.
  • Jak se stavět k emocím ostatních? Je to sice zvláštní, ale často se stává, že ten, kdo má rakovinu, má více problémů s emocemi ostatních (členů rodiny, přátel) než se svými vlastními.
  • Nebojte se mluvit o rakovině prsu. Prakticky každý, kdo je konfrontován s diagnózou „rakovina“, je psychicky otřesen a tuto ránu musí zpracovat.
  • Sdělení diagnózy. Po tom, co jsme se ji žena sama dozví, přichází těžký moment, jak to říci rodině a přátelům. Většinou nemá ani ponětí, jak začít.
  • Zdravý citový život. Pro zdravý citový život člověka je důležité uvědomit si rozmanitost a intenzitu svých pocitů a také se naučit se s nimi ztotožňovat.
  • Ztráta zaměstnání a výdělku. Práce je nepochybně něco víc než zdroj výdělku. Pro mnohé je zaměstnání zdrojem sociálních kontaktů, uvědomění si vlastní hodnoty a důležitosti, žena má pocit, že se s ní počítá a že je užitečná pro společnost.
  • Investujte do svých kostí po ozařování – kupte si podpůrné prostředky.

Zdroj: článek Jak probíhá ozařování prsu

Příběh

Ve svém příspěvku KOLAGENOVÉ INJEKCE NA BOLEST se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jaroslav Lupač.

Dobrý den.Mám problém s levým kolenem a kyčlí.Nemohu pořádně chodit a hrozně to bolí při chůzi i v sedě.Ještě bych se chtěl zeptat jestli něco platí zdr.pojištovna a kolik stojí. Předem děkuji za odpověd a zdravím Lupač.Pojištovnu mám 205

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Jana.

Také by mě zajímalo zda hradí pojišťovna

Zdroj: příběh Guna injekce cena

Přírodní léčba

Domácí léčba pomocí přírodních prostředků vám může pomoci s ucpaným nosem a zároveň je šetrná.

Jablečný ocet: Jedním z nejlepších prostředků na ucpaný nos je jablečný ocet, který díky vysokému obsahu draslíku napomáhá vylučovat hlen. Navíc kyselina octová zabraňuje množení bakterií a urychluje proces hojení.

Postup: Smíchejte 2 lžíce nefiltrovaného jablečného octa s 1 lžící medu v šálku horké vody. Tento nápoj pijte dvakrát denně. Jinou variantou je smíchat 1/2 šálku jablečného octa s 1/2 šálku vody. Směs přiveďte k varu a poté ji ústy inhalujte 3–5 minut. Opakujte několikrát denně.

Napařování: Ať už inhalujete čistou vodou nebo směs bylin a éterických olejů, jde o vysoce účinný prostředek, který vám přinese okamžitou úlevu od ucpaného nosu. Napařování podporuje přirozené smrkání a vykašlávání. Rovněž přinese úlevu zaníceným cévám v dutinách a pomůže udržet jejich vlhkost.

Postup: V hrnci uvařte vodu, do které můžete přidat bylinky, pár kapek máty peprné nebo eukalyptového éterického oleje. Dejte si přes hlavu ručník a pomalu dýchejte dovnitř a ven. Páru inhalujte několik minut. Provádějte 2–4krát denně. Tato procedura není vhodná pro děti mladší 12 let, těhotné ženy, osoby s vysokým krevním tlakem, srdečními problémy nebo s poruchami centrální nervové soustavy.

Vyplachování nosu: Ačkoliv není nejvýhodnějším způsobem, je vyplachování nosu při léčbě rýmy a překrvení nosní sliznice velmi účinným prostředkem. Vyplachování nosu pomáhá odstranit z nosních dutin přebytečný hlen. Zároveň zvyšuje vlhkost v nosních dutinách, což pomáhá snižovat zánět krevních cév. Vyplachování nosu může pomoci zmírnit příznaky pacientů s chronicky ucpaným nosem.

Postup: Smíchejte 3 lžičky soli a 1 lžičku sody. Směs uskladněte ve vzduchotěsné nádobě. Lžičku této směsi dejte do šálku převařené nebo destilované vody. Naplňte touto směsí stříkačku, opřete si hlavu nad umyvadlem a jemně vstřikujte roztok do jedné nosní dírky a druhou přitom lehce uzavřete prsty. Tento postup opakujte i s druhou nosní dírkou. Proceduru opakujte 1–2krát denně.

Teplý obklad: Dalším účinným způsobem, jak si pomoci od ucpaného nosu, je použít teplý obklad. Teplý obklad vám poskytne úlevu od bolesti a pomůže zmírnit zánět nosních dírek.

Postup: Namočte ručník do mísy s horkou vodou. Přebytečnou vodu z ručníku vymačkejte a ručník si dejte přes nos a čelo. Dle potřeby opakujte několikrát denně.

Kajenský pepř: Kajenský pepř pomáhá uvolnit hleny z nosních dutin i z plic. Přírodní látka kapsaicin obsažená v kajenském pepři totiž může pomoci zmírnit otok a zánět, který zmenšuje nosní dírky.

Postup: 1/4 šálku citronové šťávy a 1/4 šálku nefiltrovaného jablečného octa nalijte do hrnce a nechte vařit. Přidejte 1/4 lžičky kajenského pepře a 1/2 lžičky zázvoru v prášku. Nakonec přidejte 2–3 lžíce medu a důkladně promíchejte. Směs uložte ve sklenici a denně používejte 1–2 lžíce.

Další možností je čaj z kajenského pepře...

Postup: 1/4 lžičky kajenského pepře rozmíchejte v šálku vroucí vody. Čaj popíjejte několikrát denně.

Česnek: Česnek je dalším skvělým přírodním prostředkem proti ucpanému nosu. Dokáže uvolnit nos a ulehčuje vykašlávání. Také pomáhá snižovat příznaky zánětu a posiluje imunitní systém, což pomáhá odstranit ucpání a bojovat s infekcí.

Postup: Přiveďte k varu šálek vody. Přidejte do něj 2–4 stroužky česneku a nechte povařit 2 až 3 minuty. Poté přidejte 1/2 lžičky kurkumy v prášku, a pokud chcete, tak i 1/2 lžičky kajenského pepře. Tuto směs pijte 1–2krát denně. Jinou variantou je vytvořit si pastu ze 3–5 stroužků česneku a dvou lžic medu a konzumovat 2–3krát denně.

Zázvor: Zázvor má silné protizánětlivé vlastnosti, které mohou zmírnit ucpaný nos. Zázvor dokáže uvolnit hlen a zároveň posiluje imunitní systém. Pomáhá zahřát tělo a poskytuje mu úlevu od dalších příznaků spojených s ucpaným nosem.

Postup: Do dvou šálků vroucí vody přidejte lžičku čerstvě nakrájeného nebo nastrouhaného zázvoru. Přikryjte a duste na mírném ohni asi 10 minut. Čaj se zázvorem si dopřejte 2krát denně.

Zároveň si můžete ze zázvorového čaje dělat obklady na nos. Další variantou je smíchat 1 lžíci strouhaného zázvoru a lžičku čerstvé citronové šťávy a medu a pít tento lektvar 2–3x denně.

Masáž: Masáž uklidní ucpaný nos a zlepší dýchání, zvýší krevní oběh a uvolní hleny, což může zmírnit bolest.

Postup: Zahřejte trochu hořčičného nebo olivového oleje a aplikujte na nos. Levým palcem a ukazováčkem lehkým tlakem masírujte plochu po stranách nosu od očí až k lícním kostem. Provádějte 20 sekund a potom tlak uvolněte. Cyklus opakujte 5–7krát několikrát denně. Při provádění této masáže dbejte na to, abyste dýchali ústy, nikoliv nosem.

Máta peprná: Máta peprná obsahuje mentol, který pomáhá stimulovat nervové receptory v nose, čímž nám usnadňuje dýchání. Kromě toho máta peprná pomáhá uvolňovat hlen a otevírat nosní dírky.

Postup: Přidejte několik kapek mátového oleje do hrnce s horkou vodou a páry inhalujte. Dejte několik kapek mátového oleje na kapesník a vdechujte. Smíchejte pár kapek máty peprné se 2 lžičkami kokosového olej. Směs vetřete do nosu. Vychutnejte si šálek teplého mátového čaje 2–3x denně.

Vzduch: Vzduch, který je příliš teplý nebo příliš vlhký, může příznaky ucpaného nosu zhoršovat. Proto je důležité upravit vlhkost v domě pomocí zvlhčovačů. Vedlejší nosní dutiny preferují vlhké a teplé prostředí.

Postup: Nastavte zvlhčovač na požadovanou vlhkost. Dýchání v tomto vlhkém vzduchu může uklidnit podrážděné tkáně a oteklé krevní cévy v nosu a nosních dutinách.

Doporučení:

  • Inhalujte horkou páru během teplé sprchy.
  • Vyhněte se zakouřenému prostředí a náhlým změnám teplot.
  • Pravidelně smrkejte a vyhněte se popotahování.
  • Zvyšte příjem kořeněných jídel.
  • Pijte hodně vody.
  • Dopřejte si horkou kuřecí polévku.
  • Spěte na vyšším polštáři.
  • Pijte teplou vodu a další uklidňující teplé nápoje.
  • Nekuřte.
  • Odpočívejte, aby vaše tělo mohlo správně bojovat s infekcí.

Zdroj: článek Ucpaný nos bez rýmy

Příběh

Ve svém příspěvku VELKÝ OTOK PO ŠTÍPNUTÍ HMYZEM se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Ant. Hudsky.

Prosim o radu. Nad levym okem doslo pravdepodobne ke stipnuti hmyzem.Otok je nacervenaly a postupne postupuje k oku. Lekarka mi dala Locoid Crela-mazat. Nezlepsuje se to. Stalo se to pred 3dny. Dekuji za odpoved. Delaji se na tom miste pupinky,ktere vyschnou.

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.

Reagovat

Zdroj: příběh Velký otok po štípnutí hmyzem

Jacobsonova progresivní svalová relaxace

Jacobsonova progresivní relaxace je dynamická relaxační technika, která má za cíl navodit celkové tělesné a duševní uvolnění. V této metodě se prolíná svalová relaxace s duševním odpočinkem. Duševní neklid, nervozita a stres se odrážejí na tělesném zdraví a způsobují svalové napětí, které se může projevovat například bolestmi zad či hlavy. Jacobsonova progresivní relaxace se využívá k tomu, abychom se nepříznivého svalového napětí rychle zbavili.

Jacobsonova progresivní relaxace funguje na principu systematického napínání svalů a jejich následného uvolňování. Tato svalová relaxace má kromě uvolnění také za cíl naučit vnímat, jak tělo funguje. Když se totiž naučíte vnímat svalové napětí v běžném životě, tak ho můžete hned odbourat a tím si ušetřit budoucí zdravotní problémy. Výhodou této relaxační metody je, že nemusíte chodit do žádných kurzů či skupinových lekcí a můžete cvičit sami doma, přičemž vám svalová relaxace zabere zhruba půl hodiny času. Její provedení je navíc jednoduché a svalová relaxace se dostavuje poměrně rychle.

Metoda je určena pro všechny dospělé i seniory, děti by však mohly mít problémy se soustředěním (navíc se u nich nepředpokládá takové stresové zatížení jako u dospělých). Progresivní svalová relaxace se nedoporučuje podstupovat pouze v případě, pokud jste myšlenkově či citově rozrušení. Základem cvičení je totiž psychický klid, který je nutný pro dokonalou svalovou relaxaci. Cvičte tedy v takovém čase a na takovém místě, abyste se nemuseli stresovat, že relaxaci kvůli dalším plánům nestíháte nebo že vás může někdo během cvičení vyrušit. Je také nevhodné, abyste cvičili hned po jídle – doporučuje se minimálně hodinová pauza.

V této technice jde o napínání a uvolňování svalů, cvičební poloha záleží čistě na vás. Někomu je příjemné při cvičení sedět na židli, jiný si naopak při hledání duševního i tělesného uvolnění lehne na záda. Relaxace by měla probíhat v klidném a tichém prostředí, pokud však máte problém s navozením psychického klidu, pusťte si například instrumentální relaxační hudbu.

Základní podmínkou, jak dosáhnout harmonizace celého organismu, je správné dýchání. To by mělo být uvolněné, klidné a nenucené. Tím pádem už samotné dýchání by mělo vaši mysl uklidnit a přinést příjemnou relaxaci. Dýchejte nosem a využijte celou kapacitu plic, abyste pocítili, jak vám vzduch naplňuje hrudník i břicho. Dech při cvičení nijak nezadržujte, vydechujte plynule a uvolněně. Za minutu by mělo dojít zhruba k 13–15 vdechům.

Dále je důležité správně napínat a uvolňovat jednotlivé svaly. Napínání by nikdy nemělo být křečovité, natož bolestivé! Mělo by být klidné a postupné a trvat by mělo pouze pět vteřin. Napnutí poté vystřídá fáze uvolnění, která je delší, zhruba patnáctivteřinová. V této druhé fázi se důsledně soustřeďte na to, jak postupně přichází svalová relaxace.

Důležitá je i teoretická příprava před cvičením. Důkladně si nastudujte, co všechno a jakým způsobem máte při cvičení dělat a jaké svalové partie postupně napínat a uvolňovat. Není totiž příliš dobré, abyste při samotném cvičení byli ve stresu z toho, že nevíte, co máte dělat, a byli nervózní, zda to provádíte dobře. A nyní přejdeme k samotnému cvičení, které začíná u nohou a končí obličejovými svaly.

Instrukce

Buď si můžete zakoupit instruktážní nahrávku, nebo si ji sami vytvořit. Aplikace na záznam zvuku je součástí většiny počítačů a mobilních zařízení a na vytvoření nahrávky není rozhodně nic těžkého. Vy sami tak můžete být svým vlastním lektorem, který vám bude při cvičení říkat, co máte dělat.

Cvičení

Cvičení začíná od chodidel a končí u hlavy, samotné cvičení začíná u nohou a končí obličejovými svaly. Takže se v klidu usaďte, nebo si lehněte, zvolna se prodýchejte a Jacobsonova progresivní relaxace může začít.

Chodidla: Snažte se roztáhnout prsty u nohou, tím napnete svaly na chodidle i kolem kotníku. Ukončete napětí a prsty povolte. Soustřeďte se na to, jak dochází k relaxaci a uvolňování.

Lýtka: Od chodidel zaměřte svou pozornost na lýtkové svaly. Propněte špičku a nohy mírně nadzvedněte, aby došlo k napnutí lýtek. Cítíte, jak svaly tuhnou? Po pěti vteřinách opět uvolněte. Vnímejte lehkost, s jakou přichází svalová relaxace.

Stehna: Zaměřte se nejdříve na vaše pravé stehno. Napněte nohu, špičku tlačte k sobě, čímž dojde k zatnutí čtyřhlavého stehenního svalu. Poté uvolněte a v klidu dýchejte. Prociťujte napětí ve svalech, jak se střídá s uvolňováním, nemyslete na nic jiného. To samé poté proveďte s levým stehnem.

Hýždě: Snažte se stáhnout hýždě k sobě a zhruba pět vteřin vydržte v napětí. Následuje opět uvolnění a vy můžete cítit, jak svalová relaxace prostupuje vašimi hýžděmi a boky.

Břicho: Zhluboka se nadechněte, vypněte hrudník a zatněte břišní svaly. Zhruba tak, jako kdybyste se připravovali na to, že vás chce někdo praštit do břicha. Za malou chvíli následuje výdech a uvolnění.

Záda: Po břichu následují antagonistické (protilehlé) zádové svaly. Po nádechu se mírně prohněte v zádech a snažte se tlačit lopatky k sobě. Po pěti vteřinách napětí ukončete a pozorujte, jak jsou vaše svaly najednou uvolněné. Nyní si můžete klidně chvilku odpočinout a jen tak sedět či ležet a uvolněně dýchat.

Paže: Stejně jako u stehen napínejte nejdříve pravou a poté levou paži. Zatněte ruku v pěst, zpevněte svaly v předloktí i svaly pažní (biceps a triceps). Poté uvolněte a vnímejte jednotlivé svaly na ruce.

Ramena: Zvedněte ramena co nejvýše, přičemž se je snažte tlačit dozadu. Navíc přitom můžete napínat i krční svaly, a to tím, že mírně zakloníte hlavu. Chvíli takto vydržte a pak opět uvolněte a v klidu dýchejte.

Obličej: Už máte uvolněné téměř celé tělo, zbývají jen obličejové svaly. Abyste je napnuli, budete muset vykouzlit groteskní grimasu. Co nejvíce se zamračte, zavřete víčka a k tomu navíc stiskněte čelisti a ústa mějte zavřená. Po pěti vteřinách už se opět můžete smát na svět svým obvyklým výrazem, navíc příjemně odpočinuti díky tomuto cvičení.

Závěr: Po cvičení ještě klidně několik dalších minut zůstaňte ve stejné poloze, dál zhluboka dýchejte a soustřeďte se na své tělo. Měl by vás zaplavit pocit uvolnění a příjemná nálada, kterou přináší svalová relaxace. A kromě uvolněných svalů je alespoň na chvilku rázem pryč nahromaděný stres. Toto cvičení, které vám zabere zhruba půlhodinku času, můžete praktikovat několikrát denně, což se doporučuje především lidem, kteří mají povolání náročné na stres. Jacobsonova progresivní relaxace je také oblíbenou technikou profesionálních sportovců, kteří se takto uvolňují před důležitým závodem.

Zdroj: článek Jak uvolnit svalové napětí

Poradna

V naší poradně s názvem LÁZNĚ PO OPERACI OSTEOTOMIE KOLENE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Romana FRIEDRICHOVÁ.

Zajímalo by mě, zda mám nárok na lázně po operaci kolene- osteotomie.
Už jsem po operaci pravého kolene, lázně mi nebyly nabídnuty.
Letos jdu s levým kolenem.Děkuji za odpověď.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Máte nárok podat návrh na lázeňskou léčbu. Návrh vám sepíše váš odborný nebo praktický lékař. Návrh od odborného lékaře má větší váhu. Lékař rovněž pošle návrh do vaší zdravotní pojišťovny, která do 30ti dnů rozhodne a vyrozumí vás, kolik vám na lázně přispěje a také určí v jakém zařízení lázeňskou léčbu absolvujete.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Mám po osteotomii kolene nárok na komplexní lázně

Autor obsahu

 Mgr. Světluše Vinšová


zapařenina na tříslech
<< PŘEDCHOZÍ PŘÍSPĚVEK
zaparenina pod prsem
NÁSLEDUJÍCÍ PŘÍSPĚVEK >>
příběhy k tématu

Červené fleky na kůži

Jana

Udělal se mi červení flek pod prsem.

Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět

Jak zničit zákalky ve sklivci

Ivana

Před levým okem vidím 2 šedé šmouhy.

Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět

Podrážděná slinivka

jaroslav

už měsíc mě bodá pod levým žebrem,když něco sním nebo piju.

Počet odpovědí: 2 | Zobrazit odpovědi | Stálý odkaz | Odpovědět

novinky a zajímavosti

Chcete odebírat naše novinky?


Dokažte, že jste člověk a napište sem číslicemi číslo jedenáct.