NYSTATIN
Co léčí nystatin
Nystatin je fungistatické až fungicidní antimykotikum, které tlumí růst kvasinek rodu Candida, Rhodotorula, Torulopsis a Trichosporon a mikromycet rodu Aspergillus. Je vhodný k léčbě povrchových kandidóz kůže a sliznic včetně sliznice střevní (při perorálním podání), kandidózy dutiny ústní a vaginální kandidózy. Při topickém ani při perorálním podání se prakticky nevstřebává do systémového oběhu; díky tomu jej lze užívat i v těhotenství. Nehodí se však k léčbě endomykóz.
Stejně jako jiná polyenová antimykotika působí nystatin tak, že se váže na ergosterol. Ergosterol je jednou ze základních složek plazmatické membrány mikroskopických hub. Vazba antimykotika způsobí formování pórů v membráně, jimiž z buňky unikají draselné ionty. To v konečném důsledku vede ke smrti buňky. Ergosterol se nachází pouze u mikroskopických hub a protozoí, savčí buňky jej neobsahují, tudíž je nystatin pro člověka relativně málo toxický.
Samozřejmě, že tento lék není samospasitelný. Oproti jiným antimykotikům má své výhody, ale i nevýhody. Jednou z výhod je například to, že nystatin není absorbován do krevního oběhu, tudíž neničí systémovou Candidu, ale pomáhá, pokud je prvopočátek a celkový problém především ve střevech. Podstatný je fakt, že většina lidí s Candidou má narušeno prostředí ve střevech, tudíž vzniká tzv. autoimunitní syndrom a většinou nesnášenlivost na lepek a laktózu.
Podstatný je fakt, že žádný lék nepomůže, pokud se naprosto nezmění životospráva a nenasadí se tvrdá anticandidová dieta. Spousta lidí však toto nezvládá.
Přípravky obsahující nystatin se dodávají jak ve formě HVLP, tak IPLP. HVLP přípravky u nás dostupné zahrnují masti (například Fungicidin Léčiva, ZENTIVA) a vaginální globule (v kombinaci s jinými přípravky); v zahraničí se vyrábějí též přípravky ve formě orálních suspenzí, gelů a tablet (například Mycostatin). Nystatin byl objeven bakterioložkou Elizabeth Hazenovou a chemičkou Rachel Brownovou v roce 1950, které jej izolovaly z kultur Streptomyces noursei. Původní název fungicidin byl později změněn na nystatin podle New York State Health Department Laboratory, kde se objev uskutečnil.
Detail odstavce: Co léčí nystatin
Zdroj: Nystatin
Zveřejněno: 6.2.2016