Facebook Síť X Pinterest email tisk

Téma

GLYCERIN


Jarischova voda

Nebo také Jarišova voda, či Jarishův roztok je roztok glycerínu a kyseliny borité v destilované vodě.


Glycerín, nebo také glycerol je hygroskopická bezbarvá viskózní kapalina bez zápachu, sladké chuti. Hlavním zdrojem glycerolu jsou přírodní tuky. Například při výrobě mýdla se působením hydroxidu sodného nebo draselného tuky štěpí na glycerol a směs alkalických solí alifatických kyselin, které jsou podstatou kosmetických mýdel.

Glycerinový olej použití: Glycerol se používá pro ošetření gumy a kůže v kosmetických výrobcích, zejména jako přísada v hydratačních krémech a mýdlech, jako přísada do zubních past, při výrobě plastických hmot zejména jako změkčovadlo, léčiv, žvýkaček, past, barviv a výbušnin. Glycerinový olej se používá také přii výrobě bezvodého ethanolu pro odstranění příměsi vody. Glycerin je součástí nemrznoucích směsí, většinou v kombinaci s ethylenglykolem. V potravinářském průmyslu se glycerinový olej užívá jako přísada pro úpravu nápojů a méně kvalitních vín, jako sladidlo například ve šlehačkách v bombičkách, jako změkčovadlo želé a jiných cukrovinek. Glycerin jako součást potravin má označení E 422. V lékařství se glycerin užívá při léčbě otoku mozku jako přísada infuzí, ke snižování nitroočního tlaku, při zácpách ke změkčení stolice ve formě glycerinových čípků nebo jako součást klystýrů.

Kyselina boritá je bílá krystalická látka. Její zředěné vodné roztoky, obvykle 2% až 3% roztok, se používají v očním lékařství pod označením borová voda. Takže obecně se dá říci, že Jarishova voda je vlastně obohacená borová voda o glycerín.

Zdroj: článek Jarišova voda a jak si ji připravit

Poradna

V naší poradně s názvem JARISCHOV ROZTOK PRIPRAVA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Peter Danko.

Aka koncentracia kyseliny boritej a glycerinu je v jarischovom roztoku?

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

V roztoku jarishova voda je použita kyselina boritá s koncententrací 2% a glycerin s koncentrací 3%.

Zdroj: příběh Jarischov roztok priprava

Zubní pasty s nimbou

DESERT ESSENCE Zubní pasta pomáhá v boji proti plaku, hloubkově čistí zuby i dásně. V kombinaci s antiseptickými účinky ekologicky sklízeného Tea Tree oleje zanechává v ústech pocit čistoty a svěžesti. Použijte minimálně 2× denně, ideálně po každém jídle.

Ingredience: Calcium Carbonate, Glycerin (Vegetable Derived), Water (Aqua), Melaleuca Alternifolia (Tea Tree) Leaf Distillate, Sodium Coco-Sulfate, Carrageenan (Plant Derived), Gaultheria Procumbens (Wintergreen) Leaf Oil, Sodium Bicarbonate, Melaleuca Alternifolia (Tea Tree) Leaf Oil*, Melia Azadirachta Extract (Neem), Sea Salt. Eco-Harvest®.

Balení: 130 ml

Cena: 199 Kč

Desert Essence Zubní pasta tea tree a nimba 176 g obsahuje vysoký podíl výtažků z tea tree a neemu (nimby); pečuje o zdraví celé ústní dutiny, snižuje riziko vzniku zubního kazu, a zároveň působí skvěle antisepticky. Obsažené antibakteriální oleje bojují proti vzniku drobných zánětů i aft, a zároveň na dlouhou dobu osvěžují dech. Pasta je natolik účinná díky obsahu uhličitanu vápenatého, který šetrně odstraňuje nečistoty z chrupu, a zároveň brání usazování zubního plaku. Jemná zrníčka křídy navíc přirozenou cestou zesvětlují barvu chrupu. O zdraví ústní dutiny se starají antibakteriální oleje a výtažky z neemu, libavky a tea tree. Ty celou ústní dutinu dezinfikují, chrání před vznikem kazu, a současně eliminují výskyt zánětů. Rostlinné výtažky působí antibakteriálně, příjemně osvěžují dech na dlouhou dobu a aktivně napomáhají regeneraci poškozené sliznice. Vzhledem k jemnému složení je pasta vhodná pro každodenní použití, spolehlivě chrání chrup před vznikem zubního kazu, a zároveň udržuje celou ústní dutinu zdravou. Malé množství pasty aplikujte na zubní kartáček. Zuby čistěte po dobu dvou minut 2× denně.

Ingredience: Calcium Carbonate, Glycerin, Aqua, Melaleuca Alternifolia Leaf Distillate, Sodium Coco Sulfate, Carrageenan, Gaultheria Procumbens Oil, Sodium Bicarbonate, Melaleuca Alternifolia Leaf Oil, Melia Azadirachta (Neem) Extract, Sodium Chloride.

Balení: 176 g

Cena: 195 Kč

Himalaya Complete Care zubní pasta kompletní péče 75 ml je bylinný přípravek s výtažkem z nimby, jež má přírodní antibakteriální účinky. Poskytuje 12hodinovou ochranu před škodlivými bakteriemi, odstraňuje povrchové skvrny a plak ze zubů. Pomáhá předcházet bolesti zubů a zubnímu kazu. Udržuje čisté a bílé zuby. Díky pokrokovému, dásně zpevňujícímu systému pomáhá snižovat jejich krvácení a zabraňuje zánětu. Granátové jablko je silný antioxidant, který udržuje dásně zdravé. Obsahuje fluorid.

Balení: 150 ml

Cena: 89,90 Kč

Nimbová zubní pasta má charakteristickou chuť, která po vyčištění poskytuje jedinečně svěží dech. Doporučuje se 

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Nimbová zubní pasta

Příběh

Ve svém příspěvku PRO ALENKU. se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Veronika.

Milá paní,nebo slečno Alenko.Moc vás nepotěším radou,protože ji nevím,ale napíši jak jsem na tom.Mrazení po těle,hlavně nohy,bedra mě provází velmi nepříjemně už víc jak rok.Za tu dobu jsem prodělala opravdu hodně vyšetření a výsledek téměř žádny a pomoc vůbec žádná.U mě se jedná podle výsledků:špatná bederní páteř,posunutá plotýnka a hodně změn na páteři,operace prý nepřipadá v úvahu/nestojím o ni/.Dále druhá věc je špatné vyprazdňování a močení.Snad prý to dráždí právě nervy z bederky.Chodím často na močení,klidně každé 2 hod.i v noci,bolesti ,zrovna mám zase bakterie v moči,beru antibiotika.Urolog naznal,že je to od té páteře,prohlédl cystoskopií močák a prý v pořádku.Dále klička k konečníku prý je fyziologicky jinak zatočená jak má být.Když se vyprazdňuji jde to napřed dovnitř,potom ven.Bez glycerin.čípku se takřka nevyprázdním.To mě dělá pochopitelně velké bolesti a mrazení se zhoršuje.Snad prý rehabilitací se to má spravit.Jdu na to snad už poslední vyšetření 4.5.moc tomu nevěřím.Ještě vám řeknu,že každé vyšetření je nepříjemné a objednání je víc jak na měsíc,popis se dostane k lékaři za další měsíc,jednou jsme čekali i 2 měsíce,takže se to táhne už víc jak rok a trpím a trpím.Oni odborní lékaři si jdou jen po svém oboru a ty souvislosti skoro nikdo neřekne a stále se jen domnívám co to je.Za tu dobu jsem poznala,že lékařská věda není všemohoucí,že nevědí všechno.Lidské tělo je složité.S lékaři vycházím dobře.Je mě 70 roků,ale nejsem babka jen u televize.Vše mě zajímá,vzdělávám se už 6.rok na Univerzitě 3. věku,mám za sebou počítače a nyní všeobec.vzdělávání,bojuji,abych byla zdravá,záleží mě na tom,tak jako vám.Budu ráda,že mě napíšete o sobě zase jak pokračuje léčba.Přeji vám,aby jste se uzdravila a přišli vám na to od čeho to je.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Alena Filipová.

Milá paní Veroniko, ani nevíte, jak jsem ráda, že jste se mi ozvala. Konečně jsem našla někoho, kdo má podobné problémy jako já. Někteří doktoři si snad mysleli, že si vymýšlím, dokonce mi poslali i na psychiatrii. Jsem však nepřítelkyní chem.léků, takže jsem ty oblbováky co mi dali hodila do koše. Já jsem si od samého počátku myslela, že to bude od páteře.Od mládí totiž trpím na bolesti páteře, a to jak krční, tak hlavně bederní, kde mám vyhřezlou plotýnku. Léta trpím na časté močení, ale všechna vyšetření byla negativní. Nezbývalo mi nic jiného, než si myslet, že ty problémy s častým močením jsou také od bederky. Prostudovala jsem si, že páteř je propojena se všemi orgány v těle, takže teoreticky je to možné. V poslední době mám k tomu mrazení ještě problémy střevní. Často jsem úplně psychicky z toho na dně, poněvadž mi nikdo nevěří, že ty problémy mám. Ráda bych si s Vámi popovídala o tom co jsem vše podnikla alespoň po telefonu. Já jsem z Prahy, bude mi letos 75 let a nejsem také žádná babka u televize,jak jste mi napsala o sobě, ale snažím se vést aktivní život. Budete-li chtít, napište mi přímo na můj e-mail alen.filipova@seznam.cz nebo mne prozvoňte na 605 366 012 a já Vám obratem zavolám.
Srdečně zdraví Alena F.

Zdroj: příběh Mrazení po těle

Jarischův roztok na ekzém

Jedná se o dermatologikum oblíbené i kožními lékaři. Jde o vodný roztok kyseliny borité a glycerinu. Používá se při zahájení terapie akutních mokvajících projevů ekzémů, a to tak, že se na postižené místo přikládají gázové obklady namočené v roztoku, jehož účinkem dochází k vysychání postižené oblasti. Dále se Jarischův roztok používá na zklidnění podrážděné pokožky tím způsobem, že se roztok aplikuje jako běžná voda, to znamená omýváním nebo potíráním postižené oblasti. Rovněž se může používat jako obklad. V letním období lze Jarischův roztok použít na unavenou a vysušenou pokožku tak, že se roztok přelije do rozprašovače a dle potřeby jím zvláčňujete svou pleť. Neměl by se však používat přímo po peelingu.

Jarischův roztok je vhodný k obkladům obličeje, ale i na jiné plochy těla. Má protizánětlivé a mírně antimikrobiální účinky. Vysušuje méně než borová voda. Hodí se k vysýchavým obkladům na mokvající projevy. Glycerin, bezbarvá, čirá a hygroskopická tekutina obsažená v tomto roztoku, pak zamezuje nadměrnému vysušování.

V roztoku najdeme pouze tři látky: borovou vodu, glycerin a demineralizovanou vodu. Destilovanou vodu je třeba zahřát a posléze v ní rozpustit kyselinu boritou, glycerin a konzervační látky. Výsledným roztokem se přefiltruje a je hotovo. Přípravek stačí už jen přelít do tmavé lahvičky a opatřit etiketou.

Zdroj: článek Jarišova voda

Výroba

  1. Přiveďte šálek vody k varu, sundejte z plamene a přidejte čajové sáčky (heřmánek, zelený čaj a květy měsíčku obsahují antioxidanty a jsou uklidňující pro podrážděnou pokožku). Nechte je vylouhovat po dobu 5 minut a pak je vyhoďte. Odlijte asi 80 ml čaje.
  2. Smíchejte mandlový olej s olejem z pšeničných klíčků a nastrouhaným včelím voskem. (Tyto oleje jsou změkčovadlem, olej z pšeničných klíčků je přírodním zdrojem ceramidu, lipidu a slepuje vnější vrstvy kožních buněk, což vytváří kožní bariéru. Včelí vosk pomáhá k emulgaci a zahuštění přísad.) Směs dejte na malou pánev a nechte ji roztát při nízké teplotě. Sejměte z plotny.
  3. Kombinujte zbývající přísady, jako je bylinný čaj, glycerin, gel Aloe vera a esenciální oleje. (Glycerin je zvlhčovadlo, které váže vodu ze vzduchu a vyživuje kožní buňky. Gel Aloe vera je hojivý, esenciální oleje obsahují protizánětlivé a antioxidační vlastnosti. Levandule je analgetická a heřmánek má uklidňující účinky na zanícenou kůži.)
  4. Nalijte čajovou směs pomalu do oleje a včelího vosku, důkladně promíchejte, aby vznikla emulze. Můžete použít ponorný mixér. Přelijte krém do čisté sklenice a utěsněte ji.
  5. Uchovejte krém v lednici, aby se prodloužila jeho trvanlivost, protože tento recept neobsahuje žádné konzervační látky. Krém v chladu vydrží po dobu šesti měsíců.

Zdroj: článek Výroba hydratačního krému

Progesteronový krém

Optimální způsob užívání přírodního progesteronu představuje aplikace krému. Přírodní progesteron krém totiž nemá žádné vedlejší účinky. Progesteron v krému se aplikuje na dobře prokrvená místa pokožky (krk, zápěstí, vnitřní strana paží nebo stehen). Progesteronový krém se používá k přírodní léčbě endometriózy, ke zmírnění příznaků menopauzy a dalších stavů, které souvisejí s nedostatkem progesteronu v těle ženy.

Progesteron krém Feminine Balance

Složení: USP Progesterone (Wild Yam Root), Purified Water, Aloe Vera Gel, Avocado Oil, Carrot Oil, Cramp Bark, Lemon Grass Oil, Vegetable Glycerin, Rosemary Extract, Chamomile Extract, Milk Thistle Extract, Stearic Acid (Vegetable Oil), Vitamin A, Vitamin E (Tocopherol), Grape Seed Extract. Certified Organic Herb.

Receptura striktně dodržuje podmínky Dr. Johna Lee. Progesteron je získán z kořene divokého yamu.

Obsah: 85 gramů

Cena: 880 Kč (10,35 Kč za 1 gram)

Přírodní progesteron Biovea

Složení: Micronized Progesterone, Purified Water, Caprylic/Capric Triglycerides, Aloe Barbadensis (Aloe Vera) Gel, Polyacrylamide (and) C13-14 Isoparaffin (and) Laureth-7, Glycerin, Phenoxyethanol, Oenothera Biennis (Evening Primrose) Oil, Glyceryl Stearate, Cetearyl Alcohol (and) Ceteareth-20, Butyrospermum Parkii (Shea Butter), Tocopheryl Acetate (Vitamin E), Chamomille Recutita (Matricaria) Flower Extract, Vitis Vinifera (Grape Seed) Extract, Citric Acid.

Bioidentický progesteron odpovídá požadavkům USP (United States Pharmacopeia) pro nejvyšší čistotu, kvalitu a sílu. Je mikronizovaný, což zaručuje postupné a dokonalé vstřebávání. Splňuje standard GMP (Good Manufacturing processes) s registrací u NSF(R), nezávislé akreditační organizace, která sleduje a kontroluje kvalitu surovin, výroby i skladování.

Obsah: 59 gramů

Cena: 785 Kč (13,30 Kč za 1 gram)

Oba výrobky jsou v balení s pumpičkou. Jedna dávka je přibližně 1 gram krému, se shodným obsahem cca 20 mg přírodního bioidentického progesteronu. Krém se nanáší na krk, zápěstí, vnitřní stranu paží nebo stehen a na další místa s dobrým prokrvením. Užívá se dlouhodobě, zpočátku 2x denně, vždy jeden stisk dávkovací pumpičky:

  • Ženy s menzes v době od 12. dne cyklu do 2 dnů před očekávanou menstruací.
  • Ženy bez menstruace aplikují krém 25 po sobě následujících dnů v měsíci.

Produkty se dají koupit přes internet.

Zdroj: článek Progesteron

Co je to glycerin

Glycerin neboli glycerol má systematický název propan-1,2,3-triol. Jedná se o hygroskopickou bezbarvou viskózní kapalinu bez zápachu, sladké chuti. Je důležitou biogenní organickou sloučeninou, neboť je ve formě svých esterů součástí tuků. Obecně je považován za netoxický. Hlavním zdrojem glycerinu dříve byly přírodní tuky. Ve zředěném stavu se používá ke zvlhčování pokožky a sliznic, neboť váže atmosférickou vlhkost a tím ji přenáší do povrchu těla; naopak použití čistého glycerinu je nevhodné, protože z pokožky odčerpává vlhkost, čímž ji vysušuje.

Zdroj: článek Boraxglycerin

Praskající paty

Kůže na patách bývá dlouhodobě namáhána, a je-li navíc suchá a nadměrně tlustá, v místě ohybu snadněji praskne. Přispívá k tomu i nevhodná obuv s otevřenými patami. Kůže na patách většinou nepraskne ze dne na den. Nejdříve se kůže na chodidlech začne olupovat, což je zatím spíše estetická vada. Pokračuje to ztvrdlou kůží na patách, která může trhat punčochy a tlačit při stání či chůzi. A končí bolestivě rozpraskanými patami, jež se těžko hojí. Popraskané paty do krve se pak často objevují v důsledku zvýšené mechanické námahy, například u lidí s povoláním, při kterém se dlouho stojí, případně u osob s nadváhou či obezitou.

Kůže na patách může praskat z řady důvodů. Nejčastější příčinou je příliš suchá a ztvrdlá horní vrstva kůže. Jedná se vlastně o odumřelou tkán, která není dostatečně hydratována. Proto vysychá, tvrdne a nakonec bolestivě praskne. Do prasklin se poté dostávají nečistoty, jež se časem obvykle zanítí, což bývá bolestivé. Častou komplikací u popraskaných pat bývá infekce. Infekční agens (tedy bakterie, kvasinky, plísně) proniká do prasklin kůže, kde nalézá ideální prostředí k životu, a sice teplo, vlhko a živiny. Infekce se do rány dostane poměrně snadno, avšak velmi obtížně se z těchto míst odstraňuje, neboť zde působí zánětlivé procesy, které brání zahojení prasklin. Je tudíž vhodné, aby přípravky k ošetření popraskaných pat obsahovaly i látky působící proti bakteriím a plísním.

Zde můžete vidět, jak vypadají popraskané paty.

Co dělat, abychom popraskání pat zabránili? Pro elasticitu kůže je důležitá mimo jiné dostatečná hydratace, proto bychom měli kůži na chodidlech udržovat dostatečně hydratovanou, vláčnou, bránit přílišnému hromadění kůže a vyhnout se nadměrnému zatížení pat. Využít můžeme přípravky s obsahem emolientů (změkčujících prostředků: přírodní oleje a vosky) a hydratačních látek (glycerin, panthenol, urea...).

Již popraskané paty se pak léčí pomocí krémů, které se používají denně. Krém se jemně se vmasíruje do dobře umyté a osušené kůže a nechá se působit, nejlépe přes noc. K úlevě by mělo dojít do 1–3 týdnů.

Látky používané při léčbě popraskané kůže na patách:

  • kyselina glykolová: změkčení ztvrdlé kůže a odstranění staré rozpraskané kůže;
  • climbazol a pirocton-olamin: potlačení množení nežádoucích kvasinek a šíření plísní;
  • šalvějová silice: antibakteriální a deodorační působení;
  • panthenol, glycerin, urea, bambucké máslo a makadamový olej: hydratace a změkčení kůže.

Zdroj: článek Dírky na patách

Druhy Artrinu

Artrin PROFESSIONAL

Má silné analgetické, antispasmatické a prokrvovací účinky. Komplex látek obsažených v Artrinu lze využít při bolestech a zánětlivých stavech kloubů, svalů a šlach, při revmatismu, bolestech páteře a krčního svalstva, k regeneraci při únavě, chladu, nedostatečném prokrvení končetin a dalších pohybových obtížích. Krém se aplikuje rovněž při problémech s ledvinami, močovým měchýřem, prostatou a při dalších zánětlivých stavech, a to přímo na místo nad uložením postiženého orgánu.

Složení Artrinu: kostival lékařský, puškvorec obecný, turan kanadský, trnovník akát, tužebník jilmový, arnika horská, kopr vonný, jírovec maďal, lnice květel, lékořice lysá, celík zlatobýl, vavřín vznešený, pískavice řecké seno, komonice lékařská, zázvor lékařský, lichořeřišnice větší.

Krém dále obsahuje rostlinné oleje (lněný, ricinový a podzemnicový), éterické silice (například rozmarýnovou, eukalyptovou, kafrovou), minerální vodu z vřídla Podhájská, humát draselný, lecitin, lipozomy, kombinaci extraktů z myrhy, kadidlovníku a dracény, bioinformace rostlin a nerostů (křišťálu, fluoritu, malachitu, stříbra, sfaleritu, antimonitu, kalcitu a dalších).

Zde můžete vidět cenu přípravku Artrin PROFESSIONAL.

Artrin XXL

Je bioinformační širokospektrální regenerační krém s vyváženým bylinným komplexem a vysokým obsahem termální vody z vřídla Podhájská. Artrin obsahuje lipozomy s vysoce koncentrovanými rašelinovými výtažky. Lipozomy mají schopnost pronikat do hlubších vrstev kůže a tam s sebou nesou i blahodárné výtažky z rašeliny. Rašelina je známá jako vynikající prostředek na léčbu pohybových obtíží. Základ Artrinu tvoří termální voda z vřídla Podhájská, která je svým složením světovým unikátem. Obsahuje řadu významných minerálů a díky vysokému podílu extraktu z rostlin je krém navíc obohacen o mnoho dalších prvků. Běžné krémy obsahují 1–3 % výtažků z rostlin, regenerační krémy Artrin 30–50 %. Podle laboratorních analýz obsahuje Artrin též vysoké procento sodíku, draslíku, vápníku, fosforu, síry, hořčíku, lithia, manganu, křemíku a bóru. Jsou to právě ty prvky, které jsou známé svým vysokým regeneračním efektem. Dále krém obsahuje celou řadu stopových množství dalších minerálů. Termální voda z Podhájské má vysoký energetický potenciál, je slaná a pochází z třetihorního moře. Artrin mimo jiné obsahuje podzemnicový olej. V Artrinu jsou rovněž obsaženy účinné látky zázvorníku lékařského, u kterého byl výzkumem potvrzen vliv na různé mikroorganismy. V přípravku Korolen firmy Energy je obsaženo dostatečné množství zázvorového výtažku. Lidé, kteří trpí nepříjemnými pocity při cestování dopravními prostředky (takzvanou kinetózou), mohou vyzkoušet Korolen v kombinaci s&nbs

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Artrin

Dulcolax

Dulcolax čípky představují místně působící projímadlo, které účinkuje v tlustém střevě, zvyšuje střevní peristaltiku (vlnovitý pohyb stěn střeva, který vede k vyprazdňovacímu procesu) a změkčuje stolici. Dulcolax čípky se používají u pacientů trpících zácpou, při přípravě na diagnostická vyšetření, před operačním zákrokem nebo po něm.

Vždy užívejte Dulcolax čípky přesně podle pokynů uvedených v příbalové informaci nebo pokynů svého lékaře či lékárníka. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se s lékařem nebo lékárníkem.

Pokud není lékařem předepsáno jinak, doporučují se níže uvedené dávky.

Krátkodobá léčba zácpy

Dospělí a děti nad 10 let: 1 čípek (10 mg) pro okamžitý účinek, maximálně jedenkrát denně.

Obvykle jsou čípky účinné asi za 10 až 30 minut. Je třeba je nejprve rozbalit a potom vložit do konečníku.

Pro děti ve věku 4-10 let je k dispozici přípravek Dulcolax ve vhodnější lékové formě (enterosolventní tablety).

Děti ve věku 4 let nebo mladší nesmí přípravek užívat.

Bez porady s lékařem neužívejte přípravek déle než 7 dnů. Pro přípravu k diagnostickým výkonům a v předoperační péči by měly být čípky užívány pod dohledem lékaře.

K dosažení úplného vyprázdnění střeva se doporučuje

Dospělí a děti nad 10 let: přípravek Dulcolax tablety - 2 tablety (10 mg) ráno a 2 tablety (10 mg) večer před vyšetřením, následované podáním 1 čípku ráno před vyšetřením.

Děti 4-10 let: přípravek Dulcolax tablety - 1 tableta (5 mg) večer před vyšetřením, následovaná podáním projímadla pro děti s okamžitým účinkem (například čípek) ráno před vyšetřením.

Dulcolax čípky mohou stejně jako ostatní projímadla způsobit při dlouhodobém předávkování chronický průjem, bolesti břicha, nízkou hladinu draslíku v krvi, sekundární hyperaldosteronismus (zvýšená tvorba hormonu aldosteron, který ovlivňuje hladiny sodíku a draslíku v krvi) a vznik ledvinových kamenů. V souvislosti s chronickým nadužíváním projímadel bylo také popsáno poškození tubulů ledvin (druh poškození ledvin), metabolická alkalóza (stav, ke kterému dochází, pokud organismus vytváří více zásaditých látek než kyselých) a sekundární svalová slabost způsobená nízkými hladinami draslíku v krvi.Glycerinové čípky

Glycerinové čípky jsou určené především proti zácpě u dětí.

Výhody použití:

  • snadná aplikace přímo v místě účinku;
  • bez omezení věku (i pro kojence);
  • vhodné pro těhotné a kojící ženy;
  • působí cíleně.

Účinná látka: bezvodý glycerin 2 g.

Složení: glycerin, sodium stearate, aqua.

Dávkování:

  • kojenci a malé děti: podle potřeby 1 ks Suppositoria Glycerini SANOVA s hmotností 1 g.
  • děti a dospělí: podle potřeby 1 ks Suppositoria Glycerini SANOVA s hmotností 2 g.

Zdroj: článek Projímadlo čípky

TIP:

U kožních chorob ve vlasaté části hlavy se doporučuje také užívat i některý z produktů pro vnitřní užívání. Nejčastěji se doporučují Regalen kapky, Cytosan kapsle, Drags Imun kapky. Pouze jejich dávkování je potřeba konzultovat.

Cytosan šampon složení (200 ml)

Aqua, Decyl Glucoside, Cocamidopropyl Betaine, Disodium Cocoamphodiacetate, Xylitol, Hydroxyethyl Urea, Ammonium Lactate, Xantan Gum, Hydroxyethylcellulose, Citric Acid, Humic Acids, Potassium Salts, Caprylyl Glycol, Glyceryl Caprylate, Glycerin, Phenylpropanol

Zdroj: článek Humáty v léčbě lupů, ekzémů a dalších nemocí vlasové pokožky

Jak vyčistit ucpané ucho

Olivový olej pomáhá změkčit maz v uších, což usnadňuje jeho odtok. Před nalitím oleje do uší byste tekutinu měli ohřát zhruba na tělesnou teplotu, tedy cca na 37 °C. To je teplota vnitřního ucha a olej bude mnohem příjemnější, pokud bude srovnatelné teploty. Ohřejte dvě až tři polévkové lžíce čistého olivového oleje. Předejděte přehřátí oleje, abyste nezpůsobili poškození bubínku. Můžete také bezpečně použít peroxid vodíku, glycerin, dětský olej nebo minerální olej. Někteří lidé si přidávají esenciální oleje s antibakteriálními vlastnostmi na pomoc proti bakteriím, které mohou být přítomny v důsledku překážky. Nicméně olivový olej se ukázal být účinný při rozpouštění překážky sám o sobě. Vyzkoušejte jednu nebo dvě kapky oleje na kůži a zkontrolujte, zda nedojde k podráždění před nakapáním do uší. Pak přidejte do zahřátého olivového oleje 4 kapky některého z následujících esenciálních olejů:

  • česnekový olej
  • eukalyptový olej
  • levandulový olej – je bezpečný pro děti
  • oreganový olej
  • olej z třezalky tečkované

Pokud jste smíchali olivový olej s některým z esenciálních olejů, naberte kapátkem malé množství této směsi. To vám pomůže dostat potřebné množství oleje do ucha a bude to mnohem jednodušší než se pokoušet nalít olej přímo do ucha. Použijte jen pár kapek, které se vsáknou do ušního mazu. Držte hlavu nakloněnou na stranu pět až deset minut, abyste zabránili úniku oleje. Můžete si připravit kapesník vedle ucha a zachytit všechen zbývající olej, který vyteče ven, když narovnáte hlavu.

Je možné, že olivový olej bude fungovat v jediné aplikaci. Měli byste se pokusit tento postup opakovat dvakrát až třikrát denně přibližně tři až pět dnů. To by mělo stačit na rozpuštění a rozbití překážky.

Olivový olej může změkčit překážku, ale některé případy vyžadují více péče, než se ji skutečně podaří rozpustit. Můžete zkusit zavlažovat postižené ucho – použijte stříkačku s gumovým koncem, nakloňte hlavu a jemně vstříkněte ohřátou vodu do kanálku postiženého ucha. Buďte velmi jemní, protože si můžete poškodit bubínek, pokud budete vstřikovat vodu příliš prudce. Pro lepší výsledek můžete vytáhnout ucho nahoru a dozadu, abyste tak narovnali zvukovod.

Nehrajte si na hrdiny. Když proces změkčování překážky a zavlažování ucha nepomůže, pak navštivte lékaře. Ten má k dispozici několik metod pro bezpečné odstranění překážky.

Zdroj: článek Co na bolest ucha

Zjemňující tělové mléko

4 lžíce vody 

1 lžíce glycerínu

1 lžíce habru obecného

4 lžíce olivového oleje

několik kapek parfémového esenciálního oleje

 

Vodu zahřejte a přidejte glycerín, olivový olej a habr obecný. Nechejte vychladnout. Poté přidejte pár kapek esenciálního oleje. Emulze je snadno vstřebatelná a nemastná.

 

Zdroj: článek Recepty na přírodní tělová mléka

Recepty na domácí šampóny

Nyní se dostáváme k meritu věci a sice, jak si můžete vytvořit svůj vlastní domácí šampon? Naštěstí jsou známy tuny různých domácích receptur na výrobu šamponů. Zde jsou dva, které se mi líbí.

Domácí šampon Castilie

Tento recept používá přírodní tekuté kastilské mýdlo (Castilie) a přírodní látku Xanthanovou gumu. Tekuté kastilské mýdlo se prodává v plastových litrových lahvích za 270 Kč a nejběžněji je k dostání v zahraničí, v obchodě Amazon, který dodává i do ČR (tekuté mýdlo Castilia cena). Tekuté mýdlo Castilie je zcela přírodní produkt, který obsahuje směs různých známých olejů, které při smíchání bezvadně myjí. Zde je podrobné a kompletní složení tekutého mýdla Castilio: voda, bio kokosový olej, bio olivový olej, bio glycerin, bio olej ze semen Cannabis sativa (Konopí), organický olej ze semen Simmondsia chinensis (Jojoba), organický bio olej z Citrus Aurantium Dulcis (pomeranč), organický bio olej z Citrus Medica limonum (Citrón), organický bio olej z Citrus aurantifolia (Limetka), kyselina citronová a tokoferol, což je Vitamín E. Většina látek je navíc certifikována jako Fair Trade IMO. Kastilské mýdlo se velice dobře uplatní u lidí, které trápí cukrovka. Kastilské mýdlo totiž u některých lidí nemocných s cukrovkou pomůže lépe zvládnout pocit svědění kůže, který diabetes mellitus doprovází.

Další neobvyklou složkou domácího šamponu je xanthanová guma. Xanthan je označen jako E 415 a je to neutrální bílý prášek vyrobený z přírodního škrobu. Xanthan se používá jako želírovací a zahušťovací přípravek. Xanthan je také dobrý stabilizátor právě emulzí a různých pěn. Xanthan je možné koupit tady: Xanthanová guma cena.

K výrobě tohoto domácího šamponu budete potřebovat 1/4 šálku tekutého mýdla Castilie. Dále budete potřebovat: 1/4 šálku vody, 1/2 lžičky oleje (například jojobový olej, olivový olej, nebo olej z hroznových semen) a 1/4 lžičky přírodní xanthanové gumy. Smíchejte všechny tyto ingredience v plastové nebo skleněné láhvi, a máte vlastní domácí šampon. Co se týče mycích výsledků u uživatelů tohoto receptu, tak je to půl na půl. Někteří lidé milují tuto kombinaci, jiní tvrdí, že zanechává matný film na jejich vlasech. Opět platí, že bude hodně záležet na typu vašich vlasů a také na tvrdosti vaší vody, protože se zdá, že u tohoto šamponu tvrdá voda zanechává větší film. U lidí, kterým se zdají být jejich vlasy po tomto šamponu moc mastné, tak ho mohou doplnit o 1/4 lžičky jedlé sody.

Zdroj: článek Domácí šampon

Hydratace suché pleti

Nemusíte platit velké částky za předražené hydratační krémy. Určitě je lepší přečíst si složení krému, a zjistit v něm látky, které můžou být užitečné pro suchou pleť.

Ceramidy

Ceramidy pomáhají pleti zadržovat vodu a zklidňují suchou pokožku. Syntetické ceramidy mohou napodobovat přirozené látky na vnější vrstvě kůže, která pomáhá udržovat vlhkost v kůži.

Dimethicone a glycerin

Dimethicone je silikonový polymer. Tyto látky pracují na bázi odpuzovačů vody, které udržují vodu v kůži.

Kyselina hyaluronová

Kyselina hyaluronová je podobná jako ceramidy, které zadržují vodu v kůži a je také prospěšná pro suchou pleť.

Lanolin, minerální oleje a vazelína

Tyto látky pomáhají pleti udržet si absorpci vody během koupání.

Zdroj: článek Péče o suchou pleť

Výroba vlastní bylinné tinktury

Koupě bylinné tinktury je velmi drahá, zejména pokud je koupena v obchodě se zdravou výživou. V závislosti na příslušných bylinách a na značce, mohou stát 300 Kč za lahvičku. Výroba tinktury je docela jednoduchá, k výrobě nepotřebujete moc vybavení. Pokud máte vlastní bylinky, tak si z nich můžete udělat léčivé čaje, nebo si vyrobte vlastní tinkturu, která bude cenově výhodnější. K výrobě tinktury se používají sušené listy, stonky, květy, kořeny, ale také i semena a sušené plody.

Spíše než říkat „rozpouštědlo“, bude mnoho bylinkářů používat slovo „menstrum“. Obecně i alkohol je rozpouštědlo, které se používá k výrobě bylinných tinktur. Léčivé vlastnosti bylin se snadno rozpouští v alkoholu a díky tomu snadněji účinkují v těle. Ale nejen to, alkohol má také konzervační vlastnosti a to pomáhá tinktuře zůstat svěží po velmi dlouhou dobu. Čistý ethanol je tím nejlepším základním rozpouštědlem pro vaši tinkturu. Tento alkohol zřeďte na polovinu s vodou před tím, než budete vyrábět své léky anebo použijete již naředěný 60% etanol. Glycerin nebo olej je také dobrým rozpouštědlem a funguje dobře v tinktuře pro děti. Dříve se používal čistý jablečný ocet jako menstrum, zejména pokud se používala tinktura dlouhodobě a každý den. Výroba bylinné tinktury je jednoduchá a spočívá v usušení rostliny, jejím nasekáním na drobné kousky a úplném namočení do rozpouštědla. Macerace probíhá po dobu několika týdnů za každodenního promíchání. Po maceraci se oddělí pevné části od tekutiny pomocí sítka nebo lépe bavlněného hadříku, přes který se vylisuje z pevného obsahu všechna tekutina. Nejcennější léčivé látky jsou vždy ty, co se musí nejvíce ždímat a lisovat.

Zdroj: článek Léčivé bylinné tinktury

Péče o pleť v zimě

Chcete-li se připravit dobře na zimní období, musíte přizpůsobit péči o svou pleť klimatickým podmínkám. Měli byste se vyhnout čisticím výrobkům s obsahem alkoholu i make-upu, spíše byste měli užívat uklidňující výrobky s Aloe vera nebo heřmánkem. Také dbejte na to, abyste neměli nikdy dlouho suchou pokožku.

Ačkoli to zní divně, voda pokožku vysušuje, napomáhá rychlejšímu odpařování a chlazení. Proto je dobré vybírat si produkty, které jsou hydratační a zadržují vodu. Výrobky s účinnými složkami jako glycerin, močovina nebo ceramidy chrání pokožku před vysycháním a udržují ji vlhkou.

V zimním období je dobré každodenní používání různých olejíčků, nejlepší je aplikace na noc, kdy kůže regeneruje a potřebuje dostatek vlhkosti. Jednou týdně je vhodné na obličej použít hydratační masku. Kdo za chladného počasí spí s otevřenými okny nebo v pokoji netopí, může ušetřit čas i peníze – jeho pleť nebude pravděpodobně potřebovat tak důkladnou péči.

Zvláštní pozornost by měla být v zimním období věnována očím a rtům. Tenká kůže kolem očí je ovlivněna suchem a chladem stejně jako jiná místa na obličeji. Doporučuje se tedy pečovat o jemnou kůži v okolí očí hodně mastnými krémy nebo olejíčky. Dobrou a zároveň relaxační metodou v péči o oči je nanést olejíček nebo krém na vatový tampon a pak jím po několik minut masírovat zavřená víčka. Tato péče může zabránit i vznikajícím malým vráskám kolem očí.

Zdroj: článek Péče o pleť v zimě

Autoři uvedeného obsahu

 Mgr. Světluše Vinšová

 Bc. Jakub Vinš

 Mgr. Marie Svobodová

 Mgr. Jana Fábryová


glutamát sodný v koření just
<< PŘEDCHOZÍ PŘÍSPĚVEK
glycerín
NÁSLEDUJÍCÍ PŘÍSPĚVEK >>
novinky a zajímavosti

Chcete odebírat naše novinky?


Dokažte, že jste člověk a napište sem číslicemi číslo jedenáct.