Mirena je plastová trubička ve tvaru písmene T, která se zavádí do dělohy. Jedná se tedy o takzvané nitroděložní tělísko. Tento nitroděložní hormonální systém obsahuje účinnou látku levonorgestrel. Mirena má vysokou antikoncepční spolehlivost a je vhodná také pro kojící ženy. Maximální doba použití je pět let, může se ale odstranit i dříve. Mirenu vkládá do dělohy lékař. Před vložením je nutné absolvovat interní vyšetření ke zjištění polohy a velikosti dělohy. Je potřeba vyloučit těhotenství, pohlavní choroby či infekci. Pokud žena trpí akutní nemocí jater, nádorem jater nebo je přecitlivělá na levonorgestrel nebo jinou složku Mireny, má rakovinu děložního krčku nebo dělohy, není možné Mirenu zavést. Mirena může být zavedena v průběhu 7 dní od začátku menstruace. Po porodu se může zavést, až když se děloha zmenší do své původní velikosti.
Akné, jeho zhoršení či zlepšení, je jednou z otázek, která zajímá pacientky před zavedením Mireny. Na rozdíl od příznivého vlivu na pleť vlivem antikoncepčních pilulek může dojít po zavedení Mireny spíše ke zhoršení stavu pleti. Je to ale velmi individuální a předem vám to s jistotou neřekne nikdo. Některá žena zhoršení nezaznamená, jiná ano.
Většinou se ženy obávají bolesti při zavádění či odstranění Mireny. Jde však o relativně krátký výkon, v řádu několika minut. Vnímání bolesti je velmi individuální záležitost. Samotné zavedení může žena pociťovat spíš jako krátké štípnutí, jako velmi nepříjemná bývá spíš popisována předcházející dezinfekce. O něco bolestivější může být zavádění u žen starších, které jsou navíc už mnoho let po porodu posledního dítěte. Ve výjimečných případech je nutno zavádění či vyjmutí provádět v celkové anestézii. Mírná bolest v podbřišku se může objevit v prvních dnech po zavedení a také ve dnech, kdy by žena za normálních okolností menstruovala. Při nečekaně krutých bolestech však okamžitě vyhledejte lékaře!
Cena Mireny se liší podle toho, zda si ji necháte předepsat a vyzvednete v lékárně, anebo chcete zůstat bez starosti a využijete nabídku gynekologa.
Bolestivá menstruace, kterou žena trpěla před porodem, se může touto formou antikoncepce zcela odstranit. Díky hormonu obsaženému v Mireně dojde u většiny žen ke zmírnění či úplnému vymizení menstruačního krvácení. Přesto v prvním a posledním roce v době obvyklé pro menstruaci může žena pociťovat mírné pobolívání v podbřišku, zdaleka se to ale nedá srovnávat s jejími původními menstruačními bolestmi.
Finanční stránka je při volbě antikoncepce pro mnohé ženy otázkou číslo jedna. Záleží na každé ženě, jaké formě antikoncepce dává přednost a jaká cena je pro ni akceptovatelná. Mnoho jich raději vytáhne z peněženky několik stokorun na 3 měsíce, protože je investice tolik „nebolí“, než když zaplatí celou částku na 5 let naráz jako v případě Mireny. Jak je na tom Mirena ve srovnání s jinými formami antikoncepce: cena 5 200 Kč/60měsíců (5 let x 12 měsíců = 60 měsíců) = 86,60 Kč/měsíc.
Pokud v průběhu 5 let změníte svůj názor a rozhodnete se znovu otěhotnět, nic vám nebrání. S gynekologem se dohodnete na termínu vyjmutí. Avšak aby nedošlo k mýlce, rozhodně nemůžete počítat s vrácením investovaných peněz za „nevyčerpané“ měsíce!
Hormon obsažený v Mireně – levonorgestrel – se začíná uvolňovat do dělohy ihned po zavedení, a to stálou rychlostí a jen v opravdu velmi malém množství. Mirena by podle příbalového letáku měla uvolňovat 20 mg během 24 hodin. Nitroděložní systém je vhodnou antikoncepcí i pro kojící maminky, přičemž množství a kvalita mateřského mléka by jím neměla být ovlivněna.
Byly prováděny studie srovnávající vliv Mireny a tělíska s mědí na hladinu cholesterolu a ostatních tuků. Z výsledků plyne, že běžné tělísko s mědí nemá na metabolismus krevních tuků vliv žádný, Mirena pak nemá významný vliv na žádný z tuků kromě HDL (takzvaný hodný cholesterol), který v prvním půlroce po zavedení významně klesá, ale do konce prvního roku se zase vrací ke svým původním hodnotám.
Před plánovaným zavedením Mireny je nutná důkladná gynekologická prohlídka, včetně odebrání stěrů na cytologii a také vyloučení pohlavně přenosných chorob a dalších infekcí. Přestože by Mirena měla snižovat riziko nitroděložních infekcí, je zcela nevhodnou antikoncepcí pro ženy s opakovanými vaginálními záněty.
Kouření u žen starších 35 let a užívajících zároveň perorální antikoncepci je jedním z rizikových faktorů vzniku žilních trombóz. Nezřídka se stane, že gynekolog takové ženě odmítne předepsat další balení tabletek a nabídne jí alternativu v podobě Mireny (či jiného nehormonálního nitroděložního tělíska), u kterých riziko trombózy odpadá.
Ženy užívající perorální antikoncepci si stěžují na snížení sexuálního libida, ženy chráněné Mirenou sníženou chuť na sex nepopisují.
Menstruační krvácení po zavedení Mireny slábne či vymizí úplně. Zpočátku je pro ženy chybějící menstruace nezvyklá a obávají se těhotenství. K zeslabení či vymizení menstruačního krvácení by ve většině případů mělo dojít, ne vždy se tak stane a spousta žen hlásí menstruaci stejnou nebo i silnější.
Antikoncepce ve formě nitroděložního tělíska není žádnou novinkou: Postupem let se měnily tvary i použité materiály a dnešní Mirena má tvar písmene T, přičemž na rozdíl od ostatních nitroděložních tělísek (bez obsahu hormonů) obsahuje v těle nohy písmene T váleček s obsahem hormonu levonorgestrel. Otěhotnění může být jedním z důvodů k nespokojenosti uživatelky a reklamaci Mireny. V klinických studiích byly zaznamenány 2 případy ročně u každého z 1 000 žen, které mají Mirenu zavedenou.
Po aplikaci Mireny by se měl rovněž zmírnit či zcela vymizet premenstruační syndrom (PMS), který některé ženy pravidelně obtěžoval.
Reklamace a možnost částečného vrácení vstupní investice je jednou z alternativ, které mimo jiné zmiňuje gynekolog při pohovoru o výběru vhodné antikoncepce. Podmínkou je cílené vyjmutí Mireny (nikoli náhodné vytažení!) v době do 12 měsíců od jejího zavedení z důvodu přetrvávajících zdravotních obtíží a nespokojeností klientky.
Sex s Mirenou by měl být stejný jako bez Mireny. Žena by tedy neměla pociťovat nic neobvyklého, muž si může při styku stěžovat na délku vláken, která jej při styku mohou nepříjemně obtěžovat. Na požádání gynekolog vlákna Mireny zkrátí.
Špinění je patrně nejdiskutovanějším problémem žen po zavedení nitroděložního systému. Velmi obtěžující je v prvních měsících, zejména pokud zvolíte termín zavedení systému na jaře či v létě. Doba, během které si na sebe s Mirenou budete zvykat, je velmi individuální. Ve většině případů dojde k ustálení stavu. Při dlouhotrvajícím permanentním špinění či krvácení, nebo pokud se vám cokoli nezdá, kontaktujte svého lékaře a žádejte ho o radu. Můžete také vyzkoušet volně prodejný Ascorutin (dávkování 3x denně 2 tablety), je možné jej navíc doplnit vitamínem K, který je na předpis).
Tampóny se ženám s Mirenou nedoporučují používat zejména v prvních měsících po zavedení, a to z důvodu vytažení tělíska.
K výraznějším váhovým výkyvům by ve spojení s Mirenou nemělo dojít.
Zavedení Mireny se obvykle provádí v době menstruace, ideálně 3.–4. den. Děloha je v tomto období pootevřená a tělísko tak s mnohem menší bolestí (případně žádnou) projde pootevřeným děložním hrdlem. Lékař často nemusí vůbec použít dilatátory (kovové nástroje rozšiřující děložní hrdlo tak, aby tělísko mohlo bez překážky projít), přitom jediná bolest bývá právě spojena s rozšiřováním; dezinfekce či uchopení čípku bývají pouze nepříjemné. V tomto se Mirena vůbec neliší od ostatních tělísek.
U žen po porodu se Mirena zavádí po ukončeném šestinedělí, ženám po provedeném císařském řezu se doporučuje vyčkat alespoň 6 měsíců, aby měla děloha dostatek času řádně se zahojit. Antikoncepční účinek je okamžitý.
V naší poradně s názvem MIRENA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Zuzana.
Dobrý den, chtěla bych se dotázat, jestli Mirena ovlivňuje hmotnost člověka(přibírání na váze).
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Mirena je hormonální antikoncepce. Je to nitroděložní tělísko, které obsahuje zásobu hormonu levonorgestrel, který se v mikrodávkách uvolňuje přímo v místě účinku, v děloze, a vydrží na dobu pěti let. Levonorgestrel je aktivní polovina norgestrelu. Zvýšené dávky norgestrelu ve spojení s konstantní dávkou estrogenu způsobují tyto časté nežádoucí účinky, patří sem:
- nepravidelné krvácení;
- venózní dilatace;
- křeče v nohách;
- trombóza;
- arteriolární hypertrofie;
- migrénové bolesti hlavy;
- deprese;
- ztráta libida;
- zvýšení tělesné hmotnosti.
Právě poslední 4 z vyjmenovaných nežádoucích účinků jsou hlavní důvody, proč jedna třetina žen končí s užíváním této hormonální antikoncepce v prvním roce.
Ve svém příspěvku MIRENA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Kateřina Nováková.
Dobrý den,
je mi 40 let a mám Mirenu 3 roky, jsem více méně spokojená (nemenstruuji, žádné starosti), až na to, že jsem za ty 3 roky nabrala 10 kg a váha jde stále nahoru, i když se zoufale ve stravě hlídám, cvičím 2 - 3x týdně včetně běhu na vzdálenosti 5 - 10 km. Zde jsem se dočetla, že zvýšení váhy je tedy nežádoucí účinek...Ale mám i jiné potíže, bolesti podbřišku, každý večer nafouklé břicho, zadržování vody. A strašně se mi zvětšují prsa a jsou velmi bolestivé. Mám nyní velikost 75 H a sundat si večer podprsenku sebou nese 2 minutovou bolest, a to nemluvím o bolestech zad a ramen. Může být i toto nežádoucí účinek Mireny?
Děkuji
Nováková
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Helena.
Dobrý den,
Mirenu budu již po třetí měnit...a na váze jsem nikdy nepribrala......Mě Mirena prostě vyhovuje......
Ve svém příspěvku MIRENA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Zuzana.
Dobrý den, chtěla bych se dotázat, jestli Mirena ovlivňuje hmotnost člověka(přibírání na váze).
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Dagmar.
Mirenu mám již postupně 18 let, tedy čtvrtou. Nikdy jsem neměla žádné vedlejší účinky, ani váha ani nic jiného. Naopak si nemohu vynachválit, že nemenstruuji a nešpiním a mohu kdykoliv kamkoliv a nemusím řešit termíny. Naopak antikoncepce jakákoliv předtím znamenala váhové výkyvy, urputné bolesti hlavy atd., vyzkoušela jsem s lékařkou několikatery léky a klasické tělísko a všechno snášela velmi špatně. Až Mirena mi situaci vyřešila a zůstala jsem u ní. Za mne jí dávám jedničku.
Ve svém příspěvku MIRENA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Petra.
Za mě Mirenu nedoporučuji.Po zavedení bylo nejprve vše ok.Krvácení sice odeznělo,pouze jsem špinila,ale postupem času přibývali silné migrény,bolesti břicha,silné bolesti v zádech,občas nevolnost a pocity na zvracení,nadýmání,bolesti prsou a nekonečné přibývání na váze.Bála jsem se předčasného přechodu,ale pan doktor mě ujistil,že jde o nežádoucí účinky ohledně tělíska.Takže Mirena šla ven a já cítím úlevu.Kdybych nezměnila doktora,nevěděla bych nic!!!Musím podotknout,že nejprve jsem měla obyčejné tělisko za 1500 a vše bylo ok.Hold né vždy dražší sedne lépe
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Iveta.
Úplně ten samý problém. Jsem objednaná na vyndání ...
V naší poradně s názvem CENA LÉKU ELIQUIS HRAZENÁ PACIENTEM se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Marie Popová.
Dobrý den, byl mi doporučen místo léku Xarelto lék Eliquis který musím plně hradit. Jaká je cena balení 60 tablet na jeden měsíc ?
Děkuji
Popová
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Prodejní cena léku Eliquis bez přispění pojišťovny je přibližně 2100 Kč za 60 tabletek 2.5 mg. Cena se bude lišit v jednotlivých lékárnách. Obvolejte si několik okolních lékáren, abyste zjistila přesné ceny. Zajímavé je, že stejnou cenu 2100 Kč za 60 tablet má i Eliquis v síle 5mg. Zkuste se dohodnout s lékařem, jestli by bylo možné tyto tabletky půlit, pak by cena klesla na polovinu.
Ve svém příspěvku MIRENA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Kateřina Nováková.
Dobrý den,
je mi 40 let a mám Mirenu 3 roky, jsem více méně spokojená (nemenstruuji, žádné starosti), až na to, že jsem za ty 3 roky nabrala 10 kg a váha jde stále nahoru, i když se zoufale ve stravě hlídám, cvičím 2 - 3x týdně včetně běhu na vzdálenosti 5 - 10 km. Zde jsem se dočetla, že zvýšení váhy je tedy nežádoucí účinek...Ale mám i jiné potíže, bolesti podbřišku, každý večer nafouklé břicho, zadržování vody. A strašně se mi zvětšují prsa a jsou velmi bolestivé. Mám nyní velikost 75 H a sundat si večer podprsenku sebou nese 2 minutovou bolest, a to nemluvím o bolestech zad a ramen. Může být i toto nežádoucí účinek Mireny?
Děkuji
Nováková
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Nina.
Dobrý den, Vaše nežádoucí obtížně odstranitelná nadváha, bolesti břicha, zad, ramen, nadýmání a zavodňování souvisí s Mirenou. Evokuje ve Vašem těle stav těhotenství a těhotná žena nehubne, její tělo shromažďuje. Vaše tělo už nevyrábí vlastní progesteron, tudíž je v těle převaha estrogenu (estrogenní dominance). Do dvou hodin po aplikaci Mireny máte ten umělý progestin Levonogestren v celém krevním oběhu, ovlivňuje tedy celé tělo a kaskádovitě narušuje činnost ostatních endokrinních hormonů, včetně hormonů ovlivňující výkonnost metabolismu a hormonů štítné žlázy. Dokrůrci to nechtějí ženám vyjímat hlavně z toho důvodu, že z toho mají velké prachy (za to, že to v pacietce, co nejdéle udrží, dostanou pěkný finanční bonus od Bayeru), proto jim všemožně lžou, že to tím tělískem být nemůže, ale opak je pravdou. Zbavte se toho. Budete se toho nahromaděného hormonálněchemického sajrajtu nejméně půl roku zbavovat.
V naší poradně s názvem MIRENA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Cempírek.
Mirena je hormonální antikoncepce. Je to nitroděložní tělísko, které obsahuje zásobu hormonu levonorgestrel, který se v mikrodávkách uvolňuje přímo v místě účinku, v děloze, a vydrží na dobu pěti let. Levonorgestrel je aktivní polovina norgestrelu. Zvýšené dávky norgestrelu ve spojení s konstantní dávkou estrogenu způsobují tyto časté nežádoucí účinky, patří sem:
- nepravidelné krvácení;
- venózní dilatace;
- křeče v nohách;
- trombóza;
- arteriolární hypertrofie;
- migrénové bolesti hlavy;
- deprese;
- ztráta libida;
- zvýšení tělesné hmotnosti.
Právě poslední 4 z vyjmenovaných nežádoucích účinků jsou hlavní důvody, proč jedna třetina žen končí s užíváním této hormonální antikoncepce v prvním roce.
Zdraví Cempírek!
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Nina.
Dobrý den, také děkuji za Vaši reakci na dotaz dámy výše uvedené na Mirenu a Levonogestrel. Je to sajrajt. Mám dva měsíce vyzazeno a tělo zatím ještě spí. Hormonální hladiny estrogen-progestron jsou nadále rozhozené v neprospěch progesteronu. Tak doufám, že do půl roku se tělo začne dávat do pořádku.