Facebook Síť X Pinterest email tisk

Téma

PREDAXA


PREDAXA je jedno z témat, o kterém si můžete přečíst v tomto článku. Proces srážení krve a zástavy krvácení funguje na 3 úrovních. V první části se na zástavě krvácení podílejí samotné krevní cévy, které se při poranění stáhnou, což usnadní průběh vlastního srážení krve. Zásadní roli ve srážení krve hrají krevní destičky, které složitými mechanismy vytvoří krevní zátku, která ucpe trhlinu v cévě. Toho se účastní takzvané koagulační faktory, což jsou speciální bílkoviny, které se velmi složitým procesem vzájemně aktivují, a na konci této kaskády je látka zvaná fibrin. Fibrin vytváří pevnou síť, která stabilizuje destičkovou zátku. Celý tento proces je regulován protichůdnými mechanismy, které naopak způsobují rozklad fibrinu a působí proti srážení krve. Důležitou sloučeninou, která je toho schopna, je látka zvaná plazmin.


Nový lék na ředění krve

Moderní sloučeninou je takzvaný tikagrelor (lék Brilique), který podobně jako klopidogrel ovlivňuje krevní destičky. Využití má podobné jako klopidogrel, podle studií má zřejmě dokonce vyšší účinnost a nižší výskyt nežádoucích účinků. Limitujícím faktorem je jeho prozatím vyšší cena. Jedná se o sloučeninou potlačující funkce destiček.

Dalším lékem je Pradaxa, což je relativně nový lék, který patří mezi léky na ředění krve. Donedávna byl používán zejména v ortopedii, nyní se však stále více využívá v interní medicíně. Účinnou látkou Pradaxy je takzvaný dabigatran. Tato sloučenina je inhibitorem trombinu, který má nezastupitelnou roli v krevním srážení, neboť snižuje riziko vzniku krevních sraženin. V ortopedii je Predaxa pacientům podávána po operačních zákrocích (zejména po totální endoprotéze) jako prevence vzniku hluboké žilní trombózy. Pro internisty je důležité, že je nyní Pradaxa indikována i jako lék ředící krev u pacientů s fibrilací síní a u pacientů s již vzniklou hlubokou žilní trombózou a plicní embolií. Neléčená fibrilace síní ohrožuje pacienta vznikem krevních sraženin v srdci, které mohou způsobit ischemickou mozkovou mrtvici. Klasickým lékem ve zmíněných indikacích byl dříve zejména Warfarin, ten má však celou řadu nevýhod.

Použití léků na ředění krve je vždy individuální a nelze je paušalizovat. Využívá se kombinace jednotlivých látek, jako například Anopyrin a Plavix, nízkomolekulární Heparin a Warfarin, Anopyrin + Plavix + Warfarin. Vždy se zvažuje pro a proti. Tyto léky patří pouze do rukou odborníků!

Zdroj: článek Ředění krve

Autor obsahu

 Mgr. Světluše Vinšová


borax glycerinové globule
<< PŘEDCHOZÍ PŘÍSPĚVEK
otok uzlin na krku
NÁSLEDUJÍCÍ PŘÍSPĚVEK >>
novinky a zajímavosti

Chcete odebírat naše novinky?


Dokažte, že jste člověk a napište sem číslicemi číslo jedenáct.