Informace od zdravotní sestry

MENU

  

PROSTATA

  

KREVNÍ TLAK

  

CUKROVKA

  

WARFARIN

  
Téma

RILMENIDIN VEDLEJŠÍ ÚČINKY

OBSAH

Mechanizmus účinku

Rilmenidin je lék na předpis k léčbě hypertenze (vysoký krevní tlak).

Jedná se o oxazolinovou sloučeninu s antihypertenzními vlastnostmi, která působí na medulární i periferní vazomotorické struktury. Rilmenidin vykazuje větší selektivitu pro imidazolinové receptory než pro cerebrální alfa2-adrenergní receptory, čímž se odlišuje od referenčních alfa2-agonistů.

Jedna tableta obsahuje 1,544 mg rilmenidin dihydrogen fosfátu, což je množství odpovídající 1 mg rilmenidinové báze.

Zdroj: Rilmenidin zkušenosti

Diskuze

V diskuzi VEDLEJŠÍ ÚČINKY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Luk.

ty "vedlejší účinky" v podobě akné nejsou v podstatě žádné vedlejší účinky.... tělo se díky MSM zbavuje různých patogenů v těle a tedy ho čistí. Toto čištění je provedeno všemi různými způsoby, tedy i skrz kůži. Po pročištění tyto účinky zase vymizí.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Jiří Sema.

Otázka-je možné používat Tebokan 120mg současně s lékem Warfarin, jedná se mi o to zda může snižovat účinek Warfarinu jak třeba vitamin K obsažený v zelenině ? Děkuji.

Zdroj: diskuze Vedlejší účinky

Cena

Rilmenidin je v česku k dostání pod obchodními názvy RILMENIDIN TEVA, TARUZA a TENAXUM. Všechny o síle 1 mg. Na všechny uvedené přípravky přispívá zdravotní pojišťovna a zbytek doplácí pacient při vydání v lékárně.

Výše doplatku pacienta:

 • RILMENIDIN TEVA: obvykle 120 Kč za 90 tablet, ale jsou lékárny, které vyžadují doplatek až 133 Kč.
 • TARUZA: obvykle 120 Kč za 90 tablet, ale jsou lékárny, které vyžadují doplatek až 340 Kč.
 • TENAXUM: obvykle 120 Kč, ale jsou lékárny, které vyžadují doplatek až 340 Kč.
Požádejte svého předepisujícího lékaře, aby vám předepsal přípravek RILMENIDIN TEVA, u kterého je nejnižší cena ve všech lékárnách v ČR.

Zdroj: Rilmenidin zkušenosti

Diskuze

V diskuzi PRESTARIUM NEO COMBI DISKUZE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Milan Krištof.

DOBRÝ DEN,
až do letošního roku můj KT byl kolem 120/80. V důsledku stresu došlo ke
kolísavé Hypertenzi. Na tu mi byl předepsán nejdříve ZOREM 5 mg s možností přidat Rilmenidin Teva 1 mg což jsem udělal ale problém se tím
nevyřešil.
ZOREM působil bolesti hlavy a nespavost, zkusil jsem pouze Rilmenidin 1 mg a to 2x denně ale ani to se neosvědčilo. Rilmenidin byl označen coby lék
pro moji dg. nevhodný.
Byla mi nyní předepsána kombinace PRESTARIUM NEO 5 mg plus ZOREM 5mg. Větší zkušenost zatím nemám, jen to že Diastolický KT je moc vysoký.

PRESTARIUM NEO má být lék který působí coby ACE inhibitor a nikoliv lék působící odvodnění. Nyní na této www stránce vidím, že je zařazen do skupiny t.zv Diuretics neboli "water pills" odstraňující z ledvin vodu a minerály, způsob léčby od které jak se jinde dočítám bylo již upuštěno. OCENÍM KDYŽ TOTO BUDE MOCI VYSVĚTLIT

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Jana.

Dobrý den,
V článku je zmíněn produkt Prestarium Neo Combi, což je kombinovaný přípravek obsahující dvě léčivé látky, perindopril a indapamid. Je to antihypertenzivum a používá se k léčbě vysokého krevního tlaku (hypertenze). Prestarium Neo Combi je předepisován pacientům již léčeným perindoprilem a indapamidem v tabletách zvlášť, tito pacienti mohou místo toho užívat jednu tabletu přípravku Prestarium Neo Combi 10 mg/2,5 mg , která obsahuje obě léčivé látky.

Perindopril patří do skupiny léků nazývaných inhibitory ACE. Působí tak, že rozšiřuje cévy, a tím je pro srdce snazší pumpovat přes ně krev.

Indapamid je diuretikum. Diuretika zvyšují množství moči vytvářené v ledvinách. Indapamid se však liší od ostatních diuretik, jelikož množství vytvářené moči zvyšuje jen mírně. Obě léčivé látky snižují krevní tlak a společně upravují krevní tlak.

Vaše otázka směřovala k léku Prestaium Neo, který není v článku zmíněn. V tomto případě máte pravdu. Prestarium Neo je inhibitor angiotensin-konvertujícího enzymu (ACE). Tyto přípravky rozšiřují cévy,
čímž usnadňují srdci pumpovat krev cévami. Léčivou látkou Prestarium Neo je perindoprilum argininum. Jedna potahovaná tableta obsahuje 3,395 mg perindoprilu (což odpovídá 5 mg perindoprilum argininum).
Pomocnými látkami v jádru tablety jsou: monohydrát laktosy, magnesium-stearát, maltodextrin, methylovaný oxid křemičitý, sodná sůl karboxymethylškrobu (typ A), a v potahové vrstvě: glycerol, hypromelosa, měďnatý komplex chlorofylinu, makrogol 6000, magnesium-stearát,
oxid titaničitý.

Indikace léku Prestarium Neo Combi je v rukou lékaře. V tomto případě má odvodnění organismu jiný smysl než zvýšenou tvorbu moči a mělo by být vždy řízené lékařem. Lékař vždy musí zvážit dle aktuálního stavu pacienta pro a proti přínos užívání tohoto léku.

S přáním hezkého dne Jana

Zdroj: diskuze Prestarium neo combi diskuze

Vysazení

Terapie rilmenidinem by nikdy neměla být náhle přerušena; dávka by se měla snižovat postupně.

Zdroj: Rilmenidin zkušenosti

Poradna

V naší poradně s názvem TRAZODONI HYDROCHLORIDUM se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Kateřina.

Dobrý večer, chtěla jsem se zeptat jestli se po tomto léku nepřibývá a nemá vliv na pokožku.Též, bych chtěla vědět jak dlouho se musí brát.Děkuji za odpověď

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Trazodon je antidepresivum. Používá se k léčbě velké depresivní poruchy, úzkostných poruch a potíží se spánkem. Lék se užívá dlouhodobě ústy. Trazodon má své vedlejší účinky zejména v prvních týdnech léčby. Mezi ně však nepatří ani přibývání na váze ani vliv na položku. Běžné vedlejší účinky jsou sucho v ústech, pocit na omdlení, zvracení a bolest hlavy. Závažnější vedlejší účinky mohou zahrnovat sebevraždu, mánii, nepravidelnou srdeční frekvenci a patologicky prodlouženou erekci u mužů. Trazodon má také sedativní účinky.
Trazodon se používá od roku 1981 a patří mezi nejčastěji předepisovaná antidepresiva.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: diskuze Trazodoni hydrochloridum

Dávkování a způsob podání

Doporučené dávkování je 1 tableta denně v jedné ranní dávce. Nejsou-li výsledky po 1 měsíci léčby dostatečné, lze dávku zvýšit na 2 tablety denně, podávané v rozdělených dávkách (1 tableta ráno a večer) před jídlem. V důsledku jeho dobré klinické a biologické přijatelnosti může být rilmenidin podáván jak starším, tak diabetickým hypertonikům. U pacientů se selháním ledvin není v zásadě nutná úprava dávkování, pokud je clearance kreatininu vyšší než 15 ml/min.

Léčba může pokračovat neomezeně dlouho.

Předávkování

Nebyly hlášeny žádné případy masivní absorpce. Pravděpodobnými příznaky v takovém případě by byla výrazná hypotenze a snížená bdělost. Kromě výplachu žaludku mohou být zapotřebí také sympatomimetika. Rilmenidin je pouze mírně dialyzovatelný.

Zdroj: Rilmenidin zkušenosti

Diskuze

V diskuzi DOTAZ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Renata.

Ahoj,
právě jsem zasadila túje cca 50 cm vysoké v řadě po 30 cm od sebe. Máte někdo zkušenosti, zda mezi ně mohu zatím zasadit letničky ať to je trochu pestřejší, nebo jsou túje agresivní na další rostliny. Jak daleko od zeleninové zahrádky je mohu mít, aby úroda aspoň nějaká byla ?
Dík všem za odpověď.
Renata

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Martina.

Myslíte si že učinky tohoto jsou vždy pozitivní a že nemužou vyvolat vedlejší učinky

Zdroj: diskuze Dotaz

Náhrada

Vhodná náhrada za lék rilmenidin je moxonidin. Moxonidin je antihypertenzivum nové generace agonistů alfa-2/imidazolinových receptorů, které je licencováno pro léčbu mírné až středně těžké esenciální hypertenze. Používá se, když thiazidy, beta-blokátory, ACE inhibitory a blokátory kalciového kanálu nejsou vhodné nebo selhávají při kontrole krevního tlaku. Navíc vykazuje příznivé účinky na parametry syndromu inzulinové rezistence, zjevně nezávislé na snížení krevního tlaku. Je také uvolňovačem růstového hormonu.

Moxonidin by se neměl předepisovat pacientům se středně těžkou až těžkou poruchou funkce ledvin. Je třeba se také vyhnout náhlému vysazení léku. Pokud musí být současná léčba betablokátorem ukončena, měl by být nejprve vysazen betablokátor a poté po několika dnech moxonidin. Alkohol může zesilovat hypotenzní účinky moxonidinu.

Zdroj: Rilmenidin zkušenosti

Diskuze

V diskuzi FUROLIN se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Dana.

Prášky užívám třetí den a zatím žádné nežádoucí účinky.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Draha.

furolin pomůže na zánět ale vedlejši učinky,hnus, beru 5 den mám na 10 dni,návaly na zvraceni,průjem,bolest žaludku,motáni hlavy, trošku pomůže zapijet mlékem a zajidat,nechápu ty vedlejši učinky ,jiná antibiotika mi pomohla bez vedlejšich učinku.nikdy vice nechci radši se budu léčit sama

Zdroj: diskuze Furolin

Na co si dát pozor

 • Stejně jako u všech antihypertenziv je při podávání rilmenidinu pacientům s nedávnou anamnézou kardiovaskulárního onemocnění (mrtvice, infarkt myokardu) nutné pravidelné lékařské sledování.
 • Během léčby je třeba se vyvarovat konzumaci alkoholu.
 • U pacientů se selháním ledvin není nutná úprava dávkování, pokud je clearance kreatininu vyšší než 15 ml/min.
 • Při absenci zdokumentovaných experimentů v této oblasti se rilmenidin nedoporučuje předepisovat dětem.

Těhotenství:

 • Stejně jako u všech nových molekul je třeba se vyhnout podávání rilmenidinu těhotným ženám, ačkoli ve studiích na zvířatech nebyly pozorovány žádné teratogenní nebo embryotoxické účinky.

Kojení:

 • Rilmenidin se vylučuje do mateřského mléka, a proto se jeho užívání během kojení nedoporučuje.

Účinky na schopnost řídit motorová vozidla nebo obsluhovat stroje:

 • Dvojitě zaslepené, placebem kontrolované studie neprokázaly, že by rilmenidin měl v terapeutických dávkách (1 nebo 2 denní dávky 1 mg) vliv na bdělost. Pokud jsou tyto dávky překročeny nebo pokud je rilmenidin kombinován s jinými léky schopnými snížit bdělost, měli by být řidiči vozidel nebo obsluha strojů upozorněni na možnost ospalosti.

Lékové interakce:

 • Mezi nedoporučované kombinace patří kombinace s IMAO (antidepresiva). Kombinace s tricyklickými antidepresivy vyžaduje opatrnost, protože antihypertenzní aktivita rilmenidinu může být částečně těmito léky antagonizována.

Zdroj: Rilmenidin zkušenosti

Poradna

V naší poradně s názvem CONDROSULF A JEHO NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Miloslava Irlbeková.

mám užívat lék Condrosulf 800 mg prosím jaké jsou vedlejší účinky a jak je snášen. Bojím se vedlejších účinků.Děkuji za odpovědi.Irlbeková M.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Lék Condrosulf je obvykle dobře snášen, protože obsahuje pouze přírodní látku, která pomáhá udržovat kloubní chrupavky v dobré kondici. Zde jsou možné nežádoucí účinky:
Podobně jako všechny léky, může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.
Velmi vzácné nežádoucí účinky (u méně než 1 z 10 000 nemocných): Velmi vzácně se mohou objevit zažívací potíže (tlak v žaludku, pálení žáhy, nevolnost nebo nucení na zvracení), které obvykle nevedou k přerušení léčby. Alergické reakce (např. kožní vyrážky) se vyskytují též velmi zřídka.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: diskuze Condrosulf a jeho nežádoucí účinky

Alkohol

Během léčby rilmenidinem je třeba se vyvarovat konzumaci alkoholu. To znamená, že byste se nikdy neměli opít. Po poradě s lékařem můžete alkohol konzumovat v bezpečných dávkách. Bezpečná dávka alkoholu pro muže jsou dva alkoholické nápoje za den a pro ženy jeden alkoholický nápoj. Jeden alkoholický nápoj znamená jedno pivo, sklenka vína, jeden panák.

Zdroj: Rilmenidin zkušenosti

Poradna

V naší poradně s názvem CALTRATE VEDLEJŠÍ ÚČINKY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Ivanka matouskova.

CO užívám caltrate tak mě pálí žáha je to možné ? Děkuji

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Caltrate pálení žáhy nezpůsobuje, protože obsahuje jen zásadotvorné látky. Příčinou pálení žáhy bude nejspíše strava, jako například moukou zahuštěné omáčky a polévky, kečup, fast food, knedlíky, atd. Na pálení žáhy je dobrý Anacid a nebo Gaviscon, oboje volně prodejné v lékárně.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: diskuze Caltrate vedlejší účinky

Nežádoucí účinky

 • Při dávce 1 mg podávané jednorázově denně během kontrolovaných studií byl výskyt nežádoucích účinků srovnatelný s výskytem pozorovaným u placeba, tedy zanedbatelný.
 • Při dávce 2 mg rilmenidinu denně kontrolované srovnávací studie versus klonidin (0,15 až 0,30 mg/den) nebo alfa- methyldopa (500 až 1000 mg/den) prokázaly, že výskyt nežádoucích účinků byl významně nižší u rilmenidinu než u klonidin nebo látky a-methyldopa.

Nežádoucí účinky jsou při terapeutických dávkách vzácné, nejsou závažné a přechodné.

Mezi nejčastější nežádoucí účinky patří:

 • astenie,
 • bušení srdce,
 • nespavost,
 • ospalost,
 • únava při cvičení,
 • bolest v epigastriu,
 • sucho v ústech,
 • průjem,
 • kožní vyrážka.

Výjimečné nežádoucí účinky:

 • studené končetiny,
 • posturální hypotenze,
 • sexuální poruchy,
 • úzkost,
 • deprese,
 • pruritus,
 • otoky,
 • křeče,
 • nevolnost,
 • zácpa,
 • návaly horka.

Zdroj: Rilmenidin zkušenosti

Diskuze

V diskuzi VAKCINA SILGARD se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Eina.

No jo, v těch článkách toho napíšou, ale praxe je úplně jiná. Teď mám právě za sebou poslední očkování a během celého půl roku jsem se rozhodně v sexu nezdržovala. Pokud máš stálého partnera, není se čeho bát.... :-) Jo a s tím přispíváním VZP mi bylo řečeno že se hradí pouze dívkám od 13 do 18 let - zatím jsem to nikde nenašla, ale na pojišťovně mě tím docela zaskočili. Nevíte někdo jak to je??

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Martina.

Žádné vedlejší účinky jsi nepozorovala ??? Horečku ? Virážku ? Bolesti hlavy ?

Zdroj: diskuze Re: vakcina Silgard

Vedlejší účinky

Vedlejší účinky očkování proti chřipce nebývají závažné, většinou jde o zarudnutí a otok v místě vpichu různé velikosti, které většinou samy vymizí, lze také přikládat studené obklady. Dále se vyskytuje pocit únavy či zvýšená teplota. Proto je vhodné v den očkování vyloučit jakoukoli fyzickou námahu a dodržet klidový režim.

Zdroj: Očkování proti chřipce

Poradna

V naší poradně s názvem VEDLEJŠÍ ÚČINKY ANTIBIOTIKA? se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Marta.

Dobrý den,srdečně vás zdravím a prosím o radu.Měla jsem zánět průdušek a brala jsem antibiotikum Ciplox 500 co 12 hod. Protože při užívání mívám vedlejší účinky a to hlavně bolesti kříže a kloubů,přikoupila jsem si k Ciploxu i Probiotika Premium a po celý čas,co jsem brala antibiotika,jsem byla v pohodě,bez vedlejších účinků.Po dobrní Ciploxu jsem už nebrala ani Probiotika a během 3 dnů se mi objevili bolesti zad,v oblasti kříže a taky bolesti kloubů.Neumím si o vysvětlit,bolí mne už druhý den,i když už méně a proto prosím o odpověď,zda to může být ještě vedlejší účinek antibiotika a jak dlouho to může působit.Zda je nutné dál brát probiotika? Děkuji moc za odpověď.Marta.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Probiotika je třeba vnímat stejně vážně, jako antibiotika a věnovat jejich užívání patřičnou pozornost. Za prvé je třeba probiotika užívat hned jak se započne léčba antibiotiky a to tak, že nejdříve se užije antibiotikum a za 3 až 4 hodiny se užije probiotikum, až do doby dobrání antibiotik. Za druhé je potřeba probiotika užívat dále i po skončení léčby antibiotiky a to alespoň dva týdny. Proč? Antibiotika jsou stále více agresivnější a ničí střevní flóru. Když nepřichází do těla nové kulrury ve formě probiotik, tak ve střevech začne množení nevhodné flóry, která přežila nebo se tam dostala potravou a ta pak způsobuje průjmy, změny středního metabolismu, bolesti, únavu, ale také poničení střevní stěny, které může vést k zánětu a k rakovině.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: diskuze Jak dlouho púsobí antibiotika po dobrání

Milurit a vedlejší účinky

Nežádoucí účinky se objevují zřídka, spíše u pacientů s porušenými renálními nebo hepatálními funkcemi. Milurit se nesmí užívat v těhotenství ani v období kojení.

Zdroj: Milurit

Diskuze

V diskuzi DOPORUČENÍ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Frederika.

Ten Silgard nám doporučili známí, co dali taky očkovat dceru a proběhlo to dobře. Žádné vedlejší účinky.

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.

Zdroj: diskuze Doporučení

Příbalový leták

Zde můžete vidět příbalový leták léku Prednison 20 mg.

Zdroj: Prednison - vedlejší účinky

Interakce s jinými léky

Prednison tlumí účinky léků snižujících srážení krve, léků snižujících hladinu krevního cukru, snižujících krevní tlak a hladinu vitamínu D, zvyšuje nežádoucí účinky digoxinu, fenytoinu, protizánětlivých léků a močopudných látek vyplavujících draslík z organismu. Účinnost Prednisonu zvyšují hormonální antikoncepční přípravky a sulfonamidy. Bez porady s lékařem tedy neužívejte současně s Prednisonem žádné volně prodejné léky.

Zdroj: Prednison - vedlejší účinky

Následky ozařování prsu

Ozařování je většinou další fází léčby po prostém odstranění nádoru prsu. Léčba probíhá ambulantně, nejčastěji pět dní v týdnu po dobu čtyř až šesti neděl. Mezi vedlejší účinky patří únava, otoky a ztluštění kůže v místě ozařování. Čerstvý gel z aloe nanesený na postižená místa pomáhá ke zhojení kůže poškozené ozařováním.

Zdroj: Nežádoucí účinky po ozařování

Nežádoucí účinky při zevním použití

U zevního použití mají kortikoidy minimální nežádoucí účinky a působí v místě použití, ale i zde mohou mít nežádoucí účinky:

Používání kortikoidů v oblasti obličeje: Při delším podávání kortikoidů v oblasti obličeje může dojít k přivyknutí kůže na podávané přípravky. Po jejich vysazení se pak může na pokožce objevit výsev červených drobných pupínků okolo úst, jedná se o takzvanou periorální dermatitidu. Komplikací lokální léčby kortikosteroidy může být také kontaktní alergie na tuto účinnou součást zevní terapie.

Zdroj: Negativní nežádoucí vedlejší účinky kortikoidů

Nežádoucí a vedlejší účinky

Chia semínka mají blahodárný vliv na náš kardiovaskulární systém, nervovou soustavu a imunitu. Jsou zkrátka pro všechny bez rozdílů věku a pohlaví. Ale i tak v sobě skrývají určitá nebezpečí, která je třeba respektovat:

 • Chia semínka můžou zvýšit účinky léků na snížení krevního tlaku. Pokud v současné době užíváte anti-hypertenzní léky, nebo máte jiná rizika pro onemocnění srdce, poraďte se se svým kardiologem před použitím Chia semínek.
 • Chia semínka můžou zvyšovat aktivitu léků určených pro kontrolu hladiny cukru v krvi. Pokud trpíte cukrovkou, promluvte si se svým diabetologem o používání Chia semen ve vaší stravě.
 • Pokud užíváte lék Warfarin na ředění krve, pak Chia semínka raději vynechte.
 • Chia semínka můžou způsobovat alergické reakce. Nejvíce u lidí, kteří jsou alergičtí na hořtici a na hořčičné semeno.
 • U některých lidí se může projevit nadýmání po snědení většího množství Chia semínek.

Zdroj: Chia semínka a jejich vedlejší účinky

Kašel

Některá léčiva mohou v 10 až 15% případů způsobit trvalý kašel. V těchto případech určitě v užívání léků nepokračujte. Můžete je nahradit jinými léčivy. Do této skupiny léků patří: Lotensin, Monopril, Prinivil, Zestril, Accupril, Altaje, Vasotec a Capoten.

Zdroj: Léky na vysoký tlak a jejich vedlejší účinky


Autoři obsahu

Mgr. Marie Svobodová

Mgr. Světluše Vinšová

Ing. Romana Šebková


ČeskáOrdinace

O nás

Kontakt

Ochrana osobních údajů a cookies

 SiteMAP