Facebook Síť X Pinterest email tisk

Téma

ROZMARÝNOVÁ ESENCE


ROZMARÝNOVÁ ESENCE je jedno z témat, o kterém bychom vás rádi informovali v tomto článku. Rozmarýnový olej je přirozený způsob, jak udržet svou pleť a vlasy zdravé a přirozené. Rozmarýn je bylina, která se používá po staletí pro své léčivé účinky. Rozmarýnový olej můžeme použit jako masážní olej pro snížení bolesti svalů a také na příznaky revmatismu. Rozmarýnový olej se může použít k léčbě lupů ve vlasech a svědění pokožky hlavy. Když se rozmarýnový olej vtírá na spánky a do obočí, tak může zmírnit napětí nebo stres a bolest hlavy. Výroba vlastního domácího rozmarýnového oleje je snadná a cenově výhodná, zejména pokud použijete své vlastní bylinky.


Éterický olej - silice z listů rozmarýnu - recept

O rozmarýnu je známé, že má množství příznivých účinků na zdraví. Rozmarýn je oblíbenou přísadou do šampónů a dalších výrobků pro péči o vlasy, protože zlepšuje růst a sílu vlasů. Silice z rozmarýnu je s oblibou používána jako dezinfekční ústní voda. Smícháním vody a éterického oleje z rozmarýnu lze také odstranit zápach ze vzduchu. V aromaterapii podporují rozmarýnové silice duševní energii a podporují a zvyšují mentální koncentraci.
 

Rozmarýnová esence recept

Nejdříve na prkýnku nakrájejte listy čerstvého rozmarýnu, který pak nechte den dva v temnu uschnout. Suché řezanky rozmarýnu budete potřeba celkem 20 polévkových lžic, takže nasekejte opravdu velké množství čerstvého rozmarýnu, aby po smrštění při sušení vystačil. Nejdříve použijte 6 lžic sušeného a nasekaného rozmarýnu, který dejte do skleněné nádoby a zalijte stejným množstvím olivového oleje. Skleničku uzavřete a dejte ji na slunnou okenní římsu na dobu 48 hodin. Každých 12 hodin to dobře protřepejte. Po dvou dnech vezměte druhou čistou skleničku, do které dejte 6 lžic nového suchého rozmarýnu a přes plátýnko sem nalijte obsah nádoby z první sklenice. Lijte to pomalu, aby se olej mohl dobře přefiltrovat. Do nové nádoby proteče obohacený olej, zatímco kousky macerovaného rozmarýnu zůstanou na plátýnku. Pak ještě tyto lístky přes plátno zmáčkněte a vytlačte z nich co nejvíce oleje do druhé nádoby. Tuto druhou skleničku s novu náplní pevně uzavřete a dejte ji také na slunný okenní parapet na 48 hodin a každých 12 hodin protřepejte. Celé to zopakujte ještě jednou s dalšími šesti lžícemi rozmarýnu. Celkem by se ten samý olej měl louhovat třikrát, vždy s novým rozmarýnem. Po prolisování poslední třetí směsi je esence z rozmarýnu hotová. Esence z rozmarýnu se skladujte na chladném a tmavém místě – typicky v lednici.

Zdroj: článek Recept na rozmarýnový olej

Poradna

V naší poradně s názvem DOMÁCÍ VÝROBA RUMU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Majka.

Neznáte někdo recept na domácí výrobu Rumu?

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Kamča.

Náš domácí Český rum tuzemák se vyráběl a dosud vyrábí z jemného konzumního lihu, vody a tresti z kyseliny mravenčí. Jde vlastně o dochucený jemný líh rumovou esencí - trestí z kyseliny mravenčí. Jemný konzumní líh pro domácí rum musí být vyroben z melasy nebo z obilí a je na to třeba při jeho nákupu dát pozor! Z brambor, jak je ve společnosti hojně rozšířeno, se rum ani líh nevyrábí. Jemný konzumní líh 80% jde koupit běžně v internetových obchodech, anebo ho lze pořídit vlastní výrobou domácí pálenky z melasy nebo obilí. Kyselina mravenčí, respektive její tresť se dá koupit běžně v supermarketu, jako rumová esence v malé hnědé lahvičce. Jedna taková malá lahvička stačí na ochucení asi 300 ml jemného lihu. Síla domácího rumu se pak dotvoří přidáním pitné vody. Při použití jemného 80% lihu se domácí rum zředí 1 díl ochuceného domácího rumu, ku dvěma dílům vody. Rychlé levné a chytré! :-)

Zdroj: příběh Domácí výroba rumu

Recept na domácí sírové mýdlo

Ingredience

  • 300 g základního bílého glycerinového mýdla;
  • 2 lžíce práškové síry;
  • 1 polévková lžíce oleje dle vašeho výběru;
  • citronový esenciální olej;
  • potravinářské barvivo;

Postup

Připravte si ingredience. První věc, kterou musíte udělat, abyste si doma vyrobili sirné mýdlo, je mít připravené všechny ingredience. Nakrájejte základ glycerinového mýdla na malé kostičky a dejte je stranou do mísy. Aromatický citrónový esenciální olej lze nahradit jinou vůní, pokud zrovna není k dispozici. Pokud jde o olej, můžete použít mandlový olej, olivový olej, jojobový olej atd.

Rozpusťte glycerin. Nyní, když máte vše, začněte rozpuštěním glycerinu. Chcete-li to provést, vložte jej do mikrovlnné trouby, dokud nebude zcela tekutý, ale bez toho, aby se začal vařit.

Přidejte síru. Když se glycerinový základ rozpustí, začněte přidávat práškovou síru. Doporučuje se nejprve prosít, abyste odstranili hrudky. Dobře promíchejte, dokud se úplně nerozpustí a nespojí s glycerinem.

Přidejte esenciální olej. Poté nalijte olej, který jste si vybrali, abyste obohatili sirné mýdlo o hydratační složku a zabránili nadměrnému vysoušení pokožky. Dobře promíchejte a přidejte deset kapek esenciálního oleje z citronu nebo jakékoli esence, kterou jste si vybrali. Esence dodá mýdlu vůni i vlastnosti esence. Při výběru esenciálního oleje se tedy podívejte, jaké jsou jeho výhody, abyste si vybrali ten, který nejlépe vyhovuje vašim potřebám.

Když máte všechny ingredience smíchané, přidejte trochu barviva. Můžete si vybrat libovolnou barvu, pokud chcete zesílit tón síry, zvolte žlutou. Dobře promíchejte a nalijte směs do forem. Pokud nemáte jednotlivé malé formy, použijte velkou a nakrájejte mýdlo na kostky, jakmile bude mít správnou konzistenci.

Sirné mýdlo musíte sušit alespoň jeden celý den. Po úplném vytvrzení jej můžete vyjmout z forem a použít.

Zdroj: článek Sírové mýdlo na svrab

Příběh

Ve svém příspěvku HNĚDÉ SKVRNY PO VŘEDECH se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Emília.

Dobrý den prosím poradte mi jak se zbavit hnědých tmavých skvrn po vředech,čím to vybělit mám toho mnoho děkuji za radu Emília

Hnědé skvrny po vředech
🔍 ZVĚTŠIT

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Ivana Nováková.

Dobrý den Emilie,na Váš problém existuje výrobek od společnosti NHT Global Skinduigence Time Restore Essence.Výrobek obsahuje speciální složení vybraných bylin a peptidy působící proti stárnutí,tocopherol a extrakt z ovoce noni,esence je hydratační a revitalizační přípravek,který je vhodný pro každodenní použití.Nejlepších výsledků dosáhnete při aplikaci ráno a večer.Výrobek si můžete objednat na eshopu
http://www.nhtglobal.com/ivana_novakova

Zdroj: příběh Hnědé skvrny po vředech

Aplikace

Ptačinec obsahuje vitamíny, minerální látky a saponiny, které dodávají lidskému tělu vitalitu a pomáhají se zmírněním mnoha nedostatků. Ptačinec je takzvaným diuretikem a má stimulační vlastnosti pro metabolismus, takže je možné ho konzumovat i při dietě a metabolických poruchách, jako je revmatismus a dna. Trávení je stimulováno spotřebou ptačince.

Interní vlastnosti čaje z ptačince

K výrobě čaje může být použit sušený nebo čerstvý ptačinec, který stimuluje metabolismus a zmírňuje revmatické bolesti. Ptačinec v čajové formě je takzvaným jarním lékem. Používá se proti respiračním onemocněním, pomáhá při léčbě kašle a zánětu průdušek, usnadňuje vykašlávání.

Externí vlastnosti čaje z ptačince

Přidává se do přípravků na mytí těla, do koupele a může být použit proti kožním problémům. Zároveň je užitečný proti svědění a ekzému, rozhodně je vhodným lékem na lupénku. Také se používá k léčbě špatně se hojících ran, vředů a abscesů. Ideální jsou obklady z čerstvě rozdrcené byliny.

Krém z ptačince

Již ve středověku si vyráběli léčivou mast z ptačince a sádla, která se používala k léčbě kožních onemocnění.

Květinová esence

Z květů ptačince se vyrábí květinová esence, která je vhodná pro posílení houževnatosti a sebevědomí člověka.

Zdroj: článek Ptačinec

Poradna

V naší poradně s názvem STEARINOVÁ MAST se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Petromila Gornerová.

Dobrý den, dlouhou dobu sháním v lékárnách Stearin. mast a to bez úspěchu. Pomáhala mi při ošetření popraskané kůže na rukou a to na sto procent. Je ještě nějaká možnost tuto mast sehnat? Děkuji předem za radu a sdělení. Přeji krásné dny Gornerová

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Pokud nemůžete sehnat stearinovou mast, tak si ji můžete vyrobit doma. Stačí k tomu kokosový olej, bambucké máslo, oblíbená esence a krystalický stearin. Kokosový olej rozehřejte na mírném plameni, přidejte bambucké máslo a stearin. Nechte vše rozpustit, stáhněte z plotny, přidejte esenci a nalijte do vhodné sklenice s víčkem. Všechny suroviny lze běžně koupit. Stearin můžete koupit na internetu, ceny můžete vidět zde: https://www.zbozi.cz/hledej…

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Stearinová mast

Mast

Na karpální tunel se doporučuje liliová mast.

Použití: Přiměřené množství masti jemně vetřete do pokožky. Mast je zpracována homeopaticky, a proto se nanáší jen množství, které se vstřebá do pokožky.

Složení: Ambiderman, neoaquasorb, vazelína, destilovaná voda, olejový extrakt z lilie bílé.

Balení: Plastový kelímek se šroubovým uzávěrem, uvnitř vložka z PP o objemu 50 ml.

Na potírání zápěstí je vhodná i rozmarýnová mast.

Zdroj: článek Co pomáhá na karpály

Odvar z rozmarýnu

Silný rozmarýnový odvar bezvadně čistí mastnou pleť a je také vhodný k potírání atopických ekzémů, na rány a pohmožděniny. Silný rozmarýnový odvar se připraví ze sušených nebo čerstvých lístků rozmarýnu, které se přelijí horkou vodou a nechají se luhovat až do vychladnutí. Pak se to zcedí a tekutina se používá jako přírodní rozmarýnová čistící voda na mastnou pleť.

Zdroj: článek Přírodní péče o mastnou pleť

Skořicová mast - účinky

V místech aplikace skořicové masti se podpoří krevní oběh a tím i rychlejší prohřátí zevní tkáně. Výborná je pro revmatiky. Může pomoci při lokální desinfekci pokožky svými antibakteriálními a desinfekčními účinky.

Podobným způsobem se dá vyrobit i rozmarýnová mast, kde rozmarýn působí také jako desinfekce a čistící činidlo. Místo skořice použijte rozmarýn.

Zdroj: článek Skořicová mast - návod na výrobu

Uklidnění a uvolnění

  • Dýchejte zhluboka. Několikrát se zhluboka nadechněte a zase vydechněte. Můžete využít i metodu aromaterapie. Pro pocit pohody se doporučuje kupříkladu levandulová nebo rozmarýnová vůně, protože se podílí na snížení stresového hormonu kortizolu.
  • Snadný cvik proti stresu: „vytřepávání“. Cvik vychází z pohybu psa, který se otřepává od vody. Třepejte jednotlivými částmi těla, začněte od rukou, potom nohy a chodidla, hlavu a ramena.
  • Dejte si koupel v horké lázni. Napusťte si horkou vanu, několik minut jen tak relaxujte a snažte se nemyslet vůbec na nic.
  • Žvýkejte. Žvýkání žvýkačky dokáže snížit stres a úzkost, a navíc podpoří koncentraci při různých úkolech.

Zdroj: článek Cvičením proti depresi

Jak působí kostival v těle

Rostlina působí protizánětlivě a má hojivé účinky. Hlavní hojivé účinky jsou vyvolány přítomností allantoinu. Protizánětlivé působení je také doplněno přítomností látky zvané kyselina rozmarýnová. Netoxické složky alkaloidů snižují zvýšený pohyb střev a příznivě ovlivňují peptické vředy (záněty žaludeční sliznice).

Zdroj: článek Léčivé účinky kostivalu

Zdravotní výhody rozmarýnu

Rozmarýn obsahuje mnoho živin důležitých pro organismus, jako je mangan, hořčík, vitamíny A a C, vápník, draslík, železo a sodík. Použitím na pleť se podpoří zklidnění citlivé pokožky a dodají se jí důležité antioxidanty a minerální prvky.

Zdroj: článek Domácí rozmarýnová mast

Recept na vydatný balzám z rozmarýnu

½ šálku oleje z rozmarýnu a borovice (recept je níže)

22 gramů včelího vosku

14 gramů rafinovaného bambuckého másla

6 kapek rozmarýnu éterický olej

6 kapek éterického oleje borovice

3 kapky pomerančového esenciálního oleje

Recept na výrobu rozmarýnového oleje

Chcete-li vyrobit opravdu silný olej, tak nasbírejte čerstvé zelené jehličí borovice a smíchejte s pár prameny čerstvého rozmarýnu a vložte je do sklenice. Kompletně je zakryjte nosnými oleji, což je směs olivového, kokosového, mandlového a jojobového oleje, a nechte několik týdnů ležet na tmavém teplém místě. Až budete připraveni na výrobu balzámu, tak přefiltrujte olej a oddělte z něj jehličí a rozmarýn. Měla by to být pěkná zelená barva s úžasnou vůní.

Recept na výrobu balzámu z rozmarýnu

Použijte dvojitý hrnec menší vložte do většího s vodou, aby nedošlo k přímému kontaktu s plotýnkou. Do nádoby nalijte olej z rozmarýnu a jehličí a včelí vosk. Zamíchejte ji, jakmile se zahřeje a včelí vosk se bude pomalu rozpouštět. Dřevěná špejle poslouží skvěle jako míchací hůlka. Jakmile se včelí vosk téměř úplně roztaví, přidejte bambucké máslo. Pokračujte v míchání, bambucké máslo se roztaví poměrně rychle. Jakmile všechno zkapalní, zamíchejte éterické oleje. Poté směs opatrně nalijte do sterilních skleniček.

Nechte je několik hodin chladit. Balzám ztuhne, jak se ochladí. Nyní již brzy budete mít k dispozici svůdný a nádherný rozmarýnový borovicový balzám, který udělá zázraky na suchých a prasklých rukou a nohou.

Zdroj: článek Domácí rozmarýnová mast

Recept na výrobu jednoduché masti z rozmarýnu

1 šálek olivového oleje

½ šálku sušeného rozmarýnu

1 čisté plátno na oddělení rozmarýnu od oleje

¼ šálku emulgačního vosku nebo včelího vosku

15-20 kapek éterických olejů

Ve vhodné nádobě s možností přesného nastavení teploty zahřívejte olivový olej a sušený rozmarýn po dobu 6 hodin na teplotu 43°C. Poté směs oleje a rozmarýnu přefiltrujte pomocí plátna, abyste z oleje odstranili veškeré zbytky byliny. Zbylý olej vložte zpět do nádoby a zahřejte jen tak, aby se emulgační vosk mohl rozpustit v oleji. Po jeho rozpuštění odstraňte z tepla a přidejte éterický olej s vaší oblíbenou vůní. Nyní vyzkoušejte konzistenci. Chcete-li vyzkoušet konzistenci, můžete ponořit čajovou lžičku do hotové směsi a umístit ji do mrazničky po dobu 10 minut, vyjmout a vtřít si mast do rukou, pokud má olejnatou konzistenci, tak ji znovu zahřejte a přidejte další vosk. Nakonec nalijte do čistých nádob a před zakrytím nechte vychladnout a ztuhnout.

Zdroj: článek Domácí rozmarýnová mast

Babské rady na pleť

Rady pro kránou pleť (jak mít krásnou pleť). Mít krásnou pleť není zas tak těžké a finančně náročné, pokud využijete níže uvedené rady. Domácí pleťové masky si jednoduše vyrobíte doma, většinu ingrediencí obvykle máme, stačí si jen vybrat tu pravou masku pro vaši pleť. Máte mastnou pleť, nebo spíše sušší? Chcete pleť vyživit, nebo zjemnit vrásky? Trápí vás akné, vyrážky? Vyberte si tu nejvhodnější z následujících masek a vyzkoušejte blahodárné účinky domácí péče.

Banán a med

Banán dodává pleti vláhu, zpevňuje ji a posiluje, vyživuje a zjemňuje. Maska z banánu a medu je levná, snadná a pleti jednoznačně prospěje. Budete potřebovat 1 banán, 1 lžíci medu a šťávu z citronu. Banán rozmačkejte a smíchejte s medem. Přidejte lžičku citronové šťávy a chvíli nechejte odstát. Poté naneste na pleť a nechte působit 15 až 20 minut. Smyjte teplou vodou.

Syrovátková výživná a vyhlazující pleťová maska

3 lžíce sušené syrovátky, 2 lžíce medu a trošku vody smíchejte na hustou kaši, vodu přilévejte po troškách, ať směs nakonec není moc řídká. Nechte působit do zaschnutí, asi 10 minut. Opatrně smyjte, maska má i peelingový efekt.

Jogurtová maska

Naneste na pleť přírodní bílý jogurt (bez dalších přísad) a nechte působit několik minut. Poté si obličej opláchněte čistou vodou. Můžete používat i denně. Maska dodá pleti zdravý vzhled a výbornou hydrataci.

Pleťová maska z vlašských ořechů pro krásnou a hebkou pleť

Rozdrcené 2 kusy vlašských ořechů smíchejte s 1 lžící sladké smetany a 1 čajovou lžičkou medu. Masku naneste nebo jemně vmasírujte na očištěnou pleť a nechte působit asi 10–15 minut, poté spláchněte vodou.

Na pigmentové skvrny se dle osvědčených starých lidových rad užívá:

  • odvar ze svízele
  • svízelová mast
  • čerstvá šťáva z měsíčku zahradního (získáte lisováním)
  • odvar z měsíčku lékařského
  • mast z měsíčku lékařského
  • čerstvá šťáva ze svízele (získáte lisováním)
  • citronová šťáva (kdo má citlivou pokožku, může ho dráždit) – někdy se míchá s jogurtem
  • kurkuma s trochou smetany, mléka nebo podmáslí
  • šťáva z netřesku střešního
  • švédské kapky
  • esence ze zeravu západního (neem)

Pigmentové skvrny se mohou objevit u citlivých osob vlivem nadměrného slunečního záření, užíváním hormonální antikoncepce, dále mohou zůstat tmavé flíčky po akné, v důsledku hormonálních změn, v těhotenství se často objevuje na tvářích takzvaná motýlí maska (ta ale většinou sama zmizí), dále hnědé flíčky vznikají stářím.

Pozor při užívání bylinkového čaje z třezalky, třezalka způsobuje u citlivých osob fotosenzibilitu a kůže může zhnědnou

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Babské rady - krása

Inhalace éterických olejů

Velmi oblíbené jsou aromalampy. Že ji ještě nevlastníte? Tak to rychle napravte. Kromě příjemné dekorace tento doplněk úžasně provoní byt, podle zvolené vůně navodí určitou atmosféru, povzbudí smysly, pomůže při nemoci, zbaví vás stresu či počátku migrény. Obvykle postačí nakapat do aromalampy 2-3 kapky oleje, avšak následujte raději doporučení výrobce. Voda s olejem se nad čajovou svíčkou zahřívá a uvolňuje se nádherná vůně a silice, které přes nos stimulují tělo i duši.

Kupříkladu habr obecný napomůže tam, kde vládne psychická únava, otupělost, nechuť probouzení se do dalšího dne, chybějící potěšení, kolísavé nálady, váhání, tíha, nezájem.

Inhalace esence habru obecného přináší pocit chladné a jasné hlavy. Oživuje mysl a dodává nadšení k vyrovnání se s nároky, které jsou na člověka kladeny.

Zdroj: článek Aromaterapie na pohodu

Mandlové tělové mléko

3 čajové lžičky lanolinu 

1 čajová lžička mandlového oleje

1 čajová lžička vazelíny

1 lžička rostlinného tuku

2 čajové lžičky glycerínu

10 čajových lžiček vody

1 čajová lžička slunečnicových květů

mandlová esence

 

Samostatně zahřejte olej a vodu. Odstraňte z plotny a smíchejte dohromady. Vše vlijte do jedné nádoby a důkladně potřepejte. Přidejte parfém anebo pár kapek esenciálního mandlového oleje.

 

 

Autor: redakce zdravi-lecba.cz

Zdroj: článek Recepty na přírodní tělová mléka

Recept na levandulový olej

Výroba levandulového oleje vyžaduje kvalitní rýžový olej 1 litr a 2 kilogramy čerstvých květů a lístků levandule. Principem domácí výroby olejové esence z levandule, ale i z jiných vonných bylin, například z máty, je dostat z byliny její vonné složky. Toho lze docílit, když lístky a květy naložíme na několik dní do oleje. Olej rostlina do sebe natáhne, místo vody, a tím se celá proolejuje. Olej při tom na sebe naváže vonné složky, což jsou děsně složité uhlovodíky, které mají tu vlastnost, že voní. To trvá zhruba tak jeden měsíc. Při tomto procesu je nutné, aby olej pokrýval veškeré bylinné části a byl stále v teplotě 24*C (běžná pokojová teplota). Tím se dosáhne jeho vhodné tekutosti, která je nutná pro dobré a rychlé prostoupení rostlinnými částmi. Po skončení olejové macerace je nesmírně důležité oddělit co nejvíce oleje od byliny. Toho se dosáhne jedině při použití malého dřevěného lisu. Přehledná nabídka dřevěných lisů na lisování oleje a jejich cena je zde.

Zdroj: článek Domácí výroba levandulového oleje

Nejlepší rozmarýn

Rozmarýn se přirozeně vyskytuje nejblíže od nás v oblasti středozemního moře. U nás jde rozmarýn koupit buď jako koření nebo jako sušená bylina v lékárně. Rozmarýn je možné si u nás i vypěstovat, ale bohužel nepřezimuje a je třeba s ním zacházet jako s tropickou rostlinou. Z rozmarýnu se sbírají lístky a stonky těsně po rozpuku, kdy jsou ještě svěže zelené a měkké. Stářím rozmarýn postupně šedne a tvrdne a není pak již vhodný ke sběru jako lék, ale jen na výrobu vonné rozmarýnové esence.
 

Zdroj: článek Rozmarýn lékařský

Autoři uvedeného obsahu

 Mgr. Marie Svobodová

 Bc. Jakub Vinš

 Mgr. Jana Fábryová

 Mgr. Světluše Vinšová


rozmarýnový extrakt výroba
<< PŘEDCHOZÍ PŘÍSPĚVEK
rozmarinovy olej
NÁSLEDUJÍCÍ PŘÍSPĚVEK >>
novinky a zajímavosti

Chcete odebírat naše novinky?


Dokažte, že jste člověk a napište sem číslicemi číslo jedenáct.