SMRKOVÁ MAST NA NEHTY a nejen to vám přinášíme v tomto článku. Spousta lidí miluje bosou chůzi, ale stejně tak mnoho lidí bosé jen tak neuvidíme, protože se stydí za své nohy, které třeba trápí plíseň na nehtech. Pomoc od tohoto onemocnění bývá zdlouhavá ale je možná.
Smrkovámast
Už celá staletí zná lidstvo lékařské účinky masti vyrobené z pryskyřice smrku. Vědělo se o jejích léčivých účincích při problémech s vyrážkami, plísněmi, bolestmi kloubů a při hojení nejrůznějších drobných ranek. Středověcí lékaři, babi kořenářky a všichni další, kteří léčitelství alespoň trochu rozuměli, ji ale užívali i při léčbě uštknutí zmije. A někteří se jí dokonce snažili vrátit slabomyslným rozum.
Použití pryskyřice
Léčivé účinky pryskyřice (z různých druhů stromů, nejen ze smrku) i kůry stromů jsou známé již dlouhá staletí. Indiánské národy kůru stromů používaly při léčbě ran, vředů, řezů, kožní vyrážky, modřin a dalších zranění. Pryskyřici pak užívali na léčbu zánětů a abscesů.
Mýdla z různých pryskyřic se používaly i při odstraňování nečistot a dezinfikování ran.
Smrkovámast se dá v dnešní době snadno získat dvěma způsoby. Buď se dá koupit, anebo se dá i vyrobit.
Jak smrkovámast působí na nehty
Smrkovámast vrací nehtům zdravější vzhled. Je třeba ji ale nanášet často.
V naší poradně s názvem NEHTY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Král Antonín.
Vážení,bohužel jsem se nedočetl,které jsou všechny příčiny podélného drážkování nehtů.Ve vodě se nemáčím a saponáty vůbec nepoužívám.Držím dietu diabetickou,třeba mi něco chybí.Prosím o radu.
děkuji Král
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Dobrý den pane Králi, podélné rýhy na nehtech jsou vytvořeny již při vzniku nehtu v nehtovém lůžku a jejich hloubka je přímo úměrná věku, čím jsme starší, tím je někteří máme výraznější. Další překvapivé kritérium, které rýhy ovlivňuje, je alergie. Průzkumy prokázaly, že u alergiků se ve zvýšené míře objevuje toto rýhování na nehtech, ovšem výzkum zatím neprokázal přímou souvislost s konkrétními alergeny, takže zatím nemůžeme nasadit ani přímou medikaci na odstranění rýhování nehtů.
Jak odstranit podélné rýhování na nehtech?
Lékařství zatím nemá přímý lék, který by nám nehty narovnal, takže zbývá jen mechanické upravení povrchu nehtu pomocí pilníčků, kterými se dá nehet vyhladit a dokonce i do lesku vyleštit. Je ale důležité si uvědomit, že toto vyhlazení zároveň i ztenčí samotný nehet, takže je třeba počítat s menší tuhostí odrostlého nehtu, který má pak sklony k lámání, takže je třeba udržovat odrostlé nehty spíše kratší. Ženy si s oblibou nechávají na nehty přilepit umělé nehty, které také tento problém s podélnými rýhy na nehtech úspěšně řeší, ale již něco stojí. Opilování si uděláte sami a zadarmo. :-) Vnitřně můžete pevnost svých nehtů pozitivně ovlivnit některým z multivitamínových doplňků, například Calibrum a zevní péčí se o nehty můžete postarat krémy na ruce a nehty s glycerínem, například Garnier, nebo Kamil.
Návodů je mnoho, ale který funguje? Z recenzí vyplývají následující možnosti.
Alternativní metody
Nachystejte si nádobu s tak teplou vodou, jakou snesete, přidejte kapku octa. Nehty nechte pořádně odmočit a poté ostříhejte kleštičkami, nůžky na to bývají krátké. Ocet nehty změkčí a je vhodný i proti pocení a zápachu a má dezinfekční účinky.
Dejte 1 lžíci kuchyňské soli do nádoby s teplou vodou, ponořte do ní nohy, promněte nehty a vydržte co nejdéle. Poté proveďte střih nehtů.
Odmočte nohy v mýdlové vodě a poté si ostříhejte nehty.
Nasypte Karlovarskou vřídelní sůl do nádoby s teplou vodou a namočte do ní nohy dostatečně dlouho, poté si ostříhejte nehty.
Nehty se musí zpilovat pilníkem do tenka. Udělá to každá pedikérka; na doma si kupte v drogerii papírový pilník a pak už jen nehty udržujte.
Když si omyjete nohy a osušíte, natřete je nehtovou mastí. A pak si je další den pilníčkem upravte.
Komerce
V lékárně prodávají na tvrdé nehty změkčující mast.
Účinný je výrobek Savon Noir (černé mýdlo) kosmetiky La Sultane de Saba.
Také Scholl změkčovač nehtů je už po 10 minutách po nanesení účinný. Změkčuje tvrdé, silné nehty na nohou o 30 %, usnadňuje stříhání a úpravu nehtů. Zmírňuje pocit nepohodlí a pomáhá předcházet zarůstání nehtů. Je obohacený o provitamin B5.
Služby
Pomůže pedikér či pedikérka a ještě si přitom člověk odpočine.
Kompletní pedikúra vyžaduje stejně jako manikúra poměrně velké množství pomůcek, jejichž pořizovací cena nemusí být zanedbatelná. Řešením jsou pedikúrní sety, ty ale ne vždy obsahují ty nejvhodnější pomůcky a nelze je libovolně kombinovat. Často se firmy specializují například na kovové pedikúrní prostředky, ale kovový pilník je pro péči o nohy naprosto nevyhovující. Proto doporučujeme pomůcky kupovat zvlášť podle osobních preferencí a požadavků.
Co všechno je pro správnou pedikúru potřeba:
Zaprvé je to odlakovač. Ten má pravděpodobně většina žen doma. Ale i mezi nimi jsou rozdíly, na které bychom si měli při nákupu dát pozor. Důležité je totiž používat odlakovače bez acetonu. Aceton je agresivní látka, která může způsobit třepení nehtů, jejich vysychání a také tvorbu záděrů. Pokud naopak odlakovače obsahují vitamíny a výživné látky, je to jedině výhoda.
Mezi vatovými tampónky už příliš rozdílů není a na odlakování nehtů stačí bohatě ty běžně dostupné. Pro odlakování hůře dostupných míst se vám možná budou hodit vatové tyčinky, které namočíte do odlakovače, nebo speciální odlakovač v tužce. Všechno byste měli bez problémů sehnat v lepších drogeriích.
Další nutnou pomůckou je pilník pro úpravu nehtů do požadovaného tvaru. Na rozdíl od nehtů
V naší poradně s názvem NEHTY OD JABLEK se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Anina.
Ahoj, včera jsem dělala jablečnou výživu pro děti a po čištění jablek mi zůstaly nepěkné žluto červeno hnědé nehty. Ruce se mi podařilo vyčistit, ale ty nechty ne. Existuje na to něco účinné?
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Kamča.
Mě na hnědé nehty od ovoce pomáhá buď vymačkaná šťáva z citrónu a nebo ve vodě rozředěná kyselina citronová, koupená v sámošce. Prsty v tom chvíli koupu a pak jsou nehty zpět krásně přirozeně světlé. Ale doba koupele se nesmí přehnat, jinak se začne z nehtu stírat horní vrstva a to by nehet ztenčilo. Ovšem nejlepší recept na pěkné nehty je, nehty si nezašpinit vůbec! K tomu ti bezvadně poslouží tenké gumové rukavice, koupené v drogérce za pár korun. Jsou to takové ty chirurgické rukavice. Pak nebudeš muset řešit, jak odbarvit své nehty.
Nehet je zrohovatělý kožní derivát, který vyrůstá z nehtového lůžka na hřbetní straně posledního článku prstu na ruce i na noze. Primární funkcí nehtu je ochrana prstu před tlakem a poraněním, má však i další významy. Nehet díky své stavbě na jedné straně umožňuje citlivou manipulaci při jemných úkonech, na druhou stranu může sloužit také jako účinná zbraň. Nehty prozradí zdravotní stav i mnohé o osobnosti daného člověka. Na nehty se upírá všeobecně velká pozornost, proto bychom se měli snažit o své nehty správně pečovat, aby pro nás podání ruky nebylo nepříjemnou situací.
Samotný nehet je tvořený třemi nebo čtyřmi vrstvami zrohovatělých buněk, které vznikají v nehtovém kořenu, leží na nehtovém lůžku a posouvají se po něm k volnému okraji prstu. Pokud necháme nehet růst, začne se po dosažení určité délky ulamovat, proto si většina lidí nehty zastřihává či zkracuje pilováním.
Vývoj nehtů začíná již ve třetím měsíci nitroděložního života. V průběhu lidského života se mohou nehty dostat na tloušťku 0,5 až 1 mm. Kořen nehtu je vložen pod kůží asi 5 mm. Nehty rostou rychlostí zhruba 1 mm týdně. U některých kožních onemocnění rostou nehty rychleji, například u lupénky. Tvar a tloušťka nehtů jsou velmi individuální, podílí se na nich dědičnost, věk, ale také různá onemocnění.
Pokud se vám lámou nehty, je tady jednoduché vysvětlení. Tělo má zkrátka nedostatek vitamínů (jedná se zejména o vitamín A) a potřebuje ho doplnit. Důležitý je také přísun vápníku. Chybějící látky musíte tělu pravidelně dodávat a občas je nezbytné promastit nehty výživným krémem. O vhodném doplnění vitamínů a látek pro své nehty se můžete poradit v kterékoliv lékárně.
Prevence onemocnění nehtů je dána správným postupem stříhání:
Udržujte okraje nehtové ploténky hladké – nejlépe pilníčkem.
Zkracujte nehty alespoň jednou týdně.
Stříhejte nehty do obloučku.
Nehty pilujte pilníkem s jemným smirkovacím papírem.
Nehty stříhejte od strany k jejich středu.
Pilujte každou stranu nehtů směrem ke středu.
Kůžičku nehtů pouze zastrkávejte směrem k lůžku použitím měkkého nástroje.
V naší poradně s názvem PROSTŘEDEK NA PLÍSEŇ NA NEHTY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Gabriela Kolajova.
Dobrý den jak odstranit žluté nehty na nohou?
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Kamča.
Podle posledních průzkumů má nejlepší účinky na žluté nehty na nohou Clotrimazol spray. Tento lék zničí příčinu, která má na svědomí žluté nehty do několika dnů až týdnů. Urychlit se to dá koupáním nohou v chlorové lázni. Chlorová lázeň se připraví z 5 litrů vlažné vody, do které se přidá Savo - 2 lžíce. V této lázni pak kartáčkem na zuby se nehty důkladně masírují, jak z venku, tak i ze spodní části, kde je obnažené nehtové lůžko. Toto určitě pomůže a žluté nehty do několika dnů krásně vybělí a za několik měsíců se zcela uzdraví a žloutnutí se již nebude dále objevovat. Po každé chlorové lázni je nutné nohy promazat olivovým nebo rýžovým olejem, hlavně nehty.
Smolenka je tradiční přírodní mast na problémy s pokožkou. Vyrábí se podle rodinného receptu ze smůly stromů. Smolná mast velice efektivně podporuje regeneraci pokožky a poskytuje jí dokonalou péči. Účinnou látkou je smrková pryskyřice – přírodní látka s antibakteriálním a antimykotickým účinkem. Smolná mast má jantarovou barvu a příjemnou vůni po silici jehličnatých stromů.
Smolná mast i Smolný krém jsou schváleny Státním zdravotním ústavem, který na tyto produkty vypracoval odborný posudek zdravotní nezávadnosti. Produkty splňují požadavky na bezpečnost specifikované v nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1223/2009, o kosmetických přípravcích.
Smolná mast je velice efektivní přírodní produkt, který poskytne vaší pokožce dokonalou péči. Účinnou látkou je smrková pryskyřice, která zklidňuje zarudlou pokožku se sklonem k zánětům a kožním problémům. Smolná mast je vhodná také na problematickou pleť a při problémech zubů. Všechny složky této masti jsou čistě přírodní a v bio kvalitě. Mimo jiné je smrková pryskyřice silným přírodním konzervantem, a tak není třeba přidávat do masti chemické konzervační látky.
Dle recenzí pomáhá na:
problémy pokožky se sklonem ke špatně se hojícím a otevřeným ranám, bércovým vředům a drobným kožním zánětům,
problémy zubů,
plísňová onemocnění nohou, mykózy nehtů,
záděry, odřeniny, omrzliny,
akné.
Použití: Naneste mast na postižené místo pomocí polštářkové náplasti či gázy, a to nejlépe na noc, účinnost podporuje teplo (udržujte postižené místo v teple pomocí šátku či šály).
V naší poradně s názvem NA CO VŠE LZE POUŽÍVAT SMRKOVOU MAST? NA KTERÉ ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY? se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Dana.
Zajímá mně na které zdravotní problémy, kromě mykozy nehtů je vhodná smrkovámast
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Pryskyřice ze smrku a mast z ní vyrobená má pouze protiplísňové účinky a může zahubit dermatofyty, což je společný název pro 3 druhy hub, které mají neblahý vliv na kůži, vlasy a nehty člověka a zvířat. Nejlepší čas na sběr pryskyřice je červen a červenec.
Jiné účinky má zase esenciální olej získaný ze smrku. Ten účinkuje podobně jako antibiotika při léčbě infekcí způsobených bakteriemi, jako jsou Salmonella enteritidis, Escherichia coli, Bacillus subtilis a Staphylococcus aureus.
Polinail je indikován na mírné až středně závažné mykotické infekce nehtů způsobené dermatofyty a/nebo jinými vláknitými houbami citlivými na ciklopirox, pokud není zasaženo nehtové lůžko.
Léčivý lak na nehty je určen pro lokální podání na nehty rukou, nohou a na přiléhající kůži kolem nehtu (perionychium, hyponychium).
Pokud není doporučeno jinak, nanáší se Polinail na umytý a osušený postižený nehet/nehty v tenké vrstvě jednou denně. Léčivý lak na nehty má být nanesen na celou nehtovou ploténku a 5 mm okolní kůže a pod volný konec nehtu. Polinail je třeba nechat asi 30 sekund schnout. Ošetřené nehty se nesmí dalších alespoň 6 hodin mýt, proto se doporučuje aplikace večer před spaním. Po uplynutí této doby mohou následovat obvyklé hygienické návyky.
Polinail není nutné odstraňovat žádnými rozpouštědly či abrazivy (pilníky), stačí nehty pečlivě umýt vodou. Pokud nejsou nehty dostatečně omyty, může se na jejich povrchu objevit po několika dnech léčby bílá vrstva. Tu je možné odstranit pomocí pečlivého umytí neutrálním mýdlem, a pokud je to nezbytné, i použitím kartáčku na nehty nebo houbičkou. V případě, že dojde k nechtěnému odstranění laku umytím, může být lak opět nanesen.
Doporučuje se pravidelné odstraňování volných částí nehtů a onycholytického materiálu kleštičkami na nehty.
V léčbě je nutno pokračovat až do úplného mykologického a klinického vyléčení, kdy znovu roste nehet zdravý. Obvykle léčba infekce nehtů rukou trvá 6 měsíců, zatímco u nehtů nohou 9 až 12 měsíců.
Až po 4 týdnech od ukončení léčby má být provedena mykologická kultivace, aby nedošlo k případné interferenci kultivovaných reziduí s aktivní látkou.
Jelikož se jedná o přípravek pro lokální podání, není třeba jiné dávkování pro zvláštní skupiny populace.
Pokud infekce nereaguje na léčbu přípravkem Polinail anebo je jeden a více nehtů na rukou či nohou zasažen v rozsáhlé míře, doporučuje se zvážit doplňující perorální léčbu.
Doba trvání onemocnění, rozsah infekce (postižení nehtové ploténky) a tloušťka nehtů mohou ovlivnit výsledky léčby.
Pacienti s anamnézou diabetu, poruch imunity, onemocnění periferních cév, poraněných, bolestivých nebo vážně poškozených nehtů, poruch kůže, jako je psoriáza nebo jakákoliv jiná chronická porucha kůže, edému, dýchacích poruch (syndrom žlutého nehtu) se mají před zahájením léčby poradit s lékařem.
Pokud dojde k hypersenzitivní reakci, musí být terapie přerušena a reakce adekvátně léčena.
Podobně jako u všech lokálních přípravků určených pro léčbu onychomykóz má být zvážena doplňující systémová terapie v případě postižení více nehtů (>3 nehty), nebo v případě, že je zasažena více n
V naší poradně s názvem ONEMOCNĚNÍ NEHTY ŽLUTÉ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Lucie.
chodila jsem si dělat gelové nehty...pak jsem přestala nebyl čas. Týden na to mi nehty zežloutly a konce nehtů mám uplně žluté až do oranžova....prosím nevíte co s tím mám dělat?...docela mě to děsí už.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Co na zničené nehty po dlouhodobém přelepování gelovými náhražkami? Nechat odrůst, což bude trvat přibližně půl roku a po tuto dobu nepěkný vzhled obnažených nehtů maskovat vhodným lakem na nehty. A nebo stále pokračovat v aplikaci gelových náhradních nehtů a vzhledový problém s nehty překrývat. Nehty takto rozruší a zbarví lepení náhradních nehtů.
Smrkovámast se dá vyrobit, nebo i koupit. Dá se objednat přes internet. Například vyhledávač www.heureka.cz nabízí smrkovou mast z internetových stránek Bylinná lékárna. Při nákupu přes internet je potřeba dát pozor na „padělky“. Obvykle jsou to předražené masti, které vůbec nepomáhají a někdy mohou i nohám velmi uškodit.
Smrkovámast se dá koupit i v lékárně a je to bezpečnější. Člověk ví, co kupuje. Ne každá lékárna ji má tuto mast skladem, ale často se dá se doobjednat, například v lékárnách Dr. Max.
V naší poradně s názvem MALÉ NEHTY NEMOC se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jiří Jánský.
Dobrý večer můj syn 15 let má malé hehty jak na rukou i nohou co je to za příčinu a jak srovnat jeho vývinu děkuji
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Když má někdo od narození malé nehty, tak je to nadosmrti. Je potřeba si na to zvyknout. Některé věci půjdou s těmito prsty vykonat hůře. Rovněž je u těchto prstů zvýšená zranitelnost, protože nehet nechrání konce prstů. U dětí s malými nehty je důležité zamezit okusování nehtů. Lidé s malými nebo krátkými nehty mívají analytické schopnosti a bývají perfekcionisté. Tito lidé mívají schopnost vizualizovat, artikulovat, vnímat nebo vyřešit složité i nekomplikované problémy s tím, že jejich rozhodnutí jsou rozumná s ohledem na dostupné informace. Mezi dovednosti lidí s malými nehty často patří schopnost uplatnit logické myšlení při řešení složitých problémů. Perfekcionisté neodolatelně a neustále prahnou po nedosažitelných cílech a míra jejich sebevědomí závisí na produktivitě a úspěchu. Tlačí sami sebe k dosažení nereálného cíle, což nevyhnutelně vede ke zklamání. Perfekcionisté bývají velmi sebekritičtí, když se jim nepodaří splnit své standardy.
Příprava nehtů: Vlastní nehty zastřihněte na kratší délku. Kůžičku zatlačte opatrně dřívkem, v tom vám pomůže změkčovač nehtové kůže. Nehty zmatněte pomocí jemného pilníku či speciálního bloku. Je důležité, aby byly nehty rovnoměrně zmatněny a nikde se neleskly. Tato příprava je zcela zásadní, protože gel na špatně připravené nehty nepřilne a odchlipuje se.
Připravte si tipy na každý nehet. Tip (z angličtiny: špička) je umělý nástavec na nehet, který se lepí na konec nehtu. Na každý nehet sedne jiná velikost tipu, proto si je vždy vyberte a vyzkoušejte předem.
Na spodní konec tipu naneste lepidlo. Poté tip přikládejte pod úhlem 45 stupňů, abyste se vyhnuli vzduchovým bublinám! Ty by mohly způsobit plíseň nehtů či jiné problémy a infekce. Když bude tip ve správné poloze sedět na vašem nehtu, lehce ho stiskněte a držte po dobu několika sekund, až bude lepidlo pevně držet. Zkraťte jej pomocí speciálních kleštiček – gilotiny.
Pečlivě zbruste nehet tak, aby nebyl příliš zřetelný přechod mezi umělým tipem a vlastním nehtem. Vyhněte se broušení vlastního nehtu! Nyní natřete na vlastní nehet takzvaný Primer, podkladovou bázi, která slouží k dezinfekci a odmaštění nehtu. Díky němu gel na nehet lépe přilne. Primer se neaplikuje na tip!
Nyní přejdeme k samotné aplikaci gelu: Vrstvu čirého gelu nanášejte na nehet od středu do stran, aby na okrajích nevznikly přebytky.
Nehet s nanesenou vrstvou gelu vytvrďte pomocí UV lampy a pokračujte stejně i s ostatními nehty. Doba tvrzení záleží na výkonnosti lampy a typu gelu. Řiďte se proto návodem ve své vlastní sadě.
Pokud nehet po prvním vytvrzení gelu nemá požadovaný tvar, setřete pomocí čističe výpotek, který se z gelu vylučuje, a nehet zbroušením vymodelujte do požadovaného tvaru.
Nyní již přichází na řadu vaše fantazie, zda budete chtít přirozenou francouzskou manikúru s bílým okrajem nehtu (takzvaný smajlík), či designově propracované barevné nehty zdobené třpytkami, kamínky a jinými dekoracemi. Záleží pouze na vašem vkusu pro zdobení gelových nehtů. Pamatujte ovšem, že méně je někdy více!
Když máte gelové nehty v požadovaném tvaru a designu, můžete na závěr ještě nanést UV lesk. Pozor, nanášejte pouze co nejtenčí vrstvu! Opět nechte vytvrdit pod lampou a máte hotovo!
Nezapomeňte, že gelové nehty potřebují obnovovat každé tři až čtyři týdny. Závisí to na rychlosti růstu vlastních nehtů. To znamená, že když gel u nehtového lůžka odroste, je čas ho doplnit. Postup doplnění gelových nehtů je stejný, jen již nepoužíváme tipy. Ty si schovejte pro případ, že budete opravovat zlomený nehet. Důležitá je také stálá péče o gelové nehty, aby byly nehty krásné a silné.
Ve svém příspěvku PLÍSEŇ NEHTŮ NA NOHOU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Milada.
Tak ten nadpis článku hovoří přesně...takhle jsem to měla každé léto. Teď jsem si před létem koupila donnu nails na výživu, aby byly nehty odolnější, raději jsem je občas namazala ještě mastičkou a hurá, za celou dobu nic.
A upřímně Josefe, FUJ!!!
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Jana.
Dobry den, ja jsem se plisne na nehtech zbavila tak, ze mi doktor na koznim predepsal nejake drijaky pro které bylo potřeba udelat jaterni testy. Takze to jsem hned zavrhla a sla jsem na přístrojovou pedikúru, kde mi pedikérka bruskou odstranila veskere postizene nehty. Uplne bezbolestne, za jednu navstevu všechny spatne nehty byly pryc.Palce zbrousila az na luzko, a ostatní nehty jen castecne. Postupne nehty dorustaly a za pul roku, po ctyrech navstevach u pedikerky mam nehty zdrave. Je to uplne jednoduche a nemusíte jist ty zdravi skodlive leky, které tak radi všichni predepisuji.
Předtím, než se sama pustíte do modeláže svých nehtů, vám doporučuji navštívit buď alespoň párkrát profesionála a okoukat od něho některé kroky, nebo si alespoň vyhledat dostatek ukázek na internetu. Nejste-li úplný laik, postačí vám můj návod.
Příprava nehtů, pilování, lepení tipů
Než začnete s úpravou nehtů, měly by být vaše ruce úplně čisté. Poté pomocí pomerančového dřívka nebo některého nástavce z manikúry zatlačte přerostlou kůžičku. Neměla by se odstraňovat, jen zatlačovat. Zdrsněte nehty pomocí pilníku s hrubostí 180. Vyberte správnou velikost tipů. Nesmí být menší ani větší než vaše šířka nehtu. Číst tipu, který má přilnout k nehtu, a konec nehtu samotného natřete lepidlem na nehty, nikdy nepoužívejte lepidlo, které k tomu není určené, mohla byste si způsobit vážné zdravotní problémy. Vždy lepte po jednom tipu, nechte lepidlo chvíli zaschnout a přiložte k nehtu, držte alespoň 30 sekund, poté nechte ještě alespoň 2 minuty zaschnout, než odstřihnete. Ideálním nástrojem pro stříhání tipů na nehty je takzvaná gilotina. Nalepené a zakrácené nehty dopilujte do požadované délky, zapilujte přechod a zdrsněte celou plochu tipu.
Podkladový gel
Podkladový gel se nanáší jako první vrstva. Nanáší se pomocí štětce po celé ploše nehtu i tipu ve velmi tenké vrstvě od zatlačené kůžičky po okraj nehtu, ale pozor, nesmí se kůžičky dotýkat, jinak se vám nehty budou „odfukovat“. Naneste všechny prsty na jedné ruce a teprve potom dejte do UV lampy vytvrdnout na 2 až 4 minuty podle gelu a doporučení výrobce. Je lepší používat stejnou značku všech gelů, podkladových a modelovacích, zaručíte tím tak jejich správné tvrdnutí a přilnutí.
Francouzská manikúra, barevné gely
Je na vás, zda se rozhodnete pro celé barevné nehty, francouzskou manikúru, nebo budete jednotlivé styly střídat, prakticky se s barevnými gely pracuje stejně. Jak francouzská manikúra, tak celobarevné nehty se nanášejí štětečkem a nejlépe v několika vrstvách. Gel nanášejte na každý nehet zvlášť a hned nechte vytvrdnout, aby vám nestékal. Sejně jako u podkladového gelu ani barevný a později modelovací gel by se neměl dotýkat kůže a čím blíže ke kůži nanesete, tím déle vám nehty vydrží a pomaleji budou odrůstat. Neumíte-li od ruky nanést francouzskou manikúru, můžete použít šablonu, stejně jako to děláte, když si francouzskou manikúru vytváříte lakem. Než ale dáte nehet vytvrdnout, šablonu raději odstraňte.
Modeláž nehtů
Až budete mít nehty barevně připravené, přistupte k samotné modeláži nehtů. Myslete na to, že největší vrstva gelu je uprostřed nehtu a do stran je roztahována. Na štěteček naberte gel a ten jedním tahem rozetřete po celé
V naší poradně s názvem MÁM HRUBÝ POVRCH NEHTU CO JE PŘÍČINOU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Blanka B..
Mám problémy s nehty už dlouho.Pořád se lámou,fleky taky mám,hrbolaté jsou stále,ale rady jak se stravovat já nemohu prostě využít,mám nemoce u kterých nemohu určité věci jíst,takže už si nevím rady
Poraďte díky Blanka B..
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Blanko, bílé skvrny pod nehty svědčí o špatné vitamínové výživě, která ovlivňuje i lámání nehtů. Tvarové anomálie nehtů zase vypovídají o nemocech vnitřních orgánů. Doporučuji Vám užívat multivitamínový doplněk podle návodu, nejlépe ráno při snídani. Tím odstraníte bílé skvrny pod nehty a také tím své nehty zpevníte. Zhruba do 6 měsíců by se to mělo spravit. Hrbolky na nehtech můžete zjemnit opatrným opilováním nehtu a následným nalakováním bioaktivním lakem na nehty.
Gelové nehty jsou příjemnou alternativou pro ty z nás, které péče o nehty nebaví nebo se prostě nedaří. Můžete si je nechat udělat podle vašich představ a těšit se tak z nehtů, které by vám normálně jen tak nenarostly. Na druhou stranu je potřeba mít povědomí o rizicích, držet se kvalitních salonů a chodit pravidelně na doplnění.
Gelovým nehtům nejde upřít výhody, které přinášejí. Skoro až měsíc máte upravené nehty, o které se prakticky nemusíte nijak zvlášť starat. A to je opravdu obrovská výhoda. Navíc je můžete mít vytvarované podle svého vkusu a při zdobení se taky meze nekladou. Na gelových nehtech také daleko lépe drží lak, takže si můžete užívat lakování bez oprýskání.
Při pořízení gelových nehtů vás pilování přírodních nehtů nemine. Je třeba počítat s tím, že nehty po sundání gelových náhražek nikdy nebudou vypadat úplně hezky a následně jim musíte věnovat hodně péče, pokud chcete přejít zpátky na svoje přírodní. Chycení plísně je málo pravděpodobné, ale raději se přesto vyhněte pochybně vyhlížejícím podnikům a dejte i na doporučení známých a kamarádek. Přepilování nehtů je další nepříjemná nástraha, která vás může potkat. Samozřejmě si musíte každé tři týdny udělat čas na doplnění nehtů, jinak se riziko zlomení gelových nehtů rapidně zvyšuje. Pokud máte zdravé, hezky tvarované nehty, které nemají problém dorůst do potřebné délky, nemusíte o gelových nehtech vůbec uvažovat. Na druhou stranu je spousta žen, kterým se nehty lámou a od přírody je moc krásné nemají, takže jsou pro ně gelové nehty možnou volbou. A právě v tomhle bodě už je tu první dilema. Můžete buď věnovat nehtům maximální péči a pak je téměř jisté, že po čase slušně vypadat budou. Nebo zvolit tu snazší variantu a místo důsledného pravidelného pilování zajít do studia a mít upravené ruce hned.
Další možností je zakoupení setu Gel laků na nehty, které vydrží déle než běžné laky. Jejich hlavní výhodou je dlouhá trvanlivost na přírodních nehtech. Je to ideální řešení pro dámy, které si nechtějí lakovat nehty každý druhý den. Gel lakem se však nehty neprodlužují.
V naší poradně s názvem PODÉLNĚ VROUBKATÉ NEHTY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Irena Schmiedová.
Dobrý den chtěla jsem se zeptat,jak léčit podélně vroubkaté nehty,vroubky jsou od nehtového lůžka až po konec nehtu jemně hmatatelné a tako i viditelné.Můžete mi prosím poradit.Třeb mi chybí jen nějaký vitamín Děkuji Schmiedová
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Kamča.
Když máš podélně vroubkované nehty, tak ti nechybí žádný vitamín, ale je to věkem. Takto vroubkované nehty se začínají objevovat po třicítce a vroubkování se zvýrazňuje každým rokem navíc. Tady je článek o tom, co znamenají hrbolaté nehty: https://www.ceskenemoci.cz/…
Černá mast, nebo také ichtyolová mast, ichtoxyl mast, má typickou vůni po dehtu, a to proto, že její hlavní účinnou látkou je skutečně léčivý dehet – ichtoxyl. Černou mast nemusíte uchovávat ledničce, skladovací teplota je doporučena v rozmezí od 10 do 25 stupňů Celsia. Stačí tedy běžná bytová teplota (v lékárničce). Jako u všech léků i u černé masti je třeba kontrolovat dobu účinnosti. Starou prošlou černou mast odneste do lékárny k bezpečné likvidaci.
Černá mast se obvykle nanáší přímo na bolavé (postižené) místo, a to dvakrát až třikrát denně. Protože se mast snadno setře (a černá mast zašpiní oblečení nebo ložní prádlo), je někdy vhodnější mast nanést na sterilní mul, ten přiložit na ránu a lehce přelepit náplastí (nebo i převázat obvazem). Převaz provádíme dvakrát denně. Jestliže se poranění, vyrážka nebo „bolák“ nezačnou do tří dnů hojit, je třeba navštívit lékaře.
Višněvského mast, nebo také Višněvského balzám, lidově višňák, se vyrábí ve dvou variantách, z nichž jedna obsahuje peruánský balzám a ve výsledku je tekutá (Višněvského roztok) a voní po třešních a ta druhá varianta je pak s pixem (bukovým dehtem), je mnohem hustší, spíše už jako mast, a „voní“ po uzeném. Někdy se můžete setkat s názorem, že správný višňák je vždy tekutý, ale není to pravda. Oblíbenější je tužší varianta.
V naší poradně s názvem SKOŘICOVÁ MAST se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Cempírek.
Skořice je aromatická kůra skořicovníků, stálezelených tropických stromů. Je léčivá a vyrábí se z ní silice, tinktury, olej a z něj pak i masti. Má kořeněně nasládlou chuť a příjemnou vůni, kterou jí dává zejména sloučenina cinnamaldehyd.
Skořicová mast - návod.
6 trubiček skořice
100 ml olivového oleje
1 sáček želatiny agar
2 kapsle vitamínu E 400 mg
1 lžička čerstvé citonové šťávy
Nejprve si uděláme ze skořice výtažek, tak že skořici necháme macerovat v oleji po dobu 1 dne. Po tuto dobu udržujeme olejovou lázeň teplou do 80*C. Skořice se nesmí v oleji spálit. Pro lepší výsledek můžeme skořici hrubě umlít. Po uplynutí doby macerace přeceďte olej a nechte ho vychladit. Podle návodu připravte želatinu agar a také ji nechte zchladit na stejnou teplotu jako je zchlazen skořicový olej. Pak si připravte hnětací misku, do které dejte želatinu, skořicový olej a k tomu vyprázdněte dvě kapsle vitamínu E a přidejte lžičku citronové šťávy. Vše pak metličkovým mixérem promixujte na nejvyšší rychlost, až vznikne hladká krémová emulze. Tu pak používejte jako běžný mastný krém na svou pokožku. Zbytek masti uzavřete do vhodné nádoby a nechte v temnu a chladnu nejlépe v lednici. Takto emluze vydrží být stabilní až jeden měsíc.
Pozor! Lidé s nemocnými ledvinami vědí, že se mají skořici vyhýbat, proto tato mast není určena pro takto nemocné lidi.
Skořicová mast - účinky
V místech aplikace skořicové masti se podpoří krevní oběh a tím i rychlejší prohřátí zevní tkáně. Výborná je pro revmatiky. Může pomoci při lokální desinfekci pokožky svými antibakteriálními a desinfekčními účinky.
Podobným způsobem se dá vyrobit i rozmarýnová mast, kde rozmarýn působí také jako desinfekce a čistící činidlo. Místo skořice použijte rozmarýn.
Zdraví Cempírek!
Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.
Nehty rostou stabilně, průměrný týdenní nárůst je 0,25 až 0,4 mm. Za určitých okolností mohou nehty růst rychleji. Obvykle za to může nadprodukce hormonů štítné žlázy, nebo zotavování po zranění. Nehty dávají najevo současný fyzický stav. V prstech je bezpočet nervů a růstová zóna nehtu s nervy je dobře zásobena. Různá znamení na nehtech mohou signalizovat například závažnou infekci, metabolickou poruchu nebo revmatické onemocnění.
Silné, hladké nehty bez hrbolků a skvrn poukazují na dobrou fyzickou kondici.
Prasklé, deformované, matné nehty mohou signalizovat nedostatek vitamínů a minerálů. Takto poškozené nehty ale mohou znamenat i alergii, zažívací nebo oběhové poruchy či onemocnění kůže.
Nehty mohou být poškozeny nemocí, která byla zapříčiněna úrazem, infekcí z plísní, bakteriemi nebo konstantním tlakem, zejména při práci s chemikáliemi. Plísňové infekce jsou nejčastějším problémem nehtů. Podle nedávných odhadů trpí asi 3 až 5 % populace infekcí nehtů. Novější studie dokonce prokázaly, že se jedná přibližně až o 20 % jedinců trpících plísňovými infekcemi nehtů, což je číslo mnohem vyšší.
Plísně mohou změnit barvu, strukturu a tvar nehtů, závažná infekce může vést ke ztrátě nehtové ploténky, může být ovlivněna rovněž kůže kolem nehtů.
Viry bradavic mohou změnit tvar nehtu nebo kůže pod nehtem.
Bakterie způsobují barevné změny, bolestivé infekce pod nehty nebo kůže kolem nehtů.
Poruchy postihující množství kyslíku v krvi mohou vést k laločnatění nehtů, případně nehet vypadá jako jeho druhá strana.
Onemocnění jater nebo ledvin se může projevit na kvalitě nehtů.
Onemocnění štítné žlázy může být příčinou křehkých nehtů nebo separace nehtového lůžka.
V naší poradně s názvem ZINKOVÁ PASTA, ZINKOVÁ MAST, RECEPT, NÁVOD se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Cempírek.
Zinková pasta, popřípadě zinková mast - jak si ji připravit? Budete k tomu potřebovat oxid zinečnatý, slunečnicový olej, tuky z ovčí vlny a žlutou vazelínu.
Oxid zinečnatý (ZnO) je bílá práškovitá látka, nerozpustná ve vodě. Používá se v malířství jako tak zvaná zinková běloba. Zakoupit lze jako bílý prášek v malířských potřebách. Budete ho potřebovat 300 gramů.
Slunečnicový olej je netěkavý olej získávaný ze semen slunečnice (Helianthus annuus). Běžně se používá jako jedlý olej do potravin a také jako zvláčňující složka v kosmetických přípravcích. Slunečnicový olej obsahuje především kyselinu linolovou, ale také lecitin, tokoferoly, karotenoidy a vosky. Obsahuje také nemalé množství vitaminu E. Běžně je k dostání v supermarketech. Budete ho potřebovat 200 gramů.
Tuk z ovčí vlny - neboli lanolin je žlutá mazlavá látka vylučovaná mazovými žlázami zvířat tvořících vlnu, převážná lidstvem používaná část pochází od ovce domácí. Chemicky je lanolin příbuzný s voskem, lze použít jako mast na kůži nebo jako vosk na ochranu proti vodě. Též se využívá jako surovina při výrobě krémů na boty. Vodovzdorné vlastnosti lanolinu chrání ovce proti promočení jejich vlny. Některé druhy ovcí produkují velká množství lanolinu a ten pak lze získávat lisováním vlny mezi válci. Z vlny se při zpracování (na přízi nebo plst) odstraňuje většina nebo všechen lanolin. Lanolin je k dostání vážený v lékárně. Budete ho potřebovat 50 gramů.
Žlutá vazelina je hořlavá polotuhá směs uhlovodíků s teplotou tání obvykle okolo 75 °C. Získává se destilací surového ropného vosku. Vazelína je průsvitná, v čisté podobě bez chuti a zápachu. Rozlišuje se vazelína žlutá vaselinum flavum a bílá vaselinum album, což je žlutá vazelína vybělená kyselinou sírovou. K výrobě zinkové pasty potřebujeme vazelínu žlutou, kterou dostaneme v lekárně. Budeme ji potřebovat 450 gramů.
Postup výroby zinkové pasty.
Nejdříve důkladně rozetřeme oxid zinečnatý se slunečnicovým olejem a vytvoříme olejovou suspenzi. Pak si roztavíme lanolin a žlutou vazelínu a v tekutém stavu je dobře promícháme a udržujeme teplé - tekuté. Do větší misky nalijeme připravenou olejovou suspenzi slunečnicového leje se zinkem a za pomocí elektrického šlehače po částech přiléváme teplou směs lanolinu a vazelíny až do jejich spotřebování. Pak vše šleháme až do vychladnutí.
Zinková mast - použití.
Zinková pasta zklidňuje podrážděnou pokožku, působí chladivě a preventivně na místech náchylných k mechanickému podráždění - odření. Zklidňuje a kryje plně propuklé opary - herpes simplex. Obecně se dá říci, že zinková pasta - mast je vhodná na mechanicky poškozenou - odřenou pokožku a na opary.
Zdraví Cempírek!
Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.
Správný jídelníček – vitamíny a minerální látky na slabé nehty jsou: vitamíny B, hořčík, zinek a vápník, to je naprostý základ. U většiny žen má právě jídelníček ten největší vliv na nehty, a často stačí jen nepatrná změna a obohacení stravy a nehty hned vypadají zdravěji.
Rozmyslete si umělé nehty – pokud máte nehty slabé a nemocné, neuvažujte o gelových náhražkách. Sice to může vypadat pěkně, ale co až je sundáte? Nehty na tom budou ještě hůř.
Správný pilník a pilování – železný pilník doopravdy nadělá víc škody než užitku, a pokud už chcete nehty pilovat, a ne stříhat, vždy pilujte pouze na jednu stranu – pokud budete pilovat na levou a pak na pravou stranu, nehet se hodně ohýbá a i to může způsobovat jeho třepení.
Vyživující laky – je jich vážně velká spousta, stačí si jen vybrat ten ve vaší cenové kategorii a takový, který vám bude vyhovovat. Nebojte se jich koupit víc a víc jich také vyzkoušet, alespoň si to otestujete a dáte svým nehtům to nejlepší.
Hydratace rukou – pokud máte suchou kůži, může se to lehce projevit i na nehtech. Kupte si dobrý hydratační krém (ať už klasický, nebo přímo určený pro péči o ruce a nehty) a denně s ním pečujte o ruce.
Ve svém příspěvku MOZNO VAM TO POMOZE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Mirka.
Dnes mam akurat 27 rokov,..s akne som problem nikdy nemala, ani v puberte, moja plet bola zavidenia hodna. V decembri minuleho roku, 2011, sa mi zacala tvorit jemna krupicka na tvari, konkretne na brade a sankach..nevsimala som si to, no po case mi to prerastlo do hnisavych vyrazok. Cela moja brada, teda cela spodna cast tvare bola vykvitnuta ako lalia, nahnisana. Rozhodla som sa ist ku koznej,...presla som eryfluidom, duac gelom (ktory mi prekrasne spalil tvar), zinerytom a podobne. Poslala ma na kadejake vysetrenia, a samozrejme, ako inak, vsetko bolo negativne, bola som uplne zdrava. Minuly vikend som sla s kamoskou na chatu, ona mi povedala, ze mala to iste, ze sa liecila dokonca v nemocnici na to, kde jej odobrali vzorku pokozky a predpisali jej mast. Ta mast sa vola tertacyklin siran pasta. Je to mast pieskovej konzistencie. Pozicala mi to. Pouzivam to par dni, a cuduj sa svete, ono to pomaha ! Okrem toho som si este zakupila mydlo protex, miraclean zinkovu pletovu vodu a vitaminy-zinok a dermabion. Ta mast sa vyraba v lekarni a je myslim na predpis. Zatial som nemala ziadne neziaduce ucinky...Teda ak najblizsie pojdete ku koznemu lekarovi, skuste mu spomenut tu mast, mozno pomoze aj vam..drzim palce
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel EVA.
Dobrý den, jedné známé stejný problém způsobila alergie na flór- zubní pasta s flórem . Po její výměně se pokožka uklidnila
hezký den
Eva
Ingredience jsou stejné jako u předchozího receptu. Jen se nejprve kokosový olej ohřeje na teplotu vyšší než je dvacet pět stupňů Celsia, tím se přivede do tekutého stavu. Pryskyřici pak do kokosového oleje co nejjemněji rozdrobíme. Poté si větvičky smrku nakrájíme a pupeny rozpůlíme. Větvičky a pupeny pak vložíme do velké sklenice a vše zalijeme olejem. Mast se nechá stát 14 dní někde v teple. Nesmí se na ni ale zapomenout, je třeba ji totiž každý den řádně protřepat. Pokud by se stalo, že kokosový olej zatuhne, stačí nádobu ohřát ve vodní lázni, tak aby se nevařilo, ale jen ohřála, kokosový olej v ní by se měl znovu rozpustit. Po čtrnácti dnech je smrkovámast hotová, jen je potřeba přecedit a rozlít do připravených skleniček, nebo mističek.
Ve svém příspěvku NEMOC NEHTŮ RUCE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Urbancová.
Prosím,o radu od září 2011 mi nehty nerostou a stále se třepí.
Děkuji
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Kateřina.
Před 8 lety jsem chodila ke kamarádce na gelové nehty,po čase otěhotněla a já tak hledala náhradu, našla jsem nejbližší Vietnamskou, první tři měsíce bylo všechno fajn,pak mi začali moje nehty zelenat, tvrdila, že je vše vporadku,že dá výživu. Mě se to nelíbilo,ale řekla jsem si tak ok , třeba to pomůže. Následují doplnění nebylo neboť mi slezli úplně všechny nehty
Jde o duté prostory mezi nehtovými destičkami, které vznikají při špatném či neodborném zacházení s manikúrou, při tlaku či úderu. Pokud se navíc dostaví šupinatění, s největší pravděpodobností se jedná o plísňové onemocnění, které je třeba léčit. Bílé tečky přetrvávající na nehtech několik týdnů mohou vznikat i v důsledku hromadění kyseliny močové v organismu. Tyto příznaky bývají později spojovány s otékáním či bolestmi kloubů. Je to stadium, kdy už je vhodné obrátit se na odborníka a zahájit dietní opatření a příslušnou léčbu. Výskyt bílých teček ve větším množství téměř na všech nehtech signalizuje nedostatek vitaminů a minerálů v těle. Tečky se mohou například dočasně objevit po oslabení organismu prodělanou horečkou či v důsledku hormonálních změn.
Řešení: Úprava jídelníčku a užívání doplňků stravy
V první řadě je třeba snížit hladinu kyseliny močové v krvi. Návod jak toho dosáhnout je zde: prostředky na přírodní snížení kyseliny močové v krvi. Pak je potřeba upravit jídelníček, neboť naše strava představuje plnohodnotný a přirozený zdroj výživných látek, který lze jen stěží nahradit. Pro pomoc můžeme sáhnout i po doplňcích stravy. Doporučuje se užívat vitaminy skupiny B (zejména vitamin B2), kyselinu listovou, zinek, vápník a hořčík. Vitaminy A a C je vhodné přijmout v přirozené stravě (rajčata, mrkev, červená paprika). Pokud potíže neodezní zhruba do měsíce, navštivte odborníka.
Třepení nehtů
Objevuje se po délce nebo po stranách nehtu v důsledku dlouhodobého strádání následkem diet či špatné životosprávy. Bývá spojováno se záděrkami kolem nehtů na nehtové kůžičce. Jediným řešením je doplnění látek do organismu přirozenou cestou anebo formou užívání doplňků stravy. Jsou-li nehty navíc matné a ztrácejí lesk, pak organismu chybí mastné kyseliny.
Řešení: Užívání doplňků stravy a vhodných kosmetických přípravků
Vynechejte potraviny, které obírají organismus o vitaminy a minerály (káva, alkohol, cukr, bílá mouka), a začněte jíst zdravě a použijte také domácí masky na ruce. Proti štěpení nehtů zaručeně pomáhá zinek, vápník, hořčík a křemík, dále pak vitaminy skupiny B. Vaše nehty též ocení příjem nenasycených mastných kyselin, jejichž zdrojem jsou především panenské, tedy za studena lisované, oleje (např. seznamový, olivový) nebo tučné druhy ryb (losos, makrela, tuňák). Kolagen obsažený v doplňku stravy dodává nehtům základní stavební materiál (bílkovinu), nehty jsou pak pružnější, lesklejší a pevnější. Speciální kosmetické prostředky ve formě olejů či krémů vytvářejí ochrannou vrstvu, posilují a regenerují. Nehtům prospívá též konzumace oříšků a semínek (především
V naší poradně s názvem NEMOCI NEHTŮ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Marie Kasalová.
Už jsem vyzkoušela kde co, ale nehty mám roztřepené pořád. Jedla jsem zinek, křemík, Capimin, vitamíny, používala jsem olejové koupele a nic. Všelijaké kúry na nehty jsou pouhým vyhazováním peněz. Vše pomohlo na chvíli.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Mě na nehty prospívá užívání multivitamínu Calibrum a jako zevní péče je účinný krém na ruce Garnier růžový nebo i ten červený, přičemž oba stojí jen kolem 60 Kč. Díky multivitamínu mi úplně zmizely bílé měsíčky pod nehty a díky Garnier - Ochranný krém na ruce proti vysušování se mi nehty znatelně zpevnily. Je třeba být ale trpělivý, protože nehet na rukou se vymění až za 6 měsíců, takže toto je minimální doba, po kterou by měla být péče nehtům věnována než se objeví první úspěchy.
Nejprve si připravíme vodní lázeň (jeden hrnec s vodou, druhý do něj). Do menšího hrnce vložíme smrkovou pryskyřici a olej. Pomalu zahřejeme při nízké teplotě. Hřejeme tak dlouho, dokud se smrková pryskyřice neroztaví. Roztavenou směs přefiltrujeme třeba přes sítko (nebo kávový filtr), a pak opět čistou směs vložíme do hrnce a přidáme k ní nastrouhaný včelí vosk. Znovu se vše pomalu zahřeje, dokud směs znovu neroztaje. Vzniklou mast přelijeme do připravených čistých sklenic. Mast je třeba uchovávat na chladném temném místě.
Pod tímto názvem se skrývají dvě masti. Buď se jako černá mast prodává ichtoxyl mast anebo druhá je pod názvem mast s peruvianským balsámem. Ichtoxyl mast je hotový výrobek v tubě a jeho léčivou látkou je ichthammolum, což je dehet podobný ichtyolu.
Mast s peruvianským balsámem je lepší na zanícená místa a používají ji i lékaři na chirurgických ambulancích. Obě masti jsou volně prodejné, bez receptu. Jen mast s peruvianským balsámem se v lékárně míchá na objednávku, takže je třeba nejdříve s lekárníkem domluvit její přípravu. Proto je lepší nechat si ji udělat ve velké lékárně někde u polikliniky nebo nemocnice, protože v běžné lékárně nebudou mít suroviny na přípravu. V některých lékarnách mají již mast s peruvianským balsámem do zásoby namíchanou. Černá mast se používá na kožní záněty. Černá mast také působí na akné, zmírňuje červené skvrny po akné.