ZAHLENĚNÝ HRTAN bylo téma, které nás inspirovalo k vytvoření tohoto článku. Zahleněný krk souvisí nejčastěji s nachlazením a chřipkou. V takovém případě pomůže například inhalovat, zvlhčovat vzduch, pít dostatek tekutin či užívat vhodné léky. A problém obvykle přejde. Ale co když pocit zahlenění přetrvává stále? Více se dozvíte v článku níže.
Proč se dělají hleny v krku bez kašle
Pokud máte jen a pouze zahleněný krk, měl by vám pomoci dostatečný příjem tekutin v kombinaci s vhodnými léky na vykašlávání hlenu. Pomáhá ambroxol (Bromhexin, Ambrobene, Mucosolvan a podobně), acetylcystein (ACC, SOLMUCOL a další) nebo některé bylinné léky, například extrakt z břečťanu (Hedelix). Pokud ovšem nepomáhá stávající léčba, změňte ji na jinou léčivou látku, poradí vám jistě přinejmenším v lékárně.
Pokud ovšem nemáte jen kašel, ale máte i rýmu nebo jiné obtíže, je třeba je řešit také (zvláště rýmu jako zdroj hlenů je potřeba ošetřit, mírnit nosní sekreci vhodnými kapkami nebo sprejem). Zahlenění se může objevit také při dráždění sliznice dýchacích cest bakteriální infekcí (to by hleny byly zelené nebo žluté a měli byste nejspíš i další obtíže, jako bolest na hrudní kosti nebo v krku, případně i teploty, a celkově byste se nemuseli cítit zdravě), pak by mohla pomoci vhodná antibiotika. Také může jít o projev dlouhodobého dráždění sliznice při alergii (léčit alergii) nebo při kouření (nekouřit). Takže záleží, čím je zahlenění vyvoláno, a to je třeba řešit.
V naší poradně s názvem RÝMA ŽLUTÝ HLEN se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Iveta.
Dobrý den, jmenuji se Iveta,léčím se s Crohnovou chorobou už 13.let,žiju v Německu 4,5roku v Čechách jsem čekala na Bioléčbu 2.roky ,kdyż jsem přijela do Německa hned my ji nasadili infuzi Bioléčbu- Ramikade:-Teď mám problémy mám žlutý jazyk asi horní cesty a dolní cesty zahleněný už od ledna tady v Německu my to nedokážou vyhledat i když jsem byla na krční a ušní ,rengen plíc jsem byla ty mě řekly vše v pořádku já vím że to není v pořádku bojím se aby to nebylo nejhorší ,tak nevím kde je problém .
Děkuji předem za odpověď.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Nezbývá vám nic jiného, než hledat pomoc u dalších lékařů. Německo je nejvyspělejší země Evropy, takže je velká pravděpodobnost, že brzy naleznete uspokojivé řešení, stejně jako s tou bioléčbou.
Chrapot vzniká porušením funkce hlasivek, což jsou vlastně dva vazy napnuté skrz hrtan, jímž prochází vzduch. Tento vzduch při výdechu (i vdechu) rozvibruje hlasivkové vazy a tím vzniká zvuk. Pokud nedojde ke vzniku zvuku, a tedy hlasu charakteristického pro daného člověka, ale vzniká pouze chrapot, je to známka toho, že s hlasivkami není něco v pořádku.
Mezi nejčastější příčiny chrapotu patří:
Zánět hrtanu – laryngitida – jde o vcelku běžné infekční onemocnění, které postihuje hrtan, tedy právě oblast, kde se nacházejí hlasivkové vazy. Nejčastější příčinou je nákaza viry, které v těle vyvolávají zánětlivou odpověď, jež se projeví jak místně (otok sliznice i hlasivkových vazů, bolest v krku, chrapot, při závažnějším průběhu i zúžení dýchacích cest s obtížným dýcháním), tak i celkově v podobě takzvaných chřipkových příznaků, jako je horečka, únava, bolesti kloubů a svalů. Chrapot většinou odezní do týdne až dvou.
Přetížení hlasivek – k časté příčině řadíme i pracovní vytížení hlasivek. Projevuje se u lidí, kteří se živí mluvením (učitelé, hlasatelé v TV, rádiu) či zpíváním. K přetížení hlasivek a ke vzniku chrapotu může dojít i jednorázovým přetížením, například fanděním na zápase, zpíváním na koncertě a podobně, a to zejména u jedinců, kteří na namáhání hlasivek nejsou zvyklí.
Rakovina hrtanu – jde o velmi závažné onemocnění. Rakovina hrtanu může vznikat v jeho různých částech, častěji však v oblastech, kde nezpůsobuje chrapot ani se jinak typicky neprojevuje, což je příčinou toho, že pacienti bohužel přicházejí pozdě. Pokud se však projeví chrapotem, který nepřestává ani po několika týdnech, pacient má šanci přijít k lékaři dostatečně včas, protože si chrapotu všimne. Proto by dlouhotrvající chrapot neměl být nikdy podceňován.
Iatrogenní chrapot – jde o chrapot způsobený lékaři. Například chrapot, který vznikl po operaci štítné žlázy – ve velmi těsném okolí štítné žlázy probíhá nerv inervující hlasivky a odpovídající za jejich funkci (nervus laryngeus reccurens). Pokud je při operaci poškozen, dochází ke vzniku chrapotu. Bohužel je tento nerv velmi citlivý, a proto může k této komplikaci dojít i při sebepečlivějším výkonu.
V naší poradně s názvem JAKÝ ČAJ SE SMÍ PŘI UŽÍVÁNÍ WARFARINU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jiří Mazal.
Dobrý den,mám kašel a jsem zahleněný a bylo mě doporučeno pít čaj ze zázvoru,ale užívám warfarin,je to možné? Děkuji.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Warfarin se používá ke zpomalení srážení krve. Zázvor může také zpomalit srážení krve. Užívání zázvoru spolu s Warfarinem může zvýšit pravděpodobnost výskytu podlitin a krvácení. Není-li to důležité, tak zázvor při Warfarinu vůbec nepoužívejte. Na kašel a zahlenění použijte lék ACC Long, který pomůže s odkašláváním hlenů a nemá žádný vliv na Warfarin. ACC Long je volně prodejný bez lékařského předpisu.
Jednou z nejčastějších příčin chrapotu je akutní a chronická laryngitida. Hrtan hraje důležitou úlohu v dýchání a polykání kromě toho produkuje také hlas. Akutní laryngitida je jednou z nejčastějších příčin dysfonie. Nejčastěji je virového původu, ačkoli akutní laryngitida může být také důsledkem zneužívání hlasu nebo vystavení škodlivým činitelům. Akutní laryngitida má za následek snížení vibrací hlasivek, což produkuje ostrý, napjatý hlas se sníženou projekcí a zvýšeným úsilím. Chronická laryngitida trvá déle a je často způsobena chemickým podrážděním, jako je kouření, znečišťující látky ve vzduchu a inhalátory, stejně jako mechanické podráždění způsobené traumatickým kašlem nebo prodlouženou řečí.
Kašel spouštějí dýchací cesty, které se snaží zbavit všeho, co se v nich nachází a co znemožňuje jejich správnou funkci. Jedná se o normální fyziologickou odezvu našeho těla na cizorodé předměty. Aktivní kašel je takový, který je doprovázen dušností během dýchání, stahuje hrudník a při kterém se tvoří a akumulují hleny v průduškách. Často však vznikají hleny, které jsou husté konzistence, což ztěžuje jejich vykašlávání.
Projevy:
pískavý zvuk při dýchání a kašlání;
vykašlávání lepkavých hlenů;
přetrvávající kašel;
svírání hrudi;
zvýšené kašlání během rána;
ucpané dýchací cesty nebo tíha na hrudi.
U léčby kašle se má léčit jeho příčina. Je-li člověk s kašlem zahleněný a má-li spíše vlhký kašel, podávají se takzvaná mukolytika. Mukolytika usnadní vykašlávání hlenů a nemocnému se po nich uleví. Z používaných léčiv lze uvést například preparáty ACC, Mucobene, Erdomed, Bromhexin, Ambrobene, Ambrosan, Ambroxol a Mucosolvan. Na zvládnutí suchého kašle se mohou podat tlumivé léky obsahující například kodein.
Přímo na odhlenění dýchacích cest anebo jako prevence při nachlazení se doporučuje kořen lotosu (najdete v prodejnách se zdravou výživou). Mražený lotosový kořen je možné koupit například v pražské Sapě u Vietnamců (je to jejich běžná zelenina), kde půl kila stojí cca šedesát korun. Chutná moc dobře, je křupavý jako ředkvičky a lahodně sladký, trochu jako kdyby do mrkvova. Čerstvý lze konzumovat bez úpravy. Mražený kořen je dobré nakrájet jako jakoukoli jinou kořenovou zeleninu na pánev nebo do hrnce k jídlu, případně se dá z koleček vyvařit „čaj“ (asi deset minut povařit pár koleček s vodou, až roztok zfialoví a pak popíjet). Kořen lotosu má silné odhleňující účinky.
Rakovina plic se projevuje úporným kašlem, vykašláváním hlenu smíšeného s krví, bolestí na hrudi. Rakovina hrtanu se projevuje úporným kašlem, vyschlým hrdlem a podobně. Rakovina hlasivek se projevuje chrapotem nebo ztrátou hlasu. Rakovina ústní dutiny a krku se projevuje chronickými ústními vřídky, vřídky na jazyku nebo v krku, které se nehojí.
Homeopatie je obor zabývající se komplexní léčbou člověka podobnou látkou, která způsobila potíže. Tato látka je ve velmi slabé dávce podávaná ve formě takzvaných homeopatik. Složení homeopatik obsahuje přírodní látky, které jsou následně ředěny do velmi slabých dávek. V přípravku zůstává pouze jakási informace, která přiměje imunitní systém vrátit se do původní podoby. Díky slabé koncentraci nezpůsobují žádné vedlejší účinky a mohou být užívány společně s ostatními léky. Velmi dobře tyto přípravky působí na psychiku člověka, která výrazně pomáhá při samotné léčbě.
Homeopatika jsou obvykle označena písmenem CH a číslicí. Písmeno CH značí, že jde o ředění dle zakladatele homeopatie Christiana Samuela Hahnemanna. Číslice informuje o síle ředění přípravku. Číslice 5 tedy znamená nízký stupeň ředění, naopak 30 vysoký stupeň ředění. Dále má každé homeopatikum vlastní název, díky kterému lze určit, na jaké onemocnění je vhodné ho použít. Seznam homeopatik lze rozdělit dále na přípravky obsahující pouze jednu látku, jako například měsíček lékařský, a na ty obsahující několik látek. Tyto látky jsou vhodně namíchané, aby společně působily proti konkrétní nemoci. Dávkování je vhodné konzultovat s homeopatem. U dětí je dobré přípravek rozpustit v kojenecké vodě.
Přehlenění se zvracením zlepšuje Ipeca 9CH. Doporučené užívání je 5 granulí při pocitu na zvracení. Kromě přehlenění snižuje Ipeca 9CH jakékoli nucení na zvracení. Pro kojence a předškolní děti je jedním z hlavních léků na acetonemické zvracení spolu s lékem Senna 9CH a Lycopodium clavatum 9CH.
Dulcamara 9CH je lékem volby kašle, který nastupuje na podzim, kdy je pacient citlivý na vlhko. Kromě obrazu zahlenění jsou často přítomny i spastické fenomény (pískání na průduškách). Tento lék je vhodný pro pacienty s asthma bronchiale, kteří se horší na podzim. Podává se 5 granulí 2x denně. Zde je možné kombinovat homeopatickou léčbu s léčbou klasickou. Přidání léku Dulcamara 9CH do rozpisu léčby sníží počet aplikací akutních inhalačních kortikoidů. Univerzálně působícím lékem na spasma průdušek je Cuprum metallicum 9CH. Tento lék uvolňuje napětí na hladkých svalech. Pokud se potřebují zkapalnit hleny, využívá se účinku Lachesis mutus 5CH. Tento lék v ředění 5CH má výrazný mukolytický účinek. V tomto případě je nutné jej podávat často, 5 granulí po 2 hodinách. Pacienta je nutné upozornit, že dojde ke zvýšení sekrece.
Pokud je nutné podat antibiotika, doporučuje se spolu s nimi podávat i lék Thuya occidentalis 9CH – jeho účinek je detoxikační, pomůže nemocnému, aby po jejich dobrání nebyl oslabený a nestal se příjemcem další infekce.
Na zahlenění průdušek je vhodná směs medu a octa. Do sklenice destilované vody dáte 2 čajové lžičky jablečného octa a 1 čajovou lžičku medu – rozmícháte a pijete 3x denně před jídlem. Ocet kupte opravdu kvalitní, léčí tu kyselina jablečná, takže nic, co se za jablečný ocet vydává. Doplňte stravu o přípravek s vitaminy D, A, C, E a zinkem na posílení imunity. Vhodná je inhalace přesličkového odvaru mírně osoleného jodovanou solí. Inhaluje se 5 minut několikrát denně.
Duchovní příčiny onemocnění by měl každý brát velmi vážně. Ve skutečnosti však uvažujeme naprosto opačně. Málokdo si dokáže přiznat, že problémy jsou jen a jen jeho, že si je vlastně „vyrobil“ sám. Stále hledáme viníky kolem sebe, a přitom by stačilo tak málo, jen na chvíli se zastavit a zvážit, zda cesta, kterou jdeme, je opravdu ta správná, a zda nechybujeme. Zamyslete se nad svým životem, svým myšlením a chováním. Kdo dojde k přesvědčení, že je se svým způsobem života spokojen, nic nežádá a ani nic neočekává, koho zdobí stálý úsměv, jen ten může být zdráv.
Potíže s dutinami (zejména v okolí nosu) znamenají, že nás urazil někdo blízký. Někdy jako by nám bolest až podrážela nohy a tlačila nás k zemi. Zapomínáme, že takové situace si vytváříme sami, a pak se vysilujeme tím, že z vlastní frustrace obviňujeme druhé. Nikdo a nic – žádný člověk, místo ani věc – nemají nad námi moc. Svou mysl ovládáme jen my. My sami si vytváříme své zážitky a svou realitu. Vytvoříme-li mír, harmonii a rovnováhu ve své mysli, nalezneme je i v životě.
Krk představuje schopnost vyslovit se, požádat, oč chceme. Krční potíže obvykle naznačují, že nejsme schopni stát za svými požadavky. Bolení v krku znamená hněv. Přidá-li se nachlazení, je v tom i mentální zmatek. Laryngitida obvykle znamená hněv tak silný, že nám až zabraňuje mluvit. Krk také představuje tvůrčí proud v těle. V něm projevujeme své tvůrčí schopnosti. Jsou-li potlačeny, nastávají krční potíže, většinou u lidí, kteří celý život žijí jen pro druhé a nikdy se nedostanou k tomu, co sami chtějí. Neustále se snaží vyhovět matce (otci, manželovi, milenci, nadřízeným).
Mandle a štítná žláza jsou příznakem frustrované kreativity. V energetickém centru v krku – páté čakře – se odehrávají veškeré změny. Odmítáme-li je nebo je právě prožíváme či se o ně snažíme, krk je vždy velmi citlivý. Dávejte pozor, když vy nebo někdo jiný zakašlete. O čem se právě mluvilo? Nač reagujete? Je to odpor a tvrdošíjnost, nebo se právě začalo něco měnit?
Dech je to nejcennější, co máme. A přesto naprosto samozřejmě předpokládáme, že po výdechu bude následovat další nádech. Bez nadechnutí bychom nepřežili ani tři minuty. Síla, která nás stvořila, nám dala dost dechu na celý život. Nemáme snad právo věřit, že vše ostatní, co potřebujeme, dostaneme také?
Plíce představují schopnost přijímat a vydávat život. Plicní potíže obvykle poukazují na strach přijmout realitu nebo na pocit, že nemáme právo žít naplno. Je nutné naučit se plný dech – zapojit při dýchání břicho, plíce i klíční kosti. Týká se to především žen, které většinou dýchají pouze plícemi (takzvané povrchové dýchání). Rozedma plic
Zahlenění při běhu může mít alergickou příčinu. V tomto případě je vhodné alergologické vyšetření. Nebo může jít o mimojícnové projevy gastroezofageálního refluxu, zde je vhodné gastroskopické vyšetření. Případně může jít o „upper airway cough syndrome“, kdy příčina spočívá v horních dýchacích cestách, například chronická rýma, chronický zánět dutin a podobně. Příčinu by měli poté potvrdit na ORL.
Všechny tělní orgány jsou uzpůsobeny pro vzpřímený postoj. Ten však, i když nedobrovolně, nelze během dne dodržet, tudíž nutně musí přijít komplikace. A zvýšená tvorba hlenu v plicích je jednou z nich. U ležícího seniora je samozřejmě nutné dodržovat polohování po 2–3 hodinách, otáčet jej, dobré je i míčkování a poklepová masáž zad. Vhodné jsou léky ve spreji na zklidnění tvorby hlenu. Oslabená plicní tkáň je mnohem náchylnější k infekci.
Roli hraje rovněž strava, je třeba dodávat velké množství bílkovin, část odborníků se ale kloní k teorii zahlenění po mléčných výrobcích. Nutné je doplňovat tekutiny– senioři obecně méně pijí.
Polohování ležících seniorů je možné prostřednictvím návštěv zdravotní sestry z agentury domácí péče, která může provádět pasivní cvičení, mnohé umí i míčkování a poklepovou masáž zad. Lze ale tyto postupy dohledat i na internetu. Vhodná je pečovatelská služba, aby část povinností přešla na profesionály a rodinní příslušníci si mohli trošku odpočinout.
Na zahlenění spojené s takzvanou zadní rýmou, která ani neteče, ani nejde odsát, se osvědčily kapky Sinupret. Jde o bylinkový přípravek, který se používá 3x denně. Na zahlenění v krku u dětí je účinný Bronchipret. Na spaní je dobré podložit dítěti hlavu, aby byla výš, a zvlhčovat vzduch. Cokoli na odhlenění mu musíte podat nejpozději v pět hodin odpoledne. Pokud se produkty dají na noc, může dojít k dráždění a kašli (informace od lékaře z ORL).
Na dlouhotrvající zahlenění je vhodná šalvěj, která má dezinfekční účinek a je vhodná na kloktání. Dále se doporučuje inhalovat tea tree – dát jej do horké vody a dýchat. Bakterie v místnosti pak likviduje rozkrojená cibule, pokud je místnost větší, klidně nechte cibulí v míse více – nejvíce pomáhá červená cibule, nejméně bílá a žlutá. Totéž platí o cibulovém čaji, cibulovém obkladu a cibulovém sirupu. Užívejte velké množství vitaminu C – přebytky se vylučují močí, takže předávkovat se nelze. Nejlepším zdrojem je domácí kysané zelí a zelová voda z mléčného kvašení. Kdo nemá rád zelí, může si udělat pickles – rychlokvašenou zeleninu, která se také připravuje mléčným kvašením a je za pár dnů nakvašená a křupavá, přičemž výběr použité zeleniny je individuální.
I. Nervus olfactorius – čichový nerv: přenáší čichové informace do mozku; vlákna začínají v čichové sliznici nosu.
II. Nervus opticus – zrakový nerv: přenáší vizuální informace do mozku; vlákna začínají v oční sítnici.
III. Nervus oculomotorius – okohybný nerv: inervuje 4 ze 6 okohybných svalů a zdvihač očního víčka.
IV. Nervus trochlearis – kladkový nerv: inervuje horní šikmý oční sval.
V. Nervus trigeminus, V/1 Nervus ophtalmicus, V/2 Nervus maxillaris, V/3 Nervus mandibularis – trojklanný nerv: nejsilnější z hlavových nervů inervující obličejovou část hlavy; dělí se na tři větve: V1 – 1. větev (nervus ophtalmicus) oblast očnice a čela, jde přes fissura orbitalis superior a sinus cavernosus; V2 – 2. větev (nervus maxillaris) oblast horní čelisti a nosu, z fossa pterygopalatina a foramen rotundum jde krátký kmen přes dolní část boční stěny sinus cavernosus; V3 – 3. větev (nervus mandibullaris), z dolní čelisti jde z fossa infratemporalis pod bázi lební přes foramen ovale.
VII. Nervus facialis – lícní nerv: inervuje mimické svaly. Jádro leží ve Varolově mostu; nerv vstupuje ve vnitřním zvukovodu do canalis facialis v pyramidě, prochází okolo středoušní dutiny, vystupuje přes foramen stylomastoideus a uvnitř příušní žlázy se rozvětvuje na horní a dolní větev.
VIII. Nervus vestibulocochlearis – sluchově rovnovážný nerv: přenáší informace o zvuku, rotaci a gravitaci (důležité pro rovnováhu a pohyb); vlákna vychází ze sluchového a polohového ústrojí.
IX. Nervus glossopharyngeus – jazykohltanový nerv: inervuje sliznici hltanu, zadní třetinu jazyka a slinné žlázy; umožňuje polykání, přenáší chuť ze zadní třetiny jazyka.
Papilomaviry se nevyhýbají ani dutině ústní, kde způsobují výrůstky na jazyku a bradavice, i když velmi vzácně.
Příznaky
Původcem bradavic jsou viry ze skupiny lidských papilomavirů (HPV – human papilloma virus). Viry se snadno přenášejí. K nákaze nejčastěji dochází přímým dotykem s bradavicí. Po kontaktu s kůží pronikají do její povrchové části a způsobí nadměrné množení napadených buněk. Bradavice nevzniká hned. Předchází jí různě dlouhé období množení viru. Není proto neobvyklé, když se objeví až za několik měsíců po nákaze virem. Z jedné bradavice se mohou viry šířit na jiné části těla a způsobit vznik dalších výrůstků. Onemocnění obvykle nevyvolává žádné potíže. Je většinou pouze o kosmetickou vadu. V některých případech však může být výsev bradavic provázen bolestmi.
Nepodceňujte toto onemocnění, jelikož HPV, konkrétně typ 16, přispívá k rakovinám v ústní dutině. Počet tohoto druhu onemocnění v posledním desetiletí výrazně stoupl, především mezi mladými lidmi. Jedná se o pohlavně přenosné onemocnění (orálním sexem). Nákazu přenáší muž i žena. Obřezaný muž ji přenáší jen s nižší pravděpodobností. Lidský papilomavirus napadá buňky sliznic a pokožky, a to nejraději v oblasti přechodu sliznice v kůži nebo různých typů sliznic. Nejvnímavější k infekci je oblast přechodu dlaždicového a cylindrického epitelu (hrdlo děložní, řiť, hrtan), kde viry infikují nezralé buňky, ke kterým pronikají přes miniaturní poranění. Infekce probíhá bez příznaků, proto se velmi rychle šíří.
Inkubační doba
Inkubační doba bradavic je individuální, od několika týdnů přes několik měsíců, někdy dokonce roky. HPV (human papillomavirus, lidský papilomavir) získá během svého života až 80 % z nás. Většinou samovolně odezní, ale přibližně u 20 % infikovaných dochází ke zdravotním problémům. Ty se vyvíjejí plíživě, bez zvláštních příznaků, ale po několika měsících či letech může infekce vyústit ve zdraví ohrožující či smrtelnou nemoc. Vzhledem k neustále narůstajícímu výskytu chorob, které jsou způsobeny HPV infekcí, nabývá ochrana před lidskými papilomaviry na mnohem větším významu, než tomu bylo dříve.
Léčba
HPV onemocnění léčí v tomto případě na ORL. Bez léčby se tyto abnormální buňky mohou někdy změnit v rakovinné útvary.