Zajímáte se o téma ZIBOR 3500 IU? Tak právě pro vás je určen tento článek. Vitamín D3 je jedním z nejužitečnějších nástrojů, které máme k dispozici pro zlepšení celkového zdraví. Již více než století vědci uznávají, že má vliv na zdraví kostí. Vitamín D3 je spojen s překvapujícím množstvím jiných zdravotních obtíží, jako jsou deprese, bolesti zad, rakovina, inzulinová rezistence a preeklampsie během těhotenství, snížená obranyschopnost a makulární degenerace.
Vitamín D3 5000 IU
Vigantol
Kvalitativní a kvantitativní složení: 1ml roztoku (40 kapek) obsahuje 0,5 mg colecalciferolum, což odpovídá 20 000 IU vitamínu D (1 kapka obsahuje 500 IU vitamínu D3).
Klinické údaje: Terapeutické indikace – prevence křivice u dětí – prevence rizika onemocnění z nedostatku vitamínu D, prevence příznaků nedostatku vitamínu D při malabsorpci, například při chronickém střevním onemocnění, biliární cirhóze, rozsáhlých střevních resekcích, léčbě křivice a osteomalácie vyvolané nedostatkem vitamínu D, podpůrná léčba osteoporózy, léčba hypoparathyreózy a pseudohypoparathyreózy
Dávkování a způsob podání: Při denních dávkách nad 1 000 IU nebo v případě dlouhodobého užívání vitamínu D by měly být monitorovány sérové hladiny kalcia.
Preventivní podávání
Děti: Prevence křivice u dětí a zdravých novorozenců – u zdravých novorozenců se podává 1 kapka denně (500 IU vitamínu D3), u předčasně narozených dětí 2 kapky denně (1 000 IU vitamínu D3). Děti mohou užívat Vigantol (olej) od druhého týdne do konce prvního roku života. Ve druhém roce je další preventivní léčba Vigantolem doporučována obzvláště během zimních měsíců. Kojencům a malým dětem se kapky podávají na lžíci s mlékem nebo kaší. Nedoporučuje se přidávat kapky do dětské lahve nebo do většího množství kaše, neboť tak není zaručeno podání plné dávky. Starší děti a dospělí užívají Vigantol (olej) pomocí polévkové lžíce s tekutinou. Při kapání je nutno držet lahvičku ve svislé poloze.
Dospělí: Jako prevence při předpokládané malabsorpci je doporučována dávka 6–10 kapek denně (3 000–5 000 IU vitamínu D3).
Léčebné podávání
Děti: Léčba hypoparathyreózy a pseudohypoparathyreózy. Dětem se podává maximálně 2 000 IU/kg/den. U dětí by měly být na začátku léčby každých 4–6 týdnů kontrolovány hladiny kalcia v moči a séru, později každých 3–6 měsíců a podle zjištěných hodnot by mělo být dávkování přizpůsobeno. Dospělí: Léčba křivice a osteomalácie vyvolané nedostatkem vitamínu D. Denně 2–10 kapek (1 000–5 000 IU vitaminu D3). Léčba by měla trvat alespoň rok. Při podpůrné léčbě osteoporózy podávejte 2–6 kapek denně (1 000–3 000 IU). Jako prevence rizika onemocnění z nedostatku vitamínu D1 užívejte 2 kapky denně (500–1 000 IU). Při léčbě hypoparathyreózy a pseudohypoparathyreózy je doporučená denní dávka v rozmezí 10 000–200 000 IU vitamínu D. V závislosti na sérových hladinách kalcia se podává 20–40 kapek denně (10 000 – 20 00
V naší poradně s názvem CO OBSAHUJE NEJVIC KALCIA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Pita.
Že Mák má tolik?????!,to je divné asi překlep ne??
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Je to tak. Mák je skutečně bohatý na obsah vápníku. Přesné vyjádření průměrného obsahu vápníku na 100 gramů semen máku je 1438 mg. Dále uvádím kompletní přehled nutričních hodnot ve 100 gramech makových semen.
Kalorie (kcal) 524
Tuky 42 g
Nasycené mastné kyseliny 4,5 g
Polynenasycené mastné kyseliny 29 g
Mononenasycené mastné kyseliny 6 g
Trans-nenasycené mastné kyseliny 0 g
Cholesterol 0 mg
Sodík 26 mg
Draslík 719 mg
Sacharidy 28 g
Vláknina 20 g
Cukr 3 g
Bílkoviny 18 g
Vitamín A 0 IU
Vitamín C 1 mg
Vápník 1 438 mg
Železo 9,8 mg
Vitamín D 0 IU
Vitamín B6 0,2 mg
Vitamín B12 0 µg
Hořčík 347 mg
K zabránění tvorby krevních sraženin během hemodialýzy
V případě použití při hemodialýze se Zibor obvykle podává injekcí jedné bolusové dávky (obsahu jedné injekční stříkačky) do tepenného konce dialyzačního přístroje.
ZIBOR3500IU se obvykle podává injekcí do podkoží, zpravidla do kožního záhybu na boku v oblasti pasu (břicha) nebo do horní části stehna. Injekci zpravidla podá lékař nebo zdravotní sestra v nemocnici. Někdy je zapotřebí aplikovat Zibor i po návratu domů z nemocnice.
Starší pacienti (65 let a více) zpravidla dostávají stejné dávky jako ostatní dospělí pacienti. Jestliže má pacient jaterní nebo ledvinové obtíže, musí to sdělit svému lékaři, který může vyžadovat, aby byl pod jeho dohledem.
Děti (mladší než 18 let): Použití přípravku ZIBOR3500IU se u dětí nedoporučuje.
Tento lék nesmí být nikdy podán do svalu ani smíchán s žádnou jinou injekcí.
Zpravidla se podává jednou denně.
Lékař určí, jak dlouho se tento lék užívá (zpravidla přibližně 7 až 10 dnů).
Ve svém příspěvku INJEKCE KYSELINY HYALURONOVÉ DO KOLENA CENA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Weber Milan.
mám artrozu obou kolenních kloubů 3. stupně
Zmírní aplikace injekcí kyseliny hyaluronové, přímo do kloubů, následky této artrozy?
Jak dlouho působí a lejí cena?
.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Marie.
Mam artrozu 3 stupne. dostala jsem hyaluronovou injekci za 1300 a 1500 kc platila pojistovna. vydrzela me 8 mesicu . pak jsem si dala za 3500 tak jsem zaplatila do obou kolen 7000kc a to me pomohlo 3 mesice.DOZVEDELA JSEM SE ZE JE INJEKCE KTERA VYDRZI 1-2 ROKY ZA 3900 KC A 500KC PLATI POJISTOVNA. CHTELA BYCH SE ZEPTAT KTERA INJEKCE VYDRZI .MAM DUCHOD A NEMOHU KAZDY PUL ROKU PLATIT INJEKCI DEKUJI DVORAKOVA
Tento lék obsahuje dvě léčivé látky – vápník a vitamín D3. Vápník je důležitá složka kostí a vitamín D3 napomáhá vstřebávání vápníku ve střevech a jeho ukládání v kostech.
Používá se tedy při úpravě nedostatku vápníku a vitamínu D u starších osob, v kombinaci s léčbou osteoporózy v případech, kdy jsou hladiny vápníku a vitamínu D příliš nízké nebo kdy existuje vysoké riziko, že budou příliš nízké.
Neužívejte Caltrate 600 mg / 400 IU D3:
jestliže jste alergický/á (přecitlivělý/á) na vápník, vitamín D nebo na kteroukoli další složku přípravku Caltrate 600 mg / 400 IU D3 (především na olej ze sójových bobů nebo na arašídy);
jestliže máte abnormálně vysokou hladinu vápníku v krvi (hyperkalcémie) anebo nadměrně ztrácíte vápník močí (hyperkalciurie);
jestliže trpíte stavem, který by mohl vést k hyperkalcémii anebo hyperkalciurii (například nadměrnou činností příštítné žlázy, onemocněním kostní dřeně (myelomem), zhoubným nádorem kostí (kostními metastázami);
pokud trpíte selháním ledvin;
pokud trpíte ledvinovými kameny (kalciová litiáza) nebo se vám ukládá vápník v ledvinách (nefrokalcinóza);
jestliže trpíte nadměrným přísunem vitamínu D (hypervitaminóza D).
Zvláštní opatrnosti při použití přípravku Caltrate 600 mg / 400 IU D3 je zapotřebí v případě dlouhotrvající léčby tímto přípravkem – je nutno pravidelně sledovat množství vápníku v krvi (kalcémii). Toto sledování je zvláště důležité u starších osob a v případech, kdy se léčba užívá ve stejnou dobu jako léčba kardioglykosidy (například Digoxinem) nebo diuretiky. Lékař může na základě výsledků rozhodnout o snížení, či dokonce zastavení vaší léčby.
Tablety byste měli zapíjet velkou sklenicí vody (200 ml). Pokud je vám více než 65 let nebo máte potíže s polykáním, měli byste si rozlamovací tabletu rozdělit na dvě části a zapít je velkou sklenicí vody (200 ml).
Než začnete přípravek Caltrate 600 mg / 400 IU D3 užívat, upozorněte svého lékaře nebo lékárníka:
jestliže máte ledvinové kameny;
pokud trpíte poruchou imunity (sarkoidózou) – neboť množství vápníku v krvi a moči u vás bude nutno kontrolovat;
jestliže nejste pohyblivý(á) a současně trpíte řídnutím kostní hmoty (osteoporózou) – může se nadměrně zvyšovat hladina vápníku v krvi, což může způsobovat nežádoucí účinky;
jestliže užíváte jiné léky obsahující vitamín D 3 nebo vápník – tímto se může nadměrně zvyšovat hladina vápníku v krvi, což může způsobovat nežádoucí účinky.
Vzájemné působení s dalšími léčivými přípravky:
thiazidová diuretika (léky používané pro léčbu vysokého krevního tlaku) mohou zvyšovat množstv
Zibor – léčivá látka bemiparinum natricum 2 500 IU (anti-faktor Xa) v 1 ml injekčního roztoku – patří do skupiny léků nazývaných antitrombotika. Přípravek Zibor 2500 IU je indikován k léčbě hluboké žilní trombózy v akutní fázi. Výdej tohoto léčivého přípravku je vázán na lékařský předpis. Přípravek se používá k léčbě krevních sraženin, například v žilách nohou anebo v plicích.
Zibor obvykle podává lékař či zdravotní sestra injekcí do podkoží (tedy injekcí pod kůži, obvykle do kožního záhybu na břiše či horní části stehna). Před operací nebo po operaci pacient dostane jednu dávku přípravku (obsah jedné injekční stříkačky). V následujících dnech dostává jednu dávku (obsah jedné injekční stříkačky) denně. Lékař rozhodne o tom, jak dlouho by měl být lék podáván.
Zibor, respektive bemiparin, pomáhá blokovat srážlivé procesy v krvi. Prodává se ve formě injekčních roztoků, přičemž dostupné dávky jsou: 3 500 jednotek (v 0,2 ml), 5 000 jednotek (v 0,2 ml), 7 500 jednotek (v 0,3 ml) a 10 000 jednotek (v 0,4 ml). Lékař předepíše podle váhy pacienty jednu z těchto dávek, kterou si pak pacient aplikuje. Relativně dlouhý poločas účinku Ziboru umožňuje podávat jej pouze 1x denně.
Nízkomolekulární hepariny se v malé dávce využívají jako prevence vzniku hluboké žilní trombózy a plicní embolie, ve vysokých dávkách se používají v léčbě těchto dvou nemocí. Vyšší dávky nízkomolekulárního heparinu se po omezenou dobu podávají při léčbě povrchových zánětů žil a aplikují se i pacientům s fibrilací síní (a podobnými poruchami rytmu) jako prevence před vznikem krevní sraženiny, která by mohla způsobit mozkovou mrtvici.
Ve srovnání s Warfarinem je Zibor elegantní formou léčby celé řady nemocí, u nichž je třeba snížit krevní srážlivost. Oproti Warfarinu má Zibor řadu výhod, vzhledem k nutnosti každodenní aplikace však není vhodný k plošnému využití u dlouhodobých aplikací, v těchto případech ho většinou nahrazuje právě Warfarin.
V naší poradně s názvem DOPLATEK U LÉKŮ CALTRATE 400 IU D3 se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Zdeněk Truhlář.
dobrý den,kolik budu v lékárně doplácet za Caltrate,když ho budu mít na lékařský recept v lékarně Dr.Max a kolik bude stát volným prodejem,děkuji Zdeněk Truhlář
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Kamča.
Doplatek na Caltrate 600 / 400 iu D3 po předpisu je v současnosti maximálně 47 Kč. Aktuální výše maximálního doplatku při výdeji na předpis je uvedena zde: https://www.sukl.cz/modules…
Ve svém příspěvku LÉK FOSAVANCE - DOPLATEK PACIENTA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Redakce.
Uvedený seznam léků byl již půl roku starý a neodpovídal skutečnosti. V současné době je již seznam léků bez doplatku zaktualizován. Z nových informací je patrné, že v seznamu léků bez doplatku zůstal již jen lék Fosavance 70mg / 5600 IU, tedy v té silnější formě. Zkuste se proto dotázat svého předepisujícího lékaře, zda-li byste mohla využít tento typ s vyšší dávkou vitamínu D.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Jarmila Fliegerová.
Děkuji za informaci a pokusím se domluvit s ošetřující paní doktorkou. Zdraví .J Fliegerová
Warfarin tlumí jednu z cest koagulační kaskády tím, že blokuje tvorbu některých koagulačních faktorů v játrech. Jedná se o široce užívaný lék. Výhodou je možnost podávání v tabletkách, nevýhodou je pomalý nástup a ústup účinku, obvykle několik dnů. Účinnost Warfarinu se kontroluje z krevního náběru jako takzvaný Quick test neboli test INR. Hodnota INR vypovídá, kolikrát pomaleji se vlivem Warfarinu dotyčnému člověku sráží krev oproti normě. INR 1,7 tak znamená, že se krev sráží 1,7x pomaleji. Jako účinná a přitom bezpečná hladina Warfarinu se udává INR 2–3, tedy krev srážející se 2–3x pomaleji než normálně. Předávkování Warfarinem je i při správném užívání relativně časté. V případě potřeby rychlého snížení INR lze podat protilátku, kterou jsou preparáty obsahující vitamin K, obvykle lék Kanavit. Stejně tak lze podat mraženou plazmu, která obsahuje chybějící koagulační faktory. Vzhledem ke schopnosti Warfarinu těžce poškodit plod nesmí být Warfarin užíván v těhotenství.
Xarelto
Jeho účinná složka rivaroxaban blokuje srážecí faktor Xa a má podobné přednosti oproti Warfarinu jako Pradaxa. Opět se využívá v prevenci a léčbě hluboké žilní trombózy, plicní embolie a jako prevence mozkové mrtvice při fibrilaci síní.
Pradaxa
Je nový lék na ředění krve. Účinnou látkou je sloučenina dabigatran, která v jistém bodě blokuje koagulační kaskádu. Mezi výhody patří užívání v tabletkové formě a minimální možnost předávkování při správném užívání. Pradaxa se používá při prevenci a léčbě hluboké žilní trombózy, plicní embolie a jako prevence mozkové mrtvice při fibrilaci síní. Velkou výhodou Pradaxy je existence speciální protilátky, která může v případě nutnosti účinek Pradaxy téměř okamžitě vyrušit (preparát Praxbind).
Eliquis
Účinnou látkou je sloučenina apixaban, která blokuje faktor X koagulační kaskády. Kvůli nižšímu výskytu krvácivých komplikací se tento preparát stává velmi oblíbeným a využívá se při prevenci a léčbě hluboké žilní trombózy, plicní embolie a jako prevence mozkové mrtvice při fibrilaci síní.
Lixiana
Lixiana je nový lék (od roku 2016) ve fázi klinických zkoušek, který patří mezi léky na ředění krve. Účinnou látkou je sloučenina edoxaban. Edoxaban funguje jako přímý inhibitor koagulačního faktoru Xa. Svým působením tedy edoxaban blokuje koagulační (srážecí) kaskádu a tím dosahuje efektu omezení krevní srážlivosti. Lixiana bude využívána v prevenci hluboké žilní trombózy u pacientů po ortopedických operacích, dále pak jako lék ředící krev u pacientů s fibrilací síní a u nemocných s již vzniklou hlubokou žilní trombózou a plicní embolií. Neléčená fibrilace síní ohrožuje pacienta vznikem krevních sraženin v srdci, které mohou zp
V naší poradně s názvem UZIVANI WARFARINU A VITAMIN D se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Miroslav švejda.
Dobry den uzivam warfarin 5mg dene muzu uzivat vitamin d dekuji za odpoved Svejda M,
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Podle slov doktora farmacie Lukáše Dobrovolného, může vitamín D zvyšovat účinky Warfarinu. Pan doktor zároveň uvádí, že pacienti s Warfarinem nemají užívat vyšší dávky vitamínu D než 400 IU (=10µg) denně. V každém případě bude vhodné, když si o léčbě vitamínem D promluvíte se svým lékařem a naplánujete její začátek, aby lékař mohl vyhodnotit vliv vitamínu D na léčbu Warfarinem právě ve vašem případě.
Zibor se většinou aplikuje podkožně do kůže břicha nebo do stehen. Zibor se nesmí nikdy podat do svalu, protože by mohl způsobit krvácení do svalu.
Než si poprvé aplikujete injekci, budete poučeni o správném způsobu použití tohoto léku a o správném postupu samostatného podání injekce.
Toto poučení by měl poskytnout lékař nebo jiný kvalifikovaný zdravotnický pracovník.
Postupujte podle následujících kroků:
Umyjte si důkladně ruce a posaďte se nebo si lehněte do pohodlné polohy.
Vyberte si oblast v okolí pasu, nejméně 5 cm od pupku a od stávajících jizev nebo modřin, a pečlivě očistěte kůži v této oblasti.
K podání injekce používejte každý den jiné místo, například jeden den do levého boku, další den do pravého boku.
Sejměte kryt z jehly Ziboru.
Aby se zajistila sterilita jehly, ujistěte se, že se jehla ničeho nedotýká.
Předplněná injekční stříkačka je nyní připravena k použití.
Před injekcí nevytlačujte pístem vzduchové bubliny, protože by mohlo dojít ke ztrátě léku.
Uchopte injekční stříkačku do jedné ruky a palcem a ukazováčkem druhé ruky opatrně stlačte očištěnou oblast kůže tak, aby se vytvořila kožní řasa.
Vpíchněte jehlu v celé délce kolmo (v úhlu 90°) do kožní řasy.
Stlačte píst a po celou dobu injekce přidržujte kožní řasu v dané pozici.
Vytáhněte jehlu kolmým pohybem nahoru a uvolněte kožní řasu.
Nemasírujte kůži v místě vpichu jehly. Předejdete tak vzniku modřin.
Nepokoušejte se nasadit kryt jehly zpět na injekční stříkačku. Vyhoďte injekční stříkačku (jehlou napřed) do nádoby na ostré předměty, uzavřete důkladně víko nádoby a umístěte ji mimo dosah dětí.
Injekce se Ziborem jsou již předpřipravené, to znamená, že si člověk vpíchne celý obsah lékařem předepsané injekce. Jehlička je velmi drobná, aplikace nebolí, někdy však může trochu štípat a při opakovaném podání se v místě vpichů mohou začít tvořit modřiny.
V naší poradně s názvem SERRAPEPTÁZA A PRADAXA ZKUŠENOSTI se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Gabriela.
Dobry den, prosim, je mozne Serrapeptazu 250 000 IU uzivat pocas uzivania Pradaxi?
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Serrapeptáza je proteolytický enzym (proteáza) produkovaný nepatogenní enterobakterií Serratia sp. E-15, nyní známý jako Serratia marcescens ATCC 21074. Tento mikroorganismus byl původně izolován koncem 60. let a od té doby se nepodařilo důvěryhodně prokázat jeho léčivé účinky. Existují jen malé neprůkazné studie s jeho použitím a žádná z nich se nevěnuje kontraindikaci s Pradaxou (dabigatran). Nelze tedy s jistotou říci, že nebude mít žádný vliv na léčbu Pradaxou. Pokud chcete být první, kdo to vyzkouší, informujte o tom svého lékaře, aby během této souběžné léčby kontroloval vliv na srážlivost krve.
V naší poradně s názvem SERRAPEPTÁZA A PRADAXA ZKUŠENOSTI se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Cempírek.
Serrapeptáza je proteolytický enzym (proteáza) produkovaný nepatogenní enterobakterií Serratia sp. E-15, nyní známý jako Serratia marcescens ATCC 21074. Tento mikroorganismus byl původně izolován koncem 60. let a od té doby se nepodařilo důvěryhodně prokázat jeho léčivé účinky. Existují jen malé neprůkazné studie s jeho použitím a žádná z nich se nevěnuje kontraindikaci s Pradaxou (dabigatran). Nelze tedy s jistotou říci, že nebude mít žádný vliv na léčbu Pradaxou. Pokud chcete být první, kdo to vyzkouší, informujte o tom svého lékaře, aby během této souběžné léčby kontroloval vliv na srážlivost krve.
Zdraví Cempírek!
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Gabriela.
Dobry den,
tak som sa rozhodla skusit to a zistit, ci je mozne uzivat sucasne Serrapeptazu 250 000 IU 1x denne a Pradaxu 150mg 2x denne. Po 5 dnoch uzivania, som bola na hematologii na krvnych testoch a vysledky krvi podla vyjadrenia lekara, mam perfektne. Podla vysledkov ziadna kontraindikacia nenastala. Mozno to pomoze pri rozhodovani aj niekomu inemu.
Podobně jako všechny léky může mít i přípravek Zibor nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého. Přestaňte používat přípravek Zibor a informujte neprodleně lékaře nebo zdravotní sestru (nebo vyhledejte okamžitě nejbližší pohotovost nebo příjmovou ambulanci nemocnice), pokud se u vás vyskytne některý z níže uvedených nežádoucích účinků.
Časté (mohou postihnout až 1 z 10 pacientů):
Neobvyklé nebo neočekávané krvácení, například krev v moči a/nebo ve stolici.
Vzácné (mohou postihnout až 1 z 1 000 pacientů):
Závažné snížení počtu krevních destiček (trombocytopenie II. typu), které může vést k tvorbě modřin, krvácení v ústech, krvácení z dásní a nosu, kožní vyrážce.
Tmavě zbarvené, bolestivé postižení kůže v místě vpichu (kožní nekróza).
Intraspinální hematomy po spinální nebo epidurální anestezii (bolest zad, snížená citlivost a slabost dolních končetin, dysfunkce střev nebo močového měchýře). Tyto hematomy mohou způsobit neurologická poškození různého stupně, včetně dlouhotrvající nebo trvalé paralýzy.
Závažné alergické reakce (zvýšená teplota, zimnice, dušnost, otok hlasivek, malátnost, pocení, kopřivka, svědění kůže, nízký krevní tlak, návaly horka, zarudnutí obličeje, ztráta vědomí, zúžení průdušek, otok hrtanu).
Ostatní nežádoucí účinky: Velmi časté (postihují více než 1 z 10 pacientů):
Tvorba modřin, skvrny na kůži, svědění a bolestivost v místě vpichu jehly.
Časté (mohou postihnout až 1 z 10 pacientů):
Mírné a dočasné zvýšení určitých enzymů (transamináz), které se prokáže v krevních testech.
Méně časté (mohou postihnout až 1 ze 100 pacientů):
Mírné a přechodné dočasné snížení počtu krevních destiček (trombocytopenie I. typu), které se prokáže v krevních testech.
Přepočítávací koeficient u aktuálně dodávaného nystatinu je 6650 IU/1 mg, z toho vychází, chcete-li standardní dávku 500 000 IU na 1 tobolku, 75,19 mg nystatinu na 1 tobolku, tj. na receptu místo „Nystatin 0,05“ by mělo být (lehce zaokrouhleno) „Nystatin 0,075“. Použije-li se „Nystatin 0,05“, máte v tobolce pouze 332 500 IU.
Celer miřík, někdy též nazývaný cerel, v sobě obsahuje bílkoviny, silice, puriny, glycidy, apiin, cholin, vitamíny B1, B2, PP, a asi 7 mg vitamínu C ve 100 g hmoty; z minerálních látek především vápník, sodík, draslík, hořčík a fosfor.
Klíčovým účinkem vitamínu D je podpora vstřebávání vápníku a fosforu v organismu, a tím přispívání k normální hladině vápníku v krvi. Je proto důležitý pro stavbu kostí, zubů a pro podporu činnosti svalů. Podílí se také na optimálním dělení buněk a podporuje funkci imunity. Podávání vitamínu D se doporučuje při dlouhodobém nedostatku slunečních paprsků, převážně během zimních měsíců. Je vhodný pro děti v období růstu, seniory, ženy v menopauze nebo osoby se zvýšenou fyzickou aktivitou.
Doporučené dávkování: 1 tobolka denně.
Skladování: Na suchém a chladném místě, v uzavřeném obalu, mimo dosah dětí. Minimální trvanlivost do data uvedeného na obalu.
Upozornění: Obsah začněte užívat pouze z nepoškozeného bezpečnostního obalu. Nepřekračujte doporučené denní dávkování. Není určeno dětem do 3 let. Není určeno jako náhrada pestré stravy.
1 ml roztoku (30 kapek) obsahuje 0,5 mg účinné létky Colecalciferolum, což odpovídá 20 000 IU vitamínu D3 (1 kapka obsahuje přibližně 666 IU vitamínu D3). Pomocnými látkami jsou triglyceridy mastných kyselin.
Vitamínové kapičky Vigantol slouží jako prevence před křečemi, které jsou zapříčiněny nízkou hladinou vápníku v krvi. Nedostatek vápníku v krvi člověka může způsobit křivici, měknutí nebo řídnutí kostí, případně může dojít k poruše funkce příštitných tělísek. Vigantol lze zakoupit v lékárně pouze na lékařský předpis.
Vigantol nesmí užívat lidé se zvýšenou hladinou vápníku v krvi či moči. Nevhodné je podávání Vigantolu také u lidí, kteří užívají močopudné léky, trpí aterosklerózou, poruchami srdečních nebo ledvinových funkcí. Užívání olejových kapek Vigantolu nebývá doprovázeno vedlejšími účinky. Nežádoucí účinky může uživatel Vigantolu pocítit při zvýšené hladině vápníku v krvi nebo moči, kdy se může objevit porucha srdečního rytmu, bolest hlavy, pocity na zvracení nebo samotné zvracení. Je-li hladina vápníku v krvi zvýšená dlouhodobě, může se u pacienta objevit snížení hmotnosti, problémy s ledvinovými kameny, nechutenství, pocit žízně a časté močení. Před užíváním Vigantolu by měl být lékař informován o užívání ostatních léků, aby nedošlo ke snižování účinků již užívaných léků. Vigantol snižuje účinky léků, které na sebe vážou například fosfor nebo jsou močopudné.
Vigantol je na rozdíl od Caltrate podáván dětem již od 2. týdne věku novorozence, kdy slouží jako prevence proti křivici. Dávkování je 1 kapka denně, u předčasně narozených dětí jde o 2 kapky denně. Doporučené užívání je po dobu 1 roku, poté by se měl ve 2. roce života dítěte Vigantol užívat pouze v zimních měsících, kdy je snížen příjem vitamínu D ze slunečního záření.
Žena by se před užíváním Vigantolu měla ujistit, že není těhotná, neměla by plánovat těhotenství, neměla by kojit, o tom všem by měl vědět lékař, než ženě Vigantol předepíše. Užívání vitamínu D v těhotenství může poškodit plod, neboť se vitamín D dostane k dítěti přes placentu.
Vigantol obsahuje léčivou látku colecalciferolum (vitamín D3), a to v 1 ml roztoku (40 kapek) 0,5 mg, což odpovídá 20 000 IU vitamínu D3 (1 kapka obsahuje 500 IU vitamínu D3). Další složkou jsou střední nasycené triacylglyceroly. Caltrate pak obsahuje v jedné tabletě 600 mg kalcia (vápníku) ve formě calcii carbonas a 10 mg léčivé látky colecalciferolum (vitamín D3).