Cyklický objem: Vyzkoušejte toto cvičení na stacionárním kole, třikrát týdně. Udržíte svalový objem a ztratíte tuk.
Intenzita - čas
50 % - 1 min.
60 % - 1 min.
70 % - 5 min.
75 % - 15 min.
70 % - 5 min.
60 % - 2 min.
50 % - 1 min.
Program 2
Ustálené spalování: Vhodné pro eliptical, stepper i stacionární kolo. Nastavte si požadovanou intenzitu a té se držte. V první fázi dochází k rozehřátí organismu, v závěru pak ke zchlazení.
Intenzita - čas
50 % - 1 min.
60 % - 2 min.
75 % - 24 min.
60 % - 2 min.
50 % - 1 min.
Program 3
Intenzivní pyramida: Trénink vhodný pro běžecký pás nebo stacionární kolo. Spalujete tak o 25 % tuku více.
Intenzita - čas
50 % - 1 min.
60 % - 1 min.
80 % - 15 min.
60 % - 15 min.
50 % - 1 min.
Program 4
Intervalový závod: Zkuste toto cvičení na běžeckém pásu nebo jiné kardiostanici. Budete spalovat tuk ještě dlouho po sestoupení z pásu.
Intenzita - čas
50 % - 2 min.
60 % - 1 min.
80 % - 1 min.
50 % - 1 min.
85 % - 1 min.
50 % - 1 min.
90 % - 1 min.
50 % - 1 min.
90 % - 1 min.
50 % - 1 min.
90 % - 1 min.
50 % - 1 min.
90 % - 1 min.
50 % - 1 min.
90 % - 1 min.
50 % - 1 min.
90 % - 1 min.
50 % - 1 min.
90 % - 1 min.
50 % - 1 min.
90 % - 1 min.
50 % - 1 min.
90 % - 1 min.
50 % - 1 min.
85 % - 1 min.
50 % - 1 min.
80 % - 1 min.
50 % - 2 min.
Nemusíte měřit každou minutu. Zjistěte si rychlost, při které dosahujete požadované intenzity, a na té se pohybujte.
Cvičení 5
Dělené kardio. Chcete-li minimalizovat nudnost ve vašem tréninku a podpořit spalování tuku, zařaďte ho 3krát denně. Pro každou jednotku můžete použít jiný kardio přístroj.
V naší poradně s názvem UNAVENÁ PLEŤ A NEZDRAVÁ BARVA PLETI - CO TO ZPŮSOBUJE? se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Cempírek.
S největší pravděpodobností jde o nedostatek železa v organizmu. Průměrná spotřeba železa běžného člověka činí 0,5 mg denně, ovšem v době menstruace nebo jiného krvácení se spotřeba železa zvyšuje až na 100 mg denně. Nedostatek železa se projevuje bledostí a nezdravou barvou, slabostí, bolestí hlavy, zrychleným dechem, dále také lámavými nehty, špatnými vlasy a bolavými koutky úst. Železo lze doplňovat pomocí potravin obsahujících hodně železa jako je například melasa, telecí a hovězí játra, sušené meruňky, ořechy, rozinky, pšeničné klíčky a otruby. Dále lze železo do organizmu doplňovat i tabletami. Zde je však nutno myslet na to, že naše tělo z takových potravinových doplňků vztřebá jen přibližně 10% a je zapotřebí to podpořit 500mg vitamínu C a stopové mědi. Takovýto potravní mix doporučuji užívat po dobu 50 dní, pak 20 dní pauza a pak zase 50 dní užívání mixu.
Zdraví Cempírek!
Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.
Přesto mám průměrný denní tlak 160/85. Je mi 67 let a mám k tomu cukrovku II. typu s dalšími léky i inzulínem.
Můžete mi, prosím , říci svůj názor na výběr léků a co případně změnit.
Děkuji!!
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Určitě existuje i jiná kombinace, ale v žádném případě to nelze takto na dálku určit, natož pak měnit léčbu. K přesnému stanovení nejlepší léčby je zapotřebí znát celý váš zdravotní stav. Pokud si myslíte, že vás váš lékař neléčí optimálně, tak můžete zkusit ordinaci jiného internisty. Konec konců platí staré pořekadlo "Více hlav více ví".
MYDOCALM 50 MG (MYDOCALM 150 MG) obsahuje tolperisoni hydrochloridum 50 mg (150 mg) v 1 potahované tabletě.
MYDOCALM 50 mg: bílé nebo téměř bílé kulaté bikonvexní potahované tablety, z jedné strany označené „50“.
MYDOCALM 150 mg: Tmavě hnědé potahované tablety čočkovitého tvaru, téměř bez zápachu, označené „150“.
Terapeutické indikace
Akutní, případně dlouhodobé léčení zvýšeného tonu kosterních svalů, vyvolaného organickými neurologickými poruchami (spastickou monoparézou a hemiparézou po cerebrovaskulární příhodě, roztroušenou sklerózou, myelopathií, zraněním míchy). Jako adjuvantní dlouhodobé léčení při rehabilitaci pacientů se spastickou parézou, aby se usnadnila léčebná gymnastika. Speciální pediatrické indikace jsou Littleova choroba (spastická paralýza) a jiné encefalopatie provázené dystonií. Léčení zvýšeného tonu kosterních svalů, vyvolaného degenerativními chorobami pohybového systému, například artrózou velkých kloubů, spondylózou, spondylartrózou, diskopatií. Mimoto se nezávisle na předchozích indikacích používá i k léčení obliterujících cévních chorob (obliterující arteriosklerózy, diabetické angiopatie, obliterující trombangiitidy, Raynaudovy choroby) a poruch vyvolaných postižením cévní inervace (akrocyanózy, intermitentní angioneurotické dysbazie). Přípravek je určen pro dospělé a mladistvé, MYDOCALM 50 MG i pro děti od 3 let.
Dávkování a způsob podání
Dospělí a mladiství: MYDOCALM potahované tablety mají vysoký terapeutický index. Užívají se per os. Doporučená denní dávka je 150–450 mg, rozděleno do tří jednotlivých dávek podle individuálních potřeb a tolerance pacienta. Tyto dávky je možné užívat i dlouhodobě (několik měsíců i let) bez redukce dávkování. U starších lidí není nutná redukce ani modifikace dávkování, i pacienti vyššího věku dobře snášejí uvedené doporučené dávky. Podle dostupných údajů není třeba žádná úprava dávkování při snížené funkci jater nebo ledvin. Ačkoli potrava podle klinických zkušeností neovlivňuje účinnost MYDOCALMU, doporučuje se jako obecné pravidlo užívat tablety před jídlem.
Děti: MYDOCALM 50 MG potahované tablety nepředstavují vhodnou lékovou formu pro zahájení léčby u dětí. U dětí od 3 do 6 let se na začátku léčby podává celodenní dávka 5 mg/kg tělesné hmotnosti a od 6 do 14 let celodenní dávka 2–4 mg/kg tělesné hmotnosti, obvykle rozděleně do tří jednotlivých dávek. U dětí při Littleově chorobě je obzvlášť důležité individuálně upravené dávkování, protože děti mohou tolerovat i celkové denní dávky 100–600 mg MYDOCALMU, tedy mnohem více, než je obecně doporučovaná denní dávka. MYDOCALM se také může dětem podávat jako dlouhodobá terapie po měsíce anebo i léta.
Kontraindikace
MYDOCALM potahované tablety se nesmí podávat pacientům s myastenií gravis, dále se známou přecitlivělostí vůči kterékoli složce přípravku. Přípravek MYDOCALM 150 MG potahované tablety není určen pro podání dětem vzhledem k nemožnosti dělení tablet.
Zvláštní upozornění a zvláštní opatření pro použití
Při projevech přecitlivělosti na přípravek (svědění, zčervenání, vyrážka, dušnost) se musí užívání přípravku přerušit. Lehké projevy přecitlivělosti obvykle vymizí po snížení dávky tolperisonu.
Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce
Vzájemně se zesilují myorelaxační účinky tolperisonu a jiných látek s centrálně myorelaxačními a sedativními účinky (například benzodiazepinů). Při takových kombinacích je třeba redukce dávek. Tolperison aditivně zesiluje účinky některých analgetik, zejména niflumové kyseliny. Při kombinaci proto může být vhodné snížení dávek analgetika.
Těhotenství a kojení
Studie na zvířatech ukázaly embryotoxické účinky tolperisonu u potkanů v denních dávkách 500 mg/kg, u králíků v denních dávkách 250 mg/kg. Teratogenní účinky nalezeny nebyly. Studie o účincích tolperisonu v graviditě u člověka nejsou k dispozici. Není známo, zda se tolperison vylučuje do mateřského mléka. V období těhotenství a v době kojení se doporučuje podávat MYDOCALM jen tehdy, pokud je to bezpodmínečně nutné.
Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje
Na základě sledování u zdravých dobrovolníků lze zařadit MYDOCALM mezi látky s nepravděpodobným ovlivněním pozornosti při řízení motorových vozidel a při obsluze strojů.
Nežádoucí účinky
Na základě více než 80 klinických studií na více než 7 000 pacientech lze uzavřít, že MYDOCALM se dobře snáší a frekvence nežádoucích účinků je nižší než 2 %. Zřídka se objeví abdominální diskomfort a nauzea. Vzácné jsou i nežádoucí účinky ovlivněním CNS, jako jsou závratě, svalová slabost a únava. Někdy se vyvine mírná hypotenze. Nežádoucí reakce se vyskytnou vzácně, bývají mírné a obvykle mizí po snížení dávky. Vzácně se může objevit přecitlivělost (pruritus, erytém, exantém, dušnost). Vznikne-li reakce přecitlivělosti, je třeba ukončit další aplikaci přípravku a přiměřenými postupy zvládnout nežádoucí reakci.
Předávkování
V pokusech na zvířatech se akutní toxicita po p.o. podání tolperisonu projevila ataxií, tonickoklonickými křečemi, dušností a paralýzou dechu. O předávkování MYDOCALMU u člověka nejsou k dispozici dostatečné údaje, tolperison má vysoký terapeutický index. Nejvyšší denní dávka známá z literatury je 800 mg, a ta nevyvolala toxické účinky u dospělých. U dětí mohou vysoké dávky (300–600 mg denně) vyvolat zvýšenou dráždivost.
Farmakodynamické vlastnosti
Tolperison je centrální myorelaxans. ATC skupina: M03BX04.
Mechanismus jeho účinku není plně objasněn. Má vysokou afinitu k nervové tkáni, nejvyšších koncentrací dosahuje v mozkovém kmeni, ve spinální míše a periferním nervstvu. Chemickou strukturou se tolperison blíží lidokainu a podobně jako lidokain má i stabilizační účinek na membrány ve tkáních uvedených výše. Jeho účinky se rozvíjejí na třech úrovních:
Tolperison stabilizuje buněčnou membránu neuronů a tím potlačuje nadměrné akční potenciály a zabraňuje patologickému zvýšení svalového tonu. Může inhibovat i algické impulzy z periferie, o nichž je známo, že často vyvolají různé motorické a vegetativní reflexy, které vedou ke zvýšení svalového tonu.
Tolperison v úměrně podané dávce snižuje zvýšenou monosynaptickou a polysynaptickou aktivitu a vrací ji na fyziologickou úroveň.
Tolperison snižuje retikulo-spinální facilitaci v mozkovém kmeni a potlačuje experimentální decerebrační rigiditu různých typů. Snížení supraspinální facilitace přispívá ke snížení zvýšeného svalového tonu.
Pro možnost ovlivnění výdeje transmiteru z presynaptických zakončení svědčí jen nepřímé podklady, stejně jako pro možnost ovlivnění vápníkových kanálů, slabého spazmolytického a adrenolytického efektu.
Farmakokinetické vlastnosti
Po perorálním podání se tolperison rychle a téměř kompletně absorbuje z tenkého střeva. Plazmatická hladina tolperisonu vrcholí za 0,5–1 hodinu po požití potahovaných tablet MYDOCALM. Biologická dostupnost je po perorálním podání u člověka zhruba 20%, což je dáno vysokým first-pass efektem. V pokusech na zvířeti lze prokázat vysokou koncentraci podaného tolperisonu v diencefalu, pontu a oblongátě a eliminačních orgánech – játrech a ledvinách. U člověka je celková plazmatická clearance 1,9 + 0,4 l/hod/kg. Eliminační poločas tolperisonu je cca 2,5 hod. Tolperison se intenzivně metabolizuje v játrech a ledvinách, především oxidací na 4´-CH3 skupině. O farmakologické aktivitě metabolitů nejsou údaje. Tolperison i jeho metabolity se téměř kompletně vylučují ledvinami, 98 % podané dávky se vyloučí močí během 24 hodin. Méně než 0,1 % podané dávky se vyloučí v nezměněné formě, ostatek ve formě metabolitů.
Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti přípravku
V pokusech sledujících subakutní a chronickou toxicitu p. o. tolperisonu u potkanů a psů se jako nejvyšší netoxická dávka ukázala dávka zhruba 200 mg/kg denně; ta je ve srovnání s lidskou terapeutickou dávkou dostatečně vysoká.
V naší poradně s názvem MAST se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Eva.
prosim zná někdo přesné dávkováni na smrkovou mast Děkuji
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Příprava smrkové masti je jednoduchá. Nejdříve si připravíte nasycený olej a to tak, že do dvou třetin uzavíratelné sklenice vložíte kusy smrkové smůly, které zalijete do plného obsahu sklenice oblíbeným olejem, uzavřete a uchováte při teplotě 40 až 50 stupňů Celsia, dokud se smůla do oleje nerozpustí. To může trvat i několik dní. Pomoci smůle v rozpouštění můžete častým zatřesením se sklenicí. Nasycený olej pak smícháte s včelím voskem v poměru 2 lžíce vosku na 230 ml nasyceného oleje a přivedete k teplotě, kdy budete moci smíchat olej s voskem dohromady, obvykle 50 °C. Pak hned ještě teplé slijete do sterilní skleněné uzavíratelné nádoby, kterou uzavřete až po vychladnutí obsahu.
Dávkování: 1 lžičku směsi na 1 hrnek vody. Vařit 3 minuty a pít 2x denně před snídaní a večeří.
Čisticí čaj
Složení:
25 g pelyňku
řepík
50 g kořenů pampelišky
květ měsíčku, meduňky
semeno lichořeřišnice větší
Dávkování: 1 polévkovou lžíci směsi zalít 1/4 litrem vroucí vody a nechat vyluhovat 8 minut. Užívat 2x denně (ráno a večer) 20 minut před jídlem. Zpočátku může být tmavá moč (asi 5 dní), asi v barvě „světlé kávy“ – jde o čištění organismu.
Čaj na překyselení ledvin
Překyselení ledvin vzniká, když ledviny nestačí vylučovat z těla kyseliny a toxické látky a vylučují čpavek.
Složení:
50 g pampelišky
květ černého bezu
lipový květ
kůra bílé vrby
zlatobýl
kořeny jehnice trnité
řebříček
třezalka
100 g fazolových lusků
Dávkování: 1 lžičku směsi na hrnek vody, vařit 3 minuty a pít 3x denně šálek 30 minut před jídlem.
V naší poradně s názvem KOŽNÍ VYRÁŽKA U FENY. se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Miluse krivanova.
Tuto vyrážku má fena již 3 týdny.již měla antibiotika od veter.,má to v tříslech na jedné straně.prosím o radu.i krmivo jsme zmněnili.dekuji. Uživatel rovněž přidal ke svému příspěvku i obrázek, který můžete vidět, když kliknete na tento odkaz přiložený obrázek.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Budete muset ještě zajít k veterináři a informovat ho o tom, že antibiotika nezabrala a hledat příčinu někde jinde. Na místě může být alergie na nějaké látky, které se mohly na fenku přenést z trávy. Rovněž bude potřeba vyloučit parazita, například demodex popřípadě lépe identifikovat bakterii a použít jiná účinná antibiotika. Jako domácí léčbu můžete zkusit smíchat organický jablečný ocet - v poměru 50/50 s vodou a zastříknout postižené místo několikrát za den. K tomu použijte obklady namočené v odvaru z měsíčku lékařského a z vodilky kanadské. Vodilka kanadská má antibakteriální účinek a omezuje svědění. Měsíček lékařský zase sklidňuje podrážděnou pokožku.
Alespoň po dobu jednoho týdne zaznamenávejte svůj jídelníček, konzultujte jej s lékařem, který vám Warfarin předepisuje. Svého lékaře také předem informujte o každé závažnější změně své diety.
Dobrým příkladem rovnoměrného příjmu potravin s vitaminem K může být jedna porce směsi salátových lístků na oběd, jedna porce zeleniny bohaté na vitamin K v průběhu dne a jeden šálek zeleného čaje, ostatní potraviny by měly být vybírány jen mezi středními a nízkými zdroji vitaminu K.
Níže uvedený jídelníček je pouze orientační a vždy záleží na individuálním stavu jednotlivce. Káva k snídani je povolena.
Pondělí
Snídaně:
ovesná kaše (60 g vloček, 250 ml polotučného mléka, v případě potřeby voda), 1 lžíce čekankového sirupu a hruška (100 g)
Přesnídávka:
ovocný salát (100 g ananasu, 50 g banánu, 10 g dýňových semen)
Oběd:
mrkvová polévka (250 ml), rizoto s vepřovým masem (220 g) a sýrem (20 g), okurkový salát či kyselé okurky (100 g)
Svačina:
bílý řecký jogurt (100 g), černé olivy (3 ks), sušená rajčata (2 ks), lněné krekry (3 ks)
Večeře:
rybí filé na rajčatech (150 g), dýňovo-bramborové pyré (200 g)
Úterý
Snídaně:
2 menší celozrnné rohlíky (120 g), tvarohová pomazánka s kapií a červenou paprikou (150 g)
Přesnídávka:
takzvaná studentská směs (10 g hrozinek, 10 g sušených brusinek, 10 g kokosových plátků, 10 g mandlí)
Oběd:
gulášová polévka (250 ml), žemlovka s tvarohem a jablky (300 g)
Svačina:
acidofilní mléko (150 ml) se strouhanou okurkou (100 g), drceným pepřem a česnekem, půl dalamánku
smoothie (menší jablko, mrkev, 10 g slunečnicových semínek)
Oběd:
grilovaný losos (100 g) s pečenou zeleninou (mrkev, celer, petržel, dýně, červená řepa), brambory (200 g), jogurtový dip s pepřem (je možná i majonéza, jedna malá lžička na dochucení, cca 50 ml)
fazole s mletým masem (80 g fazolí, 50 g hovězího masa, 100 g sterilovaných rajčat, 20 g cibule), celozrnná tortilla (2 ks), paprikový salát (100 g)
Sobota
Snídaně:
lívance z kefíru s žitnými vločkami a strouhaným jablkem (6 ks), pokapané javorovým sirupem a ozdobené vyšlehaným tvarohem s mákem či sezamem (1 lžička, cca 80 g)
Přesnídávka:
pomerančový džus (200 ml), pekanové ořechy nebo kustovnice (10 g)
Oběd:
květáková polévka (250 ml), guláš z vepřového masa s hráškem (200 g), bramborová kaše (200 g)
Ve svém příspěvku DOTAZ NA OBNOVENÍ EREKCE PO ROBOTICKÉM OPERATIVNÍM ODSTRANĚNÍ PROSTATY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel František Bourač.
Jak jste uvedl pane Vencle pokud Vám je 50 let šanci máte na obnovení erekce velkou, sám jsem to v 50 letech zažil.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Josef Jendek.
Dobrý den pane Vencle byl jsem s Vámi na operaci v Brně. Mám podstatné zlepšení erekce od operace prostaty v srpnu tohoto roku. Jsme zhruba ve stejném věku, mě je jak víte 49 let a erekce se mi vrací. Osobně to spolu probereme.
U dětí je namístě mimořádná obezřetnost. Vystavování dětské pokožky slunci výrazně přispívá ke vzniku rakoviny kůže v pozdějším věku. Kojenci a malé děti by neměli být vystavováni přímému slunci vůbec. Děti by vždy měly nosit ochranné oblečení a klobouček, který kryje jak ušní boltce, tak zátylek. Pro děti vždy používejte opalovací přípravek s vysokou nebo velmi vysokou ochranou.
Často se doporučuje pro malé děti používání opalovacích přípravků s takzvanými minerálními filtry, které mají být méně „chemické“ než jiné filtry. Existuje zde ale problematická možnost dosažení vysoké ochrany. Účinná ochrana dětí před účinky slunečního záření je důležitější než použití „nechemických“ filtrů.
Při volbě opalovacího přípravku vhodného pro děti je dobré rozmyslet si, jak a kde ho budete používat. Pokud trávíte dovolenou u vody a vaše děti v ní jsou většinu času, rozhodněte se pro některý z kvalitních vysoce voděodolných přípravků, například Ladival Mléko na ochranu proti slunci 50+. Úspornou a neméně kvalitní volbou je Cien Sun Opalovací sprej For Kids 50. Mezi voděodolnými přípravky s vysokou ochranou značek drogerií jako Rossmann se osvědčily Sunozon Opalovací mléko pro děti OF 50 a z dm Sundance Kids Sonnenspray 50. Nákup drahé, reklamou a lékárníky protežované kosmetiky v lékárnách, jako je Avène Minerální mléko SPF 50+ nebo Daylong Kids SPF 50, neznamená sázku na jistotu.
Ve svém příspěvku SENIOŘI DO RAKVE??? se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Senior.
Není (možná pro jistotu) uvedeno jaký "humanista" text vyplodil. Pokud je mi 65 let, jsem asi "out" a patřím na krchov. Nuže chyba lávky "bílé pláště". Práve senioři 65+ jsou nejlepšími dojnými kravami pro vaše živitele a sponzory , totiž drogové kartely farmaceutických firem. Jejich lačné prsty se patrně uplatňují i ve WHO a jiných, seriozně se tvářících instotucích když snižuj" tolerance, rozmezí, kritickou hladiny a ostatní různé "trashhold" tak aby již os mládí bylo "z pohledu moderní meducíny" oprávněné cpát do lidí prášky. Pozorný student chemie se již možná na základní škole dozví, jaká koncentrace "účinné látky je v roztoku pokud je objem rozpouštědla (př. vody) 50 nebo 100 litrů (2x více). Recepisy se však produkují jak pro 50 kilové mladé ženy tak i pro 100 kg vysloužilé sportovce jedním vrzem.
Nu což nezbývá než hledat dále
senior
Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.
Charakteristickým rysem osteoporózy je její pomalý a často bezpříznakový vývoj. Toto onemocnění je někdy dlouhou dobu bezbolestné nebo se může projevovat jen pobolíváním v zádech. Prvním příznakem může být až náhlá bolest zad při zlomenině obratle či postupné snižování výšky a zakulacení zad. Každá zlomenina snižuje kvalitu života nemocných a významně zvyšuje riziko další zlomeniny. Ne onemocnění se bohužel přijde většinou až s první zlomeninou. Nejčastěji dochází ke zlomenině hrudních a bederních obratlů.
Pro vstřebání vápníku z potravy, případně léčivých přípravků nebo doplňků stravy, je důležitý vitamin D. Ten je nezbytný i pro svaly a svalovou koordinaci, čímž navíc snižuje riziko pádů a zlomeniny kostí. Nedostatek vitaminu D v dětství se projevuje jako křivice, v dospělosti pak jako osteomalacie, takzvané měknutí kostí. Nedostatek vitaminu D zvyšuje riziko vzniku osteoporózy.
Vitamin D se tvoří v kůži po vystavení pokožky slunci, tedy ultrafialovému B záření. K zajištění dostatku vitaminu D obvykle stačí na 10–15 minut denně vystavit svůj obličej a paže slunci (mimo dobu, kdy je sluneční záření nejintenzivnější, tj. mezi 10–15:00). Vitamin D lze získat i potravou. Potrava s obsahem vitaminu D nabývá na významu zvláště v zimě, kdy se nevystavujeme slunci. Lidé starší 60 let a jedinci se zvýšeným rizikem osteoporózy by měli především v zimním období užívat přípravky s obsahem vitaminu D, protože velmi často trpí jeho nedostatkem.
Doporučený denní příjem vitaminu D je 400 IU do 50 let věku a 800 IU nad 50 let věku.
Vyšší riziko osteoporózy mají ženy po menopauze, kdy dochází ke snížení produkce ženských pohlavních hormonů (estrogenů a progesteronu). 40–50 % žen ve věku nad 50 let utrpí během svého života zlomeninu v důsledku osteoporózy. Osteoporózou jsou dále ohroženy osoby s nízkou tělesnou hmotností, s malou fyzickou zátěží, kuřáci, konzumenti nadměrného množství alkoholu, lidé s rodinným výskytem osteoporózy, pacienti užívající pravidelně některé léky (například glukokortikoidy) či lidé trpící některými chronickými onemocněními.
Novou možnost pro všechny pacienty s osteoporózou představuje nový preparát. Jedná se o lék s dlouhodobým účinkem, který se podává pouze 1x ročně. Na rozdíl od týdně či měsíčně podávaných tablet nedráždí zažívací ústrojí, protože jeho podávání je nitrožilní, formou infuze.
Ve svém příspěvku KRKAVICE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jiří.
Dobrý den,
po všech vyšetření se zjistilo že mám 100% ucpánou levou krkavici, bez následků.
Můj dotaz je co dál? Je možná nebo nutná operace? Co se děje s cevou a žílami za ucpávkou? Je možné že se ucpání uvolní a když ano nehrozí vykrvácení?
Omlouvám se mám spoustu otázek, na neurologii kam chodím na vyšetření mi
řekly -Teď už nic- Proto ta nejistota. Děkuji za odpověď Jiří T.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Anna Miklová.
Dobrý den,chtěla by se zeptat,zda je nutná operace pravé krkavice,která je ucpaná do 50%. Diagnoza- Kinking ICA bilat. vpravo dvojitý do 50 %,patrné ATS v odstupu vpravo,s lipid.hypoechogenitami. Plát v odstupu,síla 0,08-0,13-0,15 cm,délka 0,9 cm.
Chodím na kontroly.V případě točení hlavy,hned mám přijít.Mám obavy,aby to nebylo pozdě.Jestli je možné nějak tomu předejít.
Selen se v potravinách objevuje v různém množství, některé potraviny ho nemají vůbec, některé ho mají přehršel. Následující seznam uvádí, které potraviny selen obsahují i v jakém množství. Množství selenu je v potravinách nerovnoměrné a ovlivňuje ho mnoho faktorů, jako je například obsah selenu v půdě. Jak z následující tabulky vyplývá, nejvíce selenu se nachází v některých druzích ořechů, dále i v mase, vnitřnostech, v rybách a v mořských plodech a mořských řasách. Sloučeniny selenu obsažené v rostlinných potravinách (selenomethionin) a v živočišných potravinách (selenocysteinu) dokáže lidské tělo využít téměř na sto procent.
V naší poradně s názvem JAK ZABÍT SVRAB se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Alena Fričová.
dobrý den , chci se zeptat jak dlouho přežívá zákožka bez hostitele.dekuji.fričová.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Bez hostitele svrab obvykle nepřežije déle než 48-72 hodin. Svrab také umře, pokud bude vystaven teplotě 50 °C po dobu 10 minut. Takže všechno do pytlů a šup s tím do sauny. Sauna je větší než trouba a vejdou se do ní i rozměrnější věci, jako je sedačka, matrace a podobně. Při prohřívání je třeba brát ohled, že chvíli trvá než se celý předmět prohřeje na teplotu 50 °C a v ní pak ještě musí zůstat po dobu oněch deseti minut.
Stravování při cukrovce se velmi podobá stravě, která se obecně doporučuje při zdravém stravování nebo při středomořské dietě. Recepty by měly být vždy lehké a zároveň výživné. Nejlepší je poradit se o stravě s dietní sestrou (nutriční terapeut) nebo diabetologem. Poradí vám, co a jak byste měli dělat, aby počínající cukrovka byla v mezích normy.
Plněná rajčata
Ingredience: 4 velká tvrdá rajčata, 120 g drůbežího masa, 20 g rýže, 20 g oleje, 1 vejce, sůl
Postup: Z umytých rajčat seřízneme vršky a vydlabeme dužinu. Omytou rýži udusíme doměkka v osolené vodě, smícháme s mletým drůbežím masem, osolíme, přidáme rozšlehaná vejce a dobře promícháme. Vzniklou směsí naplníme vydlabaná rajčata, přikryjeme zkosenými vrchy a naskládáme do olejem vymazané nádoby. Podlijeme horkou vodou a pod pokličkou dusíme. Vydlabanou dužinu rozvaříme, prolisujeme a přidáme do šťávy k rajčatům.
Těstoviny s houbami
Ingredience: 40 g syrových těstovin, 1 vejce, 150 g mražených hub (možno použít také čerstvé), 30 g cibule, 5 ml oleje, sůl, pepř, pažitka
Postup: Nejdříve dáme vařit těstoviny podle návodu a mezitím, co se nám vaří těstoviny, orestujeme v pánvi na oleji najemno pokrájenou cibuli. Poté přidáme mražené houby a podusíme, dokud zcela nepovolí. Přidáme uvařené scezené těstoviny a promícháme. Nakonec směs zalijeme rozkvedlaným vejcem, osolíme, opepříme a celé mícháme, dokud se vejce neusmaží. Servírujeme posypané pažitkou.
Čočková polévka
Ingredience: 40 g červené čočky, 30 g čerstvé mrkve (1/2 menší), 30 g červené cibule (1 malá), 30 g syrových brambor (1 malá), 7 ml oleje (1 polévková lžíce), 30 g kysané smetany (10 % tuku), zeleninový vývar
Postup: Na lžíci oleje osmahneme pokrájenou cibulku a po chvíli přidáme mrkev nakrájenou na kolečka. Chvilku restujeme a poté zalijeme zeleninovým vývarem. Přivedeme k varu a vsypeme propláchnutou červenou čočku (červená čočka se nemusí předem namáčet). Oloupeme menší bramboru a nastrouháme ji najemno do polévky kvůli zahuštění. Pokud jsme zeleninový vývar neměli osolený, polévku nyní osolíme, okořeníme červenou paprikou a trochou chilli (dle chuti). Necháme vařit pod pokličkou do změknutí čočky (asi 20 minut) a můžeme servírovat. Hotovou polévku zdobíme lžící kysané smetany. Tato polévka se hodí i jako hlavní chod. Díky čočce je bohatá jak na bílkoviny, tak na cennou vlákninu.
Kuřecí prso
Ingredience: 1 menší kuřecí prso (cca 170 g), 30 g cibule, 150 g syrových brambor, 80 g mrkve, 2 stroužky česneku, sůl, pažitka, rozmarýn
Postup: Kuřecí prso omyjeme, osolíme a vložíme do zapékací misky. Přidáme na proužky nakrájenou cibuli, pokrájený česnek a podlijeme trochou vody. Dáme péct zakryté do trouby vyhřáté na 170 °C, a to přibližně na 30 minut (po 30 minutách dopékáme 10–15 minut již odkryté). Mezitím si uvaříme oloupané brambory s celou mrkví. Jakmile jsou brambory s mrkví uvařené, scedíme vodu, mrkev dáme stranou a brambory rozšťoucháme a promícháme s nasekanou pažitkou. Servírujeme na talíř do kulaté formičky. Na brambory navrstvíme rozšťouchanou mrkev a formu odebereme z talíře. K příloze servírujeme upečené kuřecí prso na cibulce a česneku. Zdobíme rozmarýnem.
Hovězí s rýží
Ingredience: 500 g libové hovězí kýty, 500 g mražených hub (možno také použít předem uvařené či sušené houby), 150 g cibule, 30 ml oleje, 150 g syrových brambor (na zahuštění), 225 g rýže Basmati (syrové), sůl, pepř
Postup: Na oleji dozlatova osmahneme najemno pokrájenou cibuli a poté k ní přidáme na kostky nakrájené maso, které necháme ze všech stran hezky orestovat. Celý základ osolíme, opepříme a zalijeme vodou. Takto dusíme do změknutí masa. Jakmile je maso měkké, vložíme mražené houby a ještě chvilku povaříme. Nakonec omáčku zahustíme najemno nastrouhanými oloupanými bramborami. Za občasného míchání necháme brambory rozvařit, čímž se omáčka zahustí. Podáváme s uvařenou rýží.
Vepřová panenka
Ingredience: 120 g vepřové panenky, 150 g mraženého listového špenátu (může být i čerstvý), 20 g cibule, 180 g syrových brambor, 8 ml oleje, sůl, pepř, česnek, bylinky
Postup: Vepřovou panenku omyjeme, případně očistíme od blan, posolíme a popepříme a v celku restujeme na pánvi na troše oleje přibližně 15–20 minut na mírném stupni a pod pokličkou. Průběžně maso otáčíme, aby se opeklo ze všech stran. Kdo má radši propečenější maso, restuje o pár minut déle. Oloupeme brambory, pokrájíme je na kostky a dáme vařit do osolené vody. V kastrůlku na oleji zlehka opečeme cibuli pokrájenou najemno a poté přidáme špenát, který osolíme. Pod poklicí chvíli dusíme a nakonec přidáme prolisovaný česnek. Servírujeme nejprve špenát, na který položíme rozkrájenou panenku, a k tomu brambory smíchané s bylinkami (petrželka, pažitka).
Ovocný pohár
Ingredience (suroviny na 1 porci): 15 g ovesných vloček, 50 g odtučněného tvarohu, 70 g bílého jogurtu (3,5 %), 5 g medu, 20 g jahod, 30 g meruněk, 20 g banánu, 10 g kešu, skořice, máta
Postup: Ovesné vločky přes noc namočíme do trochy vody a přisypeme k nim skořici. Druhý den v misce smícháme jogurt s tvarohem a medem (díky sladkému ovoci není ani nutný) a začínáme do skleničky či misky vrstvit ovesné vločky se skořicí, směs jogurtu, tvarohu a medu a navrch nakrájíme ovoce a posypeme ořechy. Tento pokrm se skvěle hodí jako snídaně, která nastartuje celý den. Možno si ho ale také dopřát jako zdravou svačinu plnou vitaminů a jiných cenných látek.
Budapešť s chlebem
Ingredience: 100 g odtučněného tvarohu, 10 g Flory, 8 g jarní cibulky, 8 g červené papriky, 37 g (1,5 plátku) tmavého toastového chleba, sůl, pepř, červená paprika (koření), pažitka
Postup: Červenou papriku, jarní cibulku a pažitku posekáme najemno a smícháme s tvarohem a Florou. Ochutíme solí, pepřem a červenou paprikou. Pečlivě promícháme a servírujeme na toastovém chlebu či jiném, nejlépe celozrnném pečivu.
Domácí houstičky
Ingredience (na 5 porcí): 150 g celozrnné žitné mouky, 150 g sýru cottage, 1 vejce, 15 g slunečnicových semínek (+ 5 g na posyp), půl balíčku kypřicího prášku, trocha soli, dle potřeby voda
Postup: Všechny ingredience smícháme dohromady a hněteme. Pokud se nám těsto zdá příliš hutné, přidáme trochu vody. Na plech dáme pečicí papír a na něj pokládáme vytvarované bulky. Jakmile máme houstičky na pečicím papíře, každou posypeme semínky a vložíme péct do trouby vyhřáté na 180 °C na 20–25 minut.
Cuketové placky
Ingredience (na 6 ks placek): 300 g cukety, 2 vejce, 30 g celozrnné pšeničné mouky, 20 g hladké mouky, 10 ml olivového oleje, 2 stroužky česneku, sůl
Postup: Cuketu nastrouháme nahrubo, přidáme vejce, mouku a promícháme. Osolíme, prolisujeme česnek a zakápneme olivovým olejem. Celou směs mícháme, dokud se suroviny nespojí. Troubu předehřejeme na 200 °C. Na plech vložíme pečicí papír a na něj lžící klademe cuketovou směs do tvaru placiček. Plech vložíme do trouby a pečeme asi 25 minut.
Pečený losos
Ingredience: 120 g čerstvého lososa bez kůže, 15 g toastového chleba, 3 ml olivového oleje, stroužek česneku, čerstvé bylinky, sůl, pepř, 150 g syrových brambor
Postup: Brambory oloupeme, pokrájíme a dáme vařit. Rozpálíme troubu na 200 °C a připravíme krustu. Rozmixujeme toastový chléb s trochou oleje, s česnekem, solí, pepřem a čerstvými bylinkami (rozmarýn, tymián, bazalka, pažitka). Čerstvý filet lososa omyjeme, osolíme a pokapeme citronovou šťávou. Vložíme do zapékací misky a filet poklademe umixovanou krustou. Vložíme do trouby a pečeme dle vzhledu, tedy asi 20–30 minut. Servírujeme s vařeným bramborem.
Tuňáková pomazánka
Ingredience: 40 g tuňáka ve vlastní šťávě, 50 g nízkotučného tvarohu, 30 g polotučného bílého jogurtu, 20 g kyselé okurky, 10 g cibule, sůl, pepř, 40 g pšenično-žitného chleba, 50 g rajčat, 50 g okurky
Postup: V misce smícháme tvaroh s jogurtem, přidáme tuňáka a najemno pokrájenou okurku a cibuli. Osolíme a opepříme a celé promícháme. Servírujeme s opečeným či čerstvým chlebem a zeleninovou oblohou. Tento recept se skvěle hodí jako svačina či lehká večeře s minimem tuku, zato bohatá na proteiny.
Krevetový salát
Ingredience: 5 ks vyloupaných tygřích krevet (asi 150 g), 5 ml slunečnicového oleje, 120 g rajčat, 100 g bílé papriky, 70 g ledového salátu, 7 ml extra panenského olivového oleje, sůl, pepř
Postup: Zeleninu omyjeme, očistíme a pokrájíme. Poskládáme ji na talíř, osolíme, opepříme a zakápneme olivovým olejem (můžeme přidat také šťávu z citronu). Poté na pánvi na troše oleje orestujeme vyloupané tygří krevety a osolíme je. Jakmile jsou krevety dozlatova opečené, aranžujeme na připravenou zeleninu a můžeme servírovat.
Ve svém příspěvku LIGNISUL 3 NEBO PROENZI se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Iveta.
Dekuji za radu, rano jsem uz byla v lekarne a musim rict, ze Barnys 3 - Lignisul je jeste levnejsi. Oplati se mozna obehnout vicero lekaren, protoze mezi pripravky je rozdil i 50 korun! Krasny den vsem. I.
Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.
Níže najdete pár receptů pro ty, kdo se bez kousku masa neobejdou.
Šunkové závitky
Ingredience: 150 g pórku, 20 g šunky, 20 g eidamu, 15 g rostlinného másla, sůl
Postup: Očištěné bílé části pórku svážeme do svazečků, uvaříme v osolené vodě a necháme okapat. Plátky šunky potřeme rozpuštěným rostlinným máslem. Na každý plátek položíme 2 pórky, stočíme a urovnáme na vymaštěnou pánev. Na každý závitek položíme plátek sýra, pokapeme rostlinným máslem a zapečeme.
Množství – 190 g, E – 280, B – 13, T – 20, S – 15, chol – 24
Plněné papriky
Ingredience: 70 g zelené papriky, 10 g cibule, 50 g žampionů, 10 g rostlinného másla, 8 g strouhanky, 25 g eidamu, 10 g anglické slaniny, 50 ml zeleninového bujónu, sůl
Postup: Papriky podélně rozpůlíme, očistíme a povaříme 5 minut v osolené vodě. Scedíme, necháme okapat a urovnáme do zapékací misky. Cibuli a žampiony drobně posekáme a osmažíme na rostlinném tuku. Vmícháme strouhanku, sůl a větší díl nastrouhaného sýra. Naplníme papriky a na každou položíme půl plátku anglické slaniny. Posypeme zbylým sýrem, podlijeme vývarem a pečeme pod pokličkou v troubě cca 20 minut. Poté odklopíme a dopečeme kůrčičku.
Množství – 175 g, E – 294, B – 12, T – 22, S – 15, chol – 23
Karbanátky z cukety
Ingredience: 200 g cukety, 30 g hladké mouky, 2 bílky, 10 g eidamu, 50 g vepřového masa, 10 g oleje, česnek, sůl, majoránka
Postup: Syrovou nastrouhanou a vymačkanou cuketu smícháme s moukou, strouhaným sýrem a bílkem. Přidáme mleté vepřové libové maso, koření a utvoříme karbanátky. Opečeme po obou stranách. Toto jídlo musíte určitě rozchodit!
Množství – 360 g, E – 350, B – 25, T – 16, S – 27, chol – 50
Nehormonální metody antikoncepce lze před 50. rokem věku ukončit po 2 letech amenorey, po 50. roce po 1 roce amenorey. Metody obsahující pouze gestageny lze používat až do věku 55 let nebo po padesátce přejít na nehormonální metodu, která se ukončí po 1 roce amenorey. Stejně je tomu u metod obsahujících estrogeny, pokud nejsou přítomny kardiovaskulární rizikové faktory.
Obecné metody antikoncepce:
Přirozené – nejlevnější, nevyžadují žádné pomůcky, ovšem nejméně spolehlivé (přerušovaná soulož, metoda plodných a neplodných dnů).
Chemické – využívají látky, které při kontaktu ničí spermie nebo omezují jejich pohyblivost (spermicidy ve formě vaginálních čípků nebo gelu).
Hormonální – umělé hormony zabraňují dozrávání a uvolňování vajíčka (ovulaci) a ztěžují pronikání spermií do dělohy; patří mezi nejspolehlivější (kombinovaná pilulka, minipilulka, nitroděložní hormonální systém – Mirena, náplast, injekce, podkožní tyčinka, vaginální kroužek).
Nitroděložní tělísko – působí mechanicky, chemicky a aktivací obranných mechanismů proti uhnízdění vajíčka.
Sterilizace – chirurgický zákrok, při němž dojde k přerušení vejcovodů u ženy nebo chámovodů u muže.
Hormonální antikoncepční pilulka je jednou z nejčastějších antikoncepčních metod a v dnešní době ji užívá přibližně 100 milionů žen. Po spolknutí pilulky se do těla dostávají hormony, které vyvolají stav podobný těhotenství, a tím pádem nedochází k ovulaci. Vajíčko se tedy z vaječníku neuvolní a spermie nemají co oplodnit. Pilulka tímto způsobem „ošidí“ i děložní sliznici, která normálně vyzrává a po přerušení užívání tabletek se odlučuje v podobě menstruačního krvácení. Vlastní krvácení v tomto případě vypadá úplně stejně, je snad jenom o něco slabší a někdy trvá kratší dobu.
Jak se pilulky užívají:
Schéma 21/7: Naprostá většina tablet se užívá jednou za 24 hodin po dobu tří týdnů, pak následuje v užívání sedmidenní přestávka, během které se většinou dostaví menstruační krvácení.
Schéma 22/6: Systém užívání 22 tablet + 6denní pauza. Oproti předchozímu se mění pouze to, že žena končí i začíná užívat pilulky ve stejný den v týdnu.
Schéma 28/0: U schématu 28 tablet žena nic nevynechává a pokračuje bez přestávky hned balením dalším. Princip je ale pořád stejný.
Žena je před otěhotněním dokonale chráněna nepřetržitě, i během sedmidenní přestávky v užívání!
Polévky, ať už slouží jako svačina nebo plnohodnotné hlavní jídlo, můžete připravovat s mnoha obměnami, takže si každý vybere podle své chuti.
Polévka celerový krém
Ingredience: 70 g celeru, 60 g brambor, 50 g nízkotučného mléka, 5 g oleje, sůl, pepř
Postup: Omytý celer uvaříme ve slupce do měkka. Oloupeme, prolisujeme a smícháme s uvařenými, prolisovanými bramborami. Zředíme vývarem z brambor a mlékem, osolíme, opepříme a přivedeme k varu. Před podáváním zjemníme olejem.
Množství – 300 ml, E – 150, B – 4, T – 6, S – 22, chol – 6
Fazolová polévka
Ingredience: 100 g zelených fazolek, 50 g hlávkového zelí, 25 g cibule, 30 g pórku, 2 celerové natě, 10 g rajského protlaku, 5 g oleje, sůl, pepř, česnek, tymián, majoránka
Postup: Očištěnou zeleninu nakrájíme na malé kousky, přidáme vodu, sůl, pepř, olej, koření, rajský protlak. Uvaříme do měkka. Polévka má hustší konzistenci.
Množství – 300 ml, E – 139, B – 5, T – 6, S – 19, chol – 0
Polévka selská
Ingredience: 10 g cibule, 10 g mrkve, 10 g celeru, 50 g rajčat, 5 g oleje, 250 ml masového vývaru, sůl, pepř, 5 g těstovin (lasturek), 15 g čedaru
Postup: Rajčata spaříme vařící vodou, oloupeme a nakrájíme na drobno. Cibuli, celer a mrkev nakrájíme na malé kostičky a prudce osmahneme na oleji. Přiklopíme pokličkou a na mírném ohni podusíme 10 minut. Zalijeme vývarem, osolíme, opepříme a uvaříme do měkka. Před koncem varu přidáme těstovinovou zavářku a hotovou polévku posypeme strouhaným sýrem.
Množství – 300 ml, E – 128, B – 6, T – 8, S – 10, chol – 9
MYOLASTAN obsahuje tetrazepamum 50 mg v 1 potahované tabletě. Tetrazepam patří do skupiny takzvaných benzodiazepinů. Tato látka obsadí určitá vazebná místa v mozkové tkáni i ostatních tkáních těla a způsobí tak uvolnění napětí kosterního svalstva. Tetrazepam se užívá u stavů se zvýšeným svalovým napětím, bolestivých či omezujících pohyblivost (bolestivé stavy související s onemocněním páteře a kloubů; rehabilitace po operacích na kloubech či páteři a po mozkové obrně a cévních mozkových příhodách, po úrazech končetin a páteře; k usnadnění rehabilitace ve sportovním lékařství). Přípravek je určen pro dospělé a mladistvé od 15 let. Děti jej mohou užívat jen zcela výjimečně, na výslovné doporučení lékaře, a to pouze po dovršení 1 roku věku.
Při užívání MYOLASTANU se může vyskytnout ospalost, snížená rychlost reakce, zvýšená představivost či snížení svalového napětí. Někdy se mohou naopak objevit opačné příznaky jako podrážděnost, vzrušivost, útočnost či zmatenost. Tyto nežádoucí účinky se mohou vyskytnout zejména u dětí a starších jedinců. Může se objevit také nevolnost a zvracení, dále vyrážka, svědění kůže či akutní alergická reakce. Vysazování léčby je třeba vždy provádět postupně. Během užívání přípravku nesmíte řídit motorová vozidla a vykonávat činnosti vyžadující zvýšenou pozornost, koordinaci pohybů a rychlé rozhodování.
NIMESIL je nesteroidní antirevmatikum s analgetickými a antipyretickými vlastnostmi působící jako inhibitor cyklooxygenázy, enzymu, který se účastní syntézy prostaglandinů. Je ve formě světle žlutých granulí s pomerančovou vůní pro přípravu bílé až světle žluté suspenze. NIMESIL se podává u léčby akutní bolesti; symptomatické léčby bolestivé osteoartrózy; nebo u primární dysmenorrhoey. NIMESIL by měl být předpisován pouze pro druhotnou léčbu. Rozhodnutí jej předepsat by mělo být založeno na vyhodnocení celkových rizik pro každého pacienta.
MYDOCALM obsahuje tolperisoni hydrochloridum 50 mg nebo 150 mg v 1 potahované tabletě. Používá se při různých neurologických poruchách, které vyvolaly zvýšené napětí až křečovité ztuhnutí kosterního svalstva. Dále se užívá pro zvýšení prokrvení při poruchách cévní inervace, při cévních změnách u cukrovky, při křečích nebo zúžení končetinových cév, při oběhových poruchách po trombózách, při bércovém vředu. Přípravek je určen pro dospělé a mladistvé, MYDOCALM 50 MG i pro děti od 3 let.
Rozdíly mezi výše uvedenými preparáty spočívají v tom, že každý z nich patří do jiné skupiny, že mají rozličné indikace a nežádoucí účinky. Jedná se o léky a ty vždy patří do rukou lékařů.